KAATSHEUVEL HANDBALSPORT BERNDtJK 100N-0P-ZAND Uit Loonopzand's verleden DE ECHO VAN HETZUiDEN Crescendo jubileerde. VRAGEN EN MENINGEN ONZER LEZERS HOCKEY De 35.000 ste^geïnstalleerd. 1ste MONTEUR en 2e MONTEURS. 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 OCTOBER 1955 3 WAALWIJK. Embee—WSC 1 0—3. Ook in Breda tegen Embee heeft WSC 1 geen misstap be gaan. Na vijf minuten was het /•eeds 01 door een goed schot van de middenvoor. Vlak daarna maakte de linksbuiten er 03 van, waardoor de zege zo goed als veilig was. Na de rust waren de WSC-dames over alle linies de meerdere, maar tot scoren kwamen ze niet meer. KAATSHEUVEL. Heren 1 van DESK winnen 1ste prijs op Taxandria-tournooi. Nadat op het Woensel-tour- nooi de 2e prijs behaald werd, hebben de heren van DESK het gepresteerd om bij Taxandria in Oisterwijk de beker mee naar huis te nemen. Daar ze de wed strijd tegen Dosl te licht hadden opgenomen, verloren ze deze wel iswaar, maar dit hebben ze goed gemaakt door van Taxandria en SVG te winnen met respectieve- 2—1 en 3—0. Dat er in het eerste elftal een buitengewoon goede keeper staat wordt wel bewezen door het feit dat, toen er door strafworpen be slist moest worden, hij maar liefst 9 van de 10 gegeven straf worpen wist te keren. De dames waren deze dag min der gelukkig en wisten maar een maal een gelijk spel te behalen; de beide andere wedstrijden wer den verloren met 30. Zodoende moet gezegd worden dat handbal DESK a.s^ Zondag met goede papieren de competi tie kan beginnen. KAATSHEUVEL. DES. Heren: DES 1—MOP 0—0 DES 2—Tilburg 7 12—1 DES juniorenLiberty 24 Dames DES 1 3—1 Waalwijk 3—DES 2 9—0 Heren: DES 2 begon thuis de dag tegen Tilburg 7 en was on weerlegbaar veel sterker, 't Duur de even voor de scoringsmachi- ne op gang kwam. Nadat 't door doelpunten van de rechtervleu gel 20 was geworden, werd het zelfs 21, maar daarna kwam het zware geschut in actie. Bij rust was de stand 51. In de tweede helft kwamen er nog 7 goals bij, zodat Heren 2 na (leze wedstrijd, waarin veel gelachen is boven aan de ranglijst staat met de schitterende score van 191. We geloven dat er dit jaar een stevig kampioenschap in zit. Heren 1 zou het hierna moei lijker krijgen. MOP, het vorige jaar bij vergissing uit de le klas gedegradeerd, was de tegenstan der en alle voorspellingen had den DES een grote nederlaag toe bedeeld. Hierdoor waren de Des- sers in de juist® stemming ge bracht en behoorlijk „aangesla gen" heeft DES de gehele wed strijd lang en vooral in de twee de helft een veel sterker MOP partij gegeven. In de eerste helft ging de strijd aardig gelijk op, met MOP iets in de meerderheid. In de tweede helft, toen de Bos schenaren inmiddels ondervon den hadden dat het toch niet zo gemakkelijk ging als de kranten allemaal voorspel hadden, begon men flink door te drukken. Voor al het laatste kwartier, toen men met 10 man aanviel, reeft I)ES met de rug tegen de muur 'n zeer spannende en zware afweerslag geleverd. Een grandioze achter hoede, zich gesteund wetend door een geestdriftig meelevend pu bliek, heeft de slijtageslag tot het bittere einde uitgevochten. Bij 't laatste fluitsignaal, toen de slo pende spanning gebroken was, was het enthousiasme om 't eer ste winstpunt dat DES de Mop pers afhandig maakte en om het prestige algemeen. De derde thuiswedstrijd gold de jeugd, die het tegen de Liber- ty-jongens opnam. Dit keer kon den de Oranjehemdjes bet niet tot een overwinning brengen. De eindstand was 24. Bij de dames was bet 't tweede elftal dat tegen Waalwijk 3 een overigens verdiende neder laag leed. Het eerste dameselftal is tegen de verwachting in op de Zeeuwse klei uitgeschoven en verloor met 3—1. Atlanta boven matras f 89^— Fa. M. C, Smit Zoon DE ECHO geeft U voor Waalwijk, Kaatsheuvel en de Lang straat DE BESTE RECLAME GEVRAAGD Automobielbedrijf HARRY KRUYSSEN liouet^esm Ie v» oogde MEH LtTTH! DRUNENSE kei vermist? De Drunense Kei, die sedert zijn Nieuwjaarsgroet bij de laatste jaar wisseling bijna in de vergetelheid is geraakt, heeft de aandacht weer op zich doen vestigen door plotse ling te verdwijnen. Nadere informaties in de omge ving van zijn vroegere verblijfplaats (men zal zich nog herinneren dat hij ons dorpsschoon sierde bij de voormalige dorpspomp op ,,'t Raad huisplein"!) hebben niet tot enige opheldering kunnen leiden. Even min kon vastgesteld worden of zijn verdwijning verband houdt met de verfraaiing van onze dorpskern. Als enige oplossing zou overblij ven dat de Kei in afwachting van zijn definitieve aanstelling als „de Drunense Kei", waarbij natuurlijk voor een nieuw „voetstuk" gezorgd moet worden, enige tijd vacantie genomen heeft! In dat geval zal men, zo gauw als de werkzaamheden aan het Raad huisplein dat toelaten, spoedig zijn terugkomst en héél misschien zijn inwijding kunnen vieren. Laat ons, Drunenaren, hopen dat onze Kei in ieder geval nog zijn be stemming krijgt die wij hem allen wensen te geven. Een herinnering aan onze oude dorpskern, die wij opofferden voor de bevrijding, maar waardoor tevens de gelegenheid ge geven werd een prachtig nieuw centrum te maken. En welke herin nering zou beter zijn dan deze stille getuige, die ons bovendien als Drunense Kei een attractieve be zienswaardigheid geeft? A. TELEURSTELLING. Wij hebben met ons nummer van 1.1. Vrijdag weer verschillende inzenders moeten teleurstellen. Advertenties, ver slagen, berichten, bereikten ons te pl.m. 45 uur en konden dus niet meer wor den opgenomen, omdat ons blad was af gedrukt. I Wij herhalen ons dringend verzoek zendt uw advertenties, berichten enz. tij dig in, liefst Woensdag, maar uiterlijk Donderdag 9 uur voormiddag en Maan dagochtend 9 uur; anders kunnen wij niet voor plaatsing die dag instaan. Bij zeer bijzondere gevallen kan na tuurlijk een uitzondering worden ge maakt; maar inzending na de middag is steeds te laat. DE ADMINISTRATIE. Dinsdag 8 uur nam. repetitie 'en ver gadering R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Woensdag 8 uur nam. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 8 uur nam. Apollo Theater: Anna. Toegang 18 jaar. Donderdag 7.30 uur nam. repetitie Dameskoor Bel Canto. Donderdag 8.30 uur nam. repetitie ge mengd koor Bel Canto. Het is zeker voor het bestuur van pleit, om, waar het huidige loonsysteem de afdeling Kaatsheuvel van de Ned. Kath. Bond van werknemers in de indus triële bedrijven St. ^^illibrord een aan gename verrassing geweest van 't hoofd bestuur te mogen vernemen, dat de af deling Kaatsheuvel het 35 duizendste lid had laten inschrijven. Een nog aangena mer verrassing was het dat het hoofd bestuur mededeelde, de officiële installa tie van dat 35 duizendste lid persoonlijk te komen verzorgen in een plaatselijke vergadering, die als kringpropaganda- vergadering in de Gildenbond zou ge houden worden en waarbij de besturen van de kring Tilburg zouden genodigd worden. Spontaan werd deze uitnodiging door de afdelingsbesturen geaccepteerd en zo zagen we Zaterdagmiddag om vier uur alle bestuurderen uit de kring Til burg in de grote gildenbondszaal bijeen, waar de bondsvoorzitter, de heer Vink een grote propagandaspeech hield, waar in hij de oprichting van de bond en de afdeling de revue liet passeren, daarbij dankbaar het grote werk van de heer Roestenberg voor de bond en de afde ling releverend. Hij schetste daarbij de grote strijd, die eerst ontbrandde over t bestaansrecht van de bond, over in late re tijd de arbeidsvoorwaarden en nog la ter het georganiseerd overleg, de bedrijf schappen en de P.B.O. Hij haalde in zijn rede aan wat de heer Middelhuis Don derdag j.l. in den Haag besprak, waarbij deze zich uitsprak tegen de houding van de heer Vermeulen van het N.V.V. „In die kringen (socialistische vakcen trale) waar men zich zo gaarne het mo nopolie van de progressiviteit toeëigent, moge men bedenken, dat dit volharden in een reeds door de feiten achterhaald systeem, in wezen een bedenkelijk stuk conservatisme is. Van de zijde van het N.V.V. worden de laatste tijd geregeld aanvallen gedaan op de loonpolitiek, die door de confessionele vakcentrales wordt voorgestaan. De K.A.B. is het, die er in 1955 steeds weer opnieuw voor heeft ge- zijn feilen heeft getoond, de moed op te brengen, het met een ander systeem te proberen. De K.A.B. was het, die^ met het C.N.V. de voorzitter van de Stich ting van de Arbeid heeft verzocht een speciale vergadering van het stichtings bestuur bijeen te roepen ter bespreking van het loonvraagstuk. Met de loonpo litiek moet de weg van de bedrijfstaks gewijze onderhandeling worden ingesla gen. Het is voor de K.A.B. een uitge maakte zaak, dat, wil de loonvorming rechtvaardig genoemd worden, het mo gelijk moet zijn hierbij rekening te hou den met de economische positie van de onderneming en de bedrijfstak. Met grote aandacht werd de gedocu menteerde rede van de heer Vink aan hoord en het applaus bewees, dat zijn woorden ingang vonden. Na een korte pauze volgde de instal latie van het 35 duizendste lid van de bend. Dat deze installatie als een mijl paal in de bond beschouwd wordt is ver klaarbaar en de heer v. d. Linden wordt daarom begroet als de man, die heeft ingezien, dat hij in de organisatie thuis behoort, die het besluit genomen heelt de gelederen van de bond te versterken om mede te werken aan het grote doel. wat de bond zich voorstelt. Als waar dering wordt hem dan het mooie stan daardwerk ,.Uit het Rijk van de Arbeid van C. J. Kuijpers aangeboden, terwijl de beide propagandisten, die de heer v. d. Linden inschreven, ieder een mooie vul pen in ontvangst mochten nemen. Het bondsbestuurslid de heer Jonker zette daarna de toekomstplannen van de pro paganda om te komen tot het 400.000ste lid van de K.A.B. uiteen. Er zijn afdelin gen waar 45 tot 60 georganiseerd is, doch er zijn er ook, waar dit percentage slechts 8 bedraagt. In twee twee-maand- acties moeten de 400.000 bereikt worden. En door huisbezoek zal dit met iller medewerking bereikt worden. Doorkneed in de kwesties beroeps keuze voorlichting zette spreker met rus tige kalmte doch met nauwgezette woord keuze de strekking van de beroepskeuze voorlichting uiteen. Hij belichtte de nood zakelijkheid van deze voorlichting uit de vele mislukkingen, die het verwaarlozen van een keuze in het beroep tot gevolg hebben. Het van ouds geheiligd idee, dat de zoon moet worden, wat vader is, heeft reeds ontelbare mislukkingen te weeg gebracht. Tijdige testing van de kinderen daarbij rekening houdend met hun aanleg en genegenheid is noodzake lijk om deze misvattingen te voorkomen. De grootste genieën zijn ontstaan uit de onverbiddelijke wil van kinderen, die hun eigen keuze mochten bepalen. Thans wordt er gelegenheid geboden het kind ia deze keuze mede te doen spreken, Poch dan is er de tijdige testing, die be paald of deze keuze door aanleg en ver mogens geprefereerd kan worden. Welke weg daarbij behandeld moet worden en wtlke mogelijkheden daarbij de stichting biedt, zette spreker uitvoerig uiteen. De heer Stokkermans, die de spreker had verwelkomd en ingeleid, dankte hem na afloop voor zijn overduidelijk betoog, de hoop uitsprekend, dat vele van zijn adviezen gebruik zullen maken tot wel zijn van hun eigen kinderen. Na de pauze kreeg de heer Harry v d. Bosch het woord en als het woord aan een humorist is, dan komt er direct stemming. Mag een profeet dan vaak niet in zijn eigen land geëerd zijn, de heer denstand plaats. Na de behandeling van r de notulen en de ingekom'en mededciin- Als er ooit waardering getoond is voor de gegeven prestaties, dan heeft dit de toneelvereniging Crescendo mogen on dervinden bij gelegenheid van de viering van haar tweede lustrum met de opvoe ring van het toneelspel „Hof Terhove naar de roman van Marie Koenen „De Andere". Reeds Zaterdag was ook de uitvoering van Zondag geheel uitver kocht, alleen op de overtuiging, dat Crescendo zijn goede naam gestand een voorstelling zou pres'enteren, zoals die van deze vereniging met naam ver wacht werd. En Crescendo heeft ook nu het pu bliek niet teleurgesteld. „Hof Terhove' is een zwaar drama, dat typering eist en doorvoeld spel vraagt. Crescendo heeft dit ook nu weer gepresteerd. Als we op de eerste plaats noemen Moeder Konings, dan hebben we daarin K.J.M.V,-DAMES. Er zit een onstuimige vaart in de ac tie, die de nauwelijks opgerichte dames afdeling van de K.J.M.V. ontplooit. Voor veertien dagen gestart, komen de dames thans al met een volledig winterprogram- ma voor de dag. Vrijdagavond hield de afdeling voor de eerste maal een officiële vergadering en het bestuur zette daarbij zijn plannen uiteen. Bij monde van de voorzitster mej. A. Tuerlings werd besproken waar en wanneer de vastgestelde vergaderingen zullen gehouden worden, werd de con tributie bepaald, de leeftijdsgrens gesteld en het concept-programma behandeld. Het doel werd omschreven als culturele vorming, ontspanning en gezelligheid in de K.M.J.V.-kring. Mej. Frank Beerens werd met het secretariaat belast en mej. A. v. Riel kreeg de taak van penning- meesteresse toegewezen. Reeds staande de vergadering gaven zich veertig led°n op. In het winterprogramma werden avonden vastgelegd, die in samengaan met de afdeling heren zullen gehouden worden, terwijl andere avonden uitsluitend voor de dames bedoeld zijn. De afdeling staat verder geheel geschei den van die van de heren. Was deze eer ste avond feitelijk uitsluitend als oprich tingsvergadering bedoeld, toch werd nog tijd gevonden om mej. Fr. Steenbergen gelegenheid te bieden een paar spelen als eerste ontspanning in te leiden. De eer ste club-avond op Vrijdag 28 October zal verzorgd worden door de muziek docent van de R.K. Huishoudschool, de heer Goossen die iets over muziek zal behandelen met verluchting van zang platen. De activiteit, waarmede de dames gestart zijn, houdt de beste beloften voer de toekomst in. EEN HELDERZIENDE VOOR „DE ZONNEBLOEM". We hadden geen al te grote verwach ting van de belangstelling, welke de heer Dijkshoorn zou ten deel vallen bij zijn AGENDA. Maandag 17 Oct. 7 uur nam. Repetitie Drumband. 8 uur nam. Repetitie Kon. Erk. Har monie St. Jan. Beide in café Wed. van Dinteren. 7.30 uur bijeenkomst Toneelclub Maria Goretti. Dinsdag 18 Oct. 7 uur Jongensclub in het Patronaat. Woensdag 19 Oct. 7.30 uur bijeen komst K.A.J. in het patronaat. Donderdag 20 Oct. 7.30 uur Repetitie Toneelclub Don Bosco: Vlammende vleu gels, in het Patronaat. R.K. MIDDENSTAND. Woensdagavond had 'alhier een be langrijke vergadering van de R.K. Mid- v. d. Bosch, oud-plaatsgenoot had daa niet onder te lijden. Elk nummer, dat vlot en geestig, goed getypeerd en vol humor voorgedragen werd sloeg in en gen, maakte de St. Nicolaasactie een ge deelte der besprekingen uit. Gelijk vorig jaar-ris het aantal deelnemers weer zeer met zijn accordeonist wist hij echte ge- groot. Besloten werd verder een tentoon- TpIlinhoiH scheppen onder zijn toe- stellino te ornaniseren in het narorhie- zelligheid hoorders. AGENDA. Maandag 8 uur nam. Harmonie Apollo repetitie. 8 uur nam. KJMV *heren Debat- en Ontspanningsavond in Hotel Smit. stelling te organiseren in het parochie huis en wel op 12, 13 en 14 Nov. as Aan deze tentoonstelling zullen verschil lende attracties verbonden zijn. Men ver wacht van deze actie veel succes. De gelegenheid tot deelname werd op Woensdagavond voor dit jaar definitief afgesloten. Creminaliteit in en onder Venloon en hoe die gestraft werd. In een der bijgebouwen van het Hees- wijkse kasteel, de z.g. folterkamer, wor den een aantal straf- en folterwerktuigen uit de oude tijd getoond en bewaard. Men vindt er tamelijk compleet bijeen alles wat in deze streken oudtijds voor het hals correctioneel recht nodig was. Een galg uit omstreeks 1600 met dub bele ladder om de beul en diens patiënt naast elkaar naar boven te doén gaan, een geselpaal aan een der stijlen, voo' de geseling onder de galg, een dergelijk werktuig op zichzelf staande voor de lichtere straf, het kruis, waarop de ver lang, wijl de rechtspraak veel sneller in haar werk ging dan thans. Vandaar dar de „geole" of „dievenput" slechts van geringe omvang was. Boeten werden in de middeleeuwen menigvuldig opgelegd, hoewel op geheel andere wijze dan thans. Een eigenaardi ge wijze van boeten waren de zg. „steen- boeten". Zij waren vooral in zwang sinds de middeleeuwse kerken werJen gebouwd of vergroot. In de steden wa ren ze vooral in gebruik tijdens de bouw van de vestingmuren, toen vele overtre dingen werden beboet met het leveren of aandragen van stenen, kalk enz. Van geldboeten vindt men in oude stukken slechts weinig gewag gemaakt, oordeelde werd uitgestrekt om daarna j omdat hiervan in de regel weinig in de de dood of genadeslag op de borst te j kas van heerlijkheid of gemeente tereent worden toegebracht, waarna hij dan werd kwam. Een derde deel van het boetegeld z.g Ravenbosch tegen 's-Gravenmoer voor hen een uitstekende pleisterplaats, sinds 1690 nestelden zij zich meer en meer op de „Santschelle" onder Ven- loon.. Voelden ze zich bij tijd en wijle op genoemde plaats niet veilig, dan vluchten ze op Hollands gebied, of om gekeerd. Bovendien bleek menig dorps schout in die buurt niet ongenegen steek penningen van de bandieten aan de ne men, en verleenden overigens soms zeer geziene ingezetenen uit die dorpen hand en spandiensten aan de z.g. Heijdens en Egyptenaren, zoals de bevolking de va gebonden noemde. Het kwam zelfs zover dat er lieden gevonden werden, die hei melijk tegen grof geld de bandieten van (voor die tijd) moderne wapenen voor zagen. Het aantal dezer boosdoeners nam steeds toe doordat geregeld huur lingen uit de doortrekkende legers de serteerden en zich bij hen aansloten. Wel was op 31 Januari 1695 door de Hoogm. Staten van Holland e'c-n pla- caat uitgevaardigd, waarbij werd gesta- tueerd: dat Wij goetgevonden heb ben te ordonneren en statueeren, soo als I Wij ordonneren en statueeren bij desen. dat soodanige Landtloopers, Vagebond, n en Bedelaars, Mans of Vrouwen, die van andere Quartieren onder het Ressort van de Generaliteit zijn gekomen, het zij on der de naam van Heydericn, Aegypte- naeren, ofte andersint, aanstondts sullen vertrekken uyt het Ressort der Genera- liteyt, interdicerende voorts soodanige Landloopers, Vagebonden en Bedelaars, hetzij onder de naam van Heydenen, Ae gyptenaren of anderszints, in het distr-ct van der Generaliteit te komen, of aldaar gekomen zijnde, te verblijven, veel min troupsgewyse met den anderen te mar- cheeren, of eenige overlast, dieverije oi moedtwilligheyt te plegen op pcene dat die geene die voor de eerste maal sulle.i worden geapprahendeert, openbaerhjdi sullen worden gegeeselt, voor de tweede mael gegeeselt en gebrandmerkt, voor de derde mael met de doot gestraft In hetzelfde placaat worden de plaat selijke Schouten nog eens speciaal begif tigd met volmachten en zeer verstrekken dc bevoegdheden. In een volgend opstel zullen we zien hoe „de Santschelle" van dit gespuis werd gezuiverd en tevens wat voor straf fen in de heerlijkheid Venloon zoal werden toegepast. een moeder gezien, die met haar volle liefde opkwam voor het kind dat haar het grootste leed berokkende, wat maar te dragen was. Willem de knecht en Martinus eveneens knecht, zijn onver beterlijke types geweest, die geen ver betering behoeven. Speciaal de dronken- mansscène was een vermelding waard. Dat was vakmanswerk, niet te verbete ren. Er waren daarnaast figuren, die een eerste optreden verrieden, doch die geen afbreuk deden aan het grote geheel: een verantwoorde opvoering, van een goed en beschaafd toneel, zoals we dat reeds 10 jaren van Crescendo gewoon zijn. Spel, dictie, decor en grime hadden de vereiste verzorging met als resultaat, dat Zaterdag a.s. het spel weer gaat spelen voor een nu reeds uitverkochte derde zaal. optreden Vrijdagavond in de kleine Apollo-zaal ten bate van „De Zonne bloem", de Kath. Nat. Stichting tot be vordering van het welzijn der Zieken. Niet dat dit doel niet sympathiek ge noemd mag worden, doch omdat het gros van de mensen niet meer warm loopt voor het optreden van helderzienden, te lepaten, roede-wichelaars en andere be gaafden met paranormale eigenschappen. De zaal was dan ook slechts matig bezet, doch zij die zich de moeite en kleine kos ten getroost hebben om te gaan zien, zij a zeker niet teleurgesteld, want de neei Dijkshoorn onderscheidt zich van de an dere helderzienden, dat hij er geen trucs of foefjes op na houdt en dat hij werkt zonder inductor d.w.z. zonder enig ver band met zijn vragenstellers. Alleen staande op het podium behandelt hij de kwesties, die hem door de aanwezigen in de zaal worden opgelegd, zonder enig nader verband, dan de wichelroede, wel ke hij in de handen houdt. Reeds na het ontvangen van een enkel gegeven de monstreert hij houding, gang of gewoonte van de bedoelde persoon; weet hij te zeg gen waarover onderhandelingen gevoerd worden; vertelt hij welke plannen die persoon heeft; wat zijn voorkeuren zijn; hoe zijn woning is ingericht, wanneer hij thuis verwacht wordt; hoeveel stuks vee hij in zijn stal heeft hoe hij zijn geld be waart enz. Vooral in het typeren van personen, die hij in zijn gedachten voor zich laat verschijnen, was zijn aanduiding frappant en vaak inslaande. 't Was een zeer interessante avond, die bij een volgend optreden zeker meer belangstelling zal trekken. K. A. B. De K.A.B. opénde Zaterdagavond haar winterprogramma met een ontwikkelings- en ontspanningsavond in de Gildenbond, die wel bezet, doch jammer niet geheel gevuld was. De heer H. v. d. Meijdcn van de diocesane Katholieke Stichting Beroepskeuze Voorlichting trad op met een spreekbeurt over het_ onderwerp De toekomst van onze kinderen. geradbraakt. Het rad voor de radbraking, de duimschroef, de bijl waarmede een meinedige de toppen van de twee voor ste vingers werden afgekapt, somtijds voor andere vergrijpen de rechterhand. Men vindt er ook de pijnbank, de ijzers om te brandmerken, met de vuur pot waarin ze werden gloeiend gemaakt, den ton van boven met een gat om het hoofd door te steken, waarin meestal vrouwen, die zich aan de goede naam of de eigendom van haar „medepoorteren hadden vergrepen, werden rondgevoerd. Had men in streken buiten de Meijerij nog andere en meer verschrikkelijker strafmiddelen, wat hier bewaard bleef is al meer dan erg genoeg. De hier opge somde werktuigen deden dienst in de 17e en de 18e eeuw, enkele ervan nog in de 19e. Sommige straffen en pijnigingen, waarvoor men hier de werktuigen bijeen ziet, werden reeds in de 14e tot de lbe eeuw uitgevoerd, hoewel in vele geval len de veroordeelden toen ter dood wer dén gebracht op een wijze die nog veel wreder en onmenselijker was, al ging men er minder omslachtig mede te werk. Men leest van levend begraven, ogen uitsteken, handen afhouwen, de tong splijten, verdrinken en dergelijke gruwe len meer. Dit alles viel echter niet da gelijks voor, 'en kleinere vergrijpen strafte men minder zwaar dan in latere eeuwen. Bovendien was de aard der boe ten, waarmede men de overtreders van de „landswetten" en „keuren" strafte meer verscheiden. Zij kwam veelal ten goede aan de burgerlijke overheid of de kerk en hield dikwijls meer verband met het vergrijp dat was gepleegd. Bestaan er tegenwoordig slechts twee soorten van kastijding, nml. geldboete 'en gevangenis straf, in enkele gevallen met ontzetting uit burgerlijke of burgerschapsrechten, in de middeleeuwen bestonden er geen ge vangenissen, althans geen verblijven tot opsluiting van misdadigers voor enigs zins langeren tijd. Men had voor „gijze ling" de z.g. „stok" of dievenput, waar in boosdoeners voorlopig werden opge borgen, tot hun vonnis „gewezen was. In Venloon diende hiertoe „den Thoorn of „den castele", bij welk laatste gebouw men in de z.g. „neerhuizing" de kelder met de ringen voor de gevangenen nog vindt. Dit arrest duurde gewoonlijk niet ontving de aanklager die „de calange of aanklacht deed, een derde ging naar de Schout en de rest was voor de heer der heerlijkheid. Ontzetting uit burgerlijke rechten kan zowat in vergelijking gebracht worden met het middeleeuwse „bannissemenc Verbanning voor zeker aantal jaren (voor eeuwig werd niet veel uitgespro ken) was, zou men kunnen zeggen „sche ring en inslag". Men paste deze straf zo menigvuldig toe, wijl men zo op een zeer eenvoudige manier zich kon ontdoen van booswichten. Zij strekte echter niet tot bevordering der algemene veiligheid. Men kreeg in den lande aldus een vlottende en zwervende massa leeglopers, die, geen middelen van bestaan hebben de, zich met het plegen van allerlei onge rechtigheid de kost zocht te verzekeren. Vele en treurige gevallen heeft de „creminele rolle" voor wat Venloon aan gaat, te boek, gelijk we in enkele op stellen zullen zien. Behalve de reeds opgenoemde kende men nog andere correctionele straffen, al thans vóór de Hervorming, zoals b.v. het volgen der processie, al dan niet blootvoets. Bedevaarten naar soms tame lijk ver afgelegen oorden. Ondergetekende vond er aangetekend, vanuit Loonopzand naar Gheel in Belg. Brabant (wegens laster in 1544), ja zelfs naar Rome (wegens moord in 1545). Na 1650 zien we voor wat betreft de rechtspraak een geheel ander beeld. Wellicht nooit was het met de cremi naliteit in de Meijerij zo erg gesteld als in de tweede helft der 17e en in de 18é eeuw. Venloon op 't Sant, als zijnde een grensplaats op "t Brabantse tegen Hol land, was een waar eldorado geworden voor gauwdieven, die groepsgewijze sa menschoolden en de verre omtrek on veilig maakten. Was geruime tijd het Loonopzand, P. A. v. B. Heden overleed tot onze diepe droefheid, geheel on verwacht onze geliefde Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader ARIE CHABOT echtgenoot van Jacoba Frings. in de ouderdom van ruim 72 jaar. Sprang; Wed. A. Chabot- Frings Kinderen, Klein kinderen en Achterkleinkin deren, Sprang, 14 October 1955 Oosteinde 2 De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 18 October a.s. des namiddags om 3 uur. 80 cm breed UW FIRMANAAM EN ADRES Woninginrichting Kaatsheuvel. Fiat-dealer Bredaseweg 87 a TILBURG. ri< - U1S Ze heeft het in de krant gelezen. Haar kruidenier adverteert elke week met speciale aanbiedingen. Doordat het publiek en de zakenlieden elkaar vrijwel jllemaal kennen, weten de mensen, dat deze aanbieding verantwoord is. Dat is de kracht van het plaatselijk nieuwsblad. Adverteren in zulk een gemeenschap - het kan niet anders - moet welrijpe vruchten afwerpen. lil III"11 VAN ONS 5S0(«tf§®tA® ]l' wit MIN NUTS MISSEN

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3