DE DRIE ANKERS r Gemeenteraad Loonopzand IN 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 2 JAARMARKT Koopt nooit „zo maar ergens 'n BRIL I' 'n VAN MAAREN's Bril I BRILLENSPECIALIST VAN MAARÊN OPHEFFING VLEESKEURINGSDIENST. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd door de heer v. d. Werf, had de Inspec teur van de Volksgezondheid een voorstel gedaan tot opheffing van de Keuringsdienst van Vee en Vlees in de Kring Raamsdonk en tot aanslui ting van deze gemeente bij de vol- ambtelijke dienst Waalwijk. Dit ge schiedde in het kader van het stre ven: geleidelijk te geraken tot op heffing van alle semi-ambtelijke diensten en deze te doen overgaan tot de vol-ambtelijke diensten, die alleen een volledige uitvoering van de wet waarborgden. B. en W. ad viseerden de raad gevolg te geven aan het advies, hoewel zij het er niet in alle opzichten mee eens wa ren. De heer v. Woerden verklaarde uit de verordening begrepen te heb ben dat de kerngemeente Waalwijk de meeste vingers in de pap kon steken. En hij informeerde of de ka davers nu voortaan in Waalwijk moesten worden afgeleverd. De loco-burgemeester verzekerde hem dat iedere aangesloten gemeen te evenveel rechten had als Waal wijk; deze gemeente benoemde de functionarissen wel, maar alleen na de commissie te hebben gehoord. De kadavers, antwoordde hij, zou den door de Waalwijkse dienst wor den opgehaald. Men kon zich hier voor vervoegen op het gemeente huis. Op een andere vraag van de heer v. Woerden deelde hij mee, dat de keurlonen iets omhoog waren ge gaan. RONDVRAAG. Nadat een begrotingswijziging was goedgekeurd door de raad, stel de de voorzitter de rondvraag aan de orde. De heer Vermeer vroeg wie de aannemer van de 22 woningen was die zouden gebouwd worden. En toen de voorzitter had gezegd dat het de heer Kamp was, die ook onder andere de woningen had ge bouwd in de Boterpolder en de Ha ven en dat het zou gebeuren onder dezelfde architect en dezelfde op zichter, zei de heer Vermeer dat hij op een andere plaats zijn mening al had gezegd hierover, en dat hij deze mening, die door anderen werd ge deeld, nog was toegedaan. De voorzitter antwoordde dat de kwestie nog onlangs door B. en W. was overwogen en dat men volko men had gehandeld in het belang van de gemeente; men hoefde niet bezorgd te zijn, de architect stond er voor de volle honderd procent voor in. Zoals de heer v. Woerden sugge reerde, zegde de voorzitter toe in de geheime vergadering nog nadere mededelingen hierover te doen, ter geruststelling van de heer Vermeer en anderen. Is het al bekend, vroeg de heer Rodenburg vervolgens, aan wie het pand behoort waarin de vleeskeu ring wordt uitgeoefend. De voorzitter kon antwoorden dat het eigendom was van de gezamen lijke gemeenten en dat er nog geen beslissing was genomen omtrent de bestemming. Zeer binnenkort zou die echter genomen worden; de ge meente kon het pand eventueel ko pen. De heer Bergé vestigde nog eens de aandacht op de oude Raadhuis straat die er niet veel beter op was geworden; de voorzitter zou het doorgeven aan de directeur van de dienst Openbare werken. Tenslotte vroeg de heer Kieboom hoe het stond met het Industrieter rein. De voorzitter kon antwoorden dat er de toestemming nu was. Zeer waarschijnlijk zou men in Januari er aan beginnen; hij had nog alles op alles gezet om eerder met de werkzaamheden te laten beginnen, maar dat ging niet. Hij verklaarde dat de versteviging van de dijk pri mair was, zoals ook de heer Kie boom had opgemerkt. Dit was het laatste wat werd be handeld, voordat de raad in gehei me vergadering zich terugtrok. ,E1 BIJZONDER JUBILEUM. Op Woensdag 9 November a.s. zal de heer Cor Witlox e'cn bijzonder jubi leum herdenken, nl. dat hij gedurende 50 jaren lid is van 't college van collectan ten van de parochiekerk van St. Jan, waarvan hij 13 jaren als voorzitter fun geert. i i 'Dit bijzondere feit zal in de a.s. jaar vergadering op die dag- worden her dacht. DEPENDANCE VAN GEM. WERK PLAATS 'S-BOSCH. ;.£R rJ Dank zij de medewerking van het Waalwijkse gemeentebestuur, de direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau en de Plaatselijke industrie is het moge lijk geworden in Waalwijk op het adres Laageinde 133 A (de vroegere fabriek van Kadremagie) een dependance op te richten van de Gemeentelijke Werk plaats te 's-Bosch, met de bedoeling de ze bij voldoende deelname uit andere ge meenten in de toekomst als stukwerk- pi aats over te dragen aan het gemeente bestuur van Waalwijk. In deze werk plaats worden door e'en gebrek gehandi capte arbeiders te werk gesteld. De officiële opening van deze werk plaats zal plaats hebben op Woensdag 23 November 1955 's middags om 3 uur door de edelachtbare Heer N. Schuur- mans, wethouder van sociale zaken der gemeente 's-Hertogenbosch. ZEER GESLAAGDE JUBILEUM UITVOERING VAN KUNSTKRING Bij gelegenheid van zijn 10-jarig be staan heeft de Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap Donderdag in Musis Sacrum zijn leden een zeer bij zondere avond geboden. Als we in het welslagen van deze avond zowel wat de keuze van het 'ensemble betreft, als wat het succes betreft dat dit gezelschap bij het Kunstkringpübliek oogstte, een reca pitulatie mogen zien van het eerste Kunstkringdecennium en dat mogen we ongetwijfeld dan concluderen we. dat het werk, door de Kunstkring in deze eerste tien jaren verricht, succesvol is geweest, zeer succesvol. Natuurlijk, er waren perioden dat het de stichting niet naar den vleze ging, er Zijn bepdaldè sectoren van het uitge breide gebied der Kunsten én vooral der Wetenschappen, waarop de Kunstkring nog geen vaste voet heeft kunnen krij gen. Maar dit ligt dan niet op de eerste plaats aan de leiding, integendeel, veel eer aan de leden die de leiding op dit gebied niet wilden volgen. Ondertussen mag worden geconsta teerd, dat we de Kunstkring heel veel schone momenten te danken hebben, dat we, wanneer de Kunstkring zijn werk niet had gedaan, we van heel veel goeds verstoken zouden zijn gebleven. De Kunstkring bracht artisten naar Waal wijk van wereldvermaardheid, hij liet ons genieten van ensembles, die in geen enkel ander geval ooit de weg naar on ze stad en onze streek zouden hebben gevonden. Zon 'ensemble is ongetwijfeld ook het gezelschap dat onder leiding staat van de dansende vrouwelijke clown Lotte Goslar. „De Verenigde Naties in het klein", zou de voortreffelijke conferen cier, de Deen Freddy Albeck het gezel schap noemen. Daar was de Amerikaan se Lotte Coslar, de Nederlandse danseu se Merel Laseur, Charles Leslie uil South Dacota en de Duitse pianist Hein- rich Klug. Het gezelschap, voortreffelijk geleid 1 FEUILLETON van yyDe Echo van het Zuiden door: PIKE NORTON WILL'S Hoofdstuk I Een venijnige Noordenwind blies door de Amsterdamse straten. De oude huizen schenen verkleumd tegen elkaar aan te kruipen als zochten zij beschutting tegen de koude. Het water in de grachten was zwart-groen van kleur en klot ste wild schuimend tegen de be schoeiingen en de meerpalen. Zwart en naakt staken de kale bomen hun takken in de lucht en zij kreunden als de wind door hun kruinen blies. Het was een winterdag zoals tal loze zijn in ons land van wind, re gen en waterkou. Diep weggedoken in de kraag van zijn winterjas liep Robert van Zan ten met snelle passen langs de Ro zengracht. „Lam weer" bromde hij van onder zijn warme snorretje. „Zeg dat wel, mijnheer" bromde 'n oud heertje, dat dacht dat de op merking tegen hem gemaakt was. Verbaasd keek Robert de man aan, maar hij was er zich niet van be wust iets gezegd te hebben en ver volgde schouderophalend zijn weg. Bij een oud grachtenhuis aange komen, keek hij even naar boven en floot een kort wijsje. Ergens van boven kwam antwoord en tevreden belde Robert aan. Een al wat oude re vrouw deed hem open en met een vage groet snelde hij de trap pen op. „Goeje", zei hij, terwijl hij de deur openwierp. „Wat een weer, hè?" De aangesprokene, die lui in een fauteuil voor de gezellig snor rende haard zat, geeuwde ten ant woord en noodde hem met een ge baar tot zitten. „Lui varken" be rispte Robert hem lachend. „Tjon ge, tjonge, wat heeft mijnheer toch een lui leventje. Dat zit maar thuis, lekker bij de warme kachel, schrijft een paar stukjes en 't geld stroomt binnen. Ik, arme sloeber, moet da gelijks zwoegen, wordt bij nacht en ontij uit mijn bed gebeld, zwerf door het gemeenste weer in de stad rond en dat alles voor een brood mager salarisje". „Moet je ook vrijbuiter worden", zei de man in de luie stoel, terwijl hij de rook van zijn sigaret door zijn neusgaten blies. „Och", vervolgde hij dan „je behoeft het eigenlijk niet eens te proberen. Je bent er toch iet voor geschikt. Dit werk is alleen maar voor de grote geesten". door Lotte Coslar, en ongetwijfeld in al les door haar geïnspireerd, verstaat de kunst, heel zijn optreden te doorweven met een esprit-volle humor; humor die ons meestal niet deed schaterlachen, maar ons vergenoegd en behaaglijk het ons gemakkelijk deed maken in onze stoel 'en geamuseerd deed kijken naar al dat grappige bewegen op het podium. Het was persiflage en critiek, ironie en parodie, maar door alles heen liep de gouden draad van het optimisme, van de „Lebensbejahung", een draad die gesponnen werd door Freddy Albeck, die glanzende specimina gaf van Engelse conference: geen overvloed van woor den, nu en dan e'en welgekozen en wel geplaatste opmerking, onderstreept door een expressief gebaar en begeleid van een mimiek die duidelijker was dan woorden kunnen zijn. In het begin had men niet zo veel vat op het publiek, dat nogal eens een point in de conference en de dansen onopge merkt liet, maar gaandeweg veroverde m'en dit door de hartelijke spontaniteit, waarmee men brak doorheen het pantser van het taalverschil, dat het genieten bij velen hoe kan het anders in de weg stond. i 4 I Maar toen men toe was aan de finale, een finale waar klompen bij te pas kwa men, toen gaf het talrijke publiek zich helemaal gewonnen en scandeerde met enthousiast handgeklap de „schotse trije" die Lotte Coslar 'en Freddy Albeck ten beste gaven. We zien in deze avond ook graag een belofte voor het volgende Kunstkring- decennium, een belofte van heel veel goeds en moois. LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". De oproep voor nieuwe leden van enige tijd geleden is niet vergeefs geweest, want sindsdien hebben zich een 30-tal dames en heren aange meld, zodat het koor zich thans mag verheugen in een respectabel leden tal, wat zeer zeker iets belooft voor de toekomst. Hierdoor wordt de ge legenheid geschapen tot de uitvoe ring van grotere werken, evene menten op vocaal en muzikaal ge bied door eigen krachten, gebeurte nissen waarvan Waalwijk, gezien zijn vanouds bekende muzikaliteit en steeds groeiende bevolking, tot heden nog te veel verstoken is. Met belangstelling zien wij daar om het Opera-concert van 15 November tegemoet. Het Ge mengd en Mannenkoor van „Oefe ning en Vermaak" zal hierop een program uitvoeren uit werken van Mascagni, Gounod, Verdi, Mozart, Wagner e.a., met medewerking van solisten. Als gasten zullen op dit concert zingen: Mej. Anneke v. d. Graaf, de bekende sopraan van de Utrechtse Opera, en de heer A. de Rijk, bas zanger, zowel solistisch als met het koor. Dit dubbeltal en het koor zul len ongetwijfeld het program zeer gevarieerd en daardoor ook aan-, trekkelijk maken voor iedere zang liefhebber. WERELDLIJKE DERDE ORDE. Morgen, Dinsdagavond om 8.15 uur, zal in de kapel van de Eerw. Zusters, parochie St. Jan Baptist, de plechtige inkleding plaats vinden van een 15-tal postulanten in de Wereldlijke Derde Orde van de H. Franciscus van Assisië. De plechtig heid zal worden verricht door de Provinciaal Commissaris Pater Te- lesphorus van de Paters Capucijnen te 's-Hertogenbosch. Men is nu zo ver dat men met de reeds aanwezi ge leden van deze Orde kan over gaan tot het oprichten van een so- daliteit. Alle serieuze belangstellenden, vooral ook jonge mensen vanaf de leeftijd van 18 jaar, worden uitge nodigd om genoemde plechtigheid bij te wonen. Voor hen, die de maandbijeenkomst wensen bij te wonen, bestaat na de plechtigheid in het zaaltje van het „Wit-Gele Kruis" (ingang tegenover het Zie kenhuis) gelegenheid zich daarvoor op te geven HORLOGERIE IN DE PRES. STEUNSTRAAT. De heer Joseph Oversberg, die in Augustus van dit jaar het diploma voor de kleinhandel in uurwerken heeft behaald, is afgelopen week begonnen met een zaak in horloges en in uurwerken. In zijn woning in de Pres. Steijnstraat heeft de heer Oversberg, met toestemming van de gemeente, een etalage ingericht, waarin hij op een provisorische, maar toch zeer nette manier zijn artikelen ten toon stelt. Het is nog maar een noodwinkel, die straks, wanneer het achttal winkelwonin gen in de Pastoor Kuypersstraat klaar zal zijn, over zal gaan in een keurig geoutilleerde zaak. De heer Oversberg vertelde ons namelijk dat hem één van deze acht winkels is toegewezen. Met het be scheiden begin dat hij thans heeft gemaakt, wensen wij hem gaarne veel succes. WANDELTOCHTEN. Ook in het komend winterseizoen hoopt de Wandelkring Tilburg weer een win- terserie van vijf tochten te organiseren; Deze tochten worden gehouden onder auspiciën van de N.W.B., aangesloten bij het N.O.C. Van de 5 tochten moet men er minstens 4 met goed gevolg heb ben volbracht om in aanmerking te ko men voor een extra-herinnering. Ieder die 1 of meer tochten volbrengt ontvangt een diploma. De eerste tocht van de winterserie wordt gehouden te Tilburg op Zaterdag 12 en Zondag 13 November 1955. Het startbureau is café Voskens op de Heu vel. te Waalwjjk op Donderdag 10 November a.s. DR THEUNISSEN VOOR HET R.K. VROUWENGILDE. De bekende spreker en publicist Dr W. P. Theunissen uit 's-Bosch zal op Dinsdag 8 November op uit nodiging van de afdeling Waalwijk van het R.K. Vrouwengilde in Hotel Verwiel een voordracht houden on der de titel „Het Spel tussen Hemel en Aarde" - een indringende kijk op de tijd waarin we leven. De voordracht zal worden omlijst door Russische religieuse muziek, terwijl er tevens een tentoonstelling zal zijn van Russische religieuse kunst. De faam van Dr Theunissen als wetenschapsmens en als spreker, garandeert een boeiende avond; in troductie door de leden is door het bestuur van de afdeling toegestaan. NED. KATH. BOND VAN WERKNEMERS IN INDUSTRIËLE BEDRIJVEN ST. WILLIBRORDUS De afdeling van bovengenoemde organisatie zal op Vrijdag 11 No vember a.s. in de bovenzaal van de „Gecroonde Leersse" een belangrij ke ledenvergadering houden, waar op besproken zullen worden de voorstellen ter verbetering van de C.A.O. voor de Schoen-, Leder- en Lederwarenindustrie. Het Patroonsfeest van de organi satie wordt gevierd op Zondag 13 November; 's avonds zal in de grote zaal van de „Gecroonde Leersse" voor de leden met hun echtgenoten en verloofden en gezinsleden - voor zover er plaats is - door de toneel vereniging „Crescendo" uit Kaats heuvel worden opgevoerd 't toneel spel „Hof Terhove", naar een ro man van Marie Koenen. Met dit spel heeft het jubilerende „Crescen do" heel veel succes geoogst en on getwijfeld zullen de leden van St. Willibrordus een mooie feestavond hebben. „PUCK" SPEELT „DOOD DOOR SCHULD". De in Waalwijk graag geziene to neelgroep „Puck" zal op Dinsdag 22 November voor het Kunstkring-pu bliek een vertolking geven van het toneelstuk „Dood door schuld" van de Nederlandse auteur Bert Kroon; stuk zowel als vertolking zijn door de Nederlandse critici geprezen. De medewerkenden zijn: Cas Baas, Ce cilia Lichtveld, Jan Grefe, Wim van den Heuvel en Egbert v. Paridon. Guus Verstraete voert de regie. Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand te houden op Vrijdag II November 1955, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken Besluiten van gedeputeerde staten. 3. Voorstel tot het geven van straat namen. 4. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van het pand Gasthuisstraat 49. 5. Voorstel tot wijziging van de „Or ganisatie-Verordening Brandweer" 6. Voorstel tot aankoop van een wegen wals. 7. Voorstel tot het nemen van een administratieve beslissing inzake de gas- tarieven. 8. Voorstel tot het doen van grond- transacties. i j I 9. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de stichting „Rosagaerde" te Kaatsheuvel. 10. Voorstel tot het invoeren van een huisvuilbelasting door middel van de heffing van reinigingsrechten. 11. Voorstel tot voorlopige vaststel ling van de bedragen bedoeld in artikel 55 ter, lid 1, van de Lager Onderwijs wet 1920. 12. Voorstel tot intrekking op op nieuw vaststellen van een gemeenschap pelijke regeling inzake de keuringsdienst van vee en vlees. 13. Aanbieding gemeentebegroting voor het dienstjaar '1956 met de daarbij behorende bedrijfsbegrotingén, en het be noemen van de commissie van onder zoek van die begrotingen als bedoeld in artikel 37 van het reglement van orde. 14. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting voor het dienstjaar '55. 15. Verzoek van de heer H. W. A. Smals om hem ontslag te verlenen als ge meente-geneesheer te Loon op Zand en van de heer A. E. N. de Vries om hem in deze functie te benoemen. 16- Voorstel tot benoeming van twee leden van het bestuur van de gemeente lijke instelling voor maatschappelijke zorg. 17. Rondvraag. PRAE-ADVIEZEN s (Voorstel tot verkoop Van een perceel bouwgrond aan P. M. R. en R. P. Jk Schoenmakers te Kaatsheuvel. Ten behoeve van de bouw van een dubbel woonhuis-, verzoeken P. M. R. Schoenmakers. Gasthuisstraat 119 en R. P. J. Schoenmakers, van Heeswijkstraat 7 te Kaatsheuvel aan hen te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de westzijde van de Prinses Beatrixstraat alhier.. B. en W. stellen voor bedoeld bouw terrein, tegén de gewone voorwaarden en een prijs van f 3,40 per m2 te ver kopen. i Voorstel tot het geven van namen aan nieirwe straten. Nu er weer enkele straten in het ge bied tussen de van Heeswijkstraat en het natuurpark „De Efteling" zijn gereed ge komen of nog dn aanleg zijn, komt het B. en W. gewenst voor aan deze straten namen te geven. B. en W. stellen de raad de volgende namen voor a. voor de meest westelijke verbin ding tussen de van Heeswijkstraat en de weg voor het natuurpark „De Efteling" te noemen: Dr. Schaepmanstraat; b. de verbinding tussen de Dr. Schaepmanstraat en de weg vóór het na tuurpark te noemen: Prinses Marijkestr.; c. de meest oostelijke verbinding tus sen de van Heeswijkstraat en de weg voor „De Efteling": Prinses Margriet straat. i Voorstel tot aankoop van een perceel tje grond, gelegen aan de Marktstraat ta Kaatsheuvel, van de erven J. Dingcroans. Ten behoeve van de uitvoering van het uitbreidingsplan in de omgeving van de Marktstraat, is het nodig dat de ge meente de beschikking krijgt over het perceeltje, kadastraal bekend: gemeente Loon op Zand, sectie L nummer 460, plaatselijk gemerkt Marktstraat 71, groot -.07.40 ha. Met de erfgenamen van wijlen J. Din- gemans is overeen gekomen dat bedoeld perceeltje aan de gemeente in eigendom wordt overgedragen voor de prijs van f 800. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van bet piand Gasthuisstraat 49 te Kaats heuvel. Naar aanleiding van een door de ad junct-directeur van gemeentëwerken uit gebracht rapport omtrent de toestand van de woning Gasthuisstraat 49 te Kaatsheuvel, eigendom van N. H. Hes- selmans, uit welk rapport blijkt dat be doeld pand in zeer ernstige mate verval vertoont, adviseert de hoofdingenieur directeur voor de wederopbouw en volks huisvesting te 's-Hertogenbosch, om dit pand, staande op het perceel, kadastraal bekend: gemeente Loon op Zand, sectie M nummer 316 onbewoonbaar te verkla ren. Bedoeld pand is van die aard, dat uit h>giënisch oogpunt ernstige bedenkingen bestaan tegen verdere bewoning, terwijl het niet meer door aanbrengen van ver beteringen in bewoonbare staat is te brengen. Voorstel tot aankoop van een perceel tje grond van J. de Jong, Moleneind 2 te Loon op Zand. In Uw vergadering van 9 Maart 1955 werd besloten tot het doen van een grondtransactie met J. L. de Jong, Mo- rneT,d l te Loon °P Zand- doch bij de a.wikkeling van deze aangelegenheid blijkt thans dat de Jong door een mis verstand geen medewerking aan het transport kan verlenen als geen nadere regeling wordt getroffen. Genoemde eigenaar is echter wel be reid zijn medewerking aan bedoelde trans actie te verlenen als hem een vergoeding van f 100 wordt toegekend. Dit bedrag komt B. en ^V. alleszins redelijk voor. Voorstel tot aankoop van een Aveling- Barford-wegenwals. Zoals bekend is, is voor het onderhoud en verharden van buitenwe gen een wals in gebruik, welke wals door ouderdom en slijtage voor dit doel niet meer bruikbaar is. De wals is ongeveer 30 jaar oud fen vergt jaarlijks grote on derhoudskosten aan arbeidsuren en ma teriaal. In 1954 werd voor noodzakelijke reparaties alleen al een bedrag van f 1.400.gevoteerd en in 1955 tot 1 oktober ongeveer f 1,800. Reeds eerder werd in de vergadering van de commissie tot onderzoek van de rekening de suggestie gedaan een voor stel te doen tot aankoop van een nieu we wegenwals. Deze wals is naar de mening van B. en W. onmisbaar voor het onderhoud van de vele tientallen kilometers lengte zand-, puin- en verharde wegen in deze gemeente, immers het aanbrengen van slijtlagen op bestaande asfaltwegen, wat steeds door een aannemer moest geschie den, is dan door eigen dienst mogelijk; aanleg van rijwielpaden, verharding van parkeerplaatsen ien afwalsen van nieu- Uw ogen zijn te kostbaar Neemt dus geen risico en koopt steeds NIET DUUR EN UITERST SECUUR DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 82 Nwe. Ginnekenstr. 23 LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN Robert stelde zich in gevechts houding. Hij zette zijn handen in zijn zijde, boog het hoofd wat naar voren en stak zijn onderkaak drei gend naar voren. „Peter Jan Moldering", luister eens even. Ik wens zulke denigrerende opmer kingen aan mijn adres niet aan te horen, versta je dat? Ik ben een fat soenlijke journalist en geen pers bureau zoals jij. Jij beschouwt je werk als een broodwinning en ik als kunst". Spottend keek Peter hem aan. „Aan wie denk jij dat kunstenaars schap dan te ontlenen?" vroeg hij. „Aan de geest van mijn oud-tante" antwoordde Robert met een droevi ge stem. „Jij lacht nu, maar het is heus waar. Ze had altijd een hekel aan mij, omdat ik het vroeger ver tikte om haar op Nieuwjaarsdag 'n zoen te geven. Nu heeft ze me op deze manier in het verderf trachten te storten". Peter keek meewarig. „Steek maar een sigaret op, jongen, dat is goed voor je". Hij tastte in zijn zak, maar keek dan Robert met een schuldig gezicht aan. „Ik heb ze niet meer", bekende hij. „Net de laatste opgestoken". Hij veerde overeind en verdween met een gemompel „Ik zal ze wel even halen". „Hoeft niet, ik heb zelf al", wilde Robert hem nog naroepen, doch Peter was de trap al afgerend en zou hem niet meer gehoord hebben. „Afijn, zo is het ook goed", be sloot hij, zich behaaglijk schurkend in de fauteuil. In de mand naast de haard kwam enige beweging. Bob, de Schotse terrier, had het niet nodig gevonden Robert bij zijn binnenkomst te be- gi-oeten toen hij juist heerlijk lag te dromen, maar nu zijn baas ver dwenen was, wilde hij toch eens even poolshoogte gaan nemen bij de nieuwe bezoeker. „Zo Bobbert", begroette Robert hem, „al uitgeslapen?" Hij aaide 't beest over de kop en stil genietend bleef de hond even staan. Niet lang, daar was hij te ongedurig voor. Hij snuffelde aan Robert's broekspijpen en keerde na deze expeditie tevre dengesteld naar zijn mand terug. Robert keek de kamer eens rond. „Hij woont hier lang niet gek", overdacht hij. „Goed ingericht en reuze gezellig". De meubelen en de verdere aan kleding der kamer verrieden een tamelijke materiële welstand van de bewoner. Zoals altijd bleef ook nu weer zijn oog rusten op het ge brandschilderde raam. Genietend van de helle kleuren en de vreemde exotisch aandoende voorstelling, bleef Robert geboeid kijken door zijn oogharen. Met een „hier zijn we dan toch" kwam Peter weer binnen, onstui mig begroet door een luid-blaffen- de Bob, die ineens weer klaarwak ker geworden was. Peter plofte neer en peuterde een sigaret half uit het pakje. Hij presenteerde Ro bert en nam er zelf ook een. Diep- inhalerend bleven ze dan een ogen blik zitten. Druk gehad, vandaag?" infor meerde Peter dan. Robert knikte vaag, „Nogal", zei hij langzaam. „De gemeenteraad was rumoerig en er moest nog een stuk van mee". „Peter knikte. Hij begreep het, want zelf had hij ook jaren in de stadsverslaggeving gezeten en daar door kende hij de knepen van het vak en de sfeer op de krant, vlak voor de persen gingen draaien. „Er is trouwens nog wat an ders", zei Robert, de as van zijn sigaret aftikkend. Peter zweeg en keek hem vra gend aan. „Ik kreeg vanmorgen een brief van een oom van me uit de provincie". Als alle gebo ren Amsterdammers keek Robert een beetje neer op iedereen, die niet uit Mokum stamde. Peter keek hem geamuseerd aan. „Is het een boer?" vroeg hij plagend. „Natuurlijk niet", zei Robert ge krenkt en hij vervolgde hautain: „Hij is notaris". „Toch uit de provincie", hield Peter aan, die deze zwakheid van zijn vriend kende. „Nou ja", antwoordde Ro bert wat verlegen, „het is toch wel een goede vent. „Ga verder", noodde Peter. „Hij schreef me, dat een doch ter van hem naar Amsterdam zou komen. Ze wil in de journa listiek „Wat?" Peter veerde overeind uit de stiel. „Een dochter? En dan in de journalistiek? Dat zal jij toch zeker wel voorkomen? Een vrouw past niet in dit vak!" „Ik weet het", zei Robert met een ongelukkig gezicht, „en mijn oom vindt dat eigenlijk ook wel. Maar het kind is erg koppig en zet haar eigen willetje toch door. „Journalistiek kweekt cynische mensen. En aan cynische vrou wen heeft niemand behoefte." „Ze heeft al een baan gevon den. En zo kan ik er dus niets meer aan doen", ging Robert verder. „Ze gaat aan een dames blad werken". - (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6