Rijkspostspaarbank 1 DE K.V.P. IN WAALWIJK „SINT WILLIBRORDUS" DIENSTBODE. vraagt belangstelling van haar leden. De nieuwe Postspaarbankwet brengt enkele belangrijke wijzigingen voor spaarders bij de A Flinke Dienstbode GESCHOOLD en ONGESCHOOLD PERSONEEL X M. J. Vesters-Schoenfabrieken N.V. 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 NOVEMBER 1955 3 BELANGRIJKE VERGADERING Alles is niet even belruigrijk en alles is niet even goed in staat de aandacht van de kiezers wak ker te houden als die evenemen ten die uitgroeien tot een kracht meting met de andere politieke partijen. Zo'n krachtmeting worden de verkiezingen 1956, de verkiezin gen van de leden der Tweede Kamer, die zullen moeten aan tonen dat het afgelopen is, to taal afgelopen is met de door braak; dat de katholieken ge lukkig in de enige katholieke politieke partij weer verenigd, die politiek afwijzen, die bedre ven wil worden zonder dat daar aan een werkelijk christelijke levensbeschouwing aan ten grondslag ligt; die het christen dom wil terugdringen tot ieders persoonlijk leven en in de prac- tijk liefst nog verder, die een maatschappij wil opbouwen zon der oog voor andere belangen, dan dat van de louter materiële welvaart. Er zijn tekenen die wijzen op een hernieuwde bloei; noemen we alleen de onlangs opgerichte jongeren-organisatie, die zeer actief is en bezield met de groot ste idealen. Deze jongeren geven hier het voorbeeld; moge hun enthousias me aanstekelijk werken op alle oudere leden l Afdeling Waalwijk besprak de NIEUWE VOORSTELLEN IN DE C.A.O. voor de Schoen-en Lederwarenindustrie Vrijdagavond hebben de leden van de Nederlandse Katho lieke Bond van Werknemers(sters) in de Industriële Be drijven „Sint Willibrordus" afdeling Waalwijk, uit de mond van hun hoofdbestuurder, de heer Geurs, kunnen vernemen welke voorstellen door het hoofdbestuur van de bond ter verbetering van de CAO voor de Schoen-, Leder en Lederwarenindustrie bij de besturen van de respectie velijke werkgeversorganisaties zijn ingediend. Het was dus een belangrijke vergadering. Anderzijds was deze vergade ring belangrijk, omdat dit keer een opmerkelijker aantal leden waren opgekomen, waaruit de voorzitter van de af deling, de heer v. Seters, mocht concluderen, dat de acti viteit in de afdeling groeiende is. PROPAGANDA De heer v. Seters opende deze vergadering en verwelkomde spe ciaal de heer Geurs, de hoofdbe stuurder van de bond. Deze nam, nadat de notulen van de vorige vergadering waren voorgelezen en vastgesteld, het woord en sprak allereerst over de propaganda-actie, die de bond momenteel voerde. Het leden aantal gaat goed vooruit, aldus spreker, maar er kan nog veel meer gedaan worden. Hij spoor de alle leden aan, zich dienst- Rentegevend maximum thans f 6000,- op b'oekjes ten name van één inlegger. Maximum bedrag van terugbetaling f 500,- per tijdvak van 4 weken (rechtstreeks aan het postkantoor), f 3000,- per 4 weken op schriftelijk aan gevraagde order van betaling. Formulieren aan het post kantoor verkrijgbaar. Boeltjes voor minderjarigen waarover de wettelijke vertegenwoordiger zelfstandig kan beschikken, tot het kind de leeftijd van 14 jaar heeft bereikt. WV-boekjes Minimum inleg 11,- waarover de JFettelijke Fertegenwoordiger gedurende de gehele minderjarigheid van het kind kan beschikken. (voor kleinere bedragen spaarzegels van 5, 10 en 25 cent). De rentevoet blijft 2,4 Inlichtingen bij de Rijkspostspaarbank, van Baerlestraat 27, Amsterdam-Z, telefoon 712211, toestel 37. Toezending van een vouwblad met nader uitgewerkte gegevens kan schriftelijk bij de Directeur van de Rijkspostspaarbank worden aan gevraagd. Deze brief behoeft niet gefrankeerd te worden. baar te maken voor de organisa tie, speciaal in de bedrijven waar de verschillende leden werkzaam zijn. Ondanks de goede vooruit gang van het ledental is het aan tal katholiek georganiseerden per se te laag; 16.(300 arbeiders zijn er werkzaam alleen in de schoenindustrie, het merendeel in het katholieke Zuiden, toch is nog slechts 25 aangesloten bij de KAB. De lederindustrie toont een gunstiger beeld. Van de 32.000 werknemers in deze in dustrie is 60 lid van de KAB. Hoe meer leden achter 't Hoofd bestuur staan, hoe groter de in vloed is van dit hoofdbestuur achter de conferentietafel met de werkgevers. Het doel van 't con fereren met de werkgevers is in het algemeen de lonen van en de directe inkomsten van de werk nemers te verhogen. EEN ZESTAL NIEUWE VOORSTELLEN. En daarom vond de heer Geurs het zo bijzonder aangenaam de leden van de afdeling Waalwijk te kunnen vertellen, welke voor stellen het hoofdbestuur bij de werkgeversorganisaties heeft ge daan, voorstellen die alle beogen het loon en de directe inkomsten te verhogen. Daar was op de eerste plaats een z.g. diensttijdentoeslag, een toeslag die wekelijks aan de ar beiders zou moeten worden uit betaald, wanneer ze een bepaald aantal jaren in dienst van het zelfde bedrijf waren. Deze toeslag zou variëden van ƒ1.- tot 2.50. Een ander voorstel van 't hoofd bestuur was een aanvullende uit kering bij ziekte en ongeval. Hiermede in verband zouden de wachtdagen bij ziekte' terugge bracht moeten worden tot een. Ook een uitkering van 80 van het loon, nadat men meer dan veertien dagen ziek was geweest, oordeelde het hoofdbestuur te laag en daarom hadden ze voor gesteld deze ziekteuitkering |te brengen op 100 Voor de oudere arbeiders in de bedrijven hoopte het hoofdbe stuur een extra vacantie te kun nen bewerken. Het voorstel lag zo, dat men zou beginnen met degenen die 15 jaar in hetzelfde bedrijf werkzaam zijn, 1 dag ex tra vacantie te geven en zij die hun 40-jarig jubileum gevierd hebben, 6 dagen. De vacantie voor alle arbeiders zou men graag gesteld zien op 15 dagen, waarvan 9 vacantiedagen en 6 snipperdagen. I)e Bond zal voorts trachten te bewerkstelligen, dat de vacantie- toeslag verdubbeld wordt. Tot op heden is dit 2 procent van 't jaar loon, de bedoeling is dat het nu 4 procent wordt. Een ander voorstel was 't uit betalen van de snipperdagen bij ontslag, hetgeen tot op heden niet gebruikelijk was. De bond spant zich ook in om voor werknemers tot 23 jaar, die in het bezit zijn van een vakdi ploma, een diplomatoelage te krii«en. DE EERSTE BESPREKIN GEN GEVOERD. De eerste besprekingen waren intussen gevoerd en de algemene stelling was niet onverdienstelijk aldus de heer Geurs. Na ietwat moeizame besprekingen was in de lederindustrie besloten een commissie in het leven te roepen die de billijkheid der ingediende voorstellen zou onderzoeken. Op 6 December zullen haar bevin dingen aan de werkgevers ken baar worden gemaakt en dan maar hopen, aldus de heer Geurs, dat deze dag dan ook werkelijk een St. Nicolaasdag werd in dit verband. De meningen bij de werkgevers in de lederwarenindustrie waren niet de meest hoopgevende. De heer Geurs kon echter medede len, dat inmiddels een loonsver hoging was bereikt voor de stad Amsterdam en ook zullen in de ze bedrijfstak de jeugdlonen op getrokken worden. De volgende besprekingen zouden op 8 De cember gevoerd worden. Erg hoopgevende berichten kwamen van de zijde van de werkgevers in de schoenindus trie. Men zal het eens worden over een z.g. diensttijdentoeslag, doch over de hoogte daarvan waren de meningen verdeeld. Binnen zeer korte termijn zullen de besprekingen in deze bedrijfs tak worden voortgezet. Verheugend was het, aldus hoofdbestuurder Geurs, dat al de GEVRAAGD voor de stikker^ en de onderwerk- X afdeling. X KAATSHEUVEL. gedane voorstellen door de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale zowel al> door de Christelijke Bedrijfsbond waren goedgekeurd. HULDIGING. Het was een bijzonder boeien de voordracht geweest van dhr. Geurs, die de leden van de Waal- wij kse afdeling op zeer duidelij ke wijze heeft verteld, wat er aan de hand is. De voorzitter van de afdeling, de heer v. Seters, dankte hem namens de afdeling hartelijk voor deze uiteenzetting en wenste het hoofdbestuur het allerbeste suc ces met zijn werkzaamheden. Alvorens de leden gelegenheid te geven vragen te stellen naar aanleiding van hetgeen de heer Geurs had gezegd, wilde hij eerst een kleine huldiging iniassen. Het betrof hier de heer Gerrit de Jong, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn werkzaamheden heeft gestaakt en thans een welver diende rust gaat nemen. De heer v. Seters memoreerde dat vriend de Jong ruim 35 jaar lid van de bond was geweest en gedurende al die tijd zijn beste krachten had ingezet voor de bond, niet alleen op de vergaderingen, maar ook kwam hij voor de bond op bij de ondernemingsraad van het be drijf, waarin hij zititng had. De heer v. Seters stelde Gerrit de Jong als voorbeeld aan alle le den en overhandigde de „jubila ris" als klein blijk van 'n grote waardering een doos heerlijke si garen. Vele leden maakten vervolgens gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen, die de heer Geurs alle voortreffelijk wist te beantwoorden. Dorpshuis zo goed mogelijk plaats vindt, ja, dat ondanks het feit dat de huren aan de hoge kant zijn, de exploitatie onmogelijk sluitend kan worden gekregen. Redenen waarom B. en W. de raad voorstellen voor 1955 de gevraagde subsidie te ver lenen. De verschillende punten werden door de voorzitter nog nader toege licht. De heer v. d. Veer merkte op, dat voor wat het Dorpshuis betreft, er wel een tekort zal blijven als dit niet beter is opgezet, vooral wat betreft verwarming en aankleding. De voorzitter deelde mee dat er plannen bestaan voor iets beters, maar dat wil niet zeggen dat de ge meente zich terug moet trekken. Het Dorpshuis biedt vele voordelen voor de verenigingen, speciaal voor de jeugd, tl De informatieve besprekingen in zake: a. uitbreidingsplan in onderde len voor de kom Elshout; b. partieel uitbreidingsplan Dru- nen in verband met uitbreiding in dustrie-terrein, werden behandeld met gesloten deuren. De geschiedenis van de afdeling Waalwijk van de Katholieke Volks Partij in de laatste jaren is een geschiedenis die grote tegenstel lingen te zien geeft. Men heeft perioden meegemaakt van grote bloei en groot enthou siasme, onmiddellijk gevolgd door een ernstige depressie. We hoeven maar even te wijzen op de verkiezingsstrijd voor de ver kiezingen van de Provinciale Staten in 1954 toen heel Waalwijk laaiend was van enthousiasme en op de reactie hierop, toen een on bevredigende gang van zaken bij die verkiezingen, dit enthousiasme dreigde om te doen slaan in het tegendeel. Er volgde een periode van stilstand en dat is vaak zo ook hier de ergste achteruitgang, totdat de Bliksem-actie in Maart van dit jaar het bestuur van de Partij weer een middel aan de hand deed de af deling Waalwijk weer een te maken tot de belangrijkste en groot ste afdeling uit de verre omtrek, op welk praedicaat deze afdeling jarenlang aanspraak heeft kunnen maken. Dat lukte. Maar nu is het zaak deze toestand te consolideren, van de afdeling Waalwijk der K.V.P. een hechte, solide afdeling te ma ken. te geschieden door alle christelijke kiezers, door alle leden van de con fessionele politieke partijen, die wel degelijk en meer dan welke an dere partij ook, recht hebben van bestaan. De voorbereidingen van de strijd om deze overwinning zijn al in vol le gang, ook het afdelingsbestuur van Waalwijk is hier al actief mee doende; het zou prachtig zijn wan neer dit bestuur zich hierbij ge steund wist door alle leden. Don derdagavond kunnen de leden dat laten blijken! In dit licht krijgt de algemene ledenvergadering die a.s. Donder dagavond om 8 uur in café Van Bracht wordt gehouden, een heel bijzonder karakter. Een politieke partij, we menen een afdeling in een bepaalde plaats, is er in de meeste gevallen de or ganisatie niet naar haar leden ge weldig warm te doen lopen. De doeleinden die met name door de K.V.P. worden nagestreefd, zijn in de ogen van de meeste mensen te ver verwijderd om er daadwerke lijke interesse voor op te brengen. Men heeft gemeenteraadsverkiezin gen liefst met enige spectaculai re aspecten en provinciale Sta- ten-verkiezingen waarbij 't per soonlijk element ook vaak een gro te rol speelt nodig om de belang stelling van de leden te hebben; voor het normale politieke leven, zoals zich dat gedurende het jaar ontwikkelt, is de belangstelling niet zo groot. En men kan nu eenmaal niet ieder jaar bijzondere verkie zingen ofBliksemacties orga niseren. En toch is het van het allergroot ste belang dat de katholieke kies gerechtigde steeds een daadwerke lijke belangstelling aan de dag legt, dat hij met de andere soortgenoten een hechte eenheid vormt, dat ie dere afdeling sterk is en zo de grote partij maakt tot een hechte natio nale politieke eenheid, die heel veel te betekenen heeft in de instituten die ons regeren en onder de invloed waarvan ons hele openbare leven, dat ieder van ons persoonlijk raakt, dag in dag uit staat. De verkiezingen 1956 zullen een doelbewust terugwijzen moeten zijn. van de P.v.d.A. en dat zal dienen INTERNE KWESTIES. Er zijn nog andere belangrijke punten te behandelen op de verga dering van komende Donderdag. Daar is de aanvulling van het be stuur, dat momenteel nagenoeg ge halveerd is. Het zal zaak zijn dat de leden dit aanvullen en dat er onder de leden een aantal personen is dat zich graag bereid verklaart een be stuursfunctie op zich te nemen. Er is veel werk aan de winkel in een afdeling zoals Waalwijk die kent en het is zeer verkieslijk dat de hele katholieke bevolking in al haar geledingen in dit bestuur is vertegenwoordigd. Ook de kwestie van de afdelings- financiën zal ter sprake komen, meer bijzonder ten aanzien van de contributie. We hebben vernomen dat het be stuur zal voorstellen de contributie, die eerst 2.bedroeg voor een normaal lid, enigszins te verlagen, maar dan elke andere tegemoetko ming zoals de verminderde con tributie voor een echtpaar ach terwege te laten. De K.V.P.-leden mogen eens be denken wat de leden van andere partijen vaak voor financiële offers moeten brengen. Hun contributie bedraagt in de meeste gevallen een veelvoud van de K.V.P.-contributie. En zo zullen er ongetwijfeld nog meerdere kwesties ter sprake ko men, die vooral ook de afdeling als zodanig raken. Onder de leden le ven natuurlijk ook verlangens, wenselijkheden, suggesties, bezwa ren misschien; 't Kan geen kwaad, integendeel, wanneer men hiermee eens naar voren komt; het mag er gerust spannen op deze vergade ring, het zal het beste bewijs zijn dat de afdeling Waalwijk weer springlevend is en haar aandeel zal leveren in de politieke strijd die ons het volgend jaar te wachten staat. In gezin te WAALWIJK wordt GEVRAAGD: Zelfstandig kunnende werken. Loon f 25.— per week. Brieven onder nr. 7368 aan het bureau van dit blad. éAAÉAAA4AA aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa wwwWwWWwwwwwwwwwWwwWWwwv

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 7