VROOM DKEESHAMM woensdag -prijzen OPRICHTING VAN DE WAALWIJKSE JONGEREN K.V.P. RAAMSDONKSVEER TILBURG DE MAN UIT CHICAGO ENTHOUSIASME EN IDEALISME Plechtige viering te Waspik-Boven, DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 14 SEPTEMBER 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND bij de bij gelegenheid van het 25-jarig Professiefeest van de Z.E. Pater Bruno a Cruce, Rector aan de St. Theresia-kerk. E. H. B. O. De EHBO hield een feestver- gadering in zaal Lambrichts. Na opening door de voorzitter ging burgemeester Prinssen over tot uitreiking der diploma's aan de 19 geslaagde leden. Hierna sprak voorzitter v. d. Sande zijn dank uit aan de do cent Dr. v. Tilburg en de in structeur Majoor Hennesse, aan wie het toch te danken was dat er wederom 19 geslaagden afge leverd konden worden. Beide do centen mochten een klein ge schenk in ontvangst nemen. Na het officiële gedeelte werd de verdere avond gevuld met de clamatie en enkele toneelstukjes. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 26). „Je ziet het, Clare", zei Wim met een wrange glimlach, „zon der jou loopt het mis met me.". „Zeur niet", vermaande de schone Amerikaanse, „je kunt je toch niet eeuwig aan mijn schor- tebanden blijven vasthouden. En ik heb helemaal geen zin om voor kindermeid te spelen.' „Dat hoeft ook niet", zei Will, „maar als jij er bent, kan ik met jou praten en dat heb ik altijd ge daan. Al m'n plannen besprak ik met jou. Soms vond je ze idioot en dan had je meestal gelijk, soms zag je er wat in en dan werkten we ze samen uit en met goed re sultaat, nietwaar?" „Jaja," zei Clare ongeduldig, „al die dierbare herinneringen, daar geeft de lommerd geen geld voor." „Ik wou maar zeggen", begon Will stoutmoedig, „waarom zou den we de zaak niet voortzetten? Ik heb al gezegd, er was geen re den voor onze ruzie en we zullen heus nog wel eens vaker ruzie hebben. Maar wat hindert dat? Toe, Clare," hij stond op en kwam naar het meisje toe, „je bent met me mee gegaan om me uit deze narigheid te helpen. Ik heb een goede baan in New York. We zouden voorlopig zelfs samen kunnen werken. Toe, laat me nu niet weer zitten. Jij bent de enige, waar ik iets om geef." „Je was anders vriendelijk ge noeg tegen die andere dames „Natuurlijk, dat kon ik niet la ten. Maar jij telt alleen maar wer kelijk mee, Clare... Wat is dat? Wie belt daar nu?" Clare pakte de huistelefoon. „Een meneer om je te spreken uit Meeldam." Wim verbleekte. „Daar heb je 't gegooi in de glazen." Hij keek rond als een opge jaagd dier. „Wou je er soms weer tussen uit?" vroeg Clare. „Nee, manne tje, aanvaard de konsekwenties van je daden maar hoor". „Clare, blijf hier, blijf er bij smeekte Wim. „Goed", stemde het meisje toe. „Dat was ik trouwens toch al van plan. Ik heb je al eerder gezegd, manneke, jij kunt niet loslopen. Daar komt ie al aan..." Er werd op de deur geklopt. „Binnen", riep Wim met on vaste stem. Om de hoek van de deur keek het gezicht van Jan de Gooyer. „Nou, jij bent een halve detec- tieve!" riep WJm uit. „Hoe wist je, dat ik hier zat?" De Gooyer kwam binnen, leg de zijn hoed op 'n stoel en been de met forse stappen tot midden in het vertrek. „Maak je daar nou maar niet druk over", sprak hij zonder een zweem van vriendschappelijkheid, „er zijn wel andere dingen, waar over jij je het hoofd kunt breken, al doe je dat blijkbaar niet." „Ik moet zeggen", protesteerde Wim verontwaardigd, „dat je hier als heer en meester optreedt. Tenslotte „Misschien wil je deze meneer even aan me voorstellen", ver zocht Clare op gepijnigde toon. Jan keek schuldbewust naar het meisje en stamelde verontschuldi gingen in haperend Engels. „Verontschuldig u niet", zei Clare. „Ik weet er alles van. Als u meneer de Gooyer bent, kan ik me begrijpen, dat u niet op uw gemak bent, al zou ik zo zeggen, wanneer ik naar Wim luister, dat u dat aan uzelf te danken hebt „Dat heb ik ook", antwoordde Jan, „ik had er nooit op moeten ingaan. Maar 't zou best gelopen hebben, wanneer Wim z n kiezen op elkaar had gehouden. „Dat denkt u maar", zei Clare en Wim keek op bij het geluid van haar stem, „maar dan hebt u geen rekening gehouden met mr. Colverton." „Hoe bedoelt u „Mr Colverton kende toevallig mr Clarenbough vrij goed en heeft 't voorrecht gehad mr. Jongejans op het bordes te zien verschijnen om de hulde voor Clarenbough in ontvangst te nemen „Dus het zou toch „Zijn uitgekomen. Natuurlijk. Dat jongensspelletje was veel te gevaarlijk. En nu zit u met de gebakken peren." Jan zat verslagen te kijken. Hij had z'n ganse gedragslijn tijdens de reis naar Rotterdam reeds vastgesteld en nu overrompelde deze Amerikaanse jonge dame hem met haar koel-zakelijk rede neren. Hij was zijn gans zelfver zekerdheid en doelbewustheid kwijt en vroeg zich wanhopig af, hoe hij zich uit deze nieuwe im passe moest redden toen hem plotseling het beeld van Corrie voor de geest kwam, zoals ze voor hem had gestaan en hem de hand had gedrukt. „Ik vertrouw u en heb vertrouwen in u", had ze ge zegd. En toen wist hij opeens weer, wat te doen. „Dat is allemaal goed en wel en het interesseert me bitter wei nig nu de kat uit de zak is", zei hij tot Wim, „maar ik kom hier voor een andere zaak. Dat jij ver klaringen ondertekent, vind ik best. Mijnentwege verklaar je, dat je een driedubbel overgehaalde idioot bent en geef je je portret met handtekening erbij. Als de mensen dat zien, zullen ze het meteen geloven." Clare, die het Hollands niet kon spreken, maar het wel grotendeels kon verstaan, lachte. „Maar je moet geen to taal onschuldige mensen er bij sle pen, jongetje. Jij moet niet zwart op wit verklaren......" dat jij er mee te maken had zeker," hoonde Wim. „Dat mag je gerust doen. Ik had er zeer zeker mee te maken. Maar je had de burgemeester er buiten moeten laten. Diens naam is te goed om op deze manier te worden bezwabberd en er zit daar een uitgekookt stelletje schurken in Meeldam, dat hier grandioos gebruik van gaat ma ken." „Je bedoelt?" „Precies. Je vriendin en haar zoon en die kruidworm. Die heb ben de hemel op hun blote voe ten gedankt voor dat document, dat jij wel zo ergerlijk stom was te ondertekenen. Want het gaat hen helemaal niet om jou en slechts in tweede instantie om mij, maar het hele opzetje draait om de burgemeester. Die moet de laan uit. En dat heb jij mogelijk gemaakt, papzak die je bent! Met gebalde vuisten stond hij •voor Wim. „Wel", protesteerde die ver ongelijkt, „is dat je dank, om dat ik je uit de nood geholpen heb? Vijf dagen geleden had je in ditzelfde Rotterdam zoveel praat jes niet. „Niks mee te maken", sneed Jan zijn betoog af. „Het gaat niet om mij. Ik zit er ook tot over m'n oren in, maar ik heb risico's ge lopen met open ogen. De burge meester weet nergens van. En die heb je er ingedraaid, omdat je er een paar teveel op had. (Wordt vervolgd). SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Gestreept pyamaflanel, in nieuwe heren en kinderdessins, 70 cm. breed Onze bekende vetlederen werkschoenen, m. houtge- pende dubbele lederen zool. Maten 39-46 "j 25 Bijpass, lederen veters 43 c. Sterke werksokken, natuurlijk met nylon voet versterking, in de 4 75 kleuren grijs en zwart 1 Lange khaki stofjas, in een zware kwaliteit, kleurecht (indanthren), krimpvrij (sanfor), prima 4 4 25 royale pasvorm 1 Luxe poederdoos, van mooi nappa plastic, in apart model, met Amerik. patent rol-ritssluiting, in rood, groen en nieuw bruin Extra zware dobby bad handdoeken, m. fantasie rand en bijpassend 4 85 washandje, samen Prima onvermengde kapok, per zak 95 van een kg. Doos, inhoudende 50 gram roestvrije spelden, mag in geen enkele naai- C Qc doos ontbreken, Gesorteerde koekjes, heerlijk bij de koffie, A Re 250 gram Leverpastei, zeer fijn, 35° 2 grote blikken voor f Leuk sportief suède capje, in apart potmodel. Kleuren: rood, groen, grijs, bordeaux, A 50 bruin en zwart Fartij speelkaarten, van een der beste fabrieken, ieder spel 54 kaarten. Geschikt voor elk kaartspel, 4 10 per 2 stokken Kleuter sweaters, met I. mouw en schoudersluiting, merk Jansen en Tilanus, in rood, blauw, grijs, groen, geel en wit, ^95 maten 1 3.25, maten 0 Suiker automaat, met glazen pot, ook geschikt voor hagelslag, /.Qt zeer handig model van burgemeester Prinssen, is al druk doende met de voorbereidingen van de feestdag op 27 September a.s. Men zal deze jubilea aangrijpen als welkome gelegenheden de zusters eén welverdiende hulde te brengen. Circulai res hebben de bevolking al bereikt, waar in zij worden aangespoord het hunne bij te dragen in een feestgeschenk, dat zal bestaan uit een paar gebrandschilderde ramen voor de nieuwe hal en uit een vernieuwing van de slottuin der zusters. Het program zullen we later publiceren, maar dat het een feestviering zal wor den die een spontaan karakter draagt en waaraan de bevolking graag het hare ral bijdragen, evenals de talrijke oud patiënten van buiten de gemeente, is bui ten alle kijf. Het zal één groot blijk van waardering worden voor vijfenzeventig jaren opofferende liefde die de Zusters van Raamsdonksveer onafgebroken heb ben getoond tot geestelijk en lichame lijk heil van tallozen. dThng Waalwijk van de Jongeren Organisatie der KVP opte nditem Behalve hen waren nog aanwezig, de edelachtbare heer Burgemeester Teiissen als lid van de Partijraad der K.V.P., de landelijke voorzitter de J.O., Drs Celestin Cosijn. uit Breda, een tweetal v^egenv^rdigers der Belgische C.V.P.-jongeren en het bestuur van de afdeling Waalwijk van Dooi-0verschiHende sprekers Is het woord gevoerd op deze oprichtings vergadering. en alle spreekbeurten kenmerkten zich door enthousiasme en idealisme. Dat zijn gunstige voortekenen voor de bloei van dezeWaal- wijkse groep, die de onlangs afgeknapte draad van de geschiedems der- jongeren in Waalwijk weer heeft opgenomen en zal doortrekken, in, laten we hopen, een verre toekomst. HET DOEL DER J.O. Nadat de voorzitter van dc nieuwe Waalwijkse J.O., de heer Frans Dumou lin enige ogenblikken stilte had verzocht om een gebed te storten voor de ziele- rust van zijn Eminentie Johannes kardi naal de Jong, overhandigde burgemees ter Teijssen hem de voorzittershamer, terwijl hij zijn vreugde over deze bij eenkomst uitsprak. De heer Dumoulin sprak hierna een kort openingswoord waarin hij met vreugde constateerde, dat de jeugd van vandaag inzag, dat de onwetendheid op het gebied van de politiek krachtig moest worden bestreden. Hij was de burgemeester zeer erken telijk voor de volle steun, die hij vanaf het begin had verleend, en verwelkom de voorts de landelijk voorzitter, het se- niorenbestuur en de vrienden uit België. Drs Cosijn zette in zijn spreekbeurt o m. het doel van de KVP-jongeren-or- ganisatie uiteen. Het eerste lid van dit doel was: de vorming van jonge leden van de KVP tot doelbewuste dragers van het Katholiek Staatkundig ideaal. Op de tweede plaats: De partij voor de toe komst te verzekeren van voldoende ka der en ten derde: uiting te geven aan de politieke verlangens die leven in de ka tholieke jeugd van Nederland en in dit verband sprak Drs Cosijn over het jon- gerënprogram voor de verkiezingen van 1956, dat op 2 April was aangeboden aan de partij-voorzitter, hiermee werd de J.O. voor het eerst de uitdrukkelijke spreekbuis van de Nederlandse katholie ke jongeren: de weerslag van dit jonge- rtnprogram in het werkprogram der partij was zeer evident. Voorzitter Cosijn richtte hierna zeer behartenswaardige woorden tot de nieu we afdeling: hij waarschuwde voor de downs die onvermijdelijk zouden komen; op het moment stond deze nieuwe afde ling er beter voor dan de Waalwijkse afdeling, die destijds volkomen in een isolement leefde: thans kwamen overal de nieuwe J.O.'s als paddestoelen uit de grond; in de Rijkskieskring Tilburg bij voorbeeld warén er al 10 12. De politiek, besloot Drs Cosijn, moe ten wij benaderen langs de weg van: ik sta in de gemeenschap, en ik moet mijn deel leveren. i We hebben meer dan de taak te zor gen voor ons zelf; we moeten durven leren beseffen, dat, wanneer we eenlin gen blijven, we nooit een ander moeten verwijten, dat er weer een 3e wereldoor log is, en dat er een nieuwe malaise is. Het aandeel nemen in de politiek is even eens een concreet stuk naastenliefde. En wij katholieke jongeren in Nederland hebben een kans zoals géén enkele an dere jongerenorganisatie in welke po litieke partij dan ook. Wij moeten leren worden: beter mens, beter katholiek, beter Nederlander en dat hiertoe vanavond het initiatief geno men wordt is mijn oprechte wens. Naar aanleiding van een vraag werd hierna van gedachten gewisseld over het verschil tussen de C.V.P.- en K.V.P.- jengerén en over de toestanden en om standigheden die voor de Nederlandse JO. heel wat gunstiger waren dan in België. Zeer enthousiaste maar ook zeer be- hartenswaardige woorden sprak een vertegenwoordiger van de Belgische C. V. P.-jongeren; de huidige regering heeft munt geslagen, zei hij, uit de politieke onmondigheid van de Belgische Katho lieken. Hij sprak over politiek idealisme, dat mogelijk is; we dienen ons te be kwamen, voor de taak die in het politiek leven voor ons is weggelegd; we mogen geen arrivist zijn. EEN KATHOLIEK POLITIEK REVEILLE. Na een korte pauze sprak burgemees ter Teijssen de vergadering toe en hij uitte zijn vreugde over het feit van deze oprichting, die een symptoom was voor de belangstelling in politicis die aller- wege in het katholieke kamp was ge groeid. Na het reveille, dat door de ka tholieke gelederen is gegaan, zijn ook de jongeren ontwaakt niet alleen, maar zij zijn ook daadwerkelijk aandacht gaan besteden aan de politiek. „De katholiek in het maatschappelijk levenwas de titel van het Bisschoppe lijk mandement, een sociale zendbrief van grote betekenis én grote kwaliteit, die mede de stoot gegeven heeft, om de po litieke belangstelling bij de Nederlandse katholieken inhoud, betekenis, en vooral enthousiasme te geven. Telkens opnieuw mogen we thans er varen, dat de Katholieke Nederlanders zich bewust geworden zijn, dat ze een eigen plaats bekleden in het politieke bestel, en dat ze een eigën taak hebben op politiek gebied. De jeugd van vandaag is het ge slacht dat morgen het politieke leven beheerst; de jongeren van deze tijd heb ben echter niet ervaren wat de ouderen en geslachten voor hen hebben gecon stateerd en wat zij voor strijd te voeren hebbën gehad. En burgemeester Teijssen sprak over de vele verworvenheden, die thans zo gewoon lijken, maar die de vruchten waren van een rijk en goed po litiek verleden, toen prominente katho lieken op de bres stonden om deze ver worvenheden ons te schenken. Dit verklaart eensdeels de politieke apathie, anderzijds mogen we bedenken, dat we leven in een grote machtige tijd, waarin degenen die ons weerstreven, niet aflaten hun activiteiten met elan te on dernemen. En wanneer wij, én vooral gij, jongeren, terzijde blijven staan, kan het niet anders of straks zal ons mis schien hetzelfde lot beschoren zijn, als in 1952 ons deel, misschien ons verdien de deel was. 1 1 We mogen nooit vergeten, dat een grote opgave op onze schouders is ge legd, n.l. ons deel te leveren aan het staatsbestuur en te zorgen, dat wij door onze invloed mede bewerken, dat het staatsbestuur gevoerd wordt naar de be ginselen die de onze zijn. - 1 En de burgemeester werkte vervolgens het motto van het KVP-werkprogram: Voor Christendom, vrijheid en welvaart uit. 1 En hij beslootbet is zo verheugend, dat gfe vandaag hier bijeen zijt gekomen met een concrete bedoeling. In het maat schappelijk leven van deze tijd zijt .ge waaide volle elementen; gij staat temid den van het leven, het maatschappelijk leven spreekt U aan en ge ondervindt er iedere dag de impulsen-. Wie komt meer in aanmerking in de ze vormdriftigc tijd, nu het maatschap pelijk leven ons allen zo beroert, om U politiek sterk te maken, om te zorgen dat ge zult zijn een baken voor degenen die de koers niet meer weten te vinden, om de partij te maken tot teen rots in dc branding. Ge zult dc banier van de K. V. P. voor U uitdragen, anderen in Uw gelederen trekken en die banier planten op het bolwerk. Katholieke jongeren van Waal wijle, were dï 1 Er werd naar aanleiding van enkele vragen uit de vergadering door Drs Co sijn nog het een en ander uiteengezet, waarna tenslotte de edelachtbare heer F. Smolders, vice-voorzitter van de senio ren-afdeling Waalwijk der K.V.P. even eens zijn vreugde over dit initiatief tot uitdrukking bracht; de jongeren zouden eén stimulans kunnen zijn voor de oude re K.V.P. en ook hij verklaarde, even- air Drs Cosijn dat had gedaan, dat de overwinning van de verkiezingen in 1956 de inzet moest zijn van alle KVP-acti- viteit. Toen kon deze veelbelovende vergade ring gesloten worden. Op 18 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Zeereerw. Pater Bruno a Cruce (Jos. Heunen), zijn H. Professie aflegde in de Orde van de Ongeschoeide Carmelieten. Deze dag be looft in de hele Carmelprovincie van Nederland een dag te worden van uit zonderlijk grote vrdeugde en huldebe toon ter ere van de zilveren jubilaris, die aedurende 25 jaren al zijn goede gaven en talenten in dienst heeft gesteld voor de opbouw en uitbreiding van de nog jonge, Nederlandse Semi-Provincie van bovengenoemde Orde. Met een aparte luister zal dit feest gevierd worden te Waspik-Boven, waar de Zeereerw. Pa ter Bruno a Cruce sinds 1951 het ambt waarneemt van Rector aan de St. The- resiakerk. Pater Bruno werd geboren te Geleen (L.)Zijn humaniora-opleiding genoot hij aan het College van de Z.Z.E.E. He ren Kruisheren te Maeseyk - Belg. Lim burg. In September 1929 vertrok hij naar Reisach in Zuid-Beieren, waar hij in trad in het Noviciaat van de Paters On geschoeide Carmelieten, waar hij de 16e September van het volgend jaar zijn H.H. Geloften aflegde. Zijn filosofische en theologische studies deed hij aan het Theologicum te Geleen, waar hij in 1935 tot priester werd gewijd. In hetzelfde jaar werd hij door zijn Provinciaal Over ste reeds benoemd tot leraar aan het Gymnasium te Geleen, hetgeen hij bleef tof Mei 1951, toen het Provinciaal Ka pittel het aanstelde als Rector van de St. Theresiakerk te Waspik-Boven. On danks zijn zware taak als leraar en sur veillant aan het Gymnasium, kreeg hij nauwelijks 4 jaar na zijn Priesterwijding, in het jaar 1939, zijn benoeming tot Prior van het Theologicum te Geleen, hetgeen hij bleef tot 1945. Zeer grote verdiensten heeft hij zich verworven voor het ont zaggelijk vele en moeilijke werk, dat hij gedurende de oorlogsjaren voor convént en internaat gepresteerd heeft. Geduren de de tijd dat hij werkzaam was in zijn Prioraat en als leraar aan het Gymna sium, werd hij door de Bisschop van Roermond aangesteld als biechtvader van de Zusters: Arme Dienstmaagden van Jezus Christus, een taak die hij 11 jaren tot grote tevredenheid van de re ligieuzen in 4 kloosters verrichtte. In Geleen, dat zich in de dertigerjaren als mijnindustrie-centrum zeer sterk ont wikkelde, was hij een veel gevraagde biechtvader voor de mijnwerkers, die hij in biechtstoel en spreekkamer met raad en daad bijstond. Zelfs gedurende .de vacantiemaanden wilde hij van een wel verdiende rust niets weten, maar was hij voortdurend onderweg voor het gevën van retraites en hield hij recollectiedagen voor religieuzen. Door de parochieher ders van de buurtparochies werd hij me nigmaal gevraagd voor het houden van tridua en vastenpreken. Gedurende de twee laatste jaren van zijn verblijf te Ge leen, was hij nog leraar aan de vakschool te Sittard in godsdienstleer en maat schappijleer. Sedert 1951 is de Zeereerw. Pater Bruno als Rector verbonden aan de St. Theresiakerk te Waspik-Boven, waar hij door zijn jovialiteit en opge ruimdheid de harten van zijn beminde parochianen heeft gewonnen. Alhoewel het de uitdrukkelijke wens is van de feesteling dat zijn zilveren professie-ju bileum in alle stilte gevierd wordt, is men toch al geruime tijd bezig om de 18de September te maken tot een gloriedag ter ere van hem, die ook in Waspik-Bo ven als priester en kloosterling zijn ta lenten en capaciteiten gebruikt tot meer dere eer van God en tot heil van de zie len, die aan zijn zorgen werden toever trouwd. Moge het hem gegeven worden on. nog lang te werken temidden van hen, die hem lief en dierbaar zijn ge warden: Zijn mensen van Waspik-Bo- vën. ZEER GROTE BELANGSTELLING VOOR DE H. HARTSTOET. De geheel vernieuwde H. Hartstoet, die Zondag 18 September in Tilburg zal trekken, blijkt nu reeds een overstelpen de belangstelling te trekken, vooral uit Brabant. In verband daarmede deelt het orga niserend comité mee, dat in eerste in stantie 4000 tribuneplaatsen op verschil lende punfen langs de route worden ge plaatst. Men kan zich nog van een plaats verzekeren. Er bestaat namelijk nu reeds de gelegenheid plaatsen te be spreken. 1 Over de stoet zelf zullen uitvoerige programma's beschikbaar zijn, waarin de gehele opzet tot in details staat ver klaard. Intussen heeft de Tilburgse politie uit voerige maatregelen genomen om het verkeer in de binnenstad in goede ba nen te leiden. TWEE DODEN OP RIJKSWEG TILBURG—s-BOSCH. Kruispunt Helvoirt levensgevaarlijk. Op het kruispunt te Helvoirt op de rijksweg Tilburg's-Bosch is Donder dagmiddag omstreeks kwart voor zes, weer een dodelijk ongeluk gebeurd. De 74-jarige J. van Balkom uit Hel voirt kwam hier om het leven. Ook Woensdagmiddag heeft het ver keer hier een slachtoffer geëist. Toen werd eén vier-jarig kindje, J. iWels, bij een aanrijding gedood. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN"

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2