BINNENLAND DE MAN UIT CHICAGO Binnen- en Buitenland. Wordt in Sprang-Capelle het bijzonder onder wijs boven het openbaar bevoordeeld DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 AUGUSTUS 1035 Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK Hij was ontvangen in een plech tige gemeenteraadszitting en daar werden hem het ereburgerschap en de legpenning aangeboden. De vereniging Meeldams Bloei had hem erelid gemaakt. Hij had een gedenksteen onthuld in de woning van de man, die verondersteld werd zijn vader te zijn. Hij had een bezoek gebracht aan de Muloschool en daar de kinderen over Amerika verteld, een uurtje waarop hij met onver deeld genoegen terug zag, want onder de aandachtig luisterenden was ook de onderwijzeres mej. De Ruiter, die hij de moeite van na dere kennismaking wel waard achtte. Hij had aangezeten aan 'n diner met de plaatselijke midden stand, waar de voorzitter hem na het onderdeel van het menu, dat vermeld stond als „Koffie en Li keuren", familiair aansprak als collega. Hij had het weeshuis bezocht en alle kindertjes op gevulde koe ken getracteerd. En in de tijd die hem restte, had hij zich onledig gehouden met de Engelse con versatie van de blonde Corrie, de dochter van de burgemeester, op peil te brengen, al lukte het hem niet die conversatie te sturen in de kanalen van de door hem zo zeer gewenste vertrouwelijkheid. Want al bediscussieerde Corrie geanimeerd alle mogelijke onder- werpen, waar het haar eigen persoon en gevoelens betrof, J bleef ze voor hem een gesloten boek. In het eerst had hij dat niet zo leuk gevonden en zijn manne lijke ijdelheid was daar niet wei nig door gedeukt, maar na het weerzien van Clare betekende Corrie voor hem niet meer dan een aangename partner in een gezellige conversatie, een veran dering, die het meisje zelf met genoegen aanvaardde. Veel minder onbezorgd dan de gewaande mr Clarenbough nam zijn vriend en deelgenoot Jan de Gooyer de zaak op. Steeds meer begreep hij dat er inderdaad niets anders op had gezeten. Moedig droeg hij de konsekwenties van zijn daad, maar hij was er zich van bewust, dat hij zijn schepen Op een vraag van Mevrouw Ger- lach deelde de voorzitter mee, dat het aangebouwde huis aan de oude school, dat thans postkantoor was, eveneens leeg zou komen; want er kwam een nieuw postkantoor in de Heistraat. GRONDPRIJZEN TE HOOG. Een voorstel tot aankoop van grond te Sprang, deed de heer de Raad opmerken dat de prijzen veel te hoog waren; het was ongeveer 10.000.per ha. Als al dat onder handelen de grond zo duur maakte, kon men beter meteen onteigenen. De voorzitter legde uit waarom deze prijzen zo waren. Wat grondaankoop betreft, was de raad zeer verwend. Men was er nog steeds in geslaagd grond te ko pen voor 3500.aan 4000. Maar B. en W. hadden gezien hoe men in de omgeving te werk ging en zich op het standpunt gesteld dat men moest betalen wat er bij onteigening ook betaald werd. Men nam immers aan, en zo werd die de verkoper moest betalen; zo was deze prijs ook berekend en dat was goed. De heer Dekkers vond de prijs billijk, evenals de heer Ros. Hierna ging men met de aankoop accoord. De punten 8 en 9 (zie agenda in een van de vorige nummers) wer den z.h.st. aangenomen. Toen het voorstel aan de orde kwam tot wijziging van de Rangen- en Bezoldigingsverordening, vroeg de heer v. Caem de aandacht van i B. en W. voor „onze vriend Rosen- j brandt", die indertijd de dienst had moeten verlaten toen de gemeen- schappelijke regeling van Waspik en Sprang-Capelle in 't leven werd 1 geroepen. Is er geen kans, vroeg hij, deze jongen, wanneer hij uit militaire dienst kwam, weer in gemeentelijke dienst op te nemen. De voorzitter had zich indertijd toch heel gunstig over hem uitgelaten. Er zou best een oplossing te vin den zijn, meende de voorzitter, de werkzaamheden van de technische dienst lieten dit wel toe, meende hij. De rest van de agendapunten werd vervolgens zonder meer aan vaard. Bjj de mededelingen stelde de voorzitter voor in Augustus niet te vergaderen, terwijl hij ook aan de agenda toevoegde goedgunstig te beschikken op een verzoek van het bestuur der Christelijke School aan de Heistraat tot medewerking ex artikel 72 ten behoeve van de invoe ring van ee— nieuwe methode van Taalonderwijs. Hiermee was 294.94 gemoeid en de raad had er helemaal geen bezwaar tegen. Vakr de rondvraag was niets in gekomen, zodat de voorzitter kon sluiten. A.N.W.B.-TELEFOONPOSTEN OP AFSLUITDIJK IN GEBRUIK. Snelle hulpverlening nu mogelijk. Reeds lang koesterde de A.N.W.B. het plan op de Afsluitdijk telefoon posten aan te brengen, daar op deze dertig kilometer lange route com municatiemiddelen vrijwel geheel ontbreken. Bij een ongeluk of in geval van niet te verhelpen pech bracht dit tot dusverre steeds on oplosbare problemen met zich. Het aanlegg envan de telefoon aansluitingen en het plaatsen van de beschermende kastjes om de ap paraten moest door de P.T.T. ge schieden, welke dienst geruime tijd nodig heeft gehad voor de techni sche voorbereidingen. Vandaag echter (Vrijdag) zullen de telefoonposten, die in deze vorm voor ons land geheel nieuw zijn en die op een onderlinge afstand van ongeveer 5 km. langs de weg over de Afsluitdijk zijn geplaatst, in ge bruik gesteld worden. Door het opnemen van de hoorn wordt men automatisch doorver bonden met de post van de rijkspo litie te Den Oever of die te Ping- jum. De in nood verkerende wegge bruiker of de te hulp gesnelde we genwacht kan daar dus de politie alarmeren of eventueel ook garage hulp requireren, terwijl in ernstige gevallen medische of geestelijke bij stand kan worden ingeroepen. Deze A.N.W.B.-telefoonposten Worden evenals die langs de rijkswegen aangegeven door het bekende blauwe schild met het A.N.W.B.-embleem en een zwarte telefoonhoorn in een wit veld. De A.N.W.B. streeft er naar om ook langs andere wegen met na me de autosnelwegen waar de mogelijkheid tot het snel inroepen van hulp door het ontbreken van bebouwing practisch in het geheel niet aanwezig is, het aantal van deze telefoonposten uit te breiden. RUIM 10.000 WANDELAARS HAALDEN GROOTSE INTOCHT Met bewonderende uitroepen, applaus, kussen en bloemen, met margrieten, gladiolen, witte, rose en rode aniers en hele lauwer kransen hebben honderdduizen den Vrijdag de terugkeer van meer dan 10.000 Nijmeegse Vier dagen-Handelaars gevierd. Vijf tot zes rijen dik, van kilometers buiten de stad tot het Keizer Ka- relplein en de Wedren, hielden de toeschouwers zeven, acht uur lang en sommigen zelfs nog veel langer, hun stoelen, bankjes en kisten bezet, om niets te missen van de triomfantelijke intocht van jongens en meisjes, mannen en vrouwen, die op enkele uit zonderingen na bijzonder monter liepen en vooral van de militairen, die marcheerden als troepen naar de overwinning. Er was reden tot vreugde als bij een zege, want majoor Breu- nese kreeg zijn 10.000 lopers ruimschoots binnen. Van de 10.172 wandelaars, die Vrijdag morgen voor de laatste maal aan de start verschenen, haalden er slechts 10 de finish niet. Over de vier marsdagen in totaal waren er maar 39o uitvallers, of nog geen drie drie kwart percent. VoOf poppenmoedertje brengen wij een rieten poppenwagen, met houten wielen, echt leuk. Leuk kinderstoeltje, apart nieuw model, uit gevoerd in blank beuken, per stuk Zandzeef, met 4 leuke vormpjes en schepje vaeantie rs wfeer zijn ze thuis on vragen ze extra aandacht. Geef ze daarom een leuk stuk zomerspeelgoed, dan heeft U geen kind aan hen. Plastic strandbal, WÊÊÊ%1k<t'i Wmm achter zich had verbrand en dat hij, als het mis ging, naar alle waarschijnlijkheid, beladen met de zonden van het complete hul digingscomité, de woestijn zou worden ingestuurd met wie weet hoeveel onaangename publiciteit toe. Hij vermeed angstvallig ie der contact met zijn deelgenoot in dit zonderling bedrijf. Vooral sinds hij zag dat mr Clarenbough er zich op waarlijk virtuoze wij ze doorheen sloeg. Onbewust dis- tancieerde hij zich zo ver moge lijk van het hele geval, nam wei nig deel aan de activiteit van het comité en wijdde zich hartstoch telijk aan zijn werk. Op de vijfde dag van het ver blijf van de gewaardeerde vreem deling binnen de grenzen van Meeldam, zou aan mr. Claren bough een intiem souper worden aangeboden in het Rode Hert, door de leden van 't huldigings comité. Het zou het karakter krijgen van een intiem afscheids- lestijn vóór de grote afscheids bijeenkomst van de volgende dag want de Amerikaanse zakenman had meer te doen dan zich con stant te laten befuiven. Maar toen hij op de morgen van de dag aan het ontbijt zat in de burgemeesterlijke woning, stond het gelaat van zijn gast heer zorgelijk en mevrouw, of schoon opmerkzaam en gastvrij als altijd, scheen verstrooid. „Dat treft nu wel ongelukkig", zei burgemeester Dikkenburg, „maar vanmorgen werden we opgebeld, dat mijn broer in het ziekenhuis te Utrecht een ernsti- ge operatie moet ondergaan. We moeten daar beiden naar toe en als alles vlot verloopt, zijn we vanavond nog terug, doch te laat dan dat ik het souper nog kan I presideren en dat vind ik erg jammer. We moesten dan ook maar zo afspreken, dat we dat j souper gewoon laten doorgaan en een ander zal dan de honneurs I wel waarnemen. Wij zullen uw j afscheid dan de volgende avond j na het plechtige gedeelte hier thuis nog in intieme kring vie ren, want u begrijpt wel, dat we u niet met stille trom laten ver- j trekken. Hoe denkt u er over, mr Clarenbough?" De Amerikaan uitte enige sym pathieke woorden naar aanlei ding van het droevig nieuws en zei dat hij met alles accoord ging, maar toch overmorgen vroeg zou vertrekken. Weldra maakten de burge meester en zijn vrouw zich reis vaardig en haastten zich naar de trein en Clarenbough nam de grote Cadillac en ging in de om geving een beetje rond rijden. Het was op deze morgen, dat Hanny Boom, de candidaat voor het burgemeestersambt, op het idee kwam de vrouw zijner keu ze, die nog in zalige onwetend heid verkeerde omtrent dit feit, met een bezoek kwam vereren. Het was niet zo ongewoon dat Hanny de burgemeesterswoning bezocht en meestal had zijn be zoek zowel een uitgesproken als een omsluitend doel. I eerste bestond meestal uit een gesprek met de burgemeester over be trekkelijk futiele gemeentezaken en het laatste openbaarde zich middels steelse blikken van be wondering en schuchter geplaat ste opmerkingen aan het adres van de blonde burgemeesters dochter, die daarop niet onvrien delijk, zij het ook niet bijster ge ïnteresseerd, placht te antwoor den. Zij wist wel hoe lang Han ny over zijn studie gedaan had, hoe hij door zijn examens was gesleept, hoe hij leefde op zijn moeders zak en door deze dame werd geadoreerd, hoe hij zelf de- zé adoratie als de gewoonste zaak van de wereld beschouwde en haar ook van anderen verwacht te. En hoe hij op de gemeente secretarie van Meeldam slechts deze verdienste had, dat zijn te genwoordigheid de afwikkeling der daar behandelde aangelegen heden slechts in geringe mate vertraagde. Dit alles droeg er niet toe bij Corrie's achting voor deze afstammeling van het ge slacht Boom te doen toenemen. Maar aangezien hij haar met de grootste achting behandelde en zijn adoratie haar amuseerde, was ze vriendelijk tegen hem. zonder hem nochtans een ogen blik serieus te nemen. Toen hij die morgen werd aan gediend, zat ze in de serre en schreef een brief. Hij kwam blo zend binnen en stamelde zijn ex cuses voor het feit, dat de bur gemeester niet aanwezig was, waardoor Corrie in de mening werd versterkt (een mening die juist was), dat hij zulks niet al leen zeer goed wist, maar zelfs juist van deze gelegenheid ge bruik had gemaakt om een be zoek af te steken. Zijn houding toonde een mengeling van verle genheid en gewichtigheid en Cor rie's intuïtie vertelde haar, dat haar enige critieke ogenblikken te wachten stonden. (Wordt vervolgd) Vrijdagavond vergaderde de raad van Sprang-Capelle. Het was een korte agenda die hij te behandelen kreeg, en bijgevolg vergde deze vergadering niet veel van der leden en onze tijd. Toch waren er wel enkele dingen die nogal enige discussie ontlokten. Bijvoorbeeld de plaats van de nieuw te bouwfen School met de Bijbel le Capelle, waartegen de heer Maijers zich keerde, terwijl dit voorstel de heer Dekkers aanleiding gaf B. en W. en de raad te verwijten, dat ze het bijzonder onderwijs bevoordeelden boven het openbaar onderwijs. B. en W. wisten zich echter bij hun verdediging tegen beide opposanten gesteund door de rest van de raad. Zodat het voorstel allerminst gevaar liep. of niet goed zijn van de school, naar de mening van de inspecteur. het ook door de boerenorganisaties gepropageerd, dat men per jaar on- geveer 500.winst maakte per ha. zandgrond; dit moest men met 1 1014 vermenigvuldigen, dat was de bedrijfsschade, daar kwam dan bij de eigenlijke verkoopsprijs van de J grond en bovendien de vergoeding De heer Ros was het volkomen met v°or de extra-inkomstenbelasting Bij de Ingekomen stukken die de ver gadering, voltallig met uitzondering van dc heer Timmermans, die ziek was, wer den voorgelegd, was ook een verzoek van de bewoners van het Trampad, die verzochten om spoedig deze pad te ver beteren. B. en ,W. stelden voor dit schrijven in hun handen te stellen voor nader advies. En dit vond de heer Maijers ook wel goed, maar hij zag toch graag dat er spoedig verbetering kwam, want de weg was erg in verval. De voorzitter echter was het niet he lemaal met hem eens. De eerste conclu sie van de gemeente-architect was ge weest, dat het niet zo erg was. De heer Vos attendeerde, op het feit, dat bij regenval het water niet weg kon. Er was ook een ingekomen stuk, dat betrekking had op de onbewoonbaar ver klaarde woning bij de kerk te Sprang en de heer Genuit informeerde, wat nu eigenlijk de bedoeling was met deze wo ningen. De voorzitter immers had inder tijd verklaard dat er wel meer onbe woonbaar verklaard zouden worden; maar de heer Genuit had vernomen, dat weer een van deze huizen opnieuw zou worden bewoond. De voorzitter wees erop, dat zich an dere gezichtspunten inzake deze materie hadden geopend. Zelfs ook ten aanzien van de woning van de Wed. Bouman. Hij had de kwestie besproken met de architect van de kerk, en naar aanlei ding van dit gesprek waren verschillen de heren wezen kijken en die vonden het blijkbaar niet wenselijk de huizen af te breken; zij adviseerden de huizen te restaureren, zodat zij een prachtig geheel zouden blijven vormen met de kerk. De voorzitter had hierop echter geant woord, dat monumentenzorg dan een be langrijke subsidie zou moeten geven, om dat het anders voor de gemeente al te onvoordelig werd. Het leek de heer Genuit echter onbe gonnen werk, dergelijke krotten, vooral de eerste twee bedoelde hij dan, te res taureren. Men kon ze van buiten zo mooi maken als men wilde, maar daar kreeg men binnen niet meer ruimte mee. Misschien antwoordde de voorzitter kunnen we van twee woningen één wo ning maken. De gemeentelijke bouwcredietregeling werd vervolgens gewijzigd, zoals door B. en W. was voorgesteld 'en rente en af lossing van enkele hypothecaire geldle ningen werden gewaarborgd. NIEUWE SCHOOL MET DE BIJBEL. Het Bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van scholen met de bijbel te Capelle en Vrijhoeve- Capelle had de raad verzocht mee te werken, aan de bouw van een nieuwe school. De heer Maijers verklaarde, het er volkomen mee eens te zijn, dat er een nieuwe school kwam, maar hij vond de plaats van de school bij het kerkhof niet ideaal. Was er toch rekening gehouden met de uitbreidingsmogelijkheden van het kerkhof, vroeg hij. Maar daarop was zijn bezwaar niet al leen gebaseerd; hij vond ook dat de kinderen te veel lawaai maakten en de doden moesten op de dodenakker rustig liggen. Bovendien was het veel te ver uit de richting en verschillende ouders haddén al gezegd hun kinderen liever naar de Loonsedijk te sturen. Het kerkhof, antwoordde de voorzitter is naar twee zijden uit te breiden; boven dien komt de school ver genoeg van het kerkhof. Het schoolbestuur ging ook volledig met deze plaats accoord. Niettemin, de heer Maijers vond de plaats niet gunstig. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Stelt U dan grond beschikbaar elders, vroeg de voorzitter. Er ligt nog grond, van C. Nieuwen- huijzen, zei het lid Maijers; ik geloof wel dat die die grond wil verkopen. Wethouder Waverijn merkte op, dat de kwestie van de plaats een kwestie was tussen het bestuur van de schoolvereni ging en de leden. Wanneer men een maal voorstander was van openbaar of van bijzonder onderwijs, dan moest het hetzelfde zijn, waar de kinderen naar school gingen, als het maar op een school was, welker richting men was toegedaan. En wat de afstand betreft, zei de wethouder, ik heb in mijn jonge jaren iedere dag bijna een uur naar school moeten lopén. Tegenwoordig komt er veel gemakzucht bij. De ouders, betoogde op zijn beurt weer de heer Maijers, hebben liever dat hun kinderen een dichtbij gelegen school bezoeken, dan is het gevaar dat zij lo pen immers minder. Als het schoolbestuur er mee accoord gaat, meende de heer Ros, dan is de zaak in orde. Wij hebben dit niet te bekijken; als ac leden het met de plaats niet eens zijn, moeten zij een vergadering bijeenroepen. De heer Genuit was de mening toege daan dat de ouders wel met de plaats van de school accoord zouden gaan. 1 De heer Dekkers stelde vervolgens 'n vraag betreffende het gebruik van het gymnastieklokaal, waarop de voorzitter antwoordde, dat van dit lokaal gebruik zou worden gemaakt door de openbare school, de christelijke school en de huis houdschool. Het is jammer, zei de heer Dekkers verder, dat er twee spiksplinternieuwe christelijke scholen worden gebouwd en dat het openbaar onderwijs achteraan komt. Moest hiervoor iets gedaan wor den, dan vergde dit vaak urenlange dis cussie. Is het niet foutief geweest van B. en W om niet meteen een nieuwe openbare school te bouwen. Dit opende helemaal geen nieuwe ge zichtspunten, zei de voorzitter; als B. tn W. alles vooruit geweten hadden dan hadden zij dit inderdaad gedaan. Dat was meermalen gezegd. Hij protesteerde voorts tegen de uit lating van de heer Dekkers dat het ge meentebestuur het bijzonder onderwijs zou voortrekken. In geen enkele bijzon dere school, zei hij, vindt U lokalen van f 50.000.zoals in de openbare. De heer Dekkers was van mening dat ook de raad fout was geweest in dezen en ook hijzelf, die altijd graag de belan gen van 't openbaar onderwijs had voor gestaan, maar niet goed met ingrijpende voorstellen had durvén komen. De voorzitter wees er op, dat et toch een oudercommissie was aan de open bare school en wethouder Winkelman wees ook met klem de beschuldiging van de heer Dekkers van de hand. Lang en breed was vroeger reeds in B. en W. de stichting van een nieuwe openbare school overwogen, maar de inspecteur meende dat een restauratie voldoende was. Dat hel bedrag hoger werd, heeft het col lege ook overvallen, als m'en dit van te voren geweten had, dan had men ook liever een nieuwe school gebouwd. Maar nooit was er een rapport van de inspecteur binnengekomen, waaruit bleek, dat de school niet voldeed, en dit was met de beide christelijke scholen wel het geval. De heer Dekkers meende desondanks dat de raad en het college van B. en W. niet voldoende liefde hadden voor het openbaar onderwijs, al was hij dan zelf een voorstander van het christelijk on derwijs. Hier is geen sprake van liefde, zei wethouder Winkelman, maar van het al Dr. Winkelman eens en de heer Genuit vroeg de heer Dekkers, of de raad niet altijd unaniem de voorstellen met betrek king tot de openbare school had aan genomen. Het stond de heer Maijers gelijk of het nu christelijk of openbaar onderwijs was, waar het de verzorging betrof. Maar vroeg hij, is de school te Capelle nu al wel afgewerkt. Dat was hier niet aan de orde, sneed de voorzitter hem af, hij kon er van alles wel bij halen. En zijn hamertik sloot de discussie en deed het voorstel aangeno men zijn. voor aangebroken, 4 weken lang Gelakte ballen, in frisse kl., voor de meisjes |JQ C Rubber ballen, met voetbal- Autoped, op lucht banden. en met prima 245° Kruiwagen, In 2 kleuren geverfd, stevige constructie. reeds vanaf 995 naven Met nikkelen stuur 25.50 Met sportstuur en rem 29.50 Steps, voor de kleuters, met 3 wielen 5.95 leuke kleuren, met losse binnenbal 59 DEN ffÖSGÏH EINDHOVEN - TILBURG - HELMOND

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2