I Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant Heusden zit met een vooroorlogse Erfenis. 'f Loont zeker de moeite showrooms Fa. J. ZEEGERS ZONEN UIT DE De Heer Van Herpt richt zich tot de Raad van Heusden. Meer Woningen K.V.PWaalwijk stelde candidaten voor 2e kamer 78e JAARGANG No. 94 Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. n bezoek te brengen aan onze en zeker in de St. Nicolaastijd GROTESTRAAT 70 WAALWIJK VITAMINEN ORIE DUMOULIN LANGSTRAATSE VERTEGENWOORDIGERS IN BRABANTSE COMMISSIE. Verschenen is het ontwerp- Dcltavvet. Het bepaalt, dat op voordracht van de Minister van Nerkeer en Waterstaat plannen worden vastgesteld tot uitvoe ring van werken I- Tot afsluiting van de zee armen tussen de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg door waterkeringen, lopende van Walcheren naar Noord-Be veland, van Noord-Beveland naar Schouwen, van Schouwen naar Goeree-Overflakkee, van Goeree- Overflakkee naar Voorne II. lot versterking van de noogwaterkeringen langs- a. dc zee tussen de Belgische grens hij het Zwin en de Wes terschelde de Westerschelde van de zee lot de Belgische grens c. de kust tussen Westerschel de en de Rotterdamse Waterweg, zeewaarts van de werken be doeld onder I a d. de Rotterdamse Waterweg en daarmede in open verbinding staande wateren e. het overige deel van de kust met inbegrip van die van de Wadden-eilanden. I)e werken, bedoeld onder I worden uitgevoerd door het Rijk, die onder II worden uitgevoerd door de beheerders dan wel door degenen die daartoe uit anderen hooide verplicht zijn. De aan de uitvoering van deze werken verbonden kosten kun nen globaal worden geraamd op: a. Westerschelde 400 millioen b. Deltaplan, inclu sief Rotterdamse Waterweg 180p millioen c. Overige deel van de kust 200 millioen Totaal 2400 millioen De termijn van uitvoering van deze werken wordt globaal op Jfren geschat. Voor het Del ta-plan alleen komt dit neer op een bedrag van 70 a 90 millioen per jaar. Gedurende enkele jaren wordt dit 100 millioen. Het Rijk draagt de kosten van de grote at sluitingen met bijbehorende werken behoudens bijdragen van anderen. De overige werken be talen de beheerders, behoudens bijdragen van het Rijk. afdammen van de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde menen de ministers niet in hun plan te moeten opnemen op grond van het uitzonderlijk be lang van een vrij stromende ri vier voor Rotterdam en ook uit militaire overwegingen. Twee belangrijke beginselen cue de wet eveneens vastlegt zijn: Eigenaars van buitendijkse of andere na de uitvoering van af- sluitingswerken droogvallende gronden moeten aan het rijk v oor de waardevermeerdering van deze gronden een schadever goeding betalen. Zijn zij daartoe "let. bereid dan kan zonder dat (le huidige onteigeningsprocedu- ie wordt^gevolgdtol onteigening van deze gronden worden over gegaan. Allen die bij de visserij of in aanverwante bedrijven werk zaam zijn, zullen wanneer zij oor de afsluitingswerken scha de ondervinden hetzij door voorzieningen, hetzij door geld, schadeloos worden gesteld. #?£{JIaI^J?*^igeslagen' twee OPVARENDEN VERDRONKEN. Donderdagmorgen omstreeks ""f, is het zandschip „Stad Zwolle van de rederij Leenman te Zwolle ter hoogte van de scheepswerf Kampen door tot nog toe onbekende oorzaak plot- rx I1? de blssel gekapseisd. Het schip kwam met de bodem omhoog te liggen. Twee van de opvarenden, R. de Vries en J Venneman uit Zwolle konden zich niet meer redden. knn°erin hoeQ °?gev£'. K('beurde, ,,u V. -«I-Jarige Tjako Keizer it Blauwverlaat in Friesland, die voor pleizier de reis mee maakte, zich in veiligheid stel len, door in een roeiboot te springen. De kapitein, Douwe van der Kooi uit Zwolle, kon op het nippertje nog uit de kajuit komen en sprong van het schip in het water Hier kreeg hij een SL ran de Pog draaiende schroef en werd bewusteloos uit het water gehaald. Met een zwa- re hoofdwonde werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. De twee andere opvarenden waren in het schip opgesloten. Om 11 uur gaven zij nog klop signalen. Daarna deed zich een ontploffing voor in het schip en men hoorde niets meer. Een van de mannen, die met snijbranders de wand van het schip trachtten te openen, liep ernstige brandwonden aan het gezicht op en moest in het zie kenhuis worden opgenomen. MEVR. BOUMAN WIL GETUIGEN UIT NEDERLAND DOEN OVERKOMEN. Op de Donderdag gehouden 41e zitting in de zaak Jung- schlager heeft mevrouw Bouman op verzoek van rechter Maeng- kom een opgave gedaan van de getuigen, die zij uit Nederland wil laten overkomen om te wor den gehoord Het zijn generaal 1 areira, de heer Bertin, procu ratiehouder van de Amsterdam- schc Rank te Maastricht, dc heer 1 uinstra, gemeentesecretaris van Maastricht, de heer Sin ja, voor malig ambtenaar van de gouver nement slandbou w-bedrijven, de lieer 1de Vries, gezagvoerder van de K.L.M., onder-luitenant Konders (over bevoorrading uit de lucht en verklaringen van Manoch), kapitein van Weirin- gen (over bevoorrading uit de lucht), overste Wierda, oud-chef au de afdeling algemene zaken van de Nederlandse Militaire Missie, dc heer Scheltinga, die dc directiechef was van Ami- roeddin, luitenant Nolten (over de onderneming Dramaga), de heer van Tuin, oud-chef van de afaelmg comptabiliteit van de IN «MM, de heer Verschoor (over bevoorrading uit de lucht) en dc heer Pantus, pensionhouder. Rechter Maengkom verzocht de verdedigster op dc volgende zitting een kort overzicht te ge ven van de vragen, die zij deze getuigen zou willen stellen. VLISSINGER BEKENT MOORD OP ARNHEMSE. In Sluiskil werd Dinsdagavond de «IJ-jarige F. K. gearresteerd, die daar op de Cokesfabriek werkt. De man woont in Vlissin- 8en cnhij wordt er van verdacht dc 44-jarigc vrouw M. van T. uit Arnhem om hel leven te hebben gebracht, wier lijk in het kanaal van 1 erneuzen naar Gent werd gevonden. K. heelt na een langdurig ver hoor hekend de vrouw te hebben vermoord. In het schaftlokaal van de cokesfabriek heeft men kledingstukken' van het slacht- oller aangetroffen. Maandag avond is verdachte in haar ge zelschap in verschillende café's geweest. Onder invloed moet hij de vrouw van het leven hebben berooid. Daarna heeft hij haar lijk in het kanaal geworpen. Omtrent dc oorzaak van hel gebeurde is nog niets meege deeld. Het slachtoffer was 'n dag ol 14 geleden met 'n woonwa genbewoner naar Sas van Gent gekomen. Toen Dinsdagavond een auto van de Terneuzense politie op Hel terrein van de cokesfabriek verscheen om K. te halen, wilde (leze de vlucht nemen, maar hii slaagde daarin niet. I)e moord schijnt vlak hij het schaltlokaal van deze fabriek te zijn gebeurd. ONGELUKKEN-REEKS. In een pand aan de Binnenwa- tersloot te Delft was zekere K. ;v pensdagavond laat klaar met het behangen van een kamer. Hij nam zijn jasje, dat hij op een stoel had neergelegd, welke stoel weer boven op een andere stoel was geplaatst. De bovenste stoel ging schuiven en viel togen een ruit, welke brak. Een grote glas- sciierl viel naar heneden en trof de heer v. d. A. die iuist pas seerde. De scherf drong in de schouder van Van der A„ vlak bij de hals en veroorzaakte een slagaderlijke bloeding. Hevig bloedend is de man door een pas serende automobilist naar het pt. Hippolytus-ziekenhuis ge bracht, waar terstond bloed transfusie werd toegepast. Zijn toestand, die levensgevaarlijk was, werd Donderdagmorgen naar omstandigheden redelijk genoemd. Dinsdagavond staken twee jonge verloofde mensen, de 21- MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W HEI ZUIDEN Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" In de vergadering die de raad van de gemeente Heusden vorige week Dins dagavond hield zijn voornamelijk de adressen behandeld die de Heren Rijke en van Herpt hun collegae, speciaal het college van B. en W. hadden toe gezonden. De behandeling van die adressen, die veel tijd in beslag nam, hebben we in een uitvoerig verslag weergegeven. Plaatsruimte belette ons aandacht te besteden aan het adres van de heer Chr. van Herpt, weshalve wij dat hier in hoofdzaken laten volgen; het was een uitvoerig adres, waarop door de burgemeester in de bedoelde vergadering al is geantwoord. De heer van Herpt wilde op de aller eerste plaats de heer Rijke steunen in zijn betoog dat er meer woningen in Heus den gebouwd moeten worden. Het aantal werknemers, dat steeds naar Heusden gebracht wordt om daar werkzaam te zijn en waar de industrie massa's geld voor moeten betalen aan vervoers- en pensionkosten, rechtvaar- digdt het, dat er met klem op wordt aan gedrongen dat Heusden een zo groot mo gelijk bouwvolume krijgt toegewezen. Niet alleen dit, doch de uitzonderlijke toestand van Heusden, opgesloten in de wallen, vraagt dit Heb ik er reeds meermalen op gewe zen dat de uitbreiding van Heusden, met Oudheusden, Herpt en Hedikhuizen, is geschied om haar expansiemogelijkheid te bieden, 'en heb ik al meermalen in de raad gezegd, dat, om Herpt maar alleen als voorbeeld te noemen, Herpt een jaar lijks gemiddeld geboortecijfer heeft van 12 en een gemiddeld sterftecijfer van 6, dus een gemiddelde aanwas van 6 perso nen, dan vraag ik mij nogmaals af, waar om laat men die aanwas vertrekken naar elders. Men schreeuwt hier in Heusden om meer industrie, doch primair is, eerst de mensen in Heusden woonachtig te krijgen, die er in de industrie werkzaam zijn of kunnen zijn en diegenen in Heus den woonachtig te houden, die uit eigen plaats voortkomen; laat ons op die ma nier de Heusdense industrie op de eerste plaats steunen en dan geloof ik, dat, zo er ooit e'en dusdanige bevolkingsaanwas zal zijn, dat er overcompleet is aan men senmateriaal, de verdere industrie zich vanzelf wel zal nestelen. Nogmaals, ik heb er reeds meerdere malen op gewezen en het belang van Heusden eist dat ik er op blijf hameren, schep woongelegenheid voor uw eigen mensen en voor de mensen die in Heus den werkzaam zijn, dan pas zult gij de beste steun geven aan de bestaande en later komende industrie. Wanneer men hier in Heusden goede woningen afbreekt om de industrie te helpen en wanneer daar extra bouwvo lume voor gegeven wordt, dan mag d£ir naar mijne mening aan voorafgaan een veel groter volume voor krotopruiming en zal er getracht moeten worden naar een gunstiger bepaling voor die krotten die door huurders bewoond worden. De heer van Herpt drong vervolgens aan op stimulering van de particuliere woningbouw, door vooral bekendheid te geven aan de gemeentelijke bouwcrediet- regeling en hij vervolgde Wanneer ik op deze manier mijn zienswijze geef over de Heusdense in dustrie, dan krijg ik direct weer het ver velende gevoel, én ik vindt dit zeer be treurenswaardig, dat er niet naar mij ge luisterd wordt. Wie van de raadsleden hier heeft ooit tegenover een ingediend uitbreidingsplan een ander gesteld? Als er critiek geleverd wordt moet men ook aangeven hoe het beter kan. WEDEROPBOUWPLAN HERPT. prachtige betonnen schutting bij de oude pastorietuin, die ik voorheen reeds wilde doen verdwijnen om een beter geheel te verkrijgen, behouden blijft als een sieraad voor Heusden en dat deze nu niet op geofferd wordt aan een prachtige ver- keersgelegenheid. DE HOUDING VAN B. EN W. Ik had in het adres van de heer Rijke bijna gelezen dat er vele instanties over Heusden modderen, doch hij schreef moe deren; ik moet met de heer Rijke in twij fel brengen dat er een zeer krachtige en vooruitstrevende houding van B. en W. is. Wij hebben meermalen gewaar gewor den dat de Burgemeester zijn uiterste best doet en dan vraag ik mij wel eens af, of hij voldo'ende gesteund wordt door zijn wethouders en die steun zie ik niet In het steeds één zijn met de burge meester. c'.an ondingen aan te brengen; het ge heel moet in eens zo gemaakt worden en dan doe ik hier een beroep op mijn drie collega s buiten Heusdenaren niet alleen, doch ook op de gehele raad, opdat het ook aan de eisen van het moderne ver keer voldoet en dan garandeer ik dat er een druk gebruik van zal worden ge- i maakt; thans, nu wij een waterstaatkun dig hoofdambtenaar hebben die voor re den vatbaar is, moeten wij op onze qui vive zijn. Onze rechten moeten hier ge ëerbiedigd worden, ook door de siaat der Nederlanden en daar moet het ge meentebestuur op de eerste plaats voor zergen. Hij vestigde vervolgens de aandacht op het terrein tussen werf, Heusdense- weg en Bakkersdam, al kost dit dan nog zoveel om het bouwrijp en los te krijgen. Daar gaat het minste cultuurgrond verloren en daar moet men zuinig op zijn, als er ontzettende kosten gemaakt worden om cultuurgrond te scheppén, dar. mogen er ook ontzettende kosten ge maakt worden om cultuurgrond te behou den, aldus de adressant. Heeft de heer Rijke zich in hoofdzaak bepaald tot Heusden als industrieplaats, ik hoop dat men het mij niet kwalijk zal nemen dat ik nog een lans breek voor de agrarische bevolking in Bern en dat ag rarisch gedeelte dat bij ons bekend is als het Donkersteegje, dit is de weg naai Haarsteeg, welke nog verstoken zijn van electriciteit en die als men in Oudhusden Ik blijf het betreuren, dat het uitbrei- dings- en wederopbouwplan voor Herpt, dat ik indertijd voorstelde en dat de goedkeuring had van het gehele bestuur van de plaatselijke boerenbond 'en de volle sympathie van de stedebouwkun- dige van Heusden, niet is doorgewerkt. Dan was er direct plaats geweest om in Herpt te bouwen en de bevolkings aanwas op te nemen. Hoe dikwijls heb ik al niet gevraagd om de stedebouwkundige eens in de raad te laten verschijnen, doch men ziet hem niet. Ik beweerde reeds dat hij met mijn plannen sympathiseerde; zou hij dan de enigste geweest zijn die naar mij zou luisteren en mag hij daarom niet komen. Was hij het toén met mij eens, ik be grijp niet hoe men er in Herpt toe is kunnen komen wat nieuw gebouwd is, schuin op de aslijn van de weg te zetten, terwijl men een kippenkooi, die toch naar de zon georiënteerd moet zijn, bui ten de kom nog wel met de aslijn van de weg wilde laten lopen. Misstaat het in Heusden ook niet dat de nieuwe school schuin van de weg af loopt, om dan nog maar niet te praten van het nieuwe gemeentehuis dat de Breestraat bederft. De kwestie SingelDemer zou daar nauw verband mede hebben gehoud'en, al is toen ook al gevraagd hoe het toch kwam, dat er eerst huizen gebouwd moesten worden en met het gesol van de Demer deze ten lange laatste toch dicht moest en nu een schitterend sieraad is voor Heusden. 1 Daar heeft men weer iets bijzonder ty pisch oud van Heusden weggedaan, waarom dit ook niet doorgezet met de wallen, aldus de heer van Herpt. Thans rijst de vraag of mén in de Demer, die nu dienst moet doen voor noodriolering niet een echte riolering kan leggen, welke voor noodriolering dienst kan doen, men kan dan over deze een nieuwe weg leggen en het verkeers probleem is grotendeels opgelost en de voorrangskruising zoals B. en W. die gedacht hebben zal beter tot haar recht kcm'en, alleen zullen B. en W. er wel angstvallig voor moeten waken dat de Ik heb er in de raad al eens meer op gewezen, dat ik nog nooit gemerkt heb dat er een wethouder was die zijn tegen overgestelde mening verdedigde, wel heb ik ooit gemerkt dat de beide wethouders tegen hun eigen voorstel stemden; hoe dit mogelijk is, of kan zijn, ik begrijp het niet, maar als de heer Rijke schrijft dat er in Heusden veel werk te doen is, dat nu te hooi en te gras moet gebéuren door de Burgemeester (let wel burge meester en niet B. én W.) en personeel van de secretarie, dan zie ik hierin een erkenning door de heer Rijke van mijn bewering dat de burgemeester weinig aan zijn wethouders heeft en dan kan de heer Rijke wel beweren dat men bij goede voorstellen op de steun van de gehele raad kan rekenen, doch het voornaamst.' is, dat er wethouders zijn, die geschikt zijn om de burgemeester in zijn activi teit te steunen. Een typisch voorbeeld is dit gehele geval Rijke. De vorige raadsvergadering was Dinsdag 27 September. Maandag 26 September kregen wij het schrijven Rijke. In de vergadering van 27 September was het antwoord van B. en W. er al en wij hebben toch kunnen constateren dat dc Burgemeester j;oen met zijn wethouders uit de mooie burgemeesterskamer kwam; ik ga van de veronderstelling uit, dat zij na rijp beraad het antwoord klaar ge maakt hebben en de zaak maar niet ge slikt hebben, zoals de burgemeester het voorkauwde, het was toch een medede ling van B. en W.1I De heer van Herpt, die er zich over verheugde dat het adres Rijke zeer zwaar wordt opgevat, zag hierin een gerede aanleiding om nog eens op en kele zaken de aandacht te vestigen, waar hij reeds meerdere malen op geatten deerd heeft en hij noemde het Bernse veer., waarover hij uitvoerig sprak én o m. verklaarde Het Bernse veer wordt verwaarloosd, opdat men kan zeggen: het is een veer dat niet gebruikt wordt; er wordt geld aan gemodderd om er nu en butagasgeysers gaat plaatsen, moeten Herpt én Hedikhuizen hiervoor ook in aanmerking komen. Als op de landbouwdag in den Bosch, bij de aanbieding van 't Agrarisch Wel vaartsplan, waar de Commissaris der Ko ningin zijn volle steun aan geeft, gewe zen wordt op de electriciteits- en water voorziening van de afgelegen gebieden; als in het ruilverkavelingsgebied van Maas en Waal, waar de gebouwen zeer verspreid liggen, deze op algemene kos ten worden voorzien van water en elec triciteit, dan mogen wij toch eisen, dat er hier ook aan voldaan wordt en dal men daar ook met bekwame spoed elec triciteit heeft. Hij besloot Wij zitten hier in Heusden te kijken met een vooroorlogse erfenis, waarbij men zich vooral toelegde op een uiterst zuinig beheer en om alles zoveel mo gelijk fie weren, opdat de kosten maar niet te hoog zouden worden. Wjij heb ben nu de naoorlogse tijd en ik geloof dat v/ij ons gelukkig mogen prijzen een burgemeester te hebben die de bakens beeft willen verzetten. Ik heb in mijn betoog beweerd dat het steunen van goed; zaken bevorderd wordt door cri tiek, tenminste Opbouwende; ik ga van de veronderstelling uit, dat de heer Rijke deze ook heeft willen geven, even zo goed als een zeker 'ander raadslid zulks ïn dc voorbije jaren heeft gedaan; wij allen hebben kunnen constateren dat er in dc laatste jaren reeds veel is tot stand gebracht en iedereen weet dat er op het ondermaanse niemand is die critieldoos kan werken; de hele zaak bekijkende wil onze burgemeester vooruit, doch ik be twijfel het dat hij voldoende gesteund v/ordt door zijn wethouders. Nu is het de heer Rijke geweest die de zaak aangepakt heeft; ik wacht met geduld af welke conclusie de heer Rijke uit deze besprekingen trekt, misschien wel met het indienen van een motie of iets dergelijks, aldus besloot de heer van Herpt. i volksdeel over heel de wereld, speciaal bij onze zuiderburen, dit moest en zou de ogen openen van de Katholieken in Ne derland. Al met al mocht hij het klimaat voor tie verkiezingen van het volgend jaar niet ongunstig noemen. Al meerdere malen, aldus dc h^. Smolders, was er bevi'eemding over uit gesproken, dat de Statcnkring Heusden niet vertegenwoordigd was in de Bra bantse commissie van de KVP. Thans kon hij tot zijn vreugde mededelen, uit welingelichte kringen vernomen te heb ben dat Burgemeester A. Snels te Dru- nen en de heer D. van Oss te Waalwijk waren benoemd als vertegenwoordigers van dc Langstraat. Ook voor de heer v. Oss zelf, die ter vergadering aanwezig was, was dit nieuws. CAND1DAATSTELLING. Nadat de secretaris van de afdeling de heer Willem van der Mee verslag had uitgebracht van de activiteiten in het af gelopen jaar, ging men over tot het stel len van candidaten voor de verkiezingen van leden der Tweede Kamer. De vice- voorzitter deelde het een en ander rond oeze candidaatsstelling mee en bracht bij het bestuur aanbevolen candidaten ter sprake. Tenslotte werden de volgende perso nen candidaat gesteld: de zittende leden: Mr Dr N van den Heuvel, Frans van Vliet, H. van der Zande en Mr Th de Graaf, en voorts Dr. van Helvoirt, bur gemeester van Boxtel, P. van Zon,, se cretaris van de KAB te Eindhoven', H. van Lieshout, Eindhoven, lid le Kamer, L. Jansen, burgemeester van Cuyk, B. van Buel, Oss, lid van de provinciale -laten en de door enkele dames ter ver gadering naar voren gebrachte candidate h'-evr. Mr Sutorius-Alting von Geusau uit Oss, vice-presidente van 't Céntrum het overkoepelend orgaan der Neder landse Katholieke Vrouwénorganisaties. Aan dc orde was dan de aanvulling van het bestuur, dat momenteel bestond uit slechts 6 leden; door dc jongeren-orga nisatie waren Mej. Anny Scheerder "cn oe heer Harry de Louw candidaat ge steld, beiden werden door de vergade- "ng graag als bestuursleden benoemd, terwijl ook de heer J. Smits hiertoe be reid gevonden en door de vergadering als zodanig werd benoemd. De vice-voorzitter verklaarde, dat het bestuur het zeer op prijs zou stellen, wanneer de vacature van voorzitter weer zou kunnen worden vervuld, hiervan kwam echter tijdens deze vergadering niets. Wel werd de behoefte gevoeld het bestuur nog aan te vulién met een of meer dames; Mevrouw van Loon zegde toe, dit ter sprake te brengen in de eerst volgende vergadering van het Vrouwen gilde. Vervolgens werden naast de reeds aangewezen afgevaardigden naar de Sta- tenkring, te weten de heren Duyvelaar van Mosselveld en van der Mee, als zo^ danig aangewezen Mevrouw van Baal en de heién Smits en Dumoulin; als plaatsvervangende leden werden aange wezen de heren J. van Heeswijk en A. Meijs; het bestuur zal zelf het aantal af gevaardigden met nog een uitbreiden; zeven personen mogen er immers namens de afdeling Waalwijk wórcfen afgevaar digd. De contributie werd voor ieder lid be paald op f 1,80. In Januari of Februari zou begonnen worden met de incasso. Het bestuur meende met dit bedrag de kaspositie van de afdeling wel veilig te kunnen stellen. De reductie tot f 3.— voor een echtpaar bleek niet mogelijk, omdat de afdelingspenningmeester van ieder lid al f 1.50 moest afdragen en er cius van deze contributie niets overbleef voor de eigen afdeling. Bij de mededeling kon de voorzitter ter kennis van de vergadering brengen, dot er een propagandaclub was gevormd onder leiding van de heer F. Dumoulin, aan welke instelling de vergadering graag haar sanctie gaf. TE WEINIG ARBEIDERS. Bij de rondvraag informeerde de heer de Kort naar de mogelijkheid de contri butie in drie of vier keer te latén innen, dat zou speciaal voor de arbeiders min- dei bezwaarlijk zijn. De vice-voorzitter bracht onder de aandacht dat deze mogelijkheid al be stond. Inderdaad waren te weinig arbei ders lid van de KVP; hem zou niets lie ver zijn. dan dat heel het katholieke volksdeel in al zijn geledingen lid werd van de Partij. Hij hoopte dat de inzich ten in dezen zouden wijzigen en dat men tot een grote eenheid zou groeien. 1 Graag nam het bestuur een suggestie van de heer Drs de Vries over om tegen de verkiezingen e'en bijeenkomst te be leggen waarop een algemeen erkend spreker het woord zou voeren. De heer Smits vroeg of de contributie soms een van de redenen was waarom er zo weinig arbeiders lid waren; deze lage contributie mocht toch geen be zwaar zijn. koopt U als van ouds bfl Grotestraat 191 WAALWIJK Dc voorzitter ging het verleden na en constateerde ups en downs betreffende dc belangstelling van de arbeidende be volking voor de KVP. Soms was hun aantal overheersend, soms was het wat minder. Na de oorlog hoewel 'er toen begonnen werd met een behoorlijk aantal arbeiders als lid, is hun aantal nooit denderend meer geweest, integendeel de laatste jaren werd het successievelijk steeds minder. Het beste zou het zijn, wanneer alle geledingen evenredig vertegenwoordigd waren in cfee afdeling en dus ook in de daarvoor in aanmerking komend|; licha men, zoals de gemeenteraad. Het bestuur, verzekerde dc heer Smolders, wil alles doen om dit mogelijk te maken. De heer Drs de Vries wees er op dat het niet pleitte voor een erg principiële houding, wanneer hier over dubbeltjes gepraat moest worden, als het over de contributie ging, die bij andere partijen zoveel hoger was. Hij vond het prachtig voorts, dat er een jongerengroep was; in verschillende plaatsen had men goede resultaten gezien van zo'n groep; hij hoopte dat deze goede resultaten het volgend jaar ook hier zouden blijken. Met een dankwoord, waarin de vice- voorzitter ieder aanspoorde de Partij te blijven steunen en het aantal leden te helpen uitbreiden over al de geledingen van de bevolking, sloot hij toen deze al gemene vergadering. Enkele tientallen leden waren aanwezig toen de afdeling Waalwijk van de Katholieke Volks Partij vorige Donderdagavond in Café van Bracht eén algemene ledenvergadering hield. Hoewel dit bezoek natuurlijk in geen verhouding stond tot het ledental, was er in deze vergadering toch een op- tnnistische toon te bespeuren. De positie van de afdeling Waalwijk is na e Bliksemactie in Maart j.l. en na de oprichting van een enthousiaste jon gerengroep ongetwijfeld gunstig te noemen. Een ander gunstig geluid dat in deze vergadering werd gehoord, was de mededeling van de vice-voorzitter de heer F. Smolders, dat eindelijk vol daan was aan de verlangens van dc Statenkring Heusden. en dat de edelachtbare Heer Burgemeester A. Snels van Drunen en de heer D. van Kss uit Waalwijk waren benoemd in de Brabantse commissie van de NOG STEEDS GEEN VOORZITTER De vergadering werd geopend door de vice-voorzitter bij gebrek aan een voorzitter de heer F. Smolders, die allen welkom heette en het minSer druk ke bezoek onder meer meende toe te mo gen schrijven aan een algemene vergade ring van de ARKA, die die avond werd gehouden én aan het feit, dat ook de jongeren van de KVP een bijeenkomst hadden, waarop het woord werd ge voerd door hun nationale-voorzitter Drs C. Cosijn, welke bijeenkomst onmogelijk naar een ander tijdstip verschoven kon worden. Hij constateerde in zijn openingswoord, dat er na de bliksemactie meer activiteit was gekomen in het politieke organisatip- leven der Katholieken en hij wees ook op het resultaat van het eenheidsgesprek tussén KVP en KNP, welk goed resultaat een belangrijke bijdrage zou leveren tot de sterkte van de KVP. Hij sprak over de gespannen verhou dingen ten opzichte van het Katholieke ONTWERP-DELTAWET VERSCHENEN.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1