Hei gouden jubileum van de Fa. Frans san Wees Zn. Het Brabanis Orkest ORKESTKLOKKEN m Voor enkele nette meisjes een aangename werkkring LANDIS GYR N.V. werd enthousiast gevierd begint zijn zesde lustrum Het Brabants Orkest DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 Hartelijke huldiging van directeur J. van Wees DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. (je directeur-eigenaar, de heer Jo v. ees Het was Vrijdag'i-l. weer feest in de wereld van de schoen- industrie, toen de he?1 feit Sch" ja^nleT^en ziin intrede in Het feesfis^evierd door het personeel, dat in de morgen- uren zijn directeur een welgemeende hielde bracht. tt fp(>sf werd ook gevierd door zeer \elen uit dc j rin<* van relaties der jubilerende firma, die s middags 01 vu u»v «*vn i Vto stanzinessenfabriek van Nederland en tot een zeer be tekenende machinefabriek. Die, nu dc l*"! «it in cfool IQ bereikt, sterker dan c een overgroot gedeelte b~ sterkeV to oÏÏt en meer dan ooit in staatss dTdandse^'s^oe^ndustrie1, 'voor' Taar^ rTening te nemen. EEN SCHOON GESCHENK VAN HET PERSONEEL.. De feestdag begon met een plechtige H. Mis in de parochie kerk van St. Jan, die werd opge dragen door de HoogEerw. Heer Deken. Het parochieel zangkoor zong de bekende mis van Don Perosi, terwijl een van de em ploye's van het jubilerend be drijf, de heer Christ v. Os, achlei de speeltafel van het orgel had plaats genomen. Na de H. Mis speelde hij de wijdingsvol e com positie van J. S. Bach, preludium en fuga in bes. In Hotel Verwiel kwam t per soneel toen bij elkaar en men werd er hartelijk onthaald dooi de directie. Het was de heer P. Bertels, die de huldigingshij eenkomst open de; hij noemde het een teestelij- ke bijeenkomst, omdat vandaag immers herdacht werd dat wij- len de heer Frans van Wees vijf- ge (Machine briek en omdat vandaag het ju bileum werd gevierd van de di recteur, de heer Jo van Wees. Men moest van hem geen over zicht verwachten van de geschie denis van het bedrijf, er waren cr verschillenden werkzaam die er langer waren dan hij oud was, terwijl deze taak bovendien was weggelegd voor de feestredenaar de heer van der Hammen. Geen blik in het verleden dus, maar wel wilde hij even een blik werpen in de toekomst. Willen wij, aldus de heer Ber tels, in de tijd die voor ons ligt, ons bedrijf uitbreiden' en op een nog hoger plan brengen, dan zal dit alleen kunnen door een een drachtige samenwerking en een sterke eensgezindheid, om straks bij de economische moeilijkhe den, die wellicht zullen komen, nu reeds de steeds toenemende concurrentie het hoofd te kun nen bieden. In hechte teamgeest moeten wij werken aan een nog beter product. Wanneer we het voornemen maken dit te berei ken, dan heeft het feest van van daag een blijvende waarde voor de zaak, waarvan we vandaag 't vijftigjarig bestaan vieren. VOORUITZIENDE BLIK. Toen sprak de voorzitter van de fabriekscommissie, de heer A. van der Hammen zijn keurig ver zorgde huldigingsrede uit en hij begon met te zeggen hoe hem het eerste programmapunt getroffen had. Als andersdenkende Vond hij het een zeer mooie gewoonte de dag te beginnen met een H. Mis, want, zei hij, waar kunnen we beter ons dankoffer brengen dan in de kerk, voor het aange zicht van Hem, die het gegeven heeft dat we deze dag mogen be leven. Wanneer we terugzien op de geschiedenis van het bedrijf en daarover in de bladen gelezen hebben, vervolgde hij, dan wordt zeer de nadruk gelegd op het be gin van de firma. Een bescheiden begin was t, als rijwielreparatieinrichting, maar dat getuigde van een vooruit ziende blik, want in die tijd wa ren er nog niet zoveel rijwielen als nu atoombommen. De blik van de oprichter reikte echter verder; het bedrijf werd gericht op de schoenindustrie, die toen voor 89 was aangewezen op Duijtsland. Toen de spreker ruim vijfen twintig jaren geleden het bedrijf mocht betreden, was het al een behoorlijk geoutilleerd en geleid bedrijf, onder de beproefde lei ding van de heer van Wees, die gesteund werd door zijn zoons. Niet altijd ging het crescendo, ook het „memento mon het. gedenk te sterven heeft geklon ken, toen de heer Harry v. W ees de zaak ontviel. We mogen hem niet zonder n enkele gedachte voorbijgaan, zei de heer van der Hammen, die hem een man onder de mannen noemde, die meeleefde met hun moeilijkheden. Maar het leven ging verder en men kwam de moeilijkheden \an de bezetting en de bevrijding te bovenij. Hij geloofde dal de 1,. van Wees de eerste was, die na de bevrijding weer op volle toe ren draaide, toen ook werden dc bestaande plannen tot uitbrei ding verwezenlijkt. Maar weer klonk het „memento mon en het bedrijf werd een grote slag toegebracht, toen de oprichter dc zaak ontviel. Met diepe erkente lijkheid herdacht men hem. Een grote verantwoordelijk heid werd toen gelegd op de schouders van de heer J.v. ees en wanneer men schreef, dat hij de voetsporen van zijn vader drukte, dan zou de feestredenaar het nog scherper willen uitdruk ken: hij drukte de voetsporen van zijn vader dieper. De zaak had bekendheid verworven tot over de landsgrenzen; er zouden ook in de toekomst op- en neer gangen zijn, maar dc ruime kijk op iiet zakenleven van de huidi ge eigenaar zou deze wel overle ven. En dan bood de heer van der Hammen het geschenk van het personeel aan, een bronzen pla quette, waarop de Waal wij kse kunstenaar A. Stokwielder de koppen van de heren Frans en Jo van Wees had geciseleerd. En wijzend op de figuur van de op richter, zei dc heer van der Ham men: wat hij gewrocht heeft, daarop moet gij verder houwen. Hij heeft met tranen gezaaid, gij moogt met gejuich oogsten, maar dit betekent niet, dat gij op de lauweren moogt gaan rusten. ooit alleen klaar te kunnen spe len, maar hij had zich gesteund geweten door een kern van me dewerkers, onder wie er meerde ren waren van 25 en 30 jaren trouwe dienst. Hij dankte voor het prachtige geschenk, dat hij dikwijls hoopte te bekijken. Men had geen mooi er huldeblijk kunnen bedenken, vooral omdat dit de gedachtenis aan zijn vader, aan wie hij zoveel was verschuldigd, levendig hield. De heer Bertels dankte hij dan, omdat deze het leeuwenaandeel had gehad in de voorbereiding van het feest; de heer van Os, die zich zoveel moeite had gege ven voor de opluistering van de kerkdienst; de heer van Wees zei meer ingesteld te zijn op het la- verzorging van directie en bedie ning en men zong een hartelijk „lang zullen ze leven In de namiddag was er 'n druk bezochte receptie, eveneens in Hotel Verwiel, waar ontelbare prachtige bloemstukken te prijk stonden als evenzovele blijken van gelukwens en meeleven van velen. De burgemeester van Waalwijk was de eerste, die al voor 't aan- vangsuur zijn opwachting kwam maken, omdat zijn bezigheden hem naar elders riepen. Verder zagen we de heren wethouders en de gemeentesecretaris, de Wel- Eerw. Heren Kapelaans Lempens en Knaapen, de heer van liet, directeur van dc gemeentelijke licht- en waterbedrijven, de heer directeur van het gewestelijk ar beidsbureau, de heer Ir. Roelofs Heijrmans, directeur van de MVLS en TNO en talloze ande ren, vrienden en bekenden en za kenrelaties van het jubilerende bedrijf, die allen hun hartelijke gelukwensen kwamen aanbieden 'en een glas kwamen ledigen op de volgende vijftig jaren. Zaterdag is de feestviering voortgezet met een reis van ge PIERRE JETTEUR de nieuwe concertmeester Het Brabants Orkest. van waai in de fabriek,"maar hij, en i heel liet personeel naar Rottcr- zeker zijn vrouw en dochters, dam, Den Haag, Amsterdam, hadden de muzikale verzorging zeer op prijs gesteld. En tenslotte verzocht hij de aanwezigen het glas te ledigen op het welzijn van de zaak en de me dewerkers. Het personeel bleef nog enige tijd in Hotel Verwiel, in goede Marken, Volendam enz. en het is een echte feestreis geworden. En vandaag is men begonnen aan de volgende vijftig jaren in de geschiedenis van dit levens krachtige bedrijf, dat wij alle goeds wensen voor de toekomst, ten voordele van directie, van personeel en ten voordele ook van de hele Nederlandse schoen industrie. Weer talrijke premières van het orkest. Na een luisterrijke lustrumviering, die culmineerde in de uitvoering van Bruck ner's zevende symphonic, gaat Het Brabants Orkest weer een aanvang maken met een nieuw muzivkseizoen 1955-19 56. Gewapend weer met een groot en thousiasme, zich gesteund wetend door talrijke vrienden, zal het orkest voor t zesde jaar onze Brabantse gemeenschap gaan dienen. In het begin van dezie maand zijn de repetities weer begonnen en op 12 September zal het eerste concert plaats vinden. Het zal 't eerste zijn van een aantal podium-beurten, zo als men dit pleegt te noemen, dat het aantal van het afgelopen seizoen, onge veer 175 vermoedelijk nog zal overtreffen. Op 8 December zal het orkest on der auspiciën van de Waalwijkse Kunstkring in Waalwijk concerteren. echter ten onrechte, dat Het Brabants Orkest voor deze grote componist orivol- Hij wilde dan ook Mevrouw v. Wees en de kinderen in de hulde betrekken, zoals het ook de goc- de gewoonte was in het bedrijf, dat'ook de vrouw vap een jubi laris steeds hij dc huldiging be trokken werd. Hij bood mevrouw een prachtige bloemenmand aan en wenste het gezin alle voor spoed in het maatschappelijk le ven, in het bedrijfsleven en in 't gezin en tenslotte dankte hij de 'heren Bertels en Stokwielder voor het tijdig en schoon gereed komen van het geschenk. Alle leden van het personeel feliciteerden toen de jubilerende directeur en zijn gezin, waarna men het glas hief op het welzijn van de firma. DANK AAN MEDEWERKERS. De heer Jo van Wees moest zijn dankwoord beginnen, zoals hij zei, met de clementie van de aanwezigen in te roepen; bet spreken was hem geen dagelijks werk en de tijd om zich terdege voor te bereiden had hem ont broken. Het was hem niet wel mogelijk de gevoelens die hem bezielden, op dit moment uit te drukken. Er overheerste echter een ge viel van dankbaarheid voor de huldiging die hem was gebracht. Het was hem een genoegen ge weest te zien, voor zover hij het had mogen zien, met hoeveel en thousiasme het feest was voor bereid. De directeur verklaarde zich zeer getroffen door de woorden van de heer van der Hammen, vooral voor de gevoelvolle woor den die deze wijdde aan de nage dachtenis van zijn vader. En de heer van Wees riep die jaren in De uitvoering van de zevende sympho nic van Bruckner tijdens de concerten bij gelegenheid van de lustrumviering, mag men zien als een demonstratie van dat gene wat Het Brabants Orkest in 5 jaren hard werken heeft weten te bereiken. In die 5 jaren is een repertoire opgebouwd, dat de grootste bewondering afdwingt. Het waren 5 jaren van gestage kwanti tatieve, maar vooral ook van kwalitatie ve groei, hetgeen tot uiting komt in een aantal van ruim 70 musici en in de hoop dat het Rijk spoedig zal overgaan tot be vordering van het orkest naar de klasse C. Daardoor zal de oplossing kunnën worden bereikt in het financieringspro bleem van 't grotere, maar noodzakelij ke aantal musici, waarin de klasse D voorziet. ABONNEMENTSCONCERTEN. Met een zeer gerechtvaardigd optimis me begint het orkest weer een nieuw set- zoen, waarvoor in de vier grootste ste den van Brabant weer twee series abon nementsconcerten zijn voorbereid, maar waarbij de serie A is uitgebreid van 4 toe 5 concerten. Daarnaast is er in iedere serie een gastdirigent van naam opgeno men. Hein Jordans neemt uiteraard het leeuwenaandeel van de concerten voor zijn rekening, terwijl het laatste concert in de serie A onder leiding komt te staan van de dirigent van het Radio Philhar- monisch Orkest, Paul van Kempen, en t tweede concert in de B-serie onder lei ding van de Belgische Radio-dirigent Franz André. De andere gastdirigenten zijn Ernst Schaerer, Jan de Hoog, Edu- ard Flipse, Eugen Jochum 'en Ferenc Fricsay. BELANGRIJKE SOLISTEN In de beide abonnementsseries zullen belangrijke Nederlandse en buitenlandse solisten optreden: Leon Fleisher, piano, Cor de Groot, piano, André Navarra, cello, Lola Bobesco, viool. Herman Kreb- bers, viool, Evert v. Tright, hobo, Alex ander Uninsky, piano, Colette Brugerol- le, piano, Lia Palla, piano, Theo van der Pas, piano, Hans Richter-Haaser .piano, Hubert Barwahser, fluit, Theo Olof,.vi ool, Marinus Flipse, piano, Thomas Ma gyar, viool en V/illem Andriessen, piano. Voorts zullen nog als solisten met Het Brabants Orkest concerteren Pierre Jet- teur, viool, Regina Wijnalda, cello, 'Dick Vos, altviool, Frans Brouw, piano. Ma ria van den Boom, piano, Dick Mooy, fluit, Laszlo Revesz, viool, Arpad Szo- moru, cello, Gerard van Blerk, piano. Anne de Vries, Engelse hoorn, Ben Zaal, trompet en de vocalisten Claude Gous- sens. mezzo-sopraan, Herman Schey, bas, Lode de Vos, tenor, Corry Bijster, so praan, Annie Hermes, alt. doende belangstelling zou hebben. Op bescheiden wijze zullen de sterfda gen van de componisten Schumann en Bartok en de geboortedag van Mozart worden herdacht. In de Bredase concerten treedt evenals de vorige jaren het Rotterdams Philhar- monisch Orkest tweemaal op, onder de leiding van Eduart Flipse. In s-Herto- genbosch geeft Het Brabants Orkest een extra concert in de Casino-serie naast 't Residentie-orkest onder leiding van Eu gen Jochum en het Concertgebouworkest ender leiding van Ferens Fricsay. Eind hoven krijgt bovendien twee extra pro gramma's, waarvan eenmaal met de Zwitserse gastdirigent Ernst Schaerer. Bergen op Zoom en Helmond krijgen ieder een serie van drie abonnementscon certen. Dan zijn er nog tal van plaatsen waar Het Brabants Orkest concerten zal geven. SLECHTS ÉÉN CONCERT IN WAALWIJK. t Waalwijk zal Het Brabants Orkest slechts één keer kunnen ontvangen. De belangstelling bij vorige concerten was van dien aard, dat het bestuur van „Het "Brabants Orkest het niet ver antwoord acht meer dan één keer in dit seizoen in Waalwijk te concerteren. Dit is uitermate jammer. Zo zullen wij dit jaar weer de uitvoering van de Mat- theus Passion in de Nederl. Herv. Kerk moeten missen. En alhoewel de Zuid- Nederlandse Bachstichting naast de uit voeringen in Zaltbommel en s-Hertogen- bosch nog een derde uitvoering heeft ge vraagd, zal m'en niet besluiten om deze in Waalwijk te houden, ondanks de voortreffelijke sfeer, waarin het concer teren is in de Ned. Herv. Kerk. Op 8 December komt het orkest dus naar Waalwijk en zal des middags een jeugdconcert geven en in de avonduren een concert met toelichting. Laszlo Re vesz zal aan dit concert solistische me dewerking verlenen. ELF NIEUWE ORKESTLEDEN. Het Brabants Orkest zal dit seizoen beginnen met 11 nieuwe leden. Daar is oo de eerste plaats de le concertmeester, Pierre Jetteur. Pierre Jetteur is in de plaats gekomen van Simon Kooke, die thans eerste concertmeester is bij Het Gelders Orkest. Voorts is er een nieuwe eerste violist, een tweede violist, vier contrabassisten, een fluittist, een klarinet tist, een fagottist, een hoornist, een trom bonist en een nieuw lid voor pauken en slagwerk, naast Gonny van Tright-van Rijn. Het orkest telt thans 73 musici. De hoop tot bevordering van het Orkest naar de klasse C is dus gerechtvaardigd. CONCERTEN BUITEN DE PROVINCIE. Buiten de provincie zal het Brabants Orkest weer optreden in Maastricht en Roermond en het stemt tot grote vreug de, dat het orkest na zijn succesvol op treden in Amsterdam ook voor dit sei zoen weer een uitnodiging ontvangen heeft om in het Concertgebouw op te treden. In Turnhout wordt reeds het vijfde concert gegeven en daar het hier dus een lustrum betreft, zal aan dit concert een feestelijk tintje worden gegeven. Uit de hoofdstad van Belgisch Limburg, Has-, selt, werd na het eerste optreden in het eerste seizoen opnieuw een uitnodiging voor het geven van een concert ontvan gen. ABONNEMENTEN. De leiding van Het Brabants Orkest vertrouwt er op dat de gedurende het afgelopen seizoen weer sterk gestegen belangstelling voor het nemen van abon nementen thans moge leiden tot uitver kochte zalen in alle Brabantse steden. Teninde dit te bevorderen zijn de abonnementsgelden, ondanks de toege nomen kosten, op het oude peil gehand haafd, terwijl bovendien de reeds in het vorige seizoen voor iedereen ingevoerde rang CC van ƒ4.40 voor 4 concerten, ieder muziekliefhebber in staat stelt e'cn abonnement te nemen. De belangstelling en de sympathie van het Brabantse publiek in het komende seizoen zal het orkest zeer zeker prikke- len tot hogere prestaties. Bij de Administratie van Het Brabants Orkest, Julianalaan 13 te 's-Hertogen- bosch, kan men prospectussen aanvragen voor het seizoen 19551956. In deze prospectus, die ook dit keer weer uitste kend verzorgd is en waarvan de omslag voorzien is van een zeer suggesüeve tekening van de Bossche kunstenaar Jules Verschuren, vindt men de programma s van alle concerten in de verschillende series. PROGRAMMA'S MET EEN ZEER GEVARIEERD KARAKTER. De programma's van Het Brabants Orkest dragen weer een zeer sterk ge varieerd karakter. Naast werken van he dendaagse componisten uit binnen- en buitenland, is ruimschoots aandacht ge schonken aan het klassieke en romanti sche repertoire, die in de 5 voorafgaan de seizoenen nog niet werden gespeeld. Het merendeel der concerten zal dus weer uitsluitend bestaan uit premieres van het orkest. In een enkel geval is echter een werk van een der vorige sei zoenen opnieuw in het programma op genomen, zoals o.a. de le en 7e sym- phonie van Beethoven, daar het concert publiek in Brabant anders zou denken. voor Een schoon geschenk van een Brabantse klokkengieterij. Het Brabants Orkest heeft voor het.a.s. seizoen de „Symphonie fan- tastique" van Berlioz op zijn pro gramma genomen en dit hield in, dat aan de traditionele instrument bezetting een tweetal voor een or kest niet alledaagse instrumenten zou moeten worden toegevoegd. In de genoemde symphonie heb ben twee klokken, met name twee doodsklokken, functionele beteke nis. Doodsklokken zijn somber ge stemde klokken, die hun somber heid niet anders uiteraard dan door lage tonen tot uiting kunnen bren gen Lage tonen betekenen echter zware klokken, want de toonhoogte immers is bepalend inzake de dia meter van de klok en het gewicht. In de „Symphonie fantastique" van Berlioz nu moeten de doodsklokken de toonhoogte "g" en "c1" hebben, die alleen voortgebracht kunnen worden door klokken, die een dia meter hebben van respectievelijk 2 meter en 1% meter. Deze klokken hebben een gewicht van respectie velijk 5% en 2Vz ton. Dergelijke „gewichtige" instrumen ten zijn begrijpelijkerwijs voor een orkest onhandelbaar. Vandaar ook, dat men bij Berlioz' Symphonie en andere orkestwerken, waarin klok ken een rol vervullen, wel gedwon gen was zijn toevlucht te nemen tot gramofoonplaten. Daarmee echter nam men tegelijkertijd zijn toe vlucht tot surrogaat. Men kon wel iswaar niet anders, omdat er een voudig geen klokken waren, die aan twee voorwaarden zouden kunnen voldoen, n.l.: a. een zo gering mogelijk gewicht ondanks de zeer lage tonen. b. een muzikaal aanvaardbare klank. Dit was voor de dirigent van Het Brabants Orkest Hein Jordans, aan leiding het probleem eens voor te leggen aan de Brabantse klokken gieters en het toeval wilde, dat men in de klokkengieterij van Eijsbouts in Asten juist een reeks onderzoe kingen had afgesloten, die o.m. dit probleem tot onderwerp had. Met deze onderzoekingen heeft Eijsbouts zich terzake van het gie ten van klokken op volkomen on betreden paden begeven miet als resultaat, dat de gieterij de dirigent van Het Brabants Orkest in zijn wensen tegemoet kan komen. Het Brabants Orkest zal deze klokken als een geschenk kunnen beschou wen, een zeer bewonderenswaardi ge geste van deze firma. Voor Berlioz' Symphonie kan het orkest straks beschikken over twee klokken, die ondanks hun lage to nen van geringe omvang en ge wicht zijn. Een vinding van verstrekkende betekenis voor de Brabantse klok kengieters, die nu tot ongekende mogelijkheden in staat zijn en een welklinkende primeur voor Het Brabants Orkest tevens, die de vin ding van Eijsbouts op haar muzika liteit en derhalve op haar bruik baarheid in een symphonie-ensem ble zal toetsen. Aan Hein Jordans het genoegen de klokken in de or kestwereld te introduceren. Zij vormen de vrucht van de eer ste onderzoekingen op dit terrein sinds het ontstaan van de klok. Bij de nieuwe klokken hebben de verschillende boventonen een geheel andere ligging en sterkte ge kregen, waarbij het klanktotaal volkomen van het gebruikelijke mi- neur-accoord verschilt. Bij de aan slag valt onmiddellijk een duode- ciem op, die de klank op dat mo ment beheerst. Weliswaar snelen de overige boventonen ook een rol, maar door een geschikt aanslagpunt te kiezen, kan de sterkte van deze boventonen belangrijk verminderd worden. Op deze wijze verkrügt men een klank, die ongetwijfeld de suggestie van een doodsklok te ho ren zal kunnen geven. Een verdere karakterisering vindt men nog in een zwakkere boventuon, die aan de kleine terts klank van de luiklok doet denken. De klokken voor Het Brabants Orkest zullen een grotere muzikale waarde bezitten dan b.v. de bekende Parsivalklokken van de Opera in Brussel. Deze klokken kunnen door hun simpele schaal- vorm onmogelijk een zinvolle reeks boventonen geven. Tot slot dan de gewichten en af metingen van de nieuwe orkest- klokken toon „g" grootste diameter 60 cm., gewicht ca. 100 kg. toon „cl" grootste diometer 50 cm., gewicht ca. 40 kg. Een beduidend verschil met de traditionele klokken voor genoem de toonhoogte, die een diameter zouden moeten hebben van respec tievelijk 2 en 1% meter en een ge wicht van respectievelijk 5500 kg. en 2500 kg. In plaats van kaarten Op 18 September a.s. hopen wij met onze kinderen onze 25-jarige echtvereniging te ge denken. L. v. Campen M. v. Campen- v. d. Hammen Waalwijk, September 1955 Floris V laan 27 Receptie: Maandag 19 Sept. van 1-2.30 uur. bestaat de gelegenheid te vinden in het bedrijf van Vredesplein 4 Waalwijk Aan werknemer, die buiten Waalwijk wonen. W°rden;;rf^;ne;edXbdij Voor degenen, die zich overdag aanmelden, en de ouders die hen daa «Ml vergezellen, i. de,gewenst gelegenheid de fabriek te bezichtigen en het personeel aan de arbeid te zien. Aanmelding dagelük. bi) de po.ll.r, al.m.d. V.lldag.avond. von 7-8 unr

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3