\Sp0At VOETBALSPORT Waalwijkse en Langsiraaise Courant CORRECTHEID EN KALMTE WIELRENNEN BIUARTEN fllederlaiidsclie Handel Maatschappij, IV. KENMERKTEN DE STEMMING IN DE SAAR J. v. d. MEL's Zelfbedieningswinkel N H H N H H N H 3 aldus de „beobachter", gemeente-secretaris N. VLAAR. De Waalwijkse gemeentesecretaris, de heer N. Vlaar, was een van de 325 Nederlandse gedelegeerden, die op uitnodi ging van de internationale commissie toezicht hebben uit geoefend op de stemming van de Saarlanders over het al ol niet aanvaarden van net Europees Statuut. Ieder weet ondertussen hoe de Saarlanders met grote meerderheid hun „nein" hebben laten horen en dit artikel is er ook niet om begonnen, dit nog eens te memoreren. Wij willen enkel in de volgende regels de indrukken weer geven, die de Waalwijkse gemeentesecretaris voor, tijdens en na deze stemming opdeed. Deze indrukken zijn, ondanks de geweldige propagandis tische stormen, die Hofman en Schneider, de grote kop mannen van de ja- en nee-stemmers de laatste drie maan den over het veelomstreden Saargebied hebben ontketend, zeer, zeer gunstig. Met waardigheid en correctheid hebben de Saarlanders hun houding bepaald. PERFECTE ORGANISATIE. Er was een perfecte organisa tie, begint de gemeentesecretaris te vertellen; de Nederlandse de legatie is hier in haar geiièei ui terst tevreden over. Alles liep gesmeerd en was tot in de pun tjes geregeld. De Nederlandse delegatie, die uit ongeveer 325 personen be stond, reisde in een 200 meter lange extra-trein, die voorzien was van enkele restauratiewa gens. Hij bracht de gedelegeer den ongeveer een uurtje over tijd in Saarbrücken, dat was Vrij dagsavonds, en de gedelegeerden die in bussen naar de Sloszplatze werden vervoerd, werden daar begroet door de Europese Com missie en door de burgemeesters van de gemeenten, waar deze Nederlandse burgemeesters en secretarissen zouden fungeren als Beobachter, als toezichthou der. Deze burgemeesters heb ben hun Nederlandse collega's verder naar de plaatsen van be stemming gebracht. Met acht an dere Nederlanders ging secreta ris Vlaar naar Quierschied, een gemeente met een 10.000 inwo ners midden in het mijngebied; negqn beobachters dus voor de negen stembureaux die er waren. Erg vriendelijk en gastvrij werden wij ontvangen, zegt ons de heer Vlaar, door de drie bur gemeesters van het stadje.Inder daad drie burgemeesters, want in de Saar kent iedere plaats een ambtelijk burgemeester en bo vendien nog een of meerdere an dere burgemeesters die afgevaar digden zön van de meerderheids partijen, politieke burgemeesters dus. 's Zaterdags kwamen alle ge delegeerden weer in Saarbrücken bijeen, waar zij geïnstrueerd werden door leden van de Euro pese commissie. Op een van onze vragen zei de secretaris heel weinig gemerkt te hebben van de politieke strijd, die er de laatste maanden in zul ke ongekende hevigheid heeft gewoed; maar nu waren alle openbare bijeenkomsten, mee tings en optochten verboden, al leen werd er nog intensief ge werkt met massa's verkiezings materiaal. Het was direct te merken, ver telt de secretaris, uit enkele ge sprekken die we voerden met de Saarlanders. dat de overgrote meerderheid „neen" zou stem men. Maar overigens hield iedereen in Quierschied, ook de leiders van de scherp tegenover elkaar staande partijen, zich stipt aan de voorschriften van de interna tionale commissie. In alle op zichten was men zeer correct, ook in alle andere plaatsen. Om alles zo objectief mogelijk te doen gebeuren, had men van iedere politieke partij twee afge vaardigden zitting doen nemen in het stembureau; het stembu reau waar de Waalwijkse ge meentesecretaris toezicht moest houden, bestond uit 17 leden Op de dag van de stemming, voorbije Zondag, was men om kwart voor 8 op het bureau, dat om 8 uur gc.opend zou worden. De leden hadden de opdracht ge- Kregen op geen enkele manier, door woord, gebaar of wat dan ook, uiting te geven aan hun po litieke overtuiging en hier heb- ben ze zich zo correct aan gehou- den, zegt de secretaris, dat je er hel grootste respect voor moet hebben. Geen enkele moeilijk heid deed zich voor; het stem men zelf verliep heel vlot en de geheimhouding en de vrijheid van stemmen werden nooit ge weld aangedaan. Ik geloof, zegt hij, dat ze blij waren dat wij er waren. De vaststelling van de uitslag geschiedde zo consciëntieus, dat er geen speld tussen te krijgen was. Alle 17 leden van het stem bureau bijvoorbeeld kregen de biljetten in handen en hij hand opsteken werd er dan gestemd over de geldigheid er van. Op het stembureau van de se cretaris werden 820 stemmen uit gebracht; 21 waren er ongeldig, 214 stemden ja, 585 nee! En in de hele gemeente was de uitslag: 6667 uitgebrachte stemmen, 151 ongeldig, 1789 ja en 4727 neen, dat is ruim 70 een hoger per centage dus dan in het hele Saar gebied werd bereikt. Ook op het centrale stembu reau, waar de heer Vlaar nog eens een kijkje ging nemen, ge schiedde alles in de uiterste cor rectheid. En ook daarna was alles heel kalm; geen spoor van opwin ding, geen overwinningsroes. In het hotel, waar de secretaris lo geerde, zat men 's avonds laat nog rond het televisietoestel en men kon wel zien wie tot de ver liezende en wie tot de winnende partij behoorden; de respectie velijke gezichten werden wel wat langer of blijer, maar daar bleef het bij. Ook het bericht dat pre sident Hofman was afgetreden, beschouwde men als heel nor maal. Kortom, secretaris Vlaar bracht heel gunstige indrukken van zijn reis naar Saarland mee; de be volking is gastvrij, heel vriende lijk en voorkomend en zo dach ten alle Nederlandse gedelegeer den er over. De inzet van de stemming was voor deze bevolking niet hun af keer van Frankrijk, niet hun af keer van de Europese samenwer king, integendeel, maar zij voe len zich Duitsers en dat hebhen zij bij deze stemming tot uitdruk king willen brengen, besluit de Waalwij kse gemeentesecretaris het onderhoud, dat wij bij ziin terugkeer met hem mochten heb ben. üoor Burgemeester T E IJ S S E N geopend. gen), Arnc Kotte (Sleinkjes), Harald Hennuin (Skeid), Kjell Kristiansen (Asker) en Harry Kure (Sarsborg). Reserves zijn: Willy Aronsen (Drammens Ballklubb), Aage Spydevold (Fredrikstad), Finn Gundersen (Skeid) en Knut San- dengen Vestforsen Vergeleken bij de ploeg, die 25 September j.l. te Stockholm ge lijk speelde (11) tegen Zweden zijn verscheidene wijzigingen in het Noorse elftal aangebracht. Arne Kotte, die toen midvoor speelde, kreeg bij die gelegenheid te weinig steun van ziin beide inters. Slechts vijf spelers van die ploeg zijn gehandhaafd, bij wie de doelverdediger Hansen, de stopperspil Svenssen en de links half Hernaes, die ook in de bei de voorwedstrijden voor het we reldkampioenschap in 1954 tegen Duitsland van de partij waren. DESGRANGE—COLOMBO VOOR OCKERS Wat houdt dit in Dat de wereldkampioen Stan Oskers winnaar werd van „Das grunge Colombo", stond Maan dag in alle bladen vermeld. Wat houdt dit echter in? Wisselbeker Desgrange-Colombo, wat is dat, welke betekenis heeft het, is er iets mee te verdienen? Dat vra gen de meeste lezers zich af. Zelfs renners weten, althans 't merendeel niet. wat het bete ent. Aan deze titel „zit" een mil- lioen Franse franken! De wisselbeker Desgrange-Co- DANK ZIJ DE BANK betere beleggingen Meer dan 130 kantoren in binnen- en buitenland JJ Ij AGENTSCHAP WAALWIJK N a HET NOORSE ELFTAL. Voor de voetbalwedstrijd Ne derlandNoorwegen, op 6 Nov. te Amsterdam te houden, is het Noorse elftal als volgt samenge steld Doel: Ashjoern Hansen (Sparta).. Achter: Edgar Falck (Viking) en Arne Bakker (Asker). Midden: Arne Legernes (Mol de), Tomjoern Svenssen (Sande- fjord) en Thor Hernaes (Lyn). Voor: Per Knudsen (Vaale'ren- I lombo werd gesticht door Jacq. Goddet van l'Equipe; Giardini van „La Gazetta dello Sport"; Albert van Laethem en Pierre j Stassc van „Les Sport" en Karei j van Wijnendaele van „Nieuws- blad Sportwereld". De bedoeling van de te stich- ten „Desgrange-Colombo" was, de gedachten levendig te houden aan de initiatiefnemer van de I schepper van de Ronde van Frankrijk, tevens stichter van „l'Auto" en aan Emilio Colom bo, eigenaar van La Gazetta del lo Sport en organisator van Mi- 1 laan-San Remo, Ronde van Italië en Ronde van Lombardije. Twee grote sportfiguren dus, te wier nagedachtenis deze wisselbeker werd gesticht, waar mede hun naam vereeuwigd werd. Elk jaar nu wordt 'n klas sement opgemaakt en aan de lei der van het klassement wordt de som van een millioen Franse francs uitgekeerd. Verder zijn er nog 24 andere prijzen, plus een prijs voor het landenklassement. Elke renner ter wereld kan aan dit klassement deelnemen. Wat hij moét doen? Wel, hij moet deelnemen aan een der drie hier na te vermelden wegwedstrijden in Italië, Frankrijk en België. Deze wedstrijden zijn: Frankrijk: ParijsRoubaix, Parijs—'Tours of de Ronde van Frankrijk. Italië: MilaanSan Remo, de Ronde van Lombardije en Rande van Italië. België: ParijsBrussel, Waal se Pijl en Boude v. Vlaanderen. Een renner kan dus zoveel punten behalen als hij wil, doch komt niet voor een prijs in aan merking, alvorens hii gereden heeft in alle drie bovengenoem de landen. Voor de gewone klas siekers wordt aan de eerste 20 punten toebedeeld, de tweede j 17 etc. Echter bij de Ronde van Italië en de Ronde van Frankrijk krijgt men dubbele puntenwaar- derine. De bedoeling der organisatoren en stichters is dus tweeërlei: de namen der pioniers levendig hou den en de wisselwerking bevor deren der renners op internatio naal gebied. Stan Ockers heeft dus met 91 punten zich in het bezit gesteld van dit millioen francs. HKS 1—KOT B 4—4 KOT ADVS I 1—4 HGL IKTO I 4- 4 TAXICHAUFFEUR MISHAN DELD EN BEROOFD. Omstreeks half twaalf Zondag avond kreeg de Castricumse taxi houder L. van drie personen, die een café te Castricum verlieten, opdracht hen naar een café te Limmen te vervoeren. Op het kruispunt in de Rijksstraatweg, nabij het monument der gevalle nen, moest de taxi stoppen voor het verkeer. Van dat ogenblik maakten de drie personen ge bruik om de chauffeur te over vallen, van zijn geld te beroven en ernstig te mishandelen. Daarna dwongen zij hem door tc rijden naar het café te Lim men, waar zij onder bedreigin gen met ernstiger gevolgen, in dien hij de politie waarschuwde, de taxi verlieten. De chauffeur zag nog kans terug te rijden naar Castricum, waar hij zich met de rijkspolitie in verbinding stelde. De man werd door een genees heer verbonden. Hij bleek een lichte hersenschudding en ver schillende verwondingen te heb hen opgelopen. Dc politie heeft de drie daders gearresteerd. VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 Jitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO VAN HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 87 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per m m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' Om de sleutel in het slot van de nieu we zelfbedieningswinkel van de heer J. van dier Mei in de van Assendelfts traat te kunnen steken» moest burgemeester Icijssen nog door het los zand waden, maar was de toegang nog niet up to date, de winkel zelf flonkerde van nieuw heid en helderheid en het gezicht van de heer van der Mei straalde van trots, zijn genodigden zó'n winkel te kunnen tonen. Burgemeester Teijssen was daar Woens dagmorgen gekomen om deze nieuwe winkel, op de hoek van de Tolstraat, of ficieel te openen en in zijn gezelschap waren de beide wethouders de heren F. Smolders en J. van Heeswijk, de heer M. Vlaar, gemeente-secretaris, de heer J. Kobben, directeur van gemeentewerken, de heer Koevoets van gemeentewerken, de aannemer de heer Lips en voorts vele anderen, die hadden meegewerkt aan de tot standkoming van dit fraaie winkel gebouw of die anderszins geïnteresseerd waren bij deze nieuwe zaak, hetzij zij leveranciers waren van de heer van der Mei of tot zijn familie behoorden. Burgemeester Teijssen opende dan de I winkeldeuren en het gezelschap begaf zich naar binnen om het fraaie winkel- I interieur ontworp'en door de Amster damse architect de heer Blaisse, die niet, j zoals we in ons vorige nummer schre- ven, het gehele pand ontwierp; dit is I een ontwerp, evenals alle andere fraaie j huizen in de van Assendelftstraat, van dé gemeente-architect de heer Kobben orn dit winkelinterieur te bewonderen. Het is inderdaad zeer bewonderenswaar dig. wat de architect en zijn uitvoerders, voornamelijk de firma van Wanrooy en Zn. uit Kaatsheuvel, tot stand hebben gebracht. Na de „zelfbedieningsroute" gevolgd te hebben, nam burgemeester Teijss'cn het woord, en hij verklaarde even gewei feld te hebben, toen hij de uitnodiging kreeg deze winkel te openen en zich te hebben afgevraagd, of het wel de taak van de burgemeester was iedere wille keurige winkel in iedere willekeurige wijk te openen, en of de consequenties dan niet te groot werden. Toch had hij deze uitnodiging aangenomen, want deze winkel had een bijzonder karakter. De i gemeente immers had er zich voor ge- j ir.teresseerd in bepaalde nieuwe wijken, enkele winkelpanden te bouwen, om zo de uitgroei van die delen der gemeente tc bevorderen. En deze winkel was dc eerste die aldus door de gemeente in htt uitbreidingsplan Besoijen was gebouwd. Daarom en mede, omdat deze winkel zou strekken tot uitgroei van het uitbreidings plan Besoijen, had de burgemeester graag de uitnodiging aangenomen. Hij sprak dan van zijn respect voor de ondernemingsgeest van de heer van der Mei en het was zeker geen gemeen plaats, wanneer hij verklaarde, dat deze winkel een aanwinst was voor de ge meente, speciaal voor Besoijen. Hij wens te de heer van der Mei het allerbeste succes en betuigde zijn dank en zijn respect jegens al degenen die mede dit gebouw tot stand hadden gebracht. Dan was het een broer van de heer van Mei die het woord tot hem richtte 'en er op wees, hoe hij nu de grote stap had gedaan en voor zichzelf was gaan beginnen, terwijl zij vroeger altijd samen de problemen oplosten en een grote krui denierszaak in Sprang hadden weten op te bouwen. Hij dankte zijn broer voo- diens grote capaciteiten van zakelijk be heer en zakelijk beleid en hij dankte hem ook, dat hij, hoewel de oudste, toch hem de oude zaak had gelaten en zelf een nieuwe ging opbouwen. Altijd had hij verlangd een zo groot mogelijk assorti ment te voeren en nu was het zover, dat hij de eerste zelfstandige kruidenier in Waalwijk was, die zo n uitgebreid assor timent kon bieden. Na beloofd te hebben altijd voor hem klaar te zullen staan, wenste hij zijn ondernemende broer veel succes en Gods zegen bij zijn moeilijke taak. Tenslotte was het de voorzitter van het rayon Schouten, van de organisatie TIP, die de heer van der Mei bij deze bijzondere gebeurtenis toesprak en hij vergeleek hem met een emigrant, alleen had de heer van der Mei zijn emigratie dichter bij huis gezocht. Emigreren houdt in, zei deze spreker, dat men met hard werken iets kan bereiken, maar dan moet men ook alles aanvaarden wat er aan verbonden is, zoals de heer v. d. Mei had gedaan. Hij hoopte dat hij met deze prachtig ingerichte winkel waarop men in de organisatie trots, maar ook jaloers was, veel succes zou hebben. Met enkele woorden dankte de heer van der Mei allen die aanwezig waren en die aan het bereikte succes hadden bijgedragen; bijzonder dankte hij de bur gemeester, die de winkel had willen openen; hij hoopte dat dit nieuwe be drijf aan zijn bestemming in het raam van het gemeentelijk beleid zou beantwoor den. Er werden hartelijke handdrukken ge wisseld en nog veel beste wensen geuit, wensen 'die ongetwijfeld in vervulling zullen gaan, daar staat het vooruitstre vende vakmanschap van de heer van dvr Mei borg voor en deze prachtige nieuwe zelfbedieningswinkel is er om tc bewijzen, dat men op dat vakmanschap gerustelijk kan vertrouwen. Open een rekening bij de Nederland- sche Handel-Maatschappij. U kunt dan ook deskundig advies krijgen over aan- en verkoop van effecten. Het gratis verspreide Beursbericht houdt U bovendien nauwkeurig op de hoogte van emissies, betaalbaar gestelde coupons, de gang van zaken bij onder nemingen enz. Wenst U een betere belegging van Uw gelden, schep dan een band met de bank. ci i Grotestraat 180. Telefoon 2941 en 2942 Zitdag te Sprang-Capelie, tel. 2160 K.N.B.B. District Kaatsheuvel. De uitslagen van de laatste ■wedstn d der teamcompetitie zijn als volgt In de 1 e klas In de 2e klas KTO 2—HGL 2 4—4 EuphoniaHKS 2 62 DVS 2't Centrum 14 In de 3e klas t Centrum 2NAS 2 71 NAS 3—HKS 3 6—2 HKS 4—HGL 3 6-2 In de eerste klas kwam eindelijk eens iemand naar voren, die we al zo lang verwacht hadden. De „hoop" van H K S de jeugdige A. van Wanrooy leverde dan deze week de beste prestatie. En weer moest het de districtsvoorzitter ontgel den. In 19 brt. maakte van Wanrooy zijn nodige 200 car. vol, met een h.s. van 47 en alzo een moyenne van 10,57. J. v. d. Kaa verloor met een verdien stelijk gem. van 9,57. Bij HGL warden de Gebr. Damen in top-vorm. Jan hield er Dirk Netten ge decideerd onder met een pracht gem. van precies 9. Broer Cor deed nog een schepje op zijn eervolle prestatie van vorige week en liet nu zelfs een 5,26 aantekenen. De ongelukkigste speler van deze eerste ronde der competitie is on getwijfeld de HKS-er W. Mandemakeis. Deze heeft zijn tegenstanders steeds in een extra vorm aangetroffen. Maandag was dit toch wel te erg. In zijn partij tegen Piet van Dun, moest hij met lede ogen r. inzien, hoe deze ver boVen zijn kracht speelde. Piet noteerde n 1. in zijn eerste partij een gem. van 0,97 maar liet het even daarna de „pech vogel" ontgelden met een gem. van zeg ge en schrijve 3,05. In de 2e klas was H. Soeterboek van j Euphonia de beste van de week met een prima gem. van 7.27. Het zal voor datzelfde team wel een ontzaggelijke voldoening zijn geweest om hem eindelijk eens te zien winnen. Er. hoe!! J. van der Ven knalde er deze keer eens een gem. van 4.44 uit. En Piërke liet zich toén ook niet onbetuigd en liet een „winnende" 4.28 noteren. Euphonia roerde dus danig de trom. In de 3e klas wordt de hoogste eer broederlijk gedeeld door de Centrum mannen Jo Heling en Jan Krol. Beiden behaalden een verdienstelijk moyenne van 2,60 en lieten Jos van Dijk en J. Gröenendaal resp. met 2,16 en 2,36 in het zand bijten. Nevenstaand geven wij een fraaie vier-geslachtcn-foto van de familie Molenschot. In ons vorig nummer gaven we de foto van 't diama.i ten echtpaar, dat vandaag dit zeldzame feest viert. Hier geven we vader Mo lenschot met zijn zoon, kleinzoon en achter-kle n- Ptrsoonlijkc kampioenschappen. De komende 14 dagen zullen in het te ken staan van de finales persoonlijke kampioenschappen 2e en 3e klas libre Hierdoor is de competitie twee weken stil gelegd en kan dus iedere KNBiS-tr zijn hart eens ophalen aan twee interes sante gebeurtenissen. Dit jaar ontvingen wij een ongekend aantal inschrijvingen in de 3e klas. Niet minder dan 13 spelers nemen er aan deel, zodat het noodzakelijk is dat eerst voorwedstrijden worden verspeeld en wel in twee groepen. Groep 1 speelt a.s. Zaterdag, Zondag en Maandag voorwedstrijden in het club lokaal van t Centrum bij H. van Haren in Loonopzand. Deze groep wordt ge vormd door de Centrum-leaën Jo Dirks en F. Krol, verder door C. Smit van KOT, Th. v. d. Hout van HKS en G. de Jong en A. v. d. Elzen van DVS. Een zeer sterke groep die dus in Loon opzand zal moeten uitmaken wie de ge lukkige finalisten zullen worden. Tot groep 2 behoren 6 leden van HGL nl. Cor Damen, J. Damen, Th. van Riel, H van Gorp, T. v. d. Linden en Th. v. Wanrooy. Verder zal in deze groep ook nog P. van Laarhoven van de partij zijn. Deze groep speelt eveneens a.s. Zater dag, Zondag en Maandag hun voorwed strijden bij de heer Th. van Boxtel, ae hospes van HGL. In totaal worden uit deze 2 groepen b personen in de finale geplaatst en niet zo als gewoonlijk 8, omdat anders het ver loop der competitie in gevaar zal komen. Het zal dus de komende dagen een ware afslachting worden, want iedereen wil per se in de finale komen, die 5, 6 en 7 November wordt verspeeld bij H. van Haren in Loonopzand. In de 2e klas kwamen 8 inschrijvingen binnen, zodat meteen tot de finale wordt overgegaan. Deze finale wordt georgi- niseerd door de vereniging KTO in naar lokaal van de heer A. Netten. Deze finale oestaat uit een select gezelschap 2e klas- sers, waaronder enkele veelbelovende jonge krachten schuilen. Deze finale wordt verspeeld door de heren Th. Netten, J. van Gorkum en H. Mook van K.T.O.; door M. van Wan rooy en A. Snoeren van HKS; verder G. van Boxtel van HGL, P. van 'Boxtel van KOT en door Pieter de Kort van NAS. De wedstrijddagen zijn 29, 30 en 31 October en 5, 6 en 7 November. Wie de titel hier in de wacht zal sle pen is bij voorbaat zeker niet te zeggen, wat trouwens momenteel niet belangri|k is ook. Wel belangrijk is dat zowel op de voorwedstrijden als op de finales iedere KNBB-er van Kaatsheuvel verwacht wordt. Ge geniet dan niet alleen van span nende en interessante wedstrijden, maar maakt bovendien en vooral deze kampi oenschappen „compleet". Ge brengt de organisaties tot een succes, waardoor weer nieuwe stimulans gevonden zal worden om over 2 weken met nog meer animo de competitie voort te zetten. Seizoen 195556 moet nu maar eens klinken als een klok, en daarvoor is al gehele samenwerking en opkomst bij de wedstrijden nodig. KNBB-ers er wor<|| dus op U allen gerekend.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 11