Raad van Waalwijk sprak over huurreglemsnt Waalwijkse en Langsiraatse Courani W. TIMMERMANS ZONEN en over garantie aan Deken van Rielstichting Assurantiën op elk gebied. UITBREIDINGSPLAN DE VLIEDBERG Wethouders tegen een nieuwe reinigingsdienst Vlijmen's eerste burger legde eerste steen voor het 3 W A A L W IJ K Nog geen nieuw zwembad in Geertruidenberg MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 Uitgever lVaaIwijk.se Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO m HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 62 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' De gemeenteraad van Waalwijk had Donderdagavond niet zo erg veel tijd nodig om zijn agenda af te werken. Er waren eigenlijk maar een paar punten, die de leden bleken uit te nodigen tot enige discussie. Dat was op de eerste plaats het voorstel tot vaststelling van een huurreglement voor de flatwoningen en 't garanderen van een geld lening, aan te gaan door de Deken van Riel-'Stichting, de instantie die het St Nicolaas-ziekenhuis beheert en exploiteert. Niettemin werden beide voorstellen van het college van B. en W. zonder enige wijziging aangenomen. Tenslotte sprak de heer v. Seters nog over de benoeming van een ge delegeerde in het bestuur van de Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie; B. enW. suggereerden de heer v. Mossel veld als zodanig te benoemen; de heer v. Seters zag echter graag ie mand uit de vakbond voor deze functie in aanmerking komen; dit verhinderde niet dat de raad met grote meerderheid van stemmen de heer v. Mosselveld benoemde. WAAR DE WAS TE DROGEN? Notulen en ingekomen stukken leverden de raad, die voltallig was, geen moeilijkheden op. Het voorstel tot vaststelling van een reglement op de gemeentelijke gezondheidsdienst, deed de heer v. Leeven opmerken dat er een nieu we wet op de lijkbezorging door de Kamers was behandeld. Hij wist echter niet of dit ontwerp al de Staatscourant was gepasseerd. En dit bleek uit het antwoord van de voorzitter inderdaad niet het geval te zijn. Het voorstel inzake de verhuring van flatwoningen bracht enkele le den in actie. Allereerst de heer Meijs, die een kleine opmerking maakte betref fende de opzegging van de huur. Volgens de redactie van het bepaal de artikel zou men, wanneer ie mand op de 29e Juli overleed, op de le Augustus de huur al dienen op te zeggen. Hij zag graag een wat langere opzeggingstermijn. Artikel 10 verbood 't drogen van wasgoed aan of buiten de woning; hij wist wel dat het geen fraai ge zicht was al dat wasgoed, maar, vroeg hij zich af, waar moeten de bewoners het dan drogen? De heer v. Leeven maakte be zwaar tegen artikel 20, dat bepaal de dat alle kwesties waarin 't huur reglement niet voorzag, door 't ge meentebestuur geregeld zouden worden. Er was dus geen mogelijk heid van beroep voor de huurder. De heer Duyvelaar vroeg n.a.v. art. 12 dat de huurder aansprakelijk stelde voor alle schade aan de wa terleidingen e.d.. of iedere huurder zijn waterleiding zelf kon afsluiten en zich aansluitend bij het betoog van de heer Meijs voelde de heer v. d. Hoven er toch ook wel voor een beperkte mogelijkheid te laten voor het drogen van de was, terwijl hij hoopte dat art. 17 streng gehan teerd zou worden. Dit verbood het aanbrengen van alle mogelijke ge timmerten, waardoor, zoals hij zei, verschillende buurten zeer werden ontsierd. De voorzitter gaf in zijn antwoord te kennen, de eerste opmerking van de heer Meijs betreffende de opzeg gingstermijn van de huur te kun nen begrijpen. En hij stelde voor dit punt nog eens even door B. en W. te doen bekijken. Ten aanzien van de opmerkingen van de heren Meijs en v. d. Hoven betreffende het drogen van de was, merkte de voorzitter op dat B. en W. zo maar niet een reglement had den gemaakt; zij hadden diverse huurreglementen bestudeerd en wa ren daarna tot dit resultaat geko men. B. en W. streefden er naar de bewoning zo goed en ordelijk mo gelijk te houden; hoewel ze niet wilden overdrijven. Maar toch wilden zij deze bepa ling niet anders redigeren. De voor zitter merkte bovendien nog op dat diverse bewoners van deze flats on tegenzeggelijk hun was buitenshuis zouden doen. Hierdoor echter had men zich niet laten beïnvloeden; men moest deze bepaling hanteren; deden er zich moeilijkheden voor die onoverko melijk bleken, dan zouden B. en W. eventueel nog nadere voorstellen kunnen doen. De bepaling waarop de heer v. Leeven de vinger had gelegd, was een heel gebruikelijke bepaling. Zover men had kunnen voorzien, waren alle zaken in het reglement vastgelegd. Bovendien, het betrof hier een privaatrechtelijke overeen komst die de beide partijen aangin gen, en daarbij was geen beroep mogelijk. De vraag van de heer Duyvelaar beantwoordde de voorzitter met er op te wijzen dat iedereen over cen trale verwarming beschikte en dus voldoende maatregelen kon nemen tegen bevriezing van de waterlei ding. Bovendien kon iedere bewo ner zijn waterleiding nog afsluiten ook. B. en W-, zei de voorzitter verder, zouden extra de hand houden aan de bepaling waarop de Heer v. d. Hoven doelde, ook ten aanzien van de andere wijken. Toen de leden in tweede instan tie het woord kregen, ontzenuwde de voorzitter een opmerking van de heer Meijs, door er op te wijzen dat iedere huurder bovendien over een behoorlijke ruimte beschikte om de was te doen en ze te drogen. De heer Duyvelaar vroeg: als de verwarming eens uit zou vallen, wat gebeurt er dan, wie is dan aan sprakelijk voor eventuele bevrie zing van de leiding? En de heer Brouwer vond bedden die in de ramen gelucht werden ook allerminst een verfraaiing. Als er iemand met vacantie is bij voorbeeld omstreeks Kerstmis, wierp de heer Mombers een nieuwe kwestie op, en dus de verwarming niet aan heeft, is hij dan ook aan sprakelijk voor bevriezing? We kunnen dit lang en uitvoerig bespreken, antwoordde de voorzit ter de heren. Maar hoe meer we re gelen, des te meer dwingen we de bewoners in een keurslijf. Hij verwachtte, dit naar aanlei ding van de opmerking van de heer Brouwer, dat de bewoners zelf over voldoende begrip zouden beschik ken. Men kon ook allerlei moeilijk heden opwerpen, zoals de heren Duyvelaar en Mombers deden. Hierop antwoordde hij dat B. en W. de redelijkheid en billijkheid zou den betrachten, maar dat dit na tuurlijk niet allemaal in het regle ment kon worden opgenomen. En hiermee was blijkbaar het voorstel voldoende besproken; de raad ging er zonder hoofdelijke stemming mee accoord. Het voorstel tot beschikbaarstel ling voor een crediet ter reconstruc tie van het Vooreinde, deed de heer Duyvelaar de vinger leggen op een rekenkundige onjuistheid, die de voorzitter toegaf; maar ze bleek ook al hersteld te zijn. Aan de Nuts U.L.O.-school werd de bekende medewerking verleend. BENOEMING GEDELEGEERDE. Toen kwam het voorstel aan de orde tot aanwijzing van een gedele geerde van de gemeente in het be stuur van de MJV.L.S. B. en W. hadden gemeend een bepaalde sug gestie te mogen doen en zoals uit de discussie bleek, droegen zij de heer v. Mosselveld, voorzitter van de K.A.B., als zodanig voor. De heer v. Seters wilde hier graag iets over zeggen en hij wees er op dat het enige tijd zo geweest was dat de heer Buykx, bestuurslid van een vakbond, gedelegeerde van de gemeente was geweest. De voorzitter interrumpeerde de heer v. Seters (met zijn toestem ming) en weer er op dat, toen de heer Buykx de gemeente enige tijd had verlaten, in zijn plaats de heer v. Well was benoemd. Deze echter had geen tijd om de bestuursverga dering. die meestal 's middags wer den gehouden, bij te wonen en daarom had bedankt. Toen was de heer Buykx weer aangewezen. De heer v. Seters had thans ech ter liever gezien dat er iemand uit de vakbond of de standsorganisatie was aangewezen. De voorzitter merkte op dat de heer v. Mosselveld toch voorzitter was van de afdeling van de K.A.B. Wel is hij van een standsorganisa tie, zei de heer v. Seters, maar niet van een vakbond. Enfin, zei de voorzitter, dit was maar een suggestie; ieder was dus vrij te stemmen wie hij wilde. Het resultaat van de stemming was, dat de heer v. Mosselveld 12 stemmen kreeg, de heer v. Seters 2 en één stem was er blanco. De voorstellen 8 tot en met 19 werden allemaal zonder opmerking of stemming aangenomen. GARANTIE AAN DEKEN VAN RIELSTICHTING. Het voorstel tot het garanderen van een geldlening aan te gaan door de Deken van Riel-stichting in ver band met uitbreiding van het zie kenhuis, deed de heer v. Seters op merken dat het hem liever was ge weest wanneer er een nieuw zie kenhuis was gekomen. Hij vond 't niet juist dat dit ziekenhuis, dat al lerminst daar op z'n plaats was. werd herbouwd. Hij had liever an- dere plannen gezien. Daarom voel de hij niet veel voor dit voorstel. Naar aanleiding van de opmer king van de heer v. Seters wilde de voorzitter in het midden brengen besluit practisch geen finan ciële consequenties voor de gemeen te meebracht. Deze figuur kende men meer; de stichting was vol doende solvabel en solied om het financiële effect tot een minimum te reduceren. Hij was het met de heer v. Seters eens, wanneer die zei liever een nieuw ziekenhuis te zien. Maar een nieuw ziekenhuis bouw de men niet in één, twee, drie. Hier was een zeer betekenende voorbe reiding voor nodig ei* bovendien waren er de beperkende maatrege len van de regering. Men was druk bezig met de voor bereidingen, deze moest men niet onderschatten; hier kwam al heel veel bij kijken. Vandaar ook dat het bestaande ziekenhuis gemoderniseerd en uit gebreid werd. Het ziekenhuis zou immers niet meer zijn wat het in het verleden was geweest. Er was een chirurg benoemd, een internist, binnenkort zou er een kinderarts aangesteld worden. Men wilde er een streekziekenhuis van maken. En deze maatregelen waren nodig om straks een nieuw ziekenhuis te kunnen bouwen en te kunnen ex ploiteren. De heer v. Seters wilde er toch niet van uitgaan dat dit besluit geen financiële gevolgen zou heb ben. Hij vond het niet juist dit geld nu te besteden, terwijl er andere plannen waren. Men zou er zodoen de niet toe komen een ander zieken huis te bouwen. U onderschat, antwoordde hem de voorzitter, de problemen die aan de bouw van een nieuw ziekenhuis verbonden zijn. Eerst diende vast te staan dat het ziekenhuis een volle dig streekziekenhuis was; dan moest men beschikken over een volledige staf van deskundigen, een geheel ingericht laboratorium enz. Hieraan moest allemaal voldaan zijn, wil men een nieuw ziekenhuis kunnen bouwen. Er zijn al plannen ge maakt voor een nieuw ziekenhuis, aldus de voorzitter; er is een plaats voor gereserveerd, maar de voorbe reiding voor een heel grote inrich ting die een streekziekenhuis nu eenmaal is, kost heel veel tijd. Alles is tot nog toe geïmproviseerd; de chirurg, de internist en de kinder arts vroegen een uitbreiding van 't ziekenhuis, zoals die nu is geïmpro viseerd. De heer Meijs prees de geweldige activiteit die de stichting aan de dag legde. Maar het zou zeker een kwestie van 5 a 10 jaar worden voordat 't nieuwe ziekenhuis klaar zou zijn, en dan zou het jammer zijn wanneer het ziekenhuis zich thans niet kon uitbreiden. Het geld was heus niet weggegooid, de uitgebrei de gebouwen zouden immers voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. En de voorzitter merkte hierbij nog op dat de nieuwe apparatuur natuurlijk ook naar het nieuwe zie kenhuis zou overgaan. Bovendien, zei hij nogmaals, kon er niet getwij feld worden aan de solvabiliteit en soliditeit van de stichting. En enigszins gechargeerd zei hij, dat in andere gemeenten dergelijke besluiten aan de lopende band voorkwamen. En toen werd het voorstel z.h.st. aangenomen en dat was het laatste wat er in deze vergadering te be leven viel. Het ging vlot in de raadsverga-dering van Geertruidenberg, die Donder dagavond werd gehouden, dat is een opmerkelijk feit. Het voornaamste besluit dat de raad nam was zonder twijfel de aankoop van een roltrommelvuilniswagen en uniforme vuilnisemmers, zodat men moderne paden in kon slaan waar het betrof de stadsreinigingsdienst. De wethouders waren tegenI Een andere belangrijke kwestie was die van het zwembad, voor de zoveel ste keer weer ns ter sprake gebracht bij de rondvraag. Jammer genoeg echter kon de voorzitter ten dezen aanzien geen optimistische geluiden la ten horen. 1 OVEREENSTEMMING MET PNEM. De Ingekomen stukken die voor ken nisgeving werden aangenomen, bevatte ook een schrijven van de PNEM, waarin de maatschappij er haar vreugde over uitsprak dat de kwesties tussen de ge meente 'en haar waren opgelost. Er was opdracht gegeven de 50 KV hoogspan ningslijn in het Geertruidenbergse uit breidingsplan op te ruimen. Ter kennis van de leden werd ook gebracht, dat de plannen en het bestek voor de restauratie van grachten en bol werk gereed zijn; hieruit kon echter nog niet worden geconcludeerd, dat men on middellijk tot aanbesteding van het werk kon overgaan. Een verheugend geluid was ook, dat er in het kader van de Bescherming Be volking thans een hoofd en diverse blok hoofden waren benoemd. Dan volgdfen een aantal hamerstukken. O.m. een aantal aanvragen van scholen om medewerking ingevolge de L.O.-wet; het aangaan van een gemeenschappelijke regeling streek archivaat; een verorde ning betreffende de organisatie en het beheer van de gemeentelijke brandweer ên een subsidie-verzoek van de Interker kelijke Stichting voor Gezinsverzorging van de Herv. en Gereformeerde inwon- ners der gemeente. De raad besloot voorts aan de Bier straat een perceel grond te kopen, waar voor het nodig was een vroeger geno men besluit ongedaan te maken. REINIGINGSDIENST. Minder vlot ging het met het voorstel tot het aanschaffen van een roltrommel vuilniswagen en uniforme vuilnisemmers. De heer van Alphen meende aanvan kelijk dat de geme'ente beter een soort gelijke wagen kon aanschaffen als tot r.og toe in bedrijf was geweest: die zou immers voor meer werkzaamheden kun nen worden gebruikt. Maar nadat de voorzitter een duidelijke uiteenzetting had gegeven van het feit, dat met een dergelijke wagen als voorgesteld werd een goedkopere exploitatie kon worden verkregen, liet de heer van Alph'en zijn bezwaren varen. Er werd o.m. nog gediscussieerd over de vraag of het al of niet verplicht ge steld moest worden zich aan te sluiten bij de dienst; maar de voorzitter wilde liever even de aansluiting facultatief la- tep en eerst eens zien hoe de zaken lie pen. Het kwam tenslotte tot een stemming over het voorstel, dat met 9 stemmen voor en die der beide wethouders tegen werd aangenomen. De heer van Boxtel vond deze uitslag heel vreemd, het was toch een voorstel van B. en W.?l Onmiddellijk na dit voorstel werd de verordening op de heffing van reinigings- echten, die vastgesteld diende te worden, besproken. De rechten zouden f 4.50 gaan bedragen, waarbij éen emmerhuur van f 1.50 kwam. De voorzitter tekende h:erbij aan de heffing van de rechten zo soepel mogelijk zou- geschieden; waar het mogelijk was, bijvoorbeeld voor be woners van de gemeentewoningen zou het bedrag bijvoorbeeld wekelijks met de huur kunnen worden geïnd. Bovendien was het niet uitgesloten dat de rechten nog enigszins verlaagd wer den, hij zou dit in elk geval bij G.S. be pleiten.-De heer Hartong verzette zich tegen het verhuren van de emmers; hij was van oordeel dat ook de mogelijkheid tot het kopen van emmers opengelaten moest worden. De voorzitter voelde hier echter weinig voor en hij baseerde zijn afwijzend gevoelen, op de ervaring die men in dezen in andere gemeenten had opgedaan. De heer Hartong was echter nier te overtuigen en toen het op een stemming aankwam, waren alle leden voor, behalve hij. Er waren voorts nog enkele begrotings wijzigingen o.m. nodig voor het verle nen van e'cn crediet aan de Geertruiden bergse Bouwvereniging voor de bouw van 41 woningen. GEMIS AAN ZWEM- GELEGENHEID. Bij de rondvraag bracht de heer Ve nus de kwestie van de zwemgelegenheid ter sprake, het gemis aan een goede zwemgelegenheid werd in de gemeen,e zeer gevoeld en de voorzitter kon niet anders doen dan dit ten volle beamen. Het was echter een heel moeilijke kwes tie en onomwonden verklaarde hij, dat er nog weinig gunstige perspectieven wa ren inzake de bouw en.aanleg van een nieuw zwembad. Er was onderzocht of het oude zwembad nog dienstbaar te ma ken zou zijn, maar de Inspectie van de Volksgezondheid wilde hier absoluut niet van weten. Men hangt te veel aan de kapstok van het perfectionisme, druk te de voorzitter zich uit, terwijl hij niet temin er op wees, dat de plannen voor een nieuw zwembad gereed worden ge maakt. Maar wanneer het zover zal zijn, dat de Bergenaren weer kunnen gaan zwemmen? In het allernieuwste gedeelte van Vlijmen, de weiden en akkers rond de Konijnenberg, welk gebied, nu bet in het uitbreidingsplan een nieuwe bestemming beeft gekregen, Vliedberg wordt genoemd, vond Vrijdagmiddag een bijzon- de plechtigheid plaats, toen Burgemeester J. van Hout daal de eerste steen metselde in een van de 43 woningen, die er als eerste in dit nieuwe plan gaan gebouwd worden. De plechtigheid droeg een bijzonder aspect door de aan wezigheid van de enige vrouwelijke burgemeester van Ne derland, Mevrouw Smulders-Beliën, de burgemeester van de gemeente Oost-, West- en Middelbeers, die toevallig in de buurt met haar kinderen kampeerde en graag getuige wilde zijn van deze gebeurtenis, temeer daar de woningen gebouwd worden door een ingezetene van haar gemeente, aannemer J. Hems. Ook Mevrouw van Hout was bij deze plechtigheid aanwezig en voorts de beide wethouders, de aannemer, de gemeentearchitect de heer van Gooi, de opzichter van de technische dienst der ge meente Vlijmen, de heer v. Dun, de uitvoerder, Jo Klaassen en last not least de ZeerEerw. Heer Pastoor Becx, de sympathieke herder van de Nieuwkuijkse pa rochie, die door zijn aanwezig heid niet te kennen wilde geven dat hij dit gedeelte van Vlijmen beschouwde als te behoren tot zijn parochie. Burgemeester van Hout heette allen bijzonder welkom, maar heel speciaal richtte hij zich tot Mevrouw Smulders: het treft ons aangenaam, zei de burgemeester, dat een van Uw ingezetenen hier dit grootse werk gaat aanvangen. Ik hoop dat het beste vertrou wen. dat we in hem stellen, niet beschaamd zal worden en dat Gods genade met U is, zodat we eenmaal kunnen zeggen: hulde aan Mevrouw de burgemeester van Middelbaars en aan de fam. Hems uit die gemeente. Ook de pastoor heette hij na tuurlijk van ganser harte wel kom; alleen hoopte de burge meester dat Mijnheer Pastoor geen kwestie zou krijgen met de collega van Vlijmen. Anders geef ons maar de schuld, zei hij. In elk geval, als deze bewoners U als pastoor krijgen, dan krijgen ze een goede pastoor. Hij wenste ook de heer v. Dun, die als „dwarskijker" zou funge ren, veel succes; hij geloofdeniet dat deze veel moeite zou krijgen met „het goei volk uit Beers". Na vanmorgen, vervolgde de burgemeester, hebben we alle 24 H.A. van dit plan in ons be zit. I)e onderhandelingen met de fa. Wagenberg-Festen wa ren tot een goed einde gevoerd. Dit is een dag, zei h(j, dat we kunnen juichen, die dagen zyn er niet veel. Alle grond hier hebben we langs minnelijke weg kunnen krijgen. H(j dankte alle eigenaren die hun sociale plicht hebben be grepen, en dan gingen de mou wen omhoog, en de edelacht bare handen hanteerden vaar dig de versierde troffel (ik zal 't nog bijvoegen ook, verklaar de de burgemeester) en de steen, de eerste steen van het uitbreidingsplan de Vliedberg, werd prachtig waterpas ge plaatst. BIJZONDERE GELUKWENSEN. Burgemeester Mevr. Smulders vroeg de burgemeester van Vlij men dan of zij op zijn territoir het woord mocht voeren en heel graag voldeed de burgemeester aan dit verzoek. De burgemees ter had gezegd dat het hem heel aangenaam das, dat zij hierbij tegenwoordig wilde zijn, zij wil de 't echter omkeren: juist voor haar was het een evenement, dat heel toevallige omstandigheden haar hierheen hadden gebracht. Nu kon zij collega van Hout feliciteren met drie dingen; op de eerste plaats met het feit, dat al de grond langs minnelijke weg in het bezU van de gemeente was gekomen. Op de tweede plaats met het feit, dat de burgemeester het in deze tijd had klaargespeeld een complex van 43 woningen te kun nen aanbesteden. Dat vond zij 'n hele prestatie, aan den lijve im mers had zij ondervonden wat 't was, slechts een houwvolumeke los te peuteren bij de hoge heren. Ten derde feliciteerde zij het gemeentebestuur met deze aan nemer, 'nen aannemer, zei ze, die iets afwerkt in tempo en toch goed. Rouw en trouw volk was het in de Beerzen, verduiveld goei volk, Brabanders waren het in hart en ziel, mensen niet 'nen christel ij ken geest, die 's mor gens met een gebed begonnen en s avonds met een gebed eindig den, zo enen was ook de aanne mer Hems, en zij kon niet anders doen dan nogmaals Vlijmen er mee feliciteren. Pastoor Becx zei ook enkele woorden en dankte de burge meester voor zijn begroeting en z'n hartelijke woorden; hij hoop te maar dat ze 'm in Vlijmen niet aan zijn oren zouden trekken omdat ie nou hier was! De aanwezigen lieten zich toen nog even weldoen door de aan nemersfirma, die vol vertrouwen en met al de deskundigheid waar over zij beschikt, zal beginnen aan de realisering van de eerste Vliedbergplannen, door het ge meentebestuur zo deugdelijk voorbereid. Dit goede begin moge 't halve werk zijn MEISJE SPELEND ONDER DE TREIN. Op een onbewaakte overweg te Rosmalen |s Vrijdagavond om ongeveer zes uur de vijfjarige Willemientje Timmermans door een uit Nijmegen komende trein gegrepen en op slag gedood. Het kind was met haar 4-jarig broer tje aan het spelen in de omge ving van de onbewaakte over weg. De kinderen zijn op het mo ment dat de trein naderde, de baan overgestoken, waarbij het meisje door de voorzijde van de trein werd aangereden en tussen de rails geworpen. De trein, die een aantal deelnemers aan de Vierdaagse vervoerde, had een half uur vertraging. Het slacht offertje kwam uit een landbou wersgezin van vier kinderen. I

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1