mALWYK I ~ÜïröÊ~PROVIHGIE DE MAN UIT CHICAGO Losnopzandse E.H.B.O. nam afscheid van Dokter Smals. BIOSCOOP-PROGRAMMA ÏÏBSS&SSS non DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 Ju U IV f-£. en' doodt de ziek- 39). V erenigingsdrukwerk F amiliedruk werk Handelsdrukwerk „SEAFURY" VERONGELUKT. Doordat een onder het vliegtuig be vestigde bom ontijdig ontplofte, is tij dens de landing op het marine-vliegkamp Valkenburg een „Seafury" van de ma rine luchtvaartdienst verongelukt. De bestuurder is daarbij om het leven geko men. De omgekomen bestuurder is de 34- jarige luitenant ter zee-vlieger le klas D. Th; Challik uit de Kaag. Challik, die bij het uitbreken van de oorlog in Nederlands-Indië vertoefde, heeft zich onderscheiden in de strijd te gen de Jappanners en tijdens de eerste politiële actie. Voor zijn optreden gedu rende de oorlog tegen Japan verwierf hij het vliegerkruis. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. ZEVEN DODEN OP DE WEG. Vier mensen hebben het leven gelaten ten gevolge van verkeersongevallen. Een van hen overleed aan de gevolgen van een ongeluk, dat reeds Vrijdag gebeurd was. De 21-jarige C. van Gils uit Zwanen burg is Maandagmiddag in de Haarlem merstraat te Amsterdam gedood toen zij met het voorwiel van haar fiets in de tramrails slipte. Zij verloor de macht ever het stuur, viel en sloeg met het hoofd tegen de scherpe kant van de laadbak van een passerende vrachtauto. Zij werd op slag gedood. De 61-jarige Haarlemse granitowerker E. Paletta is op de Kerkweg in Santpoort met zijn bromfiets door een vrachtauto doodgereden. De man gaf de vrachtauto geen voorrang. Op de rijksweg van Amsterdam naar Utrecht is ter hoogte van de spoorweg- evergang te Loenersloot een scooterrij- der geslipt en verongelukt. De 20-jarige Leidse student G. War merdam uit Voorschoten, die Vrijdag op het Levendaal te Leiden werd aangere den door een bus, is in het Akademiscli Ziekenhuis overleden. Ook Dinsdag heeft 't verkeer op de weg drie mensenlevens gekost. Twee van de slachtoffers waren kindèren: de 11-jarige Eelco Wijshake, die vóór de ouderlijke woning in Haulerwijk (Friesland) onder eer. vrachtauto liep, 'en de 11-jarige Theo Oostveen, die in Bovenkerk (gemeente Nieuwer-Amstel) overreden werd bij een mislukte poging, op een boerenwagen le klimmen. In Bredevoort reed de 26-jarige W. Kruse uit Winterswijk met zijn mo tor tegen een boerenkar. Woensdagavond hield de R.K. EHBO een algemene vergadering. Na een ope ningswoord door de voorzitter der ver eniging dhr. Torians, begroette deze de Zeereerw. heer F. Mommers, dr Smals ui echtgenote en de heer Nijkamp. Hier na werden de diploma's uitgereikt die be haald zijn bij de wedstrijden van 11 Sep tember. Na een gulle tractatie nam de plaaise- lijke afd. E.H.B.O. St. Rafaël afscheid van haar docent, dokter Smals, die zich binnen enkele weken metterwoon zal gaan vestigen te Nijmegen, waar hij is benoemd tot adjunct-directeur van de Ge neeskundige Dienst. De heer Toon an s sprak de scheidende docent ongeveer als volgt toe De dag van heden is een belangr.jke in de geschiedenis der plaatselijke E. H. D. <J. /-vis wij terugdenken tot zelfs vóór 19.>9 dan herinneren wij reeds het stre ven van dr Smals om te komen tot een goed functionerende groep EHBO-ers. Reeds direct na zijn ambtsaanvaarding ln 1926 en zijn vestiging alhier, maakce hij zich verdienstelijk voor dit werk, niet alleen in ons dorp, doch ook daarbuiten, eu toen de eerste hulp" verplichtend gesteld werd in de fabrieken, beijverde dr Smals zich om de z.g. fabriekscur- stssen ter plaatse zo te verzorgen, dat de lessen voor de arbeiders in en buiten de fabriek van onschatbare waarde wa ren. Ook in Kaatsheuvel dankten zeer velen hun opleiding aan dr Smals. Eerst voorgoed kwam de E.H.B.O. in het teken van belangstelling toen in de periode 19381940 de oorlogskansen ons land bedreigden. Als voorzitter van het Wit-Gele Kruis, zag dokter Smals dui delijk in dat het voor deze streek nood zakelijk was het E.H.B.O.-werk te schoeien op Katholieke leest. Van toen af. tot op heden, hebt U, dokter Smals. Uw beste krachten gegevten voor de cur- susgeving en 't is thans de 13e cursus die U geeft in het verband van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. Ik meen namens alle leden en oudleden van onze vereniging te spreken, als ik U dank zeg voor al het werk wat U en Uw echtgenote voor onze vereniging hebt ge daan. Onschatbaar is Uw werk geweest gedurende deze 16 jaren. De leiding die U op de cursus gaf was uitstekend. Uw heldhaftig voorbeeld in de bevrijdingsda gen zal ons steeds bijblijven. De dank onzer EHBO moet nog eens onderstreept worden vooral om het vol gende Steeds gaf U de lessen zonder daarvoor enige honorering te ontvangen. Hierdoor werd Uw werk door ons nog te meer geaprecieerd. Hierin zien wij dan ook het grote werk dat U voor de ver eniging hebt gedaan in opoffering en ge duld. Moge U in Uw nieuwe functie nu de rust gaan vinden die u zeer nodig en verdiend hebt. Dan had de aanbieding van het af scheidscadeau plaats, bestaande uit een fraai bureau-garnituur van groen leder, met e'en doos sigaren, terwijl mevrouw Smals bloemen werden geoffreerd. Hierna sprak de voorzitter een woord van welkom tot de nieuwe pastoor de Zeereerw. Heer Mommers. Spreker me moreerde het werk van pastoor Schoen makers, die de vereniging mede oprichtte en er de eerste geestelijke adviseur van werd. Hij feliciteerde de nieuwe pastoor alsnog met diens benoeming en sprak de hoop uit dat pastoor Mommers een goed opvolger van zijn voorganger zal zijn. Na de woorden van de voorzitter dankte de dojpent Dr Smals ongeveer als volgt De bakens moeten verzet, war.t ik moet mijn werkzaamheden gaan beper ken. In verband met mijn gezondheids toestand zal mij enige rust zeer ten goe de komen. Ook is het van belang voor mijn gezin, waar» ik dan meer tijd aan kan besteden. Het afscheid van Loonop- zand valt mij zwaar en ik ga heen met een bloedend hart. Lief en leed heb ik met de bevolking gedeeld en meer dan 3000 kinderen werden in mijn ambts periode geboren. Wij hebben steeds met opoffering van vrije tijd de lessten en oefeningen gehou den, waarbij we het nuttige met het aan gename wisten te verenigen. De lessen waren nooit saai en daardoor waren het steeds leerzame en gezellige avonden; 28 jaren heb ik cursus gegeven en nu ineens niet meer, dat is een tegenstelling en daarom vind ik het jammer om te gaan. We waren aan elkaar gehecht. In Nij megen zal m'n laatste cadeau op mijn schrijftafel prijken, het zal mij steeds aan Loon doen denken. Moge het met de ijver en belangstelling doorgaan. Na een kort dankwoord door de voor zitter aan het adres van de docent, voerde de nieuwbenoemde pastoor het voord. Zijneerw. zeide blij te zijn met zijn benoeming tot geestelijk adviseur dezer vereniging.Pastoor Schoenmakers was actief, zo zeide hij, ik hoop het ook te zijn. Pastoor spoorde verder aan tot trouw aan de vereniging, waardoor zo veel werk wordt gedaan van echt Chris telijke naastenliefde. Na e'en woord van dank door de voorzitter aan het adres van de nieuwe geestelijke adviseur, sprak dokter Smals een laatste woord tot af scheid. Hij dankte nogmaals voor de gezonde en gezellige samenwerking onder de le den en onder het bestuur der E.H.B.O. Wanneer het bestuur niet zo actief was, en hij noemde hier dhr. Toorians met diens naast medewerkers dhr. Biemans, dhr. Ley tens en dhr. Boons, dan zou de vereniging waarschijnlijk nooit zo zijn gt-weest. Daarom, zo zeide spreker, doe allen Uw best voor de Eerste Hulp, doe zoals zij, want zij zijn wekelijks op ds bijeenkomsten tot voorbeeld van alle le den. GESLAAGD. De heer F. A. Wiggenraad-de Vries, leraar aan het St. Janscollege te 's-Gra- venhage, vroeger leraar aan de Nijver heidsschool en de R.K.H.B.S. alhier, is aan de Rijksuniversiteit te Leiden ge slaagd voor het doctoraal examen in de Wis- en Natuurkunde. D.V.S.V. MISTE KANSEN IN „WELTERUSTEN". Na het goede succes dat de toneelver eniging DVSV in het vorige seizoen boekte met het blijspel van A. P. Dears- ley „Vogel, vlieg de wereld in", koos men, aangespoord door dit succes, als openingsstuk voor het nieuwe seizoen het vervolg op Dearley's spel „Welte rusten". Eveneens als een gevolg van het eer ste succes, waren onze verwachtingen hoog gespannen, toen we Maandagavond in Musis Sacrum, dat geheel gevuld was met leden van de KAB, de première van ..Welterusten" bijwoonden. We zijn in onze verwachtingen teleur gesteld; D.V.S.V. bereikte niet de hoogte waarop de vertolking van het eerste stuk stond, laat staan dat deze vertolking neg zou worden overtroffen, zoals men zou hebben mog'en verwachten. Wat de reden hiervan is? Het zou kunnen zijn, dat men is uitgekeken op Dearsley, dat men ongemerkt genoeg heeft gekregen van zijn manier van to neelschrijven. De toeschouwer loopt dit gevaar niet, voor die bergt ook het twee de stuk van deze schrijver een grote dosis prachtige verkwikkelijke humor Maar voor een acteur is dit anders hoewel dit eigenlijk niet mag wan neer men bijna twee seizoenen achtereen alsmaar dezelfde aardigheden ten beste moet geven, alsmaar dezelfde vorm van humor moet debiteren, dan kan 't wel ge beuren, dat dat „leuk doen" op den duur de keel uit gaat hangen, of minstens niet meer zo spontaan, zo van harte gaat. En het ging niet van harte bij de spe lers en speelsters van DVSV; er lag vanaf het begin een matheid over hun spel, dat ons niet wist te overtuigen, dat de bedoeling'en van de schrijver niet vol doende waar wist te maken. Tot overmaat van ramp was daar nog een soms ontstellend gebrekkige rolken- nis. die het spel een nodeloos oponthoud gaf en het tempo, een van de factoren die een dergelijk spel zijn aantrekkelijk heid moeten geven, zeer drukte. Alle speelsters en spelers deelden in 0 deze malaise; een speler bijvoorbeeld ze als Thijs Berkelmans, die in het Vorige stuk zon prachtige creatie maakte van Billy Hapgood ten die zich toch gemak- kelijk genoeg uit netelige situaties weet te redden, bereikte dit keer niet de voile DE ZONNEBLOEM. Vrijdag, 21 October, is men begonnen met de nieuwe opleidingscursus tot wel!- farewerkster van De Zonnebloem; 15 da mes beidden zich hiervoor opgegeven en zij werden toegesproken door de Zeer eerw. Heer Pastoor van den Brekel en Mej. Boelen uit Breda, gedelegeerde van De Zonnebloem. Het belooft een heel prettige cursus te worden, die ongetwijfeld het wellfare- werk onder de Waalwijkse zieken ten goede zal komen. HET GEMEENSCHAPSHUIS IN BAARDWIJK. In Baardwijk zit men al enige tijd met een brandend probleem; het probleem van het voortbestaan der verenigingen. Deze maken de laatste jaren een moei lijke tijd door, moeilijk omdat zij geen te huis hebben, geen zaal waarin hun acti viteiten tot hun recht kunnen komen. Het vorige seizoen was men druk aoende het patronaat om te vormen tot een prachtig gemeenschapshuis, en de Baardwijkse verenigingen hebben graag voor een jaar hun licht onder de koren maat geplaatst, of het elders laten schij nen, in het vooruitzicht, dat zij het vol gend jaar een prachtige zaal zouden hebben, waarin hun optreden beter tot zijn recht zou kunnen komen, dan tot nog toe in het oude patronaat ooit het geval was geweest. Maar het werd voorjaar, het werd zo mer ten het nieuwe seizoen begon en de Baardwijkse verenigingen zaten nog steeds zonder tehuis, na al verschillende keren teleurgesteld te zijn, omdat de da tum van gereedkomen als maar verscho ven bleek te worden. Dit is van groot nadeel geweest voor de financiële positie van deze verenigin gen niet alleen, maar ook voor hun le dental, voor hun bestaan van verteniying als zodanig. De Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst" bijvoorbeeld heeft nu al twee ja ren een operette in studie en dat is niet erg bevorderlijk om de ambitie der leden aan te wakkeren; terwijl men, omdat men niet in staat is geweest, de donateurs iets aan te bieden, ook er van af heeft moe ten zien de donateursgelden te incasse ren. En zo is het met de Harmonie, die zich echter toch nog wel eens kan iaten horen, zo is het met Baardwijks Toneel, dat vorig seizoen een echeq leed, toen men in Waalwijk voor de overwegend Baardwijkse donateurs moest spelen; zo is het met nog meer Baardwijkse vereni gingen en instellingen, die hun tehuis kwijt zijn geweest. Gelukkig is nu het meeste leed geleden. VERA CRUZ. Maandag en Dinsdag verschijnen er op het witte doek van dit theater al niet minder bekende figuren. Gary Cooper en Burt Lancaster in de film Vera Cruz; de twee bekende acteurs spelen voor het eerst samen in eten film, als twee vrij buiters in het woelige Mexico van het einde der vorige eeuw. Ze hebben een bende gevormd ten willen zich aan die zijde van de oorlogvoerende scharen, die hun het meeste geld biedt. Er is een charmante zakkenrolster, een verleide lijke gravin, een markies, en deze ailen willen hun invloed uitoefenen op de twee gevreesde mannen, die het tenslotte ook nog met elkaar krijgen uit te vechten. Een goede avonturenfilm. LUXOR-THEATER. HET VERRAAD. In dit theater wordt van Vrijdag t.m. Zondag een Italiaanse film vertoond met in de hoofdrollen Amadeo Nazzani en Gianna Maria Canale; het is het verhaal van een ingenieur, die volkomen onschul dig, veroordeeld wordt wanneer zijn compagnon, die hem bedroog, wordt ver moord. De ingenieur gaat, na vijftien ja ren gevangenisstraf, zijn dochter zoeken 'en vindt haar terug in een heftig bewo gen scène; en ook ontmoet hij zijn com pagnon die niet was vermoord, maar die zweeg toen hij werd veroordeeld, en nu vo'gt de daad waarover 15 jaren geleden het vonnis werd uitgesproken. Maar kan een mens tweemaal veroordeeld worden voor wat hij één keer heeft gedaan? Ook dit is een film die het nodige voorbehoud voor volwassen personen vraagt. DE BIECHT VAN EEN MOORDENAAR. - j UcreiKte au Keer niet ae voile I Mon C maat van zijn kunnen en met de andé*} I dnt omSÏVT van.beuvoe9de ziïde «nee, ren was het al net zo U I 7 orastreeks kerstmis het gemetenschaps- Er waren regiefouten, die ontstellend I !!^S «eheel, 9ereed .^1 zijn, zodat dan de duidelijk waren en tal van gemiste kan' sen; men legde op de meest eenvoudige, woorden verkeerde klemtonen, kortom' we hebben ons af zitten vragen, of dit wel het zelfde gezelschap was, dat „Vo gel, vlieg de wereld in" speelde; het ver schil was frappant. DVSV heeft ditmaal mooie kansen gemist; we hopen dat het een volgende keer beter zal lukken, dat kan gemak kelijk; .Vogel vlieg de wereld in" heeft dit heel duidelijk bewezen. DE LANDELIJKE ARCHITECTUUR IN BRABANT. Het Heemkundig Genootschap „Mid den Langstraat e.o. opent vandaag zijn winterseizoen met een lezing in Hotel Verwiel, die verzorgd zal worden door Dr. H. A. M. Ruhe uit Hilvarenbeek. Gebruik makend van projecties zal deze spreken over het onderwerp ,,De Lan delijke architectuur in Brabant". Introductie is toegestaan. Na allen hartelijk de hand te hebben gedrukt ten afscheid, vertrokken dokter Smals en Mevrouw Smals. K.Kkrabbln' De helder /fflmr vloeibare D.D.D. kal- I ff meert de Jeuk in enkele t*kl«men en geneest tot r- «l*p ln de huidporiën. opening ook kan plaats hebben, een ope ning die met de nodige feestelijkheid ge paard zal gaan, want het Gemeenschaps huis betekent een rijke aanwinst voor het Baardwijkse gemeenschapsleven, dat a' heeft het de laatste jaren door het Wachten op dit tehuis enige schade ge leden juist hierin weer een middel heeft, tot bloei te komen. MUSIS SACRUM. HET GROTE SPEL. ^an Vrijdag t.m. Zondag komt in Musis Sacrum een bekende film de aan- aacht vragen. Het Grote Spel, die in de ertiger jaren al veel opgang maakte, maar nu in een nieuwe modernere visie herschapen is door regisseur Robert Si- odmak met in de hoofdrollen Jean Clau de-Pascal, Raymond Pellegrin, Peter van r n u .Ajletty en last not least Gina Lollobngida, die eten dubbelrol speelt. 1S de geschiedenis van een jong ad vocaat die nadat zijn niet al scrupuleuse manipulaties zijn ontdekt dienst neemt hij het vreemdelingenlegioen en daar zijn minnares die hij een luxe leventje liet leiden en waarvan hij heel veel hield, weer denkt te ontmoeten; achteraf blijkt het niet dezelfde persoon te zijn. Het is een goede film, die echter voor behouden dient te wordten voor volwas senen. Maandag ten Dinsdag biedt 'Luxor zijn bezoekers de film „De Biecht van een moordenaareen film waarin we zien hoe een man uit Amerika terugkeert naar zijn geboorteplaats, naar zijn vader en zuster, die de jonge man, welke blijkbaar succes heeft gehad in Amerika, met vreugde begroeten. Maar het verleden, in de persoon van zijn „compagnon" keeit mee terug en als deze door een vriend van de jonge man op een noodlottige ma nier wordt gedood, bij een gevecht, en de man zijn vriend aanraadt zich niet aan te gevten bij de politie, gaat deze biech ten, welke daad hij met de dood moet bekopen; zo is de pastoor de enige die kennis heeft van de moord, deze is ech ter gebonden aan zijn biechtgeheim. Toch komt de recherche achter de waarheid. f DR. H. G. R. RUDING f Te Tilburg overleed in de ouderdom van 83 jaar de weled. zeergel. heer Dr. H. E. R. Ruding, arts, aldaar, die tot aan zijn vrijwel plotseling overlijden steeds zijn praktijk uitoefende. Dr. Ruding was eertijds gemeente-arts te Kaatsheuvel. Dokter Ruding werd in Hoogezond ge boren. Na de HBS-studie in Groningen studeerde de heer Ruding aan de medi sche faculteit van de Groningse Univer siteit, waar hij op 6 December 1900 slaagde voor het arts-examen. In 1902 studeerde dr Ruding nog een jaar in Gent, België. Als gemeentelijk geneesheer vestigde hij zich te Kerkdriel, vervolgens in Kaatsheuvel en vanaf 1917 was dr H. Ruding in Tilburg, waar hij in 1950 zijn gouden arts-jubileum vierde. Wij lezen in het Nieuwsblad van hel Zuiden te Tilburg In de gezegende leeftijd van 83 jaar is te zijnen huize Willem II straat 68 over leden de alom bekende en zeer gezien? huisarts dr. E. R. Ruding. Van hem mogen we zeggen, dat hij in het harnas is gestorven, want ondanks zijn hoge ouderdom oefende dr Ruding nog steeds praktijk uit, al was deze dan niet meer van die omvang als uit at „beste jarten" van zijn leven. Dr. Ruding behoorde tot die categorie huisartsen, die vooral ook veel waarde hechten aan dat toevoegsel „huis" voor hun beroepsaanduiding: hij was voor zijn patiënten arts, maar ook huisvriend, voor HEERLIJK OM TE ROKEN FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK U zult het er al lemaal wel mee eens zijn", vervolg de hij, de vergadering rondziend, „dat het aanbeveling verdient de toedracht van. deze zaak thans niet publiek te maken. Dat kan, als het nodig is, altijd nog gebeuren. Me neer Zoetevrijer, denkt u voor uw krant ook die «gedragslijn te vol gen?" „Ik zal zeker de berichtgeving omtrent deze gebeurtenis niet ver troebelen door het vermelden van het betreurenswaardig incident", verklaarde afgemeten de correspon dent van de ProVinciebode. Ook hij was in zijn zwak getastde we kelijkse tocht, die hij naar het zie kenhuis in Utrecht moest maken, om daar voor zijn kwaal behandeld te worden, verdroot hem reeds lang en daarom was hij een van de vu rigste voorstanders van het zieken huisplan en minstens zo blij als de burgemeester dat dit thans werke- lijkheid zou worden. „Ik bespreek VOORNAAM OM TE PRESENTEREN het straks nog wel even met u, bur gemeester", voegde hij er aan toe. „Dan allemaal naar buiten!" riep de burgemeester met stentor-stem. Een indrukwekkend schouwspel wachtte hen daar. Duizend fakkels verlichtten het historische plein. Felle schijnwerpers bestraalden 't stadhuis. En toen de burgemeester met de gewaande Clarenbough aan zijn rechterhand, die thans voor het laatst zijn rol speelde, naar buiten trad, steeg een oorverdovend ge juich op, dat plots overstemd werd door gedragen koperklanken. De hoeden gingen af, het Wilhelmus werd gezongen. Toen hield burgemeester Dikken- burg zijn redp, en toen hij mede deelde van het geschenk van mr. Clarenbough aan Meeldam, kende het enthousiasme geen grenzen meer. De muzikanten bliezen, ieder een op eigen wijs, schetterende fan fares, de trommels roffelden en een oorverdovend hoerageroep weer klonk, dat geen einde scheen te willen nemen. Uit de serre van De Doelen kwam een magere man en zocht naar zijn, in een achterstraat geparkeerde auto. Jhr. De Graet van Magerhem had zijn verdere in teresse in de gebeurtenissen in Meeldam verloren. Hij begreep niet hoe de vork in de steel zat, maar tijdens zijn tocht naar huis wijdde hij verre van vriendelijke gedach ten aan de bemoeizieke vrouw en haar onbenullige zoon. Het zou lang duren voor hij zich weer eens voor het wagentje van die eerzuchtige dame zou laten spannen. Inmiddels ging op 't jMarktplein het feest voort. De zangverenigin gen zongen hun afscheidslied en daarna het Amerikaanse volkslied en het eind van de demonstratie werd een spontaan: Lang zal-ie le ven in de gloria. Toen klonk uit de volksmassa een kreet: „Leve Clarenbough!" Een drievoudig hoera schalde op. „Leve de burgemeester!" klonk er toen achter. Het daverend hoerageroep dat hierna volgde, ontlokte Colverton, die aan de mededeling van de be minnelijke mevrouw Boom dacht, een glimlach, maar Corrie sloeg de armen om haar moeders schouder en in haar ogen stonden heldere tranen. Ze wendde zich om, om haar aandoening te verbergen en stond van aangezicht tot aangezicht met De Gooyer, die nog vervuld van wroeging om de moeilijkheden die hij had helpen oplossen, zich be scheiden op de achtergrond hield. „Wat is dat nu, juffrouw Corrie?" vroeg hij. „Daar is nu toch geen re den meer voor, dunkt me." Spontaan greep ze zjjn hand. „Ik weet niet", zei ze, „wat uw aandeel hierin is, maar u hebt uw woord gehouden, meneer De Gooy er „U moet mij niet bedanken, maar mr. Colverton", zei de jongeman beschaamd. „Maar u hebt Clarenbough, de zo genaamde Clarenbough", verbeter de ze met een glimlach, „weer' op gespoord". „Daar moet u de secretaresse van mr. Colverton voor danken", antwoordde De Gooyer, die nu ook lachte. „Dat doe ik dan later wel eens. Voorlopig dank ik u en ik neem alle onaardige woorden die ik gezegd heb, terug." I)e Gooyer wilde iets zeggen, maar hij kon geen woorden vin den. Zo staarden die twee jonge mensen elkaar enkele ogenblik ken aan, tot Corrie haastig haar hand losmaakte. „Ik moet weer naar moeder", fluisterde ze. Langs het bordes trokken de burgers, de vlammen der fakkels verlichtten grillig de gezichten van de daar verzamelde notabe len. Clarenbough wuifde en glim lachte, de burgemeester knikte stralend en stak af en toe spon taan de hand oj) naar een kennis die hem vrolijk groette. Na afloop verspreidden allen zich in de omliggende straten en de cafés hadden het druk. Zij die het hardst de kwade geruchten rond de burgemeester en Claren bough hadden verspreid, haast ten zich nu om beider lof luid keels te verkondigen. Het enige incident van die avond vond in de Gulden Ster plaats, waar de heer Melis Trappers, gesteund door enkele Quick-supporters, zijn belofte inloste en het gesprek met de heer Kas Blauwscheen van de Kwardamse Boys voort zette. Het was het enige geval, waaraan zowel politie als eerste hulpdienst te pas moest komen en de volgende Zondag speelden de Kwardamse Boys met een in valler op de midvoorplaats. Die avond was in de woning van de burgemeester, aan de met glanzend damast gedekte tafel, een klein gezelschap bijeen. Aan 't hoofd zat de burgemeester. Zijn vrouw, alle zorg van haar gezicht geweken, was in opgewekt gesprek met mr Clarenbough alias Willem Jongejans, die ze al zyn misdaden in het BETERE GENRE Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen - Waalwijk zover het hem mogelijk was dat te zijn Donderdag 10 uur vond in de paro chiekerk van de Heuvel de plechtige uit vaart plaats. Hij ruste in vrede. SLIPJACHT TE UDENHOUT. Op 19 November zal in de duinen van Udenhout de jaarlijkse slipjacht worden gehouden. De dag wordt begonnen met een jagersmis in de parochiekerk van Udenhout, waarbij door het korps jacht hoornblazers de aloude „Messe de St. Hubert zal worden uitgevoerd. Dit korps zorgt ook voor de muzikale om lijsting tijdens de ontvangst door het ge meentebestuur. Des middags om twee uur begin de j'acht bij het café-restaurant „Bosch ter, Duin HET BOERTJE VAN CROMVOIRT. De Cromvoitsche magnetiseur-schaap herder is door de Bossche rechtbank ver oordeeld tot een geldboete van tien maal vijf gulden sub. tien maal één dag hech tenis. De officier van justitie had tegen hem bevestiging van het vonnis van de politierechter gevraagd, waarbij hij tot zesmaal f 25 en een hechtenis van een maand was veroordeeld. OM HET KAMPIOENSCHAP BRABANT E.H.B.O. Er heerste Zondag j.l. een hele druk te in de cantine van de Koninklijke Le- derfabriek „Oisterwijk" N.V., waar velen waren te zamen gekomen uit onze pro vincie om deel te nemen aan de finale der districtswedstrijden E.H.B.O. om het kampiotenschap van Brabant, zowel van senioren als junioren. De kampioenen van deze beide groe pt van elk één zullen deelnemen aan de wedstrijden' om het kampioen schap van Nederland (Nationale wed strijden) welke op 5 November a.s. te Helmond zullen worden gehouden. De jury beston duit de volgende he ren: Dr. B. H. H. Schrader te Oister wijk; Dr. F. A. [W. M. de Sain, idem; Dr. van Oirschot te Helvoirt; Dr. T. P. Martens te Vlijmen; Dr. van Loteringcn te Dongen; Dr. van Rooij uit Waalwijk; Dr. Bakkeren uit Breda en Dr. Spieren burg uit Vught. Deelnemende verenigingen; senioren uit: Berkel-Enschot c.a.; Best; Sint Oe- denrode; Helvoirt; Asten; Dongen, Haar steeg; Breda-Centrum en Oudenbosch (9 ploegen). Junioren uit: Helvoirt, Liessel, Den Bosch; Helmond Eerde; Princenhage; Ginneken; Dongen en Haarsteeg (9 ple gen). De uitslag was als volgt: Junioren: Helvoirt, le prijs met 231 pt.; 2e prijs Haarsteeg met 218 pt.; 3e prijs Princenhage met 210 punten. Commandant-prijzen; le prijs Princen hage; 2e prijzen Helvoirt ten Haarsteeg. Senioren: le prijs Helvoirt met 288 pt.; 2e prijs Haarsteeg met 280 pt. en 3e prijs Dongen met 259 punten. Commandant-prijzen: le prijs Helvoirt en 2e prijs Haarsteeg. De door het gemeentebestuur van Den Bosch beschikbaar gestelde legpenning kwam in het bezit van Helvoirt. Aan het einde sprak Dr. Martens een hartelijk dankwoord tot de leden der jury KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver koudheid. vergeven had en aan wiens rechter zijde, weinig sprekend maar veel opmerkend, Clara Wyatt plaats genomen had. Corrie zat naast de Gooyer en die twee waren merk waardig stil. Slager Speknek was in conversatie nimmer sterk, maar wijdde te meer aandacht aan het voortreffelijk soupertje, al daclft hij het zijne van de ossenhaas. En Riek de Ruiter sprak ook al niet veel De conversatie werd grotendeels gaande gehouden door Colverton. Nadat aan het eind van het sou per de burgemeester in een harte lijke speech allen had bedankt, richtte hij het woord tot Colverton. „Mijne heren", sprak hij, „we hebben een gast in ons midden, aan wie wij veel verschuldigd zijn: Mr Colverton, die hier als Amerikaans journalist de feestelijkheden in on ze stad, zij het van terzijde, heeft bijgewoond. Mr Colverton is een Amerikaan en houdt van verrassin gen en hij heeft mij vanavond de verrassing van mijn leven bereid. Want nu we zo gezellig onder ons zijn, wil ik u wel verklappen dat 't mr Colverton is die een situatie, die zeer onaangenaam dreigde te wor den, waarvan enkele leden van ons comité ten dienste van hun eigen belang misbruik trachtten te maken en waardoor wij allen ernstig had den kunnen worden gedupeerd, om niet te spreken van de spot waar aan onze gemeente zou hebben blootgestaan.... die deze situatie heeft gered op een wijze, die be wondering afdwingt. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2