Mr. R. J. TH. VAN DER HEIJDEN 25 JAAR BURGEMEESTER. Waaiwijkse en Langstraatse Courani EEN BIJZONDER JUBILEUM. J2)e ófée/s'/ic? Achtereenvolgens in Drunen - Waalwijk - Loonopzand. onkreukbare burgemeester Hooft van Amsterdam. Burgemeester van der Heijden was het ook die de beginstoot gaf aan de plannen voor een nieuwe grote Waaiwijkse haven, wel we tend ook, dat hiermee een meer dan enkel Waalwijks en Lang- straats belang was gediend. Een moeilijke tijd in Drunen. De taak van de burgemeester werd nog verzwaard, door het feit, dat hij benoemd werd tof waarnemend burgemeester van Waalwijk; hier was de materiële ontreddering niet zo groot, maar er was ook werk genoeg voor iemand die het werk niet uit de weg ging, en dat heeft de jubi lerende burgemeester nooi t ge daan. Zijn magistratuur in Waal wijk is niet van zo lange duur ge weest; maar ook Waalwijk heelt burgemeester van der Heijden le ren kennen als een energiek be stuurder, een voor alles recht vaardig magistraat, die ,,het ge meen besorgde als sijn eyghen gelijk Vondel indertijd zei van de Morgen in de plechtige huldi ging, die om half 12 in het Efte- ling-restaurant zal plaats hebben, zullen zijn verdiensten worden uitgemeten en geprezen door men sen die hier beter toe in staat zijn dan wij. We vonden het niettemin op zijn plaats, burgemeester van der Heijden, die steeds zo bescheiden is geweest en wars van alle uiter lijkheid, te roemen in de open baarheid van een kranten-artikel, en hem zo een gedeelte al vast, een klein gedeelte te geven, var de grote eer die hem toekomt voor de wijze waarop hij de be langen van zijn gemeente en van heel de Langstraat heeft behar tigd. EEN HOOFDSTUK APART. VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN [)it hlad verschijnt 2 x per week DE ECHO \fil HET ZUIDEN 78c JAARGANG No. Si Contract-advertenties 10 cent Der mm. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p Advertentieprijs speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2C21 Dr van BEURDENSTRAAT 8. KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' Wij mogen vandaag in de kolcran.en van ons blad de bijzondere aandacht van onze lezers vragen voor een bijzonJcr jubileum. Vandaag namelijk is het precies vijf- er-twintig jaren geleden, dat Mr. ft. J. Th. van der Heijden benoemd werd tot burgemeester van Drunen. Een vijf-en-twintig jarig jubileum is steeds een gelegenheid, die de bijzondere aandacht vraagt, en zeker wanneer het een jubileum is in een voornaam en ver antwoordelijk ambt, wat het burgemees terschap toch ongetwijfeld is. Benoemd door de kroon, is de bui ge - meester de hoogste drager van het bur gerlijk gezag in de mensengemeenschap die we gemeente noemen; de gemeen schap die, na het gezin, ons het meest na is en het meest tot ons spreekt; waar in de mens zich het meest gemeenschaps mens voelt en weet, en waarin de men selijke initiatieven het best tot ontplooi ing en de m'enselijke idealen het best tot verwezenlijking komen. Aan het hoofd te staan van een der gelijke gemeenschap is een schone maar niet gemakkelijkè taak en dat vijf-en- twintig jaren té hebben gedaan, met en thousiasme en bekwaamheid, maak; de verdiensten natuurlijk des te groter. Het jubileum van Burgemeester van der Heijden heeft echter een nog meer bij zonder karakter, -omdat hij gedurende al deze vijf-en-twintig jaren is werkzaam geweest in de Langstraat, heeft geijverd niet alleen voor de belangen van de Langstraatse gemeenten aan wier hoo- i hij stond, maar ook de Langstraat in naar geheel, met haar grote belangen op ve lerlei terrein, steeds ten volle heeft ge diend. dat getuigt de hoeveelheid func ties die hij naast zijn ambt van burge meester, bekleedt. Mr R. van der Heijden was allereerrt burgemeester van de gemeente Drunen. in de moeilijke dertiger jaren en in de nog moeilijkere na-oorlogse jar'cn, toen hij ook nog 2 jaar waarnemend burge meester van Waalwijk was. Na een 18-jarige magistratuur te Dru nen werd hij in 1948 benoemd tot bur gemeester van Loonopzand, welke ge meente in hem thans een magistraat bezit, die met een scherpe blik de belangen dier gemeente onderkent en er met grote voortvarendheid naar handelt; die on verzettelijk is als het geldt de belangen van gemeente en geme^ntenaren. zoals hij ook onverzettelijk was tijdens de Duitse bezetting; zijn toenmalige gevan genisstraf mag hij thans dragen als een grote eer. We zeiden, in tal van andere functies heeft de jubilerende burgemeester zich grote verdiensten verwofven en we noe men zijn voorzitterschap van het na tuurpark ,,De Efteling", waarover U ders meer kunt lezen; hij is voorzitcer van het Zuiveringsschap „De Donge' evenals al bijna vijf-en-twintig jaar e- cretaris van de'Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Bra bant; hij is vice-voorzitter van het Di Mollercollege, voorzitter van de Bouw- stichting St. Jan van O.M.O.; lid van het Hoofdbestuur van Ons Middelbaar On derwijs in Noord-Brabant, van het be stuur van het Middenstands Borgste1- lingsfonds voor de Langstraat, van de Provinciale Recreatie Commissie; altc functies waarin Burgemeester van der Heijden zich grote verdiensten heeft ver worven voor de gehele streek en die dc betekenis van het jubileum, dat morgen officieel gevierd zal worden, nog accen tueren. Het zijn vooral de grote verdienste'., die deze magistraat zich heeft verwor ven, die ons woorden in de pen geven van hartelijke gelukwens namens de be volking van de Langstraat, meer in het bijzonder namens de mensen uit Drunen, Waalwijk 'en Kaatsheuvel, de plaatsen die zich in zijn directe zorg hebben mogen verheugen of zich nog daarin verheugen; woorden ook van dankbare waardering voor het vele dat door hem in deze kwart eeuw werd tot stand gebracht. En graag ook uiten wii de w'ens, dat dit jubileum, dat gelukkig nog geen einde betekent, gevolgd mag worden door nog veel jaren in dezelfde activiteit, dezelfde deskundigheid, dezelf de bekwaamheid, dezelfde daadwerkelij ke belangstelling voor zijn gemeente en zijn streek. Figuren als deze burgemees ter zijn voor de culturele, sociale en eco nomische opbloei van een plaats en een streek niet te missen. Zowel de gemeente Drurien, Waalwijk als Loonopzand hebben Mr R. J Th. van der Heijden, die vandaag de dag herdenkt, dat hij vijf-en-twintig jaar geleden als burgemeester werd benoemd, welk bijzondere feit, morgen officieel zal worden gevierd, als hun magistraat gekend. Drunen gedurende 18 jaar; Waalwijk kende hem vlak na de oorlog ais zijn waarnemend burgemeester en de gemeente Loonopzand bezit in hem sinds 1948 een gewetensvol en ijverig hoofd. In al deze drie gemeenten heelt Burgemeester van der Heijden zich „eer onderscheiden als een ijverig en bekwaam magistraat, in al deze gemeen ten heeft zijn beleid blijvende sporen achtergelaten, die getuigen van zi.n inzicht en zijn deskundigheid; in alle deze plaatsen kent men hem als de burgemeester, wie het belang van zijn gemeente en zijn gemeentenare i voor alles ging. die zich niet stoorde aan het menselijk opzicht of aan wat anderen in hun bekrompenheid meend'en, maar die vastberaden de eigen, eenmaal goed bevonden, weg ging, daarbij echter altijd gevoemg voor waardevolle adviezen en ideeën van anderen. En vandaag de da.„ kunnen we zeggen, dat Burgemeester van der Heijden goed heeft gezien, en zien we de concrete bewijzen van de juistheid van zijn beleid, in me nige vorm. i j BENOEMD TE LOON-OP-ZAND. vorm van een enkel plantsoen een sym bolische scheiding. De secretaris sprak over de algemene voorzieningen die stee.'.s de grote aandacht van de burgemeester hebben; hij kon 't, onder het bewind var. zijn voorganger tot stand gekomen, mijn gas-distributiebedrijf mee openen. Zijn zorgen gingen voortdurend uit naar dc voorzieningen van water en electricitei*', waarvoor steeds nieuwe plannen werden ontworp'en en uitgevoerd; voor zover mo gelijk werden ook de buitenwijken van de uitgestrekte gemeente hiervan voorzien; er zijn uiteraard nog wensen, maar die hebben de voortdurende aandacht van het gemeentebestuur. Niet aflatend zijn ook de pogingen van de burgemeester om de gemeente een fraaier aanzien te geven; plantsoenen en groenstroken werden in de ruimere woonwijken aangebracht. Bijzondere aandacht besteedde hij ook steeds aan de uitwendige en inwendige verzorginq van de gemeentewoningen, voor de bouw waarvan hij steeds andere architecten trachtte aan te trekken, om de nodige afwisseling te kunnen bereiken. Hij stimuleerde de particuliere woning bouw, vooral door in een prettige omgc ving grote mogelijkheden te scheppen en ten gevolge hiervan is de particuliere bouw dan ook zeer toegenomen. Hij zorgde voor speelterreinen tussen de huizenblokken; deze zijn thans bijna voltooid. De straatverlichting had zijn voortdu rende aandacht; niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief is deze aanmerke lijk verbeterd; ze blijft niettemin zijn aan dacht vragen en nog steeds wordt aan de vervolmaking en uitbreiding hiervan ge werkt. TAL VAN VERBETERINGEN. Het is niet doenlijk alles te noemen, wat tijdeni het zeven-jarig bewind van de feestvierende burgemeester in Loon- op-Zand is tot stand gekomen. Laten we nog enkele grepen doen en dan bijvoorbeeld wijzen op het industrie terrein, waarvoor de gronden werden aangekocht en met de aanleg waarvan begonnen is. We wijzen bijvoorbeeld verder op de muzieknis in Loonopzand, waar het uit breidingsplan ook gestadig wordt uitge voerd. We mogen niet vergeten zijn steunen en stimuleren van de verenigingen die werkzaam zijn op cultureel gebied. Dc gemeente is om deze verenigingen, spe ciaal om haar muziekverenigingen in heel het land bekend; deze verenigingen zul len niet gemakkelijk tevergeefs een be roep doen op burgemeester van der Heij den. We gaan verder en wijzen op de tech nische vernieuwing van gemeentewerken, die een prachtig nieuw onderkomen kre gen, waarvoor van vele zijden nog steeds grote belangstelling bestaat en waarn ook de brandweer werd ondergebracht, zoals de brandweer in Loon en de Moer nieuwe remises kregen. Het trotse Raadhuis van Drunen, dat onder het bewind van Burgemeester vao der Heijden tot stand kwam. Moge hij in zijn huidige gemeente dit doel eveneens spoedig bereiken. R. J. Th. van der Heijden werd op 7 Februari 1898 in Waalwijk geboren; na zijn lagere, middelbare en hogere studies, die bekroond werden met de Mr-tite1 vestigde Hij zich met Mr Lambooy als advocaat in den Haag."Tot hij op 7 Oc tober 1930, 32 jaar oud dus, door de Kroon benoemd werd als burgemeester in een plaats in zijn geboortestreek, name lijk in Drunen en de v.m. gemeente Oud- Heusden. Het was in het begin van de dertiger jaren, en men kan dus niet zeggen, dat het bepaald een gunstige tijd was, waar in Mr van der Heijden het verantwoor delijke ambt van eerste burger ener ge meente op zich nam. Maar hij heeft zich door de minder gunstige tijden niet laten verhinderen heel veel goed te doen voor zijn eerste ge meente, die in 1935 werd uitgebreid met de annexatie van de gemeente Elsliout. Na zich ingewerkt te hebben kwamen al spoedig de grote plannen en de uit voering hiervan. In 1935 werd een begin gemaakt met het aanleggen van waterleiding in Dru nen en Elshout; de straatverlichting werd grondig vernieuwd en verbeterd. Het was een wijs besluit het gemeentelijke electriciteitsbedrijf aan de PNEM te ver kopen. In 1937 ondergingen de straten en we gen een aanzienlijke verbetering; in dat jaar kreeg Drunen ook zijn zwembad, de Pleune Wiel, voor die tijd een model inrichting. In 1939 werd ook het kam peerterrein aangelegd. Het was onder zijn bestuur dat Drunen een fraai 'en voor naam nieuw gemeentehuis kreeg. Hij was tot het jaar 1941 voorzitter van de Poldervereniging en op zijn ini tiatief is ook een begin gemaakt met de bevloeiingswerken, die van zo n grote waarde zouden blijken te zijn. Ondertussen waren dc Duitsers ons land binnengedrongen en zij trachtten heel het openbaar leven, en meer nog, naar hun hand te zetten. Bij vele goede vaderlanders kregen zij echter nul op he« request, ook bij burgemeester van der Heijden, die categorisch weigerde de be velen van 'de bezetters op te volgen. iMen kon bij hem met lrcigementer niets beginnen en liever ging hij in ge vangenisschap, dan ook maar een van zijn hoge principes prijs te geven. Van Mei 1942 tot Mei 1943 verbleef hij in het Kamp tc Sint Michielsgestel; een belachelijke marionet van die Duit- sers werd als zijn vervanger aangesteld, een stoom-cursus-burgeincester, d'je door de DruMiense mensen, die burgemeester van der Heijden trouw bleven, slechts werd uitgelachen. DUIZEND-EN-EEN PROBLEMEN.. Toen kwam de bevrijding, die van Drunen onnoemlijk zware offers vroeg. Waren de jaten voor de oorlog moei lijk geweest om hun crisis-problemen, ze zonken weg, bij de immense moeilijkhe den waarin de oorlog Drunen had ge bracht. Bij zijn bejubelde terugkeer in zijn gemeente zag Burgemeester van der Heijden zich geplaatst voor duizend en- een problemen, voor de geweldig zware taak orde te scheppen in de materiële chaos waarin de bevrijding vooral Dru nen had vervormd. Voorgegaan door hun energieke bur gemeester zijn de Drunense mensen niet lang bij de pakken blijven neerzitten; burgemeester van der Heijden en ziin mensen hebben de handen aan de ploeg geslagen en het was „wederopbouw'' al les wat mën hoorde en zag. En men kwam tot bewonderenswaardige resulta ten, ondanks de talloze belemmeringen waardoor men zich in de eerste jaren na de bevrijding zag gehandicapt. j Juist, toen de na-oorlogse omstandig heden een gunstiger aanzien begonnen te krijgen werd Burgemeester Mr van der j Heijden benoemd tot burgemeester van de gemeente Loonopzand. Een prachtige promotie die men hem in Drunen heel graag gunde, maar niettemin was er spijt en weemoed in de waarderende woor den, waarmee men in Drunen afscheid nam van deze bewindsman, die zo veel voor de gemeente had gedaan, afscheid nam ook van zijn echtgenote, die zich eveneens zeer bemind had weten te ma ken in de gemeente die men nu verliet. Met ingang van 1 Juni 1948 was Mr van der Heijden benoemd tot burgemees ter van de gemeente Loonopzand; dc plechtige installatie moest wegens ziekte van zijn echtgenote worden uitgesteld tot Zaterdag 10 Juli '1948, toen had in de feestelijke Bel Cantozaal in Kaats heuvel deze veelbelovende plechtigheid plaats. Burgemeester van der Heijden zag bij deze gelegenheid zijn taak tweeledig; enerzijds de sterke arm, die het gezag er de wet handhaaft, anderzijds de burger vader die hulp biedt en steun. Hij heeft zijn beste krachten gegeven in de zeven jaren die zijn verlopen, om deze schone woorden waar te maken. Burgemeester van der Heijden opende de nieuwe ULO-school; steeds heeft het 1 onderwijs zijn ijverige belangstelling ge- had. en vooral de levensscholen, de Huis- houdschool en de onlangs geopende Ge- westelijke Sociale School mogen zich in zijn speciale aandacht verheugen. I Tijdens zijn bestuur werd ook Rosa- gaerde geopënd, het prachtig tehuis voor Ouden van Dagen, dat in een grote behoefte blijkt te voorzien, want alle ka mers en huisjes zijn thans bewoond. Hij streeft naar een verbetering van de onderlinge verbindingen tussen de ver schillende delen van de gemeente; dezer dagen is men hieraan begonnen. En tenslotte is er dan het nieuwe ge meentehuis, dat zeer hard nodig Is, maar voor de bouw waarvan de omstandig heden tot nog toe niet gunstig zijn qe- wecst. Enige tijd geleden echter is aan liet architectenbureau Ir Geenc en Ros kam te Eindhoven de opdracht gegeven voor het vervaardigen van een schets- plan en een maquette. Laten we voor hem en zijn gemeente hepen, dat burge meester van der Heijden zijn werkzaam - heden in dezen met even goed en fraai resultaat ziet bekroond, als destijds in Drunen het geval was. We weten, dat we zeer onvolledig zijn geweest in het opsommen, van wat door burgemeester van der Heijden, of onder zijn leiding gedurende de laatste vijf-en- twintig jaren in Drunen, Waalwijk en Loonopzand is tot stand gebracht. Niet temin hopen we U toch een indruk te hebben gegeven van de grote activiteit en van de resultaten van het onver moeibaar werken, van de man die door zijn gemeente-secretaris goed werd gety peerd met de woorden Hij heeft altijd plannen in zijn hoofd. jj We mogen gerustelijk het ontstaan en de groei van het Natuurpark ,,I)e Efteling" e'en hoofdstuk apart noemen in het welbestede vijfentwintig jaren burgemeester zijn van Hr. van der Heijden. Niet alleen omdat we weten, dat „De Efteling van welke Stichting hij voorzitter is ,zijn niet aflatende belangstelling heeft, maar vooral ook. omdat hij in „de Efteling" zijn gemeente iets unieks heeft gegeven, omdat hij door „de Efteling" de naam van zijn gemeente een grote bekendheid heeft gegeven ver over de landsgrenzen heen. De idee en vooral de uitwerking ervan hebben iets fantastisch, iets groots en gedurfds; zij zijn een allerduidelijkst bewijs van het initiatief, het door zettingsvermogen en de ruime blik van Mr van der Heijden, die hier een mogelijkheid zag en die al zijn bekwaamheid en enthousiaste vooruitstre vendheid aanwendde om deze mogelijk éen verwezenlijking te geven, die niemand ervan had durven verwachten. „De Efteling" en Kaatsheuvel hebben thans een vermaardheid gekregen, als geen recreatie-oord in ons land geniet. Het is Burgemeester van der Heijden geweest, die van zijn gemeente maak te een recreatie- 'en touristenoord van de eerste orde'. ken, waarin een siervijver kwam, kano en roeivijvere, een zwembad, sportvelden en een uitbreiding van de speeltuin. Kort- j om, de Efteling zoals hij nu ia, zonder sprookjesbos. De opzet van dit alles was van de gemeente een toeristengemeente te ira- ken, de prachtige mogelijkheden die het natuurschoon, waaraan de gemeente zo rijk is, bood, uit te buiten. De Efteling was dus geen doel op zich, maar een middel, dat thans zijn doeltreffendheid j op éen uitnemende manier bewezen blijkt te hebben. Op 25 Mei 1950 werd de stichtingsacre var. de Efteling gepasseerd. DE GROTE MAN VAN HET UITBREIDINGSPLAN. We meenden, om een gunstig totaal beeld te krijgen van wat Burgemeester van der Heijden in zijn gemeente Loon opzand tot stand heeft gebracht, niet be ter te kunn'en doen, dan ons te wenden tot zijn naaste medewerker, de gemeen tesecretaris, de heer M. van Nieuwstad, die ons een volledig beeld gaf van de grote activiteit die burgemeester van der Heijden in de voorbije jaren heeft ont- i plooid en van het reusachtig vele, dat hij voor zijn gemeente heeft weten tot stand te brengen. Ik zie hem, aldus de heer van Nieuw- stad, op de eerste plaats als de grote man van het uitbreidingsplan. En hij vertelde, dat sinds het plan, in 1938 was ontworpen er niets van was i kunnen worden uitgevoerd, als enkel de Julianalaan. Burgemeester van der Heij- den is met kracht aan de uitvoering er van begonn'en; de omstandigheden waren gunstig, omdat de gemeente zelf bouwen moest. Er waren belangrijke aankopen van grond en in 1952 werd het plan nog eens terdege herzien. Het aanzien van Kaatsheuvel is in deze zeven jaren ten goede veranderd. En we wijzen op de nieuwe woonwijk die aan het verrijzen i is tussen Kaatsheuvel 'en Berndijk en die de afstand tussen beide kerkdorpen aan- j zienlijk zal verkleinen, al blijft er in de ,Van 10 tot 150 H.A. levensvreugde". Toen burgemeester van der Heijden zijn krachten aan Loonopzand ging wij den, was er in Kaatsheuvel een Sport en Wandelpark, 10 12 H.A. groot, met een bescheiden speeltuin en een bescheiden accomodatie voor de DESK- velden. In 1949 organiseerde men li dn Kaatsheuvel de roemruchte „Schoen ij '49" en waar kon men deze expositie be ter houden dan in het sportpark. De ge meente werkte waar zij kon mee aan de uitvoering van dit industriële initiatief en legde ook een prachtig park aan rond deze expositie. Het is eigenlijk deze ex positie, het is eigenlijk deze lusthof ge weest die het begin vormde van „de Ef teling". 1 Men liet de Heide-mij. een plan ma- „DE MOEDER VAN EEN GROOT GEZIN". En toen kwam „de moeder van een groot gezin", zoals burgemeester van der Hcijden, de grote man van de Efteling, zich altijd uitdrukt, op het idee van een sprookjesbos. Overleg met Peter Reijn- ders opende de meest fantastische per spectieven en toen Anton Piek werd in geschakeld en meteen een groot enthou siasme toonde, schéén de toekom6t van „de Efteling" verzekerd. Het sprookjesbos kwam er en trok met een tienduizenden bezoekers, die allen even enthousiast waren en die een betere reclame vormden nog, dan alle andere publiciteitsmiddelen, waarmee in binnen- en buitenland de aandacht werd geves tigd op dit unieke recreatie-oord in Kaats heuvel. Groots was de opzet, niet minder groots ook de realizering van de plan nen, de reclame en de exploitatie van het natuurpark. In het oude sport- en wandelpark, dat voor Kaatsheuvel wel degelijk zijn groot nut had, kwamen jaarlijks 'n 30.000 kin deren uit Kaatsheuvel en omgeving hun verpozing zoeken. Toen het natuurpark „Efteling' ge worden was. bedroeg het bezoek in 1952 al 235.000 betalende bezoekers; in 1953. toen het zwembad en het riante restau rant in gebruik werden genomen, liep hel aantal op tot 410.000; in 1954 kwamen er 560.000; 43.000 auto's werden er ge parkeerd, en 6600 bussen; 60.000 fietses werden er gestald. DE CIJFERS VAN 1955 I Deze cijfers bewijzen oen constante groei; het zijn geen geweldige sprongen, die meestal gevolgd worden door even grote dalingen; neen, dc Efteling heeft zich rustig maar volkomen zeker een prachtige plaats verworven in bet Ne- l derlandse toerisme. Zondag j.l. ia het seizoen 1955 gesto-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1