LANDBOUW Binnen- en Buitenland. Buitenland. Binnenland. Parken en plantsoenen in Waalwijk Baardwijkse gemeenschapshuis in November klaar DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 JULI 1955 2 wpiwfe?uri;nde vijf dagen van de Brillenspecialist VAN MAAREN gen relatief meer onderhoud dan asphalt- betonwegen, daar toch steeds hier en daar kleine herstellingen moeten worden uitgevoerd. Al deze factoren dreigen bij de huidige personeelssterkte in de nabije toekomst een stagnering van de dienst te veroor zaken; bepaalde werkzaamheden zullen moeten worden uitgesteld en daardoor zal men nimmer uit de impasse geraken. Aan het onderhoud van de bermen der wegen komt men bijv. thans in het ge heel niet toe. Daarbij komt nog, dat door de techni sche ambtenaren t.b.v. opmetingen voor straataanleg en uitbreidingsplannen, re gelmatig één werkman aan de normale dienst wordt onttrokken. Een en ander heeft ons de noodzaak doen inzien tot verdere uitbreiding van het personeel van openbare werken, thans bestaande uit 6 werklieden, over te gaan. Het wil B. en W. voorkomen dat tenminste_nog 2 werklieden 2e klasse in vaste dienst dienen te worden aange steld, ingaande 1 Januari 1956. Bij wijze van proeftijd lijkt 't B. en W. gewenst gedurende het eerste jaar de aanstelling op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht te doen plaats vinden. 11. Wijziging gemeente-begroting voor het dienstjaar 1955. 12. Wijziging „Organisatie-verorde ning Brandweer". 13. Mededelingen. 14. Rondvraag. y j 156. Sluiting. EISENHOWER STELT BOELGANIN VERRASSEND PLAN VOOR. Uitwisseling militaire gegevens, wederzijdse inspectie uit de lucht. De conferentie der Grote Vier in Genève, die door politieke waarnemers reeds beschouwd werd als een bespre king, waarbij uiteindelijk niets nieuws uit de bus zou komen, heeft gisteren als het ware een electrische schok gekregen door een volkomen onverwacht voorstel van Eisenhower aan de Russen „Ame rika zal Rusland alle blauwdrukken van vestingwerken, bewapeningsplannen, nieuwe wapenen ter inzage geven, kort om een volledig inzicht verschaffen op alle militaire punten. Voorts mogen de Russen vrijelijk boven Amerikaans ge bied vliegen en zoveel luchtfoto's maken als ze willen. In ruil daarvoor moeten de Russen aan Amerika precies dezelfde faciliteiten verlenen. Wanneer de grote mogendheden dit doen, dan zullen ze de wereld er van overtuigen dat zij een waar borg geven tegen e'en offensief bij verrassing. Wat ik U nu voorstel dat verzeker ik li zou nog maar een be gin zijn", aldus besloot Eisenhower de uiteenzetting: ivan zijn voorstel. De Russen wisten daarop niet veel te zeggen, alleen dat het een verrassend idee was en dienden daarop hun oude plan in van algemene ontwapening, n.l. ieder land niet meer dan zoveel militai ren Rusland en Amerika V/i millioen, Engeland 600.000 enz. Maar ondertussen staat de heer Boel- ganin voor een moeilijk geval. Na de rede van Eisenhower zweeg hij echter. Politieke waarnemers men'en, dat Boel- ganin hier voor een uiterst netelig diplo matiek geval staat. Wanneer hij „ja" antwoordt, dan zal er een ontwikkeling volgen, die nog nooit in de historie vertoond is: twee wereldmachten, die aan elkaar een voor naam deel van hun souvereiniteit afstaan én daardoor het uitbreken van een ver rassingsoorlog en eigenlijk van iedere oorlog haast onoverkomelijke hinderpa len in de weg leggen. Dit zal thans nog onoverzienbare ge volgen hebben voor de politieke constel latie van Rusland, maar ook voor alle andere landen ter wereld. Antwoordt Boelganin „nee", dan zal de wereldopinie de Russen verantwoordelijk stellen voor het mislukken van de Geneefse conferen tie GROTE DRIE VROEGEN RUSSEN VRIJERE HANDEL EN VERKEER gelaten, wordt omstreeks September in ons land verwacht. Zij zal later worden gevolgd door nog tweehonderd vluchte lingen met hun gezinnen die geschikt zijn om in Nederland in de bouwvakken te werk te worden gesteld. Zij komen voor lopig in kampen. WEER STRAALJAGER NEERGESTORT. De eerste officiële reactie van de Russische delegatie in Genève op het voorstel van Eisenhower: we derzijds e inlichtingen over strijd krachten en vrije waarneming van uit de lucht, is een volslagen stil zwijgen. Boelganin heeft Vrijdag de mond niet open gedaan. De pers chefs van de drie Westerse delega ties hebben na afloop van de zitting van de Grote Vier hun gebruikelij ke persconferenties gehouden. De Russen sloegen hun beurt over. De enige Russische nieuwsbron drie Vrijdag in Genève te bereiken was, was een ondergeschikte amb tenaar van de Sovjet-perchef, die in de perskamer rondliep en daar tus sen neus en lippen rondvertelde dat Boelganin op de vergadering van Zaterdag laatste dag van de con ferentie het voorstel van Eisen hower zou afwijzen als niet doel treffend. Het verbod van atoomwa pens zo zal Boelganin betogen is belangrijker. Misschien bestond er een kans om dit verbod te com bineren met het plan van Eisenho wer; zo beweerde deze weinig ge zaghebbende Rus. SCHOOLWET-COLLARD DOOR DE BELGISCHE SENAAT AANVAARD. De Belgische Senaat heeft na een van de langste vergaderingen in zijn ge schiedenis, de fel omstreden hervorming van het onderwijs, zoals voorgesteld door minister Collard, goedgekeurd. De vergadering van de Senaat begon Don derdagmorgen en duurde achttien uur, met slechts twee korte onderbrekingen voor lunch en diner. Vóór de uiteindelijke stemming verliet dc C.V.P. oppositie de vergadering. De overblijvende 91 senatoren stemden alle maal vóór het ontwerp-Collard. Alle amendementen van de C.V.P. op liet wetsontwerp, bijna vijftig in getal, wer den door de Senaat verworpen. Het wetsontwerp is reeds goedge keurd door de Kamer van Volksverte genwoordigers, zodat het nog slechts door koning Boudewijn ondertekend be hoeft te worden. VLUCHTELINGEN IN DE BOUWVAKKEN. De eerste groep van vijftig vluchtelin gen-bouwarbeiders di emet hun ge- zinn'en in Nederland zullen worden toe- Piloot omgekomen. Met een enorme klap heeft zich Don derdag omstreeks half twaalf een Thun- derjet even buiten de bebouwde kom van Leiderdorp in de grond geboord. De om gekomen piloot is de 32-jarige invlieger van Fokker, de heer H. M. J. Receveur uit Steenberghe, tot voor kort woonach tig te Uden. Volgens ooggetuigen schijnt zich in de lucht een explosie te hebben voorgedaan, a s gevolg waarvan het toestel in brand vJoog. Het toestel was juist gereviseerd door Avio Diepen op Ypenburg. Geble ken is dat de piloot, wiens stoffelijk over schot te Zoetermeer gevonden is, ge tracht heeft zich met de schietstoel te redden. De schietstoel is circa 200 me ter van de plaats waar de Thunderjet de grond in ging aangetroffen, de para chute een aantal meters verder. DELTA-WET KOMT VOOR 20 SEPTEMBER. Nog in het lopende parlementaire jaar dus voor 20 September a.s. zal de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, het wets ontwerp tot financiering van het Deltaplan bij de Tweede Kamer in dienen, aldus verluidt van zeer be voegde zijde. Tesamen met dit on derwerp zal het vijfde interimrap port van de Delta-commissie wor den gepubliceerd. AANLEG TWEEDE RIJBAAN RIJKSWEG 's-BOSCH—UTRECHT Verkeer in Noordelijke richting wordt omgeleid. De A.N.W.B. bericht, dat in ver band met de aanleg van de aarden baan voor de tweede rijbaan van de Rijksweg Den Bosch—Utrecht, het verkeer in Noordelijke richting tus sen Hedel en Zaltbommel via Ros- sum wordt omgeleid tussen zes en achttien uur. Deze wegomlegging welke ongeveer acht kilometer lan ger is dan het afgesloten deel van de Rijksweg, is door borden aange geven. Het verkeer in Zuidelijke richting dient op het deel van de Rijksweg tussen Zaltbommel en He- del in verband met de werkzaam heden welke ongeveer twee en een halve maand zullen duren langzaam te rijden. Op Zaterdag en Zondag echter kan het verkeer in beide richtingen op de Rijksweg normaal voortgang vinden, evenals in de week van 25 t.m. 30 Juli, wan neer de arbeiders met vacantie zijn. SPECIALE AVONDPOSTTREINEN. Met ingang, van 2 October a.s. zal een proef worden genomen met de reeds eerder aangekondigde specia le avondposttreinen. Deze treinen week (Zaterdag en Zondag niet) rij den en wel voorlopig alleen op de ti ajecten Amsterdam Utrecht s-Hertogenbosch Eindhoven Roermond Sittard Maastricht en s-Gravenhage Rotterdam Dordrecht - Breda - Tilburg - Eindhoven en omgekeerd. Zij zullen voornamelijk pakket- post-zendingen en periodieken ver voeren. Van het slagen van de proef zal a hangen of ook op andere trajecten deze speciale avondposttreinen zul len gaan lopen. ongeveer een half millioen gulden bedragen. AMSTERDAMSE FAMILIE UIT BERGLIFT GEVALLEN. Donderdag is de Amsterdamse fa milie Van den Toom uit de Clio- straat 7 in Zuid in Oostenrijk bij Salzburg betrokken geweest bij een ernstig ongeluk met een berglift in de buurt van de „Gross Glockner". De heer C. van den Toom, opzichter van een bouwbedrijf, diens vrouw en hun twee zoontjes, de 12-jarige Wijnand en de 9-jarige Peter, wer den met nog een 26-tal medepassa giers uit de lift geslingerd op het moment, dat de aandrijf installatie door de bliksem werd getroffen en door het functionneren van de r.oodveiligheid het voertuig plot seling stopte. Door de schok werden de inzittenden door het afsluithek naar buiten geworpen en gleden zij een 35 meter lange steile helling af. Twee Oostenrijkse passagiers von- den bij de val de dood. De heer Van den Toom werd le vensgevaarlijk gewond; zijn beide zoontjes werden zwaar en zijn vrouw licht gewond. Negen andere inzittenden van de lift werden even eens met ernstige verwondingen op genomen. De familie Van den Toom die Zaterdag voor een veertiendaag se reis per auto naar Oostenrijk was vertrokken, bevindt zich in het zie kenhuis van Kaprun in Oostenrijk. Dit ziekenhuis werd indertijd ge bouwd voor het opnemen van ar beiders. werkzaam bij de kortgele den daar in de buurt gereed geko men electriciteitswerken. PASTOOR OVERMEESTERT KERKDIEF. Pastoor Van Riel van de Sint Mi- chael-parochie in Beek, heeft Vrij- stolen miskelken uit de voeten wil de maken, overmeesterd en aan de rijkspolitie uitgeleverd. Dank zij 't kordate optreden van de 67-jarige A. ter W. in de afgelopen vier we ken heeft gepleegd, tot klaarheid worden gebracht. „Een sociale behoefle waarin hei gemeentebestuur graag wil voorzien". „Het Wandelpark: de trots van de Gemeentelij ke Plantsoenendienst". Het zal ieder die zijn ogen goed de kost geeft, zijn opgevallen dat er de laatste 6 a 7 jaar heel bijzondere aandacht wordt be steed aan de Waalwijkse parken en plantsoenen. Vooral in de meeste na de oorlog gebouwde stadsgedeelten vinden we tal van prachtige „groenstroken", die de eentonige bebouwing doorbre ken en die wijken een vriéndelijk en fleurig aanzien geven. JJe neer Kobben, directeur van Gemeentewerken, waarvan de dienst Plantsoenen een afdeling is, sprak in dit verband van de z.g. „kleine recreatie", een sociale behoefte, waarin het gemeen tebestuur graag voorzag. En deze stelling kan heel gemakkelijk bewezen worden door het grote aantal parkjes en parken, plant soentjes en plantsoenen, waaraan onze stad zo rijk is en door de plannen die het gemeentebestuur in dit opzicht koestert en die binnen afzienbare tijd zullfen worden gerealiseerd Ook op dit gebied wordt er .in Waalwijk hard gewerkt en blijkt het bestuur van die stad volkomen „bij de tijd" te zijn. BEVOLKING MOET LIEFDE HEBBEN VOOR DIT SCHOONS. 08.14 IN ZESSEN KLAAR Ia de komende weken zullen op reclamezuilen, in kerkportalen en achter de vensterramen de geheim zinnige cijfers 08.14 te zien zijn. Het zijn niet de afkortingen van een duikboot, noch hebben ze iets te maken met een boek of film, het is in verkorte vorm de datum van de ZnJdaS i?"i Katholiek Thuisfront: Zondag 14 Augustus. Aan deze col lecte gaf het Hoogwaardig Episco paat bij monde van Mgr Alfrink toestemming. De collecte- speldjes zijn voor deze gelegenheid vervangen door legpuzzles. Een nieuwe gedachte waardoor het ele ment van spel in de collecte is ge 5en' Er ,^Jn in tegenstelling tot ThfSfr c°llectes van Katholiek Thuisfront geen zware prijzen te verdienen doch de puzzleoplossin- gen vele verschillende bren- wt 6 k|n5eJn 0p 20'00() aa^ige at- ti acties. Zonder twijfel zal ook deze collecte, zo origineel van ODzet sla gen, vooral daar op het ogenblik Nationaal Kath. Thuisfront voor 'n aantal dringende aanvragen zit waaraan noodzakelijk op korte ter mijn in het belang van de militai ren moet worden voldaan, welke We kwamen dus met de heer Kob ben eens te spreken over de orga nisatie en de werkzaamheden van ,j de afdeling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken. Een afde ling, die eigenlijk pas de laatste 7 jaren, van ongeveer na de oorlog, haar taak is begonnen. Voor de oorlog had men nog niet zo veel aandacht voor dit aspect der j„ stedebouwkunde; er werd wel eens een gazonnetje gemaakt van een vergeten hoekje; men plantte wel eens wat boompjes langs deze of ge ne weg, maar er was geen sprake van een werkelijk doelbewust ver fraaien van werkelijk iedere woon wijk, zodat er dus ook geen sprake was van een werkelijk goed geor dende dienst. Na de oorlog, toen de woningnood de bouw van hele nieuwe wijken noodzakelijk maakte, is men allengs een grotere aandacht gaan besteden aan wat in het uitbreidingsplan „groenstroken" wordt genoemd. En ziet men thans een uitbrei dingsplan, dan overheerst vaak het groen de andere kleuren, waarmee de overige bestemmingen van de grond worden aangeduid. Geeft het uitbreidingsplan in een bepaald gedeelte van de stad een groenstrook aan en is men eenmaal toe aan de realisering van dat ge deelte. dan begint de tuinarchitect (voor Waalwijk is dat de heer de Ruijter uit Tilburg, een zeer bekwa me kracht) zijn werk. Hij ontwerpt een plan, waarop aangegeven staat wat voor een beplanting op een be paald gedeelte zal worden aange bracht, wat voor heesters, meerder jarige en eenjarige planten hiervoor moeten worden gebruikt en in wel ke hoeveelheden, grootten en kleu ren. De grond wordt bouwrijp ge maakt met de nodige compost en mest; de heesters en vaste planten worden in de meeste gevallen be steld, en dan geplant in het voor- of in het najaar, dat hangt af van de aard van de struik of plant. Het meerderjarig bordergoed wordt ge plant en zo krijgt zo'n parkje of plantsoen geleidelijk aan zijn fleur en kleur. In het voorjaar komen er dan de eerste eenjarige bloemen in. Maar deze zijn reeds in Augustus of September van het jaar daarvoor in de tuinen en kassen van de afdeling plantsoenen (in de onmiddellijke nabijheid van het wandelpark) ge plant; ze worden verspeend, weer opgepoot; bepaalde planten worden in die tijd gestekt, kortom in het na jaar en de winter zorgt en plant men reeds om in het voorjaar en het gehele bloeiseizoen door in alle parken en plantsoenen, in alle bor ders en bij alle gazons steeds een weelde van fleurige bloemen en planten te hebben. In normale omstandigheden (dit jaar liet het geschikte klimaat lang op zich wachten) begint de plant soenendienst half Mei het voor- jaars- en zomergoed uit te zetten. Behalve dus het vaste goed zet men ieder jaar een honderdduizend voor jaar- en zomerplanten uit in Waal wijk. onderhouden, maar ook door de ge meentelijke plantsoenendienst. Men kan op deze manier een prachtige evenwichtige beplanting krijgen, die van de ene kant veel rustiger aan doet dan al die aparte en op geheel verschillende manieren verzorgde voortuintjes, van elkaar gescheiden vaak door zware ligusterhagen, die de straat veel nauwer maken, ter wijl men van de andere kant door een deskundige tuinarchitectuur de straat een zeer levendige fleurige aanblik kan geven. Bepaalde straten vragen het heel speciaal, zoals bijvoorbeeld de Put straat, waar tal van tuintjes zijn die nu niet direct een verfraaiing bete kenen van de straat. In het najaar zal men daarom ook hier beginnen met de aanleg van 'n gemeenschap pelijke voortuin, althans voor de ge meentewoningen. Er zal een klein voetmuurtje worden gemetseld en verder zal door een fraaie beplan ting het aanzien van deze straat aanmerkelijk worden verbeterd. Toch was de directeur van ge meentewerken heel tevreden over de manier, waarop de meeste bewo ners van de gemeentewoningen met een apart voortuintje, dit verzorg den en hij wees in dit verband bij voorbeeld op het gedeelte tussen de Putstraat en het Vredesplein. Over het algemeen hebben de mensen er veel ombitie voor en bijna nergens treft men een werkelijk onverzorg de tuin aan. Gemeenschappelijke voortuinen zijn ook ontworpen voor de 85 wo ningen, die in de St. Antoniusparo- chie worden gebouwd; er is een al leraardigst plan ontworpen doo»' de gemeentelijke tuinarchitect. Het uitbreidingsplan „Besoijen" kwam ook op tafel en met trots wees de directeur ons de prachtige groenstroken, die in deze uitbrei ding zijn geprojecteerd. Er is een groot „wijkplantsoen", bedoeld als wandelgelegenheid voor de gehele woonwijk Besoijen, met een grote waterpartij, waarover diverse rus tieke bruggetjes worden gelegd, zo als dat in het onvolprezen wandel park aan de Burgemeester Moonen- laan het geval is. Ook hier 'n weel de van groen tussen de geprojec teerde bebouwing en ook hier ge meenschappelijke voortuinen. Deze winter zal men de werk- 1 zaamheden voor de aanleg van het park in dit uitbreidingsplan ter hand nemen; het park komt in langwer pige vorm in de richting Oost-West te liggen en zal in de lengte door 'n fraai gevormde waterpartij worden doorsneden. Ook de stratenaanleg ten Westen van de Burgemeester Verwielstraat wil men dit najaar ter hand nemen. Waalwijk bezoekt, staat er zeer ver wonderd over, dat hier alles zo'n keurige indruk maakt, maar toch ook op dit gebied kan er nog veel worden verbeterd en deze verbete ring bereikt men niet met politie! toezicht en harde maatregelen, dit bereikt men alleen door de mensen - en vooral de jeugd te overtuigen dagmiddag een beruchte inbreker van het schone, het waardevolle dat uit Avereest, die zich met twee ge- deze „groenstroken" in het Wen cMW ™-i—ii— ""1 van de Waalwijkse gemeenschap betekenen. Men dient de zorg die hieraan door de overheid wordt be steed, te beantwoorden met 'n even pastoor, kan waarschijnlijk een gro- grote zorg voor de instandhouding te serie^diefstallen, die de 50-jarige van al het schone. J Inderdaad er wordt heel veel zorg aan besteed; de plantsoenendienst j heeft 11 man personeel op dit ogen- blik, maar dit aantal betekent een onderbezetting. De 11 man hebben de zorg voor 11 HA plantsoenen en parken, afgezien nog van alle sport velden, die ook door de gemeente lijke plantsoenendienst worden ver zorgd. En dat deze dienst te goeder naam en faam bekend staat, moge blijken uit het feit, dat op het ogenblik 4 mensen van de Centrale Dienst uit het Land van Heusden en Altena hier in opleiding zijn, om het tuin- vak meester te worden. „We streven er naar Waalwijk tot een prettige woongemeente te ma ken", besluit de heer Kobben ons gesprek. We kunnen slechts wensen dat men bij dit streven eenzelfde resul taat mag blijven bereiken, als tot nog toe bereikt is, en dat de bevol king hieraan zal meewerken, want dat is wel een zeer belangrijke voorwaarde tot dit succes. toont voor wat er leeft en groeit, dat de met veel zorg aangelegde en in bloei gehouden plantsoentjes 't moe ten ontgelden. Gelukkig is het hier niet zo erg en de vreemdeling die Vertrouwt ook Uw ogen toe aan DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 32 Nwe. Ginnekenstr. 23 Ze iljn uw koitbaarito bezit en door onze vakkennli loopt u géén enkel rialeo I LEVERANCIER AAN ALLE ZIEKENFONDSEN SOCIALE BEHOEFTE. GEMEENSCHAPPELIJKE VOORTUINEN. Graag sprak de heer Kobben over een nieuw aspect in de moderne tuinarchitectuur, de gemeenschap pelijke voortuin; dus geen aparte voortuintjes meer, maar voor een blok een mooi plantsoentje, dat een geheel vormt. In Waalwijk treffen we dergelijke gemeenschappelijke voortuinen aan in de Transvaalwijk en in enkele straten beoosten de Putstraat. Deze grote smalle tuinen worden niet door de bewoners zelf Men kan hier spreken van een so ciale behoefte, zei de heer Kobben, waarin het gemeentebestuur graag wil voorzien. Het is inderdaad voor de mensen nu eenmaal veel prettiger wanneer ze niet wonen in een steenwoestijn, maar wanneer ze van tijd tot tijd eens langs een welverzorgd parkje komen, zich eens kunnen verlusti gen in de aanblik van een fris ga zon en van fleurige bloemen; wan neer ze voor en achter hun huizen hun tuintje hebben het hoeft niet zo groot te zijn waarin ze hun enkele uren ontspanning per dag kunnen doorbrengen: de z.g. kleine recreatie Het gemeentebestuur voorziet in deze behoefte, aan de bevolking nu de taak deze voorzieningen te res pecteren, ze te beschouwen als het rijke bezit van de gemeenschap, ze te behandelen als de trots van de gemeenschap. Het komt nog wel eens voor, dat vooral de jeugd, weinig eerbied be- Dc bouw van het Gemeenschapshuis (V Baardwijk, zal het Sant Clemens- huis gaan heten? is thans in een dus danig stadium gekomen, dat men een goede 'indruk kan krijgen van wat het gaat worden. Een gunstige indruk ook« die bevestigt het vermoeden dat dit Huis een rijk 'bezit gaat wörden voor de Baardwijkse Gemeenschap. Van de zijde van kerkelijke en wereld lijke provinciale autoriteiten wordt de laatste jaren de bouw en instandhouding van dergelijke gemeenschapshuizén zeer gestimuleerd, als haarden van de gees telijke activeiteit van 't Brabantse volks deel, welke geestelijke activiteit niet mag achterblijven bij de grote industriële krachtsinspanning waartoe Brabant ge roepen is en waarvan Brabant metter daad ook blijk geeft. Kerkelijke en burgerlijke overheid in Waalwijk zien de noodzakelijkheid hier van ook in en een eerste bewijs (dat door meerdere gevolgd zal worden!) is de bouw van het gemeenschapshuis in Baardwijk. Men kende in dit stadsdeel het oude vervallen patronaat waarin alles moest plaatn vinden, wat Baardwijk aan gees telijke en culturele activiteit opbracht. Maar het is geen prettig werken in een dergelijk vervallen gebouw, waarheen de toeloop van de bevolking steeds minder werd. Men heeft toen 'het besluit genomen, na ampele besprekingen tussen het pa rochie- en het gemeentebestuur, het pa tronaat te verbeteren, zoals al eerder provisorische verbeteringen waren aan gebracht. De plannen hiervoor gingen mettertijd verder, totdat men kwam tot de definitieve vormgeving, die thans verwezenlijkt wordt. De zaal is nu al voor een groot ge deelte opgeknapt. De nodige voorzie ningen in het dak zijn aangebracht om de verfoeilijke vochtigheid van de muren voortaan te vermijden. De stoffige plan kenvloer is verwijderd: er ligt nu eén betonnen vloer, waarop over enige tijd asbest-tegels zullen worden geplakt, die zeer goed moeten voldoen. Het gedeelte van de vloer vlak bij net toneel is vlak, de rest stijgt naar het ein de van de zwaai een 28 centimeter, zodat men zittend achter in de zaal nog een prachtig gezicht heeft op het toneel. Het voorste gedeelte heeft men vlak gehouden, om bij voorkomende gelegen heden de danslustigen niet de mogelijk heid te ontnemen, hun neigingen uit te leven. Het toneelfront is thans van een forse rechthoekige omlijsting voorzien en de toneelaccomodatie is uitgebreid met twee kleedkamers, voorzien ,van stromend wa ter. Ook het plafond heeft een prachtige verbetering ondergaan. In de rondte is een eikenhoufen lijst aangebracht, tussen deze lijst en 't midden (hogere) gedeelte van het plafond komt een zeer doelmati ge indirecte verlichting. In de zaal zullen vaste stoelen wor den aangebracht; tussenschotten en kachels en het buffet, weleer hinderlijke obstakels, zullen er niet meer te zien zijn, zodat het met eén lambrizering van be- ton-emaille, geverfd in heldere kleuren en van een afdoende gasverwarming voor zien, een prachtige, intieme, gezellige zaal zal worden, waarin het een genoe gen is te vertoeven. Dat was de zaal; de plannen echter gingen verder en projecteerden voor deze zaal een behoorlijk gebouw, waarin op de begane grond allerlei voorzieningen werden aangebracht en waarin op de bovenverdiepingen een tweetal ruime wo ningen werden ontworpen. In het imposante front waarin de ram'en en de deuren omlijst zijn door natuursteen is de brede hoofdingang aangebracht, via een ruime gang be reikt men dan de zaal. In dit voorgebouw echter zien we ook reeds van welke gezellig-ruime omvang de foyer, oftewel het café zal worden. Hier komt e'en prachtige eiken lambrize ring en een nieuwe inventaris, zodat het er aangenaam vertoeven zal zijn. Dit café is rechts van de gang, als men bin nenkomt; hierachter bevind'en zich de toiletten en wasgelegenheden. Links van de gang vinden we de gar derobe, die oorspronkelijk ook bedoeld was om als kleine vergaderzaal te die nen; maar hoogstwaarschijnlijk zal er nu een klas van de Baardwijkse 'Kleuter school in worden ondergebracht, omdat men daar ook al dringend om ruimte vei legen zit. Boven vinden we dan twee woningen van twee verdiepingen. In een hiervan zal de heer G. Brok komen te wonen, die tevens dienst zal doen als concierge van het St. Clemenshuis. Het zijn mooie ruime woningen, die te bereiken zijn door een afzonderlijke in gang links van het gebouw. De fa's van Hulten-Krol 'en Coppens zijn de aannemers van deze bouw, die door verschillende omstandigheden ver- traging heeft ondervonden, maar nu toch, naar men aanneemt, dn November klaar zal zijn. Ook net plein voor het Gemeenschaps huis zal geheel worden vernieuwd en de bestrating zal, naar we vernemen, in de zelfde geest worden aangebracht als die van het Kerkplein. Dan wellicht nog wat groen langs de rand van het plein en het Baardwijkse Centrum zal eén prach tige verfraaiing hebben ondergaan. Het voornaamste is echter, dat Baard wijk een tehuis heeft, waar de bevolking zich op geestelijke en cultureel gebied zich zal kunnen uiten en waar de Baard- vijkenaren elkaar bij die uitingen kun nen ontmoeten. Moge dit gebouw inderdaad in alle op zichten aan zijn bestemming beantwoor den. i Een goede gewoonte. De Nederlandse land- en tuin bouwproducten hebben zowel bin nen als buiten onze grenzen een zeer goede naam. Dit danken wij vooral aan de telers van deze pro ducten. Evenwel is het zaak er voor te zorgen dat dit zo blijft en 't pres tige zo mogelijk wordt vergroot. De basis voor het verkrijgen van hoge opbrengsten van eerste kwali teit wordt gelegd door de bemesting van de grond. Maak er daarom een goede ge woonte van om, zodra de stoppel bloot komt: 1. de hiervoor in aanmerking ko mende gronden een gift van 20 tot 30 ton verteerde stalmest per ha. te geven en deze direct on diep onder te ploegen (stoppel- ploegen) op die gronden welke een te lage PH te hoge zuurgraad) heb ben een bekalking toe te passen en de kalk door middel van ploe gen, cultivateren of eggen door de bouwvoor te werken; als fosfaatmeststof reeds Tho- masmeel te strooien en deze eveneens door de bouwvoor te werken, speciaal op fosfaatbe- hoeftige gronden. Met nadruk wijzen wij er op dat, gezien de slechte weersomstandig heden van het vorige jaar, het uit strooien van Thomasmeel niet uit gesteld moet worden nu de gelegen heid er voor is om deze meststof goed met de kunstmeststrooier over de stoppel te verdelen. Grondonderzoek leert U hoeveel en wat U moet strooien om de voe dingstoestand van de bouwvoor op peil te brengen en/of te houden. 2. 3.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6