l Wijde Wereld BINNENLAND DE LMGSIRMT WASPIK Waalwijkse en Langsiraaise Courar i BUITENLAND SPRANG VLIJMEN DRUNEN ELSHOUT HAARSTEEG GAPELLE HEUSDEN SPRANG-CAPELLE Kankerbes'rijding UIT DE gesprek tussen de paus en «mran MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955. Uitgever ïVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUIDEN 78c JAARGANG No. 76 Abonnement lö cent oer 2.45 per kwartaal f 70 franco o. o Advertentieprijs 10 cent per m.m Contract-advertenties speciaal tariet Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 - KAATSHEUVEL TEL. 2002. Br van BEURDENSTRAAT 8. - OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECPO' PRINS BERNHARD. ,,Ik ben uiterst voldaan over dit bijzonder prettige onderhoud''. Dit verklaarde Prins Bernhard Zater dagmorgen, toen hij het pauselijk studeervertrek te Castelgandolfo verliet, na een gesprek van ruim een half uur met de Heilige ader. Ook in een verklaring van het Va- ticaan werd gezegd, dat het onder houd geschiedde in een ,,zeer harte lijke atmosfeer". Prins Bernhard, die zich te Rome bevindt ter bijwo ning van het 5e congres der Euro pees-Amerikaanse vereniging, werd geheel alleen door Pius Pius XII Zaterdagmorgen om half tien in particuliere audiëntie ontvangen. Met grote minzaamheid informeer de de Paus naar koningin Juliana en de prinsessen en hij verzocht de Prins zijn beste wensen te willen overbrengen aan de koninklijke fa milie en aan het gehele Nederland se volk. ELF ARRESTATIES NA DIEFSTAL VAN CACAOBONEN. De Rijkspolitie te water heeft een in Diemen wonende vertegenwoor diger van een cacaofabriek gearres teerd. De man wordt verdacht van af Mei 1954 gestolen cacaobonen ter waarde van 600.0000 gulden, aan n commissionnair uit Hengelo, die eveneens is ingesloten, verkocht te hebben. Tevens zijn negen handlan gers van de Diemenaar 3 schui tenvoerders, een expediteur en zijn chauffeur uit Diemen, een contro leur en drie arbeiders aangehou den. De politie verwacht dat hier mee een einde is gekomen aan de omvangrijke diefstallen van cacao bonen van zeeschepen. dat een opstandelingenvloot van 21 schepen, waaronder een slagschip en een kruiser, gereed ligt om Bue nos Aires te bombarderen. Da op standelingen hadden aangekondigd de stad te bombarderen als Peron niet op een bepaald uur afgetreden zou zijn. Later verlengden zij de termijn, die echter verstreek zonder dat het vuur geopend werd DRIE COUREURS GEDOOD BIJ IERSE AUTO-RACE. Bij de TT-autoraces te Dundrod i,n Noord-Ierland zijn Zaterdag drie coureurs dodelijk verongelukt. Drie andere deelnemers en 2 toeschou- en begrijpelijk is het dus dat zij met de parochie geheel vergroeid was. Men kan gerust zeggen dat wel eik huishouden in die 18 jaren eens of meerdere malen de hulp van Zuster Martinez heeft nodig gehad en in geroepen. Steeds stond zij klaar en verleende met een eindeloos geduld de. nodige hulp. Zij wist te troosten en heeft veel stil gedragen leed vaak gelenigd. Laten we hopen dat het haar in Den Haag naar wens gaat. Tafeltennis. De tafeltennisclub „De Smashers" speelde een vriendschappelijke wed strijd tegen „Victoria '51" uit Haar steeg. Het le team wist te winnen met 73, het 2e team verloor met 37, het 3e team speelde gelijk 5-5. O. L. Vr. Schuts. De statiedag van de O. L. Vrouwe Schuts is weer schitterend geslaagd. wers moesten met verwondingen S Na een H. Mis, opgedragen door de naar het ziekenhuis worden overge bracht. De eerste twee slachtoffers vielen enkele minuten, na de start. Het waren de 26-jarige Jim Mayer uit Londen en de 20-jarige Bill Smith uit Lincoln. Zij kwamen om in, een helse vlammenzee, toen zes wagens met een enorme snelheid op de wrakstukken van Jim Mayers verongelukte „Cooper" reden. Het derde slachtoffer was de 24-jarige i Richard Mainwaring uit Essex, die in een bocht met zijn „Elva" over t| de kop sloeg. SOVJET-RUSLAND LAAT COLLABORATEURS VRIJ. De Russische regering heeft een amnestie afgekondigd voor alle Rus sen „in binnenland en buitenland", die tijdens de oorlog met de Duit- j sers hebben gecollaboreerd. Zij die veroordeeld zijn tot een gevange nisstraf van tien jaar, zullen onmid dellijk in vrijheid worden gesteld. Zij die tot langere straffen zijn ver oordeeld, krijgen de helft hiervan kwijtgescholden. Hoeveel veroor deelde Russen met deze amnestie zijm gemoeid, is niet bekend ge maakt. RUSSEN GEVEN PORKALA AAN FINLAND TERUG. REBELLEN BEHEERSEN ZES PROVINCIES. De Argentijnse rebellen delen na drie dagen felle strijd mee, zes van de veertien provincies in handen te hebben en hun radio-zenders mel den voortdurend nieuwe successen. Hoewel de regering al deze berich ten tegenspreekt en van haar kant onder meer de herovering van de derde stad in grootte van het land, Cordoba, heeft gemeld, zijn er toch aanwijzingen dat de situatie voor Peron veel minder gunstig is dan de regeringsradio voorstelt. Van Uru guay uit kan gorden waargenomen Boven het gebied van Porkala, 17 kilometer ten Westen van de Finse hoofdstad, hangen zware rookwolken, afkomstig van ontplof fingen, die tot in Helsinki kunnen worden gehoord. De Russen zijn be zig hun militaire installaties te ver nietigen in dit gebied, dat zij krach tens het Fins-Russische verdrag van 1947 voor 50 jaar hadden „gepacht". Sovjet-Rusland heeft namelijk be sloten Porkala aan de Finnen terug te geven. Dit besluit werd Zaterdag in Moskou meegedeeld aan de Finse staatspresident Paasiviki, die daar op het ogenblik vertoeft voor een officieel bezoek. Gildeheer, de ZeerEerw. Heer Pas toor G. Versteeg, verenigden zich de gildebroeders en ook de bescherm heer, de Edelachtb heer burgemees ter A. Snels, zich aan een koffieta fel in de Schutskamer in het café Klerks. De gilde-attributen werden weer verpacht, waardoor weer een nieuw lid werd aangenomen. Bij de onderlinge schietwedstrijd bleef de spanning tot het laatst toe aanwezig. Het lid M. Lommers be haalde de le prijs en werd bezitter van het Mariabeeldje, dat volgens traditie jaarlijks door de ZeerEerw. Heer Pastoor beschikbaar wordt ge steld. De avond werd in vereniging met de gildezusters op echt Bra bantse wijze doorgebracht. Rijvereniging „De Echo". De landelijke rijvereniging „De Echo" heeft een onderlinge wed strijd gehouden om het kampioen schap over 1955. De eerste vijf win naars waren A. v. d. Brandt, C. Pel- ders, J. v. Dommelen, A. Pulles en A. v. d. Wiel. Bedevaart Bokhoven, Door de bij de kring 's-Bosch aan gesloten landelijke rijverenigingen zal a.s. Zondag 25 Sept. een bede vaart gehouden worden naar Bok hoven. Ook „De Echo" uit Drunen- Elshout zal daaraan deelnemen. De prijzen werden na afloop door de voorzitter van de Langstraatse Bond. de heer W. v. Engelen, met een hartelijke toespraak uitgereikt. De Zwaluw. Zondag werd door de Postduivenver eniging De Zwaluw met verschillende leden deelgenomen aan de Nationale vlucht Parkestone (Engeland). Afstand voor Vlijmen 276 km. De duiven kwa men vlot afzetten. Los om 8 uur; eerste ouif te Vlijmen 11.7.40 van M. v. Dal alhier. Er waren 68 duiven gezet en de prij zen waren voor Vlijmen om 11.40 reeds verdiend. Vol belangstelling wordt de uitslag van deze Nationale vlucht weer tegemoet gezien. Opdracht. Het bouwen van een boerderij aan de Kerksteeg te Nieuwkuijk is opgedragen aan Joh. Verspeik. aannemer te Uden- hout. Architect P. Verboord te Vlijmen. Aannemingssom 34.750. kenners werden ze „uitgedreven om op- gcvanqen te worden door dc Voortrek kers. die met oubaas Goedkoop aan het hoofd hen met open arrn'.n ontvingen. Met een yell werd deze plechtigheid besloten. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer Frans Pul les slaagde voor het in Rotterdam ge houden examen Schoenwinkelier. Prijsuitreiking Jeugdspaaractie. Zaterdagmiddag had in het dorpshuis de prijsuitreiking plaats aan de deelne mers van de Jeugdspaaractie van de Boe renleenbank, die dit sparen een jaar lang hadden volgehouden en tevens de rebus, die aan deze spaaractie verbonden was, tot een goed einde hadden weten te bren- 1 gen. Hierbij waren aanwezig Deken Rooyackers, burgemeester Snels en het bestuur der Boerenleenbank. Burgemees- ter Snels, die de prijzen aan de 42 win- naars uitreikte, wees er op dat op de Brok, Woutje Klijn, Anny van Loon. An toon v. Loon, Nelly v. Balen, Jan van Loon, Adri v. Delft, Bertus v. Loon en Jantje Klijn. I Allen kregen deze middag tevens nog een tractatie, terwijl de heer Kamp op uitvoerige wijze de nieuwe spaaractie voor het komende jaar uitlegde. Spaar ders die het gehele jaar dit sparen vol houden, zullen op het einde van deze actie een complete speelgoedboerderij hebben, doordat bij iedere geregelde in leg hiervan een gedeelte wordt meege geven. Tevens krijgen de volhouders tot slot nog een prijs. Op Woensdagmiddag is de bank speciaal voor deze Jeudspaar- actie geopend en kunnen alle inlichtin gen worden ingewonnen. 45 Jaar S.H.J. De Gymnastiek- en Athletiekvereniging Kruisboogsport. Zondag 18 Sept. werd op de banen van het Kruisbooggezelschap „het Ro zenknopje", gevestigd in café H. Boom, het laatste Bondsconcours van de Lang straatse Kruisboogbond gehouden, met als uitslag: Korps A Wisselbeker 1955 Onderlinge Vriendschap. 1. Onderlinge Vriendschap, Haarsteeg 166 pnt. 2. Rozenjacht, Vlijmen 158 pnt. 3. Heidebloem, Schijndel 156 pnt. 4. Willem Teil, Vlijmen 155 pnt. 5. Na Arbeid Vermaak, Rosmalen 150 p. 6. Al doende leert men, Herpt 139 pnt. 7. Recht door Zee, Schijndel 76 pnt. Korps C 1. Willem Tell III 143 pnt. 2. Rozenjacht, Vlijmen 139 pnt. 3. Onderlinge Vriendschap, Haarsteeg 131 pnt. 4. Willem Tell IV, Vlijmen 127 pnt. Personeel A 1. A. van Erp. Schijndel 25 pnt. 2 Sjef v. Beijnen, Haarsteeg 24 pnt. 3. M. v. d. Heuvel, Vlijmen 24 pnt. 4. M. v. Ravenstijn, Haarsteeg 24 pnt. 5. H. v. Kraai, Schijndel 24 pnt. Personeel B 1. J. v. d. Breugel, Schijndel 25 pnt. 2. W. v. d. Heuvel, Vlijmen 24 pnt. 3. H. v. d. Broek, Schijndel 24 pnt. 4 J. v. d. Broek, Schijndel 24 pnt. Personeel C 1. M. Verbruggen, Schijndel 24 pnt. 2. A. v. Liempt, Vlijmen 22 pnt. ES 2£L"#EI 1 iarig bestaansfeest vier,. Deze beende Sf^Herman Jozef zal in Octcdjer haar 45- j 3- A. Timmerman*, Haara.ee, 22 pn,. veiéniging, die in de afgelopen jaren zo- hout hebben. 42 nog maar een klein getal was^Oe aanwezigen hadden de spaarzin ^rS'biïw^a5n"aan"S'''liSawW- goed betracht en hg spoorde hen aan ook onlwikkellng van de jeugd, telt thans dit het volgend jaar te doen 'en dan nog een vriendje aan te sporen hetzelfde te doen als hij. Spaarzaamheid is ook in j deze tijd, aldus burgemeester Snels, een grote deugd. Spreker juichte dan ook de activiteit der Boerenleenbank toe en hoopte dat het volgend jaar de zeer at tractieve spaaractie veel deelnemers zal hebben. De volgende jongens en meisjes kre gen als waar voor hun spaarzin en de deelname aan de rebus-wedstrijd, een fraaie prijs mee: Corry Elshout, Dini Elshout, Piet Ploegmakers, Johanna v. d. Pluijm, Ma ria Mimpen, Adriana Klerkx, Jos Ver hoeven, Adri Mimpen, Adriana Mimpen, Wim Mimpen, Maria v. d. Pluijm, Ma- rinus Pulles, Kees de Kort, Ria Verhoe ven, Antoon Verhoeven, Harrie v. En gelen, Gerard Pijnenburg, Mieke de Kort, Frans Smits, Johan Smits, Johan Ver hoeven. Corrie Pijnenburg, Mientje Lom mers, Anny de Kort, Henri Smits, Ria Brok, Jantje Brok, Louis Pulles, Johan Pijnenburg, Elly Muskens, Tacobus Klijn, Jeannet Muskens, Hendr. Klijn, Marijke 275 leden. Het feest zal op 9 October worden gevierd met een Turn-mis, een mars door de straten en in de avonduren een grote turndemonstratie in het dorps huis. Hieraan zal een keurturnploeg van het bisdom 's-Bosch haar medewerking verlenen. Wij hopen binnenkort op het een en ander nog nader terug te komen. Vergadering. Dinsdagavond belangrijke verga dering van de prefecten en onder prefecten der H. Familie in het lo kaal van de naaischool. Overplaatsing. De Eerw. Zuster Martinez is met ingang van 17 dezer overgeplaatst naar Den Haag, na een verblijf van 19 jaar in onze parochie. Ruim 18 jaar heeft zij een groot aandeel gehad in de wijkverpleging Streekonderzoek. In grote getalen waren Donderdag avond op uitnodiging van het bestuur van dc N.C.B. de boeren en tuinders naar de zaal De Harmonie gekomen om te luis teren naar het thema dat voor allen zeer belangrijk mag worden genoemd, n.l. een „Streekonderzoek op het gebied van de land- en tuinbouw. De voorzitter van de afdeling, de heer F. v. Bijnen, sprak, na allen welkom te hebben geheten, er zijn voldoening over uit dat de opkomst zo groot was; hij zag daarin het bewijs dat de boeren in het algemeen het grote nut er van inzien. Over de noodzaak van een onderzoek in een ganse streek, sprak hierna Ir Crijns; hij begon met de aanwezigen een duidelijke uiteenzetting te geven van de grove fouten die er in het algemeen wor den gemaakt. Om tot een zo groots mo gelijk doelmatige wijze van werken te geraken, is eerst een diepgaand onder zoek nodig om te weten te komen waar de z.g. knelpunten zitten. Is men met dit onderzoek gereedgeko men, dan zal kunnen worden vastgesteld olt een ruilverkaveling al dan niet ge wenst is. Hij sprak dan ook de hoop uit dat allen zonder uitzondering aan dit on derzoek zullen deelnemen. Daartoe zal een vragenlijst aan eenieder worden toe gezonden die uitgebreid is; de daaruit verkregen gegevens zullen als maatstaf dienen voor de maatregelen die te zijner tijd genomen zullen worden. Met 't ver tonen van een leerzaam filmprogramma werd de avond besloten. De heer L. H. Both nam afscheid als orgr.nist der Geref. Kerk. Aan het einde van de voormiddag- dienst in de Geref. Kerk alhier, nam j.l. Zondag kerkeraad en gemeente afscheid van de organist, de heer L. H. Both, die wegens zijn hoge leeftijd deze functie thans neerlegt. De heer Both heeft de Geref. Kerk van Sprang p.lm. 56 jaar als organist gediend; bij gelegenheid van zijn 59-jarig jubileum als zodanig, mocht de h^er Both van H.M. de Koningin als on derscheiding de de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, ontvangen. Namens kerkeraad en gemeente richtte Ds. van den Hout zich in zeer waarde rende woorden tot de heer Both 'en bracht hem zeer hartelijk dank voor de trouw en toewijding, waarmee hij gedurende 56 jaar de gemeenschap heeft begeleid, en verzocht de heer Both nog eenmaal de lofzangen uit Ps. 150 te begeleiden. De heer Both dankte in korte, gevoel volle bewoordingen voor de zeer waar derende woorden van dank tot hem ge richt en zeide steeds met blijdschap op het orgel de gemeentezang te hebben be geleid. Hij verzocht Gode de eer te geven met het zingen van het „Hallelujah, eeu wig dank en ere". Korps B 1. Heidebloem, Schijndel 155 pnt. 2. Willem Teil, Vlijmen 151 pnt. 3. Onderlinge Vriendschap, Haarsteeg 148 pnt. i 4. Rozenknopje, Vlijmen 146 pnt. 5. Rozenjacht, Vlijmen 139 pnt. 6. Al doende leert men, Herpt 91 pnt. 7. Recht door Zee, Schijndel 70 pnt. 8 Na Arbeid Vermaak, Rosmalen 67 p. Koningskruis, Hellings, Schijndel 42 p. Ere-teken Th. v. Gestel, Haarsteeg 43 punten. Geluksblok 1. A. Pouw, Herpt. 2. B. v. Engelen, Vlijmen. 3. A. v. Liempt, Vlijmen. 4. T. v. d. Dungen, Haarsteeg. 5. B. v. Erp, Schijndel. 6. H. v. d. wiel, Vlijmen. Extra prijzen A. M. v. d. Heuvel, Vlijmen 24 pnt. B. J. v. d. Broek, Schijndel 23 pnt. C. A. Kromzicht, Schijndel 22 pnt. A. M. v. Ravensteijn, Haarsteeg 24 pnt. B. H. v. d. Broek. Schijndel 24 pnt. C W. Herman, Vlijmen 19 pnt. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer A. v. Hoorn, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier, slaagde dezer dagen voor 't exa men „Bibliothecaris", welk examen door de Katholieke Centrale voor Lectuur voorziening werd afgenomen. Mej. Cl. M. Buys slaagde bij het te Groesbeek gehouden examen voor voor opleiding leerlingverpleegster. Haar op leiding genoot zij aan het Katholiek Stu die Centrum te Culemborg. Voor het diploma kraamverzorgster slaagde te Vught onze stadgenote Mej. M. Kuijpers. Nieuwe busdienst. Met ingang van 3 October a.s. zal de N.V. A.L.A.D. een geregelde busdienst gaan onderhouden van Heusden. via Heesbeen en Doeveren naar Waalwijk v.v. Deze dienst zal aansluiting geven op dé busdiensten van en naar het Land van Heusden en Altena. Schuttersgilde. Het schuttersgilde „St. Blasius zal deelnemen aan het Kastelijns-concours, dat op Zondag 25 September a.s. te Nieuwkuijk zal worden gehouden. Chr, Begrafenisvereniging „De Laatste Eer". A.s. Donderdagavond om 8 uur komt de Chr. Begrafenisvereniging „De Laat ste Eer" in de zaal van de Chr. Volks bond in algemene vergadering bijeen. Door het voorlopig bestuur zal opening van zaken worden gegeven, terwijl de verkiezing van een definitief bestuur zal plaats hebben en het reglement zal wor den vastgesteld. Chr. Padvindersgroep Jan dc Rooy. Zaterdagmiddag vond in de Drunense duinen de overgang plaats van Welpen naar Verkenners en Verkenners naar Voortrekkers. Na het hijsen van de vlag, het zeggen der wet en de horderoep, nam vaandrig Haverhals de Welpenonder scheidingstekens van Hans Versteeg en Gerrit Maijers in ontvangst en nam'en deze jongens afscheid van de horde, om daarna door vaandrig Haverhals naar de Verkenners te worden gebracht, waar I hopman de Vries hen opwachtte en ze I over gaf aan de zorgen van de Spechten- 1 patrouilleleider Gijs voor de Poorte. Ber- f nard Wissink en Wim Kappert namen daarna afscheid van het Verkennersleven j om in het vervolg het Voortrekkersspoor j te volgen. Door een dubbele haag Ver- Verbouwd winkelpand heropend. Zaterdagmorgen uur opende de rij wielhandelaar M. P .Nieuwenhuizen zijn verbouwd en gemoderniseerd winkelpand aan de Heistraat onder grote belangstel ling. Door deze verbouwing, welke is uitgevoerd door de aannemer H. Wage- inkers alhier, is het de heqr Nieuwen huizen mogelijk geworden rijwielen, bromfietsen en aanverwante artikelen. bcneVens electrische lampen, stofzuigers etc. op meer overzichtelijke wijze te eta leren. zulks ten gerieve en tot genoegen van zijn klandizie. Het was deze openingsdag een voort durend komen en gaan van belangstel- lei.den, die de heer en mevr. Nieuwen huizen kwamen complimenteren en te vens de riante winkelruimte, welke door diverse bloemstukken een feestelijk aan blik bood. bezichtigden. Dat de heer Nieuwenhuizen deze openingsdag goede zaken maakte, valt te begrijpen. Met de verbouwing en modernisering is de Heistraat weer een prachtig win kelpand rijker geworden. Lezing Plattelandsvrouwen. In het gebouw van de Landbouwhuis- houdschool aan de Nieuwevaart wordt Dinsdagavond half 8 een vergadering ge houden van de afdeling Sprang-Capelb van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Er zal een lezing met lichtbeelden worden gehouden over „Kamerplanten Gemeenteraadsvergadering. 5. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waspik op Donderdag 22 Sep tember 1955 om 8 uur ten gemeentehuize alhier. Agenda: 1Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging van de begroting 1955. 4. Voorstel tot toekenning van een sub sidie voor de restauratie der N. H. Kerk. Voorstel tot aanvrage om verhoging Algemene uitkering Gemeentefonds. 5 Voorstel tot wijziging c.q. hernieuw de vaststelling verordening Organisa tie en Beheer der Vrijwillige Brand weer. 7. Onderzoek geloofsbrief v/an nieuw benoemd raadslid. 8 Rondvraag. Zilveren Professiefccst vatn dc Zeeiveerw. Pater Bruno a Cruce, Rector aan de St. Thcresiakerk. Zondag j.l. werd in het rectoraat St. Theresia, alhier het 25-jarig professie- feest van Pater Rector gevierd. De parochianen vierden het feest uit bundig mee. Naast de geestelijke over heden van de Orde der Paters Onge schoeide Carmelieten, waren bij de plech tigheden en de huldiging e.a. ook aan wezig de edelachtbare heren burgemees ter en wethouders van Waspik, de voor zitter van de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak, de heer P. Broks, fa milieleden van de jubilaris. De jubilaris kreeg verscheidene ca- deaux aangeboden, waaronder 2 gebrand schilderde ramen (een van de parochia nen), een kazuifel van de Missienaai- kring, verder een bromfiets van de fa milie en enkele cadeaux onder couvert, o.a van de voetbalvereniging 'en 't kerk koor. Door bruidjes en geestelijkheid werd de jubilaris om 10 uur naar het altaar be geleid, waar een plechtige Hoogmis werd opgedragen, 's Middags was er een plech tig Lof. De Afdeling Waalwijk van het Koningin Wilhelmina Fonds zal van 7 tot 9 October a.s. wederom een beroep doen op de Waalwijkse be volking om haar milde bijdragen te leveren in de leniging van de grote nood, die door de zich steeds uit breidende ziekte „kanker" wordt veroorzaakt. Met zekere trots herinneren wij aan de menslievende daad, die Waalwijk stelde bij de „Haak-in-ac- tie", waardoor het aanzienlijke be drag van liefst 12000.— kon ge voegd worden bij het stichtingska pitaal van het Fonds, dat door onze geërbiedigde Prinses Wilhelmina zo warm werd aanbevolen bij de Ne derlandse bevolking. Mede hierdoor werd een goede basis gelegd voor de bestrijding van deze kwaal, waaraan jaarlijks te veel van onze ingezetenen vallen als slachtoffer. Bij de bestrijding van een andere volksziekte de tuberculose hebben wij mogen vaststellen wat eendrachtige samenwerking ver mag. Het sterftecijfer van deze ziek te is volgens een recent radiobe richt teruggelopen tot 7 op de 100.000 inwoners. Geheel overwon nen is deze ziekte nog niet, doch de verwachtingen voor de toekomst zijn zodanig hoopvol, dat binnen af zienbare tijd deze gevreesde volks ziekte tot de sporadische gevallen gerekend zal worden. Met de aangevangen bestrijding van de ziekte kanker kan en moet hetzelfde resultaat bereikt worden. De middelen, die hiervoor nodig zijn, zijn echter zeer kostbaar. Denkt U maar eens aan de aan schaffing van radium, cobaltbom- men enz., middelen ter bestrijding van kanker, die nog vanwege de kostbare apparatuur op slechte en kele centrale punten in ziekenhui zen zijn aangebracht. De distributie hiervan zal vermeerderd moeten worden en dit kan alleen tot stand komen, wanneer de gehele Neder landse bevolking in ruime mate" bij blijft dragen in de financiële nood, waarmede het K.W.F. te kompen heeft. De Waalwijkse ingezetenen, die bekend zijn om hun milddadigheid, zullen zeker ook bij de op handen zijnde collecte der Waalwijkse afde ling van het K.W.F de goede tradi tie voortzetten. Vol vertrouwen doet de afdeling Waalwijk een beroep op Uw medewerking. De collecte voor dit Fonds zal in onze gemeente ge houden worden op 7, 8 en 9 Octo ber zowel langs de huizen als in de bioscopen. Geeft in ruime mate Voor lien, die het nuttige met het aangename wensen te verenigen, is tevens nog een gelegenheid gescha pen om dit prachtige werk te steu ren. Op 24 September a.s. zal het „Doktorencabaret" uit Utrecht haar belangeloze medewerking verlenen door het geven van een uitvoering. MOERDIJKBRUG. Op Zaterdag 24 Sept. zal 't trein verkeer tussen Dordrecht en Lage- Z wal uwe van 21.15 uur af gestremd zijn in verband met het dubbelspo- rig maken van de Moerdijkbrug Het is mogelijk gebleken, om het dubbelspoor reeds met ingang van Zondag 25 Sept. in gebruik te ne men. On Zaterdag 24 Sept. 's avonds zullen ter vervanging van de trei nen autobussen rijden tussen Dord recht en Lage-Zwaluwe. KNVB TEGEN DAMESVOETBAL. Het bestuur van de KNVB heeft besloten, dat de bij de KNVB en bii de afdelingen aangesloten clubs in den vervolge hun terreinen niet meer voor damesvoetbalwedstrijden mogen afstaan. Indien de cdubs niet over eigen terreinen beschikken, is bepaald dat een damesontmoeting niet -meer vooraf mag gaan aan een door de KNVB of door een van zijn afdelingen uitgeschreven wedstrijd. Waterschap „Zuiveringsschap dc Donr,v". Tot lid van het dagelijks bestuur van het Waterschap „Zuiveringsschap de Donge" werd benoemd de heer M. van Dongen alhier. De heer v. Dongen werd benoemd in de plaats van de heer D. Smits, oud-burgemeester van 's-Graven- moer, die in verband met zijn hoge leef tijd ontslag had aangevraagd.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1