DE MAN U!T CHICAGO I Ook Spierpijn Beslissing inzake bouw van 30 woningen. Nogmaals het verscharen van vee. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 2 Bij iedere maaltijd een kwelling op komst? RAAD VAN SPRANG-CAPELLE. oordeel op zijn plaats, dat deze toe stand in de laatste jaren belangrijk is verbeterd en dat de ontwerpbe groting 1956, ondanks de per 1 Sep tember van kracht geworden aan zienlijke belastingverlaging, wat de lopende dienst betreft, ongeveer 'n evenwicht vertoont. Desondanks blijft naar zijn mening een behoed zaam financiëel beleid noodzakelijk. OVERZICHT ONDERWERPEN VAN STAATSZORG 1956 EN 1955. Ontwerp-begroting 1956. (De tussen haakjes geplaatste cij fers hebben betrekking op de be groting over 1955). AGENDA en PRAE-ADVIEZEN. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling namen voor nieuwe stra ten te Sprang. 5. Beplanting Wittedijk. 6. Beplanting Molenstraat. 7. Verpachting gemeen te-eigendommen. 8. Aankoop strook grond t.b.v. de af rastering van het terrein der open bare school te Capelle. 9. Aankoop grond te Capelle van Mevr. van Toorn te Rotterdam. 10. Aankoop grond te Sprang van de heer D. A. Vos aldaar. 11 Aanleg plantsoen aan de Wendel- nesseweg. 12. Bespreking woningbouw door de Z. Ned. Bouw- en Handelscombinatie. 13. Waarborgen van rente en aflossing van hypothecaire geldleningen, door derden aan particulieren t.b.v. wo ningbouw te verstrekken. 14. Conversie Rijksvoorschotten ingevol ge de Woningwet. 15. Toekenning vergoeding ex. art. 13 der Lager-onderwijswet 1920. 16. Benoeming leden der commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Woon- ruimtewet 1947. 17 Handhaving raadsbesluit van 27 Mei 1955 tot wijziging der Algemene Po litieverordening. 18. Wijziging van de Algemene Politie verordening. 19. Vaststelling verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting. 20. Verzoek tot verhoging van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds voor het jaar 1956. 21 Aankoop pand Julianalaan 7 met grond van de Erven B. v. d. Hoeven alhier. 22. Wijziging gemeente-begroting 1955. 23. Mededelingen. 24. Rondvraag. 25. Sluiting. Vaststelling van straatnamen. Aan de straat, parallel lopend met de Molenstraat, alsmede aan de tussen deze nieuwe straat en de Molenstraat gelegén verbindingsweg, dient een naam te wor den gegeven. Om de herinnering aan de vroegere burgemeester van Sprang, die tevens de eerste burgemeester van de in 1923 ge vormde gemeente Sprang-Capelle was, levendig te houden, stellen B. en W. voor aan de parallel met de Molenstraat lopende straat de naam Burgemeester Meijerstraat te geven. Gezien de ligging van bovengenoemde verbindingsweg fen opzichte van de in de onmiddellijke omgeving daarvan ge legen molen en mede omdat deze straat de afsluiting vormt van een terrein, dat het karakter van een pleintje met mu ziektent zal krijgen, stellen B. en W. voor aan deze straat met pleintje de naam Molenplein te geven. Beplanting van de Wittedijk. Nu op korte termijn met de verbetering van de Wittedijk kan worden aangevan- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" meenae z.ana ae bcnipper en acht te daarmee een voldoende bijdrage tot de conversatie te hebben gele verd. Maar Adolf zei geheimzinnig: „ik weet, wat ik weet". En dat maakte méér indruk dan al de voorgemel de bijzonderheden. x-x-x-x-x-x „En motten jullie vanavond nou Defensie 1.360,0 (1.833,0). Buiten landse betrekkingen 106,8 (110,5). Overzeese Rijksdelen 75,7 (115,4). Politie en Justitie 274,3 (315,9). On derwijs en Cultuur 778,4 (719,1). Waterstaat 413,3 (339,9). Verkeer 202,5 (215,9). Handel en Nijverheid 195,9 (225,1). Land- en Tuinbouw, Veeteelt en Visserij 365,8 (371,5). Sociale voorzieningen 963,4 (977,4). Volkshuisvesting 258,4 (220,7). Her stel van oorlogsschade 329,1 (646,0). Herstel van watersnoodschade 31,9 (199,4). Rente en aflossing Nationa le Schuld 685,8 (859,0). Diensten van algemene aard 351,5 (340,1). Overige uitgaven 288,9 (255,5). Totaal 6.681,7 (7.744,4). gen, komt het B. en W. gewenst voor eveneens de beplanting van de Witte dijk vast te stellen. Dit plan voorziet in beplanting langs de Noordzijde met voornamelijk eikenstruiken, onderbroken door boombeplanting van salix alba Liempde. Aan de Zuidzijde zal de bestaande struikbeplanting gehandhaafd blijven, terwijl daarnaast een nieuwe beuken haag en struikbeplanting zal worden aangebracht. De kosten van dit plan worden door Staatsbosbeheer geraamd op 750. Beplanting van de Molenstraat. Nu de Molenstraat van een nieuw wegdek en trottoirs is voorzien, lijkt het B. en W. wenselijk om ook de beplan ting van deze straat in goede staat te brengen. De gemeente-architect heeft de kosten van de te treffen voorzieningen begroot op 1450.—. Verpachten van landerijen. De pacht van de onderstaande perce len land loopt af per 30 November a.s., zodat het noodzakelijk is deze thans op nieuw te regelen. 1. Govert van der Leij. Bouwland in ,.De Aanwassen", groot 0.64.60 ha. 2. Peter A. Snijders, idem in „De Waardjes",, groot 0.10.80 ha. 3. F. J. v. Zuilichem, Weiland „Ach terste Vaartland", groot1.74.90 ha. 4. Jan v. d. Schans, Weiland en Kade „Het Chagrijn", groot 2.29.90 ha. 5. M. Hoefnagel, Weiland en Kade „Voorste Vaartland", groot 1.45.20 ha. 6. J. Boezer, Weiland en Kade „Voor land van het Vaartland", groot 1.58.60 ha. Met uitzondering van het sub 6 ge noemde perceel, stellen B. en W. voor de pacht voor alle percelen te verlengen, evenwel tegen een pachtprijs van f 130.- per ha. per jaar, of zoveel minder als door de Grondkamer zal worden goedge keurd. De pachters hebben zich zowel met deze pachtsom als met de Algemene verpachtingsvoorwaarden accoord ver klaard. Wat betreft het sub 6 genoemde per ceel, delen B. en W. mee, dat de pachter hiervan, J. Boezer, Hoge Zandschel 21, zich ten opzichte van de verzorging van het land ook na herhaalde waarschuwin gen zo zeer heeft misdragen, dat zij hem met voor verlenging van de pacht in aanmerking wensen te doen kom'en. Aan gezien in de afgelopen jaren belangrijke percelen grond door aankoop zijn ont trokken aan het bedrijf van P. Snijders, Hoofdstraat 11 alhier, komt het B. en W. alleszins redelijk voor, aan hem ter com pensatie, thans dit land te verpachten, tegen bovenvermelde voorwaarden. Aankopen van grond in verband met de plaatsing van een ten'einafscheiding ten behoeve van de openbare lagere school. Werd bij raadsbesluit van II October 1954 ten behoeve van de uitbreiding van dc openbare lagere school reeds 'n strook grond aangekocht van de heren Min- naard en Cové alhier, thans is het nood zakelijk ten behoeve van de plaatsing van een deugdelijke erfafscheiding aan de Noordelijke zijde van de school een strook grond aan te kopen ter grootte van 6 m2, tw.. van de heer Minnaard ongeveer 2 m2 en van de heer Cové 4 vierkante meter. Na ampele bespreking met genoemde lieren is overeengekomen de koop en ver koop te dóén geschieden onder bepaalde voorwaarden. Aankoop van grond van Mevr. dc Wed. P. van Toorn-Rijkcn te Rotterdam. Op verzoek van B. en W. is Mevr. P. van Toorn-Rijken te Rotterdam bereid gevonden aan de gemeente te verkopen het perceel weiland, gelegen tussen de Schrevelstraat en de spoorlijn te Capelle, kadastraal bekend gemeente Capelle, in Sectie G nr. 684, ter grootte van 0.49.00 hectaren voor de totaalprijs van f 3000.-, welke prijs B. en W. billijk voorkomt. Grondaankoop van D. A. Vos tc Sprang-Capélle. Teneinde tot verdere uitvoering van 't uitbreidingsplan Sprang te kunnen ko men en mede in verband met de nood zakelijkheid om grond in eigendom te verkrijgen voor de aan de geprojecteerde Torenstraat te bouwen middenstandswo- nir.gen, is aan de heer D. A. Vos aldaar, verzocht aan de gemeente te verkopen het perceel land, kadastraal bekend ge meente Sprang in Sectie B nr. 739 ter giootte van 0.20.10 ha. De eigenaar bleek tot verkoop van een gedeelte be-> rcid te zijn; achter de bestaande veestal- ling behoudt de eigenaar echter 'n strook grond tot een oppervlakte van 240 m2, zodat het aan te kopen gedeelte 0.17.70 ha. groot is. Door de eigenaar werd een koopsom van 4500.- per ha. bedongen, terwijl daarnaast aanspraak werd gemaakt op bedrijfsschade-vergoeding, gerekend naar 5500.- per ha., in welk bedrag tevéns is begrepen een vergoeding van door de verkoper te betalen extra inkomstenbe lasting, zodat de gemeente 1770.- moet betalen. 1 Aanleg plantsoen aan de Wendelncsscweg. Nu de gronden, gelegen tussen de Schoolstraat en de Wendelnesseweg on middellijk ten Noorden van het Zuider afwateringskanaal, in eigendom aan de gemeente zijn overgegaan, dienen maat regelen te worden getroffen om de ter plaatse bestaande wildernis te doen ver dwijnen en het geheel een beter aanzien te geven. B. en W. hebben een begroting doen opmaken voor de aanleg van een plant soen ter plaatse. Het bestaande transfor matorhuisje zal door middel van een lage en hogere vaste beplanting zo goed mo gelijk aan het oog onttrokken worden. De kosten van pen en ander worden begroot op 2950.—. Tegelijk met dit project lijkt het B. en W. gewenst tevens over te gaan tot aan leg van een plantsoen op de gedempte waterloop langs de Wendelnesseweg- Oost. De afrasteringen en de hekwerken der aangrenzende woningen zullen door een haag worden gecamoufleerd, terwijl een eenvoudige afrastering het geheel zal begrenzen. De kosten, aan deze werk zaamheden verbonden, worden begroot op 1875.—. Beslissing gevraagd inzake Woningbouw. Bij besluit van 5 November 1954 is aan de Zuid-Nederlandse Bouw- en Han delscombinatie te Vlissingen naast het reeds op een vroeger tijdstip aan haar toegewezen bouwvolume voor 20 wonin gen, bovendien bouwvolume toegewezen voor nog 10 woningen en haar de daar voor benodigde grond verkocht. Thans medio September 1955 is nog niet met de uitvoering van 't bouw plan begonnen, ofschoon de bouw reeds op 17 Juli 1.1. gevorderd had dienen te zijn tot de bovenkant van de begane grondvloer. Op één van de aansporingen met de bouw der 10 woningen spoed te betrach ten, schreef de Zuid-Nederlandse Bouw en Handelscombinatie: „Hiermede verzoeken wij u beleefd ons toestemming te verlenen de woningen, welke thans door ons in uw gemeente worden gebouwd (bedoeld worden de 20 woningen), aan particulieren te verko pen. 'li i Gegadigden zullen door ons zoveel mo gelijk worden uitgezocht uit inwoners uwer gemeente. Mocht echter de animo niet voldoende zijn, dan zouden wij vrij buiten uw ge meente moeten kunnen verkopen". B. en W. hebben de Z.-Ned. Bouw en Handelscombinatie daarom meege deeld dat zij er niet aan kunnen mee werken dat de door haar gebouwde wo ningen worden verkocht aan gegadigden buiten de gemeente, omdat de schreeu wende woningnood te dezer plaatse niet gedoogt dat met voorbijgaan van de in gezetenen, aan personen, die met deze gemeente geen 'enkele relatie hebben, een woonvergunning wordt verleend. Tegelijkertijd hebben B. en W. haar aangeschreven hen vóór 10 September 1955 te berichten of zij onder deze voor waarden de 10 woningen nog wenste te bouwen, terwijl in het bevestigend geval de verzekering moest worden gegeven dat dan ook metterdaad vóór 1 October a.s. met de bouw zou zijn aangevangen en deze snel voltooid zou worden. De directeur van de Z.-Ned. Bouw- Angst voor brandend maagzuur Neem Rennies. Alleen al bij de gedachte aan die pijn lijke, snerpende zuurbrand hebt II al ge- gecen en gedronken vóór U aan tafel gaat. Waarom die ellende? Er zijn toch Rennies! Met Rennies hebt U van bran dend maagzuur niets te vrezen. U eet gewoon waar U trek in hebt. Mocht de nood aan de man (óf aan de vrouw!) komen, laat U één tot twee Rennies op de tong smelten. Ongemerkt het ver velende „glaasje water" komt er niet aan te pas! Zuurbrand en pijn zijn bij voorbaat kansloos, als U zorgt steeds 'n paar Rennies „op zak" te hebben. en Handelscombinatie heeft gezegd be reid te zijn de 10 woningen nog te bou wen, mits de gemeente de Combinatie toestemming verleent de thans in aan bouw zijnde 20 woningen te verkopen aan ingezetenen der gemeente, die voor komen op de lijst van ingeschreven wo ningzoekenden of aan ingezetenen, wier huidige woning bij aankoop van de door do Combinatie gebouwde woningen, voor andere gegadigden vrijkomt. B. en W. voelen zich niet vrij hierop te beslissen, omdat immers de raad bouwvolume heeft verleend en grond verkocht op basis dat de woningen zou- der. worden verhuurd, hetgeen met de Z.-Ned. Bouw- en Handelscombinatie ook was overeengekomen. B. en W. ontveinzen zich niet dat, in dien op dit voorstel wordt ingegaan, het schema voor toewijzing der 20 woningen, zoals de woonruimte-commissie dit reeds in grote lijnen heeft uitgestippeld, geheel zal worden doorkruisd en omver gewor pen. Daar staat tegenover, dat wanneer iemand particulier wil bouwen en daar voor bouwvolume aanvraagt, hij dit ook vrijwel immer verkrijgt. Maar voorheen was naast het bouwvolume, dat voor particuliere bouw beschikbaar werd ge steld, dan ook altijd nog een bouwvolu me voor gemeentebouw ter verhuur aan de minst-draagkrachtigen. En het is juist dit bouwvolume voor gemeentebouw van de jaren 1954 (20 woningen) en 1955 (10 woningen), dat is overgedragen aan de Z.-Ned. Bouw- en Handelscombinatie. Iets anders is of de Z;-Ned. Bouw- 'en Handelscombinatie er in zal slagen alle woningen te verkopen aan ingeschre ven woningzoekenden. Gezien de prijs der woningen, betwijfelen B. en W. zulks. Als de Z.-Ned. Bouw- en Handelscom binatie ook de 10 woningen bouwt, is het voordeel, dat geen verdere tijd ver loren behoeft te gaan. De consequentie van afwijzing van 't verzoek van de Z.-Ned. Bouw- en Han delscombinatie is, dat de raad dan gelijk tijdig dient te besluiten tot: a. intrekking van het verleende bouw volume voor de 10 woningen: b. intrekking van het besluit tot ver koop van de Z.-Ned. Bouw- en Han delscombinatie van grond aan de Schrevelstraat en 1350 m-' grond aan de Burgemeester Meijerstraat: c. tot beschikbaarstelling van een cre- diet van 147.600.- voor de bouw van: 1 I 4 woningen aan de Schrevelstraat: 6 woningen aan de Burgem. Meijer straat. Verlenen van tegemoetkomingen in de vervoerskosten schoolbezoek ex art. 13 der L.O.-wet 1920. Voorgesteld wordt de gevraagde ver goeding te verlenen. Benoeming leden Commissie van Advies, als bedoeld bij art. 8 der Woonruimte- wet 1947, I i De momenteel zitting hebbende leden stellen zich allen herkiesbaar: dit zijn: 1. Mevr. E. C. Maris-Kerst: 2. de heer C. D. Kooter; „Nou, maar wat ik net van Wor telmans hoorde „Wat zei Wortelmans?" Mevrouw Meerbach animeerde nimmer het praten van haar „volk" aan de deur met de leveranciers, maar kon evenmin ooit de verlei ding weerstaan, wanneer zulks on danks het verbod toch was ge schied, van de vrucht dezer conver satie mee te genieten. „Nou, hij zeitje, ik weet niet of ik het zeggen mag...." „M'n lieve mens, wat sta je daar te leuteren. Wat is er dan toch in vredesnaam. Je doet, of die man er met de kas van door is". „Nouniet met de kas". „Wat bedoel je?" „Nou, met iets anders". „Wat wou je zeggen". Mevrouw Meerbach ging zitten op de keuken stoel. „Is die Amerikaan weg?" „Ze zeggen het". „Heeft-ie gestolen?" „Daar heb ik niks van gehoord". „Wat bazelde je dan zo even?" „Ach, hij schijnt er met een.... dame, la-we-zegge, vandoor te zijn". „Welke dame?" „Weet ik het? Misschien de doch ter van de burgemeester." „Meid, ben je gek?" Mevrouw Meerbach verbleekte van schrik, agitatie en heerlijke sensatie-bele- 3. de heer J. A. Pruijssers; 4. de heer Jac. Vos; 5. de heer A. P. de Raat. Nogmaals: Het verschuren van vee. De Coöp. Landbouwers Aankoop-ver eniging te Sprang-Capelle blijkt 'n brief naar Ged. Staten te hebben geschreven, waarin zij haar bezwaren kenbaar maakt tegen het onlangs door de raad genomen besluit te verbieden, het vee los te ver- scharen, om aldus de particuliere eigen dommen, in de vorm van tuintjes e.d., te beschermen. Ged; Staten zonden een copie van deze brief naar B. en W. en tekenden hierbij aan, na de wens geuit te hebben het oor deel van de raad hierover te vernemen, dat zij er aan twijfelen of de bescher ming van het door de raad beoogde be lang wel zo strikte voorschriften vordert. Ged. Staten vragen zich af of de voor schriften van het wegenverkeersregle ment niet voldoende waarborgen bevat ten. In verband hiermee hebben B. en W. zich opnieuw omtrent deze aangelegen heid beraden. Als uitvloeisel daarvan maken zij eerst enkele opmerkingen t.a.v. het adres van de Coöp. Landbouwers Aankoop veren igi ng. Het adres van de Coöp. Landbouwers Aankoopvereniging. De voorzitter 'en secretaris dier ver eniging geven te kennen, dat zij spreken namens de leden der vereniging. B. en W. betwijfelen dit. Het is hun n.l. bekend, da' dit adres niet is uitgegaan op grond van een beslissing der leden-vergadering, maar van het dagelijks bestuur of moeten zij wellicht zeggen een meerderheid daar van? Op grond van hetgeen zo hier 'en daar uitgelaten wordt, menen zij, dat ge rechtvaardigde twijfel mag worden ge koesterd of wel alle bestuursleden con amore achter dit adres stonden, maar of niet meer het drijven van enkele de door slag gegeven heeft tot het doen uitgaan van dit adres. Hoe dit zij, zeker is, dat een groot aantal leden aan dit adres geen behoefte heeft, omdat die leden reeds lang vóór het tot stand komen van het gewraakte artikel hun vee slechts aan een touw gebonden vervoerden en zulks nog doen. Dat deze landbouwers en vee houders reeds vrijwillig hun vee slechts aan halsters gebonden verscharen, weer legt toch wel duidelijk de in het adres geponeerde stelling: dat het uitgevaar digde verbod „voor de landbouwers zeer grote moeilijkheden en bezwaren met zich zal brengen". Ook het verweer, dat men voor het vervoer van aan halsters gehouden vee ongeschoolden moet aantrekken en dat dit gevaarlijker is dan wanneer het vee los wordt geweid, lijkt B. en W., op zijn zachtst uitgedrukt, sterk overdreven. Als men aanschouwt hoe thans in vele gevallen twee a drie volwassenen (soms nog met enkele kinderen) per fiets ach ter een troep hollende koeien jagen, die als een levende muur al wat in de weg komt meesleuren en allerlei poorten en hekken binnenstormen, lijkt dit gevaar lijker. Dat men om een koe te geleiden ge schoold moet zijn, zal niet iedereen on derschrijven, maar in een plattelandsgt- meente als Sprang-Capelle is het meren deel der bevolking voldoende met vee bekend om één of meer koeien te kunnen geleiden. Bovendien is het treffend, dat in aan- gienzende landbouwgemeenten geen vee- verschaar-probleem bestaat. Aldaar wordt geen enkele koe los gedreven: alle vee wordt daar vervoerd in wagens, getrok ken door landbouw-trekkers. Vele „gro tere" boeren, die een groter aantal stuks vee bezitten, beschikken ook te dezer plaatse over een landbouwtrekker. De „kleinere" boeren met minder vee, zullen weer zeker in staat zijn om hun vee, aan de halster gebonden, over de weg te lei den, terwijl d.m.v. burenhulp het perso neelsvraagstuk zeker geen rol behoeft spelen. Ook als men de dieren los over de weg drijft, kan één persoon dit niet alleen. Het voorstel van het bestuur der Coöp. Landbouwers Aankoop Vereniging om het verscharen slechts gedurende een be paalde tijd per dag toe te staan, mist el ke betekenis. Ook dan kunnen de koeien de tuintjes vertrappen. Het bestuur ziet over het hoofd dat het hier niet gaat om bevordering van de verkeersveiligheid op de openbare weg. I v «o rheumatlacha pijnen r wrtjft U weg met venis. „Met Corrie?" „Ja, zo heet ze toch?" „Weet je 't zeker?" „Ik niet. Wortelmans had het er over." „Nou, ik geloof er niks van!" zei mevrouw Meerbach met vaste stem, inmiddels vurig hopende dat een stroom van feiten haar het begeerde geloof alsnog zou schenken. Op dat moment begreep ze, dat het niet comme il faut was, dergelijke din gen met het personeel te bespre ken. „Ga maar aan je werk en ver koop niet zulke praatjes", zei ze uit de hoogte tot de maagd en ver dween statig uit de keuken. En toen Lien enkele ogenblikken later haar oor klemde tegen de deur van de „salon", hoorde ze mevrouw door de telefoon: „Ja, Els, ben jij daar? Zeg, moeten we nog zingen van avond?Moet ik dat weten? Ja, maar ik hoor zulke rare dingen. Over die Amerikaanwat? Wat zeg je? O, jij toch ook?" Een zucht van zaligheid. „O, Els, vertel es, wat weet jijEen lange pauze, onderbroken door zuchten, ja-ja ge- zeg en gegichel. „O, nou, mijn meis je wist me vanmorgen te vertel len „Ja, dat wist ik al", mopperde Lien teleurgesteld en droop af naar de keuken. x-x-x-x-x-x Dc brief van Ged. Staten. Het le lid van artikel 46 van het we genverkeersreglement luidt: „1. Geleiders van rij- en trekdieren en vee moeten, wanneer zij zich daarmede op een weg bevinden, de dieren voldoen de in hun macht hebben." Het bewijs, dat de geleiders het vee niet voldoende in hun macht hebben, is eerst geleverd, wanneer dit vee een on geluk op de weg heeft veroorzaakt of de tuintjes vertrapt heeft. B. en W. wensen evenwel overlast aan en beschadiging van particuliere ei gendommen en openbare plantsoentjes zo- vee mogelijk te voorkomen. Daartoe biedt het Wegenverkeersreglem'ent h.i. te weinig houvast. B. en W. stellen voor Ged. Staten in de hierboven aangegeven zin te antwoor den. Wijziging Algemene Politieverordening. Reeds herhaalde malen is door de bur gemeester een verzoek ontvangen van ccllegae van aangrenzende gemeenten om ten aanzien van personen, die in die ge meenten op de zgn. „zwarte lijst" waren geplaatst, soortgelijke maatregelen te tref fen voor de gemeente Sprang-Capelle. Aan bovenbedoelde verzoeken' kan echter geen gevolg worden gegeven, aan gezien de Algemene Politieverordening dezer gemeente zodanige bevoegdheid niet aan de burgemeester heeft toege kend. Willen de bovenomschreven maat regelen effect sorteren, dan is het zeer gewénst om zodanige personen toegang tot de localiteiten te kunnen ontzeggen in een gebied dat tenminste de aangren zende gemeente omvat. Anderzijds is het ook gewenst zonodig tegen het drankmisbruik van in de ge meente woonachtige personen, die als drankzuchtig bekend staan, maatregelen te kunnen treffen. Teneinde deze lacune in de plaatselij ke wetgeving op te heffen, stellen B. en W. voor de Algemene Politie Verorde ning in die zin te wijzigen. Vaststelling van een nieuwe vcrordcning op de heffing van opcenten op de hoofd som der grondbelasting. Binnen het kader van het complex van maatregelen ter verlaging der Rijksbe lastingen is een wijziging vastgesteld van art. 278 van de gemeentewet, behelzende een verlaging van het in dit artikel ge noemde maximum aantal gemeentelijke opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting voor de gebouwde eigendommen van 190 op 60 en voor de ongebouwde eigendommen van 110 op 30 zuks met ingang van het belastingjaar 1956. Waar tot heden steeds het maximum getal opcenten is geheven en de gemeen telijke middelen niet toestaan dat minder dan het maximum opcenten wordt geheven, stellen B. 'en W. voor de nieu we wettelijke maxima aan te houden. i Indiening vain een verzoek om verhogfing van dc uitkomst per inwoner van de al gemene uitkering uit het gemeentefonds. Uitgaande van een uitkeringspercenta ge van 138 en de wenselijkheid een post voor onvoorziene uitgaven op de begro ting beschikbaar te hebben, zal het ba sis-bedrag der algemene uitkering voor 1956 in verhouding tot dat van 1955 ver hoogd dienen te worden met 14.50 per inwoner tot 40.per inwoner. V Dorpshuis De gemeente is thans in de gelegenheid her pand Julianalaan 7, bestaande uit wo ning, schuur, erf 'en tuin, met het daarbij behorende weiland, tezamen groot 1.31.85 ha., toebehorende aan de Erven B. v. d. Hoeven alhier, aan te kopen voor de prijs van 15.000. B. en W. zien deze grond als aange wezen voor de stichting van een dorps huis. Men weet hoe moeilijk het is om op een geschikte plaats voor dit doel grond te kunnen kopen. B. en W. zijn er niet in geslaagd, ondanks vele pogingen, om ook maar ergens aan de Heistraat ge schikte grond te verkrijgen. Thans is er de gelegénheid om op een plaats, die ta melijk centraal is gelegen, e'en dorpshuis te stichten, waarbij voldoende diepte aanwezig is voor een parkeerplaats vóór en een speelwei voor de jeugd etc. ach ter het gebouw. Bovendien zal een der gelijk gebouw ook uit aesthetisch oog punt op de aangegeven plaats zeer goed voldoen. Ook voor personen, woonach tig in de dorpskern Capelle zal de afstand tot het gebouw o.i. niet te ver af zijn, dat dit onoverkomelijke bezwaren zou opleverén, terwijl het overigens zeer weinig verschil uitmaakt of dit gebouw r.u in de buurt van het Groene Kruis gebouw dan wel op de aangegeven plaats wordt gebouwd. „Mevrouw Meerbach belde me zo even op", zei Els, de vrouw van de kantonrechter, tot haar man. „Het is een eeuwige roddel, dat mens, maar wat ze me nu wist te vertellen. Mr. de Raadt toonde bitter weinig belangstelling en daarom besprong Els hem meteen met 't grote nieuws „Corrie Dikkenburg is er vandoor met die Amerikaan, die Claren- bough". Hij zette zijn lorgnet af, keek zijn vrouw verward aan en vroeg: „Hè?" In geuren en kleuren vertelde Els haar man, genietend van zijn opge wekte belangstelling, wat ze wist, doorspekt met een weinigje dat ze niet wist, maar waarvan ze op goe de gronden vermoedde, dat het toch wel zo zou hebben kunnen zijn. Mr. de Raadt kende de mensen, kende de vrouwen, kende zijn Els. „Bewijzen", vroeg hij onverbid delijk. „Hè, ik sta niet voor de groene ta fel, hoor!" snibde Els, hopende met een groot woord het totaal ontbre ken van bewijs te kunnen verber gen. „Bewijzen!" vorderde Mr. de Raadt genadeloos. „Ja gunst, als mevrouw Meerbach je niet genoeg bewijs is. (Wordt vervolgd). Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 29). „Als het waar is wat ik heb horen smoezen en als ik lieg, lieg ik in commissie is die er van nacht vandoor gegaan met de een of andere Amerikaanse juffrouw, die hier ook in de buurt rond zwierf". „Kom", zei Kazeman, die zoveel slechtigheid niet geloven kon", de mensen vertellen maar wat". „Als je alles geloven wou wat Adolf vertelde", zei baas Jaap, in een poging het gevaarlijke onder werp te neutraliseren, „dan kwam je aan werken niet toe". „Geloven doe je in de kerk", nog zingen?" vroeg Wortelmans aan de dienstbode van mevrouw Meer bach, die van alle zaken betreffen de het zangkoor „Gloria in Excel- sis" op de hoogte was, zijnde haar mevrouw daarvan de vice-presiden- te was. „Waarom niet?" vroeg de blonde maagd. „Die Amerikaan gaat toch vanavond weg? Gloria zingt en de Harmonie komt blazen en er is een défilé van alle verenigingen met fakkels en vaardels. 't Heb toch in de Provinciebode gestaan?" „Nou, ik weet 't nog zo net niet", zei Wortelmans met een variant op de geheimzinnige passage, die Adolf in de kapperswinkel ten beste had gegeven. „Maar ik hoorde net van iemand, die het weten kan, dat die Amerikaan er vandoor is met een rare jongedame". „Hij logeert toch bij de burge meester?" „Nou, wat zou dat?" „Dan kan je 'em toch zo maar niet smeren? Dan weet de burgemeester er toch van en dan zou-ie mevrouw toch wel hebben opgebeld, dat de zang niet doorgaat." „Misschien houdt de burgemees ter 't wel stil", meende Wortelmans, die niet schroomde fantasie te hulp te roepen, waar wetenschap te kort schoot. „Misschien weet hij er meer van dan hem lief is". „Straks is die Amerikaan er met die mooie Corrie vandoor", riep de schone spijtig, want zij had het niet op Corrie, die nu eenmaal tot de „rijkdom" behoorde. „Wie zal 't zeggen", grapte Wor telmans. „Pas jij tenminste maar op, meid". „Ze zalle mij niet gappe!" meen de de maagd. „Daar ben ik altijd zelf nog bij". „Dat is 't em juist!" meende Wor telmans gevat. „Ga je gang maar, ik trek de deur wel dicht", x-x-x-x-x-x „Gaat u nog zingen, mevrouw?" „Ja, natuurlijk, Lien, dat heb ik gisteren toch al gezegd. Ik vind 't erg jammer dat je niet uit kunt, maar het kan niet anders". „O, wie weet", zei de maagd ge heimzinnig. „Wat bedoel je?" „Misschien ga ik wel uit en blijft u thuis." „Kind, wat doe je raadselachtig. Waarom zou ik thuisblijven." „Nou, als die uitvoering nou es niet doorgaat?" „Waarom zou die niet doorgaan?" „Veronderstel dat die Amerikaan se meneer al vóór die tijd weg was". „Ja, als de hemel valt, hebben we allemaal blauwe mutsjes op". Vanavond zal de gemeenteraad van Sprang-Capelle in een openbare verga dering bijeen komen, ter behandeling van een lijvig» agenda, die U hieronder, vergezeld van de prae-adviezen, aantreft. Er komen enkel» belangrijke punten op deze agenda voor, zoals bijvoorbeeld de kwestie met de Zuid-Ncd. Bouw- en Handelscombinatie inzake dc bouw van 30 woningen, in welke kwestie B. en W. van de raad een beslissing vra gen. Voor de afwisseling zal men ook nog eens gaan praten over het verscharen van vee, waarover men enige tijd geleden al druk heeft gedebatteerd. Men wordt hiertoe genoodzaakt door het bestuur van dc Coöp. Landbouwers Aan koopvereniging, dat een adres richtte tot Ged. Staten met het verzoek het ge wraakte artikel in dc Politieverordening ongedaan tc maken. B. en W. blij ven, gesteund door goede argumenten, echter op hun standpunt staan. Wat de raad zal doen, horen we vanavond wel.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6