mALWYK 1 De avonturen van Bim en Bam DIPLOMA-UITREIKING DE MAN UIT CHICAGO 'Ytó BIOSCOOP-PROGRAMMA DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 JULI 1955 ZONDAGSDIENST. Zondag 31 Juli 1955. Arts: Dr. v. Rooij. Apotheelt: Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 31 Juli 1955. 10 uur: Ds. L. Schellevis. Collecte Geestelijke Belangen. GESLAAGD. Christ van Engelen en Jan Korthout, heiden werkzaam op de drukkerij van ons blad, slaag den dezer dagen aan de R.K. Nij verheidsschool te Roosendaal, grafische afdeling, voor het di ploma letterzetter 4-jarige cur sus. TERUGKEER UIT DE MISSIE. Pater H. Figee S.C.J. van de St. Clemensparochie te Baardwijk is na een 8-jarige missie-arbeid in Zuid-Amerika (Argentinië, Uruguay en Chili) voor een va cantia in het vaderland terugge keerd. Pater Figee hoopt op liet einde van dit jaar weer naar zijn'l missiepost in Chili te vertrekken. NED. HERV. GEMEENTE V.M. BESOIJEN. De WelEerw. Heer Ds. M. Ver- we ij, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Besoijen, hoopt we gens vertrek naar Arnemuiden Zondag 11 September a.s. af scheid te nemen van zijn Ge meente, om Zondag 18 Septem ber zich aan zijn nieuwe Gemeen te le Arnemuiden te verhinden, na 's morgens bevestigd te zijn door Ds. Bakker van Ncder-Har- dinxveld. De kerkcraad der Ned. Herv. Gemeente heeft een beroep uil- gebracht op Ds. D. J. van Dijk van St. Annaland. Ds. van Dijk hoopt Woensdag 3 Augustus a.s. ile gemeente te bezoeken en zal dan des avonds om half 8 voorgaan in de Dienst des Woords. FAMILIE BUYKX IN AUSTRALIË GEARRIVEERD. De familie Buykx uit Waal wijk, die een aantal weken gele den naar Australië emigreerde, arriveerde op 7 Juli in Freman- lie. Dit gezin van elf man, dat met de Johan van Oldenbarne- veld arriveerde, genoot verreweg de grootste belangstelling van alle journalisten en persfotogra fen," en deze belangstelling gold vooral de figuur van de lieer Buykx zelf; „Mr. Peter Buykx, a former trade Union Leader in Holland", zoals „The West Aus tralian" de andere dag schreef; een voormalig vakverenigings- leicfer, met zijn vrouw, zijn zeven zoons en twee dochters óp door reis naar Melbourne. De familie gaf op de kade trots een paar keer de Waal wij k- yell" weg en de volgende dag schreven de kranten onder de kop: „Dutch Union Leader here as Migrant" een Nederlands Vakbondsleider hier als imi- grant. Het ga de heer Buykx en zijn gezin in alle opzichten goed in hun nieuwe vaderland. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Electricienns 26 Metselen 22 Schilderen 8 Wij vernemen voorts dat bin nenkort de bestekken en bestek tekeningen van de nieuwbouw en herhouw dezer school gereed zul len komen, zodat dan spoedig tot aanbesteding kan worden over gegaan, wat met het oog op de dringende behoefte aan plaats ruimte wel zeer noodzakelijk is. JAARVERGADERING K A B. Op Maandag 1 Augustus zal in de bovenzaal van de Gecroonde Lcersse de afdeling Waalwijk van de KAB haar jaarvergade ring houden. Op deze jaarverga dering zullen de penningmeester en de secretaris hun jaarversla gen uitbrengen, terwijl ook de begroting 1955 zal worden be handeld en de controlecommissie haar verslag zal uitbrengen. Voorts staat er op de agenda een bestuursverkiezing; aftre dend zijn de heren A. van Seters en J. van Huiten. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De opbrengst van de speld jesdag van Herwonnen Levens kracht heeft het mooie bedrag van 630.10 opgebracht. Het be stuur is zeer erkentelijk jegens al degenen die hebben meege werkt aan het bereiken van dit mooie resultaat. TURNDEMONSTRATIE „KUNST EN KRACHT". Op de ruime speelplaats van de bt. Clemensschool inde Baard- wij kseslraat zullen Zondagmid dag turndemonstraties worden gegeven door de Gymnastiekver eniging „Kunst en Kracht". 1 evoren zal een turnmars door Baardwijk worden gemaakt. De demonstraties, 'waaraan door alle afdelingen wordt deel genomen, zijn speciaal bedoeld voor de ouders van de leden en adspiranten. Deze zullen kunnen zien welke oefenstof hun jongens en meisjes op de lessen te ver werken krijgen en zich kunnen vergewissen van de vorderingen die zij hierin gemaakt hebben.' Er zal voorts door de dames- en he renafdelingen aan diverse toe- MUSIS SACRUM. Mannequins voor Rio. Van Vrijdag tot en met Zon dag zal de bekende Duitse film diva Hannerl Matz de hoofdrol spelen in de Duitse film „Man nequins voor Rio", een film die personen van minstens 18 jaar een blik laat werpen achter de duistere schermen van de nog steeds welig tierende handel in blanke slavinnen. We zien hoe een aantal meisjes, geëngageerd om in Rio de Janeiro op te treden als mannequin, al heel spoedig beginnen te vermoeden, wat de ware reden is van hun uitnodi ging naar de wereldstad te ko men. Onze aandacht concentreert zich vooral op het meisje Eva, die met haar vriendin poogt te ontvluchten en wordt gegrepen; weer weet Eva te ontvluchten, maar de politie gelooft haar niet wanneer zij de organisatie die haar wilde gebruiken voor ande re doeleinden, aanklaagt en ten slotte wendt zij zich tot een jon ge Amerikaanse ingenieur, die op de avond dat haar ogen open gingen, in haar gezelschap was, onwetend echter van alles wat er aan de hand was. Zijn eigen di recteur, ook in het complot, stuurt hem echter weer het bin nenland in en hij brengt 't meis je bij die directeur en dit is nu natuurlijk van de wal in de sloot geraakt. Hoe tenslotte alles in 't reine komt en het meisje een le ven kan gaan leiden in liefde en trouw en ver van al deze duister heid, vertelt dan het verdere ver loop van deze film. Der Traumende Mund. Maandag en Woensdag kan de filmliefhebber in Musis Sacrum twee heel bekende Duitse artis- ten gaan bewonderen in de film „Der Traumende Mund"; Maria Schel 1 namelijk en O. W. Fis- scher, die we al vaker in boeien de films hebben zien: optreden. Thans is Maria Schell Elisa beth. de vrouw van Peter (W. Fisscher) de concertmeester van een bekend orkest (het Berlijns Philharmonisch Orkest fungeert als zodanig) dat op een gegeven moment optreedt met als 'solist de beroemde violist Michael (Pe ter van Dongen). Deze laatste wordt zeer geboeid door het ge zichtje met de dromende mond, dat tijdens het concert naar hem is opgeheven en later ontmoet hij Elisabeth als de vrouw van zijn oude vriend Peter. Elisabeth op haar beurt is zeer geboeid 389. Bim en Bain hebben ieder een waterpistool gekocht. Als ze die met water gevuld hebben, gaan ze op zoek naar iemand op wie ze kunnen „schieten". Het eerst zien ze de schildpad en Bim schiet hem recht in zijn gezicht. Bam schiet op een vo geltje, dat juist langs hem heen vliegt en maakt ook dit beestje doornat. Dat heeft Jumbo de olifant ge zien en die wordt er erg boos om. Hij denkt: „Ik zal die twee eens afleren om dieren te plagen, die kleiner zijn dan zij zelf". Vlug vult hij zijn slurf vol met water en „schiet" dan op de twee bel hamels. Dat doet hij met zo'n kracht, dat ze gewoon van de grond worden opgetild en drui pend van het water een eindje verderon terecht komen. De andere dieren hebben er grote pret om en het is 'n goede straf voor Bim en Bam. dit is om de justitie te ontvluch- r ten en hierover verdrietig en over j het vertrek van André, zoeken de kinderen troost bij elkaar. Dan beginnen de verwikkelin gen, die niet heel vrolijk zijn, maar die tenslotte toch de ogen van André's ouders openen en dan breekt voor hem een betere tijd aan. Toegang 18 jaar. Pépé le Moko. Maandag en Woensdag wordt in Luxor een film van Julien Duvivier vertoond met in de hoofdrol Jean Gabin als Pépé le Moko; Pépé is de ongekroonde koning van de Kasbah van Al ders, het verzameloord van al iegenen met wie de politie nog 'n rekening te vereffenen heeft. Alle pogingen van de politie om Pépé te pakken te krijgen, stui ten echter af op de eensgezind heid van de bevolking, die steeds tijdig waarschuwt. Inspecteur Slima kent Pépé heel goed en hij spreekt hem bijna dagelijks, maar weet dat het nutteloos is om te trachten hem binnen de Kasbah te arresteren. Daarom probeert hij hem buiten dit stadsdeel te lokken. Verschillende pogingen daartoe door middel van verra ders mislukken op het laatste moment; dan komt de liefde de inspecteur te hulp; door 'n list weet hij het zo ver te krijgen dat de geliefde vrouw Algiers zal ver laten en als Pépé dit te horen krijgt, dan weerhoudt niets hem meer naar haar toe te gaan en hij wordt het slachtoffer van z'n liefde. Toegang 18 jaar. lardUeBSetaairtiesWv0andek' W vioUst^Xt nighefd en t'lfbeheeriing^e' be"- I Melkaar wonderen zullen zijn. Deze demonstratie is voor ie dereen vrij toegankelijk. Kinde ren alleen onder geleide. Als het weer meewerkt, zullen ongetwijfeld velen Zondagmid-/ dag een kijkje gaan nemen en kan er van deze demonstratie 'n goede propaganda uitgaan voor de mooie en gezonde turnsport. Voor hel nieuwe cursusjaar 1 October 1955—1 October 1956 aan de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken hebben zich ruim 200 leerlingen aange meld, als volgt over de diverse afdelingen verdeeld: Smeden-Bankw'erken 81 Schoenmaken 40 Timmeren 33 STOFFELIJK OVERSCHOT PATER v. SCHAYK GEVONDEN Enkele personen hebben Dins dagmiddag om ongeveer 6 uur in de Bergse Maas op de grens van Waalwijk en Sprang-Capelle on geveer, het stoffelijk overschot gevonden van de Zondag j.l. in de Maas verdronken Pater Bona- ventura van Schayk, aalmoeze nier van het LSK te Nijmegen. De rivierpolitie stelde de po litie in Waalwijk hiervan in kennis. De Officier van Justitie te Den Bosch, die in verband met een verkeersactie in Waalwijk vertoefde, begaf zich eveneens naar de plaats waar het stoffe lijk overschot van de pater ge vonden was en gaf toestemming voor het transport naar Waal wijk. )egankelijk 18 jaar. voor hun liefde bekennen. Het vrouwtje weet zich dan gesteld voor de keuze tussen bei de mannen, die zij bijna even lief heeft, bijna, want uiteindelijk zal zij blijven bij de man met wie zij al jaren lief en leed deelde. Deze film is toe personen boven 18 jaar LUXOR THEATER. Jeugd in gevaar. In Luxor Theater is van Vrij dag tot en met Zondag een Itali aanse film te zien onder de titel „Jeugd in gevaar"; zij brengt ons in beeld de jeugdliefde tussen de 15-jarige André, de zoon van een rechter, en het even oude meisje Anetta. André heeft het thuis niet gemakkelijk door de voort durende ruzies van zijn ouders en op school wordt hij dwars ge zeten door de onder-directeur die hem niet mag. Hij ontmoet dan het meisje Anetta en bij haar thuis, waar ze helemaal niet wel gesteld zijn, vindt hij de huiselij ke sfeer, waaraan hij zo'n be hoefte heeft. André spijbelt, zal naar een kostschool moeten en wil dit aan het meisje gaan vertellen; dan moet Anetta's vader echter plot seling „op reis"; Anetta weet dat op de R.K. HUISHOUDSCHOOL te WAALWIJK Maandagavond zqn in tegen woordigheid van bestuur, leares- sen, leerlingen en ouders de di ploma's uitgereikt aan die meis jes van de R.K. Huishoud- en In dustrieschool te Waalwijk, die met goed gevolg een bepaalde cursus hadden gevolgd. Bij deze plechtigheid zijn tal van woorden van gelukwens ge sproken tot de meisjes, terwijl andere woorden weer wezen op het onschatbare nut van deze school voor het jonge meisje uit Waalwijk en omgeving. Het woord was natuurlijk ook aan de meisjes zelf, die in zang en voordracht uiting gaven aan hun waardering voor hetgeen zij op deze goede school hadden ge noten. Deken Dr. B. van den Hurk reikte na een toepasselijk woord te hebben gesproken de diplo ma's uit aan de meisjes en het zelfde deed de heer C. Pullens, voorzitter van de commissie voor de afdeling Schoenstikken, die de getuigschriften uitreikte aan de meisjes die in deze cursus proeven van hun bekwaamheid hadden afgelegd. Tenslotte werden de meisjes nog gelukgewenst door Mej. van Slobbe, de directrice van de school, die de meisjes waarde- FEUILLETON volle aanwijzingen en raadgevin gen meegaf voor hun verder le ven of hun verdere opleiding. De meisjes zelf presenterden hierna een leuk programma, waarvan de aanwezigen kenne lijk genoten. DE GESLAAGDEN. De volgende diploma's en ge tuigschriften werden behaald: Diploma Coupeuse: Cobi Coesman en Francien Verduijn, beiden uit Waspik. Diploma costuumnaaien: Riet Blom uit Waalwijk. Diploma Huisnaaien: Adrie v. d. Hammen en Wies Kleijbcrg uit Waalwijk; Ria van Oosterhout uit Drunen; Jaantje van Oort uit Raamsdonk; Nel Robenbrand uit Sprang-Capelle. Voor een candidate werd het examen uitgesteld en een can didate werd afgewezen. Diploma schoenstikken B: Met lof: Marijke v. d. Anker uil Waalwijk en Jo Damen uit Raamsdonk. Verder nog Toos Dirksen en Ria van Moergestel uit Kaatsheuvel; Mien de Peffer uit Waalwijk; Pietje Picocrie uit Waspik. Diploma schoenstikken A: Met lof: Gusta van Engelen en Jeanne Fijneman uit Waalwijk- Leny Sulsters uit Kaatsheuvel en Mien v. d. Wiel uit Drunen. Ver der nog: Diny Beerens, Mien Lichtenberg, Anny v. d. Sanden enMilia v. Noye uit Loonop- zand; Greet Dirksen, Jeanne Dirksen, Ria de Kort en Clasien Opperman uit Kaatsheuvel; Je anne v. d. Mast, Coba Dahneyer en Jo de Rooij uit Sprang-Capel- e; Anny Fijneman, Bets IJpe- laar Tiny Snijders, Antoinette Verhoeven, Corry Dekkers, An ny Verhagen, Mien Blankers en Ria Dekkers uit Waalwijk; Mia Dekkers en Nelly Ivlerkx uit Dru nen; Tony Jacobs uit Dongen; Anny v. d. Wiel uit Elshout en Lien de Geus uit Raamsdonk. Zes candidaten moesten wor den afgewezen. Getuigschriften van de Primai re opleiding: s Met lof: Ria Braspenning en Nel Tactor uit Sprang-Capelle; Corry Trimbach uit Baardwijk. Verder: Jana v. d. Bijl, Lucie Braspenning, Ada van Diemen, Annie Koenen, Rietje Maijers, Riekske de Rooij, allen Sprang- Capelle; Annie Blok, Ineke van Campen, Wil van Drongelen, Jeanne Faro, Rina Gouda, Nel Molengraaf, Leni Roomer, Betsy Treffers, allen uit Waalwijk; Anneke van Dijk uit Drunen en Geertje de Haan uit Drongelen. Grace Bauwens, Betty Brokken, Wil van Esch, Nel van Gelder, Jeanne Hoevenaars, Ria v. Meeu wen, Jeanne van de Ven, allen uit Waalwijk; Nel van Delft en Riek Veltman uit Drunen; Ger ry van de Geld uit Elshout; Ria v. d. Hoven uit Waspik; Maria Samuels uit Nieuwkuijk; Jannie de Bont, Mia v. d. Eer den, Diny van Gelder, Adrie van den Houdt, Door v. d. Pluijm, Ali Timmermans, Nel Vrijhoe ven, allen uit Waalwijk en Jo Gohlikke uit Elshout. Een candidate kreeg uitgesteld examen en 8 candidaten moesten worden afgewezen. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 12) Deze apotheker, die z'n schaap jes op het droge had, maar nim mer genoeg bezat naar z'n zin, was bezitter van enkele stukken bouwterrein, die aanzienlijk in waarde zouden stijgen wanneer de gemeente ze betrok in het uit breidingsplan. Dikkenburg voel de er echter niet veel voor en Lc- febre, de gemeente-architect, zou misschien wel te bewerken zijn, maar die liet het meeste werk over aan zijn opzichter, De Go- yer, die hem wellicht mettertijd vervangen zou. De Gooyer voel de niets voor uitbreiding in die richting. Kruiderink had al vele proefballonnetjes opgelaten, zo veel in feite, dat De Gooyer arg wanend werd en begon te denken aan omkoperij. Toen hij zich eens in dien geest tegen de burgemees ter had uitgelaten, was ook deze gezagsdrager wantrouwend ge worden en minder dan ooit te vinden voor 't plan, dat Kruide- rink voordeel zou brengen. Wan neer de aannemer Kareisen, de stroman van Kruiderink, dan ook in de Raad over het uitbreidings plan begon en steevast uitbrei ding naar de natte zijde, de onge zonde Westpolder bepleitte, waar de belangen van de apotheker la- gen, ging Dikkenburg rechtop in zijn burgemeesterszetel zitten en stelde zich met alle macht teweer tegen die plannen. Kruiderink wist dus, dat De Gooyer en Dik kenburg hem in de weg stonden. Mevrouw Boom had in hem een medestander gevonden en had er dus geen bezwaar tegen, wanneer Dikkenburg zijn gemeenteopzich ter in zijn val zou meesleuren. Vandaar de instemming van deze dame met de opmerking van de apotheker, dat Dikkenburg oud begon te worden. „Maar nog niet oud genoeg om te worden gepensioenneerd", ver volgde Kruiderink. Mevrouw Boom had dit, als ge zegd, ook reeds geconstateerd en achtte het dus voldoende, instem mend te zwijgen. „Toch zal er verandering moe ten komen, in het belang van de gemeente en van het weldenkend deel van de burgerij", ging Krui derink voort. Mevrouw Boom zweeg nog steeds, wachtend op de climax, i „En ik heb zo'n gevoel dat zo langzamerhand de loop der din gen leidt tot een openlijk con flict. Er zijn verscheidene zaakjes die me niet bevallen, bijvoorbeeld de kwestie..." „Clarenbough". Mevrouw Boom stootte het ene woord uit als een klaroenstaat. Kruiderink keek haar met ongeveinsde bewonde ring aan. „Mevrouw, als er ooit sprake is geweest van twee zielen en één gedachte „Dat is een zaak met een luchtje", ging mevrouw Boom voort. „Ik heb het idee, dat wan neer de dat zaakje opklaren, we een heel eind verder zijn." „En dat Dikkenburg er tot in zijn heupen inzit en De Gooyer ook". „Niet onwaarschijnlijk". „Wanneer we hiervan een goed gebruik maken, is het afgelopen met de dictatuur van het Raad huis. Dan komt er jong en fris bloed". i „Ik denk aan mijn zoon", zei mevrouw Boom. „Hij is in Meel- dam geboren, hij heeft kennis en ervaring. Hij zou een goede bur gemeester zijn." „Als hij een goede directeur van gemeentewerken weet te be noemen, als Lefebre volgend jaar gepensioeneerd is, kan-ie op mijn steun rekenen", gromde Kruide rink. „Maar ik vraag me af of uw zoon niet een beetje te veel enchanté is van die dochter van Dikkenburg, om aan zulk een ac tie mee te werken". „We zullen zien", zei mevrouw Boom. „Als hij dat kind weet in te palmen, zullen, we een paar jaartjes langer moeten wachten, maar dan is het risico veel min der. Lukt het hem niet en ik zal wel zorgen, dat hij in die zaak wat voortgang maakt, dan is hij misschien net in de stemming om haar en haar familie een poets te bakken". „Dat zijn we eens", constateer de Kruiderink. „Maar hoe krijgen we klaarheid in deze zaak?" „Ik heb kennis gemaakt met die Amerikaanse journalist", tertelde mevrouw Boom. „Misschien kan die ons van veel nut zijn. Wan neer inderdaad blijkt, dat Claren bough niet achttien karaats is, kan hij voor de publiciteit zorgen, die Dikkenburg als burgemeester on mogelijk maakt. En als tweede pijl op mijn boog heb ik nog een ander plannetje". Hier vervielen de beide samen zweerders in een gefluister, dat de dienstbode, had ze aan het sleutelgat willen luisteren, onmo gelijk had kunnen verstaan. Tenslotte rees Kruiderink op en schudde zijn medewerkster opge togen de hand. „Met u durf ik in zee", zei hij voor zijn doen hartelijk. „Als het geluk nu maar een beetje mee werkt..." Neuriënd wandelde hij naar huis. Mevrouw Boom, zittend in de serre met haar Pikinees op de schoot, keek hem na. En spon verder aan haar toekomstplannen, x-x-x-x-x-x-x Mr Clarenbough had enkele angstige momenten doorleefd, toen hij door de ontmoeting met Clare, de secretaresse van de Amerikaanse journalist, mr Col- verton, plotseling was geconfron teerd met de mogelijkheid van ontdekking. Hij had tot nog toe het spel onbezorgd gespeeld, maar op het moment, waarop Clare's briefje was bezorgd en hij wist, dat hij ten minste door één per soon doorzien was, had hij het gevoel gehad, alsof de grond on der de voeten wegzonk. Na die tijd was wel iets van de glans en glorie van zijn avontuur ver dwenen. Hij wist, dat Clare de secretaresse was van een man, die waarschijnlijk de echte mr Clarenbough persoonlijk en mis schien zelfs vrij intiem kende. En al was hij vreselijk blij, dat hij in het kamp van deze mogelijke vij and, die hem een voortdurende bedreiging vormde, thans een me dewerkster had, al vertrouwde hij dat Clare hem niet zou ver raden, alleen het denken aan de mogelijkheid van ontdekking reeds deed hem het zweet uitbre ken en dat geschiedde dikwijls op de meest ongelegen momenten. Hij was dan ook maar blij, dat het huldigingscomité er voortdu rend op uit was, het hem naar de zin te maken, geen gelegenheid voorbij liet gaan om feestelijkhe den, excursies, diners en dergelij ke op touw te zetten. (Wordt vervolgd) Copyright Copenhagen

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2