VROOM «t IMS ITESVAVV FEESTELIJKE HEROPENING van VAN LOON-SCHRAUWERS MODEHUIS! VAN LOON-SCHRAUWERS, de zaak voor de betere textiel, Grotestraat 282-284, Waalwijk woens dag •prijzen y WOENSDAG 9 NOVEMBER OM HALF DRIE Prinses Wilhelminaschool aan de Loonsedijk. OVERGEPLAATST ONTWERPER-MODELEUR KINDERWAGEN 3 DE EGHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 3 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 9 NOVEMBER 's-HERTOGENBOSCH TILBURG HELMOND Voorstel tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de stichting „Rosagaerde" te Kaats heuvel. De stichting „Rosagaerde" alhier heeft reeds geruime tijd de beschik king over een rekening-courant cre- diet bij de plaatselijke Boerenleen bank tot een maximum van 20.000 en onder garantie van de gëmeente. Het is gebleken dat voor een af doende financiering van deze grote instelling noodzakelijk een groter bedrag aan vlottende middelen ter beschikking moet zijn. Daartoe heeft het bestuur van de stichting bij schrijven van 6 September 1955 een verzoek gedaan, in deze zin dat ten behoeve van de stichting 20.000 gulden nieuw crediet zal worden geopend, terwijl de bij de Boeren leenbank lopende rekening ten na me van de gemeente zal worden overgenomen, zodat de nieuwe re kening-courant maximum 40.000 zal belopen. Daar de gemeente grote finan- tiële belangen bij deze stichting heeft, zijn B. en W. van mening dat er alle reden is om het verzoek in te willigen. B. en W. kunnen intus sen constateren dat de exploitatie van het tehuis zich de laatste maan den steeds meer in gunstige zin ont wikkelt. Voorstel tot het invoeren van een hulsvuilbelasting door middel van de heffing van reinigingsrechten. In hun brief omtrent verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds hebben Ged. Staten er op gewezen dat het noodzakelijk wordt geacht om de inkomsten door middel van eigen belastingen te vergroten door de invoering van een huisvuilbelasting. Deze belas ting zal een jaarlijkse opbrengst moeten hebben van ongeveer 8000 gulden. Tot nu toe vindt het opha len van huisvuil met behulp van de aangeschafte roltrommelauto en daarbij pasende uniforme vuilnis emmers gratis plaats. Voor de heffing van een huisvuil belasting zijn er drie mogelijkhe den, n.L: a. een aparte baatbelasting; b. het opnemen onder de kosten factor „afvoer van water en vuil" in de straatbelasting; c. in de vorm ener retributie. De straatbelasting zowel als de baatbelasting behoren tot de zake lijke heffingen en komen te laste van de. eigenaren van onroerende goederen. Het van gemeentewege doen op halen van huisvuil komt evenwel nagenoeg uitsluitend ten goede aan de gebruikers van de woningen, 't Wordt daarom verkieslijker geacht om een huisvuilbelasting niet door middel van een straat- of baatbe lasting, doch met toepassing van ar tikel 275 der gemeentewet in de vorm ener retributie te heffen. Dit laatste is bovendien veel eenvou diger. Onder grote belangstelling werd het nieuwe hoofd van de school, de heer H. J. van Zalingen geïnstalleerd. Agent: v. d. XViel BIEDT ZICH AAN: Aankomend in middelgrote zaak Brieven onder no. 7361 bureau van dit blad. Die St. Nicolaas op bezoek wil hebben of gewaad wil huren moet zich voegen tot Hoofdstr. 134 Kaatsheuvel HUURT EEN WASMACHINE. Fl WA GROTESTR.207 TEL. 2190 Gaarne nodigen wij U tot een bezoek uit. SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Fraaie kop met schotel, van 1e keus crème aardewerk, J(?c hoog model «T3 Getekende overhanddoek, in grote maat en nieuwe des sins, met rode, groene 4 95 of blauwe afwerking Partij schuimplastic bad- matten, in rood, geel, blauw en groen, ^15 40 x 60 cm. Wollen damesjapon, met 3/4 mouw, slankkledend mo del, speciaal voor de grotere maten. In 6 najaarskleuren, in de maten <4 **75 42 t/m 54 3 Plastic étui, gevuld met zak- kam en transparant regen kapje, in blauw en bruin. Handig en onmisbaarC Cc in iedere damestas 3 3 Plusfour, van degelijke pool- vaste corduroy, verstelbaar elastiek in de band. In bruin, marine, groen en drab. Voor 5 jaar A'® 50 ct. stijging per maat O Speciale aanbieding kameelharen dames-, heren- en kinderpantof fels, in de maten 41-46 1.95 36-401.55 .J 25 Flanellen lakens, stevige kwal. 175 x 230 6.75 C45 150 x 220 3 Katjang goreng, pinda's in gebrande suiker, ^cc erg lekker, 200 gram 3 Lunchworst, overheerlijk, 200 gr. Prima emaille kolenkit, flinke maat ^45 Leuke wollen meisjes mutsen, in drie verschillende modellen, verkrijgbaar In alle nieuwe kleuren ^45 Keperflanellen dames- pyama, in effen kleuren, maten 40 t/m 48. In zalm, bleu, groen, A'O oudrose en geel O Mooie kwaliteit simplex dameshandschoenen, met prima pasvorm, in de mode kleuren zwart, rood, wit, korenblauw 015 en bleu we aangelegde klinkerbestratingen, als mede het inwalsen van puinlagen bij verharding van zandwegen, kan zonder een wals niet worden uitgevoerd. Kan de dienst gemeentewerken geen gebruik maken van een eigen wals, dan dienen deze werkzaamheden toch te wor den uitgevoerd, doch dan door een aan nemer, van welke aannemer het gemeen tebestuur afhankelijk is. De kosten van uitvoering zullen veel hoger zijn, immers de nota's vermelden uurloon werklieden, vergoeding voor gebruik wals en winst aannemer. Ook het huren van een wals is moge lijk. Afgezien van de mogelijkheid dat deze niet altijd beschikbaar is, is dit hu ren ook veel duurder dan bij gebruik van een eigen wals. Bij huur wordt e'en prijs, inclusief machinist van f 10,50 per werk uur in rekening gebracht. Dit betekent voor 1400 werkuren per jaar, de tijd dat de huidige wals in dienst is, f 14,700. Naar aanleiding van bovenstaande overwegingen hebben B. en W. het plan over te gaan tot aankoop van een nieu we wegen wals, waarbij de keus is geval len op een statische wals met een dienst- gewicht zonder waterballast van 5042 kg, te brengen met waterballast op 5626 kg, van het merk Aveling-Barford, type GBV. Deze wals is de meest geschikte voor een zo groot mogelijk aantal va riërende werkzaamheden. Bedoelde driewielige wegenwals is voor zien van een mechanisch verschuifbaar gewicht voor het regelen binnen bepaalde grenzen van de drukverhoudingen op voor- en achterrolïen; voorts compleet met tanks en watersproeiinrichting voor het nathouden van de rollen; doch zon der cabine of dak. De kosten bedragen f 20,730,leve ring franco inclusief bedieningsonder- richt door een monteur voor 1 a 2 dagen. Voorstel tot verkoop van een perceel grond, gelegen aan de Prinses Beatrix- straat aan de Fa. Jac. van den Assem te Kaatsheuvel. De 'Fa. Jac. van den Assem, alhier verzoekt aan haar, ten behoeve van de bouw van eten woonhuis, een perceel bouwgrond, gelegen aan de Prinses Bea- trixstraat, te verkopen voor de vastge stelde prijs ad f 3,40 per m2 en onder de gewone voorwaarden. Voorstel tot het toekennen van een hoger bedrag als vergoeding aan J. J. van den Bijgaart te Loon op Zand voor de verkoop van zijn woothhuis en vee stal. In Juni 1955 besloot de raad tot aan koop van het woonhuis en de veestal van J van den Bijgaart, Kerkstraat te Loon op Zand voor een bedrag van f 28.000.Van den Bijgaart heeft thans bezwaar tegen genoemd bedrag en maakt aanspraak op verhoging van bedoelde tegenprestatie, omdat de kosten van nieuwbouw ondertussen belangrijk geste gen zijn. j Wijl bovengenoemd raadsbesluit tot aankoop eerst op 15 Juni 1955 werd goedgekeurd en van den Bijgaart dus met een kostenstijging vóór die tijd geen re kening heeft kunnen houden, komt het alleszins redelijk voor met de kostenstij ging uit te keren. Bij berekening van dit hoger bedrag zijn B. en W. uitgegaan van de bouwkos ten van een nieuwe woning met stal, n.l. f 32,100.door eten architect opgege ven. Hierop kan een premie worden ver leend van f 4,100, zodat de netto-bouw kosten f 28.000.bedragen. Hierbij moeten dan nog berekend worden de overige kosten t.w. architectehonorarium f 2500 aansluitkosten 300 onvoorziene uitgaven f 200 f 3000 B. en W. stellen de raad voor dit be drag nog aan van den Bijgaart toe te kennen mits uit de aanbesteding blijkt dat inderdaad de oorspronkelijke raming daarmee wordt overschreden en daaraan bovendien enige voorwaarden te verbin den, welke de uitvoering van de riole ringswerken bespoedigen. Verzoek van de heer H. W. A. Smals om hem ontslag te verlenen als gemeen te-geneesheer te Loon op Zand en van de heer A. E. N. die Vries om hem in deze functie te benoemen. De heer H. W. A. Smals, gemeente geneesheer te Loon op Zand, heeft ver zocht hem met ingang van 1 November 1955 als zodanig ontslag te verlenen in verband met zijn vertrek naar elders. De vele en goede diensten die door de heer Smals tijdens de jarenlange uitoefening van deze functie aan de gemeenschap zijn bewezten vormen naar de mening van B. en W. aanleiding om het ge vraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen. De heer A. E. N. de Vries, die de practijk van de heer Smals te Loon op Zand heeft overgenomen, heeft verzocht om hem met ingang van dezelfde datum toe gemeente-geneesheer te benoemen en tevens aan hem de vrijkomende ambtswo ning te verhuren. De benoeming van be trokkene tot gemeente-geneesheer ligt naar de mening van B. en W. voor de hand. De aan deze betrekking verbonden wedde bedraagt volgens de thans gelden de salarisverordening f 600 per jaar. Ten aanzien van de huur van de wo ning, delen B. en W. de raad mede, dat zii deze opnieuw hebben becijferd en be paald op f 1200.per jaar, waarmee de heer de Vries accoord gaat. Doch ook bij het belasten door middel van een retributie staan ver schillende mogelijkheden open. Men kan tot grondslag nemen de huur waarde volgens de personele belas ting en daarop een progressief ta rief toepassen. Men staat dan voor de niet te onderschatten moeilijk heid van het verzamelen van de be nodigde gegevens omtrent deze huurwaarde. Ook wordt veel ge werkt met een vast bedrag per wo ning of gedeelte daarvan, zonder onderscheid, waarbij men dus niet meer of minder afvoeren van vuil weer buiten beschouwing laat. Een vrij eenvoudige en niettemin doeltreffende wijze van heffing, die tevens rekening houdt met de mate waarin van de diensten van de vuilnisophaaldienst gebruik wordt gemaakt, is naar de mening van B. en W. te verkrijgen door tot maat staf te nemen het aantal emmers dat bij de huurder c.q. gebruiker van de woning aanwezig is. Zoals bekend, worden deze emers momen teel ter leen verstrekt tegen een vergoeding van 1.35 per jaar. Het aantal emmers dat momen teel in exploitatie is, bedraagt bijna 3000. Door Ged. Staten is een jaar lijkse opbrengst van rond f 8000. als norm gesteld. De belasting kan mitsdien wor den bepaald op bijna 3.per em mer per jaar. Wel lijkt het daarbij gewenst om de bestaande, op pri vaatrechtelijke leest geschoeide, re geling inzake de huur van emmers te doen opnemen in de nieuwe be lastingverordening en wel door combinatie met het tarief voor het ophalen van huisvuil. Hierdoor wordt enerzijds dubbele inning voorkomen, terwijl anderzijds het voordeel wordt verkregen dat over de huurbedragen geen omzetbelas ting meet verschuldigd is. Het totale tarief is derhalve te stellen op 4.25 per emmer per jaar (huur emmer 1.35 4- belasting 2.90). Voorstel tot benoeming van twee leden van het bestuur van de ge meentelijke instelling voor maat schappelijke zorg. Volgens het door de gemeentelij ke instelling voor maatschappelijke zorg opgemaakte rooster, treden de heren C. Snoeren en A. v. Lier per 31 December 1955 af als lid van 't bestuur van die instelling. De heer Snoeren, die in Decem ber a.s. 70 jaar wordt, zal volgens het reglement van orde niet meer als lid van genoemd bestuur kun nen worden benoemd. B. en W. stellen voor over te gaan tot benoeming van twee leden ter vervulling van de open plaatsen uit de volgende, in overleg met het be stuur door B. en W. opgemaakte voordrachten: Vacature C. Snoeren: 1. C. J. Nouwens, Baan 10 2. C. v. Rooij, Mgr. Völkerstr. 2. Vacature A. v. Lier: 1. A. v. Lier, Bergstraat 6 2. Jos Dankers, Kerkstraat 7. In een buitengewone vergadering van dc Chr. schoolvereniging aan de Loon sedijk werd .Woensdagavond onder over grote belangstelling van de zijde det ouders en van de leden het in de plaats van de heer Hoogstraten, die 1 Septem ber 1.1. naar Amersfoort vertrok, be noemde hoofd van de Prinses Wilhel minaschool, de heer H. J. van Zalingen, tot 1 November verbonden aan het Chr. onderwijs te Middelhamis, geinstalleerd. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de ere-voorzitter van de vereniging, ds. Haring, predikant van de Ned. Herv. gemeente aan de Loonsedijk, de kerke- raad van de Ned. Herv. gemeente, me vrouw de Rooij, lid van de plaatselijke commissie voor het kleuteronderwijs en de heer A. Dees, hoofd van de Chr. school te Sprang. De Edelachtbare He ren A. Smit. burgemeester van Sprang- Capelle, en Mr. van der Heijden, bur gemeester van Loonopzand, alsmede de inspecteur van het Chr. Volksonderwijs, ds. Bakker uit Moerdijk, en de inspec teur van het L.O. in de inspectie Waal wijk, de heer Ubachs uit Nijmegen, wa ren door ambtsbezigheden verhinderd. Eveneens was bericht van verhindering ontvangen van de heer M. C. Rijken, hoofd van de Chr. school aan de Hei straat en van het lid van de commissie voor het kleuteronderwijs de heer M. v. Prooijen. De bijeenkomst stond in verband met de ziekte van de voorzitter, de 'heer Jac. Bossers, onder leiding van de 2e voor zitter de heer L. Heurter, die na ge meenschappelijk zingten van Psalm 68 1.0, Psalm 103 onberijmd voorlas en daarna voorging in gebed. Nadat de voorzitter de aanwezigen en meer in het bijzonder de heer en mevrouw van Za- lingen had verwelkomd, wees deze er op, dat het tot nu nimmer gewoonte was ge weest een speciale bijeenkomst te be leggen voor de installatie van een hoofd der school, misschien mede, doordat juist de laatste jaren kort na elkaar een wis- zitter, metende het bestuur er evenwel goed aan te doen, zowel autoriteiten als het personeel van de school en de ouders der leerlingen benevens de leden van de schoolvereniging de gelegenheid te ge ven voor een eerste kennismaking met het nieuwe hoofd van de school. Wij zende op de loop van zaken bij de voor bereiding voor de vervulling van de va cature, waarbij de eerste oproep geen resultaat had en zich na herhaalde op roeping slechts twee sollicitanten meld den, noemde spr. het een wonder, dat men deze avond bijeen kon zijn om de nieuwe functionaris te installeren. Zich vervolgens tot het nieuwe hoofd wen dende, zei de voorzitter: „Mijnheer van Zalingen, wij prijzen ons gelukkig, dat li de benoeming hebt willen aanvaarden. Wij zijn er ons van bewust, dat u in de school misschien dingen zult aantreffen, die uws inziens voor verbetering in aanmerking komen. Houdt u er van overtuigd, dat u, waar het de belangen van de school en het onderwijs betreft, steeds kunt rekenen op de volle medewerking van het bestuur. Een enkel bewijs menen wij reeds te heb ben gegeven door het schoolhuis, on danks zware lasten, voor u en uw gezin te restaureren. Wij hopen, mijnheer van Zalingen, dat u hier een prettige werk kring zult mogen vinden en dat u zich hier spoedig thuis zult gevoelen. Met de wens, dat u hier zult mogen werkzaam zijn tot bloei van de school en het on derwijs, maar bovenal tot Gods eer, ver klaar ik U geïnstalleerd als hoofd van de Prinses Wilhelminaschool.'' Vervolgens heette de voorzitter in hartelijke bewoordingen mevrouw van Zalingen welkom, daarbij de hoop uit sprekende, dat zij in deze omgeving, wel ke geheel en al verschilt met die te Mid delhamis, zou kunnen wennen. Nadat spr. nog een beroep had gedaan ook seling van functionarissen aan de school had plaats gehad. Thans, aldus de voor- haar aandacht te willen wijden aan het plaatselijk verenigingsleven en daarvoor zoveel als in haar vermogen ligt, haar krachten te geven, verraste hij mevrouw van Zalingen met een bouquet bloemen. Zich tenslotte tot het onderwijzend personeel richtende, zei de voorzitter: „Rest mij nog een woord van dank uit te spreken tot het gehele personeel, dat tijdens de vacature de belangen van de school en van het onderwijs naar bes te weten en op voorbeeldige wijze heeft behartigd. Zeer in het bijzonder bedank ik de heer en mevrouw Eijkelenboom, de eerste voor de waarneming van het hoofdschap en mevrouw voor het tus sentijds vervullen van de vacante plaats en dat nog wel in de moeilijkste klas. Dat u ondanks de beslommeringten van een huisgezin deze taak hebt willen aanvat ten. wordt door het bestuur zeer op prijs gesteld.'' Na een korte onderbreking maakten enkele der aanwezigen van de gelegen heid, zich met een kort woord tot het pieuwe hoofd van de school te richten, gebruik. De heer Dees, hoofd van de Chr. school te Sprang, begroette zijn collega in hartelijke bewoordingen en hoopte, dat deze eerste kennismaking zal mogen medewerken tot een goede verstandhou ding ten prettige samenwerking in de toekomst. Namens de ouders van de schoolgaan de jeugd sprak de heer C. van Caem, die zijn welkomstwoord besloot met de wens, dat de heer van Zalingen langer aan de school verbonden zal blijven dan zijn voorganger. De heer Eijkelenboom, uit naam van het personeel sprekende, gaf het nieuwe hoofd de verzekering, dat zijn collega's en hij de komst van hun chef met vertrouwen tegemoet zagen en dat zij hoopten in eendrachtige sa menwerking onder de bezielende leiding van de heer van Zalingen en met Gods zegen de school en het onderwijs te die nen. Ook mevrouw van Zalingen ver welkomde hij hartelijk, onder aanbieding van een prachtig bloemstuk. Ds. Haring, ere-voorzitter der school vereniging, besloot de rij van sprekers. Hii was dankbaar en verheugd, dat het nieuwe hoofd zo juist tot zijn werk aan de school was ingeleid en spr. hoopte, dat onder 's Heren leiding aan de school en daarbuiten zegenrijk gewerkt zou mogen worden. Op verzoek van ds. Ha ring zongen de aanwezigen de heer en mevrouw van Zalingen de zegenbede van Psalm 134 vers 3 toe. De heer van Zalingen dankte mede namens zijn echtgenote voor de hartelijke ontvangst, de vriendelijke woorden en welgemeende wensen en zei, dat hij, hoe wel de scheiding van Middelhamis, waar tijdens de twee en een halfjarige periode, dat hij daar het onderwijs heeft ge diend, banden gelegd waren, welke nu verbroken moesten worden, met vreugde naar Loonsedijk was gekomen. De van de zijde van het bestuur en personeel toegezegde samenwerking stelde hij op prijs, want een samenwerking in prettige sfeer is steeds zijn ideaal geweest. Gaar ne zag hij e'en hechte band tussen school en huis en zowel tijdens ledenvergade ringen als op ouderavonden en bij huis bezoek zal er gelegenheid moeten zijn met de ouders over de opvoeding hunner kinderen te spreken. Zijn collega, de heer Dees, dankte hij hartelijk voor zijn aan wezigheid, waarna spr. deze speciale le denvergadering met dankzegging sloot en de installatie-plechtigheid met het zin gen van Psalm 72 vers 11 werd be ëindigd. Nog 'enige tijd bleef men onder het ge not van een kopje thee met een ver snapering in gezellig samenzijn bijeen en deze gelegenheid werd door ouders en leden benut om de heer en mevrouw van Zalingen de hand te drukken en nacfcr met hen kennis te maken. VJU fcf? stf rR3t8f Eduard (Br. Benedictus) Lina en Verloofde Riekte en Verloofde Willie en Verloofde Frans, Guust, Ria, Piet, Michael, Gerrie, Jannie, Wlesje en Henkie geven hierdoor kennis dat hun ouders AUGUST HURIiMANS en MARIA HURKMANS- V<kN DER LEE op Zaterdag 12 November a.s- hun zilveren Huwelijksfeest hopen te vieren. Uit dankbaarheid zal een H. Mis worden opgedragen in de Parochiekerk van St. Jan Bap tist te Waalwgk. Waalwijk, November 1955 Pieter Vreedestraat 4 Gelegenheid tot feliciteren van 12.30—1.30. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij ons Huwelijk ontvangen. J. H. van Oers J. van Oers-Duijvekam Malden, November '55. HET AGENTSCHAP van 't CENTRAAL ZIEKEN FONDS en de VOLKSKRANT Grotestraat 92 is vanaf heden naar PUTSTRAAT 123 WAALWIJK TE KOOP AANGEBODEN zo goed als nieuwe klein model. Ook geschikt voor Wandelwagentje. C. HEEMSKERK, Stationsstr. 100 WAALWIJK WIj HEBBEN WARMWATERZAKKEN vanaf f3.30 met garantie Drogisterij Van Amelsvoort Op de Markt Tel- 2286. KAATSHEUVEL

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 7