Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit Binnen- en Buitenland GEERTRUIDENBERG Waspiks uitbreidingsplan wordt herzien GETUIGENISSEN TEGEN NEDER LANDERS GEVRAAGD. Neem dadelijk Kruschen bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn. ten behoeve van wegaanleg en scholenbouw MAANDAG 20 JUNI 1955 Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij Au toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 50 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' OPSTAND TEGEN PERON. Een luchtbombardement op het regeringsgebouw in Buenos Aires heeft Donderdagmorgen het sein gegeven tot een militaire opstand in Argentinië, enige uren nadat het Vaticaan president Peron en zijn medewerkers in de regering in de kerkelijke ban had gedaan. De ma rine, een deel van de luchtmacht en twee regimenten infanterie zouden zich bij de opstand hebben aange sloten. Na een' dag van straatge vechten en bombardementen in de hoofdstad, waarbij vliegtuigen dood en verderf zaaiden onder demon strerende Peronisten, verklaarde de dictator Donderdagavond: „De op stand is onderdrukt. Wij zijn de toe stand volkomen meester". Maar eni ge uren later, op Vrijdagmorgen, maakten buitenlandse radiostations nog steeds melding van bombarde menten en bloedige botsingen in Buenos Aires en in Rosaria, de tweede stad van Argentini Een bijna zeker teken dat de op stand verloopt, wordt gemeld uit Montvideo, de hoofdstad van Uru guay. Op het vliegveld van deze stad zijn dertig Argentijnse militai re vliegtuigen neergestreken, som mige met hun bommenlast nog aan boord. De bemanningen, tweehon derd man in totaal, hebben de strijd ontmoedigd opgegeven. Zij zijn dooi de autoriteiten geïnterneerd. Maar op het marine-etablissement van de Argentijnse hoofdstad, de haard van het verzet, blijft de strijcl voortdu ren. In het havengebied Camacho, waar marinepersoneel zich in mi trailleursnesten heeft verschanst, worden, volgens de regeringsradio, „zuiveringsoperaties" gehouden. De ziekenhuizen in de stad zijn over vol. Tenminste twee bommen zijn neergekomen op het regeringsge bouw. Peron heeft zich teruggetrok ken op een geheim hoofdkwartier. PRESIDENT PERON C.S. IN KERKELIJKE BAN. President Peron, alle leden van zijn regering en alle ambtenaren, die „de rechten van de Kerk in Ar gentinië hebben geschonden" en „de geestelijkheid hebben belet haar taak uit te voeren" zijn in de ban gedaan. Ht ex-communicatiebesluit werd uitgevaardigd door de H. Con gregatie van het Consistorie. Don derdagmiddag werd het decreet, on dertekend door kardinaal Piazza, in de Osservatore Romano gepubli ceerd. De opstand in Buenos Aires heeft 360 doden en 600 gewonden gekost. Dit berichtte Vrijdag het Argentijn se dagblad „La Nacio". Een aanval der regeringstroepen op de marine haven heeft het vuur van de opstand in de hoofdstad gedoofd. Maar Ro- sario (500.444 inwoners) en Cordo ba (352.000 inwoners) zouden in handen der rebellen zijn, evenals de marinebasis te Puerto Belgrano, waar zich twee oorlogsbodems uit Buenos Aires hebben gemeld. De radiozender van de opstand meldde dat legergarnizoenen in de provin cies Corrientes en Entre Rios zich tegen Peron hebben gekeerd. Offi cieren, die naar Uruguay zijn uitge weken, verklaren, dat in het gehele land krachtige groepen tegen Peron ageren. De dictator zelf heeft „op de meest absolute wijze" verklaard, dat in het gehele land de rust is her steld. Hij beloofde de Argentijnen dat zij binnenkort bij volksstem ming uitspraak kunnen doen in het geschil tussen kerk en staat. In het gehele land geldt nog de staat van beleg. De regeringsradio waarschuwde herhaaldelijk: „Elke groep personen, die in de straten op verdachte wijze wordt aangetroffen zal ter plaatse door de militaire overheid worden berecht." Buenos Aires is door sterke militaire strijd krachten omsingeld en van de rest van het land geïsoleerd. Uit Monte video en Washington wordt gemeld dat zes kerken in het centrum van de hoofdstad en het aartsbisschop pelijk paleis zijn geplunderd en in brand gestoken. President Peron heeft deze schanddaden verweten aan de communisten. BRITSE ONDERZEEËR GEZONKEN. De duizend ton metende onder zeeër „Sidon" van de Britse marine is Donderdagmorgen in de haven van het eiland Portland bij de En gelse Zuidkust gezonken. Elf van de 60 opvarenden en twee leden van de reddingsploegen kwamen om het leven; tien leden van de bemanning liepen verwondingen op. De ramp is veroorzaakt door het exploderen van een of meer van de zes oefentorpedo's, die de „Sidon" zojuist aan boord had genomen. Tussen de explosie en het zinken van de onderzeeër verliepen 25 mi nuten. Heldhaftige reddingspogin gen, die in deze korte tijd werden ondernomen, konden niet veel meer baten. De meeste slachtoffers moe ten door de ontploffing, die een ont zettende ravage aanrichtte in -het gehele interieur van de „Sidon" op slag zijn gedood. ARGENTIJNS VLIEGTUIG IN PARAGUAY NEERGESTORT. Een Argentijnse Constellation met 24 inzittenden is op weg van Parijs naar Buenos Aires vlak bii de stad Asuncion in Paraguay neerge stort. Vijftien inzittenden zijn om het leven gekomen. Van de negen geredden, zes passagiers en drie be manningsleden, verkeren enkele in ernstige toestand. HET PROCES JUNGSCHLEGER KRIJGT NIEUWE WENDING. Het proces Jungschleger heeft op de eerste zitting na het verschijnen van 't Nederlandse Witboek 'n sen sationele wending genomen doordat de Nederlandse kroongetuige a charge Frits Baden zijn vx-oegere bezwarende verklaringen heeft in getrokken. Baden zei tijdens 't open baar verhoor, dat werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Nederlandse Hoge Commissariaat en van de Britse ambassade, dat hij nooit mishandeld was, maar dat de politie hem tot zijn gefantaseerde verklaringen had gedreven door hem en zijn vrouw en kind met de dood te bedreigen. Aanklager Soe- narjo heeft een vervolging wegens meineed tegen Baden ingesteld. Op alle Indonesiërs die zich schul dig hebben gemaakt aan „landver raad" is via de radio een beroep ge daan „in het belang van het land de nodige verklaringen af te leggen die Waarom eerst een lange lijdensweg - 'n lijdensweg bergaf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volko men natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de on zuiverheden af, die nu het bloed veront reinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom - wacht niet langer; begin er vandaag mee. Nederlandse subversieve acties be wijzen". Deze gegevens zullen wor den gebruikt in het Indonesische Witboek dat binnenkort verschij nen zal. De Indonesische regering zal tegen de getuigen-landverraders „niet optreden als een koloniale re gering, maar als een vader tegen over een afgedwaalde zoon", wan neer zij zich bij de autoriteiten mel den, aldus de mededeling. ROME GEKOZEN VOOR OLYM PISCHE SPELEN IN 1960. Het Congres van het Int. Olym pisch Comité te Parijs heeft Rome aangewezen als plaats voor de. Olympische zomerspelen in 1960. Het geschiedde na drie stemmingen. Op Rome werden 35 stemmen, op Lausanne 24 stemmen uitgebracht. Brussel was reeds bij de eerste stemming afgevallen. Jammer voor de Belgen. CONCERTGEBOUW IN ROTTER DAM VOOR RUIM 11 MILLIOEN GULDEN. De Rotterdamse gemeenteraad heeft van 't college van burgemees ter en wethouders het voorstel ont vangen tot de stichting van een con certgebouw te besluiten. Dit ge bouw zou in de grote zaal 2500 tot 3000 en in de kleine zaal 600 tot 700. zitplaatsen moeten bevatten en hier mee niet alleen het modernste maar ook het grootste concertgebouw van Nedrland worden. Het Amsterdamse Concertgebouw heeft namelijk een grote zaal met een capaciteit van 2200 zitplaatsen met gebruik van zitplaatsen op het concertpodium en in de blauwe zaal en bijna 500 plaatsen in de kleine zaal; het gebouw van Kun sten en Wetenschappen in Den Haag heeft ruimte voor bijna 2250 toe schouwers, i Alle verdere voorzieningen be halve de gebruikelijke wandelgan- gen en foyers zijn in het plan opgenomen een artistenfoyer (wel- 1 ke tegelijk repetitieruimte voor het Rotterdams Philharmnisch Orkest zou zijn), een rijwielstalling voor 20000 fietsen, kantoren voor, het Rotterdams Philharmonisch Orkest en de Rotterdamse Kunststichting, een tentoonstellingszaal, speciale ruimte voor radio- en televisie-uit zendingen en als materialistische aanvulling een café-restaurant ook voor hen, die het gebouw niet be zoeken. De totale stichtingskosten worden geraamd op 11 millioen 250 duizend gulden. VADER DOODDE STIEFDOCHTER Eis van twintig jaar. De substituut-officier van justitie bij de Bossche Rechtbank, Mr. M; Bruigom, heeft Donderdagmiddag aan het einde van een lang en door wrocht requisitoir, een gevangenis straf van 20 jaar en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de 31-jarige stucadoor J. v. S. te St. Michielsgestel (thans gedetineerd) terzake dat hij op Zondag 6 Febr. des middags om half zes zijn stief dochter Johanna Wilhelmina de H. met een pistoolschot zodanig heeft verwond, dat de dood nagenoeg on middellijk intrad. De officier nam aan dat verdachte de daad bedre ven heeft opzettelijk en na kalm beraad en rustig overleg. De raad van Waspik heeft in zijn vergadering van Donderdag avond een aantal agendapunten afgehandeld, waaronder enkele belangrijke en verstrekkende besluiten waren. En dan doelen we niet zozeer op het toestaan van het verzoek der afd. Waspik van de HOCRES om het sluitingsuur voor café's e.d. te bepalen op 12 uur, als wel op de herziening van het uit breidingsplan voor Waspik-Beneden, waartoe de raad besloot in verband met de nieuw aan te leggen provinciale weg van 's-Bosch naar Keizersveer en het feit dat, zoals van officieuse zijde was vernomen, de meisjesscholen zijn afgekeurd, zodat er rrieuwe scholen gebouwd moeten worden in het uitbreidingsplan nabij het Station. Ook werd een begin gemaakt met de sanering van de Beneden kerkstraat, waar een pand werd aangekocht. Dit is het begin van de afbraak van half Waspik, zei burgemeester Couwenberg. Met de notulen, waarvan de goed - keuring het eerste agendapunt uit maakte, waren niet alle heren het eens. Met name de heren Kamp en v. d. Broek maakten bezwaren te gen een bepaalde passage in de no tulen, die handelde over een debat over de woonruimteverdeling, zoals dat vorig maal in een geheime ver gadering .was gehouden en waarin geschreven werd dat de voorzitter verklaard had, dat de leden van de commissie willens en wetens in strijd met hun eed handelden. De voorzitter, die de passage an ders las, verklaarde dat het hele maal niet de bedoeling was dat er dit in gelezen werd; B. en W. waren er van overtuigd dat de commissie handelde in volle overtuiging en naar eer en geweten. Na deze verklaring waren er geen bezwaren meer tegen de notulen. Bij de ingekomen stukken was 'n verzoek van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente om een sub sidie in de kosten van de verbete ring der kerk. B. en W. hadden ech ter nog geen gelegenheid gehad de financiële consequenties van deze subsidie te overzien. Zij stelden voor het verzoek te renvoyeren naar E. en W. Hiertoe besloot de raad, na dat de voorzitter had verzekerd dat B. en W. in beginsel niet afwijzend stonden tegenover dit verzoek. CAFÉ'S TOT 12 UUR OPEN. Het bleek nodig de pensioengrond slagen van enkele ambtenaren te herzien en de raad aarzelde dan ook niet dit te doen en na enkele begro tingswijzigingen te hebben goedge keurd, behandelde de raad een ver zoek van de afdeling Waspik van HOCRES, om het sluitingsuur voor café's e.d. te bepalen op 12 uur in plaats van op 11 uur, zoals tot nog toe het geval was. De raad willigde zonder meer dit verzoek in, nadat de voorzitter had opgemerkt dat dit sluitingsuur in de omliggende ge meenten ook werd gebezigd. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. Aan de orde was verder een voor stel tot herziening van het uitbrei dingsplan. Na het gereed komen van het ge deelte van de provinciale weg Den BoschWaalwijk zal zeer waar schijnlijk het tweede gedeelte van Waalwijk tot de Keizersveersebrug in uitvoering worden genomen. De Provinciale Waterstaat heeft 't voor nemen in aansluiting op deze weg een verbindingsweg te projecteren van de 's-Gravenmoerse weg. In dit verband zal het nodig zijn het uit breidingsplan Waspik-Beneden te herzien. Aangezien een herziening van het uitbreidingsplan mede nodig is in verband met het besluit tot aanleg van een Sport- en Recreatiecentrum kunnen deze herzieningen, waartoe intussen opdracht is gegeven, in één plan worden verwerkt. Bovendien, zei de voorzitter, is ons van officieuse zijde meegedeeld dat de meisjesscholen zijn afge keurd. De Planologische Dienst gaat er in principe mee accoord dat de nieuwe scholen gebouwd worden in het uitbreidingsplan nabij 't station. De voorzitter deelde vervolgens nog mee, dat de Provinciale Water staat de vorige dag de grond en op stallen van de fa. Ruitenberg aan de Raadhuisstraat had gekocht, behou dens goedkeuring door G. S. en op voorwaarde, dat de gemeente een tweetal huizen zou kopen aan de Schoolstraat voor de som van onge veer 14.000.om deze later te kunnen verkopen aan de Prov. Wa terstaat. Tegen de plannen als zodanig bleek geen enkel bezwaar te zijn; de heer v. Dongen echter kon aan vankelijk niet accoord gaan met de bepaling, dat B. en W. niet gebon den waren, op een verzoek om een bouwvergunning een beslissing te nemen binnen de in de bouwveror dening van deze gemeente vastge stelde termijn van één maand. De heer v. Dongen was er van overtuigd dat B. en W. geen mis bruik hiervan zouden maken. Maar, zei hij, bij al die grote plannen wordt er wel eens wat aan de kap stok gehangen. Als particulieren willen bouwen, moet het gemeente bestuur al het mogelijke doen om dit te bevorderen en met dit artikel wox-dt het de particulieren practisch onmogelijk gemaakt te bouwen in de omgeving van de kern. Hij zag de gevolgen van dit artikel heel zwaar in; tot nog toe had men nog nooit iets gezien van al de plannen die de provincie had gemaakt. U hangt te veel aan het idee, ant woordde hem de voorzitter, dat het hier een wijziging betreft op basis van de plannen van de provincie; dat is slechts een klein ondei'deel van deze hex-ziening. De hoofdzaak is dat de scholen in het uitbreidingsplan moeten wox'den gepland, en dat er daarom een an- dei-e pfaats moet woi'den gezocht voor de woningen. De mogelijkheid bestaat dat de particulier wil bouwen op 'n plaats die in strijd is met het plan. Een uit breidingsplan zou nutteloos z ijn, wanneer er deze bepaling niet was. De particulier echter kan overleg plegen met de gemeente en de pla nologische dienst. Trouwens, in 1950 heeft de raad dit besluit ook zonder meer geno men, en toen heeft de heer v. Don gen als wethouder daaraan ook me degewerkt. Het is niet te voorko men, vervolgde de voorzittei-, dat de belangen van particulieren soms in het gedrang komen en moeten wij ken voor het algemeen belang. B. en W. zullen echter alles doen om het pax-ticulier initiatief t.e steu nen, zelfs al zou het plan enigszins gewijzigd moeten worden. De vooi'zitter wees voorts op het nut en de belangrijkheid van een uitbreidingsplan; men moest lering trekken uit de fouten die in het ver leden te dien aanzien waren ge maakt. Beti-effende de plannen van dc provincie merkte hij op, dat de om standigheid, dat de Provinciale Wa terstaat nu reeds geld op tafel legde om de grond en gebouwen te kopen die straks in het plan zouden vallen, toch wel iets zei. De heer v. Dongen bleef echter bezwaren maken en meende dat er nog grond genoeg was in het uit breidingsplan, waarop de voorzitter antwoordde, dat men toch niet kon zeggen: dan maar geen uitbreidings plan meer. Men moest naar de toe komst zien en zoveel mogelijk grond kopen. Anders zou men straks vast 'komen te zitten en dan zouden de particuliex-en zeker moeten wachten. De heer v. Dongen, die betoogde dat de toestanden zoals die thans waren, niet vergeleken konden wor den met die in 1950, wees er nog maals op dat er toch nog voldoende grond was in het uitbreidingsplan, zowel voor de scholen als voor par ticulieren, en dan mochten er ook nog graag een paar fabrieken ko men. Maar de voorzitter was van me ning dat het heel goed mogelijk was dat men over een paar jaar zonder zat. B. en W. waren de eersten om het pai'ticulieren belang te steunen daar waar dat mogelijk was, maar wat het zwaarste is moet ook het zwaarste wegen. Toen de heer v. Dongen echter vernam, dat de voorzitter hoopte in de loop van dit jaar het herziene plan aan de raad te kunnen aanbie den op het ogenblik was het in behandeling bij de kleine commis sie ging hij toch met de herzie ning accoord, nadat de heer v. d. Broek er ook nog eens op gewezen had dat de provincie nu blijkbaar toch wel serieuze plannen had. De heer v. Iex-sel vroeg nog of het mogelijk was de plannen van de provincie al ter inzage te krijgen, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze plannen in 't uitbreidings plan zouden worden verwerkt. Toen ging de raad met het voor gestelde accoord. Een voorstel met betrekking tot de organisatie en het beheer van de vrijwillige brandweer werd aange nomen, nadat de heer van Iei'sel de verzekering had gekregen dat er ook behoorlijk gezorgd zou worden voor de kinderen van een brand weerman, wanneer deze in functie om het leven zou komen. De Stichting „Herdenking Bra bantse Gesneuvelden" kreeg een eenmalige subsidie van 25. „DE AFBRAAK VAN HALF WASPIK". Het is iedereen, die wel eens door de Langstraat komt, bekend, dat er in de Benedenkerkstr. te Waspik on houdbare verkeerstoestanden heer sen. Ook in de raad is meermalen op het onhoudbare van deze situatie gewezen; de laatste vijf jaren zijn er 20 min of meer ei'nstige verkeers ongelukken gebeux-d. De enige afdoende oplossing is de in deze gevaarlijke bocht staande huizen te doen verdwijnen en de Prov. Waterstaat, hiervan overtuigd, is reeds geruime tijd doende om te trachten in deze geest een oplossing te vinden. Thans kon de hoofddirec teur van de Prov. Waterstaat mee delen dat er met de eigenaar van het pand Benedenkerkstraat 17 overeenstemming is bereikt met be trekking tot de aankoop van dit per ceel voor de som van 700.onder beding dat voor 1 Juli 1955 het per ceel zal zijn gesloopt met behoud van de materialen. De Prov. Water staat heeft de opzet ook de naast liggende percelen 9, 11, 13, 15, 19 en 21 door aankoop in eigendom te krijgen. Het aandeel der gemeente in bovengenoemde koop zal 371. bedragen en graag stelde de raad dit crediet beschikbaar De Winkelsluitings-vex'ordening werd vervolgens in dier voege ge wijzigd. dat ook de dag voor de Eerste H. Communie op Hemel vaartsdag een z.g. „vrije dag" wordt. Evenals vorig jaar werden de hef fingspercentages op de straatbelas ting bepaald op 6 en 3 procent en aan het bestuur van de Bijzondere Lagere Meisjesschool, Vaartje, werd medewerking verleend in de aan schaf van leermiddelen tot een be drag van 346.85, terwijl de vergoe ding voor de vakonderwijzeres werd herzien. Besloten werd voorts alles zon der hoofdelijke stexnming of op-of aanmerkingen een geldlening aan te gaan tot een bedrag van 180.000..ter consolidatie van de vlottende schuld. VERKOOP BOUWGROND. De raad besloot vervolgens een perceel bouwgrond, groot 970 m2 aan de Julianastraat te verkopen aan de heer A. J. Mötter, voor de bouw van een woning met gax-age. Aan deze koop werd de bindende voorwaarde verbonden, dat de bouwgrond binnen één jaar na dag tekening van het besluit geheel of gedeeltelijk bebouwd moet zijn voor het doel, waarvoor hij is aan gekocht. De prijs bedroeg 3. per m2. Ook aan de heer J. Boezer werd een perceel grond verkocht ter grootte van pl.m. 308 m2, eveneens aan de Julianastraat. Het betreft hier het perceel, des tijds verkocht aan de heer L. Rok- snor; deze verkoop geschiedde des-' tijds ook op voorwaarde, dat koper binnen een jaar het perceel moest hebben bebouwd. De koper heeft echter aan deze voorwaarde niet voldaan en heeft zelfs geen poging gedaan de grond te doen transpor teren, zodat het perceel nog geheel ten name en ter beschikking van de gemeente staat. Ook deze grond wordt verkocht tegen 3.per m2. Nadat de exploitatievergoedingen voor de bijzondere scholen waren vastgesteld en de algemene salaris verordening was gewijzigd, besloot de raad de straat vanaf de woning Carmelietenstraat 50 in Zuidelijke richting naar de A. Verschurenstr. Rector Gelissenstraat te noemen. Pater Honorius Gelissen, die op 27 December 1953 te Waspik over leed, stichtte de kerk van de H. The- rsia en was vele jaren rector van het Rectox-aat en de laatste jaren Prior van het Carmelietenklooster. Hij heeft veel werk verricht in het be lang van de gemeente Waspik. In dit verband vroeg de heer van Dongen of het niet mogelijk was de naam „Scharloo" in ere te herstel len; het was een oude Waspikse naam en in het gedeelte dat in de volksmond nog zo werd genoemd, was een industrie gevestigd boven dien, die er zijn mocht. In beginsel verklaarde de voorzit ter er geen bezwaar tegen te heb ben; B. en W. zouden de kwestie bezien. ZES WONINGWETWONINGEN. In 1954 liet het zich aanvankelijk aanzien dat het toegewezen woning contingent vlot door particuliere bouw zou zjjn verbruikt. Tot op he den echter zijn er nog slechts twee pax'ticuliex'e bouwplannen gereali seerd, terwijl nog een viertal bouw plannen van particulieren bekend zijn. Gezien de vele krepeergeval- len achten B. en W. het niet verant woord nog langer te wachten en adviseerden tot de bouw van 6 wo ningwetwoningen op een perceel bouwgrond dat nog beschikbaar is aan de Rector Gelissenstraat. Dc stichtingskosten zullen een bedrag van 77.0500.belopen. De raad verleende hieraan vlot zijn goedkluring. De voorzitter ves tigde er nog de aandacht op dat er vermoedelijk nog wel particuliei'en waren die dit jaar met plannen wil den komen. Maar kJwamen er in Oc tober nog aanvragen, dan diende men toch zeker de garantie te heb ben dat de plannen in 1956 gereali seerd zouden zijn, want anders was het bouwvolume voor de gemeente verloren. Bij de rondvraag stelde de voor zitter voor de commissie ter bestu dering v an de Politieverordening weer te installeren, om de ontwerp verordening aan een onderzoek te onderwerpen. In de commissie na men weer zitting de heren van den Broek, de Glas, Timmers en van Dongen (deze laatste in de plaats van wethouder van Kuik). GAS VOOR WASPIK Op een 'vraag van de heer van den Broek deelde de voorzitter mee dat hopenlijk in de loop van dit jaar nog de raad een voorstel zou berei ken om een crediet beschikbaar te stellen voor het leggen van de gas leidingen. De plannen waren thans zo ver gevorderd, dat men in studie had het aandeel van iedere gemeen te in de kosten. De enquête onder de bevolking was zeer tegengevallen, maar hier moest men toch niet te star aan vast houden. Dit moest groeien. De heer van den Broek vestigde nog de aandacht op een stukje van de Ai-noldus Verschurenstraat dat nog niet was bestraat. De heer van Dongen deelde mee dat het de bedoeling was, dat de ge meente en niet de ruilverkaveling dit stukje bestraatte terwijl de voor zitter een tegenovergestelde me ning was toegedaan. Hij zou de zaak onderzoeken. Dit was het laatste, althans van de openbare vergadering. BURGEMEESTER VAN GEER TRUIDENBERG HUWDE IN ROTTERDAM. Bruid was Mej. Inge Brenninkxneijer. Wij ontlenen aan de Maasbode 't navolgende verslag over deze plech tigheid: Een luisterrijk verlicht en met Aronskelken versierd priesterkoor 1 straalde het bruidspaar tegen, toen het hedenochtend door het midden pad van de dekenale kerk van Rot- tei-dam schreed. Over het Westelijk del dr stad zongen de klokken en ét drukke verkeer op de Westzeedijk remde onwillekeurig even af, toen de in witte zijde geklede en met 'n wolk van tulle omhulde bruid, mej. Inge Brenninkmeijer, uit de auto stapte om met haar bruidegom, mr. Jules Ch. J. Faure, burgemeester van Geertruidenberf naar het al taar te gaan om elkaar het H. Sa- .crament van het Huwelijk toe te dienen. Feestelijk speelde het orgel, toen als eersten de ouders van de bruid, de moeder en oudste broer van de bi'uidegom en beide getuigen, broe ders van bruid en bruidegom, de kerk betraden. De bruidsmeisjes, evenals de bruid in stx-alend wit. droegen de lange zijden sleep boven de lopers, die van rijweg tot altaar waren uitgelegd. De HoogEei-w. Deken van Rotter dam, tevens pastoor van de parochie van de Heiligen Laurentius en Ig natius, waarbinn ende bruid tot he- den woonachtig was, verrichtte de plechtigheden en droeg de H. Mis op, daarbij geassisteerd door de HoogEerw. Heer H. Wehmeijer, pas toor-deken van Velddriel en de Zeex-Eerw. Heer F. v. Miert, pastoor van St. Joseph (Heuvel) Tilburg. Het koor der pai'ochie zong de feest mis van Perosi. Plicht van staat. „De christelijke liefde is als die van Christus en Zijn Kerk", zeide mgi\ Niekel in zijn toespraak aan het einde der H. Mis. „Een weder zijdse liefde, er op gericht elkander gelukkig te maken en niet zichzelf te zoeken. Zulk een liefde kan an deren ten voorbeeld zijn en dit voor beeld zal van meer invloed zijn al naar de belangrijkheid van de plaats die men in de maatschappij in neemt. Hierbij richtte mgr. Niekel zich speciaal tot de bruidegom als hoofd ener gemeente en daarna tot de bruid, wier levenswandel mede van invloed kan zijn op de houding der gemeentenaren. Mgr. Niekel be sloot met een zegewens voor beiden. Het koor zong tot slot het Ave Maria en daarop verliet het bruids paar de kerk. Onder degenen die de plechtigheden b-woonden, zagen wij vex'tegenwoordigers van 't Nijmeeg se studentendispuut Durendal, waar de bruidegom lid van was en van de Nijmeegse Medische Faculteitsver eniging, die de bruid onder haar le den telde.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1