De Echo van het Zuiden KAATSHEUVEL jWethouder Schuurmans opent G.S.W.-werkplaats te Waalwijk. JAARMARKT L00N-0P-ZAND BERNDIJK Het gouden feest der arbeiders. DE SINT W. J. UHM IVOROL: De Tandpasta van standing (Deze dependance van de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzieningen te Den Bosch is nu reeds een groot succes. Voor GASFORNUIZEN en GASCOMFOREN Fa H. P. Dekkers-v d. Vliet Dinsdag 29 November Kaatsheuvel j AAA weet het adres voor: D. v. d. HOUT VRIJDAG 25 NOVEMBER 195578e JAARGANG No. 94 f In tegenwoordigheid van een aantal genodigden heeft de wethouder van Sociale Zaken van de gemeenle 's-Hertog'enbosch, Woensdagmiddag ie Waalwijk een dependance geopend van de G.S.W.-werkplaats te 's-Bosch. Deze dependance is ondergebracht in het pand Laageinde 133 a, waar voorheen de fa. Kadremagie was gevestigd. Momenteel vinden er een 20-tal personen, merendeels uit Den Bosch werk, dat hun verschaft wordt dooi de fa. van Gent en Co. te Waalw jk, die zeer tevreden is over de manier waarop deze m'ensen hun opdrach- ten uitvoeren, zo tevreden, dat reeds een 6-tal personen via deze werk plaats in de fabriek van de fa. v. Gent is tewerkgesteld. En zo wordt een van de bedoelingen van deze werkplaatsende mensen weer geschikt te maken voor het vrije bedrijf, hier in Waalwijk op suc cesvolle manier geconcretiseerd. Onder degenen die de officiële opening iWöensdagmiddag meemaakten, zagen we de Burgemeesters van Waalwijk, Druneo en Vlijmen, wethouder F. Smolders van Waalwijk, de gemeente-secretaris de heer N. Vlaar, de directeur van ge meentewerken de heer J. Kobben en het hoofd van de afdeling sociale zaken üe heer L. van Roosmalen, voor .de direc teur van 't Gew. Arbeisbureau Waalwijk, de directeur de heer v. Hest, en de heer Dingemans, ambtenaar van het Arbeids bureau, de heer Valk, rijksconsulent van Sociale Bijstand, de directeur van So ciale Zaken te den Bosch, de heer W. Leenaarts, de heer van Dijk, ambtenaar van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, en voorts leden van de commissie van advies van 't Arbeidsbureau Waal wijk en vertegenwoordigers van de In dustrie. Zij werden welkom geheten door de heer Leenaerts, die er op wees hoe er de laatste jaren bij rijk, arbeidsbureau eu gemeente een grote belangstelling was gegroeid voor het probleem van degenen die moeilijk plaatsbaar waren in het vrije bedrijf. Met name in den Bosch bestond hiervoor den grote belangstel ling en wethouder Schuurmans was hier de grote promotor. De heer Leenaarts, die speciaal de heer Schuurmans hiervoor dankte, want zonder diens stimuleren en zonder diens persoonlijke aandacht was het de heer van Dijk en hem nooit gelukt de Ge meentelijke Sociale werkvoorziening zo vei te brengen, wees er op hoe de sociale dienst van de gemeente den Bosch zich genoodzaakt had gezien, naar Waalwijk te komen, omdat er in den Bosch niet voldoende werkgelegenheid was. En dank zij de steun die men van veel zij den had ondervonden, was men hier kun nen beginnen. De heer wethouder N. Schuurmans sprak dan over de sociale situatie in den Bosch, m'en moest degenen met wie zich de GSW-regeling speciaal bezig hield niet zien als allemaal werkschuwen; een zeker percentage was niet in staat vol waardig werk te verrichten, een ander gedeelte was niet gewend aan fabriek matig werk, en helaas was er ook nog wel een residu van mensen die no^lt gewerkt hadden. Een jaar of 5 geleden was m'en begonnen met de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling en hier bij was men uitgegaan van de gedachten: dat het voor ieder mens die werken kon Ctt voorzover hij werken kon, goed was dat hij arbeid verrichtte; dat het rede lijk was dat een mens, voor zover mo gelijk, in eigen onderhoud en dat van zijn gezin voorzag en dat de arbeid een plicht was van de méns ten opzichte van zichzelf, zijn gezin en de maatschappij. Hl) ging de ontwikkeling na van het GSW-werk; men begon met de uitvoe ring van de sportparkplannen in de nieuwe uitbreiding van plan west; maar heel vlug is men afgestapt van de grond- werkgedachte naar 't fabriekmatig werk; er werd toen een timmerwerkplaats op gericht en zo is dit werk gegroeid tot men momenteel bijna 25 objecten heeft. De laatste jaren echter, aldus wet houder Schuurmans, ging men het rede lik yinden, aansluiting te zoeken bij het industriële leVen, eerst in den Bosch, Spaar daar was natuurlijk op een gegeven iaoment een grens en zo is men er toe gekomen naar het industriecentrum Waalwijk te gaan en daar werd inJer- Jfaad een gelegenheid geboden. Het is, aldus de Bossche wethouder, -'natuurlijk heel gemakkelijk deze mensen '£ezig te houden, maar we moeten werk zoeken, waaraan een reële behoefte be staat. 1 Hij dankte tenslotte al degenen die aan de tot standkoming van deze dependance hadden meegewerkt. Het gemeentebestuur van Waalwijk, de sociale ambtenaren, het arbeidsbureau Waalwijk, en vooral ook de fa. van Gent, het bedrijf, dat de moed heeft gehad, zoals de heer Schuur mans het uitdrukte, om met ons in zee te gaan, 'en zelfs enkele mensen in haar bedrijf op te nemen. Hij sprak er voorts zijn blijdschap over j uit, dat er ook enkele mensen uit Lang- straatse gemeenten, met name uit Drunen en Vlijmen, hier tewerk gesteld waren en dat er op dit terrein dus contact was- tussen de GSW te den Bosch en de Langstraatse gemeénten. Blij was hij, dat deze werkplaats in gebruik genomen kon worden, maar min stens even blij zou hij zijn, als ze weer gpsloten kon worden, want het was de bedoeling toch, de mensen geschikt te maken voor het vrije bedrijf, en dit was geen hopeloze geschiedenis; een groot aantal was reeds tot gewone arbeiders opgevoed. We schetsten in ons eerste artikeltje over de arbeiders-beweging te Kaatsheu vel de oprichting van de R.K. Volks bond en zijn activiteiten in zijn eerste levensjaar, waaruit blijkt, dat de zak<*n met de nodige voortvarendheid werJcn aangepakt, welke tot succes moest leiden Dat dit succes groot was, kunnen we constateren, als we het verslag nasiaan van de eerste jaarvergadering, die op 2 Februari 1907 gehouden werd, waarin we lezen, dat de R.K. Volksbond toeu reeds 512 leden telde. Deze jaarvergadering, die een feeste lijke tint droeg, werd voorafgegaan door een H. Mis. Daarna werd om half twaalf eerst de officiële jaarvergadering in Eu- phonia gehouden, waarna de feitelijke feestvergadering in dezelfde zaal om 6 uur 's avonds volgde, met een uitvoering door de St. Paulustoneelvereniging en een waarderend woord gesproken door burgemeester van Besouw. De grote groei van de bond had tot gevolg, dat er in Kaatsheuvel geen en kele lokaliteit te vinden was, waar een vergadering kon gehouden worden, vo^r alle leden in één keer. Er werd uitgezien naar een oplossing ei men meende die gevonden te hebben in de aankoop van de houten noodke.k, die in den Bosch dienst had gedaan voor ae parochie St. Jacob. De kosten van aankoop en overplaatsing bedroegen f 5000, doch juist toen men meende dat alles zijn beslag zou krijgen, ketsten de onderhandelingen af, daar men in deu Bosch besloot de noodkerk niet te ver kopen. Noodzakelijkerwijze volgde toen het besluit om voortaan in twee groepen te vergaderen. En zo werd de eerstvolgende ledenvergadering gehouden op 30 Mei en 2 Juni 1907 in de zaal van Euphonia. Op deze vergadering kwam voor de eerste maal de actie ter sprake om te trachten te komen tot een arbeidsover eenkomst. Besloten werd aan de heer M. van Beurden, president van de R.K. Pa troonsbond een schrijven te richten met i he* verzoek te komen tot de samenstel- 1 ling van een arbeidscontract, dat ter J plaatse als model zou kunnen dienen ook voor de andere fabrieken. De heer v. B. j zou zich hieromtrent in verbinding stel- j leu met Mr Aalberse, secretaris van het Bureau van K.S.A. I Als tweede punt kwam ter sprake de j oprichting van een propaganda-club die I reeds spoedig haar beslag kreeg en de naam koos van „St. Bernardus" met als zinspreuk „Nemo repente fit summus". (Niemand wordt in e'ens groot). De heer C. Roestenberg werd de eerste president en de heer P. Elshout de eerste secreta ris. i Op 22 Juli ontving de R.K. Volksbond 1 de koninklijke goedkeuring op de statuten en daarmede rechtspersoonlijkheid. De actie betreffende het arbeidscon tract werd overgedragen naar de R.K. Patroonsbond. Een ander punt, dat steeds de aan dacht van de nieuwe organisatie trek, was de gedwongen broodverkoop en de bioodprijs. In dat verband werd geregeld met gunstig gevolg onderhandeld met meerdere fabrikanten ter plaatse en met de R.K. Bakkersgilde St. Honoré, terwijl tevens pogingen in het werk werdén ge steld om subsidie te verkrijgen voor een cursus in eerste hulp bij bedrijfsongeval len. Had deze actie in den aanvang wei nig succes, reeds In het volgend jaar mocht het bestuur van het Ministerie vnn Landbouw, Nijverheid en Handel een schrijven ontvangen, dat een te geven cursus voor subsidie van Rijkswege In aanmerking kon komen. Op het 2de jaarfeest van de Bond, dat op 9 én 16 Februari 1908 gehouden werd, kon worden bekend gemaakt, dat de in 1907 opgerichte Vakvereniging, die toen startte met 42 leden, inmiddels ge groeid was tot een vereniging met ''20 leden. Mede werd toen de eerste actie ingezet op het gebied van de drankbe strijding, waarvoor een afdeling zou worden opgericht van mannen, die me? de naam „Afschaffers" werden doodge- verfd. Eveneéns kwam men tot oprich ting van een spaarkas, waarin we de Hij dankte de rijksconsulent, hij be tuigde zijn waardering voor het werk van de heren Leenaerts 'en van Dijk. Burgemeester Teijssen van Waalwijk sprak ook over het GSW-werk. waar van zijn gemeente al eerder bij diverse grondwerk-objecten had geprofiteerd. De aspecten van deze vestiging in Waalwijk v/aren door 't gemeentebestuur terdege ender ogen gezien, maar men had be dacht, dat het van grote betekenis was deze mensen steeds dichter bij het be drijfsleven te brengen, 'en bovendien dat iaën de spanningen op de arbeidsmarkt in Waalwijk enigszins zou kunnen ver minderen. En hij noemde het zeer ver heugend, dat in de korte tijd dat deze werkplaats hier gevestigd was, reeds een aantal arbeiders was overgegaan naar het vrije bedrijf. De rijksconsulent de heer de Va'k tenslotte wees er op hoe er in Noord- Brabant 19 werkplaatsen warén, waar van 9 voortgekomen uit het particulier initiatief, twee verbonden waren aan be staande industrieën en de rest in ge meentelijk verband was opgericht; 9Ü0 personen waren in deze werkplaatsen al te werk gesteld. En slechts 20 van deze mensen ge noot van te voren geen onderhoudsu1*- kering, zodat het ook e'en economisch voordeel was, dat deze personen voor een groot gedeelte thans in hun eigen onderhoud voorzagen. En ook hij dankte al degenen die aan de tot stand koming van deze werkplaats hadden meegewerkt. Hierna bezichtigde het gezelschap de werkplaats, waar reeds een 20-tal per sonen in werken, welk getal nog kan worden uitgebreid. grondslag terugvinden van de oprichting van de Coöperatie. De heren W. Roestenberg en A. Ves- ters, die samen een eigen bedrijf begon nen legde hun functie als voorzitter en secretaris van de bond neer en werden opgevolgd door de heren J. v. d. Hovén en A. Aarts. Groot was de deelname aan de Ka tholieke dag, die in het najaar te Deu Bosch gehouden werd. De actieve geestelijke adviseur Kape laan van Heeswijk, nam in April v/egens overdrukke werkzaamheden als zodanig ontslag en in diens plaats werd de Weleerw. heer van Acht benoemd, die deze functie slechts uitoefende tot Januari 1910. Massaal was de deelname aan de gro te propagandadag, welke op 17 October te 's-Bosch gehouden werd en waar als sprekers optreden Mgr. C. C. Princ**n, Kamerheer van Z. H. de Paus Pius X, over het onderwerp: „Het recht en cie plicht van iedere R.K. arbeider om zich te verénigen" en de heer J. van Rijzewijk, voorziter van het Bureau van de R.K. Vakorganisatie, over: „Solidariteit in de R.K. Vakorganisatie". Steeds bleef de bond kampen met de moeilijkheden voor het houden van de ledenvergaderingen. Een voorstel van het bestuur van Euphonia om in een uit breiding van de zaal een bijdrage te storten van f 200 per jaar voor de t'jd van 10 achtereenvolgende jaren, kon niet aanvaard worden, met het gevolg, dat vanaf 1910 de bijeenkomsten gehouden werden in de bovenzaal van Apollo, die teen gehuisvest was bij de heer Fons Snoeren, nu de gebouwen van de Coöp vereniging „Broederhulp". Op 24 Januari volgde de benoeming van de Weleerw. heer P. Thijsen, kape laan van de parochie Berndijk als opvol ger van de heer v. Acht als geestelijk adviseur der vereniging. In dat jaar werd de eerste actie ge voerd om te komen tot de 10-uren werk dag. (Wordt vervolgd). Hoofdstr. 111 KAATSHEUVEL Tel. 2205 MOEDER ANTJE. Voor de liefhebbers van toneel bestaat Zaterdag 26 November weer de gelegen heid iets goeds te genieten. Het Tilburgs toneelgezelschap G.I.O.S., dat het vorig |aar reeds een uitvoering in Kaatsheuvel gaf, komt Zaterdag voor het voetlicht met het boeiende spel '„Moeder An*je een toneel in drie bedrijvén, in de zaal van Euphonia. Wie houdt van een ontroerend spel, moet „Moeder Antje" gaan zien. Wie wil meemaken, wat een moeder voor haar kinderen lijden kan, mag deze avond met missen. BEL CANTO KREEG EEN NIEUW EDIRIGENT, Reeds lang liep de heer Tuerlings met het voornemen rond de dirigeerstok bij Bel Canto in andere handen over te ge ven. In overleg met de directeur is als zijn opvolger benoemd de bekende mu sicus, de heer Jan Nieuwenhuljsén uit Dongen, die meerdere koren onder zijn leiding heeft, o.a. „Irene" uit Dongen en „Euterpe" uit Rijen, en als zangpaeda- goog een naam heeft. Het heennaan van de heer Tuerlings zal ongetwijfeld voor „Bel Canto" een verandering ziin. Oprichter van Bel Can to, ongeveer 28 jaren geleden, heeft hij het koor in korte tijd tot een hoogte ge bracht, die ongeëvenaard was te noe- mén. Nauwelijks een half jaar oud, be haalde het koor toen nog een man nenkoor te Zevenbergen in de 3de afd. niet minder dan 404 van de 420 punten. In de twee opvolgende laren wa ren de successen in de 2e afdeling te Eindhoven en in de le afd. te Zaltbom- mel niet minder, tot het grote succes be reikt werd in het grote concours te Zeist, waar Bel Canto in de aid. Uit muntendheid weer met het hoogste pun- tenaantal van de 2de concoursdag, de directeursprijs én de 2e ereprijs uit het strijdperk kwam. 'i'oen volgde de oprichting van een dameskoor en daarmede tevens het Ge mengd koor. Weer waren het uitsluitend „dikke" eerste prijzen die Bel Canto wist te behalen. In 1936 op het natio naal concours van de Harmonie „Apol lo" met het pas opgerichte Gemengd koor met 351 pt. weer het hoogste aan tal van het concours en tegelijkertijd met Bel Canto's Dubbel Mannenkwartet een eerste prijs met 346 pnt. De depressie-tijd welke de plaatselijke industrie doormaakte ging ook aan Bel Canto niet ongevoelig voorbij. De repe tities werden slechter bezocht en de lust om verder te „concoursen" was voorbij. D e bezetting volgde en daarmede de grote moeilijkheid om het koor op peil te houden. Doch nauwelijks was Kaats heuvel bevrijd, of ook Bel Canto kwam weer los. Het ledental groeide en steeg dra over de 100. Men wilde opnieuw zijn geluk gaan beproeven en de keuze viel op het grote concours dat in 1946 in Amsterdam gehouden werd, waar Bel Canto uitkwam met het Gemengd Koor in de le afd. 'en een le prijs veroverde met 335 punten; in de le afdeling Man nenkoren, waarmede een le prijs behaald werd met 334pnt. en in de le afd. dubbel Mannenkwartet, dat eveneens een le prijs met 323 pnt. in de wacht sleep te. In 1947 waagde men zich aan het grote concours in het Kurhaus te Sche- veningen in de afd. Uitmuntendheid, ge mengde koren. De strijd was hier zeer zwaar, doch opnieuw bewees het koor zijn kunnén, door met 333 punten een eerste prijs-bekroning te verdienen. Toen schakelde Bel Canto over op andere mu ziek. Met de liedertafelstijl werd gebro ken en naast polyphonewerken werden Oratorium en Operakoren in studie ge nomen. In 1948 organiseerde Bel Canto ter viering van zijn 20-jarig bestaan zelf een groot nationaal concours, dat als een der eerste in het land mag genoemd worden, dat in zijn opgavén brak met de oude sleur van de liedertafel muziek. De jury die daarvoor gekozen werd en samenge steld was uit de heren Fr. van Amels- foort, Heydendaal en Oscar van Hemel, zal de „insiders" voldoende zeggen, dat Bel Canto in deze baanbrekend werk verricht heeft. Met grote luister en veel succes vierde het koor in 1953 zijn zil veren jubileum, terwijl ook de hoogge waardeerde „Verdi" concerten nog steeds in dankbare herinnering blijven. Directeur Tuerlings heeft deze succes- sén met enthousiaste medewerking van zijn Bel Canto leden weten te behalen, waarvoor hij op de repetitie van Don derdag j.l. nogmaals allen hartelijk dank zegde. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de nieuwe directeur dezelfde spontane medewerking zou ontmoeten, overtuigd, dat dan het koor nog grotere successen zijn wegqelegd, dan In het verleden be haald zijn. BRAND. Maandagavond om half negen ont stond brand in een kleine werkplaats vaa Schraauwers Fourniturenhandel in de Hoofdstraat, welke werkplaats Is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de bergplaats van acetan en andere licht brandbare stoffen. Door krachtig ingrijpen van de brand weer, die spoedige aanwezig was, en bet vuur bestreed met nevelspuit én ho ge druk, is voorkomen dat de brand oversloeg op 'de aceton-bergplaats en beperkt bleef tot de werkplaats waar liet vuur ontstond. Naar de oorzaak is een onderzoek in gesteld. DE LIEFDADIGHEIDS- KRINGTENTOONSTELLING. Ook voor de niet-postduivenl'.ef- hebbers Is de jaarlijkse Liefdadigheids- kringtentoonstelling een gebeuren. Kaatsheuvel viel de eer te beurt als permanente club deze show toegewezen te krijgen, dank de sportieve geste van de kastelein van De Sportwereld, de heer van Ee, die daarvoor over heeft een tent beschikbaar te stellen, waarin de massa inzending kan worden onderge bracht. En zo zullen we Zaterdag en Zon dag, mogelijk weer een zes zeven hon derdtal van de allerbeste vogels uit de kring van de Kaatsheuvelse C.C., Oia- vattende de plaatsen Waalwijk, Waspik, Dongen, Sprang-Capelle, Kaatsheuvel «n Loonopzand met elkaar zien kampen om de hoogste lauweren in de wintersport van de duivenliefhebberij. Vrijdagavond tussen 7 én 9 uur wor den de dieren ingebracht en reeds Za terdagmorgen vangt de keuring door drie der allerbeste keurmeesters uit het Zui den aan. De duiven worden beoordeeld in de volgende klassen: Doffers en dul ven geboren in 1955; doffers en duivén geboren ln 1954; doffers en duiven ge boren In 1953 en doffers en duiven ge boren in 1952 of vroeger, i Voor Uw keuze St. Nicolaasgeschenken Peperstraat 82 Kaatsheuvel f Van Vrijdag 25 Nov. t/m Maan- dag 5 Dec. geopend tot 10 u.n.m. De eerste prijswinnaars uit elke klas se komen ten slotte nog met elkaar in concurrentie om de beste doffer én duir van de gehele inzending. Reeds om zeven uur Zaterdagavond wordt de show ter bezichtiging geopend, ofschoon de officiële opening eerst Zon dagmorgen na de Hoogmis plaats vindt, door de heer P. van Dongen, voorzit:er van de Kaatsheuvelse C.C. en de heer v. Heeswijk, voorzitter va nde organiseren de vereniging de K.P.V. De verkoop der bonnen van kampioen vliegers vangt reeds bij voldoende be zoek Zaterdagavond aan. AGENDA. Vrijdag van 79 uur nam. inmanden voor de Liefdadigheidskringtentoonstel- ling in De Sportwereld. Zaterdag 7 uur nam. Opening Liefda- digheidskringtëntoonstelling Café De Sportwereld. Zaterdag 8 uur nam. Donateurs-bal Kaatsh. revuegezelschap, zaal P. v. Dun. Zaterdag 8 uur nam. Apollo Theater. Moederleed; toegang 18 jaar. Zaterdag 8 uur nam. Toneelver. GIOS zaal Euphonia, Moeder Antje. Zondag 11.30 uur v.m. Officiële ope ning Liefdadigheidskringtentoonstelling Café De Sportwereld. Zondag 6 uur en 8.30 uur nam. Apol lo Theater: Moederleed, toegang 18 jaar. Maandag 8 uur nam. repetitie Harmo- niet Apollo. i R.K. Begrafenisvereniging „St. Willibrordus". Donderdagavond had alhier in de zaal van de heer B. Wijtvliet de jaarvergadering plaats van boven genoemde vereniging. Reeds geruime tijd voor de aan vang liet het zich aanzien dat deze vergadering de volle aandacht van het publiek had, wijl reeds geruime tijd voor de aanvang de zaal tot in de uiterste hoeken bezet was. In zijn openingswoord gaf de voorzitter te kennen het te betreu ren dat deze vergadering vier maan den te laat moet plaats hebben, wat voornamelijk zijn oorzaak vindt in de gebeurtenissen van de laatste tijd. In een kort woord herdacht spreker vervolgens Pastoor Schoen makers, die om gezondheidsrede nen genoodzaakt was in ruste te gaan en daartoe zijn geliefde paro chie verliet. Pastoor Schoenmakers heeft in de tijd dat hij geestelijk ad viseur onzer vereniging was, deze altijd met zijn wijze raad terzijde gestaan en gesteund. Moge, zegt spreker ,hij nog vele jaren van zijn verdiende rust genieten. Verder deelde de voorzitter mee dat pastoor Mombers zeer tot zijn spijt tot bijwoning dezer vergade ring verhinderd was, doch dat Zijn- eerwaarde het op hoge prijs zal stel len door Mgr tot geestelijk adviseur onzer vereniging te worden be noemd, waarna de vereniging op zijn volle steun en medewerking kan rekenen. Na behandeling van de zeer uit voerige notulen der vorige vergade ring, welke zonder op- of aanmer king werden goedgekeurd, zoals ook het punctueel verzorgde jaar verslag van de secretaris, vond de voorzitter een ongezochte gelegen heid om de steeds volijverige secre taris, de heer J. Hamers, hartelijk dank te zeggen voor het ontzaglijke werd dat deze geheel belangeloos voor de vereniging verricht, on danks zijn zeer drukke privaten- kring. Wie wel eens een sterfgeval in eigen familiekring meemaakte, zegt spreker, weet bij ondervinding wat al begognes dit meebrengt voor diegene, die belast is met de ver zorging van de uitvaart en wat daaraan annex is. Toch was, sinds we in Loon geen eigen aanspreker meer hadden, deze geheel in han den van de heer Hamers. Namens de vergadering bracht spr. meerge noemde functionaris hartelijk dank, waarmee de vergadering ten volle instemde. Ook het financieel jaarverslag van de penningmeester, de heer M. Brands, getuigde naast een grote accutaresse van een zuinig beheer. Het boekjaar Mei 19541955 gaf 'n inkomste aan van 1186.tegen over een uitgave van 844.07. In verband hiermee behandelde de voorzitter de speciale uitgaven die de vereniging heeft moeten doen ter zake van het feit dat op 1 September het nieuwe kerkhof, dat aanmerkelijk verder van de kerk verwijderd ligt, werd in ge bruik genomen en waardoor nood zakelijk gebruik moest worden ge maakt van een lijkwagen, die hier voor uit Tilburg moest komen. Na een dankwoord aan de pen ningmeester, stelde de voorzitter aan de orde het punt: Machtiging tot een geldlening van maximaal 3000.en lichtte in dit verband de plannen toe tot completering van de rouwkamer, uniformering van vaste dragers, vervoermiddel enz. Het onderhavige punt riep aan vankelijk wel enige discussie op, doch de vergadering, inziende de aanmerkelijk in verband met de sterk gewijzigde tijdsomstandighe den, verklaarde zich unaniem vóór het voorstel van het bestuur. Inmiddels had de benoeming van een kascommissie plaats, waartoe bij stemming werden benoemd de heren C. de Jong, M. v. d. Aa en J. Vromans, terwijl de aftredende bestuursleden Drs A. v. Rooy, M. Brands, P. A. v. Beers en de heer G. Mol bij acclamatie werden her kozen. Enkele punten van het huishou delijk reglement, waaronder 't aan stellen van vaste dragers, het ver leggen van het boekjaar van 1 Mei 30 April naar 1 Januari31 Dec. en het verhogen van de contributie met 1.50 werden goedgekeurd. Punt 9 van de agenda, betrekke lijk; mogelijkheid en wenselijkheid van collectieve verzekering der le den, deed nog al stof opwaaien. In een aan duidelijkheid niets te wen sen overlatend betoog zette de voor zitter de gebeurtenissen uiteen zo als die zich in de laatste twee jaren voordeden. Het lag nimmer in de bedoeling van het bestuur der ver eniging of van haar geestelijk ad viseur om zich te bemoeien of uit te spreken waar of bij wie de leden zich bij voorkeur moesten verzeke ren, nog minder om hiertoe enige pressie uit te oefenen. Eenieder moet hierin vrij zijn. Daarom laakte de voorzitter de houding van som mige colporteurs van buiten de pa rochie, die, gebruik makend van de naam van het bestuur, de voorzit ter, ja zelfs van de pastoor der pa rochie, om inschrijvingen ten gun ste van hun instelling te doen. Wel zal onze plaatselijke begra fenisvereniging, op verzoek van verschillende leden, de mogelijk heid van een collectieve verzeke ring onder ogen zien, zonder zich nochtans zelf op het gebied van ver zekering te begeven. Bij wenselijkheid van de kant der leden zullen aan gegadigden inlich tingen worden verstrekt omtrent deze collectieve verzekering. De verzekering zal dan bevatten: 1. de totale begrafeniskosten, waaronder H. Mis, grafkruis, graf rechten, grafkist, bidprentjes, rouw brieven enz.; 2. alleen grafkruis en grafrech ten. Hiertoe werden ter vergade ring formulieren uitgereikt. Te ongeveer half 12 werd deze zeer interessante en niet minder geanimeerde vergadering met de christelijke groet gesloten. ONVERWACHT BEZOEK De familie van der Steen alhier werd Maandag plotseling verrast door het be richt dat hun Heerzoon, Pater van dei Steen van de Congr. van Mil-Hil Dins dagnamiddag in het vaderland zou arri veren per vliegtuig. Pater v. d. Steeu is als pastoor werkzaam in de Missie van Oeganda. Het geheel onverwachte bezoek hield verband met de ziekte van een zijner con fraters, die hij op last van zijn Bissc.iop tot Rotterdam moest vergezellen. Na 'n 10-tal dagen onder zijn familie te heb ben doorgebracht, hoopt pastoor van der Steen wederom naar zijn geliefde missie ln Oeganda te vertrekken. PATROONSFEEST Ter gelegenheid van de feestdag van St. Willibrordus gaf de Nederl. Kath. Bond van Werknemers in de Industriële bedrijven van die naam een grote pro- pagandavergadering in de zaal van de heer B. Wijtvliet De talrijk aanwezige leden met hun dames werden bij deze gelegenheid toe gesproken door Hoofdbestuurder Geurts, die een goedverzorgde propagandareJe hield. Naast het zakelijke gedeelte volgde ook een filmvoorstelling, door de Cul turele Dienst van de K.A.B. en werd vertoond „De Grote Caruso", welk film werk bij allen zeer in de smaak viel. ST. NICO LAAS IN DE BERNDIJK Het bestuur van de Harmonie St. Jan heeft St. Nicolaas bereid gevonden Za terdag a.s. een rondgang te maken door de Berndijk. Om 3 uur zal de Kinder vriend door St. Jan afgehaald worden aan het Missie-huls. Men zal door de Berndijksestraat, Sweensstraat, Erasstr. en Dongenseweg trekken om door de Dreefseweg en Heuvelstraat terug te ke ren. Voorwaar een mooie geste van St. Nicolaas om de hele Berndijk te bezoe ken en zoals St. Nicolaas ons mededeel de zal hij voortaan ieder jaar deze tocht maken. FEEST-COMITÉ OPGERICHT. Maandag j.l. kwamen de buurtbewo ners uit de omgeving van de An toni us- straat in een eerste vergadering bijeen, voor de gouden bruilott van het echt paar Lichtvoet-Kleindijk op 15 Mei '56, om over te gaan tot het oprichten van een teest-comité. Er was een behoorlijke belangstelling. Na stemming hebben de volgende heren zitting in het comitéB. van Meeuwen, voorz., C. Kemmeren, penn., A. Verhoe ven, secr., M. v. d. Linden en G. v. 4 Linden, commissarissen. Deze Heren zullen de komende maan den de nodige maatregelen treffen om er een gezellig onvergetelijk feest van te maken. i HARMONIE ST. JAN. In het St. Cecilia-blad, maandorgaan van de R.K. Federatie van Muziekbon- den, schrijft de heer S. Noom, over het radioconcert van de Kon. Erk Harmonie St. Jan.: Met het concert op Zaterdag 8 October heeft de Harmonie St. Jan te Kaatsheuvel bewezen dat zij op de goede weg is. Met genoegen heb ik geconsta teerd dat er in Kaatsheuvel flink gestu deerd wordt, waardoor het muzikale peil sedert ik deze vereniging voor het laatst hoorde belangrijk is verbeterd. De suite „Image de France" genoot een stijlvolle vertolking, alhoewel de stemming vooral in het eerste deel nog niet geheel in orde was. Gelukkig werd dit allengs beter en door goed gekozen tempi en muzikale voordracht was er veel goeds te genieten. De Ouverture „Caesar en Cleopatra klonk iets minder overtuigend, voorna melijk veroorzaakt door te slappe articu latie van het kleine koper, waardoor 't dreigende karakter der signalen niet ge heel tot uitdrukking kwam. In deze ou verture zowel als in de suite deed bet gemis van de fluit en hobo in de be-ét- ting zich duidelijk gevoelen, door deze instrumenten zou de klankkleur aanmer kelijk verrijkt worden, doch zoals ik reeds opmerkte: St. Jan is op de goede weg. Volhouden Mannen!" Voor St. Jan Is dit wel zeer compU- menteus, daar de heer Noom bekend Is door zijn wel zeer crltische beschouwin gen in het maandblad. AGENDA. f Vrijdag 25 Nov. 8,30 uur repetitie pa rochieel zangkoor St. Cecilia. Zaterdag 26 Nov. 3 uur wordt St. Ni colaas afgehaald door St. Jan bij het Missiehuls. Zondag 27 Nov. 11.30—12.30 uur Leesbibliotheek. ■-I B dames- en herenvesten dames- en herentruien dames jumpers kindervesten en -truien shawls in wol en zijde handschoenen zelfbinders overhemden zakdoekjes nylons herensokken en ankiets ontbijtlakens pyama's en nachtjaponnen schorten peignoirs by St. Antoniusstraat 14 WAALWIJK Deelnemer St. Nicolaas-actie.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 13