BDE LRNG5IRMT Waalwijkse en Langstraatse/'Courani DRUNEN VLUMEN RAAMSDONK HEUSDEN WASPIK SPRANG-GAPELLE ALGEMENE BERICHTEN MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 78e JAARGANG No. 70 Abonnement 10 cent per week 2.49 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" De schaduw van een naderen de crisis valt steeds duidelijker over Engeland. Sir Anthony heeft Zaterdag tijdens een rede voering in zijn kiesristrict mee gedeeld dat de regering na de eerste maatregelen van minister Butler (financiën) op korte ter mijn met nieuwe beperkende maatregelen zal komen om de strijd tegen de inflatie vol te kun nen houden. „Minder uitgeven in het buitenland en meer sparen in het binnenland" is het devies van de regeringseconomen. Voortdurende stakingen en ge ruchten over het pond op de bui tenlandse markten hebben dit program geen goed gedaan. Mil- lioenen arbeiders hebben thans nieuwe looneisen ingediend, die op hun beurt weer een prijsver hoging tengevolge zullen hebben. De enige uitweg, waarvoor de re gering zich geplaatst ziet, is een harde rem op het binnenlands verbruik. En te oordelen naar Sir Anthony's woorden zal die rem er komen nog voordat het parlement eind October weer bij eenkomt. DE TOESTAND IN MAROKKO. „Berouwvolle" Berbers brachten oude geweren. Officieel was door het Franse opperbevel meegedeeld, dat de opstand in Algerije was onder drukt, maar Zondag kwam het tot drie botsingen tussen rebel len en Franse troepen in dit „de partement"; 23 Algerijnen wer den gedood. In Marokko zijn de wegen nog onveilig en laait het verzet bomaanslagsgewijze op in de grote steden, vooral in Casa blanca. Blijft Grandval als resi dent-generaal. dan is een uitbar sting van Franse gewelddaden te vrezen. Kolonisten hebben hier „knokploegen" gevormd om op eigen gezag het Franse overwicht tegenover de Marokkanen te ver dedigen. Wordt het bericht open baar gemaakt, dat Grandval wèl aftreedt, dan vrezen de Fransen een nieuwe uitbarsting van ge weld van de Marokkanen. VIER DODEN EN ACHT GE WONDEN BIJ ARTILLERIE DUEL. Israëlische en Egyptische troe pen zijn Zondag opnieuw bij Ga za met elkaar in botsing geko men. Vier Egvptenaren werden gedood; zes Egyptenaren en twee Israëliërs gewond. In Cairo heb ben westelijke diplomaten uit drukking gegeven aan hun „ern stige bezorgdheid". Zij vrezen dat de toestand zal leiden tot 'n her vatting van de vijandelijkheden oi> grote schaal, tenzij Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten die in 1950 bij de wapenstil stand bemiddelden thans op nieuw resoluut tussenbeide ko men. De drie westelijke mogend heden zijn nog steeds gebonden aan hun helofte 0111 in geval van grensschendingen onmiddellijk „in en buiten de Verenigde Na ties" in actie te komen. POLITIE SCHIET KERKDIEF NEER. Na twee waarschuwingsscho ten heeft de Maastrichtse ge meentepolitie de 52-jarige inbre ker G. P. aangeschoten en gear resteerd. De man werd in het zitvlak getroffen. BEDRIJFSBOND MIST 40.000 GULDEN. De recherche van het bureau Leidseplein te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag de hoofdboek houder van het hoofdkantoor van de Nederlandse Bouwbe- drijfsbond aan de Vondelstraat gearresteerd, die verdacht wordt 40.000 gulden ten nadele van de bond verduisterd te hebben. NEDERLAND EET 30% MEER EIEREN. Tengevolge van een intensieve propaganda onder leiding van een speciale commissie uit het bedrijfschap, is het consumptie- peil van eieren in ons land de laatste tijd belangrijk gestegen. De toeneming sinds 1954 kan - volgens een mededeling van de voorzitter van de Nederlandse Pluimveefederatie op de Zater dag te Utrecht gehouden jaarver gadering op 30 h 40 percent worden gesteld. STICHTING KAMPEERCENTRUM. Vrijdagavond werd ten gemeentehuize de Stichting Kampeercentrum „De klin- haert" geinstalleerd. In deze stichting, welke de exploitatie en het dagelijks be stuur over dit kampeercentrum zal voe ren, hebben de volgende personen zitting: Burgemeester Snels, voorzitter: Deken Rooyackers, vice-voorzitter en P. Els- hout, secretaris. Namens de werkgevers heeft zitting de heer G. J. Vissers, namens de midden stand de heer J. Verdiesen en namens de jeugd de heer P. J. Jansen: namens de gemeenteraad de heer Ad. Brok. In een uitvoerige installatierede wees Burgemeester Snels op het belang vaa een goed kampeercentrum en de taak van de Stichting, terwijl Deken Rooy ackers dankte namens de leden voor het vertrouwen in hun gesteld en er zijn vreugde over uitsprak dat het gemeen tebestuur het initiatief tot de oprichting had genomen. De Stichting ging na de installatie di rect tot een huishoudelijke vergadering over en benoemde ook deze avond een algemeen Directeur voor het Kampeer centrum, nl. de heer J. Bours uit Oss, momenteel ambtenaar aan het Arbeids bureau aldaar. De heer Bours zal zo spoedig moge lijk in dienst worden genom'en, om bij de bouw van het kampeercentrum de nodi ge adviezen te kunnen geven en de no dige voorbereidingen te treffen voor het volgende seizoen. De werkzaamheden aan het hoofdgebouw hebben voor kort een aanvang genomen en het volgende jaar moeten hoofdgebouw, bungalows en kampeerterreinen geheel gereed zijn. Met de verbetering van de Duinweg is ook voor kort een aanvang gemaakt en naar wij vernemen verkeren de plannen voor het nieuwe zwembad ook reeds in een vergevorderd stadium. R.K.D.V.C.-NIEUWS. R.K.D.V.C. had Zondag voor het Henk Romijn-wisselbeker-tournooi Baard wijk op bezoek. De rust ging in met een 1__0 voorsprong voor Baardwijk, maar Drunen wist toch nog een 4—1 over winning te behalen. A.s. Donderdag houdt R.K.D.V.C. een algemene ledenvergadering in café v. d. Geld. A.s. Zondag houdt men ter ver sterking van de kas in de zaal van Th. Elshout een Bal-avond. MIDDENSTANDSNIEUWS. Naar wij vernemen zal a.s. Dinsdag avond het bestuur van de Middenstands vereniging in algemene vergadering bij een komen ter bespreking van het win- terprogramma. In September zullen ook de tweede serie lessen voor de Dr. van Beurden club eén aanvang nemen. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. Het Wit-Gele Kruis afd. Drunen hield Zondag na de Hoogmis haar algemene jaarvergadering. Uit het jaarverslag uit gebracht door de secretaris de heer M. van Huiten, bleek weer de activiteit der vereniging op talrijk terrein. Het ledental steeg met 22 naar de 783. In de wijkverpleging was het aantal be zoeken 4237, de hulpverlening in de kli niek 980 en het aantal uitgeleende arti kelen 430. i Het Consultatiebureau voor zuigelin gen hield 23 keer zitting en werden 591 consulten verstrekt; het aantal nieuw in geschreven kinderen was 64. Bij de afdeling Kinderhygiëne was het aantal huisbezoeken 1216, de propagan- dabezoeken 160. Door het Kraamcentrum Waalwijk werd in 78 gevallen volledige kraamhulp verleend. Voor de T.B.C.-bestrijding waren in geschreven 25 gezinnen met 27 patiën ten. Het aantal huisbezoeken was hier voor 355. Nieuw ingeschreven werden 5 patiënten, 9 patiënten werden opgeno men in een sanatorium of ziekenhuis. Aan de Moedercursus werd door 32 cursisten deelgenomen. Blijkens een toelichting door de voor zitter, Notaris Schreurs, was het aantal Bureauconsulten voor zuigelingen sterk teruggelopen. Getracht zal worden mid delen aan te wénden om dit Bureau weer opnieuw in de belangstelling te plaatsen. Het financieel verslag maakte melding van een nadelig saldo van f 943. Met ere werd vermeld de gift van f 596,81 van de Duivensportvereniging De Vredesduif, zijnde de opbrengst van de gehouden TBC-wedvlucht. Speciaal dankte de voorzitter deze vereniging voor deze bijzonder mooie gift, welke ook dit jaar dank zij 3e activiteit van bestuur en leden van deze vereniging weer kon wor den afgedragen voor de t.b.c. bestrijding. De periodiek aftredende bestuursledën Notaris Schreurs en de heer Fr. Elshout, werden beiden bij acclamatie herkozen. Tijdens deze vergadering deelde de voorzitter mede, dat de plannen voor het plaatsen van een wijkgebouw, welke ook verleden jaar reeds werden besproken, thans vastere vormen hebben aangeno men. Het gebouw zal geplaatst worden in de Burgemeester v. d. Heijdenstraat hoek Jacobus v. d. Meijdenstraat. Men zal voor dit wijkgebouw pl.m. 1000 m2 grond nodig hebben en zodra een situa tietekening gereed is, zal een architect worden aangezocht. De kosten worden geraamd op f 50.00fTtot f 70.000. Verder wordt nog rekening gehouden met een exploitatiekosten van rond f 8000 per jaar. De voorzitter wees nog eens op de noodzakelijkheid van e'en eigen wijkge bouw teneinde het werk ten behoeve van de volksgezondhei. beter te kunnen uitvoeren. Daar voor een en ander be hoorlijke bedragen nodig zijn, zal men voor de verwezenlijking der plannen de contributiebijdragen der leden aanmer kelijk moeten verhogen én zal het kapi taal voor het wijkgebouw voor een groot gedeelte uit andere bronnen moeten ko men: de exploitatiekosten zullen voor het grootste gedeelte gedragen moeten wor den door de leden, terwijl ook de voor bereidende kosten in de komende tijd uit eigen middelen zullen moeten worden be taald. Adviseerde het hoofdbestuur een con tributieverhoging van f 3, naar f 10 per jaar, het plaatselijk bestuur heeft direct nog niet zover willen gaan en de con tributie voor 1955 vastgesteld op f 5,20 en voor 1956 op f 7.50. Middels een ciiculaire zullen de leden deze week van de verhoging en de reden hiervan in kennis worden gesteld. Tot slot dankte de voorzitter nog de secretaris de heer van Huiten, voor het vele werk in dienst van de vereniging, alsmede de wijkzusters voor hun belang rijk. werk en tenslotte Burgemeester Snels voor diens medewerking en adviezen voor de plannen welke op stapel staan. Boerderij afgebrand. Tijdens een hevig onweer dat Vrijdag boven Vlijmen woedde, sloeg de bliksem in de schuur van de landbouwer Fr. v. Zon, Heistraat alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar het huis stond toen reeds geheel in vlammen. Al het mogelijke werd gedaan, maar het huis brandde tot de grond toe af. De gehele wintervoorraad ging verloren. Het laatste koren was juist opgetast en ging eveneens ver loren. 'n Klein gedeelte van de in boedel kon worden gered. De zeven kinderen van v. Zon zijn voorlopig bij de heer v. Vugt ondergebracht. Naar we vernemen dekt de verze kering gedeeltelijk de schade. Scherpschuttersvereniging Juliana. Zondag werd op de banen van de scherpschuttersvereniging Juliana een bondsconcours gehouden. Uit slag volgend nummer. vrijheidsdressuur: men heeft kunnen ge- nieten van hetgeen hier door mens en dier werd getoond, temeer daar dit al les door de deelnemers beoefend en ge leerd moet worden na de dagelijkse ar beid. Daar dit dan ook geen beroeps- werk is, zou menig circus er jaloers op kunnen zijn. We zagen hier dat de paar den gingen liggen, pootjes gaven, hoe de ruiter er op ging staan en liggen, hoog standjes maken, enz. Speciaal mej. van Bruchem blonk in dit nummer uit, daar zij staande op het liggend paard met kaatsballen ging jong leren, touwtje springen enz. Hiermede behaalde zij ook royaal de eerste prijs. Tenslotte kwam men via het vlaggen- caroussel, aan het nummer individueel springen. De zware nummers vergden t uiterste van mens en dier. Regelmatig werd de hindernis verhoogd, totdat men nog op het laatst vier ruiters in de strijd zag, nl. drie van Hoornaar en één van de Margrietruiters; wie zou hier gaan winnen? Weer werd gesprongen en ook nu weer uitvallers. Het werd tenslotte kampen tussen een Giessénruiter en de favoriet van de Margrietruiters dhr. P. van der Schans. De laatste werd ten slotte winnaar, onder daverend gejuich, met een prachtsprong van 1 m. 29. Na deze schitterende demonstratie ging iedereen ten zeerste voldaan huiswaarts. De uitslagen zijn als volgt: Groepspringen le prijs N. Pruijssers en W. de Bie, van de Margrietruiters: 2e prijs N. Pruijssers (Margrietruiters) en T. van Dijk (Giessenruiters)3e prijs mej. van Bruchem en P. van der Schans (Margrietruiters): en D. de Groot Azn. en D. de Groot Czn. (Giessenruiters). Vrijheidsdressuur: le prijs mej. M. v. Bruchem, 2e W. Schap, 3e W. de Bie, eerv. vermelding P. v. d. Schans. Individueel springen: 1 N. Pruijssers; 2 P. van der Schans: 3 Mej. M. v. Bru chem: 4 W. de Bie. Hoogste sprong: 1 P. v. d. Schans, 1,29 meter. v dag in de harmoniezaal, aangeboden door de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak, met medewerking van de Waspikse toneelvereniging Entre Nous. H.K.H. PRINSES WILHELMINA 75 JAAR. POLYMNIA OPENT DE KERMIS. TE SMALLE BRUG. In de verkeersweg HeusdenHaarsteeg ligt over het Oude Maasje nabij de Stoomzuivelfabriek St. Isidorus, een oud smal bruggetje, hetwelk al vele botsingen heeft veroorzaakt. Zaterdag' j.l. was dit ook weer het geval, toen wilde n.l. een vrachtauto en een paard en wagen ge lijktijdig deze brug passeren wat weer een botsing veroorzaakte. Zowel de wa gen, als de auto en de brug werden zwaar gehavend. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Doordat de botsing' midden op de brug plaats vond en de obstakels niet verwij derd mochten worden, voordat door de politie een onderzoek was ingesteld, werd het verkeer geruimen tijd gestag neerd, waardoor aan beide zijden hele rijen auto's stonden te wachten. De Provinciale Waterstaat heeft al verscheidene jaren plannen om deze brug te verbreden en de S-bocht recht te trekken, maar tot op heden zijn deze plannen nog niet verwezenlijkt kunnen worden. I UITSTAPJE. De gemengde zanvereniging „Levens lust gaat Woensdag 31 Aug. a.s. een dag je uit. Per touringcar zal een uitstapje gemaakt worden naar Rhenen, Arnhem en Apeldoorn. Op de terugweg zal Nij megen worden aangedaan, waar men de feestverlichting wil gaan bekijken. OVERGEPLAATST. De heer Hilgerink, Wachtmeester der Rijkspolitie alhier, is met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst naar Reu- sel. RUITER-DEMONSTRATIE. Zaterdagavond gaf de Landelijke Rij- verëniging De Margrietruiters, met mede werking van de Landelijke Rijvereniging De Giessenruiters uit Hoornaar een Ju bileum Ruiterdemonstratie op een terrein te Vrijhoeve-Capelle. Het weer was ideaal en het talrijke publiek dat van zijn belangstelling blijk gaf, heeft kunnen genieten van de spor tieve strijd die werd gestreden. Het programma begon met manoeuvre- groepspringen; daarna ging men over tot de gymnastische oefeningen. Hier zag men de ruiters als het ware over het paard heënvliegen zonder het dier aan te raken. Toen kregen we het nummer Het matinée dat de gemengde zang- vereniging Polymnia Zondag heeft ge- geven voor haar donateurs en andere belangstellenden, is een grandioze ope- ning geworden van de Waspikse kermis. J Deze zanguitvoering op eerste kermis dag is inmiddels tot een traditie gewor den, waar de Waspikse bevolking moei- j lijk meer buiten zou kunnen. De belang stelling was dan ook verheugend groot, ook van de kant van collegiale vereni gingen uit de omgeving. Het programma waarborgde dit trouwens wel. We mochten genieten van een afwis selend programma, dat door de ver scheidenheid der componisten ook zeer aantrekkelijk was. Het koor, dat onder leiding staat van Kees van Ieresl, zong eerst de Zangersmars van A. Trube en vervolgens het Slavenkoor uit Nabucco van Verdi en Voorjaar van O. Koop. Verder uit Die Schöpfung van Haydn: Die Heemlen, met inleidend recitatief door de tenor Wim de Hond, die samen met de sopraan M. van Strien en de bas Sjef Langerwerf ook het trio uitvoerden. Het is zeker geen kleinigheidje een der gelijk werk goed uit te voeren. Het koor heeft met deze uitvoering bewezen tot grootse prestaties in staat te zijn. Be paald aangenaam trof de levendige uit voering van dit werk, waarvan de diri gent het barokke karakter goed bleek aan te voelen. De grootste verrassing die het pro gramma bood, was misschien toch nog wel het volgende nummer in dit matinée. Het gemengde koor voerde toen nl. de Serenade van een Landsknecht uit van Orlando di Lasso, een van de grote meesters uit onze klassieke polyphonie. Dit juweeltje werd alle eer gegeven. Uit alles bleek dat dit soort muziek Polymnia wat men noemt „ligt". We vertrouwen er op dat dit succes een aansporing zal zijn om meer van zulke werken op het repertoire te nerrien. Ja, het zou hun roeping kunnen zijn deze meesterwerken uic te gaan voeren. Voor de pauze kwamen tenslotte twee solisten aan bod. Eerst de bas Sjef Lan gerwerf met In diesen Heil'gen Hallen uit Mozarts Zauberflöte. Daarna voerde de jeugdige pianiste Finny Coesmans een werkje uit van Chopin: de Militaire Po lonaise in A groot. Een goed idee om de promin'ente figuren uit de vereniging zo eens naar voren te schuiven! Na de pauze het populaire koorwerk van Chigaroff De Twaalf Rovers, voor mannenkoor met de solist-bariton Wim van Gorp. i Verder volgden nog werken van We ber, Léhar, Millöcker en Strausz. Een plezierig slot vormde ten slotte t Herme- nieke v. Bergeijk in de werkelijk smaak volle bewerking van A. Vörding, die trouwens meer van onze volksliedjes een een goede meerstemmige zetting heeft geschonken. Zo werd dit grote, misschien zelfs wel iets overladen, programma van Polym nia een daverend succes. Polymnia heeft ten overvloede nog eens haar bestaans recht bewezen. De vereniging is een in tegrerend deel geworden van de dorps gemeenschap. Aan die gemeenschap is het dus nu om haar in leven te houden, al was het alleen maar door middel van het donateurschap, waar de voorzitter, A. Berkelmans, in zijn openingswoord ook op doelde. Zoals het programma terecht opmerkt is ook op de kermis het spreekwoord van toepassing: een goed begin is het halve werk. Deze goede start schept tevens vertrouwen voor het welslagen van de cabaretmatinée's van Maandag en Dins- GEMEENTERAAD RAAMSDONK. De openbare vergadering der gemeente Raamsdonk werd gehouden op Vrijdag 26 Aug., waarbij de vergadering voltal lig was. Als punt 1 werden de ingekomen stuk ken en mededelingen goedgekeurd en voor kennisgeving aangenomen. De salarisverordening 1954 onderging een 2e wijziging. Het L.O. en M.L.O. onderwijs der N'ed. Herv. school krijgt nieuwe school- intubelen, waarvoor een bedrag werd gevoteerd van f 3334,25. Voor dezelfde school werd f 2042,90 beschikbaar gesteld voor de aanschaf van leermiddelen. Ook de R.K. Jongensschool kreeg f 20160.voor de verbetering van banken en stoelen. Aan de Westzijde van de Wilhelmina- laan zullen ook trottoirs komen en wel vanaf tandarts v. d. Wouw tot aan het park. Dit zal f 10500 moeten kosten, 1 met inbegrip van 't dempen van de sloot en de riolering. De kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente ten Raamsdonk verzocht een bij- 1 drage in de restauratiekosten. Door de kerk moet f 50.000 bijgepast worden. De gemeente neemt hiervan f 5000 voor haar rekening. I De rente en aflossing van een hypo theek voor J. G. v. d. Westen werd door de gemeente gewaarborgd. I Aan het Omschoor en de Julianalaan werden enige percelen grond aangekocht, alsook een gedeelte grond van G. Slooff aan de Julianalaan. 1 Een strookje grond van 143 m werd door de gemeente terug verkocht aan J. i B. Merkx. j Bij de rondvraag werd het woord ge- voerd door dhr. Rodenburg, welke schoolmelk verzocht, i De heer Verschuren verzocht de aan- dacht voor de bestrating op het Heere plein, evenals de heer van Woerden, welke klachten had over de verlengde Tuinstraat. De heer van Strien verzocht de aan dacht voor het zwemmen aan de Kade bij de Donge. De voorzitter zegde toe, hierop te willen toezien, zodat er zich geen exces sen voordeden. Hierop volgde sluiting. Teruggetrokken in de stille beslotenheid van het paleis Het Loo hoopt de Moeder der Lands, prinses Wilhelmina, a.s. Woensdag haar vijf en zeventigste verjaardag te gedenken. Van deze driekwart eeuw heeft zij vijftig jaar haar vclk, dat haar zo dierbaar is. ge leid en vaak in kommervolle omstandigheden. Thans geniet zij van de rust en de stilte, die wij haar van harte gunnen. Dat het haar gegeven moge zijn nog vele jaren temidden van haar volk te mogen vertoeven, is onze innigste wens. NIEUWE SPELLING OP 1 SEPTEMBER. Terwille van een zoveel mogelijk uni forme toepassing van de woordenlijst in de gevallen, waarin dubbelvormen voor komen, heeft sedert September van het vorige jaar tussen de Belgische en de Nederlandse regering een intensief over leg plaats gehad, daar beide regeringen bezield waren door het verlangen de eenheid van de schrijfwijze van de Ne derlandse taal in Nederland en België met alle kracht na te streven en te be vorderen. Aanbeveling aan scholen en 1 openbaite lichamen. Dit overleg, dat met wederzijds be grip voor gerezen bezwaren, in een voortreffelijke verstandhouding werd ge voerd, heeft ertoe geleid, dat voor wat betreft de voornaamwoordelijke aandui ding en de schrijfwijze van de bastaard woorden van de Belgische en de Neder landse regering een aanbeveling van ge lijke strekking zal uitgaan: j. Aan de scholen inhoudende, dat met ingang van 1 September 1955 1. Voor wat betreft de voornaam woordelijke aanduiding van de met v. (m.) aangeduide zelfstandige naamwoor den (vooral voorwerpsnamen in de ruim ste zin, namen van lichaamsdelen, van bomen, bloemen, planten, vruchten, van hemellichamen, aardrijkskundige) vrij heid wordt gelaten, zodat zowel het ge bruik van „zij" en „haar" als van „hij" en „zijn" wordt toegestaan. Een uitzon dering hierop vormt een groep van v. (m.) woorden (deugd, drift, eer, enz.) waarvoor in de leidraad een voorkeur voor de zij-aanduiding is gegeven. 2. Voor wat betreft de dubbelvormen van bastaardwoorden, waarbij een voor keur is aangegeven, die voorkeurspelling wordt gevolgd met dien verstande, dat een gelijkmatig gebruik van de andere spelling niet als fout wordt aangemerkt. (Dubbelvormen zijn in ruime mate aan vaard bij de c k „Insekt, ook insect"). b. Aan de openbare lichamen inhou dende, dat met ingang van 1 September 1955 in alle van de ministeriële depar tementen, autoriteiten, colleges en ambte noren, in het Nederlands gestelde stuk ken: 1. Voor wat betreft de voornaam woordelijke aanduiding van de met v. (m.) aangeduide zelfstandige naamwoor den de zij-aanduiding dient te worden gevolgd, evenals voor de groep van de v. (m.) woorden, (deugd, drift, eer, enz.) waarvoor in de leidraad een voorkeur voor de zij-aanduiding is gegeven. 2. Voor wat betreft de dubbelvormen van bastaardwoorden, waarbij een voor keur is aangegeven, die voorkeurspel ling wordt gevolgd. VEILIGHEIDSGARANTIE VAN DULLES ISRAËLISCH— ARABISCHE KWESTIE. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles heeft Israël en de Arabische staten een Ame rikaans veiligheidsverdrag aangeboden, dat de grenzen tussen deze landen zal garanderen, indien zij zullen samenwer ken tot het verkrijgen van een blijvende rede. Minister Dulles voegde hieraan toe: „Ik hoop, dat andere landen bereid zullen zijn zich bij zulk een veiligheids garantie aan te sluiten en dat de Ver enigde Naties er achter zullen staan". Minister Dulles deelde dit mee in een rede over de Afrikaanse politiek in de raad voor buitenlandse betrekkingen. Hij zei voorts, dat de Verenigde Sta ten bereid zouden zijn te helpen bij het zoeken naar een oplossing voor het pro bleem, om de blijvende grenzen tussen Israël en de Arabische landen te trekken. Ook sprak minister Dulles over een eventuele internationale lening welke Is raël in staat zou stellen een vergoeding te betalen, welke het verschuldigd is aan vele van de 900.000 Arabische vluchte lingen, die eens in het gebied leven, dat thans in het bezit van Israël is. NIEUWE BEPERKINGEN IN ENGELAND.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3