8 8 I I Waalwijkse en Langsiraaise Courant BIJ TWEE PRIESTERJUBILEA. Pastoor-Deken Dr. B. J. R. M. v. d. Hurk 25 3 aar <^rieóter 8 Pastoor J. Verbiesen 25 jaar priester. Zilveren Priester,, Zijn parochianen zullen hem een grootse hulde bereiden. De bescheiden viering van dit feest maakt er de betekenis niet te minder om Uver voor Gods Huis VRIJDAG 17 JUNI 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO Wi HEI ZUIDEN B 78e JAARGANG No. 49 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Het zal Zondag a.s. een bijzonde re dag zijn voor de Waalwijkse ka tholieken, wanneer zij het zilveren priesterjubileum vieren van twee hunner parochieherders. De HoogEerw. Zeergel. Heer De ken Dr. B. van den Hurk, pastoor van de parochie van St. Jan de Do per, en Deken van het Dekenaat Waalwijk, en de ZeerEerw. Heer J. Verbiesen, pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Op 14 Juni 1930 werden zij beiden priester gewijd; beiden vieren zij 25 jaar later in Waalwijk hun priester jubileum. De aard en omvang van beide feestelijkheden mag verschil len, de betekenis van beide jubilea is even groot en even belangrijk. Hóe groot en hóe belangrijk is niet te zeggen. Het werk van een priester laat zich niet meten met, en beoordelen naar aardse, mense lijke maatstaven. De mensen zijn hoogstens in staat de priesters te beoordelen in hun mens-zijn; zij kunnen slechts zien het menselijke, het zichtbare ge deelte van de hoge, uitverkoren roeping die zij dragen. Maar omdat de priester mens is, kan hij niet volmaakt zijn, en omdat de mens priester is, is zijn verant woordelijkheid zeer groot en zijn taak zeer zwaar. De gelovigen die nen dit in acht te nemen, wanneer zij zich een oordeel vellen over de priesters en daar zijn zij maar al te vaak zeer haastig in. Zij dienen echter ook te beden ken dat de meeste en grootste vruchten en verdiensten van de priesterlijke arbeid door hen niet te beoordelen zijn. De taak van de priester is gericht op de eeuwigheid, is gericht op het eeuwig heil der onsterfelijke zielen; zijn taak is het de menselijke ziel, geschapen naar Gods beeld en gelij kenis, steeds meer op het Goddelijk model te doen gelijken, zo veel op God te doen gelijken, dat ze waar dig bevonden worden in der eeu wigheid zich in Gods liefde en te genwoordigheid te verheugen, van aangezicht tot aangezicht. Dit is een huiveringwekkend ver antwoordelijke taak; dit werk is van een niet te schatten waarde en er over te schrijven is een erkennen van de onmacht, de hoogheid van het Priesterschap slechts ook maar te benaderen. Bij de Kerkvaders lezen wij her haaldelijk, wanneer |zij schrijven over de Hoogheid van het Priester schap, dat de Priesters uitverkoren zijn ver boven de Engelen; zei de H. Franciscus niet dat hij, wan neer hij een engel en een priester tegenkwam, eerst de priester zou groeten? Er is gelukkig een vertrouwelijke verhouding tussen de Priester en de gelovigen; de priester is mens en staat tussen de mensen en bij het uitoefenen van zijn priesterlijke taak bedient hij zich vaak van menselijke middelen. Niettemin is het van heel groot belang en deze beide priesterju bilea geven ons daartoe de gelegen heid ons te bezinnen op de ver heven waarde van 't Priesterschap, op de grote betekenis van de pries ter in ons leven. Het is van heel groot belang te denken aan de priester als aan de uitdeler van de Goddelijke genade gaven. hem te zien als de uitverko rene, die dagelijks het offer van Christus op het altaar mag vernieu wen; die dagelijks Christus' avond maaiwoorden mag herhalen en mag meewerken aan de altijddurende te genwoordigheid van Christus Eu- charisticus; de priester, op wiens woord het brood en de wijn worden veranderd in het H. Lichaam en Bloed van Christus. De priester, die in het H. Doop sel ons van de smetten der erfzonde vrij maakt en ons maakt tot Kind van God, die de macht heeft te bin den en te ontbinden, die in de biecht de relatie tussen God en ons weer herstelt, die ons leraart, die ons het goede voorhoudt en het slechte doet vermijden, die ons de weg wijst naar God en ons in de Troost van het H. Oliesel klaar maakt voor de ontmoeting met God. Onschatbaar zullen zijn verdiensten zijn voor de onsterfelijke ziel, en daarom juist mogen we de priester niet beoorde len naar enkel zijn uiterlijk mens zijn, maar moeten wij vóór alles een diepe eerbied hebben voor zijn hoge uitverkiezing, die iedere priester in grote bescheidenheid slechts zal danken aan Gods goedheid. Eigen voortreffelijkheid speelt een zo ge ringe rol bij de hoge macht en de grote genade waarmee God Zijn uit verkoren dienaren begiftigt. Dit waren enkele gedachten die we graag even bemediteerden om U en ons de grote betekenis beter te doen beseffen van deze beide priesterjubilea, die Zondag in onze stad gevierd zullen worden-. Laten wij het in deze geest vieren en dan zal het gevolg zijn: een har telijk, innig gebed voor deze beide priesters, en voor alle priesters, dat zij in de ware zin van 't woord mo gen zijn: bemiddelaar tussen God en de mensen. Het zal een gebed zijn, zoals Ge- zelle dat dichtte bij een Heilige Priesterwijding; O Priester, die geboren zijt ten tweeden male op heden, een hand hebt ge in de toekomste en een hand in het verleden Van God zijt gij, naar God wijst heen uw handelen en uw spreken zijt Priester dan, voor mensch en God, zijt mensche En, Uw gebreken. op God gesteund, den meêmensch helpt God kennen en God loven, en gaan, van U gericht, gelicht, getroost, gemoed, naar boven. ,.Moge ik over U spreiden de zegen Gods"; met deze woorden richtte de ZeerEerw. Heer Pastoor Dr. B. van den Hurk zich op Vrijdag 5 September 1952, toen hij nauwelijks was geïnstalleerd als Pastoor van de Parochie Sint Joannes de Doper te Waalwijk, tot zijn nieuwe parochianen. En de parochianen hebben in deze woorden verstaan een bood schap van grote priesterlijke activiteit, gericht op het welzijn van parochie en parochianen, het tijdelijk zowel als het geeste lijk welzijn; want vaak moet aan bepaalde materiële voorwaar den zijn voldaan, wil men met vrucht kunnen werken aan het geestelijk welzijn. Dr. B. van den Hurk werd in de ware zin van het woord de lei der en herder van zijn parochie en zijn parochianen; in een on vermoeibare activiteit, met een groot inzicht en een geconcen treerd doorzettingsvermogen is hij aan het werk gegaan en tal van voorzieningen en vernieuwingen en verbeteringen in de „kerkfabriek" zijn door hem aangebracht. En zijn arbeidsterrein kreeg een grotere uitgestrektheid, toen hij op 9 November 1954 werd benoemd tot deken van het dekenaat Waalwijk. Hem zal Zondag a.s. een grootse hulde worden bereid door zijn parochianen en velen buiten de parochie en ook nog buiten het dekenaat zullen zich hierbij aansluiten, ongetwijfeld. Pastoor-Deken Dr. van den Hurk heeft in de eerste vijfentwintig ja ren van zijn H Priesterschap reeds een zeer veelzijdige priesterlijke ar beid verricht. Geboren in Helmond op 5 Maart 1905, studeerde hij, toen hij de hier voor geëigende leeftijd had bereikt, aan de beide seminaries van het Bis dom. Op 14 Juni 1930 werd hij priester gewijd en aanstonds stelde hij zijn priesterschap in dienst der mensen, toen hij in Augustus van dat jaar werd benoemd tot kapelaan van de parochie van de H. Gerardus Ma- jella te Eindhoven (Stratum). Lang heeft zijn taak in de ziel zorg niet geduurd, want in October 1931 zond zijn Bisschop hem naar Rome, om er civiel kerkelijk en ca noniek recht te studeren. Hij ver bleef in Rome tot Juli 1935. Teruggekeerd in Nederland, werd hij wederom benoemd in de ziel zorg, namelijk als kapelaan van het Heike te Tilburg, en wederom was zijn parochieel werk niet van lange duur, want nadat hij in April 1937 te Rome promoveerde, werd hij in Augustus d.a.v. benoemd tot Pro fessor in de moraal-theologie en het kerkelijk recht aan het Groot Se minarie van het Bisdom. Toen Pastoor van den Hurk bij de installatieplechtigheid te Waal wijk het woord voerde, toonde hij zich erg dankbaar jegens de kerke lijke overheid en de voorzienigheid, dat hij vijftien jaar van zijn pries terschap had mogen wijden aan de opleiding van hen, die het ideaal van het priesterschap nastreefden. Twee dingen had hem deze tijd ge leerd: een grote belangstelling en liefde voor de wetenschap die hij had mogen beoefenen en een grote achting en waardering voor 't pries- der, die ruim en ver weet te zien. We noemen hier bijvoorbeeld zijn activiteit in de Deken van Riel- stichting, de instantie die het Sint Nicolaas-ziekenhuis beheert en be stuurt. Sinds zijn pastoraat groeien de plannen voor een nieuw groot ziekenhuis naar concrete vormen, en is ondertussen het bestaande St. Nicolaas-ziekenhuis aanmerkelijk uitgebreid en verbeterd. Zijn parochianen kennen zijn ac tiviteit op het gebied van het onder wijs. Bij zijn benoeming tot pastoor te Waalwijk vroeg hij aanstonds aan onze redacteur hoe het gescha pen stond met het onderwijs en ver klaarde hij dat naar het onderwijs zijn grote belangstelling uitging. Het zijn geen ij dele woorden geble ken. Er kwamen en komen belang rijke uitbreidingen van scholen tot stand; we noemen de Lagere Meis jesschool en de R.K. Huishoudschool OOQOOOOOiOöOOOOOOOOöOOOOOOOOOOOOÖOOiOO 1930 - 14 Juni - 1955 *2)r. C^B. o. d. 5-lurk Pastoor Par. H. Joannes te Waalwijk 3' ^Derbieóen Pastoor Waalwijk-Besoijen OÖO CÉO OO O-O OO O-O GO OOOOO OOO OO Oö OÏO OsO OO OiOO terschap en de priesterlijke bedie ning, die hij nu in Waalwijk zou mogen gaan beoefenen. EEN GROOT PASTOOR. Toegerust met grote veelzijdige ervaring en kennis, bezield van een apostolische ijver, is Pastoor van den Hurk aan zijn pastorale taak begon nen. Nog geen drie jaar kennen wij hem als de pastoor van St. Jan, en deze periode mag wellicht te kort lijken om zijn parochianen in staat te stellen hem in alle opzichten te leren kennen. Pastoor Dr. van den Hurk heeft zich in deze korte pe riode echter een groot pastoor ge toond, en zijn parochianen zijn una niem in de erkenning van zijn grote verdiensten voor de parochie en het parochiële leven. Zij weten dat, wat hij bij zijn in stallatie uitsprak als een wens, thans reeds schone werkelijkheid is geworden. Hij heeft de zegen Gods in deze jaren over hen uitgespreid. Hij is hen voorgegaan in een groot geloof, in een diepe vrome gods dienstigheid; hij leeft met hen mee in al hun zorgen en rioden, hij is ge tuige van al hun vreugde. In alle omstandigheden kunnen zijn gelo vigen op hem rekenen; wijs en er varen zal hij hen leiden en raden. Ook op organisatorisch gebied heeft Pastoor Dr. B. van den Hurk in zijn parochie reeds veel tot stand gebracht. Op kerkelijk gebied heeft hij zich onderscheiden door tal van goede hervormingen door te voeren; in en rond de kerk heeft hij veel ver nieuwd en verbeterd; en ieder weet, dat de luister van de eredienst zijn grote daadwerkelijke belangstelling heeft, dat hij het gehele parochiële leven zijn hoogte- en middelpunt wil doen vinden in de ere-dienst. Zo is het bijvoorbeeld op zijn ver zoek, dat de plechtige Sacraments processie het hoogtepunt vormt van de feestelijkheden bij zijn zilveren priesterjubileum. Op sociaal en charitatief gebied heeft de jubilerende Pastoor-Deken eveneens zijn grote bemoeienissen. Tal van organisaties en instellingen kennen hem als de grote stuwende kracht, als de vooruitstrevende lei en het ligt zeker niet aan hem dat de plannen voor een nieuwe R.K. B.L.O.-school en voor een R.K. Meisjes ULO-school nog niet tot uit voering zijn gekomen. Hij verbaast ieder die met hem in aanraking komt, door een ver bluffende activiteit, door een ener gie die nooit iets geforceerds heeft, een beminnelijkheid, die iedereen tegemoet komt, maar ook een vast beradenheid en vasthoudendheid, die heel veel zal bereiken. Een groot pastoor. EEN GROOTSE HULDIGING. Zijn parochianen zullen hem een grootse hulde bereiden. Men is reeds maanden bezig met de voor bereidingen van een feest, dat voor al, zoals de jubilaris het zelf wilde, een parochiefeest moet zijn; een feest dat hij niet zozeer gericht wilde doen zijn op zijn eigen per soon als wel op de waardigheid en de hoogheid van de priester. Daar om zal hem door de parochianen ook geen persoonlijk geschenk wor den aangeboden; hij vroeg een ge schenk voor de kerk en graag zul len hem de parochianen Zondag twee zij-communibanken aanbieden en een vijftal kazuifels. Maar de HoogEerw. Heer Deken zal zich toch ook niet kunnen ont trekken aan de persoonlijke hulde, die hem door zijn parochianen be reid wordt in een plechtige huldi gingsbijeenkomst en tijdens een receptie, waarop iedereen de gele genheid heeft persoonlijk de deken geluk te wensen. En dan zijn er nog de scholen in de parochie, die zich allemaal op maken om de pastoor-deken in hun midden te ontvangen en hem toe te zingen en toe te spreken en hem geschenken aan te bieden. Het schoonste geschenk, dat men de jubilerende HoogEerw. Heer Deken kan aanbieden en wij zijn er van overtuigd, dat dit ook zijn persoonlijke mening is is echter een innig, vroom gebed, waarin zijn gelovigen aan Onze Lieve Heer zullen vragen om hem de kracht en de wijsheid en de gezondheid te geven om nog jaren lang een groot pastoor te zijn voor zijn parochianen en een groot de ken voor de gelovigen en pries ters uit het dekenaat; dat hem nog heel veel jaren gegeven mo gen zijn om de beloften, die zijd voortvarende energie en zijn hei lige apostolische ijver inhouden, tot werkelijkheid te maken. Dat geve God. o Hoewel op uitdrukkelijk verzoek van de jubilaris zelf het zilve ren priesterfeest van de ZeerEerw. Heer Pastoor J. Verbiesen, Pastoor van de Parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ont vangen te Besoijen zeer bescheiden en zonder veel uiterlijk ver toon gevierd zal worden, is de betekenis van dit feest er in het geheel niet te minder om. En wanneer hij zijn parochianen hun gang had laten gaan, zou het ongetwijfeld een prachtig groots feest zijn geworden, want de waardering, de hoogachting, de eerbied, die de Besoijenaren voor hun pastoor in het hart dragen, zijn zeer groot; de gevoe lens zullen nu een uitweg zoeken in een ongeveinsde hartelijk heid en spontaniteit en dat zijn schonere kenmerken van een feest dan heel veel uiterlijk vertoon. Sinds Pastoor Verbiesen op 24 November 1950 werd geïnstal leerd als pastoor van Besoijen, heeft hij zich zeer bemind weten te maken door zijn persoonlijk optreden niet alleen, maar ook en vooral door zijn ijveren voor zijn parochianen, voor zijn paro chie, voor heel Besoijen, dat in het pastoraat van de zilveren priester-jubilaris zeer veel aan betekenis heeft gewonnen. De ZeerEerw. Heer Pastoor J. C. J. Verbiesen werd op 9 Mei 1903 te Rosmalen geboren; hij studeerde aan de beide seminaries van ons Bisdom en werd op 14 Juni 1930 priester gewijd. De Weleerw. Heer Verbiesen werd aanstonds na zijn H. Wijding be last met de zielzorg, in verschillen de plaatsen was hij kapelaan: in Nijmegen, Mill en Oisterwijk In 1943 werd hij benoemd tot ka pelaan te Eindhoven in de paro chie van de H. Catharina; de laat ste jaren onder het pastoraat van de Hoogeerw. Heer Deken Heeze- mans, de bekende oud-pastoor van St. Jan. Toen Pastoor Verbiesen in No vember 1950 vernam van zijn be noeming tot pastoor van Besoijen zei hij tegen onze redacteur: „Daar zal Deken Heezemans ook wel 'n beetje voor gezorgd hebben, die wist na tuurlijk wel wat ik wenste en ik geloof, dat ik het in jullie parochie van O. L. Vrouw best getroffen heb". Deken Heezemans heeft zijn kape laan zelf als pastoor willen instal leren. Dit gebeurde op Vrijdag 24 November 1950 de feestdag van de H. Catharina Het was een feestdag voor Besoijen, dat in pas toor Verbiesen een sympathiek op volger van Pastoor Kemps en Pater Verhegge mocht begroeten. Deze begroeting was allerharte lijkst en werd nog feestelijker door de aanwezigheid van de Eindho- vense Politiekapel. Deken Heezemans, blij weer 'ns in Waalwijk te zijn, werd geassis teerd door de Hoogeerw. Heer De ken van den Brekel en de Pastoor van Rosmalen, het geboortedorp van de nieuwe herder; hij hoefde de nieuwe pastoor, die zes jaar zijn kapelaan was geweest, niet voor te stellen, zoals hij zei; de Besoijena ren zouden hem toch gauw genoeg leren kennen. EEN SYMPATHIEKE HERDER. De Besoijenaren hebben hem in- derdaad leren kennen, leren ken nen als een beminnelijk, sympa thiek, menslievend herder (zei hij niet: Ik beloof U eerlijk en oprecht dat ik U lief zal hebben, zonder uit zondering?) maar ook als 'n strijd bare figuur, die vooraan stond als er voor de belangen van zijn paro chianen en zijn parochie (vreed zaam) gestreden moest worden. „De ijver voor Gods huis verteer de hem", zouden we in bijbelse ter men van deze priester mogen zeg gen. Vanaf het begin van zijn pas toraat tot nu toe heeft hij ononder broken geijverd voor de schoonheid van zijn kerk en de luister van zijn ere-dienst. Niets was hem te veel. waar het er om ging de schoonheid van de parochiekerk te vervolma ken en zijn voorbeeld en zijn woord hebben de parochianen aangespooi-d ook mee te werken aan dit verhe ven werk. Zo heeft hij geleidelijk aan zijn kerk verfraaid, maar tegelijkertijd ging zijn aandacht uit, en in zo mo gelijk nog sterkere mate, naar 't parochieel-godsdienstig le ven. Hij heeft de eenheid die de Besoijenaren vormen, aan gewend om het parochieel verband even hecht en sterk te maken; hij nam gelukkige initiatieven tot oprichting van kerkelijke en buitenkerkelij ke verenigingen en Besoijen bleek in dit opzicht ook een dankbaar werkterrein voor hem te zijn. De activiteit van Pastoor Verbiesen heeft zich niet al leen beperkt tot het kerkelijk terrein, ook voor de tijdelijke belangen van zijn parochia nen heeft hij altijd graag op de bres gestaan; en we me nen gerustelijk te mogen zeg gen dat de gehele Besoijense gemeenschap veel aan Pas toor Verbiesen heeft te dan ken, dat zij in hem 'n warm pleitbezorger heeft. En wan neer er de laatste tijd stede bouwkundig belangrijke ver beteringen in Besoijen zijn Aan gebracht, wanneer de laatste tijd Besoijen een belangrijke woon kern is gaan vormen van onze ge meente, dan mag iedereen zich over tuigd houden van het groot aandeel dat Pastoor Verbiesen hierin heeft gehad. Maar ook bij dit priesterjubileum moet de grootste sympathie en de grootste waardering uitgaan naar de priester als zodanig. En dan is het niet mogelijk zijn verdiensten ook maar bij benadering te schet sen, die zijn imponderabel, die la ten zich niet meten, die hebben waarde en betekenis voor de eeu wigheid. Pastoor Verbiesen is een voor beeldig herder, wiens woorden door daden worden gevolgd en bekrach tigd, daden vaii een echt priester lijke vroomheid. Temidden en met zijn parochia nen verricht Pastoor Verbiesen zijn heilzaam werk, een werk dat slechts door God ten volle kan worden be loond. HULDIGING. Toch zullen ook de parochianen van Besoijen trachten hun beminde herder hun sympathie en volgzaam heid te betuigen. Zij hadden graag het schone uiterlijke de vorm laten zijn waarin hun hartelijke genegen heid gestalte kreeg. Op uitdrukke lijk verzoek van de ZeerEerw. Heer Pastoor zelf zal alle uiterlijk feest betoon, zoals bloemen, vlaggen, mu ziek en versiering achterwege blij ven. Niettemin zal pastoor Verbiesen ervaren dat een oprechte verering toch altijd wel wegen weet te vin den om tot gelding te komen. Hem zal ook een geschenk wor den aangeboden. Geen persoonlijk geschenk, dat wenste hij niet; wel echter een geschenk voor zijn kerk, die dan verrijkt zal worden met een prachtig uitgevoerd driestel (kazui fel, dalmatiek en tuniek) met bijbe horende koorkap en velum. Dat zal hem worden aangebo den en het zal hem dierbaar zijn. Maar dierbaarder zal hem zijn het weten dat zijn sympathieke priesterfiguur voor altijd leeft in de harten der Besoijenarenzo als zoveel Besoijenaren een blij vende plaats zullen hebben ge kregen op de met grote kundig heid door hun pastoor vervaar digde foto's. De verhoudingen tussen paro chianen en herder zullen Zon dag ongetwijfeld nog beter wor den; moge het de priester en de zijnen tot eeuwig heil strekken.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1