Waalwijkse en Langsiraaise Courani Waren voorzieningen in VLIJMEN'S ZWEMBAD onvoldoende GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE. f Er zullen maatregelen worden genomen. Als stoken en seheuten U het leven vergallen en V geen raad meer weet van de tergende pQn, brengt Kruschen Salto uitkomst. i MAANDAG 25 JI LI 19.V) Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WHET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 60 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' Er bleken heel wat punten op de agenda voor de vergadering van de Vlijmense gemeenteraad te staan, Vrijdagavond, die in groten mate stof tot praten en tot discussie boden. En biedt de agenda de vroede vaderen geen gelegenheid tot kout, dan zijn er altijd de Ingekomen stukken nog en niet te vergeten de rondvraag, zodat er met zo'n vergadering toch al heel gauw enkele uren zijn gemoeid. Nu bleek bijvoorbeeld de rondvraag een enigszins penible kwestie op te werpen; de kwestie namelijk van de voorzieningen in 't zwem bad, die pijnlijk actueel geworden waren door een zeer noodlottig on geval. De raadsleden stelden nadrukkelijk dat zij niemand, maar werkelijk» niemand wilden beschuldigen, maar niettemin de afschei ding tussen het diepe en ondiepe bad was dermate onvoldoende, dat verschillende raadsleden vanaf dit moment geen enkele verantwoor delijkheid meer durfden nemen. Met klem van argumenten werd hierop door meerdere leden gewezen en de burgemeester zegde ten slotte toe, nog dezelfde avond contact op te nemen met het hoofd van de technische dienst, betreffende de maatregelen die genomen konden en dienden te worden. WONINGCOMMISSIE DIENDE ONTSLAG IN. Bij de ingekomen stukken rees een kwestie ten aanzien van zekere Bertens, waarvan de raad grond zou kopen, op voorwaarde dan dat hij drie dagen in dienst van de gemeen te kwam. Zo althans meenden we het te mogen beluisteren; nu was er iets gebeurd waardoor Bertens zich niet aan deze overeenkomst wilde houden; het gemeentebestuur stonden verschillende wegen open, o.a. die van onteigening. Maar de raad dacht dat de betrokkene wel niet voldoende doordrongen was van de mogelijke consequenties van zijn houding en deshalve besloot hij eerst hem nog eens de gelegenheid te geven met het gemeentebestuur te praten. Een heel wat duidelijker kwestie wierp de brief van de woningcom missie op, waarin deze commissie haar ontslag aanbood. Waarom, eigenlijk, vroeg de heer Wijkmans, en de voorzitter citeerde de brief toen hij als reden opgaf d^ geringe en onbetekenende samen werking tussen B. en W. en de com missie. Hierbij aantekenend dat er wel degelijk een verschil was tus sen advies en beslissing en dat B. en W. onder geen voorwaarden hun bevoegdheid konden of wilden uit handen geven. Verschillende leden voerden hier over natuurlijk het woord; de mees ten betuigden dat het toch wel wen selijk was geweest wanneer B. en W. wat meer samengewerkt had den met de commissie en de heer Vorstenbosch kwam met concrete gevallen op de raadstafel en wees er bijvoorbeeld op dat er op een gegeven moment door B. en W. vier woningen waren toegewezen zonder dat de commissie hier iets van wist, laat staan in deze toewijzing was gehoord. Dit was een totaal negeren van de commissie, zei hij. De bedoeling was, zei de heer van de Meerendonk, in samenwerking er iets van te maken, maar als er die samenwerking niet was, dan had het werk van de commissie niet de minste zin. Wethouder Berkelmans noemde mannen en paarden toen hij een aantal gevallen noemde, waarin commissieleden betrokkenen had den meegedeeld dat zij een woning kregen. Als dat zo moet, zei hij, kan ik met zulke mensen niet werken En de commissieleden gingen hier weer tegen in met de opmerking, dat zij alleen wel eens gezegd kon den hebben dat er misschien een kans was voor betrokkenen omdat de wethouders, in de vergadering aanwezig, het met hun zienswijze eens waren. Een laatste poging van de voor zitter om de commissie te bewegen alsnog aan te blijven, stuitte meteen af en zo zat er niets anders op dan dat hij het ontslag aanvaardde en hen, namens hem persoonlijk, dank te voor het vele werk dat ze had den gedaan. PACHTPERIKELEN. Toen er een voorstel was aange nomen ingevolge art. 36 van de wo ningwet en besloten was een per ceel grond aan te kopen van de he ren Boom, kwamen er weer pacht- perikelen ter tafel. B. en W. stelden voor een rechtsgeding te voeren tot beëindiging van de pacht van eer. drietal landerijen, genacht door J. Vrijhoeven, thans wonende te Delft. De kwestie was deze. Vrijhoeven was pachter van de genoemde per celen. Op een gegeven moment ech ter had deze heer zijn boerderij vol komen aan de kant gezet en was in Delft gaan wonen. Nu sehreef hij een verzoek aan B. en W. om de pacht van deze percelen over te schrijven op naam van zijn schoon zoon, zekere Kuys. Dit wilden B. en W. niet doen. Eerst, zeiden zij, moet de betrokke ne verzoeken zijn pacht te ontbin den en dan konden B. en W. verder zien. Maar hij moest geen landerijen van de gemeente uit gaan delen; B. en W. wilden zelf een hand in de pap houden. Aangezien hij echter niet wilde meewerken, zat er niet anders op, dan een rechtsgeding aanhangig te maken, zoals ook de pachtkamer had geadviseerd. Verschillende leden, onder andere zeer klemmend de heer v. Bokho ven, betoogden dat, zoals Vrijhoe ven deed, het de normale gang van zaken was in de gemeente; hij zocht er zelfs iets anders achter. Maar dat wezen B. en W. beslist van de hand. De heer Dekkers, als voorzitter van de landerijencommissie, was 'n sterke steun voor B. en W. Hij zette deskundig en zakelijk zijn stand punt uiteen, dat hij er in principe tegen was dat degene die grond van de gemeente pachtte, er naar zijn eigen genoegen mee ging marchan deren. Niet dat hij 't de jongen niet gunde en het was ook nog helemaal niet gezegd dat hij niets zou krij gen, maar het gemeentebestuur was eigenaar en die diende er vrijelijk over te kunnen beschikken. Enfin, men vond uiteindelijk dit compromis, dat men nog geen pro ces er van zou maken, maar eerst Vrijhoeven nog eens de gelegenheid zou geven een verzoek in te dient n om ontbinding van de pacht en dan kon men verder zien wat er met de grond gebeurde. Een ingezetene van de gemeente kreeg een vergoeding toegewezen in de reiskosten van zijn zoontje die een school in Den Bosch bezocht, terwijl de tegemoetkoming ten be hoeve van zijn andere zoon werd verhoogd. Ook werd een verordening betref fende organisatie en het beheer van de gemeentelijke brandweer inge steld. Visclub de Hut werd bij onder handse verpachting van enkele vis waters volkomen tevreden gesteld. DE BOERENAPOSTEL NIET OP ZIJN PLAATS. zoals de toestand nu is, is die 'n aanklacht tegen de gemeente. Ik hen er van overtuigd, dat deze wagen noodzakelijk is en volko men rendabel; we krijgen nu bo vendien het nodige tempo. De wagen zou natuurlijk alleen 't huisvuil ophalen en geen puin bijvoorbeeld. Er zal inderdaad een verorde ning moeten komen op de hef fing van reinigingsrechten; de raad had hierin zelf de beslis sende stem. De heer van de Meerendonk, die de offerte had gemist (we moeten eerst het geld binnen hebben, zei de voorzitter, en dan kunnen we verdere stappen doen) brak een lans voor de plaatselijke dealers. En suggereerde de mogelijk heid, emmers aan te schaffen en deze de mensen te laten betalen of huren, terwijl hij voorts vroeg of het niet mogelijk was met Den Bosch een overeenkomst te slui ten dat de faecaliënwagen hier eens per week kwam om de put ten te ledigen. Hier was de voorzitter het vol komen mee eens; ook al zou Den Bosch niet willen, dan nog zou den er de nodige voorzieningen getroffen dienen te worden voor dat de riolering een feit was. B. en \V. waren in dit opzicht ac tief. De heer v. Bokhoven wees er op, dat de wagen ook de kada vers zou kunnen ophalen, al had hij enige bedenkingen ten aan zien van het personeel, dat, als de wagen aan het zand rijden was bijvoorbeeld en hij moest een ka daver op gaan halen, dan voor enige tijd werkloos was. (Maar dat zou zich wel regelen, meende de voorzitter. De heer Vorstenbosch vroeg nog eens wat er met de man ge beurde, die nu het vuilnis op haalde, en de voorzitter wees er op, dat ie thans gelukkig werk had aan de Bossche weg en dat ie later altijd goed te werk kon worden gesteld bij de reinigings dienst. En toen konden alle leden zich met de beschikbaarstelling van dit crediet verenigen. VERBETERINGEN IN NIEUWKUIJK EN HAARSTEEG. Het voorstel tot het verbeteren van de groenstrook in Nicuw- kuijk en van de verharding van de Hoevensestraat (ze hebben 't expres onder no. 11 gezet, zei de heer v. Oije) stemde dit lid niet temin tot heel grote vreugde. Een geluk bij 'n ongeluk was het, zei 'hij. Omdat de strook in Nieuw- In het uitbreidingsplan de Vlied berg stelden B. en W. voor een aan tal geprojecteerde straten een naam te geven; de volgende namen wer den voorgesteld: Deken van Baar- straat, Pastoor Smoldersplein, Bur gemeesters van den Broekstraat, Parklaan, Meester Driessenstraat, Hoogstraat, Konijnenberg, Pater gebeurde ()()k nict van den Elzenstraat, Jonkheer de la n Unnvpn^tri' mans; maar 't is een natuurbad, met een beweeglijke bodem. Het gemeentebestuur laat niets na, elk middel is zeer welkom, maar het moest efficiënt zijn en hij be twijfelt of een afscheiding met gaas voldoende is. Al is het een natuurbad, zegt de lieer Wijkmans, wij exploite ren het en we dragen de verant woordelijkheid. Hij is er tegen dat er nu gezwommen wordt door kinderen die niet kunnen zwemmen. De heer Vorstenbosch onder schrijft dit volkomen; niemand heeft schuld, betoogt ook hij; maar als er een afscheiding was geweest, zou de mogelijkheid tot verdrinken tot een minimum zijn beperkt. Er is niets dan 'n draad en die staat nog een centimeter of 30 boven het water, de kinde ren lopen er gewoon onder door. De technische dienst is in gebre ke gebleven; er zijn geen kurken, het zuurstofapparaat werkt niet. De maatregelen om het gevaar tot een minimum te beperken, zijn achterwege gebleven. De heer van Overdijk sluit zich hierbij aan. Later tijdens de rondvraag zal men hierop nog terug komen; wethouder v. Son zal ontkennen dat de technische dienst tekort is geschoten en dezelfde leden zullen zich hiertegen keren. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheumatiek. Zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, spannen in Kruschen sa men om Uw bloedzuiverende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet opnieuw ophopen 'en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen dit Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. hij kuijk zo slecht was, kreeg Haar steeg een betere straat. Hij wilde de raad vast van tevoren bedan ken, dan zouden ze het voorstel wel niet meer afwijzen. En dat Coutestraat. De heer v. Bokhoven vond de naam Pater van den Elzenstraat in deze omgeving niet op zijn plaats; die had thuisgehoord onder boeren. De Boerenapostel, zei hij, moet ze ker zijn zegen geven aan al die grond die van de boeren wordt af genomen voor fabrieksbouw en de bouw van arbeiderswoningen. En de gehelë raad was het ge voelen toegedaan dat er wellicht 'n betere omgeving was voor Pater van den Elzen, en dus namen B. en W. deze naam terug om hem te be waren. Voor Haarsteeg, zoals de Heer v. Oijen opmerkte. Daar zou binnenkort ook wel een nieuwe straat komen, met niets als boerde rijen. Er werd vervolgens voorgesteld een crediet beschikbaar te stellen voor jekkers en beenkappen voor de brandweer, en dat werd goedge keurd tot een bedrag van 1480. na enkele vraagjes van de heren Vorstenbosch en Samuels. EEN VRACHT- EN VUILNISWAGEN. Aanvankelijk schenen er nog i De Hoevensestraat werd nu van een klinkerwegdek voorzien en de oude kinderkopkes worden gebruikt voor de opritten in Nieuwkuijk; zoals de heer v. d. Meerendonk zei, zijn deze keien nu al in alle drie de parochies gebruikt. Tenslotte waren er enkele be grotingswijzigingen, die werden aangenomen. HET ZWEMBAD. Nadat de voorzitter op een vraag van de heer Wijkmans toe gezegd had in de volgende verga dering met een voorstel te komen betreffende de incassering voor het gasbedrijf, waarbij de betref fende man niet in de steek gela ten zou worden, bracht de heer Wijkmans de Zwem bad kwestie ter sprake. Ongelukken zullen er altijd en overal blijven gebeuren, betoogt deze, maar hij kan niet begrijpen dat de technische dienst geen ogenblik heeft gedacht aan de gevaarlijke afscheiding tussen ondiep en diep; dal zou zijn eer ste zorg zijn geweest; er is nu alleen maar een draad; hij be- al bedenkingen te zijn tegen het j grijpt niet dat het hoofd van de voorstel om 27.265.beschik baar te stellen voor een vracht wagen, die tevens dienst kon doen als. vuilniswagen. De heer Vorstenbosch vond dit niet voordelig, in vijf jaren zou de wagen afgeschreven zijn en dan was hij ook versleten. En, vroeg hij, komt de man die nu het huisvuil ophaalt, niet in de knel; en wat kan er allemaal met die vuilniswagen worden meegegeven, en waar komt die wagen We komen met onze genieente, betoogde de voorzitter, in een heel andere verzorgingssfeer; Dc voorzitter verklaarde ech ter nog deze avond in contact te zullen treden met de directeur van de technische dienst, ol en welke voorzieningen er kunnen worden getroffen, al stelt hij na drukkelijk, dat er geen verband is tussen het ongeluk en deze ge noemde feilen, en dat niemand schuld heeft. NOG MEER. Er was nog veel meer voor de rondvraag. Dc heer v. Overdijk vroeg of het zwembad Zondags niet om elf uur geopend kon zijn, maar de voorzitter en de raad gingen hier niet op in; laat Zon dagsmorgens de Zondagsrust on aangetast. De heer Samuels brak een lans voor „de vergeten gebieden", de mencen achteraf die geen licht hebben. En dc voorzitter ver klaarde de kwestie nog eens aan gesneden te hebben bij de PNEM, maar deze konden geen licht aan brengen waar dat volkomen on rendabel was. De heer v. Overdijk vroeg de aandacht voor het geval v. d. Wiel. die in een krotwoning aan de Heidijk woonde. Wanneer mocht deze gaan bouwen? Een dergelijke krotopruiming, zei de voorzitter, duurde 8 tot 9 maanden; men werkte er aan zo hard men kon, maar men kon geen ijzer met handen breken. De heer v. Overdijk pleitte ver der voor gas bij hem in de buurt en voor goed water. Maar de voorzitter merkte op dat derge lijke leidingen economisch ver antwoord moesten zijn, anders werden ze niet aangelegd. De heer Vorstenbosch vond de huur van de woning van de di recteur van de technische dienst veel te laag, maar de voorzitter antwoordde dat men hier woon- en dienstruimte moest scheiden. De woning was een premiewo- ning en de huur was voorlopig, het kon zijn dat die iets hoger werd. Overigens bepaalde de re gering deze huur. Nadat dhr. Vorstenbosch ge in formeerd had naar dc sport- commissie en de voorzitter ver klaard had, dat dit 'n heel moei lijk chapiter was, vroeg hij of het f;emeentebestuur niet kon vcr- ïinderen dat de Fraters uit Vlij men vertrokken. Het gemeentebestuur had heus niet stilgezeten, bleek uit 't ant woord van de voorzitter, maar er was niets aan te doen. Het was een moeilijk te dragen verlies. En dit was 't laatste wat in de ze vergadering ter sprake kwam. klasse IV: 21 19 40 klasse V: 18 8 26 klasse VI: 16 19 35 klasse VII: 3 3 klasse VIII: 2 2 125 110 235 technische dienst, die toch ook een gezin heeft deze verantwoor ding heeft durven nemen. De badmeester heeft er al verschil lende malen op gewezen, dat er voldoende afscheiding moet ko men, tot op de bodem, met gaas bijvoorbeeld. Zoiets kan nooit te duur zijn. Hij kan vanaf dit mo ment geen enkele verantwoor delijkheid meer dragen. Het is de grote vraag, zo ant woordde de voorzitter, of er enig verband is tussen deze kwestie en het ongeluk. Niemand heelt schuld, stelde hij nadrukkelijk, en dat beaamde de heer Wijk- Openbare vergadering van de raad dezer gemeente, welke door mij is belegd tegen Vrijdag 29 Juli 1955, des n.ra. 7.30 uur, ten gemeentehuize. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Wijziging Gemeentelijke Bouw- credietregeling 1955. Tot heden gold in de bij raadsbesluit van 21 Januari 1955 vastgestelde „Ge meentelijke Bouwcredietregeling 1955 als maximale m3-prijs, welke bij de uit voering daarvan als aannemingssom in aanmerking wordt genomen, een bedrag van f 45. De ervaring elders en ook hier heeft geleerd, dat dit bedrag in vele gevallen te laag is voor de financiering van de eigen woningbouw, hetgeen voor ons aanlei ding was deze kwestie nader te bezien. Gelet op de gestegen bouwkosten zijn wij van mening, dat in normale gevallen dc maximum-grens behoort te worden gesteld op f 50 per m3. In bijzondere gevallen, indien daartoe uit hoofde van het karakter, de aard en de ligging van de woning aanleiding be staat, zou tot f 60.per m3 kunnen worden gegaan. In dit verband denken wij aan ruimere middenstandswoningen, waarvan de bouwprijs in de meeste ge vallen hoger zal zijn dan bij kleinere wo ningtypen het geval is. 5. Waarborgen van rente en aflos sing van hypothecaire geldleningen, door derden aan particulieren t.b.v. woning bouw te verstrekken. 6. Medewerking ex art. 72 der L.O. Wet 1920 aan het bestuur der Vereni ging tot Stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Capelle 'cn te Vrijhoeve-Capelle, t.b.v. de stichting van een nieuw schoolgebouw. Het bestuur der vereniging tot Stich ting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Capelle en Vrijhoeve-Ca pelle, heeft zich bij schrijven van 10 Mei 1955, ter gemeente-secretarie ingekomen op 21 Mei 1955, tot de raad gewend met het verzoek om overeenkomstig artikel 72 der Lager-onderwijswet_1920 mede werking te verlenen voor de stichting van e'en nieuw schoolgebouw voor het geven van gewoon lager onderwijs. Het voorste gedeelte van het bestaan de schoolgebouw, omvattende twee loka len, is tegelijk met de daarvóór staande woning (toen onderwijzerswoning) op 4 April 1872 aanbesteed en op 4 Augus tus 1873 als openbare school in gebruik genomen. In 1901 is de school met 3 lokalen uitgebreid, terwijl in 1931 een 6e lokaal aan het schoolgebouw is toe gevoegd. In 1926 is na verbouwing een gedeelte dier school in bruikleen gegeven aan bo vengenoemde vereniging, in 1928 nog een lokaal en in 1931 is de school in haar geheel in bruikleen gegeven. Eerst in 35 is de school in eigendom afgestaan aan de schoolvereniging, zulks met toepassing van artikel 72 der L.O.-wet 1920. Dit schoolgebouw, gedeeltelijk meer dan 80 jaar oud, met hoge, holle loka len, zeer ouderwets en verouderd, ver toont talrijke gebreken, zelfs zodanig, dat het als schadelijk voor de gezondheid der kinderen, voor afkeuring door de Inspec teur van volksgezondheid ingevolge ar tikel 7 der Lager-onderwijswet 1920 in aanmerking komt. Aldun is mondeling door de schoolarts en de Inspecteur van het L.O. medegedeeld, die tevens advi seerde het niet zover te laten kom'en, om- dal het verboden is in een afgekeurde school onderwijs te geven en men dan in moeilijkheden zou komen. Bovendien bepaalt de wet nergens, dat slechts dan de onbruikbaarheid van een schoolge bouw mag worden aangenom'en, wanneer het krachtens beslissing van de Inspec teur der Volksgezondheid ingevolge ar tikel 7 is afgekeurd. Bij K.B. van 19 Au gustus 1929, nr. 43, werd dan ook ver klaard, dat zodanige onbruikbaarheid ook kan worden aangenomen op grond van de adviezen van de Inspecteur van het L.O. Deze onbruikbaarheid vloei zoals reeds gezegd voort uit allerlei gebre ken. De toetreding van licht en lucht is ge heel en al onvoldoende: de vloeren moe ten worden vernieuwd: er zijn te weinig W.C.'s; waterleiding ontbreekt: de te gels in de gangen zijn geheel versleten; de lokalen zijn zeer somber en volkomen verouderd: centrale verwarming ont breekt: een gymnastieklokaal is niet aan wezig, enz. Kortom, het bestaande gebouw is uit hoofde van haar constructie en inrichting slecht, ondoelmatig en, getoetst aan re delijke normen, onbruikbaar. Met ver bouwing en uitbreiding is geen dragelijk resultaat meer te bereiken. De te maken kosten zouden niet ver beneden die ener nieuwe school blijven, terwijl men dan r.óg een oud gebouw zou hebben, dat zeker niet aan alle eisen zou voldoen. Bovendien schiet de ruimte tekort, wanneer in de toekomst de leerling'en- schaal in het belang van het onderwijs zal worden verlaagd. Reeds thans zouden bovendien een gymnastieklokaal en een lokaal voor handenarbeid bijgebouwd moeten worden. Het gemiddeld aantal leerlingen be droeg over 1952: 2OOV3; 1953: 223: 1954: 2262/s. Per 16 Mei leerlingen klasse I: klasse II: klasse III: 1955 bedroeg het aantal 24 24 19 22 19 21 B. en W. menen dan ook met de In specteur, dat het verzoek om een nieuwe school gemotiveerd is. Hoewel dit een zaak is, welke door B. en W. in overleg met het schoolbe stuur wordt uitgewerkt, komt het B. en W. logisch voor, dat bij de Raad de vraag rijst, waar de nieuwe school zal worden opgericht en hoe groot deze zal zijn. B. en W. hebben reeds enig overleg gepleegd met het schoolbestuur 'en één stemmig was men van mening, dat de school dient te worden gebouwd in het geprojecteerde uitbreidingsplan „Nieuwe- vaartn.l. aan dë geprojecteerde weg, welke zal worden aangelegd vanaf de schoenfabriek Kerst en Oerlemans naar dc Nieuwevaart. De school komt dan niet aan een drukke verkeersweg te lig gen. Uiteraard hangt een en ander af van dc mogelijkheid om de beschikking over de benodigde grond te verkrijgen. Bij dit overleg is tevens ter sprake ge- komen hoe groot de nieuwe school moet worden. Gelet op het feit, dat bij een kleine toeneming van het aantal leerlingen, een 7e leerkracht aan de school zal worden verbonden (bij 256 leerlingen) en mede met het oog op een in de toekomst te verwachten verlaging der leerlingen- schaal zijn B. en W. met het schoolbe stuur tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling verdi'ent de school te doen omvatten: 7 leslokalen: 1 lokaal voor handenarbeid en visueel onderwijs; 1 gymnastieklokaal; 1 bestuurskamer, tevens kamer hqofd, welke door de schoolarts gebruikt zal worden; 1 fietsenstalling: 1 gedeeltelijk overdekte speelplaats. Nu in de onmiddellijke nabijheid een nieuwe landbouwhuishoudschool zal wor den gebouwd, kan wellicht met één gym nastieklokaal voor beide scholen tezamen worden volstaan. In elk geval zal dit na der worden onderzocht. De kost'en van een dergelijk schoolge bouw zijn, nu wij nog niet beschikken over een bestek en tekeningen niet te ra- 1 men. B. en W. menen, dat in een orde van grootte rekening moet worden ge houden met een bedrag van f 22.000 a f 25.000.per lokaal. Ten slotte kunnen B. en W. zich voor stellen, dat de vraag rijst, wat het lot zal zijn van het bestaande gebouw. B. en W. geven de voorkeur aan de handelwijze, waarbij de gemeente zonder verdere rompslomp de eigendom van het oude gebouw verkrijgt en hierdoor wel licht de mogelijkheid ontstaat enige in dustrie aan te trekken. Gaarne zien B. en W. een uitspraak van de raad hieromtrent tegemoet. 7. Aankoop van bouwgrond te Sprang. 8. Overdracht en vestiging recht van opstal t.b.v. aan de woningbouwstichting Sprang-Capelle overgedragen noodwo ningen. 9. Aanleg trottoir aan de Zuidzijde van de Schrevelstraat. Bij raadsbesluiten van 1 Jan. 1953 en 17 Juli 1953 tot wijziging van de gem.- begroting voor het dienstjaar 1953 (7e en 31e wijziging) is f 16.000 uitgetrokken voor aanleg van de Schrevelstraat. Aanvankelijk werd een aanzienlijk ho- ge>- bedrag nodig geacht, n.l. f 26.625. doch op verzoek van Ged. Staten werden: a. de riolering voorlopig niet uitge voerd, omdat de gemeente toen nog niet over een rioleringsplan beschikte; b. de klinkers d.f. op de platte zijde gestraat; c. het trottoir langs de zuidzijde ach terwege gelaten, zolang de woningen langs de zuidzijde nog niet gebouwd wa ren. Met inachtneming van bovenstaande is de Schrevelstraat aangelegd. Als gevolg hiervan kon met een raming van f 16.000 worden volstaan. Thans is het zover, dat de woningen langs de zuidzijde van de Schrevelstraat grotendeels bewoond zijn of in de aller naaste toekomst gereed zullen komen. Met het oog hierop dient thans ook het trottoir aan de zuidzijde van de Schrevelstraat te worden aangelegd. Evenals het trottoir aan de noordzijde van de Schrevelstraat zal de breedte worden gesteld op 2,10 m (7 tegels) ter lengte van 230 m. Dit trottoir wordt dan eveneens d.m.v. een groenstrook van de rijbaan gescheiden. In de groenstrook zullen dan 11 doorgangen worden aange bracht van rijbaan naar trottoir. De kosten van aanleg van trottoir en doorgangen worden door de dienst van gemeentewerken geraamd op f 5,500. 10. Wijziging „Rangén- en Bezoldi gingsverordening 1955'' i.v.m. uitbreiding aantal werklieden. De voortdurende uitbreiding van het stratennet in deze gemeente, de aanleg van rioleringen in de nieuwe straten, alsmede de uitbreiding der begraafplaats en de aanleg van diverse plantsoentjes, stelt het personeel van openbare werken voor steeds meerdere werkzaamheden. Allereerst vergt de riolering regelmati ge inspectie van kolken en putfen. Daar naast moeten de nieuwe straten thans eens per week zorgvuldig worden ge veegd, teneinde verstopping der riolering te voorkomen, zulks in tegenstelling tot vroeger, toen in die straten alleen het 46 allerergste vuil werd verwijderd en de 43 rest door neerslag in de bermen werd 40 gespoeld. Bovendien vergen klinkerwe-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5