*mm\ Waalwijkse en Langsiraaise Courari IK D RU N EN „DE ECHO" BRODERIE het zilveren jubileum UW BLAD VRIJDAG 10 JUNI 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO Wi HEI ZDI n rij 78e JAARGANG No. 17 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' mmm VAN PASTOOR-DEKEN Dr. v. d. HURK. A.s. Dinsdag zal de eigendijke herinneringsdag zijn van het 25- jarig priesterschap van de Hoog- Eerw. Heer Dr. v. d. Hurk. De H. Missen zijn om half 7, om half 8 aan het zijaltaar en,om 8 uur. De H. Mis van 8 uur zal worden opgedragen door de ju bilaris. De vaste gezangen zullen worden gezongen door de kinde ren van de parochiale scholen en de wisselende gezangen door de leerlingen van de Mulo-school. Alle H. Missen, ook die hij de Eerw. Zusters, zullen worden op gedragen tot intentie van de zil veren jubilaris. SACRAMENTSPROCESSIE. Het Comité Sacramentsprocessie, welke Sacramentsprocessie Zondag 19 Juni a.s. op het zilveren Pries terfeest van de Hoogeerw. Heer Deken van den Hurk zal uittrek ken, verzoekt ons mee te delen dat het comité het zeer op prijs zou stellen wanneer de parochianen die langs de route wonen die de proces sie neemt, de vlaggen zouden uit steken en door middel van huis-, gevel- of raamversiering een fees telijk aanzien aan de straten ga ven. Het ligt niet in de bedoeling ta pijten op de straatweg te leggen, omdat het karakter van de proces sie zich hiertoe niet meer leent. De processie zal de volgende rou te nemen: Kerkplein, Grotestraat, Markt, Stationsstraat, Julianastraat, Mr v. Coothstraat, Burgem. v. d. Klokkenlaan, Kerkstraat, Burgem. Moonenlaan, Mr van Coothstraat, Grotestraat, Raadhuisplein, Rust- altaar; ontbinding. CULTURELE RAAD. De volgende personen zijn door het college van Burgemeester en Wethouders van Waalwijk uit genodigd zitting te nemen in de Culturele Raad: Mevr. L. Verhoeven-van Gent; Mej. Alda van Boort; de heren J. Bergmans, M. van Eijl, M. v. d. Heijden, G. van Imbeeck, W. Suermondt. Nemen deze dames en heren de uitnodiging aan, dan zal de Culturele Raad dus zijn samen gesteld uit genoemde dames en heren, en voorts uit de twee door de gemeenteraad uit zijn midden benoemde leden de heren G. Duij- velaar en L. Mombers, terwijl Burgemeester J. Teijssen als voorzitter zal fungeren. VERERENDE OPDRACHT. 't Gemeentebestuur van Waal wijk heeft de Waalwijkse kunst schilder de heer Wim Suermondt opdracht gegeven een schilderij te vervaardigen van het stadhuis en directe omgeving. Dit schil derstuk is door de burgemeester bij de doopplechtigheid toegezegd aan de mijnenveger „Waalwijk", w aar het geschenk een plaats zal krijgen in de officiers-room. VORMINGSKLAS AAN DE HUISHOUDSCHOOL TE WAALWIJK. Met September a.s. zal aan de Waalwijkse Huishoudschool be gonnen worden met een nieuwe opleiding, de vormingsklas. Dit is een opleiding na drie jaar HBS of 4 jaar MMS of Ulo. De vormingsklas duurt 1 jaar. De vakken zijn: koken, huishoud kunde, wasbehandeling, naaien, verstellen en stofversieren, kin derverzorging, opvoedkunde, hy giëne, scheikunde en warenken nis. Dit jaar geeft een algemene vorming voor eigen huishouden of een vooropleiding, die wordt gevraagd voor de studie tol lera res huishoudschool, hoold van een inrichting, maatschappelijk werkster, verpleegster. Dinsdagavond 14 Juni te 7 uur en Woensdagmiddag en -avond 15 Juni te half 3 en 7 uur zullen openbare lessen gegeven worden, waar gelegenheid is met 't huis- houdonderwijs kennis te maken. Voor verdere gegevens verwij zen we naar dé advertentie in dit nummer. HEBT U AL PLANNEN Het vacantieseizoen staat weer voor de deur; misschien weet L nog niet waar of hoe^ U deze door wilt brengen. De KAJ van Waalwijk beschikt over voldoen de materiaal om ook U de ge wenste inlichtingen te verschal- fen over katholieke vacantiehui- zen, jeugdherbergen en kam peerterreinen in Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk en West-Duitsland. Daarom heeft de KAJ een in lichtingendienst in het leven ge roepen, welke voor dit seizoen geopend is iedere Maandag in l KAJ-gebouw- aan de Min. Loeff- sraat (naast de St. Clemenskcrk) van 's avonds 7.30 tot 10 uur. Kom er eens aan, ook U bent welkom. EXCURSIE CONTACTGROEP. Ruim vijftig leden van de Con tactgroep voor Handel en Industrie Waalwijk hebben Woensdagmiddag een excursie gemaakt naar de Amer-centrale van de PNEM te Geertruidenberg. Het werd een zeer interessante excursie, die de leden een goed in zicht gaf in de winning van een der voornaamste hulpmiddelen van hun bedrijven: de krachtstroom. Vanavond zal de laatste contact avond van dit seizoen eveneens ge wijd zijn aan dit belangrijke onder werp. EXCURSIE NAAR DE METAALWARENFABRIEK VAN DAALDEROP TE TIEL. L.l, Donderdag maakten de leer lingen van de 2e klas Bankwerken van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, onder lei ding van hun leraar, een mooie ex cursie naar de fabriek Van Daal- derop te Tiel. Per Musa-Express trokken we door de Betuwe naar Tiel, maar jammer genoeg was er door de sterke wind van de laatste dagen geen bloesem meer aan de bomen. In Tiel aangekomen, wer den we ontvangen in de cantine van de fabriek en kregen we al gauw een kop koffie; nu, die smaakte wel na de busrit. Na een toespraak door de personeelschef, waren we al enigszins ingelicht wat we alzo te zien zouden krijgen. Deze chef zei ook dat het van groot belang is dat de leerlingen zich op de hoogte stellen van de grote bedrijven. Een bedrijf is geen museum, maar een levend iets. Karaktervorming is hoog nodig in een bedrijf en daar moet men op de ambachtsschool reeds mee beginnen, dan wordt er pas een goede gemeenschap ge vormd. Na deze toespraak werden we in 3 groepen verdeeld en gingen we de fabriek in. Achtereenvolgens be keken we de volgende afdelingen: gereedschapmakerij, leerschool, stamnerij, harderij, forceerderij, materiaalopslag, lasserij, spuiter ij, montage-werkplaatsen enz. enz. Op voorwerpen eerst in verschillende baden, om er het vuil en vet af te weken. Al met al hebben we een leerza me excursie gehad en een woord van dank is hier dan ook zeker op zijn plaats. SERVIEZENSHOW. Blijkens vandaag en reeds eer der in dit blad geplaatste annon ces zal de fa. Speet vandaag een serviezenshow openen in haar winkel aan de Markt te Waal wijk. Een keur van serviezen en serviesgoed is in een smaakvol ingerichte ruimte ondergebracht en bovendien gelden speciale openingsaanbiedingen. ATHLETIEK. Schitterende prestaties van G. v. Engelen, A. Adriaanse, R. Demmers en A. Vermeer. J.l. Zondag namen enkele dames van de plaatselijke atletiekvereni ging W A.C. deel aan een door de A.V. Prins Hendrik te Vught geor ganiseerde nationale dameswed strijd. Uit alle delen van ons land waren de athleten naar Vught gekomen en een 200-tal athleten streden dan ook om de zo fel begeerde eerste plaatsen. Ondanks het nog zo korte bestaan van de vereniging, wisten de W.A.C.-leden in Vught toch ook weer een woordje mee te spreken. G. v. Engelen wist wel de mooi ste prestatie te leveren, door bij 't ver-springen dames D een le plaats te behalen met een sprong van 4.40 meter, slechts 10 cm. beneden het lemiet voor promotie naar de C- klasse. Op het nummer 100 m. C-klasse wist A. Vermeer met een tijd van 14 sec. als 4e te eindigen. De junioren deden echter niet voor hun oudere clubgenoten onder, want bij de 60 meter meisjes C wist R. Demmers eveneens een 4e plaats te bezetten in de tijd van 9.1 sec. A. Adriaanse wist op het nummer 80 meter meisjes A deze afstand te lopen in de prachtige tijd van 11.2 seconden. Hier volgen dan nog de gespecifi ceerde uitslagen: 100 meter C-klasse A. Vermeer 100 meter D-klasse G. v. Engelen T. Bakkers M. Pullens W. v. d. Ven C. IJpelaar 80 meter Meisjes A A. Adriaanse L. Pullens L. Kuys 60 meter Meisjes C R. Demmers 14 sec. 14.5 sec. 15.4 sec. 15.4 sec. 16.2 sec. 16.4 sec. 11.2 sec.x 12.5 sec. 13.4 sec. 9.1 sec. 9.5 sec. 10.2 sec. 4.40 m. 3.91 m. 3.72 m. 3.72 m. OPROEP Het Comité „Ouden van Dagen" te Waalwijk roept bij deze op Gegadigden die op DINSDAG 28 JUNI a.s. het uitstapje naar Hilvarenbeek willen meemaken. Alle personen van 65 jaar en ouder (zowel mannen als vrouwen komen in aanmerking. Men kan zich tot en met Zaterdag 18 Juni opgeven bij A. TIELEN, Drukkerij Grotestraat 205 WAALWIJK. Het Comité Ouden van Dagen 4 die leerschool komen jongens die de ambachtsschool hebben doorlopen, om verder bekwaamd te worden in het vak hunner keuze, en het mooi ste is nog dat ze op die school net zoveel verdienen als in de fabriek en geen schoolgeld hoeven te beta len. Wat we zagen maken? Te veel om op te noemen; zo zagen we van een ronde plaat een halve butagasfles persen en twee van die helften aan elkaar lassen. Dit ging zo mooi, dat je zou zeggen dat het gegoten is. Ook zagen we chassis van radio toestellen maken, evenals de onder stukken van pick-ups. We zagen uit een ronde plaat tin een tinnen vaas vervaardigen en we vonden 't snel en rustig gebeuren. Trouwens, dat viel ons overal op dat er zo rus tig doorgewerkt wordt. Vervolgens kregen we de afdeling te zien waar de warm water-reservoirs worden gemaakt en in elkaar gezet. Zelfs de electrische elementen worden daar vervaardigd. Vanaf een ronde plaat zagen we iedere bewerking gebeuren tot het bespuiten, drogen en monteren toe. Ook zagen we de kappen voor de in infrafil-lampen, het omhulsel van de nieuwe model len van de Philips electr. scheer- apparaten, electr. melkkokers, thee lichtjes enz. enz. Voor de produc ten die een mooie glans moeten hebben, is er een chroom- en nik kelafdeling, doch dan moeten de dv. J. W. v. Wanrooij-v. Zeist; Fran- ciscus J. J., zv. G. F. v. Venrooij- van den Hoek; Maria T. C. J., dv. J. M. v. Brunschot-Tielen; Helena C. J. M., dv. H. G. Mulders-Dingemans. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: C. M. Godefroy 30 j te Raamsdonk en A M. W. v. Engelen 23 j. te Waalwijk; C. F. M. Veltman 28 j. en A. J. M. Vermeer 27 j., beiden te Waalwijk. Gehuwd: M. Heeren 31 j. te Was pik en W. C. Pullens 27 j. te Waal wijk; W. H. G. Mimpen 24 te Dru- nen en T. M. A. Vissers 24 j. te Waalwijk. Ingekomen: Geen. Vertrokken: P. A. Buijkx en ge zin naar Melbourne (Australië); C. B. Bogers naar Groningen; A. J. M T. v. Vliet naar Schiedam; J. L. Pulles naar Veenendaal; P. J. A. Kolsteren naar St. Michiels-Gestel; J. P. Slaats naar Mook c.a.; P. Schapendonk naar Amsterdam; W. D. C. Breed veld naar 's-Bosch; M. J. M. van den Bosch naar Zevenaar; M. A. G. Stevens naar Heusden; L. A. Dekkers naar Nijkerk LANGSTRAATSE KRUISBOOG- BOND D.E.SV. Zondag j.l. werd op de banen van 't kruisbooggezelschap „On derlinge Vriendschap", gevestigd in café W. v. d. Loo te Haarsteeg het eerste bondsconcours gehou den van de Langstraatse kruis- boogbond DESV. Uitslag was als volgt: i Corps A: 1 Onderlinge Vriend schap, Haarsteeg, 80 pnt.; 2 Ro zen jacht, Vlijmen 78 pnt.; 3 Wil lem Teil. Vlijmen 78 pnt.; 4 Hei debloem! Schijndel. 77 pnt.; 5 Na Arbeid Vermaak, Rosmalen, 75 pnt.; 0 Al doende leert men, uit Herpt, 73 pnt. Corps B: 1 Rozenknopje, Vlij men, 75 pnt.2 Rogenjacht Vlij men, 73 pnt.; 3 Onderl. Vriend schap, Haarsteeg 72 pnt.; 4 Hei; debloem, Schijndel, 72 pnt.; 5 Willem Teil, Vlijmen, 09 pnt.; 0 Al doende leert men, Herpt. 39 pnt.; 7 Na Arbeid Vermaak, Ros malen, 39 pnt. Corps C: 1 Willem Teil, 75 pt.; 2 Rozenjacht 71 pt.; 3 Onderlin ge Vriendschap 69 pt.; 4 Willem Teil 4 64 pt. p. Personele A: 1 G. van Hootf, Rosmalen, 24 pt.; 2 A. v. d. Broek Schijndel, 24 pt.; 3 A. van Vugt, Vlijmen 24 pt.; 4 A. van Bladel, Herpt 24 pt.; 5 J. van Bijnen, Nieuwkuijk 24 pt. Personele B: 1 B. van Erp, Schijndel 24 pt.; 2 Th. de Laat, Vlijmen 23 pt.; 3 Fr. v. d. Dun- gen, Haarsteeg 22 pt.; 4 W. van den Heuvel, Vlijmen 22 pt. Personele C: 1 Ant. Timmer mans Antzn., Haarsteeg 23 pt.; 2 G. v. d. Wiel, Vlijmen 23 pt.; 3 B. Herman, Vlijmen 21 pt. De. prijzen werden onder een hartelijke toespraak door de voorzitter van Onderl. Vriend schap, de heer M. van Ravenstijn, uitgereikt. Aan dit concours van de bond hebben 17 viertallen deelgenomen. v S:' ■wMaMHB (Foto Meyboom) TEN BATE VAN HET PRINS BERNHARD-FONDS. Zoals bekend, organiseert het Prins Bernhardfonds, waarvan Z. K. H. de Prins der Nederlanden het regentschap op zich heeft genomen, in samenwerking met de regionale onderafdelingen, de Anjerfondsen, ieder jaar in de periode rondom de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, een inzamelingsactie, geheel ten bate van de Nederlandse cultuur. Evenals in 1954 heeft H. M. de Koningin ook dit jaar toestemming gegeven om ten bate van de ze actie, welke van 20 Juni t/m 3 Juli a;s. wordt gevoerd, een nog nooit gepubliceerde recente foto van 't gehele koninklijke ge zin, exclusief voor 't Prins Bernh ardfonds beschikbaar te stellen. ook C. v. Osch J. de Werd Ver-springen Dames D G. v. Engelen T. Vermeer J. Bakkers M. Pullens 4 x 100 m. estafette 57.3 sec. 4 x 80 m. estafette 47.6 sec. Speerwerpen Dames D G. v. Engelen 21.77 m. M. v. Duyl 19.29% m. AANRIJDING. Dinsdagmiddag had er op het Hoogeinde een botsing plaats tus sen een jeep en een maaimachine met paard bespannen, welke bat- sing gelukkig beperkt bleef tot ma teriële gevolgen, hoewel het ook ge makkelijk erger had kunnen zijn. De jeep, bestuurd door J. G. uit Geertruidenberg, wilde een voor hem rijdende maaimachine, die be geleid werd door J. v. N. uit Dru- nen, passeren, maar op het moment dat hij de machine bijna had inge haald, naderde een tegenligger. De jeepbestuurder wilde deze voorrang verlenen en schoof weer achter de machine die hij erg dicht genaderd was; toen hij afremde schoof hij, door de gladheid van de weg ver moedelijk, door en kwam achter tegen de maaimachine. Van N. viel van de machine en het paard sloeg op hol, v. N. ongeveer dertig meter meesleurend. Buurtbewoners kon den het paard tot staan brengen. De geleider had geen uitwendige verwondingen. De jeep werd licht, de maaimachine echter ernstig be schadigd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina J. M., dv. A. J. Donders-Mulders; Wilhelma D., Voorlichtingsavond voor de R.K. Huishoudschool. Grote belangstelling voor de school in het algemeen. Woensdagavond werd in het Dorpshuis een voorlichtings avond gegeven voor de RK Huis houdschool, welke per 1 Septem ber met haar lessen zal starten. Op deze avond, waarvoor veel belangstelling bestond, waren aanwezig Deken Rooijackers, Pastoor Versteeg, Rector Bek- kers, Burgemeester Snels, Mej. Tielemans, inspectrice, Mej. Hor- mann, directrice en Mej. Rooij- man, Avio-onderwijzeres, alsme de de voltallige schoolraad. Burgemeester Snels opende als voorzitter van de schoolraad de ze bijeenkomst en zeide zeer ver heugd te zijn dat men in zo'n gro ten getale was opgekomen, om zich deze avond te laten voor lichten omtrent de mogelijkhe den en het nut van de Huishoud school, welke in Drunen haar beslag gaat krijgen. De levens vatbaarheid van de school was reeds bewezen, want in de korte tijd die er tot op heden was ge weest om leerlingen aan te Se ven, heeft men reeds een 40-tal leerlingen ingeschreven en dit aantal zal vermoedelijk na de ze voorlichtingsavond nog wel groeien. In het verleden, aldus spr., en ook nu nog, worden wij steeds geconfronteerd met het goede en voortreffelijke werk van onze VGLO-school, welke door onze Zusters in de voorbij gegane jaren zo bijzonder goed 'is geleid, maar met alle waarde ring voor dit werk moet aldus spr. gezegd worden dat wij mol dezeHuishoudschool een be langrijke stap vooruit gaan. De ze nieuwe school biedt meer mo- gelijkheden, grotere zekerheden én meer perspectieven. Juist in deze tijd, nu aan de algemene vorming van onze meisjes steeds grotere eisen gesteld moeten worden, moeten wij deze kans om een unieke Huishoudschool hier ter plaatse te hebben, als een grote zegen beschouwen. Spr. was dankbaar gestemd dat de school realiteit werd en dat de levensvatbaarheid reeds was bewezen. Hierna kreeg rector Bekkers het woord, die in een uitvoerig betoog wees op de waarde van goed huishoudonderwijs als al gemene vorming voor onze meis jes. Onze tijd eist, aldus spr., vari onze mensen steeds meer per soonlijkheidsontwikkeling. Een algemene vorming en ontwikke ling als grondslag is hiervoor nodig. Spr. wees ook nog op de betekenis van het getuigschrift (wettelijk erkend) dat voor de „primaire opleiding" wordt ge geven, maar meer nog in het bij zonder op de algemene vorming die het mensje hier ontvangt en die moet dienen als de grondslag voor haar verdere ontwikkeling, welke richting zij ook zou kiezen. De bespreking over de cursussen en lessen wilde spreker liever overlaten aan de directrice, maar wel wilde spr. nog even een toe- 6.50 7.40 7.90 10.90 12.85 17.50 sr A/vrov/tsssr» WA A L \A/L/M lichting geven op de benaming R.K. Huishoudschool ten platte- lande. Dit, aldus spr., wil geens zins zeggen dat het een Boerin- nenschool is. Deze school is voor de gehele gemeenschap en alleen omdat het huishoudonderwijs op het platteland achterstond bij 't stadshuishoudonderwijs, heeft de NCB het initiatief genomen tot oprichting van deze scholen, waar het onderwijs gericht is op de mens van het platteland. Tot slot stelde spreker op de hem ei gen geestige wijze de directrice, mej. Hormann en de onderwijze res mei. Rooijman, voor, en wees er op dat nog een NA kracht zal worden benoemd, terwijl ook voor de verschillende vakken nog krachten zullen moeten worden aangesteld. Mej. Hormann gaf hierna een toelichting op het programma, waarmede de school zal starten, o.a. de primaire opleiding voor alle meisjes die de 6e klas van de lagere school hebben gevolgd. Lessen worden gegeven in gods dienst, koken, wasbehandeling, huishoudelijk werk, naaien, ver stellen, algemeen vormend on derwijs, kinderverzorging etc. Deze opleiding duurt 2 jaar. daarna een wettig diploma wordt uitgereikt. Verder 'n landbouwhuishoud- cursus, duur 2 jaar, voor alle meisjes vanaf 16 jaar; le jaar 2 lesdagen per week, 2e jaar 1 les- dag per week. Vakken: Godsdienst, naaldvak ken, koken, huishoudelijk werk, wasbehandeling, kinderverzor ging en opvoedkunde, algemene ontwikkeling, tuinbouw, gym nastiek en fijne1 keuken. Ook voor deze cursus wordt een wettig erkend diploma uit gereikt. Verder staan nog op het pro gramma avondcursussen voor vrouwen en meisjes, o.a. een avond-kookcursus burger keu ken, duur Vi of 1 jaar, een avond les per week; avondcursus fijne keuken, duur H jaar, een avond les per week; en een avondcur sus knippen en naaien. Mej. Hormann gaf ook nog 'n overzicht van de kosten, welke echter zeer gering zijn. Op de verschillende vragen, die hierna gesteld werden, gaf de insjpectrice, mej. Tielemans, uitvoerige antwoorden. Tot slot stroomden de opgaven van leerlingen binnen. Opgave kan ook nog geschieden op Zon dag 19 Juni na de Hoogmis in 't noodgebouw van de Huishoud school. AMBONESE LEIDERS IN DJOKJA VEROORDEELD. De krijgsraad te Djokja heeft 12 Ambonese leiders veroordeeld tot straffen, variërend van 3 tot 1U jaar gevangenisstraf wegens opstand tegen de Indonesische regering. S. D. Jacob, die optrad als op perbevelhebber van het leger, werd veroordeeld tot 10 jaar en zijn chef-staf, Thomas Noessy, kreeg 7 jaar. Tegen Jacob was op 26 Mei 15 jaar geëist en tegen Noessv 10 jaar. De andere leiders van de Republiek der Zuid-Mo- lukken kregen lichtere straften. DRIE DODEN IN VERKEER. Een 47-jarige kellner, J. H. Steensma is Woensdagmiddag in Rotterdam op de hoek van de Tolhuislaan en de Rechthuislaan met zijn auto in botsing gekomen met 'n vrachtwagen. Het slacht offer werd ernstig gewond over gebracht naar een ziekenhuis, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Het 6-jarig zoontje van de fa milie W. in het Middenlimburse dorp Pey-Echt is Woensdagoch tend door een vrachtauto over reden en op slag gedood- In het ziekenhuis te Tilburg is overleden de 72-jarige weduwe mevrouw H. Kuypers-Aarts, die Dinsdagmiddag bij een verkeers ongeval ernstig werd gewond.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 7