Waalwijkse en Langstraaise Courani Zusters van Schijndel 75 jaten in een groot kerkvorst ging heen. DRIE-KWART EEUW CARITAS. l<Laams2onkfo<ie.t BB 6 Zusters zonder strozak MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955. Uitgever tVaalwijkse Stoomdrukkerij Au toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 78e JAARGANG No. 74. Contract-advertenties 10 cent per m.m. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK - TEL. 2621 - Pr van BEERDENSTRAAT 8. KAATSHEUVEL - TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Katholieken. Nederlandse Vader was ten deel gevallen. „Hü was waarlijk een held" zei Zijne Heiligheid de Paus tegen Mgr. 01 av Smit, toen deze hem in de Consistoriezaal de hand drukte en dankte voor de uitver kiezing die katholiek Nederland was ten deel gevallej»; „hü was waarlijk een held, hij heeft zich heldhaftig gedragen". Groots was de huldiging die Nederland deze Prins der Kerk bereidde. Bij de creatie van de nieuwe kardinalen te Home kon Kardinaal de .long wegens zijn wankele gezondheidstoestand niet aanwezig zijn; de plechtigheid had nu plaats in Utrecht op 28 Februari; het was een grootse dag. Er volgden ere-promoties in Utrecht en in Leuven en de hul digingen die hem overal ten deel vielen, waren zeer hartelijk en zeer tekenend. Proi'. Brom teken de hem eens, aansluitend aan de woorden van de Paus, „geen fel le natuur die strijdt om te strij den, maar daarom juist zo'n echte held". Er was een reis naar Home, waar de Paus hem de kardinaals hoed opzette, er waren talloze andere plechtigheden, waarbij de hoge gestalte van Johannes Kar dinaal de Jong het middelpunt was, maar op een gegeven mo ment werd hekend, dat hij Z. H. de Paus verzocht had hem een hulpbisschop toe te wijzen; dat was op G Maart 1951; Zijne Emi nentie trok zich terug in Amers foort in het Zustersklooster, waar hij eens als conrector was werkzaam geweest. In de zomer van 1953, toen het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland zo luisterrijk werd gevierd, was een van de hoogte punten die avond in de Metropo- litankerk te Utrecht, toen daar Zijne Eminentie aanwezig was hij de liturgische ontvangst van Kardinaal van Roey. Tenslotte stond alleen de hoge rechte ge stalte van de Nederlandse kar dinaal op het priesterkoor. „On ze goede kardinaal" noemde hem Mgr. Lemmens, en de gelovigen in de kerk wisten zich niet meer te bedwingen en juichten <le kar- dinaal toe, als was het in de Sint Pietcr in Rome. En enige tijd la ter richtte via de luidspreker de kardinaal zijn stem tot de Neder landse katholieken; Eenheid Zyn stem is thans verstomd, maar ze zal blijven doorklinken in onze herinnering, in de herin nering van het hele Nederlandse volk, als de stem van een waar dig Prins der Kerk, als de stem van een groot mens en een voor treffelijk Nederlander, die Rid- der-Grootkruis-drager was in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oran- je-Nassau en voor wie de eerste rouwkrans, die Donderdag in Amersfoort werd gebracht, een laatste hulde was van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Wil- helmina, die hem, vooral tijdens de bezettingsjaren, zo na moet hebben gestaan. Moge de goede God zijn schone sterke ziel hebben opgenomen in Zijn Eeuwigheid; moge Hü Zyn dienaar Johannes eeuwig belo nen voor het vele goede dat hij is geweest voor de Nederlandse katholieken en het hele Neder- 1 landse volk. Donderdagmorgen werd katholiek Nederland opgeschrikt door het bericht van het overlijden van Zijne Eminentie Johannes, Kardinaal de Jong. Al jaren deed de lichamelij ke gesteltenis van deze fiere en beminde kerkvorst ^er- wachten dat God Zijn Dienaar spoedig zou roepen tot de eeuwige beloning voor dit prachtige leven; toch was zijn heengaan nog zeer onverwacht. Het is een zacht heengaan geweest; kardinaal de Jong is tiidens zijn slaap de eeuwigheid ingegaan. Katholiek Nederland verliest in hem een vader, een vader die liefde, die een heel grote liefde had voor zijn kinderen, maar die ook heel wijs was en die ook heel streng kon zijn. Twee dagen voor zijn 70e verjaardag, vier dagen voor de dag dat hij 20 jaren Bisschop zou zijn, is hij in de veilige teruggetrokkenheid in een Amersfoorts Zusterklooster ge- Katholiek Nederland verliest in hem een prachtig kerk voogd, de katholieke kerk verliest in hem een harer groot ste kardinalen, Nederland verliest in hem een van zijn beste burgers, want Zijne Eminentie was een eminent va derlander. HUN ZAL EEN HULDE WORDEN BEREID OM HUN STIL EN LIEFDEVOL WERKEN VOOR DE JEUGD, DE ZIEKEN EN OUDEN VAN DAGEN. AMELANDSE JONGEN WERD KARDINAAL. Hij werd geboren te Nes op Ameland, op 10 September 1885, zijn ouders waren heel eenvou dige mensen en toen hij de wem uitte priester te worden, scheen dit aanvankelijk niet zo gemak kelijk te gaan. Maar door \eler steun en vooral door de bemoei enis van de pastoor van Nes kon Jan de Jong naar Culemborg vertrekken om zich te gaan be kwamen voor zijn boge uitver kiezing, van de hoogheid waar van zich toen nog niemand be- NU|n 1908 werd hij priester ge wijd en de ontroering op het ei land was groot toen hij daar zijn eerste Plechtige Heilige Mis op mocht dragen. Hij heelt de moei- te die velen zich gaven om hem voor priester te laten leren, niet beschaamd; de moeite van zijn ouders niet, die tenslotte drie van hun zes zoons priester zagen wor den en een van hun heide doch ters kloosterzuster; de moeite van de pastoor niet, die aanstonds in hem grote mogelijkheden zag. De WelEerw- Heer Jan de Jong was een uitstekend student en zijn overheid zond hem naar Ro me om te studeren in de hlosotie en theologie; in 1910 promoveer de hij tot doctor in philosophic, in 1911 tot doctor in de theolo gie. Hij werd benoemd tot kape laan in Amersfoort, later tot con rector van het Zustersklooster in Amersfoort, waar hij ook zijn laatste levensjaar in gebed en ot- fer zou doorbrengen. In 1914 riep men hem naar het Grootseminarie Rijsenburg; hij werd professor in de kerkelijke geschiedenis. Tot 1935 was hij als zodanig werkzaam en hij kreeg eep grote vermaardheid als historicus: zeer bekend is zijn der Kerkgeschiede- „Hancjboek nis Zijn priesterlijk leven ging steeds meer betekenen in de openbaarheid van het katholiek leven in Nederland. Jn 1931 werd hij benoemd tot president van het Seminarie» in 1935 benoemde Zijne Heiligheid de Paus hem tot bisschop-coadjutor van de aarts bisschop van Utrecht, Mgr. J. Jansen. Een jaar later reeds was hij aartsbisschop van Utrecht. Ameland en bijzonder Nes, kon heel trots zijn op zijn priester zoon, die tot deze hoge waardig heid in Nederland was geroepen. Maar hij bleef ip zijn gewone leven de eenvoudige Jan de Jong, zonder pretenties, die ging wan delen door Utrecht en praatte met de kinderen. HIJ WAS WAARLIJK EEN HELD. Toen kwam de bezetting en in die bange, verschrikkelijke jaren schreef Mgr. Dr. J. de Jong zijn meesterwerk, het epos van zijn onverzettelijkheid. „Met die man is niet te praten" zouden de be zetters van hem zeggen. Neen, er was met deze Amelandse jongen, geroepen tot de hoge kerkelijke waardigheid van aartsbisschop, zijn heldere geest gekend om de luciditeit van zijn denken en om de onverschrokkenheid, vasthou dendheid aan wat hij goed en schoon bevonden had en aan wat zijn Kerk hem voorschreef; er was met hem niet te marchande ren, er was met hem niet te over leggen, hij bleef staan, ondanks boeten en dreigementen, hij bleef staan op het eenmaal ingenomen standpunt. En hij was de onver schrokken leider van de Neder landse katholieken in hun verzet tegen de leerstellingen van het hun opgedrongen nationaal-soei- alisme. De herderlijke brieven van het Nederlands Episcopaat, waarvan de Aartsbisschop de moedige lei der was, waren telkenmale een troost voor de.Jionderdduizenden gelovigen die er geen letter van wilden missen en waren voor hen een prachtige stimulans in hun onverzettelijkheid tegen de opge drongen leerstellingen en ideeën van het nationaal-socialisme. En dat ondanks een slechte ge zondheidstoestand, die in 1942 zelfs noodzaakte tot het toedie nen der H.H. Sacramenten. Maar de ijzeren wil van deze grote zoon van Ameland kwam de ziek te te boven en enkele dagen na de bevrijding van ons land brach ten duizenden Utrechtenaren de kerkvorst een spontane hulde. Meer en groter hulde zou hem nog worden gebracht. In 1945, op 23 December, maakte Z. H. Paus Pius de Xlle tgdens een plechtig Consistorie de namen bekend van 32 kerkelüke hoogwaardigheids bekleders, die tot de eer van het kardinalaat zouden worden ge roepen. Epn van hen was een Neder lander, was de aartsbisschop van Utrecht, de eenvoudige Ameland se jongen, die in Rome een dub bele doctorsgraad behaalde, die in Nederland bekend werd als 'n goed wetenschapsman, die aarts- iop werd, di de verdoken strfjd tegen de bezet bisschop werd, die in de jaren van ters geen enkele maal schroom de, wanneer dat nodig was, zyn gezaghebbende stem te verheffen en de Nederlandse katholieken en talloze anderen buiten de kerk steunde in hun strijd tegen deze onchristelijke levensbeschouwing. Deze zoon van Ameland werd kardinaal, en een golf van trotse ontroering ging door Nederland, niet alleen door katholiek Neder land, om het feit dat deae hoge uitverkiezing „hun" Mgr. de Jong DE ECHO m HET ZUIDEN I Er zijn verschillende plaatsen, ook in onze omgeving, die de laatste maan den een onherstelbaar verlies hebben geleden, toen een bepaalde Zuster congregatie een klooster dat in die plaatsen sinds vele tientallen jaren vaak gevestigd was, ophief. En dan eigenlijk pas beseft een gemeente, een parochie van hoe onschat bare waarde de aanwezigheid van liefdezusters is. hoe onmisbaar eigenlijk hun werk is, hun werken voor de kinderen in het onderwijs, hun werken voor de noodlijdende mensen in de liefderijke verpleging van zieken en ouden van dagen, gelijk ook hun gebed onmisbaar is in de gemeenschap, temidden waarvan zij met onopgemerkte vanzelfsprekendheid de caritas beoefenen, in. alle volheid van betekenis. En zij vragen geen waardering, geen beloning. Maar soms zijn er be paalde gebeurtenissen, die de gemeenschap de .gelegenheid Geven hun waardering hiervoor, in het leven van alle dag niet zo gemakkelijk tot uiting komend, op een bijzondere manier te laten blijken. Die gelegenheid doet zich binnenkort ook in Raamsdonksveer voor, wan neer men het feit zal gaan vieren, dat de Zusters van de Congregatie van Schijndel 75 jaren in de gemeen te hun prachtig werk verrichten en wan neer het St. Theresiaziekenhuis in zijn huidige vorm 25 jaren bestaat. MEN DEED NOOIT TEVERGEEFS EEN BEROEP OP HEN. Op 20 September 1880 vestigden de eerwaarde Zusters van de Congregatie van Schijndel zich in Raamsdonksveer, een week later namen zij de zorg op zich van het onderwijs aan de Katholieke meisjes uit de gemeente. Tob nog toe hadden deze de Openbare School moe ten bezoeken en hoe zeer dit bijzondere onderwijs werd op prijs gesteld door de Veer se bevolking blijkt uit het getal leer lingen waarmee de school begon en dat 250 bedroeg. Ook de bewaarschool begon kort daarna. De activiteit van de zusters zou echter nog een groter terrein gaan bestrijken. De toenmalige Pastoor, de Zeereerw. Heer Haest namelijk, slaagde er in, dank zij de vrijgevigheid van wijlen Mr G. J. H. Heere, die alle kosten op zich nam, een jaar later een ruim en goed inge richt gasthuis te doen verrijzen, dat be stemd was voor ouden van dagen en ge- brekkigen, maar vooral ook voor de verpleging van zieken, dit is het begin geweest van het St. Theresiaziekenhuis, zoals we dat thans kennen. De eerwaarde zusters hadden dus de zorg voor de vrouwelijke jeugd, de ou den van dagen en de zieken en zij maakten zich zeer bemind bij de men sen van het Veer en van de verre om trek. De jaren gingen verder, de tijden ver anderden en vroegten nieuwe voorzie ningen, maar wat niet veranderde was de intentie en de offerbereidheid ,.de liefde zoekt zich zelf niet van de zusters. s Tijdens het pastoraat van de Zeer eerw. Heer Pastoor Berkelmans werd 't schoolgebouw in 1920 uitgebreid met een nieuwe verdieping. In 1923 werd er weer een flink stuk bijgebouwd, namelijk een groot lokaal te, namen zij veertig gezinnen liefderijk op. Toen de eerste wereldoorlog talrijke Belgen over onze grenzen de veilige be scherming deed zoeken, werd het kloos ter te Raamsdonksveer een toevluchts oord vdbr velen van hen. Zelfs in de laatste oorlog heelt het klooster een rol gespeeld in het verzet tegen de bezetter, toen het menige on- i derduiker beschutting bood tegen het spiedend oog van de Gestapo. En kloos ter en ziekenhuis hebben heel veel lijden en leed geborgen in de angstige dagen van de bevrijding. En nog niet zo lang geleden heeft men kunnen ervaren, hoe de zusters helpen. 1 waar ze maar 'enigszins kunnen, toen de I eerste weken na de watersnood in 1953, talrijke gezinnen van slachtoffers (uit I Raamsdonksveer maar ook van buiten i de gemeente) door de Zusters op niet i te overtreffen wijze werden geholpen. HET ST. THERESIA ZIEKENHUIS. Een jaar na de komst van de zusters in Raamsdonksveer is het gasthuis in ge bruik genomen, zoals we al zeiden, ter verpleging van ouden van dagen en ge- brekkigen 'en ook voor het opnemen en het verplegen van zieken. Men kon Op 20 Sept. 1880 ging Pastoor Haest met zijn kerkmeesters naar Breda, van waar 6 Zusters per rijtuig in triomf haar standplaats, Raamsdonksveer, werden binnengeleid. De Pastoor tracteerde haar in zijn pastorie op een heerlijk maal, waardoor eerst tegen de avond de aankomst in het gesticht plaats had. Al spoedig bleken verschillende nood zakelijke gebruiksvoorwerpen vergeten te zijn. Vergeefs zocht men naar e'en grote of kleine lamp, naar petroleum of wat ook. dat licht kon verspreiden in de vallende duisternis. Na veel zoeken werd eindelijk een stompje kaars gevonden, waarmede het zestal zich kon behelpen tot bedtijd. Vermoeid door de ongewone drukte van die dag. zochten de Zusters tegen negen uur de slaapzaal op, hetgeen de aanleiding was voor een nieuwe teleur stelling. Geen strozakken, geten beddegoedl De slaapplaatsen waren in al hun hardheid afschrikwekkend! Het was en bleef onbegrijpelijk, dat de trouwe knecht van het Moederhuis, Hannes Hel- lings. met de onmisbare artikelen op zich liet wachten. Intussen zat Hannes in duizend ang sten en zorgen met zijn vracht bij de barrière, ergens onderweg. Toten hem werd gevraagd: „Wat heb je geladen?" antwoordde Hannes op dc hem eigen flegmatieke toon: „Strozakken en ander beddespul voor ons Zusters, meneer". En tegelijkertijd rukte hij aan de teugels. „Ho, vriend, dat gaat zo niet! We zullen eerst je vracht eens nazien". Een half uur, een heel uur ging voor bij. 'Het werd zelfs de kalme Hannes te k as. Zijn gedachten vlogen in die twee, drie uren zijn kar vooruit naar het nieuwe Veerse klooster, waar de Zus ters in spanning op hem zouden wach ten en zijn uitblijven niet zouden kun nen verklaren. En dan, zoals die „heren huishielden op zijn kar en t zo netjes f verpakte goed door elkaar haalden. Wa ren ze bang, dat de truc met het Bredase turfschip zich met Schijndelse strozakken zou herhalen? Heldhaftig bewogen ze zich tussen wollen dekens en strozakken, zonder ook maar één verdwaald muisje te vinden. Eindelijk sloeg voor de nu bijna rade loze knecht het uur van de bevrijding. 't Was bijna middernacht vooraleer zijn bevende hand dc schel van het klooster deed rinkelen. „Hannes!" De eerwaarde Moeder en de Zusters sprongen van de stoelen, waarop ze getracht hadden te rusten. Een goed 'half uur later, toen de trouwe knecht zijn leed met een kop koffie had weggespoeld 'en zijn zorg door dc lachende gezichten der Zusters was verdreven, lag het convent in diepe rust, die nu niet langer door lastige barrière heren werd verhinderd. voor de naai- en knipcursus die de zus ters aan de jonge meisjes gaven, drie lokalen voor de bewaarschool, en een ruime speelzaal. De zusters die de zorg voor het on derwijs op zich genomen hadden wilden deze zorg volledig doen zijn en toen tijdens de oorlogsjaren de behoefte aan uitgebreid lager onderwijs voor meisjes in Raamsdonksveer steeds meer evident werd, aarzelden zij niet in September 1944 een ULO-school te beginnen in de eigenlijk niet spreken van een ziekenhuis. bestaande schoolgebouwen. Het is begrijpelijk dat het gevolg van dit initiatief w'as: ruimtegebrek en de tij den waren er niet naar hierin meteen te voorzien. Men heeft zich tot 1954 moeten behelpen; toen echter kon men de lagere school overbrengen naar een prachtig, volkomen modern schoolgebouw in de "Boterpolder. Thans zijn er '370 meisjes op de la gere school, 76 op de ULO en 205 kin deren op de bewaarschool. VOOR ONGELUKKIGE MENSEN. De liefdadigheid laat zich niet gemak kelijk in bepaalde banen dringen 'en laat zich niet binden aan regels en zich be perkingen opleggen; de caritas vindt overal de wegen en de middelen om tot iedereen te gaan. Het was niet enkel het onderwijs, niet enkel de verpleging van zieken en oudten van dagen, die het werkterrein vormden voor de zusters in Raamsdonksveer, het terrein van de liefde kent geen grenzen, houdt nergens op. De zusters deden goed, waar zij dat konden; men deed nooit tevergeefs een beroep op hen. Toen de grote brand in het jaar 1909 zo'n groot aantal gezinnen dakloos raaak- nademaal er de eigenlijke geneeskunde nog niet werd beoefend, maar geleidelijk is het gesticht toch gegroeid in de rich ting van een ziekenhuis en geleidelijk aan werd ook de behoefte aan een com pleet ziekenhuis intenser gevoeld. In 1930 uerd de knoop doorgehakt, en op 13 September van dat jaar kon de eerste steen worden gelegd voor het Sint The resiaziekenhuis in zijn tegenwoordige vorm. Het werd een streekziekenhuis, waar van de bekende, sympathieke Dr Lips geneesheer-directeur werd, in welke functie hij, tot voor drie jaar, zich heel grote verdiensten verworven heeft voor de gemeenschap, die hem enige tijd ge leden bij zijn officiële afscheid dan ook een warme hulde bracht. Dr van Tilburg werd zijn opvolger en het is deze die ons onlangs rondleidde door het ziekenhuis en ons er het een es ander van vertelde. Het is een ruim gebouw, de 80 bedden maken het tot geen groot ziekenhuis weiiswaar, maar wel tot een inrichting, waar men aan iedere patiënt alle aan dacht kan schenken. Er zijn twee voor treffelijk ingerichte operatiekamers, eten moderne röntgenkamer, waarvan de ap paraat volkomen up to date is, er is een afdeling voor de physische therapie, geschikt voor alle voorkomende behan delingen. Er is een polikliniek, waar ver schillende specialisten enkele keren in de week hun patiënten gelegenheid geven hen te consulteren: Dr van Hilten is de bekwame chirurg en hij is dat al vanaf 1923, Dr Cooymans is de internist, Dr Dormaar, de röntgenoloog, Dr Versteeg is de neus-, keel- en oorarts, Dr Zwart is er oogarts en binnenkort zal Dr Kamp er zitting houden als huidarts. Een overzicht van het aantal patiën ten in de verschillende jaren biedt het volgende beeld aantal opgenomen verpleeg- patiënten dagen 1930 (onder de oude constellatie 160 3900 1932 (na de nieuwbouw) 260 8850 1942 660 20190 1952 1230 20940 1954 1570 25350 ln 1932 werden er 100 operaties ver richt. in 1954 700, waarvan ruim vijf honderd grote operaties; hart- en long operaties e.d. verricht men er echter nog niet. In 1954 registreerde men ongeveer 1700 röntgenonderzoekingen en ruim 100 bevallingen. Het is een heel prettig ziekenhuis, ver zekerde ons Dr van Tilburg. Maar er ziin natuurlijk ook wel wenselijkheden. De ingang, dc entree is verre van ide aal, maar binnen afzienbare tijd zal hier in verandering komen, vernemen wc van Burgemeester Prinssen. Er is namelijk toestemming verleend de nieuwe kerk aan te besteden en zo gauw deze geiteed is, zal de oude worden afgebroken, zo dat er een betere entree voor het zieken huis aangelegd kan worden. De baby-afdeling en het laboratorium zijn ook te klein. Thans wordt echter een niet onaanzienlijk gedeelte van het ge bouw in beslag genomen, door het eigen lijke gasthuis, waar de ouden van da gen, 41 in getal, worden verpleegd. Er bestaan echter andere plannen te dien aanzien, en dan zal er wel een prach tige ruimte vrij komen voor een nieuwe ki nderaf deling. EEN HULDIGING. Dit ziekenhuis is wel een van de schoonste vormen waarin de caritas, zo als de Zusters die nu vijfenzeventig jaar beoefenen in Raamsdonksveer. gestalte heeft gekregen. En daarom is het een ge lukkige coincidentie, dat met het vijfen zeventig jarig jubileum van de zusterge- meenschap het zilveren bestaan van het ziekenhuis kan worden gevierd. En het zal goed gevierd worden. De plannen zullen nog worden meegedeeld, maar een comité onder voorzitterschap

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1