l Wijde Wereld 1 Waalwijkse en Langsiraatse Courant UIT DE Uit Rusland gevluchte Aarts bisschop wil naar Nederland. Voorbereidend Hoger- en Middelbare Onderwijs in Noord-Brabant. J HOCKEY MAANDAG 17 OCTOBER 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Autoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO VM HET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 84 Abonnement 10 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco d. d. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" VLUCHTELINGENHULP II. De Vluchteling wacht op Uw sleutel Aan de rand van het schilderachtige Oostenrijkse stadje Salzburg, in het dal tussen de Kapuzinerberg en de Gaisberg woont in een barakkenkamp temidden van duizend vluchtelingen uit allerlei landen achter het ijzeren gordijn de Russische aartsbisschop Slephan. 84 jaar oud is deze Russisch- orthodoxe kerkvorst, een grote man met een lange baard 'en een bijzon dere waardigheid in uiterlijk en houding. Weinig vorstelijk is echter de omgeving waarin hij woont en werkt: een smalle kamer met wat armoe dig meubilair en, aan het oog onttrokken door een versleten kamerscherm, wat ketels én pannen en serviesgoed. De houten wanden van zijn kamer zijn beplakt met een goedkoop soort behang en de wandversiering bestaat uit wat platen en een kaart van Europa. In deze eenvoudige kamer heeft de aartsbisschop de vorige week Nederland se bezoekers ontvangen Dr V. A. M. Beermann, de vertegenwoordiger in Oos tenrijk van de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen en een groepje Nederlandse journalisten. Een gesprek met de aartsbisschop, die geen Duits kent, werd mogelijk doctr een zuster, die als tolk fungeerde. Mgr. Stephan, zélf uit zijn vaderland en later uit Polen verdreven, is de gees telijke leider van een 1500-tal Russische vluchtelingen, die, verspreid in kleinere of grotere groepen, in Oostenrijkse kam pen leven. Zij lijden er geen gebrek, al laai de; huisvesting in barakken veel te wensen over. Voor de jongeren is er werk in overvloed en voor de ouderen wordt door de Oostenrijkse staat ge zorgd.. Maar toch voelen zij zich niet gelukkig, niet veilig zelfs. Liever zou den zij naar een ander land verhuizen, verder weg van het ijzeren gordijn. Want achter dat gordijn heerst het bolsjewis me, dat hun uit hun land verdreef en dat hun doodsvijand gebleven is. Stuur een Hollands schip „Stuur een schip, dan komen wij alle maal naar Holland", zo zei de aartsbis schop. Hij zei het niet, om zijn bezoe kers te vleien. De vluchtelingen in Oos tenrijk weten maar al te goed, dat het kleine Nederland heel veel doet om hun leed te verzachten. De grote inzameling van het vorige jaar in ons land, die met de bijdrage van onze regering een bedrag van 5 millioen gulden opleverde voor he: fonds van de Hoge Commissaris, heeft in de Oostenrijkse vluchtelingen kampen een diepe indruk gemaakt. Het geld wordt voor allerlei doeleinden ge bruikt 'en wel zodanig, dat zoveel moge lijk vluchtelingen zo doeltreffend moge lijk kunnen worden geholpen, hetzij aan een woning, hetzij aan een eigen zelf standig bestaan, hetzij aan het herstel van gezondheid. Aartsbisschop Stephan v/eet dat ook een aantal van zijn vluch telingen zal profiteren van de Neder landse bijdragen. Bijvoorbeeld de ruim honderd Russische ouden van dagen, d'e in het Altersheim (bejaardentehuis) Hell- bronn aan een andere kant van Sa'z- burg hun laatste levensjaren doorbren gen. 1 Kazerne wordt omgebouwd. Dit Altersheim is ondergebracht in een vroegere kazerne, die enigszins vertim merd werd voor de nieuwe bestemming. Want de grote en grauwe soldaten ver blijven in het troosteloze massief stenen gebouw lenen zich nu niet bepaald voor het huisvesten van bejaarden, zelfs niet als die bejaarden voor een groot deel oud-officieren zijn. Met houtboard en andere hulpmiddelen werden sommige grote vertrekken provisorisch ondejver- deeld in kleinere kamers. Maar nog laat de huisvesting veel te wensen over. In de vertrekken en op de stenen gangen is het 's winters verschrikkelijk koud. Een cen trale verwarmingsinstallatie is beslist noodzakelijk. De zieken-afdeling moet uitgebreid en gemoderniseerd worden. En voor de bejaarden die op de boven ste verdieping wonen en slecht ter been zijn is een lift nodig. Welnu, deze verbeteringen zullen bin nenkort kunnen worden aangebracht, ge deeltelijk dank zij Nederlands geld. Een bedrag van f 80.000.uit de Neder landse opbrengst zal ten goede komen aan een beter onderdak voor in totaal 230 ouden van dagen onder de vluchte lingen, die er goed verzorgd worden. Behalve de ruim honderd Russen wo nen er in dit bejaardentehuis op bet ogenblik nog 70 andere oudere vluchte lingen van allerlei nationaliteiten. Zoais gezegd: het merendeel bestaat uit oud officieren van het Russische leger in de eerste wereldoorlog. Een kleine, keurig verzorgde 76-jarige bewoner van het te huis blijkt generaal te zijn geweest „keizerlijke generaal" zegt hij met na druk in de staf van een cavalerie divisie. Na de eerste wereldoorlog werd hij leraar in wiskunde en geschiedenis aan een gymnasium in Joego-Slavië, tot dat ook daar het communisme doordrong en hij moest vluchten om zich het leven te redden. Generaal Gontarew maakt zich nu in het tehuis verdienstelijk door de belangen van zijn landgenoten te behar tigen en lezingen en muziek-avonden le organiseren. Dank zij Nederlands geld. Dank zij Nederlands geld kan aan en kele honderden andere vluchtelingen die eigenlijk hun hele levén al vluchtenlingen zijn geweest, in een passende omgeving een rustige levensavond worden geboden. Aan de wens van Mgr Stephan, om hem met zijn 1500 landgenoten naar Ne derland te laten komen, kan moeilijk worden voldaan. Maar Nederland kan wél met daadwerkelijke hulp in de vorm van geld, naar Oostenrijk kom'en, om daar het leed van uit hun eigen land ver jaagde vluchtelingen te verzachten en de jongeren onder hen aan een nieuwe toe komst te helpen. De nieuwe inzamelingsactie, die eind October zal worden gehouden, stelt ons allen daartoe in staat. ACHTERSTAND SNEL INGELOPEN. De vraag hoe het staat met het voorbereidend hoger én middelbaar on derwijs in Noord-Brabant is al v aak aan de orde geweest en verschillende malen zijn er dienaangaande meningen geuit, maar niet steeds waren deze gegrond op concrete cijfers. Gedeputeerde Staten van onze provincie hebben hierin aanleiding gezien een aantal gegevens te verzamelen, bijeen te bréngen in een overzichteli,k boekje en te verwerken in grafieken en statistieken. De verkregen cijfers tonen duidelijk aan, dat de achterstand die dit ge west had op het gebied van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, snel wordt ingelopen, maar tevens bewezen zij, dat aan de verdere uit bouw van dit onderwijs in Noord-Brabant alle aandacht moet worden be steed. i j Het boekje begint met e'en beknopt historisch overzicht van dit soort onder wijs in onze provincie, dat aanvankelijk gedoceerd werd op de zogenaamde La tijnse scholen, die er in 1825 13 waren eu waarvan er thans nog een is overge bleven namelijk in Gemert. In 1866 werd in Tilburg de eerste Ho gere Burgerschool opgericht, en spoedig volgden meerdere van dergelijke openba re scholen in Helmond, den Bosch, Ber gen op Zoom en Eindhoven. In 1913 kwam de stichting Ons Mid delbaar Onderwijs in Noord-Brabant tot stand, die zeer veel heeft gedaan voor het bijzondere voorbereidend hoger én middelbaar onderwijs in ons gewest. Door toedoen van deze stichting is het aantal scholen voor dit onderwijs in ede periode van 1913 tot 1924 belangrijk toegenomen. In 1924 volgde dan de stop- wet, die bepaalde dat geen subsidie meer werd verleend voor op te richten scho len. Hoewel deze wet nog steeds van kracht is eigenlijk, wordt zij niettemin soepel toegepast, zodat het mogelijk werd na de oorlog in tal van gemeenten onderwijsinrichtingen als h.b.s. en m.m.s. in het leven te roepén. Eind 1953 telde Noord-Brabant in to taal 44 scholen voor het vi.m.o. met in totaal 9848 leerlingen, waarvan 6401 jongens en 3447 meisjes. In 1930 was dit totale aantal 2772, een toename dus van 255 terwijl Ne derland slechts een toename te zien gaf van 103 Hieruit blijkt zonder meer, dat de ach terstand die dit gewest, vergeleken met Nederland heeft gehad op het gebied van het v.h.m.o., in de jaren na de twee de wereldoorlog snel wordt ingelopen. Als gevolg van de sterke groei van het aantal leerlingen bij het v.h.m.o. en wel in het bijzonder in de jaren na de tweede wereldoorlog is ook het aantal leerlingén per 1000 van de groep 12 20 jarigen van 1948 tot 1953 toegeno men van 48 tot 53. Een gunstiger beeld van de toestand in het v.h.m.o. in onze provincie wordt natuurlijk verkregen wanneer in de be schouwingen worden betrokken de stu denten van de klein-seminaria. 22 Se minaria zijn er in Brabant, waarvan er slechts twee het jus promovendi bezitten; binnen enkele jaren zulten, zoals wordt verwacht, de meeste van deze seminaria erkenning als gymnasium vragen. Het aantal seminaristen wier ouders in Brabant woonden bedroeg in 1953 1790, telt men deze bij de andere leerlingen van het v.h.m.o., dan wordt het getal per 1000 van de groep 1220 jarigen", 66 voor Noord-Brabant. Met 13 wordt di' getal dus opgevoerd wanneer men de seminaristen meerekend, terwijl het geta! voor Nederland slechts met 4 a 5 wordt opgevoerd. Noord-Brabant kwam, wat betreft het aantal leerlingen dat het v.h.m.o. volgt, in 1948 op de 10e plaats van de Neder landse provinciën (zonder seminarie- studenten) in 1952 had dit gewest al de 8e plaats ingenomen en met inbegrip van de seminariestudenten, zelfs de zevende plaats. Van de bijzondere scholen in het v.h. m.o. in onze provincie neemt het R.K. Onderwijs uiteraard de belangrijkste plaats in. Waren er in 1930 nog 23 R.K. scholen, in 1953 was dit getal gestegen tot 33; een stijging dus van 43 voor Nederland was die toename nog sterker, namelijk 70%. De overige bijzondere scholen in Noord-Brabant zijn vrij ge ring in aantal, namelijk drie, waarvan 1 te Waalwijk. Het aantal openbare scholen is sinds de dertiger jarén vrij constant in Bra bant. Thans zijn er nog 8. Het aantal leerlingen bij het openbaar onderwijs is in dit gewest sinds 1930 ongeveer ver dubbeld, terwijl voor Nederland dit aan tal is toegenomen met 37 Het aantal leerlingen op de R.K. scholen is zowel voor Brabant als Nederland verviervou digd. Het rapport, als we het zo mogen noemen, behandelt dan de verschillende soorten opleidingen en constateert dat het aantal gymnasia in Brabant momen teel vier bedraagt, een teruggang van twee; voor goed begrip diene, dat het hier 'enkelvoudige gymnasia betreft, dus gen lycea. Naar opleiding beschouwd echter steeg het aantal leerlingen van de klassieke richting in dit gewest in de periode van 19301953 van 771 tot 1714 of met 122 terwijl over het gehele land het aantal leerlingen in dezelfde periode steeg met 110 Het aantal meisjes die het gymnasiumonderwijs volgen is in de ze periode in Brabant slechts toegenomen met 59 tegenover in het hele land met 140 dit is een gevolg van de grote toeloop die de MMS te beurt valt. Beschouwt men de studenten aan de seminaria ook als behorend tot de klas sieke richting, dan is de deelneming van jongens aan het klassieke onderwijs in onze provincie groter dan die van het hele land. Het aantal hbs-en is in Brabant sinds 1930 met vier toegenomen. Relatief geeft Brabant hier een sterkere toename te zien dan heel Nederland. Het aantal leerlin gen nam toe met 225 terwijl voor Nederland de toename in de genoemde periode slechts 39 was. In een periode van nog geen 25 jaar is in Nederland het aantal leerlingen nog niet verdub beld, terwijl het in Brabant verviervou digd is. De verminderde deelneming van meisjes aan deze opleiding, zal wel weer ten goede zijn gekomen aan de mms. Het aantal lycea in Noord-Brabant is sinds 1930 ongeveer verdubbeld. Er zijn er thans 13; de groei van het aantal lycea was in Nederland beduidend ster ker dan in Brabant. De gemiddelde be zetting echter is hier groter dan in Ne derland. 'Het aantal lyceumleerlingen nam hier toe met 366 in Nederland met 326 Het aantal Handelsdagscholen ls in Brabant zowel als in heel Nederlaurl sterk verminderd; deze teruggang is toe te schrijven aan de omzetting van scho len van deze richting in die van h.b.s. A. De middelbare scholen voor meisjes vertonen een wel zeer sterke groei. In 1930 was er slechts een school, thans zijn er 11 met 1117 leerlingen. Deze om wikkeling is relatief heel veel sterker dan in Nederland. 50 van de meisjes bij het dag-v.h.m.o. volgde de opleiding m. s. v. m.; dit percentage was in geheel Nederland slechts 25 Al deze cijfers geven duidelijk aan dat er een verheugende ontwikkeling is te constateren in het voorbereidend hogxr en middelbaar onderwijs in onze provin cie. Maar ook tonen zij aan dat de verdere uitbouw van deze belangrijke takken van onderwijs in onze provincie nog veel zorg behoeft. VOLGEND JAAR MEER VACANT IE EN TOESLAG. De Stichting van de Arbeid heeft de regering geadviseerd de bek'ende verbe tering van de secundaire arbeidsvoor waarden in het algeinen te laten ingaan in 1956. Zoals men weet, is de regering accoord gegaan met verlenging van de vacantie met 3 dagen en verhoging van de vacantietoeslag met twee procent, in dien hierover overeenstemming zou wor den bereikt tussen werkgevers en werk nemers op het mom'ent, dat de lopende CAO eindigt. De Stichting wil nu ten aanzien van deze secundaire arbeidsvoorwaarden de mogelijkheid openstellen om tussentijdse wijzigingen aan te brengen in langlopen de CAO's, opdat 't afsluiten van CAO's met een lange looptijd niet tot 'n „straf" zou kunnen worden. ARKA WIJST ELKE INHOUDING AF In het advies van de Centrale voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken inzake de pensioenen, heeft de meerderheid zich neergelegd bij het voorstel van de regeringsvertegenwoor digers. Volgens dit voorstel wordt het amb- tenarenpensioen volledig uitbetaald, doch het ouderdomsj>ensioen ondergaat dan eer, mindering van resp. 80 én 50 pet. voor 40 en 25 dienstjaren. De commissie-Van Poelje zal trach ten een wetsontwerp op te stellen en in afwachting van een definitieve regeiing moet de volle premie door de ambtena ren worden betaald. De ARKA heeft een minderheidsnota ingediend, waarin worat gesteld, dat zo'n inhouding onaanvaard baar is. GEEN HOGERE PREMIE BIJ ZIEKENFONDSEN. De Commissie van Gedelegeerden uit de Ziekenfondsraad heeft de ziekenfondsen, die besloten waren tot premieverhoging voor de vrij willige verzekering, opdracht gege ven hun plannen of reeds genomen maatregelen, ongedaan te maken De raad staat op het standpunt, dat de ziekenfondsen niet bevoegd waren in deze kwestie zelfstandig te handelen. De vraag, of deze me ning juist is, is nog niet door alle deskundigen bevestigd. Vrijdag heb ben de fondsen in het Zuiden van het land, die tot de premieverhoging hadden besloten, overleg gepleegd. STROOMGAT IN DIJK VAN BIESBOSCH DICHT. - Een aannemer uit Werkendam is er Vrijdag in geslaagd het stroom- gat in de dijk van de polder Noor derplaat in de Brabantse Biesbosch te dichten. Het snelle dijkherstel is mede te danken aan het gunstige weer, dat lage waterstanden heeft meegebracht. In de komende dagen zullen de sloten, die ten dele zijn dichtgeslibd, worden schoongemaakt. Het land staat nog dras. Het zal nog wel en kele weken duren voor er met de landbouwwerkzaamheden en het rooien van de bieten kan worden begonnen. Voor het dijkherstel is een grote dragline per zolderschuit naar het stroomgat gebracht. GEHEIMZINNIGE JACHT BRENGT WESTERLING NAAR DE OOST. Ra, ra, wat is dat? De heer M. Brokx, die in Neder land optreedt namens de ex-KNIL- kapitein Westerling, die zoals be kend onlangs uit ons land is ver dwenen, heeft enkele mededelingen gedaan over de verdere plannen van „De Turk". De heer Brokx stelde dan aller eerst vast, dat Westerling zich niet aan boord bevindt van het zeewaar dige jacht, dat Dinsdagnacht ter luiks via de Oosterschelde zee koos. Het vaartuig, dat op het moment van vertrek nog geen naam had, doch dat bij het passeren van de evenaar de naam Ambon I" zal zal gaan dragen, is, profijt trekkend van de mist, het zeegat uitgevaren. Het scheepje heeft 48 man aan boord, plus twaalf bemanningsleden, stuk voor stuk bestaande uit voor malige marine-mensen. De passa giers behoren voor het merendeel tot Westerlings vroegere bataljon „Speciale Troepen", dat destijds in Tjimahi gelegerd was. Deze passa giers zouden stuk voor stuk specia list op een bepaald wapen zijn. De „Ambon I" zal op een niet ge noemde plaats Westerling aan boord nemen. Het scheepje is 35 m. lang en 5 Vi meter breed en het heeft 'n behoorlijke kruissnelheid, zo ver telde de heer Brokx. Twee diesel motoren drijven het vaartuig aan. Het bevel berust bij een ex-marine- officier. LEERLING-VERPLEEGSTER TE ZEIST VERMOORD. Woensdagavond is, naar is gebleken, de 22-jarige leerling-verpleegster raej. W. v. S., op de onverlichte Oude-Woudén- bergse Zandweg te Zeist gemolesteerd en daarna door wurging van het leven broofd. De verpleegster, die in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort werk zaam was, heeft deze inrichting Woens dagavond verlaten voor een bezoek aar de ouderlijke woning te Zeist. Zij reisde daartoe met de NBM-bus van half acht naar Zeist, waar zij is uitgestapt. De naaste weg naar de ouderlijke woning leidt langs een onverlichte zandweg. In de scherpe bocht in die weg moet zij zijn aangevallen. Eerst Donderdagmorgen te half 8 is het stoffelijk overschot door een burger gevonden, die de politie in kennis stelde. Onmiddellijk is de recherche met het on derzoek begonnen. Het parket uit Utrecht heeft op de plaats van de misdaad het onderzoek geleid. Tot nu toe ontbreekt van de dader elk spoor. VOOR VIJF MILLIOEN MILITAIRE ORDERS. Het ministerie van economische zaken heeft een nieuwe opgave van contract'.- n gepubliceerd, welke door de ministeries van oorlog en marine werden gesloten met Nederlandse ondernemingen. Deze contracten hebben een totale waarde van ruim 5 millioen gulden voor DAF-onder- delen en 1,121 millioén gulden voor het leveren van benzine electrische aggre gaten. NOG EEN DODE DOOR MIST. De mist heeft grote delen van Ne derland Vrijdag nog urenlang in zijn greep gehouden en eiste nog een mensenleven. Vrijdagmorgen is in een ziekenhuis te Roosendaal de 22-jarige H. Schouw uit Bosschen- hoofd overleden, die de avond te voren fietsend op de Rijksweg naar Breda in de mist werd aangereden door een auto uit Rotterdam. BUS MET STUDENTEN RAMDE MILITAIRE KRAANWAGEN. Twee doden, drie zwaar- en twev licht gewonden. Donderdagmorgen omstreeks half zes heeft zich op de Rijksweg 12 Den Haag Utrecht onder de gemeente Waddinx- veen een ernstig verkeersongeval voor gedaan, dat aan twee personen het leven heeft gekost en waarbij vijf studenten werden gewond. Nabij het viaduct bij de Breda Weg stond een militaire kraanwagen op de rijbaan geparkeerd. Uit de richting Den Haag kwam een autobus met studenten van de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen. Toen de chauffeur van de mili taire kraanwagen, Van Ve'enendaal uit Zeist, de bus zag naderen, wilde hij de aandacht van de bestuurder trekken, ten einde de autobus nog tijdig te doen stop pen. De bestuurder van de bus heeft ver moedelijk door het geringe zicht vanwege de mist de kraanwagen te laat bemerkt. De waarschuwende bestuurder van de militaire kraanwagen werd gegrej>en en was op slag dood. De autobus reed met dc rechterflank tegen de kraanwagen aan> waardoor de bus ongeveer voor de helft werd opengereten. Een passagier, de 20- jarige student I. van Veen uit Smilde, liep zulke ernstige verwondingen op, dat hij vrijwel op slag moet zijn gedood. Ver der werden drie inzittenden zwaar ge wond, nl. Gi v. d. Struik, S. M. de Haan en H. Colenbrander, allen uit Wagenin- gen. Voorts werden nog twee studenten licht gewond. RELLETJES IN LEUVEN. De Leuvense studenten hebben Don derdag een massale proteststoet georga niseerd tegen de regering en de loge. Omstreeks 17 uur is het daarbij tot in cidenten gekomen tussen de studenten en de Rijkswacht. Voor het stadhuis op de Grote Markt begonnen de studenten het verkeer te belemmeren. Zij hielden alle wagens tegen en deden hén het signaal toeteren: weg met Collard. Na enkele tijd dit spelletje te hebben gespeeld, deed de burgemeester een be roep op de geconsigneerde Rijkswacht, die daarop enkele charges uitvoerde De studenten trokken zich daarop terug in de aangrenzende stratén en braken er de stenen op. Ongeveer 2000 studenten na men aan deze relletjes deel. De Rijks wacht is nog steeds ter plaatse en moest des avonds laat nog voortdurend hard handig optreden. VERONGELUKT BIJ REDDINGSWERK. Een „Neptune"-vliegtuig van de Britse marine, dat drie Canadese fregatten leidde naar de in nood verkerende „Einar Olafsson", een IJslandse treiler, is boven de At lantische Oceaan neergestort. Het toestel had een bemanning van tien koppen aan boord. Vroeg in de morgen werden wrakstukken van het vliegtuig gevonden door 't Britse fregat „Wizard", op een af stand van ongeveer 32 kilometer van de in nood verkerende treiler. Het zoeken naar overlevenden van het vliegtuigongeluk werd bemoei lijkt door mist. Later nam de „Wizard" twee lij ken van inzittenden van het veron gelukte vliegtuig aan boord. De IJslandse treiler schijnt niet meer in ernstige moeilijkheden te verkeren en vaart met een snelheid van vier knopen. FILMKADERCURSUS VAN DE ACADEMIE VOOR BEELDENDE KUNSTEN ST. JOOST TE BREDA onder auspiciën van de K.F.A. Deze cursus, welke aanvangt op Vrijdag 21 Oct. as. in het gebouw der Academie, heeft als doel 't vor men van kaders, ten dienste van de filmopvoeding der jeugd. Daarnaast wil de cursus het kweken en rich ten van waarachtige interesse voor het medium film en alles wat daar mede annex is, bevorderen. Uit deze doelstelling, welke naar ons voorkomt voor zichzelf spreekt, volgt dat het volgen van de cursus van de deelnemers een bijzondere belangstelling vraagt. De voornaamste resultaten, welke de inrichters van de cursus voor ogen staan, is het beïnvloeden van velen, speciaal voor de jeugd, in de richting van een eigen gefundeerd oordeel over de film. Voorwaarde hiertoe is, dat men zelf goed thuis is op het gebied van de film. Aan de andere zijde wordt niet van elke deelnemer verwacht, dat de ver worven kennis x*echtstreeks in les sen aan anderen wordt omgezet. De beïnvloeding kan ook op andere wij ze tot stand komen. Vandaar, dat het gezelschap, het welk de cursus zal volgen, uit ver schillende groeperingen der samen leving, als docenten; jeugdleiders; geestelijken, is samengesteld. De lessen zullen worden gegeven door de heren P. J. Bertina, Ch. Boost, Mr N. Brink, Drs A. Briels, J. P. Dirkse s.c.j., A. v. Domburg en P. v. d. Ham, allen ter zake zeer bevoegde docenten. Voor elke les is in een xliustratxe met films, ixlm- fragmenten en ixlmstrips voorzxen, terwxjl de lessenreeks enkele malen worat afgewisseld met de vertoning van een belangrijke hoofdfilm. Aan het eind der cursus zal de ge- lengenhexd worden geboden deel te nemen aan een examen. De geslaag den ontvangen dan een dipioma en krijgen daarmede het reent, namens de xv.ü'.A. en het K.Jï'.J. op te treden en aiie leermiddelen van genoemde stichtingen te gebruiken, sen, waarbij steeds gelegenheid tot discussie wordt gegeven. De cursus is ook voor niet katholieken toegan kelijk en wordt gesubsidieerd door de uverhexd. WAALWIJK. Waalwijk 1Were üi 2 40. De Waalwijkse dames, die hun nederlaag van vorige week nog niet* vergeten waren, namen na 't beginsignaal enthousiast dc leiding. Er werd goed en vlot sa mengespeeld. Het leek er dan ook op dat Waalwijk al vlug een paar doelpunten zou kunnen laten no teren. Maar nee, Vrouwe For tu na was niet met hen en de vele kansen die men kreeg, werden jammer genoeg niet benut. Maar de dames hielden vol en na wat heen en weer gepingel kwam Mej. van Dóngen in het bezit van de bal, aarzelde geen moment en sloeg hoog in, 10 voor Waalwijk. De Tilburgse da mes lieten het er ook niet hij zitten en bouwden zo nu en dan een goede aanval, die echter steeds weer afstuitte op de backs die een prima partij speelden. En weer ging Waalwijk in de aanval en door een prachtige voorzet van mej. Slaats wist mej. Timmermans de bal in het Til burgse doel te kogelen, 2—0. Na de rust golde het spel meer heen en weer en het was weer mej. Timmermans, die de keep- ster liet vissen, 3—0. Het spel van de middenlinie en vooral van mej. Dumoulin, die zeer goed wist te plaatsen, was buitenge woon goed. Ook de voorhoede was in goede vorm. Mej. Tim mermans wist van geen ophou den en sloeg een bal met zo'n ge weldige klap in de reerter boven hoek, dat hij onhoudbaar was voor de keepster, 4.0 Were Di zete alles op alles om de eer te redden, maar de backs hielden stand en zo eindigde dus deze wedstrijd in een 40 over winning voor Waalwijk. Heren: 3e klasse A. WAALWIJK—BREDA 3 6—0 De Waalwijkse ploeg heeft gister middag, na een zeer goede wed strijd, een royale zege behaald op Breda 3, dat er practisch niet aan te pas gekomen is. Doelman Petit, die dit seizoen in een goede voi'm steekt, heeft het dan ook niet druk gehad, want de Bredase aanvallers strandden meestal op het backstel DekkersMaas, die deze middag slechts één lange corner toestonden. Al direct na het beginsignaal kon Waalwijk juichen, toen een voorzet van linksbinnen Thijssen door mid- voor v. Rijckevorsel ingekogeld werd; 10. De middenlinie, met aan het hoofd Kooter en goed ge steund door de kanthalves Spierings en v. Well, zijn de hele wedstrijd in het bezit van het middenveld ge weest en gaven met lange passes de voorhoede volop gelegenheid hun doelpuntenhonger te verzadigen. Na 20 minuten was 't de nieuwe links buiten v. Dongen, die er na een solo-rush 20 van maakte en enke le minuten later maakte Thijssen er 30 van toen hij een goede voorzet van De Jong benutte. Ruststand 3-0. Na de rust eenzelfde beeld met de Bredase ploeg geheel in de ver dediging gedrongen. Op rechts werd aardig samengespeeld door de Jong, v. Hooi*n en v. Well en uit één van die vele voorzetten maakte Thijssen 40. Jammer was het dat geen en kele straf corner benut werd: een punt om nog eens extra op te oefe nen. Breda geloofde het verder wel en sloeg de bal maar in het wilde weg, maar Waalwijk speelde tot het einde toe, wat nog met twee doel punten van de midvoor werd be loond. Eindstand 60. De stand na de wedstrijden van vorige week:

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5