VffiALWÏK DE MAN UIT CHICAGO Mil *s-HERTOGEN BOSCH VMOOlfl «fc A MM TILBURG HELMOND couponó lOminuten vergadering DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 JUNI 1955 WOENSDAG 22 JUNI -prijzen besteln.^gea1n«nomnenhierop uvelstraat f JAARMARKT lslJL „v.. van Waalwijks gemeenteraad Er valt heel weinig te schrijven over de vergadering die de raad van Waalwijk Vrijdagavond hield en waarbij de heren v. d. Hoven en van Os met kennisgeving en de heer Pullens zonder kennisgeving niet aanwezig waren. Sterke witte plastic ceintuur, m. reptiel-lin nen of ruitprinting en overtr. gesp, 4 cm. br. 75 c 3 cm. br. 65 c. C Cc 2 cm. breed IIllilIII II" Al I FFN rFI mr schriftelijke en telefonische Bedrukte lingeriekatoen, in frisse mod. fant. en mille fleurdess., op wit, bleu, oud- rose, geel, rose of 45 reseda fond, 80 br., Witte vistra damesjupon, m. brede strook. De rok, spe ciaal voor de moderne roklijn in de maten small, 95 medium en largo Importschoentje, een juweeltje v. d. kindervoetjes, prachtige kwal. overleder, m. 32-35 6.95, 28-31 5.95 24-27 4.95 ^>65 22-23 4.25 20-21 Kristalheldere borrel bekertjes, op voet, 6 stuks, verpakt in handig Q50 draagétui Stevig gevuld matrasdek, m. zware kwal. jute overtr., 2-p. 120x190 7.25 C50 1-p. 80 x 190 cm. J Elastisch taiÜeband, m. rubber antislip, in bruin, grijs, wit en zwart, per meter Vruchtendrups, 250 gram Leverpastei, ^Cc groot blik "«J Gezellige damesjapon, in mooie poplin en Ottoman, bedr. m. mooie dessins, in de maten 46-52. Een grote- maten-japon voor de Q 75 zeer kleine prijs van Restantpartij velours jongenssweaters, van een zeer bekend merk. Div. mooie kleuren, 13-18 jr. 4.75 8-12 jaar 3.75 ^90 4-6 jaar Franse Import massage borstel, In een nieuw model, met geheel ronde kop, 1/2 grof, 1/2 fijn, in verschillende QCc pastelkleuren wJ Satijnen bustehouder, met speciaal doorstikte cups en kantgarnering, «|75 mat ai 38-44 Maak de kinderjurkjes zelf van deze leuke haircord imprimé, in diverse echte kinderdessins, 70 cm. breed, «|75 per meter PROF. ROMME. BEZITSVORMING EIST CONCRETE MAATREGELEN Wanneer in 1956 de nieuwe parle mentaire periode begint, zal er een zelfstandig ministerie voor de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie moeten komen. In het komende re geringsprogram September 1956 zullen concrete maatregelen op genomen moet enworden tot bevor dering van de bezitsvorming. Er zal een nieuw type naamloze vennoot schap moeten komen. Dit zijn de voornaamste punten ^i^^grot^ede^ie^rof^Romme^ leider van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, Zaterdagmiddag ge- houd enheeft tijdens de jaarverga dering van de Nederlandse Katho lieke Bond van Werknemers in In dustriële Bedrijven „St. Willibror- dus". Het zelfstandige ministerie voor de PBO hieft volgens professor Romme geen „minster-ministerie te worden, maar het moet wel een ei gen apparaat hebben. Dit moet ten dienste staan van het intensiveren van het werk voor de PBO en het moet kunnen bevorderen, dat men komt tot een sterkere band tussen de PBO, het kartelbeleid en de loon- INSTALLATIE PASTOOR LAM. De installatie van de ZeerEerw. Heer M. Lam als pastoor van de St. Antoniusparochie te Waalwijk zal plaats hebben op Zondag 26 Juni a.s. des avonds om 7 uur. Pastoor Lam zal dan aan de grens van de parochie bij de spoorwegovergang worden verwelkomd en ingehaald door een stoet van bruidjes, gidsen, kajotters, harmonie en drumband, het gemeentebestuur en kerkbe stuur. Direct na aankomst bij de kerk volgt de liturgische plechtig heid van de installatie door Deken Dr. v. d. Hurk. „Dr. VAN BEURDENSCHOOL". R.K. Middelbare Handelsavond school te Waalwijk. Voor het eindexamen 5-jarige Handelsavondschool slaagden he den: De heren J. van Assen, H. de Bont, C. van Duijl, J. v. d. Elshout, Th. Hellings, H. Meijs, J. Sars. J. Verhoeven en A. de Vocht te Waal wijk; C. Aerts, C. Mimpen, J. Smits en A. van Son te Drunen; J. van der Schans te Sprang-Capelle. Een getuigschrift voor Neder landse, Duitse en Engelse taal aai handelsbriefwisseling behaalden de dames W. Span, W. van de Ven en M. van Woensel te Waalwijk. Afgewezen: 2. VOLKSFEEST VAN WAALWIJKS BELANG. Zoals wij reeds mededeelden, zal op 15 Augustus wederom een wa genspel worden opgevoerd, dat op vier plaatsen in onze gemeente te genieten zal zijn. De keuze is dit maal gevallen op het wagenspela in 1 bedrijf „Het spel van St. Joris" door Ad Sassen. Het is het oude middeleeuwse wagenspel „Sainct Joris", gezet in de omranding van 'n nieuwe handeling. De heer Tini van der Heijden heeft de regie weer op zich genomen, zo dat we verzekerd zijn iets goeds te krijgen, ook wat de keuze der spe lers betreft. Ook het programma, n.l. dans groep „Polonia", de medewerking van het muziekcorps der genie, het bal champêtre belooft 'n mooie dag. ROTTERDAMSCHE BANK. De directie der Rotterdamsche Bank deelt mee, dat de heer F. A. van Rijswiik in verband met zijn pensionnering op 1 Juli 1955 eervol ontslag is verleend per 1 Juli 1955 en dat tot algemeen nrocuratiehou- der, speciaal belast met het corres pondentschap Waalwijk is benoemd de heer A. M. F. M. Steenberghe. Tot bijzonder procuratiehouder al- hier is mede benoemd de heer C. W. Goverde. KERKCONCERT. Door het Ned. Hervorm Kerkkoor te Waalwijk (Centrum) en Loonon- zand's Gemengd Koor zal op Zater dag 25 Juni in de Ned. Herv. Kerk aan de Haven een concert worden gegeven onder leiding van de heer H. Nieuwkoop. Aan dit concert werken mee de sopraan Diny Uyterschout en de te nor Govert Janson; de orgelbegelei ding wordt verzorgd door Jeanne v. Heijst en Wim Vrinten. Uitgevoerd worden werken van Bach, Buxtehude, Handel, Haydn, Mendelssohn, Mozart, Dvorak. Gezien het grote succes dat deze koren met hetzelfde program oogst ten in Loonopzand tijdens een P-ink- sterconcert, zal het ook in Waalwijk niet aan belangstelling ontbreken. SLUITING DANSCURSUS. Als besluit van de danscursus trok op Zondag 12 Juni een groepje jon gelui, leerlingen van de dansschool „Van Kooten", in Waalwijk geves tigd in zaal Thalia, naar Vleuten voor het afleggen van een amateur test in modern dansen. Dit is een soort examen, wat jongelui die een danscursus gevolgd hebben, kunnen doen. Uit de uitslag blijkt dan of zij al of niet aan de eisen, welke op het eind van een danscursus gesteld kunnen worden, voldoen. Tijdens deze test bleek ook, dat het goed dansen niet zo eenvoudig is als vele jongelui tegenwoordig vaak denken. De deelnemers uit Waalwijk slaagden echter allen, ter wijl er zelfs enkele waren met de aantekening „Lof". Overigens is er een gezellige dag van gemaakt. Zo bezochten zij o.m. het prachtige kasteel „De Haar" bij Haarzuilen met z'n enorme kunst schatten, terwijl zij 's avonds nog 'n bal champêtre van dansschool „Van Kooten" bijwoonden, wat echter door het slechte weer voor 't groot ste gedeelte in een zaal gehouden moest worden. De geslaagden zijn: T. Konings, G. Opperman en P. Schoemans met lof en J. Wissink, H. de Jong, C. Bo- venkaarsmakers, P. Leijtens en J. van Baardwijk. H. HART-HULDE DOOR DE WAALWIJKSE SCHOOLJEUGD. Vrijdagmorgen, op het feest van het H. Hart van Jezus, hebben de leerlingen van alle katholieke lage re scholen hulde* gebracht aan dit H. Hart. Sinds enkele jaren is het niet meer de gewoonte dat alle scho len optrekken naar het H. Hartplein in de St. Antoniusparochie om zich daar te scharen rondom het beeld. Het waren daar nu alleen de leer lingen van de lagere scholen in de St. Antoniusparochie, die onder lei- te Waalwijk op Donderdag 23 Juni a.s. ding van de Eerw. Broeders en Zus ters voor dit beeld hun liederen zongen en hulde brachten aan het H. Sacrament, dat ook daar was uit gesteld. Een stralende zon, hagel witte bruidjes en tientallen vlaggen vormden de omlijsting van deze mooie kinderopdracht. De jongens van de St. Petrus- school hadden zich verzameld rond om een op de speelplaats van de school opgesteld H. Hartbeeld en ook daar was het H. Sacrament uit gesteld. De meisjes van de St. Tere- siaschool brachten op hun speel plaats hulde aan het H. Hart, even als de jeugd van de scholen in de andere parochies van Waalwijk. Na de plechtigheden had, zoals gebruikelijk, de jeugd vrijaf. t GESLAAGD. Aan de Foto-vakschool te 's-Hage slaagde de heer Tonny de Bont al hier voor 't examen Vakfotografie. WAALWIJKSE KRING VOOR KUNST EN WETENSCHAP. Ofschoon nog onderhandelingen gaande zijn met verschillende artis- ten, staat het programma voor het a.s. seizoen tot Januari vast. Het luidt als volgt: Donderdag 15 Sept.: Rotterdams Toneel. Donderdag 6 Oct.: Drs. G. de Koning spreekt over „Twee jaar tussen de Berbers in Marokko" (met films). Dinsdag 18 Oct.: Afscheidsavond Theo v. d. Pas (piano). Donderdag 3 Nov.: Internationaal danscabaret en pantomime, m.m.v. Lotte Goslar, Freddy Albeck, Albert Mol, Merel Laseur, Nico Kaufmann. Dinsdag 22 Nov.: Toneelavond „Puck". Donderdag 8 Dec.: Het Brabants Orkest. Dinsdag 22 Dec.: Filmavond. De reeds vastgestelde toneelavon den, die dan volgen, zijn: Maandag 9 Jan.: Toneelgroep Theater. Vrijdag 10 Febr.: „De Toneelvereniging, o.l.v. Ko Arnoldi. Dinsdag 8 Mei: „Comedia" o.l.v. Guus Hermus. GEEN TELEFONISCH PLAATSBESPREKEN. Men verzoekt ons mee te delen dat het niet mogelijk is telefonisch plaats te bespreken voor de paro chie-avonden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag in Musis FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 1). „Dat wordt een ramp", steunde burgemeester Dikkenburg. Zijn bril trilde op zijn brede, rode neus en zijn handen speelden zenuwachtig j met de kleine gouden tielantijntjes bengelend aan de horlogeketting, die breed gespannen was over zijn bur- c gemeesterlijke buik. „We maken ons oorverdovend be lachelijk in heel het land!" knikte de droge apotheker Kruiderink, met 'n gezicht, alsof hij dat altijd wel had voorspeld. Inderdaad was het de heer Kruiderink geweest, die van stonde af aan tot voorzichtigheid, tot bezinning, tot kalmte had aan gemaand. En men zou dat van hem hebben gewaardeerd, hadde hij niet heel z'n leven nooit anders gedaan dan andere mensen vertellen hoe ze de dingen moesten doen, waar mee men soms meer succes en aan zien bereikt dan door zelf de han den uit de mouwen te steken en zeker geen fouten maakt. Want loopt het goed af, dan deelt men in de zege en loopt het verkeerd af, dan heeft men het immers altijd voorspeld. „En al dat geld uitgegeven voor niets!" steunde slager Speknek, die niet gewoon was een cent onnodig uit te geven, al behoorde de helft van de huizen in de Molenstraat hem toe en al ging hij als een Jere- mia door het dorp om te klagen over slechte tijden en hoge belas tingen. De man die niets zei, was de man die het hele zaakje op touw gezet had. De opmerkingen der anderen, al keken ze zorgvuldig een andere kant op, waren in de grond der zaak alle op hèm gericht. Want zowel de burgemeester als de apotheker en slager bedoelden met hun verzuch tingen niets anders dan: „Wanneer die idioot van een gemeente-opzich ter ons niet het hoofd op hol had gebracht met z'n dwaze plannen, beleefden wij thans dit tragisch uur niet!" Hij voelde het onuitgespro ken verwijt nog dieper, dan wan neer ze het hem ronduit naar het hoofd hadden geslingerd. Want hij was het geweest, die van een verslaggever van de Pro vinciebode het bericht vernomen had, dat de zoon van Huibert Kla- Jrenbos naar Holland zou terugke ren. Huibert was al lang dood. De zoon had in Amerika met het geld van zijn vader geweldige zaken ge daan en was nu directeur van het bekende warenhuis Clarenbough met „chain-stores" in en rondom Chicago. Hij was het geweest, die op het \dee was gekomen meneer Clarenbough te schrijven, dat wan neer hij in Holland kwam, hij toch zeker niet het oude Meeldam moest overslaan. En meneer Clarenbough had, via z'n privé-secretaris, geant woord, dat hij zeer zeker gaarne naar Meeldam zou komen. En toen was het begonnen Met uitzondering van de apothe ker was ieder, die hij er over sprak, enthousiast geweest. De zoon van Huibert zou waardig ontvangen worden. Men zou er een groot feest van maken. Er moest een comité worden benoemd. De burgemeester werd voorzitter. Er waren erepoorten opgericht. De schooljeugd had liederen ingestu deerd en de hoogste klas zou het Amerikaanse volkslied zingen. En de oudste zoon van de bovenmees ter zou 'n Engels gedicht voordra gen, want je kon nooit weten of de zoon van Huib nog wel één woord Nederland over sprak De Provinciebode had er over ge schreven en in Kwardam, waar men sinds onheugelijke tijden met de Meeldammers, die daar „bloem zakken werden genoemd, op voet van oorlog leefde, had men reeds allerlei minderwaardige en afgun stige grapjes verkocht. Het was de gedachte aan wat zijn ambtgenoot van Kwardam op de burgemeesters vergadering zou zeggen, die burge meester Dikkenburg het bloed naar het hoofd joeg. Hij hoorde reeds dat winderige jonge jonkheertje, dat droomde van een ministerszetel, met zijn kraakstem zeggen: „En hoe maakt uw vriend meneer eh.u weet wel, die Amerikaanse winke lier?" Moest hij dan erkennen, ten aan- hore van alle collega's uit de streek, dat meneer Klarenbos niet meege komen was met de boot, waarmee men hem verwachtte? Dat de fijn opgepoetste Cadillac, speciaal voor de gelegenheid gehuurd en met de Amerikaanse vlag voorop, hem niet binnen Meeldam zou voeren? Dat de ere-poorten weer stiekumpjes zouden worden afgebroken en de kinderen misschien 's-avonds ho nend op de straat voor het burge meestershuis 't Amerikaanse volks lied zouden zingen? Dat spulleba- zen van de draaimolen en de zweef molen en de wafelkraam, die nu al Sacrum bij gelegenheid van het zil veren priesterjubileum van Pastoor- Deken Dr. B. van den Hurk. Degenen die deze avonden willen meemaken, en dat zullen er onge twijfeld velen zijn, dienen zich dus te houden aan de plaatsbespreek- tijden, zoals die in de feestgids zijn vermeld. D.-DAY. De promotricen en promotoren van de Bond Zonder Naam uit heel het land zullen op Zondag 26 Juni met duizenden in de Houtrusthallen te Den Haag bijeenkomen voor de traditionele D.-Day. Ook de proms van Waalwijk, die gedurende het jaar voor deze reis hebben gespaard, gaan gezamenlijk naar Den Haag. JEUGD-AVOND-VIERDAAGSE. We waren enigszins onaangenaam verrast toen we vorige week een circulaire van de Plaatselijke Rege lingscommissie van de Wandelkring Tilburg in onze brievenbus vonden, in welke circulaire ons blad zonder meer in staat van beschuldiging ge steld werd. „Aan de Echo van het Zuiden", begint de circulaire, „verzochten wij opname van een artikeltje over de laatste dag van de Jeugd-avond- vierdaagse. Daar wij in het nummer van vandaag hierover niets kunnen vinden, moeten wij aannemen dat de redactie van De Echo van het Zuiden niet bereid was nieuws over de Jeugdavondvierdaagse op te ne men." Tot zo ver. Hoewel de Waalwijkse wandel sportautoriteiten het dus niet nodig hebben geoordeeld te handelen naar de bekende klassieke juridische stel regel: „audi et alteram partem" hoort eerst ook de andere, de tegen partij willen we toch van de ge legenheid gebruik maken tegen de ze beschuldiging ons te verdedigen. Ten eerste: Ons is niets, totaal niets bekend van een bericht over de laatste dag van de jeugdavond vierdaagse; wij hebben dit bericht niet ontvangen. Ten tweede: tegenover de opmer king „dat de Echo van het Zuiden niet bereid was nieuws over de Jeugdavondvierdaagse op te nemen" kunnen wij de ontelbare keren stel len dat wij nieuws opnamen van de Wandelkring Tilburg of van de Waalwijkse wandelsportver. Hertog Jan, terwijl wij ook deze jeugd avondvierdaagse vrij uitvoerig heb ben aangekondigd. Wij vinden het zeer onhoffelijk en nu drukken we ons erg euphe- mistisch uit dat de heren van de Plaatselijke regelingscommissie vol komen ongegrond in een openbare circulaire ons blad beschuldigen, zonder eerst de kleine moeite te ge nomen te hebben even te informe ren. Dit pleit allerminst voor dege nen die in Waalwijk de mooie wan delsport trachten te propageren en daarbij steeds op onze volle mede werking hebben mogen rekenen. We wraken deze circulaire als on bekookt, ontactisch, onhoffelijk en beledigend, en volkomen bezijden de waarheid. Neen, geen gelukkige geste van de Waalwijkse „wandelsportautori teiten" De gemeentelijke bouwcredietre- geling werd herzien, zoals in het eerder door ons gepubliceerde prae- advies was aangekondigd. Het voorstel tot beschikbaarstel ling van een aanvullend crediet van 25.000 voor de bouw van een pro- testans-christelijke kleuterschool te Besoijen, deed de heer Brouwer vragen of er in eerste instantie, toen de raad het eerste crediet verleende, geen rekening was gehouden met deze bijkomende kosten. De voorzitter beaamde dat, zoals trouwens in het prae-advies was vermeld, bij de aanvankelijke ra ming geen rekening was gehouden met de bijkomende lokalen, zoals 'n vertrek voor de onderwijzeressen, een hal, tevens dienst doende als speelgelegenheid bij slecht weer, en een ruimte om de grotere speelmeu- belen in op te bergen. B. en W. hadden het niet juist geacht de raad voor een voldongen feit te plaatsen en vroegen dus bij deze graag sanc tie voor de nodige verhoging van het crediet. De voorzitter voegde er nog aan toe, dat de inspecteur van het kleu teronderwijs de school in alle op zichten model achtte. De laagste inschrijver, vroeg de heer Brouwer, was dus bij de aan besteding reeds er van op de hoog te, dat deze nieuwe lokalen in de aanbesteding begrepen waren? En de voorzitter beantwoordde deze vraag bevestigend. Een voorstel tot aankoop van on roerend goed aan de le Zeine werd aangenomen, evenals een voorstel tot aan- en verkoop van grond te Besoijen, waarbij de heer Verdoorn werd geacht zich van stemming te onthouden, omdat hij bij deze trans actie geïnteresseerd was. Ook voorstellen tot aankoop van bouwterrein te Besoijen en tot on derhandse verpachting van indus trieterrein werden zonder meer aangenomen, zodat de voorzitter de vergadering kon sluiten voordat de gemeentebode allen van koffie hao kunnen voorzien. stonden opgesteld op het weitje dat men het „gemeentelijk speelter rein" noemde, scheldend hun biezen zouden pakken en overal vertellen wat die „meeldamse bloemzakken" hadden uitgespookt? Morgen zou de boot aankomen. Bij de Holland-Amerika-lijn wisten ze niets af van een meneer Claren bough, en ook niet van een meneer Klarenbos. De burgemeester had persoonlijk de passagierslijst na gekeken en zulks tweemaal ach tereen. Maar geen Clarenbough of iets dat er op léék, stond er op ver meld. Het was Riek de Ruiter, de on derwijzeres van de ULO, die de ge laden stilte verbrak. „Heren", sprak ze, „wê schieten er niets mee op te zuchten en boze blikken te werpen naar meneer de Gooyer, dien tenslotte met uw instemming alles heeft gedaan om er voor te zorgen, dat Meeldam een zoon van de stad, die in het buiten land geslaagd is, waardig zou ont vangen. Ik stel voor, dat we naar huis toe gaan en morgenochtend weer bij elkaar komen. Misschien horen we vanavond nog wat. De boot komt morgen pas aan. Er kan nog van alles gebeuren". „Maar niets goeds, naar ik vrees", glimlachte de apotheker, die reeds voorzag, hoe hij in de komende da gen over zijn toonbank zou verha len, hoe men, ondanks zijn vermaan dit alles had doorgedreven en nu de wrange vruchten plukte. „Wat mij betreft, ik heb nog iets anders te doen," ging zij voort, zon der op de opmerking van Kruide rink acht te slaan. „Gaat u zover mee, meneer de Gooyer?" De opzichter was maar al te blij met een excuus om de vergadering te verlaten. En dus wandelde hij i met juffrouw de Ruiter naar buiten terwijl Kruiderink achter de deur zijn verbazing uitsprak over de vrij postigheid van de tegenwoordige vrouwen en meesmuilend opperde, dat die juffrouw de Ruiter blijk baar de moed nog niet opgegeven had. Om deze zure opmerking goed te begrijpen, diene dat Riek de Ruiter haar beste jaren, zoals de dames in Meeldam met een schijn van mee warigheid opmerkten, had laten voorbijgaan met studeren. Ze was thans ULOonderwijzeres maar haar onderwijzersbevoegdheden strekten zich verder uit en haai ideaalstaatsexamen en studeren, naderde zo langzamerhand dicht de werkelijkheid. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 4