100N-0P-ZAND VOETBALSPORT voor mantd/j h mankt wtv 'SldfJC bmsr voor manMj n maufef -wuv Sè. o. ^Mout f BERNDIJK Belangrijke beslissingen in Sprang-Capelle. Wollen Ottoman a f 8.75 Westelijke Luchtdefensie moet worden gemoderniseerd. 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 10 HEDENAVOND AGENDA EN PRAE-ADVIEZEN. JACHTVLIEGTUIGEN HEBBEN AFGEDAAN. KEUS UIT HONDERDEN KEUS UIT HOMDERDEN KEU6 UIT WONDERDEN KEUS UIT HONDERDEN Op de foto zien we geheel Crescendo in een der kamers van de rijke hofstee Tei Hove. Geheel rechts staande de re gisseur, Sjel de Vries, die voor de zo veelste maal deze uitvoering tot een sue- ties maakte. R. K. M. V. De R.K. Middenstand vergaderde i.l. Maandagavond in Euphonia, ter bespre king van enkele actuele punten. Ondanks dit moest de voorzitter tot zijn spijt bij de opening vaststellen, dat de opkomst beneden peil was; een slechte gewoonte bij de Middenstand. Als een der agenda punten stond de kom'ende St. Nicolaas- actie op de agenda, die er weer zal moe- te.i komen. Het wordt echter ieder jaar moeilijker iets origineels en aanvaard baars te brengen. Ondanks de langdurige discussie over dit punt, kon men nog niet tot een afgerond plan komen. Het bestuur zal echter op zeer korte termijn de gedane suggesties nader bezien, waar na voor geïnteresseerden een vergadering zal worden belegd, waarin de plannen uitgewerkt ter tafel zullen worden ge bracht. Daarna zal bij goedkeuring direc: tot uitvoering worden overgegaan. AGENDA. Zaterdag 7.30 uur nam. Toneelvereni ging Crescendo: „Hof Terhove zaal Euphonia. Zaterdag 8 uur nam. Apollo Theater: Het loon van de Angst. .c» --j Zondag 2.30 uur nam. Voetbal Desk I W.V.O. Oosterhout. Zondag 6 uur en 8.30 uur nam. Apol- lo-theater: Het loon der Angst. it'.' Maandag 8 uur nam. repetitie Harm. Kon. Muz. Gezelschap Euphonia. in 12 verschillende kleuren St. Antoniusstr. 14 Waalwyk De jubilerende vereniging „Crescendo" Kaatsheuvel. R.K.V.V. „Berkdijk". A.s. Zondag krijgt Berkdijk een gevaarlijke pas gepromoveerde te genstander op bezoek en wel het sterke „Jong Brabant". Dat dit voor Berkdijk aanpakken betekent, staat vast, maar hoe zal de wedstrijd weer gespeeld worden, al wordt er gewonnen? Jongens, laat^dit nog eens op Uw hart druk ken:' treuzel niet te lang, speel met je hersens en speel open spel. Doe niet alles op je eentje, maar werkt gezamenlijk, dan wordt er niet al leen gewonnen, maar zien wij ook t goed voetbal. Het kan, dus 't moet! I Wij wensen U daarom succes en j velen zullen weer van deze wed strijd getuige zijn. Dus, geef Uw supporters waar voor hun geld en voetbalt tot het eindsignaal. De overige elftallen: raadpleegt de opstellingen. Bal-avond. In verband met het door de Sup portersvereniging georganiseerde bal in de zaal van dhr v. Boxtel op a.s. Zaterdag, geven wij nog enkele belangrijke wenken. De leden die aangezuiverd zijn met contributie, hebben vrije toe gang, de overigen worden hiervan buitengesloten, evenals de leden van de R.K.V.V. Berkdijk. Het bal is wel voor iedereen toegankelijk. Men neme hier goede nota van. Wij rekenen op een grote opkomst en heten allen van harte welkom. Aan gezelligheid zal het niet ont breken, dat weten velen wel bij on dervinding. Nogmaals, laat deze unieke avond niet zonder Uw be langstelling voorbij gaan. U zult er werkelijk spijt van hebben. Aanvang 7 uur. Agenda. Vrijdag 22 Oct. 20.30 uur repetitie van het R.K. Zangkoor „St. Cecilia" in de Jongensschool. Zaterdag 23 Oct. 19.00 uur Bal avond van de Supportersclub Berk dijk in de zaal van Th. v. Boxtel. Zondag 24 Oct. 11.30-12.30 uur R.K. Leesbibliotheek in het Patronaat. Gildedagen. Opend§ de gilde St. Ambrosius verleden week de rij der gildefees- ten en volgde Zaterdagmiddag St. Crispijn op gelijke wijze met een goed verzorgd jaarfeest, Dinsdag morgen sloot de Gilde St. Hubertus de rij. Onv9 uur werd de jaarlijkse Gildemis opgedragen, waarna de vergadering plaats vond in, de gilde- zaal bij de heer P. Coomans. In de loop van de namiddag werd een wandeling gemaakt door het dorp, waarbij e'eti bezoek werd gebracht aan de pastorie. Na het gildemaal werden traditiegetrouw weer de oude dansen uitgevoerd en werden verschillende hazen en konijnen, 't resultaat van de daags tevoren door verschillendè gildeleden gehouden St. Hubertus jacht, verloot. Ook dit jaar zijn de Loonse gildedagen weer uitstekend geslaagd. Dorpsverfraaiïng. Zowel Hogesteenweg als Kerk straat en Kasteellaan ondergaan, voor wat betreft de straatverlich ting, een zeer gunstige verandering. Men is n.l. bezig met deze straten op zeer korte afstand te voorzien met lantaarns, bestaande uit T.L.- buizen. Het straatbeeld zal vooral bij avond door deze verandering zeer aan schoonheid winnen. Vanavond om half 8 zal de gemeenteraad van Sprang-Capelle in verga dering bijeenkomen om een agenda te behandelen waarop weer enkele belangrijke beslissingen voorkomen, o.m. ten aanzien van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Sprang-en haar Toren. Er zijn verder voorstellen tot aankoop van grond t.b.v. een zuiverings installatie en pompgemaaltjes van een aan te leggen riolering en tenslotte een voorstel tot aankoop van de pastorie der Gereformeerde Kerk te Vrij- hoeve-Capelle, waardoor een aanmerkelijk betere verkeerssituatie dan ter plaatse verkregen zou worden en ook het nieuw te bouwen dorpshuis zeer fraai zou komen te liggen. 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging leges-verordening. 4. Vaststelling richtlijnen voor het verlenen van tegemoetkoming ex artikel 13 der L.O.-wet 1920. 5. Vergoeding ex artikel 13 der Lager- onderwijswet 1920. 6. Toekenning éénmalig subsidie aan de Stichting „Het Nationaal Rheuma- fonds". 7. Toekenning subsidie in restauratie kosten van het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Sprang. 8. Restauratie toren te Sprang. 9. Grondaankopen ten behoeve van de stichting van een zuiveringsinrichting en pompgemaaltjes van de aan te leggen riolering. 10. Aankoop pastorie der Gerefor meerde Kerk te Vrijhoeve-Capelle. 11. Wijziging gemeente-begroting, dienst 1955. 12. Mededelingen. 13. Rondvraag. 14. Sluiting. Voorstel inzake wijziging van de Le ges-verordening. Krachtens het bepaalde in de nieuwe Jachtwet, mogen de leges terzake van be moeiingen met het aanvragen of uitrei ken van een gewone jachtakte c.q. van een bijzondere jachtakte niet meer bedra gen dan resp. f 10 en f 3.50. Aangezien de in deze gemeente gelden de bedragen zijn afgestemd op de oude Jachtwet 1923, dient de Legesverorde ning op dit punt met de nieuwe Jacht wet in overeenstemming te worden ge bracht. B. en W. tekenen hierbij nog aan, dat hei onderscheid in verschillende jacht akten, zoals de oude jachtwet dit kende ls vervallen. De nieuwe jachtwet kent nog slechts twee soorten jachtakten, t w. de gewone jachtakte en de bijzondere jachtakte. Voorstel inzake vaststelling van richt lijnen voor het verlenen van tegemoet komingen, als bedoeld in art. 13 van de Lager-onderwijswet 1920. Nu door de totstandkoming van een bijzondere school voor buitengewoon la ger onderwijs te Waalwijk, meer en meer leerlingen vanuit deze gemeente genoem de school gaan bezoeken, hetgeen toene ming van het aantal aanvragen om een tegemoetkoming met zich medebrengt, hebben B. 'en W. zich beraden op de wenselijkheid om voor de verlening dier vergoedingen algemene richtlijnen vast te stellen ter beoordeling van de financiële toestand der ouders, voogden of verzor gers. Momenteel is de gang van zaken zo, dat ieder verzoek afzonderlijk wordt be oordeeld, zonder dat bepaalde normen worden gehanteerd, hetgeen, uiteraard onbewust, tot verschillende resultatrn kan leiden. Teneinde dit bezwaar te ondervangen, en daardoor een zoveel mogelijk unifor me beoordeling te bevorderen, komt het B. en W. gewenst voor zodanige richt lijnen vast te stellen. Uiteraard betekent dit niet, dat daardoor eventuele bijzon dere omstandigheden van de aanvragers buiten beschouwing zouden blijven. Im mers, naast hantering van de normen, zal toch elke aanvraag op zich zelf en naar de merites van het individuele ge val moeten worden beoordeeld. Als normen welke tot richtlijn kunnenj dienen hebben B. en W. gemeend aan sluiting te moeten zoeken bij de door aanvragers te betalen inkomsten-, c.q. loonbelasting. Voorstel tot het verlenen van een een malig subsidie aan de Stichting „Het Nationaal Rheumafonds". De stichting „Het Nationaal Rheuma fonds'' heeft zich tot de raad gewend met het verzoek om toekenning van een een malig subsidie, berekend naar- één cent per inwoner, teneinde uit de hierdoor be schikbaar komende fondsen enkele nood zakelijke overkoepelende werkzaamheden te kunnen bekostigen. B. en W. stellen voor het gevraagde subsidie te verlenen en daartoe te beslui ten comform concept. Voorstel tot het verlenen van subsidie in de restauratiekosten van de Ned. Herv. Kerk te Sprang. Blijkens een in afschrift toegezonden brief van het Ministerie van O., K. 'en, gericht aan de Stichting tot restau ratie van de Ned. Herv. Kerk te Sprang- is thans de begroting voor de vierde en laatste étappe van de restauratie werk zaamheden goedgekeurd tot een bedrag van f 164,700. Het eindbedrag van de begroting voor de tweede, derde en vierde étappe wordt thans f 375.350. De minister verklaarde zich bereid het Rijkssubsidie te verhogen tot 55 van f 375.350 of f 206.442. In verband hiermede verzocht voor noemde Stichting om het gemeente-sub sidie voor de restauratiekosten van de tweede, derde en vierde étappe in totaal te stellen op 16 van f 375,350 i* f 60.056. Zowel voor de tweede als derde étap pe heeft de provincie Noord-Brabant eveneens een subsidie toegekend tot een bedrag van 16 van f 165.000, terwijl genoemde Stichting voor de laatste étap pe en de meerdere kosten als bovenom schreven, eveneens een verzoek heeft in gediend. B. en W. stellen voor dit verhoogd subsidie te verlenen, omdat zij evenals de minister overtuigd zijn van de noodza kelijkheid van een enigszins verhoogde begroting, wegens bijzondere werkzaam heden en gestegen kosten. Restauratie toren-. De minister van O. K. én W. heeft goedgekeurd, dat het architectenbureau van Bilderbeek en Basters te Dordrecht met de leiding van de restauratie-werk zaamheden wordt belast. Voorts is, be houdens enkele wijzigingen op onderge schikte punten, het door genoemd archi tectenbureau ontworpen plan goedge keurd, terwijl bovendien de minister zich bereid verklaard heeft in het bedrag der voor subsidie in aanmerking komende kosten ad f 71.232 een rijkssubsidie van 40 te verlenen tot een maximum van f 28.492. Ook is inmiddels een oplossing ver kregen in het geschil met de Min. van Wederopbouw en Volkshuisvesting over het bedrag der oorlogsschade aan de to ren. Stelde de Minister dit aanvankelijk vast op f 2591,69, terwijl B. en W. van mening waren, dat dit bedrag moest wor den bepaald op f 18.797, thans heeft de Minister de oorlogsschade bepaald op f 7435. Hiermee kunnen B. 'en W. zich verenigen omdat in de begroting van de architect een te hoge post voor steiger- werken was opgenomen en de oorlogs schade aan het dakbeschot en de leibe dekking zo miniem is, dat deze verwaar loosd kan worden. Verder kan de cost onvoorzien uit genoemde begroting weg vallen, omdat het gehele werk goed te overzien is. De totale kosfen van dit project zullen als volgt bedragen: Voor rijkssubsidie in aanmerking ko mende restauratiekosten f 71,232 Kosten herstel oorlogsschade (de rijks- biidrage tot dit bedrag is inmiddels ont vangen f 7.415 Kosten aanbrengen electrische instal latie f 540 totaal f 79.207 Voorstel tot aankoop van gronden t. b. v. dc oprichting van een zuiverings inrichting en rioolgemalen der riolering. Ten behoeve van de uitvoering van het rioleringsplan is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over enkele terreinen, teneinde daarop t.z.t. de rioolgemalen en de zuiverings-inrichting te kunnen stichten. Alhoewel de stand van zaken momen teel niet zo is, dat verwacht mag worden dat op korte termijn met de uitvoering der plannen een aanvang zal kunn'en worden gemaakt, is het voor het opstel len van de definitieve plannen en begro tingen noodzakelijk thans reeds nauwkeu rig de ligging van de verschillende ter reinen te kennen. Deze percelen worden gekocht van Noord-oostelijk van het kruispunt OudestraatMolenstraat, J. A. Haver- hals voor f 600. Onmiddellijk ten Zuiden van het pand Julianalaan 4 van A. v. Dommelen voor f 82.50 en van A. H. Kerst voor f 217. Westelijk van het pand Heistraat 206 van H. Kerst voor f 500. Naast bovengenoemde rioolgemalen is tevens de inrichting van een zuiverings installatie met bijbehorende slibvelden noodzakelijk. Aanvankelijk was deze in stallatie geprojecteerd op een gedeelte van 't perceel in eigendom toebehorende aan de Erven Kamp te Waspik, doch we gens de exorbitante voorwaarden, welke de eigenaren stellen, moest hiervan wor den afgezien. Thans zijn, in overleg met de N.V. Mabeg hiervoor bestemd de percelen in eigendom toebehorende resp. aan de Ge meentelijke Instelling voor Maatschappe lijke Zorg, alhier, en aan mevr. de Wed. C. C. Huijsman-van Verre te Leiden. Genoemde eigenaren hebben zich tot ver koop bereid verklaard tegén een totale prijs van f 5516,25. Voorstel inzake eigendomsverkrij- ging van de pastorie der Gerefor meerde Kerk te Vrijhoeve-Capelle. Ongeveer terzelfder tijd dat de raad besloot tot aankoop van gron den en opstallen, gelegen aan de Julianalaan, van de eiwen B. v. d. Hoeven alhier, om na afbraak dier opstallen daarop een dorpshuis te stichten, bood de Gereformeerde Kerk te Vrijhoeve-Capelle haar pas torie publiek te koop aan. Dit biedt een unieke gelegenheid om aan de uit verkeersoogpunt zeer ongewenste toestand op het kruis punt „het Bruggetje" en die als ge volg van het parkeren van auto's in de Heistraat voor het kerkgebouw der Gereformeerde kerk in de on- middelijke nabijheid van ,,'t Brug getje", een eind te maken, maar bovendien om een ideale oplossing te krijgen voor de situering van het te stichten dorpshuis. Men kent de gevaarlijke situatie. Tot heden bleek verbetering uit hoofde van de aanwezige bebouwing niet mogelijk. Maar nu de moge lijkheid plotseling zich wel voor doet, zou het van onjuist bestuurs beleid getuigen als men deze kans zonder meer voorbij zou laten gaan. Daarnaast wordt dan een prach tige gelegenheid verkregen de si tuering van het te stichten dorps huis op genoemde plaats, welke grenst aan de betrokken pastorie, in niet geringe mate te verbeteren en daardoor het dorpsaanzien aanmer kelijk te verfraaien. Uit contact met de kerkeraad is B. en W. gebleken: 1. dat de kerkeraad voornemens is de nieuwe pastorie te bouwen in de tuin van de huidige pastorie naast het kerkgebouw; 2. dat de kerkeraad tevens een op lossing zoekt voor het parkeren van auto's en het stallen van fiet sen, bromfietsen enz. tijdens de kerkdiensten. Zij hebben daarop de kerkeraad voorgelegd dat het door de gemeen te van de Erven B. v. d. Hoeven aangekochte terrein tezamen met 't terrein van de oude pastorie na afbraak daarvan één prachtig geheel zou vormen, waardoor na aanleg van plantsoen, niet alleen 't dorpshuis veel beter tot zijn recht zou komen, maar ook een bij uitstek goede stand en ligging van de nieu we pastorie zou worden verkregen. De uitmonding van de Juliana laan op het kruispunt „het Brugge tje" zou aanzienlijk verbreed kun- worden, terwijl een verkeers- splitsing zou kunnen worden aan gebracht. Voorts zou door de ge schetste aanleg van plantsoen op de plaats van de oude pastorie 't uit zicht op de hoek JulianalaanHei straat volkomen vrij worden. Het is de bedoeling dat achter 't dorpshuis een parkeerterrein zal worden aangelegd voor auto's, fiet sen, enz. De kerkgangers, die per auto etc. komen, zouden derhalven gebruik kunnen maken van dit par keerterrein, dat tevens achter het kerkgebouw zal komen te liggen. Voor beide partijen zou dit een prachtige oplossing zijn. De gemeen te kan hier de kerk iets bieden wat geen enkele koper kan geven, n.l. een prachtige stand en ligging van de nieuwe pastorie en tevens een oplossing van 't parkeer-vraagstuk. Daartegenover krijgt de gemeente de verkeersverbetering, een betere situering van het te stichten dorps huis en verfraaiing van het, dorps- aanzien. Wordt de huidige pastorie door een derde gekocht, die dit zal verbou wen tot winkelpand, hetgeen naar men zo hoort „fluisteren", in de bedoeling ligt, dan is een oplossing als thans geschetst is, voor goed uitgesloten. De kerkeraad bleek zeer wel oog te hebben voor de bovengenoemde imponderabilia, doch wenst tevens t.b.v. eventuele uitbreiding der con sistorie en om ook rond het kerk gebouw te kunnen gaan, van de gemeente te kopen 'n strook grond ter breedte van 4 meter langs de gehele noordzijde van de, na over dracht van pastorie enz. aan de ge meente, aan de kerk aldaar reste rende eigendommen. j Tenslotte is een voorlopige over- eenstemming met de kerkeraad be- j reikt en wel als volgt De kerk staat aan de gemeente af ongev. 610 m2 grond, waarop zich bevinden de pastorie en het vergaderlokaaltje, terwijl de ge meente aan de kerk afstaat een strook grond, breed 4 m., gelegen langs de noordzijde van de reste rende eigendommen van de kerk en in totaal groot ongev. 232 m2 onder bijbetaling van 13.000.-!. door de gemeente, terwijl de kerke raad nog enkele andere voorwaar den stelde. Vlijm. Boys 1—Nooit Gedacht. -£-s. Zondag spelen de Boys ein delijk een thuiswedstrijd en wel tegen Nooit Gedacht uit Geffen, nog een onbekende tegenstander. Maar gezien de successen van beide elf- tallen, kan op een spannende wed- I half 3 WOrden gerekend. Aanvang Desk 3Vlijmense Boys 2 Het tweede elftal van de Vlijmen- n* i 2yV?eelt a's' Zondag'tegen Desk 3. Het tweede elftal heeft in deze competitie nog maar weinig geluk gehad. Laten we hopen dat cut Zondag anders is, dan is een ge- lpel niogelijk. Dus, Boys, allen Uw best gedaan en succes is niet uitgesloten. Junioren-voetbal. Zaterdagmiddag spelen de Vlij- ncr^f ®oysa een uitwedstrijd tegen o. Een spannende strijd wordt verwacht. Vlijmense Boys b—Zwaluw 9 De Vlijmense Boys b spelen thuis tegen Zwaluw 9 uit Vught. Zal Vlij men haar ongeslagen record hand haven? XT Korfbal. Never Down 1—Det (Den Bosch) Voor de 2de klasse speelt Never Down 1 a.s. Zondag tegen Det (Den Bosch) te Vlijmen. Een spannende wedstrijd kan zeker worden ver wacht. CAPELLE. V.V. H.N.C. J-\ Zaterdag speelde het tweede elftal in Breda tegen The Gunners 2 en won op overtuigende wijze met 4—0, waardoor zij de leiding in deze afdeling veroverd hebben, me de door het feit dat haar naaste concurrente een nederlaag moest incasseren. n -3? elftaj leed op eiSen terrein en we?Ser|!.l!aag 'egen Sprang 3 „TX°?r a-s- Zaterdag staat de thuis- wedcstnjd op het programma HNC 1 bbu 2. Aanvang 3 uur. We hopen op een goede en spor tieve wedstrijd. In Winterswijk werd Woens- dag om hall elf de 49-jarige H. te V\. uit Rekken in de gemeente Eibergen door een diesel-electri- sche trein gegrepen, toen hij met zijn personenauto de onbewaakte overweg aan de Dennendijk wil de passeren. l)e auto werd over |>r°te al stand meegesleurd. Dhr. Ie vader van twee kinderen, was op slag dood. In Drachten liep de 71-jarige heer W V. uit Ureterp, die met zijn bromfiets plotseling van het rijwielpad zwenkte en tegen een andere bromfietser botste, zulke zware verwondingen op dat hij ~?rf daarna in het Academisch Ziekenhuis te Groningen over leed. De 30-jarige E. R. uit Terheij- den vloog rond middernacht in Breda met zijn motor tegen een stilstaande auto. Hij stierf ter plaatse. De 22-jarige duo-rijdster G. H. moest in zorgwekkende toestand in het St. Ignatius-zie- kenhuis te Breda worden opge nomen. Het ziet er naar uit, dat binnen enkele jaren de westerse luchtdefensie een com plete gedaanteverwisseling zal onder gaan. De verzoénlijke houding van de laatste tijd van de zijde van de Russen en hun satelieten hebben de ogen van de westerse „luchtbonzen" niet kunnen doen sluiten voor het grote gevaar van een eventuele oostelijke luchtaanval, waarbij praktisch gesproken geheel-west- Europa onverdedigd staat. Inderdaad, wij hebben onze jachtvliegtuigen 'en wij ma ken bijna dagelijks kennis met de straal jagers als zij met veel lawaai laag over de huizen gieren, maar dit alles blijkt niet voldoende te zijn. „Over enkele jaren". Hoewel alles zeer geheim wordt ge houden ten aanzien van de westerse luchtdefensie, lekt hier en daar toch wel eens „iets" uit 'en dat „iets" is voldoen de om te beseffen, dat achter de scher men hard gewerkt wordt om in de ont stane situatie van „onverdedigd te zijn" te voorzien. Het staat namelijk onomstotelijk vast, dat over enkele jaren de jachtvliegtuigen, met inbegrip van de supersonische straal jager en de straalbommenwerper, te langzaam zullen zijn om tegen een oos telijke aanval weerstand te kunnen bic den. Dit heeft m'en in de westerse lucht vaartkringen ingezien en men is thans, op grond van jarenlange ervaringen, van het jachtvliegtuig overgestapt naar de vervaardiging van geleide projectielen, waarvan verwacht wordt, dat zij bij een eventuele luchtaanval in elk geval beter geschikt zijn voor de afweer als dit nu met de jachtvliegtuigen het geval is. mw" l

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2