i W aalwijkse en Langstraatse Courant 40 Jaren geleden werden Rijksvak- schooi en Proefstation opgericht. Blijf meester F» U ROL DE 40-JARIGE M.V.L.S. EEN GROOT BELANG VOOR DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Huidgenezing Op 21 December 1909 kwam het verlossende Telegram van Mr» Loeff. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Vooral nu een modern geoutilleerde looierij in gebruik kon worden genomen BELEEFD VERZOEK. v pi ID AG 8 JUL! 1955 Uitgever Waflwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 55 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Hoe meer moeite de tot standkoming van iets heeft gekost, des te groter is de vreugde over de tot standkoming. Moeilijkheden bij het streven naar resultaten, maken deze resultaten des te eervoller. Wanneer daarom de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoen industrie en het Lederinstituut T.N.O. j.l. Dinsdag hun veertig jaren be staan in vreugde en dankbaarheid vierden, was er voor deze vreugde en dankbaarheid alle reden en was de waardering die bij deze gelegenheid gebleken is in hoge mate te bestaan in de hele uitgebreide kring der Ne derlandse Schoen- en Lederindustrieën, volkomen op zijn plaats. Want zo wel de voorgeschiedenis, als de geschiedenis der eerste jarén van school en instituut, leert ons, hoeveel moeite de oprichting heeft gekost en met hoeveel zorgen de ontwikkeling van beide instellingen gepaard ging. Thans vormen school 'en instituut een zeer waardevol en trots bezit van beide Nederlandse industrieën en van het centrum dezer industrieën: Waal wijk. Maar het is goed dat de nieuwe generatie weet, hoe het verleden was. Vandaar deze enkele regels over de oprichting en de groei van bei de nauw met elkaar verbonden instituten. ST FCHTS TWEE STEMMEN 5 - MEERDERHEID! Er is in de Tweede Kamer der Staten Generaal veel over deze school en dit proefstation te doen geweest. Toen de Schoen- en Lederindustrie het eenmaal zover hadden weten te brengen cat de Minister van Binnenlandse Zaken, en van Landbouw. Nijverheid en Han del de Tweede Kamer voorstelden te Waalwijk te vestigen een Rijksschool voor Leerlooiers, en Schoenmakers met daaraan verbonden een Rijksproefstation en Voorlichtingsdienst t.b.v. de Leder industrie, wilde de Kamer, althans een groot deel van de afgevaardigden hier van aanvankelijk weinig weten. Deze heren zagen liever e'en particuliere school met Rijkssteun. Het is vooral de oud-Baardwijker Mi J. Loeff, oud Minister van Justitie en af- qevaardigdc van het oude kiesdistrict ..Waalwijk" geweest, die het pleit voor de Rijksvakschool gewonnen heeft. In de Kamervergadering van 20 De cember 1909 werd er over het regerings voorstel gestemd: maar de stemmen staakten (29 tegen 29). Nogmaals pleitte Mr Loeff met vuur voor de bestaande plannen en de volgen de dag werd hét betreffende Hoofdstuk van de begroting met 35 tegen 33 stem men aangenomen. Waalwijk 'en de Schoen- en Lederin dustrie hadden het pleit gewonnen. Het aandeel van de gemeente Waal wijk in de tot stand koming van dezé school is zeer beslissend geweest. Hier toe in staat gesteld door een legaat van Mr van Cóoth, Griffier der Staten van Noord-Brabant, bood de gemeente Waal wijk namelijk de grond en het gebouw van de school aan, waarmee een bedrag gemoeid was van pl.m. f 60.000. Ook de Schoen- en Lederindustrie, met name de Bonden van Schoenfabrikanten en Leerlooiers hebben een grote ijver aan de dag gelegd; zij zonden commissies van deskundigen naar verschillende buiten landse vakscholen, om de regering een verantwoord plan te kunnen voorleggen. Deze samenbundeling van krachten heeft de basis gelegd voor de ontwikke ling van school en Proefstation, en wan neer die ontwikkeling niet steeds is ver lopen, zoals men zich dat gewénst zou hebben, dan lag dat niet aan de leiding van de school, niet aan de medewerking van de industrie, niet aan de samenwer king met de gemeente Waalwijk, en ze ker ook niet aan de deskundige leraren, maar wel aan de „bezuinigingswoede van de regering waarover de annalen .meer dan eens min of meer. verontwaar digd spreken en aan andere belemmeren de tijdsomstandigheden. ER GINGEN ENKELE JAREN OVERHEEN Het Koninklijk Besluit tot Oprichting van de Rijksschool en het Rijksproef- siation dateert van 7 Juli 1910. Op 3 November 1914 was het gebouw gereed .'en kon men het in gebruik nemen na enige tijd dus geduld te hebben moeten beoefenen. Ondertussen was het Proefstation al begonnen in een particulier huis in de Mr van Coothstraat en op 1 Maart 1911 werden daaraan verbonden Ir J. van Gijn als directeur en Ir H. v. d. Waerden als scheikundige. In het eerste jaar van de oorlog 1914 1918 begonn'en de eerste lessen aan de Rijksschool, die practisch vanaf dat eer ste jaar onder directoraat van de heer van der Waerden heeft gestaan, omdat fr van Gijn vooral in de oorlogsjaren zeer druk bezet was met andere functies elders. i Vier leerlingen volgden de looiers-cur sus, waarvan twee de hele cursus en twee alleen de theoretische lessen. In de begin jaren zijn tal van gespecialiseerde korte cursussen gegeven voor reeds ge vestigde oudere looiers, waarvoor steeds een grote belangstelling heeft bestaan. Dank zij deze korte cursussen vooral kon men op een gegevén moment zeggen, dat practisch alle enigszins bekende looi ers hun licht aan de school hadden op- gestoken. De Cursus 19161917 was reeds een volledige twee-jarige cursus zodat zowel de boven- als de onderwerkafdeling in gebruik kon worden genomen. Tot September 1934 kon de school haar middelbaar karakter bewaren. Tot die zoals men hem noemde „fatale" datum was het gelukt de verschillende vakken te doen doceren door middelbaar bevoegden, tegen alle bezuinigingsmaat regelen in. Toen echter werden drastische be z uinigingsmaat regel en doorgevoerd Warenleer we dan ook in de geschie denis van de school de grootse viering van het vijf en twintig jarig bestaan in 1939 naslaan, horen we veel geluiden van critiek op wat genoemd wordt „de bczuinigingswoede van de regering", die zeer remmend werkte op de mogelijke uitbreidingsplannen die het onderwijs ten goede zouden zijn gekomen. INTERNATIONALE BELANGSTELLING. In 1918 kwam de eerste buitenlandse leerling de lessen van de school volgen, het was de Duitser Max Marxsohn. iainds dat jaar heeft de school zich steeds in een internationale belangstelling mogen verheugen. Er kwamen vooral veel Duitsers: ver der Roemenen, Zwitsers, Belgen, Fran sen, Zweden, Noten, Polen enz. 1926 was wat dit betreft een topjaar, toen waren er 21 Duitsers, 2 Zweden, 1 Zwitser, 1 Tsjecho-Slowaak, 1 Fin en 1 Joegoslaaf op een totaal aantal leerlingen van 54. Geleidelijk aan kwam de school in Pirmasens omhoog, en het is begrijpelijk dat de Duitsers voortaan de eigen school bezochten, terwijl ook voor de andere buitenlanders Nederland een duur land begon te worden. Toch hebben regelmatig steeds een aantal buitenlanders de Waalwijkse Rijksschool bezocht. Heel bekend waren ook de winter avondcursussen van de school, die be zocht werden_door honderdtallen ambi- tieuse jongelui, die overdag werkzaam waren in de fabrieken. De bedoeling van de eerste Commissie was de school te doen zijn een Schoen- makersvakschool, dus een school voor het handvak. Men achtte dit nodig om dat door de steeds verder gaande me chanisatie van de schoenindustrie de mo gelijkheid tot een vakopleiding voor de werklieden begon te ontbreken. Men vreesde dat in de toekomst de kwaliteit van het Langstraatse schoeisel daardoor zou achteruitgaan. Men liet deze oor spronkelijke opzet varen, toen men di verse buitenlandse scholen had bezocht. Men wenste niet meer in dagonder wijs de werklieden te bekwamen, maar v.ildc een school voor bedrijfsleiders en werkmeesters. In het schoolprogram werd niettemin h'et handvak ook nog onder wezen; er was een aparte leraar voor, niet name de bekende Fred. Hoek, die hand- en maatschoenmakerij onderwees, en ze'er bekend was ook van de wandel cursussen aan schoenmakerspatroons en gezellen. Het Proefstation ontwikkelde zich zeer gunstig. In 1912 werden 163 monsters onderzocht; dit getal zou oplopen tot 1314 in 1931. En nu we toch met enkele getallen be zig zijn: Tot de tweede wereldoorlog be droeg het aantal leerlingen dat de school bad bezocht of vanwege de school on derwijs had genoten 8547, waarvan 888 oo de gewone dagschool, 296 volgden de korte cursussen aan de dagschool, 4216 de wandel- en avondwerkcursussen en 3147 de winteravondwerkcursussen. Aan het Proefstation werden tot Ja nuari 1939 18338 monsters onderzocht; 1930 adviezen werden uitgebracht en, terwijl 499 controlebepalingen van de weekgewichten en de voetenmaat van huiden en vellen voorkwamen. M.V.L.S. EN LEDER INSTITUUT. Weer zijn er thans vijftien jaren voor- bij;-'en wanneer thans het veertigjarig be- staansfeest van de beide inrichtingen is gevierd, dan werd dit gevierd door de Middelbare Vakschool voor de Leder en Schoenindustrie en door het Ledcrin- stituut TNO. de namen zijn veranderd, de organisatievormen zijn enigszins ge wijzigd, maar geen verandering is geko men in de grote en goede naam van beide instituten, in de hoge betekenis van beide instellingen voor de Nederlandse en ook buitenlandse schoen- en leder industrie. Dat is wel gebleken Dinsdag, toen de feestelijkheden plaats vonden; maar daar over, en over de ontwikkeling in de voorbije vijftien jaren kunt U elders le zen. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder De Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie is dus j.l. Dinsdag in feeststemming geweest. Op de eerste plaats omdat op die dag het veertig jarig bestaan van de school werd gevierd, maar niet min der, omdat op die dag officieel de nieuwe uitbreiding van deze bekende en zeer gewaardeerde onderwijsinrichting in gebruik werd genomen. Ueze uitbreiding herbergt een geheel nieuwe, modern geoutilleerde looierij, een prachtige verbetering, vergeleken bij de primitieve omstandigheden, waar in de aspirant-looiers eerst hun praktijk-ervaring moesten opdoen. Terwijl daarnaast ook de outillage van de machinale schoenmakeri| aan merkelijk is verbeterd en uitgebreid, met de meest moderne machines. Hier echter zijn nog wensen; wensen echter die ook, zoals wordt gehoopt, spoedig in vervulling zullen gaan, wanneer het derde gedeelte van de nieuwbouw wordt verwezenlijkt en de schoenmakerij de beschikking zal krijgen over een nieuwe aanbouw van 17 meter lengte. Dan zal de school werkelijk volkomen up to date zijn en haar taak in het bestel der Nederlandse Schoen- en Lederindustrie, welke taak in het verleden wel eens moeilijk uitvoerbaar was. door de beperkte ruimte 'en de qebrekkige outillage, ten volle kunnen vervullen. Wat die taak is en welke mogeliikheden de uitvoering van deze taak schept is ons uitvoerig uiteengezet op deze bijzondere dag in de veertig jarige geschiedenis van de MVLS. DE SCHOOL VOORZIET IN EEN GROTE BEHOEFTE. Dinsdagmorgen was er namelijk een bijeenkomst belegd met de vak-, streek- dagbladpers en veel kranten lieten zich op deze bijeenkomst vertegenwoor- d'gen. Burgemeester J. Teijssen, de voorzit ter van het bestuur der school motiveer de deze bijeenkomst, toen hij verklaarde, dat de school helaas nog te weinig be kendheid genoot, deze school die een eigen karakter heeft en een eigen niveau, die een belangrijk onderwijsinstituut is in Nederland, omdat het de enige Mid delbare Vakschool is in Nederland voor de Schoen- 'en Lederindustrie en ook en vooral omdat er in beide industrieën van aag tot dag te constateren yalt een steeds grotere behoefte aan wetenschappelijk onderlegde mensen. De school die in de kringen van de schoen- en lederindustrie, en van de han del in schoenen en leder een grote en goede bekendheid geniet, is echter nrig te weinig bekend buiten deze kringen. Terwijl de mogelijkheden vooral ook voor jongens die aanvankelijk geen it- latie hebben met deze industrieën, maar toch het önderwijs aan deze school vol gen, zeer groot in aantal en erg aanlok kelijk zijn. Er ligt voor hen een goede carrière in het verschiet. Tot nog toe is het immers zo» dat de vraag naar dergelijke weten schappelijk gevormde krachten het aan bod verre overtreft. De heer Ir Roelofs Heijrmans, direc teur van de school heeft ook het een en ander verteld over de verschillende aspecten van de school en van het on derwijs dat er gegeven wordt. Hij formuleerde het doel van de school: krachten op te leiden, die in de toekomst" in staat zullen zijn leidende functies in de leder- en scho'enbedrijven te bezetten. De afgestudeerde jongelui komen in de regel als afdelingschef in een schoenfa briek, om de nodige ervaring op te doen en om vertrouwd te raken met de productie, spoedig echter kunnen zij op klimmen tot assistent-bedrijfsleider, of bedrijfsleider, of nog hoger en de mo gelijkheden in de looierijen zijn van de-^ zelfde aard. Het behoeft ge'en betoog, dat het on derwijs aan deze school ook zijn groot nut heeft voor degenen die in de schoe- nenhandel willen gaan, die als winkelier hun sporen willen verdienen, of leerhan delaar willen worden. INTENSIVERING EN UIT BREIDING VAN HET VAKONDERWIJS. Voor enkele jaren ressorteerde de school nog onder het Lager en Uitge breid Lager Nijverheidsonderwijs. Na de laatste oorlog kwam echter bij de indus trie de wenselijkheid naar voren, dat het enderwijs zou worden uitgebreid op de eerste plaats door een verdere intensive ring van het eigenlijke vakonderwijs, maar verder ook door het geven van onderwijs' in die vakken, die men kan b'ttittelen als eigenlijke bedrijfsleiders vakken, d.w.z. vakken waarvan iedere toekomstige leidinggevende kracht in een bedrijf enige kennis diént te bezitten. Een dergelijke ontwikkeling van het onderwijs betekende echter tevens, dat de school in het Middelbaar Vakonder wijs zou worden opgenomen; terwijl de minister er bovendien nog de voorwaar de aan verbond, dat de industrie ook van haar belangstelling zou doen blijken door voor het beheer van de school, die tot dan toe een Rijksvakschool was ge veest, een Stichting te formeren. In 1949 kreeg dit alles zijn beslag en burgemeester Teijss'en is thans het hoofd van het Stichtingsbestuur, waarin voorts vertegenwoordigers van beide industrie ën zitting hebben. Het is duidelijk dat door de verande ring van de aard van dit vakonderwijs ook de toelatingseisen verscherpt moes ten worden. Voor het onderwijs in vak ken als werktuigkunde en electro-tech- niek en scheikunde moet immers een be paalde vooropleiding worden veronder steld en daarom is een diploma Mulo B of een overgangsdiploma van de 3e naar de 4e klas HBS, of een soortgelijke an dere Vooropleiding wel vereist. In dit verband dient gewezen te wor den op de mogelijkheid om na de derde klas HBS iieeds tot de school toegelaten te worden. Maakt men immers eerst dc gehele HBS af in vijf jaren, dan is men lang niet zo ver, dan wanneer men, na drie jaren HBS onmiddellijk de twee jarige cursus aan deze Vakschool volgt, zodat men dus na vijf jaren reeds een vak kent en voor een heel groot deel beheerst. Bij deze toelatingseisen wordt een uit zondering gemaakt voor gegadigden die uit de praktijk afkomstig zijn. Zij die uit blinkers zijn geweest in de praktijk en van wie men kan veronderstellen dat zij de studie aan de school met succes zul len kunnen volgen, is de mogelijkheid van een toelatingsexamen opengelaten. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN. Uit de aard van de zaak, deelde men ons mee, bevinden zich onder de leerlin gen ieder jaar eén zeker aantal zoons of familieleden van leder- of schoenfabri kanten en ook wel van leder- of schoen- handelaren. Hun toekomst is wel verze kerd, omdat zij meestal het onderwijs volgen met de vooropgezette bedoeling later in een bepaalde firma te worden opgenomen. De andere leerlingen van de school solliciteren na het eindexamen naar eén betrekking in de bedrijven en de vraag, die in de industrie naar deze gediplo meerden bestaat, kan men enigszins als een criterium voor de doelmatigheid van dit onderwijs beschouwen, hoewel deze vraag natuurlijk ook sterk door andere factoren wordt beïnvloed. Het bestuur van de MVLS verzekerde ons echter, het zeer noodzakelijk té ach ten, dat de ouders van HBS- en Mulo leerlingen er eens van op de hoogte ge bracht zouden worden, dat de vraag naar bezitters van de getuigschriften van de MVLS ook 'in tijden welke niet gunstig voor de Leder- en Schoenindustrie ge noemd konden worden, zodanig was, dat alk gediplomeerden een hun passende betrekking kregen afgezien van enke len die in dienst moesten. Ten opzichte van de schoenindustrie is de situatie zelfs zo, dat de vraag naar gediplomeerden het aanbod overtreft. WAAR HET OOK OM GING. Het ging op deze bijeenkomst echter ook om nog iets anders. Namelijk om kennis te nemen van de belangrijke uit breiding die de school heeft ondergaan en de prachtige verbeteringen die in de outillage van de school zijn aangebracht. De plannen zijn, wat de afdeling le derbereiding betreft volledig uitgevoerd. Het bestuur en de directeur konden ons een geheel modern geoutilleerde looierij tonen. Zindelijk en kraakhelder zat alles ii. de- verf; de opstelling van de nieuwe machines, verzekerden ons vakmensen, v.as zo rationeel mogelijk, terwijl het nachinepark natuurlijk niet ingesteld cp een grote productie in alle mo gelijkheden van de chroom- en plantaar dige looiing voorzag. De directeur verklaarde dit prachtige resultaat te danken aan de vasthoudend heid van het bestuur, want heel wat moeilijkheden zijn overwonnen moeten worden; daarnaast echter ook aan de me dewerking van de afdeling Nijverheids onderwijs van het Ministerie van O. K. W. en in het bijzonder van de beide inspecteurs van het Nijverheidsonderwijs Ir van den Hoek en Ir Bloem. De lei ding bij het ontwerp en de bouw is in handen geweest van de districtsbouw- kundige van de Rijksgebouwendienst te 's Bosch de heer Batterman, die daarbij werd geassisteerd door de heer van der Ven en door de aannemer de fa. Hosli en Zonen te Tilburg. De gehele techni sche inrichting geschiedde onder leiding van Ir Knoll en de heer Kokken van de technische dienst van de Rijksgebouwen dienst te Den Haag door de fa. A. T. I. B. A. uit Amsterdam. De electrische in stallatie werd uitgevoerd door de fa. v d Heuvel, alhier. De Machine-installatie is nu gedeelte lijk van de fa. Turner uit Oberursel en gedeeltelijk van de Badische Maschinen- fabrik A.G. in Karlsruhe-Durlach. Vermelding verdient bij deze installa tie ook de aanwezigheid van een opplak- apparaat met vijf plat'en, waardoor op de school nu ook de lederdroging volgens het modern principe kan worden uitge voerd. Dit apparaat werd de school be langeloos aangeboden door Trockentech- nik G.m.b.H. in Homberg/Niederrhein. NIEUWE MACHINES VOOR SCHOENMAKERIJ. Bij de afdeling Machinale Schoenfa- bricage is men nog niet zo ver. Maar toch konden reeds een groot aantal ma chines worden getoond, waarvan de op stelling nog wel niet geheel bevredigend was, maar die, naar men hoopt, binnen afzienbare tijd een plaats zullen krijgen in de nieuwe uitbreiding van deze afde ling, die aan de bestaande afdeling in een lengte van 17 meter zal worden ge bouwd. Als belangrijke aanwinsten van deze afdeling mogen worden genoemd een contrefort voorvorm- en rilmachine een contrefort voorvormpers een moderne zool- en binnen zool vorm machine e'en moderne serie machines voor het voorbereiden van de Good-Year binnen- zool een moderne zijdeklammer zwikmachi ne voor Good-Yearwe.rk een snellopende aflapmachine een moderne snellopende kanten- schrooimachine een zoolhielbevestigingsmachine (doo deze machine is het mogelijk de zoolhiel te bevestigen zonder dat de schoen uit- geleest wordt). Hier waren de leveranciers, die het de school door gunstige aanbiedingen mo gelijk maakten, deze moderne machines aan te schaffen: de V.S.M. en de fa. Moenus in den Bosch. Enfin, we hebben dit alles bezichtigd en ons deskundig door de heren Riksen en van Herwijnen, leraren van de school laten voorlichten; onze conclusie kan niet anders zijn, dan dat het onderwijs aan deze thans veertigjarige school up to date is, en waar het dit mogelijk nog niet is, 't in elk geval heel spoedig zal worden Dit moge tot grote voldoening stem men van al degenen die bij deze school betrokken zijn en dat zijn allen die ge ïnteresseerd zijn bij de Schoen- en Le derindustrie 'ende ouders die hun kinderen in deze industrie een goede en interessante bestaansmogelijkheid willen verschaffen. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. Om vier uur begon er in het school gebouw een receptie waarvoor grote be langstelling bestond en waarop we veel prominente figuren uit de Schoen- en Lederindustrie het bestuur der school hun gelukwensen zagen aanbieden. Hier onder waren de beide wethouders van Waalwijk en de gemeentesecretaris, af vaardigingen van de besturen der beide Federaties, de oud-directeuren der school Ir van Gijn en Ir van der Waerden, Mr. R. van der Heijden, de secretaris van de Kamer van Koophandel, de directeuren van Dr Moller- en Willem van Oranje college, Voorzitter, Secretaris en Bestuur van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken. In een korte toespraak complimenteer de de voorzitter van het Bestuur der Nij verheidsschool de heer Jan Tielen het bestuur der MVLS en wees op het feit, dat beide scholen hetzelfde doel nastre ven, zij dat op verschillend niveau; de middelbare vakschool gaf opleiding aan patroonszoons en leidinggevend perso- neel, de nijverheidsschool streefde er 1 naar zo veel mogelijk krachten af te le- veten aan de Nederlandse schoenindus trie en hopelijk binnenkort ook aan de looierij, wanneer daarvoor voldoende ambitie en medewerking zou bestaan. Hij sprak de hoop uit, dat de prettige samenwerking tussen beide scholen zou bestendigd blijven en wenste het bestuur alle prosperiteit voor de toekomst. Tijdens de receptie begaf het bestuur zich op een gegeven moment naar de bovenverdieping van de nieuw gebouw de looierij waar een buffet was inge richt en de meeste gasten zich ophielden; hier sprak de voorzitter van het bestuur Burgemeester J. Teijssen de aanwezigen toe, omdat hij niet kon nalaten, zoals hij zei, van de gelegenheid gebruik te ma ken. om ieder die iets had gedaan voor de tot stand koming van de school zeer hartelijk dank te zeggen. Het bestuur was zeer verheugd over wat was tot stand gekomen. Het was niet éénvoudig ge weest, maar dank zij de enerergie van de directeur had men dit kunnen bereiken en hij maakte de heer Roelofs Heijrmans een extra compliment voor zijn daad kracht, zijn zorg, zijn enthousiasme en optimisme, ondanks soms veel moeilijk heden. De voorzitter wilde benadrukken dat de school thans geworden is een onder wijsinstituut met praktijkruimte, die de toets van elke critiek kan doorstaan niet alleen, maar waar menige looier ook met lede ogen naar zal kijken. MOEIZAME WEG. De heer van Heesbeen, bestuurslid van de school, sprak vervolgens in zijn kwa liteit als voorzitter van de Kamer van Koophandel. Hij wist eigenlijk niet waar mee hij de school het meest geluk moest wensen, met het veertig-jarig bestaan of niet. wat hij noemde, de wedergeboorte. Hij wierp een terugblik op de geschie denis van de school, die een moeizame weg had moeten gaan, om te komen tot wat ze nu was. In de analen van de Kamer las hij, dat in 1904 al werd gesproken over de mo gelijkheden van een Vakschool; maar van 19041913 was het steeds knopen tellen geweest, terwijl in 1910 de school practisch van de baan was.. Toch kwam in 1912 de goedkeuring en in 1913 kon met de bouw worden begonnen. Toen in 1914 de school klaar was, maakten oorlogs- en mobilisatie-omstan digheden het nog niet mogelijk meteen volledig te beginnen; er werden toén dagcursussen gegeven, aan een waarvan de heer van Heesbeen zelf ook nog had deelgenomen. De school was gebaseerd op het Mid delbaar Onderwijs, maar was jammer ge noeg, zei de heer van Heesbeen, steeds op L.O.-niveau gebleven. In 1944 wilde zelfs de inspecteur de salariëring bren gen op L.O.-niveau en in Juli 1945 ver zocht hij zelfs het bestuur van de Lagere Nijverheidsschool, het beheer van de Vakschool over te nemen. Het bestuur van de Nijverheidsschool echter, waarin de heer van Heesbeen ook zitting heeft, overwoog zelfs het voorstel niet. Het Vakschoolbestuur had toén een onder houd met de minister die er onmiddel lijk voor te vinden was, dat het onder wijs gebracht werd op Middelbaar plan. Bijna tien jaren waren er toen nog over heen gegaan vooraleer het zo ver was. Maar thans kon de leerlingen een basis worden gegeven die voor het verdere le ven voldoende kon zijn, en waarbij zij in staat zijn leiding te geven aan de Schoén- en Lederindustrie. De voorzitter van de K. v. K. richtte ook nog een woord van erkentelijkheid tot beide federaties, die, het belang van de school beseffend, een bijdrage in de kosten hadden gegarandeerd, toen het gemeentebestuur van Waalwijk een beetje huiverig was bij de afgifte van de noodzakelijkheidsverklaring. Ook de eerste directeur Ir van Gijn voerde het woord en verklaarde, de school, waarvan hij het eerste gedeelte der lijdensgeschiedenis had meegemaakt, een warm hart toe te dragen. Hij com plimenteerde zijn opvolger Ir van der Waerdén, die in al die jaren, dat hij niet een onvoldoende apparaat moest werken, er toch nog in geslaagd was aan de leerindustrie een hele groep van jongens af te leveren, die een goede basis hadden, zowel theoretisch als prac tisch. Vooral de praktijk bleek niet ver waarloosd, als men op tentoonstellingen het leder door de leerlingen vervaardigd, zag. Ik ben nog altijd de oudste leerling, zei de heer N. Gragtmans, die graag sprak namens de oud-leerlingèn en leerlingen en het bestuur en de leiding van de school feliciteerde met wat er was gepresteerd. Hij roemde zeer de school, die in staat was de Nederlandse Leerindustrie een goede naam te geven ook buiten de gren zen. Bij een vorig jubileum, het vijf en twin tig jarige, was er een fonds gesticht door leerlingen en oud-leerlingen en belang stellenden, die toen een bedrag bijeen brachten voor een geschenk, dat vooral door oorlogsomstandigheden niet kon worden verwezenlijkt. Nu had men weer een bedrag beschikbaar gesteld, hij wist nog niet precies hoeveel het was, maar het zou een mooi bedrag worden en dit gevoegd bij het eerder bijeengebrachte stelde hij ter beschikking van de directie om er meè te handelen naar goeddunken; maar de gevers hadden graag dat het werd besteed voor hetzelfde doel, als waarvoor het vijftien jaren geleden was bijeengebracht, namelijk voor een her- denkingsraam. Nadat de voorzitter kennis gegeven had van een brief van de Kon. Lederfa- briek Oisterwijk, die een bedrag van f 250.aanbood, uitsluitend te beste den voor die doeleinden die steeds de grootste zorgen hebben gebaard,werd nog gesproken door een woordvoerder van de fa. Bata, die de hoop uitsprak dat ook de afdeling schoenfabricage bin nen afzienbare tijd op dezelfde basis zou worden vernieuwd. De voorzitter dankte hartelijk alle sprekers en men bleef nog enige tijd ge zellig in de school bijeen; zeer bewon derend het fraaie en doelmatige dat hier was tot stand gebracht. Zaterdag 9 Juli zullen de leerlingen van de school dit feest vieren met een tevëns slotbal in Bos en Duin. We wénsen de school een in alle op zichten voorspoedige toekomst. Wy mogen nogmaals een dringend beroep doen op onze adverteerders, correspondenten e.a. hun adverten ties en bydragen ZO TIJDIG MO GELIJK in te zenden, in elk geval vóór 9 uur op MAANDAG en DONDERDAG maar zo mogelflk ZONDAG EN WOENSDAG. Bij voorbaat dank REDACTIE.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5