«lag VROON PREESNAM De strijd om het rose papier mmmntmwttwwwmttwmmmmt Ook de groten komen aan de beurt. f LANDBOUW woeias prijzen opend 32' 52' 112 Prot. Chr. Kleuterschool in Drunen ge 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 3 maa 's-HERTQGEN BOSCH TILBURG - HELMOND Worden gevraagd BOUWNIJVERHEID: Timmerlieden KLEDING-REINIGING Naaisters Stiksters SCHOEN- EN LEDER Bijtuigers Schalmers Overleersnijders Handschoencoupeurs Machine-zwikkers Overhalers Doorzetters Aankloppers Zoolleerstanzers Ophalers Stikkers Hulparbeiders voor de gehele 3 onderwerkafdeling Jeugdigen ter opleiding in hel lederwarenvak Jeugdige schoen fabrieksarbei ders voor alle afdelingen i' Schoenstiksters - Plaksters Ilandschoenstiksters HOUT, KURK, STRO Machinale Houtbewerker Meubelmakers L.l. meubelmakers METAALNIJVERHEID Machine-bankwerkers Stempelmakers Halfwas monteur L.l. constructie-bankwerker L.l. Automonteur L.L plaatwerker HANDEL L.L winkelbediende, mnl. VRIJE BEROEPEN Vrouwel. kantoorbedienden Mannel. kantoorbedienden Mnl. administratieve kracht voor overheidsdienst. HUISH. DIENSTEN Werkster Dagmeisje (halve dagen) Dienstbode (dag en nacht) Bieden zich aan BOUWNIJVERHEID Metselaars SCHOEN EN LEDER Werkmeester (finish) Ass. modellenmaker Modellenmaker HANDEL Winkeljuffrouw (levensmiddelen) Winkeljuffrouw (Textiel of schoenen) VERKEER De zakenmensen uit heel de Langstraat hebben de mede- deling in een van onze vorige nummers over de bijzondere Sinterklaas-prijsvraag, al heel goed begrepen, want de adver tenties voor het nummer van a.s. Vrijdag 25 November het speciale Sinterklaasnummer, waarin die bijzondere prijs vraag zal staan stromen binnen. Onze lezers, die aan deze prijsvraag willen meedoen en wie wil er geen f 25.verdienen?! zullen dus heel wat advertenties door te lezen krijgen- Dat zouden ze anders na- tuurlijk ook wel hebben gedaan, want op onze advertentie pagina s vindt ge de Sinterklaascadeaus in de meest uiteen lopende vorm en de meest variërende prijzen maar nu moeten ze natuurlijk al die advertenties heel nauwkeurig le zen, want zoals we al hebben gezegd, daarin is de prijsvraag, en ook de oplossing ervan te vinden. We zullen namelijk in een groot aantal willekeurige Sint- Nicolaas- let wel dus Sint Niicolaas-advertenties een of meer verkeerde letters zetten. Is de advertentie gezet uit een rechte letter, dan kan er soms een schuine staan, en om gekeerd, moet er eigenlijk een kleine letter staan, dan staat er dan misschien een Hoofdletter; en van deze verkeerde letters we zullen in het beruchte nummer nog wel precies zeggen hoeveel letters het zijn moet dan een zin gevormd worden, die op het Sint Nicolaasfeest toepasselijk is. Het zal dus zaak zijn, dat U heel goed oplet en heel precies alle advertenties nakijkt, of er geen verkeerde letters in staan; dan is het niet moeilijk om die letters te vinden en dan is het ook niet zo moeilijk om de zin te vinden: het hoeft natuurlijk niet de zin te zijn, die wij in ons hoofd hebben, als alle verkeerde letters maar er in zijn verwerkt en ook geen enkele méér; dus alleen met de „verkeerde" letters mag een zin worden gemaakt. Dit lijkt misschien moeilijker dan het is; trouwens de avon- den zijn nu gezellig lang aan het worden en dan is zo n puzzle een welkom tijdverdrijf. Laat Uw hart vol verwachting kloppen tot Vrijdag de 25c T, en dan aan de slag, misschien wint U een mooie surprise. t Serveerster Buffetjuffrouw VRIJE BEROEPEN Telefoniste HUISH. DIENSTEN Huishoudster (extern) Huishoudster (intern kl. gez.) Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeids bureau Waalwijk. Deze bekendmaking is geldig vanaf 14 November tot en met 19 Nov. 1955. Het Arbeidsbureau Waalwijk verstrekt ook inlichtingen aan adspirant-emigranten. VLIEGRAMP IN DE V. S. 38 DODEN. Vliegtuig met 73 inzittenden op huis neergestort. Bij Seattle is een vliegtuig met 73 inzittenden, voor het meren deel militairen, tegen een huis opgevlogen en verongelukt. Het vliegtuig, dat 60 militairen, een vrouw en twee kinderen ver voerde, vloog kort na de start van een vliegveld tegen een huis op een heuvel en stortte bran dend neer. Men vreest, dat vier bewoners van het huis 0111 het leven ziin gekomen. Het toestel, een DC-4, had een bemanning van vier koppen. Een ooggetuige verklaarde, dat het staartgedeelte van het toe stel afgebroken was en neer kwam op enige afstand van de brandende wrakstukken. Men gelooft, dat alle overlevenden pich in dit gedeelte van het vliegtuif? bevonden. 20.000ste SCHIP KWAM NIEUWE WATERWEG BINNEN De Nieuwe Waterweg boekte Vrijdag een nieuw record. Om kwart over drie kwam n.l- het 20.000ste schip van dit jaar bin nen de pieren. Het was het Duit se m.s. „Venus", dat voor de agenten Erhardt en Dekkers te Rotterdam 5633 ton erts uit Zwe- de voor Dordrecht aan boord had. INDONESIË WIL ZEER SPOE DIG CONFERENTIE MET NEDERLAND. De Indonesische regering streeft er naar, dat een ministeriële con ferentie over alle hangende vraagstukken tussen Nederland en Indonesië eind deze, begin volgende maand zal beginnen. Djakarta zou het liefst zien, dat deze conferentie in een derde land werd gehouden. Dit deelde mr. Oetojo Ramlan, ambassa deur in bijzondere missie, die de conferentie moet voorbereiden, Zaterdagavond op Schiphol mee na zijn aankomst per KLM-vlieg- tuig uit Djakarta. Genève werd genoemd voor de conferentie, ondanks de kille sfeer, die daar sinds de jongste bijeenkomst der Grote Vier is blijven hangen, maar mr. Oetojo Ramlan zei, dat zijn regering geen bepaalde voorkeur had. Wel had Djakarta haast en de am bassadeur heeft dan ook instruc tie meegekregen te trachten om reeds eind deze week naar huis te kunnen seinen, dat (je weg voor een conferentie is gebaand. Hij dacht, dat twee weken wel voldoende zouden zijn voor de conferentie. Maandag heelt mr. Oetojo Ramlan 'n eerste bespre king met de ministers Luns en Bcijen in Den Haag. Aan 'n con ferentie zullen van Indonesische zijde waarschijnlijk deelnemende ministers van buitenlandse za ken, financiën en economische zaken. Volkskr. EEN BOER DIE REKENT De land- en tuinbouwers, die dit jaar tüdig grondmonsters hebben laten nemen weten thans welke maatregelen moeten geno men worden om de voeringstoe- stand van de grond te verbeteren. Het is buitengewoon belang rijk, de nodige aandacht aan die meststoffen te schenken, welke thans toegediend kunnen wor den. De kosten van het grondon derzoek zijn pas goed besteed als er oordeelkundig naar wordt ge handeld. Op fosfaatbehoeftigc gronden en op gronden die arm zijn aan voor de plant opneembare kali, is het dringend gewenst ten spoe digste Thomasmeel en kali te strooien. Thomasmeel en kali- zout kunnen goed gemengd in één keer uitgestrooid worden. Nu zijn de wegen nog begaan baar en is er meer tijd beschik baar dan in het voorjaar. Boven dien loopt de prijs van verschil lende meststoffen iedere maand op. Een boer die rekent, weet wat hem te doen staat ALLEEN GELDIG WOENSDAG 23 NOVEMBER SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Het veel gevraagde 3/4 damesjack, in prachtige Zwitserse poplin met teddy gev. capuchon, in moderne kleuren, mt. 32-14. *3 A 75 Alleen morgen Warme wollen dames handschoenen, gebreid in gerstekorreldessin in beige, grijs, rood, groen, bruin, wit en zwart. Echt *310 iets voor St Nicolaas Een St. Nicolaascadeau bij uitstek. Blank lederen diplomatetas met 2 grote vakken en 2 voortassen, trapsloten en 4 4 90 riemsluiting Grote scheerdoos, degelijk uitgevoerd met handige vak indeling en grote spiegel. Verkrijgbaar in *390 blank en donker Mooie badstof keuken doek, merk „Zeepaardje", fris dessin In een zware kwal. badstof Speelkaarten, voor bridge, canasta en alle overige spelen, stevige kaart met 4 50 goudhoeken, 2 stokken Rubber ballen, 3 ver schillende kleuren in plastic zak, echt iets voor de kinderen Grote knot breikatoen, indanthren geverfd in diverse kleuren 79' of ongebleekt Speelgoed-taai, deelt goed uit, 250 gram Boterhamworst, eerste soort, 200 gr. Koperen wandfantaarrrtje, met gekleurds glaasjes naar keuze. Compleet met fitting, snoer en stekker. "2 95 Een leuk cadeautje Tweepersoons stalen slaapkamer, 1e klas fabrikaat bestaande uit: ledikant 120/190 cm. met voetbord en ge zondheidsspiraal (15 jaar garantie) 1 nachtkastje, 1 tafel en 2 stoelen. In dc nieuwe kleuren groen/crême en grijs/crême. Compleet In eenpersoons uitvoering 50 87.50 Een prachtig laarsje van leder met origin, schapenbont voering. In bruin, rood en camel met onverslijtbare dubbele crêpe zool. Maten 32-36 12.50 28-31 10.95 24-27 8.95 4L 95 22-23 7.95 20-21 die zeer in de smaak is gevallen van het publiek. De grote man was natuurlijk Eddy Christiani die met zijn guitaar en zijn orkest de alge mene sympathie had. Verder werk ten mee: Truus Koopmans, Frans Vrolijk, John de Mol, Freddy Verdo en The Johnsons; zij allen wisten de aanwezigen uitstekend bezig te houden en natuurlijk had men ook heel veel succes met het spel „trek aan de bel". 't Was een genoeglijke en genot volle avand. WANDELTOCHTEN. De Waalwijkse wandelsportver eniging Hertog Jan organiseert ook dit seizoen weer een Winterserie, waarvan de eerste tocht gelopen zal worden op Zaterdag 26 en Zondag 27 November a.s. Het Stationskoffiehuis is als van- puds weer de startplaats; de afstan den bedragen 10 en 20 km. Degenen die de tocht goed volbrengen, ont vangen een herinneringsdiploma; wanneer men bereid is een extra bedrag te storten, ontvangt men bo vendien een herinneringsmedaille. De drie tochten, waaruit deze se rie bestaat, worden gelopen onder de bepalingen en reglementen van de N.W.B. Men kan zich bij het bekende adres laten inschrijven, namelijk bij de heer Heurter. Met was Donderdag voor de kleine 1-rotestantse gemeenschap in Drunen een belangrijke dag, omdat zij een eigen kleu terschooltje kreeg, uitgaande van de ker ker aad der iSed. rierv. Gemeente aldaar. Um 9 uur 's morgens kwamen de ouders hun kleuters brengen in het pand Grotestraat 65, dat gedeeltelijk door de N.V. Lips' Scheepsschroe veng ie te rij te Drunen voor dit doel in bruikleen is al- gestaan. De plaatselijke predikant, ds G. o. Schuurmans, opende om half lü het schooltje met gebed, waarna hij een wel komstwoord tot de aanwezigen richtte en de totstandkoming van het schooltje schetste. Dank zij de grote offervaar digheid van donateurs, die vaak zeif geen belanghebbende kinderen hadden, en die van de ouders, alsmede dank zij de grootscheepse finantiële steun van de lN'.V. Lips en de medewerking van ge meentebestuur en deken L. Rooyackers van Drunen, is het tot een oprichting kunnen komen, ofschoon het leerlingen- tal nog te kleio was om voor rijkssubsi die in aanmerking te komen. Het feit, dat wij van dank ook aan verschillende vertegenwoordigers der R. R. Kerk gewagen, wijst er op, dat er in Drunen een bijzonder goede verhouding bestaat tussen de Ned. Herv. Kerk en de R.K. Kerk, aldus dr Schuurmans. Dit wil echter niet zeggen dat onze ogen blind zijn voor de verschillen tussen onze bei de kerken. Was dat het geval, dan zou den wij thans geen aparte Prot. Chr. school openen. Doch wij vinden bij de RK. autoriteiten in Drunen een ruun begrip voor het feit, dat R.K. onderwijs en ander onderwijs is er tot nu toe in Drunen niet geweest voor kinderen van Protestantse ouders ongewenst is. Wanneer er in Drunen nu niets anders zou blijven dan de bestaande R.K. kleu terschool, dan zouden wij als Protestan ten onze kinderen, zo we ze al niet aan het straatspelen prijsgaven, geregeld moeten controleren en corrigeren op het op de R.K. school geleerde. Wanneer wij dit niet meer behoeven te dóen omdat wij een school in onze geest nu hebben, kunnen dergelijke nega tieve bezigheden achterwege blijVen, het geen de verhouding tussen onze beide kerkgenootschappen alleen maar ten goe de kan komen. Zich richtende tot de onderwijzeres, riiej. H. J. v. d. Kolk, zei spreker, dat er in haar klas kinderen zijn, die uit haar mond voor het eerst van hun leven over de Here Jezus zullen horen. Wij hopen, dat U, wanneer U t.z.t. het zover gekre- gen hebt, dat kleuterstemmetjes hun eer ste liefde over Hem zuilen zingen, daar Uw voldoening van zul tbeleven. Met de wens, dat God haar met liefde en wijs- i heid mocht aangorden, verklaarde spre- i ker de school voor geopend. Hierna voerde het woord de burge meester van Drunen, de Edelachtb. heer A. Snels. Hij prees de voortvarendheid der Protestanten in Drunen, om ondanks alle financiële moeilijkheden, toch in een tijdsbestek van enkele maanden tot dc oprichting van een eigen kleuterschool tje te kunnen komen. Het gemeentebe stuur ziet niets liever dan dat ook de Protestanten in Drunen zich gelukkig voelen en wanneer dit schooltje, dat blijkbaar in een grote behoefte voorzag, daartoe kon bijdragen, dan kon hij ver klaren, dat ook voor het gemeenteoe- stuur van deze plaats deze dag een dag van blijdschap is. Namens de directie van de N.V. Lips Scheepsschroevengieterij sprak vervol gens de heer De Bruin. Hij memoreerde de woorden van de penningmeester van de Prot. Chr. Kleuterschool, de heer van Cadzand, die eens, doelende op de op richting van de school gezegd had: de drang op de melk maakt de boter. De heer de Bruin zei verheugd te zijn, dat hel schoolbestuur maar besloten had, niet met de opening te wachten totdat mis schien vaste subsidie verkregen zou zijn, maar thans reeds tot opening was over gegaan. Wellicht komen er, nu de school er eenmaal is, wel spoedig zoveel kin deren bij, dat men in aanmerking kan komen voor de normale rijkssubsidie. Hierna werd de korte openingsplech tigheid gesloten. De aanwezige kleuters werden, nu de ouders vertrokken, voor het eerst alleen gelaten met hun onder wijzeres, hetgeen zeer opmerkelijk geen enkele traan kostte. De school heeft momenteel 20 kinde ren, variërend in leeftijd van 3 tot 6 jaar. De schooltijden van de school zijn. 9 11,30 en 1,30—3.30 uur. 's Woensdags middags is er school, 's Zaterdags is de school gesloten. ook in het rapport te staan, maar als hij minder goed of zelfs slecht rijdt even goed. Onhoudbare toestand. Autorijden, zowel de praktijk als de theoretische kennis van de verkeersre gels, is niet, zoals zo vaak door de auto- r.jscholen wordt geadverteerd, in tien lessen te leren. Hoeveel lessen er dan voor nodig zijn. Dit hangt af van de candidaat in kwes tie. Heelt hij er feeling voor, dan is hem de kunst van het autorijden snel bijge bracht, maar dan mist hij nog de nodige ervaring. En er zijn ook mensen, die het helemaal niet leren, omdat zij er- te enen male ongeschikt voor zijn. Hier ligt de taak van de auto-instructeur, verbonden pan de autorijschool. Hoeveel autorijscholen zijn er in ons land niet? Zij groeien als paddestoelen uit de grond en is het dan verwonder- lijk, dat men een instructeur treft, die zelf weinig verstand heeft van autorijden en verkeer en wie het er alleen maar om te doen is de candidaat geld uit de zak te kloppen? i En is het dan verwonderlijk, dat men de eerste keer niet slaagt, omdat men de kunst van het .veilig rijden'' niet mees ter is? i Het gros van de vele autorijscholen hoeveel het er zijn valt bij benadering niet te zeggen beschikt niet over een instructeur, die de kneepjes van het vak kent. Wat wilt u? Zij kunnen zich zon der meer vestigen, hebben daar geen toe stemming van een of andere instantie voor nodig, maar adverteren in de krant, krijgen allicht candidaten en gaan de weg op, terwijl hun auto misschien niet eens in orde is. Hier moest eigenlijk een einde aan Ko men, maar de regering is reeds zo dik wijls hierover op de vingers getikt, dat men de moed heeft verloren, dat er nog eens een regeling voor dit probleem van hogerhand kan worden verwacht. meerderen, maar hen te laten zakken, die naar geweten nog niet rijp zijn voor de weg en hun die dat wel zijn hun rij bewijs verdiend te verstrekken. Ln lesje en dan zal het wel lukken." Wij hoorden deze woorden van n jongeman, die zojuist z'n examen voor het autorijbewijs had afgelegd en naar eigen overtuiging kennelijk voelde, dat hij niet geslaagd was. „En voegde hl^ er bovendLi aan toe, „de eerste keer slaag je toch nooit en dan ben ik weer wat sneller aan de beurt dan anders. Als ik dat lose papiertje maar vast heb, de rest interesseert me met Bu_ Wij vertelden dit verhaaltje aan een van de heren van het Centraal Hu reau voor Afgifte van de rijvaardigheidsbewijzen en hij schudde beden- faltyk hoofd. „Ja, ook dit komt voor, maar het is slechts een van de weinige dingen, waarvan men ons bureau beticht.Ma^alsik uvergldat bv de balans van het jaar 1953 voor ons uitwijst, dat wi, 200.000'exa mens hebben afgenomen van 120.000 candidaten en dat van dlt laa^te aantal de helft d.w.z. 60.000 candidaten reeds bij de eerste maal slaagden, dan vormt dit'toch wel het bewijs, dat mën niet kan zeggen, dat je de eerste keer toch niet slaagt. Geen geldelijk voordeel. Het Centraal Bureau voor de afgifte vae rijvaardigheidsbewijzen is gevestigd te Den Haag. Hier komen dagelijks de rapporten binnen van ruim 200 examina toren, die aan dit bureau verbonden zijn en de examens van de rijbewijs-candida- t«n afnemen. Het ls niet in hun voordeel, dat zij een candidaat zoveel mogelijk laten zakken, want op de eerste plaats is dit beroep een nevenbetrekking voor hen. Veelal zijn zij afkomstig van gegoede stand en zijn daardoor ook veelal goed gesitueerd. Ondanks dit moeten zij de verkeerswet, het verkeersreglement en de toepassing daarvan op hun duimpje kennen, want door hen, de autorijders bij uitstek, mag vanzelfsprekend geen enkele verkeers- zonde gemaakt worden. Daarnaast is hun een bepaald aantal af te nem'en examens per jaar opgelegd, welk aantal bepaald is op 1400. Komen er meer aanvragen, dan verhogen zij dit aantal niet, maar nemen eenvoudig meer examinatoren in dienst, zodat van gel delijk voordeel ge'en sprake is. Bovendien zijn zij er heus niet op uit om de aspi rant-autorijder door het laten stoppen op verboden plaatsen of het van een ver keerde kant doen inrijden van een een- richtingsverkeersweg te laten zakken. Rijdt de candidaat goed, dan komt dit Gedegen opleiding. De ruim 200 examinatoren van dit bu reau voor afgifte van de rijvaardigheids bewijzen zijn niet zo maar ineens exa minatoren. Met zorg worden deze mën- sen uitgekozen en getest op hun xijkwa- liteiten, daarnaast moeten zij ook als mens geschikt zijn voor dit 'beroep. Een opleiding in het examineren ontvangt hij hier door enige maanden lang op te trek ken met de beste examinators, die wij hebben. Zij leren dan hoe te handelen, als de candidaat veel last heeft van ze nuwen, houden daar ook rekening mee in hun rapporten en zo kan het dus ge beuren, dat iemand, die wel fouten maakt slaagt en iemand die foutloos rijdt, zakt, want ook de algemene indruk spreekt n woordje mee. Dan is er nog het sprookje, dat men ook bij een zeer geringe fout gedoemd zal zijn het examen over te doen, maar dit is beslist onjuist en houdt geen steek, want veelal worden deze foutjes op re kening van de zenuwen van de candi daat geschreven. Och, er gebeuren zoveel dingen, ook tijdens de examens. !Wat zegt u b.v. van de examinator, die des avonds plotseling tien gulden in zijn zak vindt? Hij weet niet van wie het afkom stig is, want als hij het zou weten, dan kreeg die candidaat met zijn tientje di rect een afwijzing bij wijze van spreken, al heeft hij nog zo goed gereden. Maar degenen, die behoorlijk rijden, doen zo iets niet. Zou een van de examinatoren voor de verleiding bezwijken, dan is dit nog niet de schuld van ons bureau, maar dan is deze mogelijkheid toch door de candidaat geschapen. Particulier bureau. Het bureau voor de afgifte van rij vaardigheidsbewijzen is een particulier bureau. Dit houdt in, dat het zijn eigen kosten met zijn eigen inkomsten moet on dervangen. Ten onrechte wordt het bu reau echter verweten, dat het zoveel mo gelijk candidaten laat zakken om zijn eigen inkomsten te verhogen. Dit bureau mag geen winst maken, al blijft het feit bestaan, dat er een reserve gevormd mag worden, want de mogelijkheid is, even als in het bedrijfsleven, dat er tegensla gen komen, die niet te voorzien zijn. Zou het aantal aanvragen zo groot zijn, dat er onvermijdelijk winst gemaakt wordt, dan gaan de prijzen omlaag en dit is weer mogelijk, doordat het bureau een particuliere onderneming is. „Je slaagt de eerste keer toch niet'' is een fabeltje, dat de vorm van een slag zin heeft aangenomen, maar na deze uit eenzetting zijn wij ervan overtuigd, dat deze „minderwaardige praat" eigenlijk niet mocht bestaan. Maar zolang de strijd om het rose papiertje zal voort gaan, zolang zal deze zegswijze ook blij ven bestaan, tot ongenoegen van de he ren van het „rijbewijsbureau", die op hun manier trachten mee te werken ook de verkeersveiligheid in ons land te ver- GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3