IN DE DRIE ANKERS "F-! Er werd druk gevoetbald in de Raad van Sprang-Capelle S.S.C. krijgt haar terrein, maar minder kostbaar Zondagmiddag blijlt Taboe voor King Socer. Fl. 5000,- voor een oefenterrein is te veel DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 DECEMBER 1955 Gedeputeerde Staten waren echter met een ander plan geko men, antwoordde de voorzitter, dat voor Haarsteeg veel voorde liger zou zijn, maar de heer van Oijen beliefde dit niet te geloven, evenmin als de heer de Vaan. De voorzitter meende dat het beter was niet te tornen aan het plan van' G. S., omdat hij wel voorzag, dat hier een betere op lossing mee bereikt werd. In ieder geval werd het voor stel aangenomen. Gratis meststoffen voor land en tuinbouwbedrijven. B. en W. stelden vervolgens voor om in beginsel te besluiten tot het aangaan van een overeen komst met de gemeente "s Bosch inzake de lediging van riool- en stapelputten in de gemeente Vlij men. De voorzitter betoogt dan, dat zich, nadat er de gelegenheid voor was gegeven, geen enkele land- of tuinbouwer uit de ge meente zich aangemeld had om in aanmerking te komen voor 't gratis kunnen ontvangen van de ze meststoffen. Hij wilde er nog maals met nadruk op wijzen dat ze gratis verkrijgbaar zijn en bo vendien nog thuisbezorgd zullen worden ook. En waar men in dit verband dan komt te spreken over de Volksgezondheid, is het weer de heer v. Oijen, die nog eens wijst op de onhoudbare toestand van de bewuste Haarsteegse sloot en dan is het de voorzitter, die zeer tot zijn genoegen kan mededelen dat binnen een zeer afzienbare tijd, in ieder geval binnen zes weken, een deskundig ingenieur de zaak zal komen opnemen, waarmee dus een grote stap in de goede richting zal worden ge zet. Critiek op de BBA. Wanneer dan het voorstel ter sprake komt tot het beschikbaar stellen van de nodige credieten voor de bouw van <een drietal wachthuisjes ten behoeve van het openbaar autobusvervoer, dan komt er van vele zijden ernstige critiek op de BBA. Enkele raads leden spraken minder vleiende woorden over deze onderneming en vonden het niet nodig dat de gemeente in dit geval de onder neming te hulp kwam. We doen het niet voor de BBA, antwoordde de voorzitter, die het overigens met verschillende spre kers roerend eens was, maar voor onze eigen mensen, die anders in weer en wind moeten bl"ven staan. Met de wens tot een grote ommekeer in de service van de BBA, werd het voorstel aangenomen, doch aan de direc tie van deze onderneming zal van gemeentewege een verzoek wor den gericht om meer service en om meer stopplaatsen in de ge meente. Rondvraag. De heer Samuels vraagt een lichtpunt in de Peperstraat, de heer Wükmans informeert er naar hoe het zit met de door trekking van het Iichtnet naar de Nieuwkuijkse Wiel en de heer van Helvoirt geeft B. en W. in overweging de Karrestraat in zijn geheel te verbreden. Alle vragenstellers werden naar tevredenheid door de voorzitter beantwoord. FEUILLETON van De Echo van het Zuiden door: PIKE NORTON WILL'S 9). Ook de waard mengde zich in de strijd. Hij greep de aanrander volgens het oude beproefde re cept in zijn kraag en sleurde hem mee. „D'r uit", zei hij. „Het is hier een fatsoenlijke gelegen heid". Er klonken misprijzende kreten onder de bezoekers, maar toen de waard even de richting uitkeek van de schreeuwers, zwegen zij onmiddellijk. Milly's beschermengel maakte een kleine buiging en stak haar zijn hand toe. „Gerhard Verduy- nen", stelde hij zich voor. Milly nauwelijks bekomen van de schrik, glimlachte zenuwachtig. „O, dank u wel. U was net op lijd... U was prachtig... ik..." Ze drukte de haar toegestoken hand en zei: „Ik ben Milly van Zan ten" „Aangenaam", antwoordde Gerhard Verduynen. „Het is hier werkelijk niet de gewoonte zo iets te doen bij vreemde meisjes. DE HEER F. VAN PU YENBROEK VERDRONKEN. Ik begrijp dan ook niet, wat die kerel bezielde. Het is anders wel een vreemd gezelschap, waarin U verzeild geraakt bent." „O, het hindert niet zo. Ik was er eerlijk gezegd al een beetje op ^voorbereid, dat zoiets wel eens gebeuren kon." ,„En toch kwam U hier?" ver baasde Gerhard zich. „Och ja, dat is een lang verhaal... maar gaat U toch zitten." Gerhard ondfcrdrukte met moeite een glimlach van vol doening. Dat ging gesmeerd. „Bent U zo maar eens uit nieuwsgierigheid hier een kijkje komen nemen", vroeg hij, een pakje cigaretten te voorschijn halend. „Rookt U?" Met graagte nam Milly de aangeboden ciga- ret aan. Hij gaf haar vuur en hoven het dansende vlammetje keken zij elkaar even aan. „Hij ziet er heel beschaaid uit", dacht het meisje. „Alleen een beetje verwaarloosd. Ik ben benieuwd wat hij hier doet. Hij hoort hier ook yast niet thuis." Zij zwegen beiden een ogen blikje en deden een trek aan hun cigaret „Typische omgeving hier, niet? Het ziet er erg ob scuur uit. De fijy.irep zijn - om in romantaai te spreken - nogal sinister. Ze vallen over het al gemeen mee. Werkelijk zware jongens komen hier evenmin als in de overige kroegen. Die heb ben hun eigen gelegenheden waar geen buitenstaander in komt. Vechtpartijen zijn hier o- verigens schering en inslag." Milly onderdrukte haar teleur stelling en vroeg: „Wat zijn dat hier dan voor soort mensen? Wat voeren ze overdag uit bij voorbeeld?" Gerhard glimlachte even. „Het zal U geloof ik, nogal tegenval len. Er komen hier scharenslij pers, zeelieden, de laatsten voor al, want we zijn hier in het ha venkwartier en... Hij dacht even na. „Orgeldraaiers en bootwer kers, zeker," vulde Milly aan. „Ja en nee," luidde 't antwoord. „U moet goed begrijpen, dat lang niet al die beoefenaars van ge noemde ambachten hier komen. Hier komt eigenlijk niets anders dan het... ehuitschot. Het spijt me dat ik het zeggen moet, maar de zaak ligt nu eenmaal niet anders." Milly knikte. Het viel haar-wel een beetje tegen maar ze geloof de haar metgezel wel. „Bent U hier zo maar eens uit nieuws gierigheid binnen komen lopen? informeerde Gerhard Verduy nen. „Ja" lachte Milly. „Ik hoop te hier wat stof op te doen. Ik hen journaliste, ziet U." „Aha", zei Verduynen. „Dan zijn we hier zo ongeveer voor hetzelfde doel. Ik ben hier na melijk gekomen om stof op te doen over het leven van deze mensen. Ik wil 'n roman schrij- j ven, die in deze omgeving speelt" J „O, dus U bent romanschrij ver", riep Milly verbaasd uit. „Nou ja," zei Gerhard Verduynen verlegen. „Dat moet nog blijken. Ik probeer het nu nog alleen maar. Of het lukken zal, weet ik natuurlijk niet." Hij pauzeerde even en keek 't meisje glimlachend aan. Dan vervolgde hij: „Zo, dus U wilt 'n paar artikelen schrijven. Hebt U al wat stof opgedaan?" „Vana vond stof te over. Een keer iemand op een tamelijk harde manier naar huiten zien smijten en daarna..." Ze bloosde even en Gerhard zweeg discreet. „Maar..." Ze twijfelde even. Zou ze hem het eigenlijke doel van haar komst wel vertellen? „Maar...?" vroeg Verduynen. Nee dacht het meis je, nog niet doen. „Maar veel is het toch nog niet geweest." be sloot ze vlug. Gerhard knikte be grijpend. „Het valt ook niet mee met deze lieden in contact te ko men. Het is mij tot nu toe wel meegelopen." „Kunt U me misschien dan bij een paar van uw kennissen in troduceren?" vroeg Milly ge spannen. „Introduceren?" Dat is een duur woord. Ik maak me sterk dat mijn kennissen hier dat'niet eens verstaan", lachte Verduynen. „Och, ik bedoel maar zoeh „Ik begrijp u wel. Ik zal het proheren. De mensen zijn hier niet erg toeschietelijk voor vreemden." Hij maakte een twijfelend ge baar met zijn handen. „Probeert u het eens", drong Milly aan. „U kennen ze al en als ik hier wat meer kom, dan zullen ze mij op de duur ook wel accepteren." „Ik zal u ter gelegener tijd eens voorstellen. Wanneer komt u weer?" Milly dacht even na. „Kan het Vrijdagavond aan staande?" vroeg ze. „Dan ben ik vrij". Gerhard Verduynen knikte. „Ik zal proberen iemand op te schommelen", beloofde hij. Het meisje stond op en nam afscheid. Buiten in de frisse avondlucht constateerde ze met vreugde dat alles gesmeerd ging. Alleen dat ene incident! Maar ja, ze moest niet te kleinzerig zijn. Daar was die omgeving niet naar. Boven dien had ze daardoor Gerhard Verduynen leren kennen. Die zou haar misschien wel aardig kun nen helpen. Wel voorzichtig blij ven en nooit onmiddellijk toe happen. Je kon nooit weten, wat er nog allemaal ging gebeuren: Die Verduynen lijkt me wel sym pathiek, maar per slot van reke ning ken ik hem pas één avond. HOOFDSTUK IV. Met een ontevreden gezicht stond Peter Moldering voor een raam van zijn kamer en staarde naar buiten. Zijn anders zo op gewekt gezicht stond nu stuurs en gemelijk en zijn hospita, die eigenlijk een praatje had willen maken, had rechtsomkeer ge maakt, toen ze de uitdrukking op zijn gezicht zag. (Wordt voovolgd) ilfcUj. --,L BELEEFD VERZOEK. Wü mogen normaal» een drinsrend beroep doen op onze adverteerders, corresponden ten e.a. hun advertentie# en bedragen ZO TIJDIG MOGELIJK Vi te zenden, in elk geval vóór 9 uur op MAANDAG en DONDERDAG maar zo mojreiyk ZONDAG en WOENSDAo Bij voorbaat dank De gemeenteraad van Sprang-Capelle heeft zich in zijn openbare verga dering van Vrijdagavond weer heel druk ingelaten met de mooie__voet- balsport, hoewel ze door deze v roedek/aderen in meerderheid toch niet zo mooi gevonden wordt blijkbaar, want het nieuwe terrein waarop de vereniging SSC deze mooie sport moet gaan beoefenen mocht van de raad niet zo fraai worden als B. en W. voorstelden het door de ge meente te laten aanleggen, en toen de voorzitter, naar aanleiding van de nieuwe Zondagswet aan de raad dt vraag stelde, of het gemeentebestuur op grond van deze wet, moest komen met een verbod, om op Zondagmid dag na één uur te voetballen, ontbrandde weer even de hevige controver se tussen het college en de meerderheid van de raad, waarvan de heer Ros de felle advocaat was, en de raad gaf B. en W. de opdracht een verordening te maken die het voetballen op Zondagmiddag verbood, en dus lijnrecht in strijd was met de principes, die, zoals bekend, de leden van het college van B. en W. hul digen. Inderdaad waren achter tegen de Loon- scdijk in het uitbreidingsplan sportvelden geprojecteerd, maar dit complex was erg klein, daar zouden net twee vélden op kunnen. Een wedstrijdveld en een klei ner veld voor training en korfbal mis schien. Juist omdat deze verandering zo duur was, hadden B. en W. de idee ge kregen, het terrein, dat nu ging veran derd worden te beschouwen als oefen terrein en in het complex het centraal wedstrijdterrein te leggen. In antwoord op een opmerking van de heer Dekkers wees hij er op, dat de grond langs de Koesteeg niet helemaal bestemd was voor de industrie. Wan neer, vervolgde hij, dit terrein dus een oefenterrein wordt, hoeft de aanleg he lemaal niet provisorisch te zijn. Het huidige terrein had de vereniging 2000 gulden gekost, maar het was niet vakkundig aangelegd, zoals het eigen lijk behoorde. Het terrein, dat de leden zelf hebben aangelegd, zei vervolgens de heer Tim mermans, is nog niet half zoals het zijn moet. Geef ze een goed voetbalveld en dan is 5000 gulden heus niet te veel. Als ie wil zien hoe 't moet, ga dan maar 'ns in Waalwijk kijken. Juist omdat het centraal veld zo klein zou worden, deed de heer Dekkers zijn duit in het zakje, is het zaak dat men goed uitkijkt. Eén voetbalveld is veel te weinig voor drie clubs. Hij wilde voorstellen de kwestie nog 'ns goed te bekijken, en dan met een an der voorstel te komen. De heer van Caem was bang, dat de andere verenigingen straks ook zouden komen. Hij voelde veel voor het cen traal complex, maar dan diende het plan t: worden gewijzigd, zodat er meer en grotere terrein'en kwamen. Ten aanzien van het kleedlokaal dat thans ook ver plaatst en opnieuw gebouwd diende te worden, dat de gemeente, zei hij, geen enkele verplichting. U praat wel over een centraal sport veld, zei de voorzitter, maar vergeet niet, dat het ontzettend moeilijk is, vol doende grond te krijgen. En is een cen traal veldencomplex hier eigénlijk wel d'.enstig? Capelle is geholpen door een prachtig gebaar van de notaris, en Sprang is ook geholpen. Het was niet doenlijk alles te centra liseren, het was al heel mooi dat er in Vrijhoeve een fusie was tot stand geko men, maar over heel de gemeente zag hij dit niet gebeuren. Als er een andere vereniging is in de gemeente, zei weth. Dokter Winkel man, die een terrein heeft aangelegd met veel kosten en de gemeente heeft dat terrein nodig, dan zorgt de gemeente voor een behoorlijk ander terrein. Maar alleen op deze grond kan de gemeente dat doen. Alle leden van de raad zijn er toch wel van overtuigd, dat we contractuele verplichtingen hebben, 'en als de raad op dit voorstel niet ingaat, dan kan de ver eniging haar rechten doen gelden. En wethouder Notaris Waverijn wees er op, dat de huurovereenkomst loopt tot eind 1958; als er nu geen overeen stemming kwam, kon de gemeente dus deze overeenkomst niet doen beëindigen eu dan zou de woningbouw daar ter plaatse in moeilijkheden komen. Het oefenterrein, zei de voorzitter op zijn beurt, zou van iedere vereniging van nut zijn, want het kon iedere avond worden gebruikt door alle clubs, die zo doende hun eigen speelterrein konden sparen. Een vereniging uit Sprang zou hier Van de eerste zeven agendapunten is alleen het vermelden waard, dat de heer H. Quirijns met algemene stemmen werd herbenoemd als bestuurslid van de ge meentelijke instelling voor maatschappe lijke zorg. Het voorstel tot het, voor rekening van de gemeente verplaatsen van het sportterrein van SSC, waarmee f 5000 gemoed was, ontmoette heel veel tegen stand. De heer de Bie was de eerste die zich er tegen verklaarde, omdat hij f 5000 te veel vond voor een terrein, dat waar schijnlijk slechts een paar jaar in gebruik zou zijn, omdat de gemeente immers een sportpark zou aanleggen, en ook omdat hij vond dat er een gevaarlijk precedent geschapen werd. Kon men niet beter de vereniging een subsidie geven van 'n f 1500.dan was men er af! De heer Dekkers was het volledig hiermee eens; hij zag graag dat het veld slechts provisorisch werd vernieuwd, dan konden verschillende posten vervallen of worden gehalveerd. Bovéndien meende hij dat dit terrein voor industrie was bestemd. De heer Timmermans liet een ander geluid horen, toen hij er op wees, dat de gemeente verplicht was te zorgen voor een nieuw terrein, nu het huidige bestemd moest worden voor dc woningbouw. Inderdaad, wanneer het slechts korte tijd in gebruik zou kunnen zijn. dan wa ren de kosten wel erg hoog. Zelf echter kon de vereniging onmogelijk het terrein in orde maken. De heer Genuit was er ook niet tegen de vereniging tegemoet te kom'en; maar dezelfde gedachte die de heren de Bie en Dekkers hadden geuit was ook bij hem opgekomen. De heer de Raat vond het prachtig, dat er van gemeentewege een sportpark zou komen, maar met deze oplossing kon hij ook niet accoord gaan. Het is niets meer dan 'billijk, zei de heer Vos, dat wij de huurovereenkomst nakomen. De vereniging had enkele dui zenden guldens moeten spenderen aan het terrein, dat nu weer door de gemeente werd afgenomen. Men moest alles doen, om de sport te bevorderen. Hij vermoed de, dat het nieuwe sportpark er niet in twee jaar zou zijn. De heer Ros was er volkomen mee accoord, dat de gemeente de vereniging een geschikt sportterrein moest geven; maar moest dit f 5000,kosten, dan zou hij toch wel eens de rekening willen zien van de aanleg van dit oude terrein. Ook hij zag graag dat deze kwestie pro visorisch werd opgelost. De heer van Caem, die zich zeer be nieuwd verklaarde naar de toelichting door de voorzitter, had zich de vraag gesteld, wat het zou kosten, als de ver eniging het zelf zou moeten doen? Dan zou zij, meende liii, deze vernieuwing n:et zo uitgebreid op touw zetten. Wat wij gaan doen, zei hij. is pruts werk. we weten dat het toci niet van 'ange cuur is. DE GEMEENTE HEEFT VERPLICHTINGEN. in zijn repliek bracht de voorzitter on der de aandacht, dat hier geen sprake was van subsidie. De gemeente is door contract verplicht dit te «'.jon; men kwam alleen maar na, wat raeu belcofd had. Men schiep dus helemaal geen precedent. B. en W. waren zelf itderdaad ook geschrokken van de begroting, die ech te: samengesteld was u:t objectieve ge gevens. niet komen oefenen, meende de heer Dekkers, maar de voorzitter erkende dit bezwaar niet. De heer Timmermans kwam nogmaals op voor de belangen van de club, en de heer Ros verklaarde verschillende posten, zoals het kleedlokaal en de verlichting niet nodig te vinden, omdat ze niet voortvloeiden uit de overeenkomst. Met dc helft van het bedrag waren we al lang de mooie man, meende hij. Van Caem bleef de mening toegedaan dat hier een precedent geschapen werd. Fn de voorzitter zeials de raad zo op die f 5000,staart, laten we dan trach ten het nog voordeliger te doen, des noods met de hulp van mensen uit de vereniging en gemeentepersoneel. Maar verder dan tot 4000 gulden kon het be- cirag niet worden teruggebracht. De heer Timmermans wees er op dat de post verlichting desnoods kon vervallen en Mevrouw Gerlach wilde voorstellen na te gaan, hoe het terrein was toen de overeenkomst werd geslo ten. Als er toen geen verlichting was en nog geen kleedlokaal, dan hoefde men hiervoor thans ook niet te zorgen en dan zou dit een groot verschil uitmaken in de kosten. Toen de overeenkomst werd aange gaan. zei de voorzitter, was er helemaal niets, want ze werd gesloten toen de vereniging het woeste terrein huurde. Maar B. en W. wilden de raad toch wel tegemoet komën. In de overeenkomst lazen zij, dat de gemeente diende te zorgen voor het be speelbaar maken van het terrein als voetbalveld; dus wanneer men de kwes tie op dc letter beschouwde, kon dc ver lichting en het kleedlokaal er dus af vallen. Het bedrag kon dan worden te ruggebracht tot f 2500,— ongeveer en hier was iedereen het meteen mee eens. De volg'ende punten werden hamer- punten; de raad nam de gelegenheid even te rusten. Een voorstel tot subsidieverlening aan de lagere landbouwschool te Bruchem, werd aangehouden op verzoek van de heer Dekkers, om na te gaan, of dit een christelijke landbouwschool was. Zo ja, dan was het z.i. niet nodig er subsidie aan te geven, omdat de gemeente zelf ook zo n school rijk was. ALWEER DE OPENBARE SCHOOL. Het was te verwachten dat wel het een en ander gezegd zou worden over het voorstel tot het aanbrengen van ver beteringen aan de openbare lagere school te Capelle. De heer Timmermans wees er op hoe er altijd klachten waren ten aanzien van dit schoolgebouw; als men 'ns naging wat er de laatste tijd allemaal aan was gedaan, was het dan niet veel juister ge veest maar meteen een nieuwe school te bouwen, zoals in Sprang bijvoorbeeld was gebeurd. Het bleef toch maar een oude boel. Wethouder Winkelman vestigde er de aandacht op, dat de zaak van de nieuwe scholen in Sprang en de Heistraat enigs zins anders lag. De inspecteur had beide gebouwen ongeschikt verklaard, en dat was met de o.l. school te Capelle nooit gebeurd. Zeker, als we geweten hadden, zei de wethouder, dat de school zoveel onkos ten zou opleveren, dan hadden we geen ogenblik geaarzeld een nieuwe school te bouwen. Maar U hebt zelf de besluiten mee genomen, dus U voorzag die on kosten toch ook niet. U moet niet de indruk wekken, alsof we de school stiefmoederlijk behandelen. En de voorzitter kwam op voor de heer Poldervaart, die, zoals hij zei, geën deskundige was, en onmogelijk kon zien, dat het dak rot was. 1 Mevrouw Gerlach constateerde een misverstand ten aanzien van het bestuur van 'n christelijke en dat van een open bare school. Van deze laatste soort school vormde het gemeentebestuur het bestuur; de gemeentearchitect moest ieder jaar zo n school controleren en dat was in een paar jaar niet gebeurd; de heer Poldervaart moest dus wel zelf met zijn verlangens komen. We zijn allemaal verantwoordelijk voor deze school, zei hij. De Ouder commissie heeft geen enkel recht in dezen. Hier tegenover stelde de voorzitter echter dat niemand de Oudercommissie het recht kon ont nemen te adresseren aan de raad en haar wensen kenbaar te maken aan B. en W. Mevr. Gerlach kwam vervolgens met nog meer klachten: in het per- soneelslokaal was geen wasgelegen heid, zodat de schoolarts, die on langs was geweest, in een klein lo kaal tussen lessenaars zijn werk moest doen, in de buurt van een stinkend fonteintje. In deze school met 150 leerlingen was maar één fonteintje. En er was een lokaal waar practisch geen ventilatie was. De voorzitter wilde aan dit laat ste aandacht besteden en stelde voor het crediet nu reeds te verhogen tot 5200.ten behoeve van een was gelegenheid in de personeelskamer. En de raad keurde dit vervolgens meteen goed. Dezelfde school kreeg vervolgens een crediet voor aanschaffing van leermiddelen en enkele nieuw aan te leggen straten kregen een naam, nadat de heer Genuït er op gewe zen had dat het nu te noemen Vrij hoeven-plein eigenlijk niet in het oude Vrijhoeve gelegen was. De raad besloot voorts een nieu we vrachtauto te kopen, nadat de voorzitter op een vraag van de heer Maijers had gezegd dat deze niet in de gemeente kon worden gekocht, omdat hier geen dealer was. De gemeente-rekening 1954 werd aangeboden en de heren Maijers, Ros en Timmermans werden in de commissie van onderzoek benoemd. Vervolgens boden B. en W. de be groting 1956 aan, en niet alleen symbolisch, want de gemeentebode stelde ieder raadslid ook werkelijk het lijvige boekwerk van de begro ting ter hand. De voorzitter dankte secretaris, ambtenaren en bijzonder de typiste voor het vele werk. De heren v. Peer, Vos en v. Caem werden benoemd in de commissie van onderzoek. De voorzitter stelde de raad, on der het punt mededelingen, er van in kennis dat de gemeente een ex tra bouwvolume had gekregen van drie woningen en dat H. v. Vuren en A. Klop door B. en W. benoemd zouden worden tot werkman-chauf feur, resp. werkman in tijdelijke dienst. Even werd naar aanleiding hier van gesproken nog over de slechte salariëring, waaraan B. en W. ech ter niets konden veranderen. VOETBALLEN OP ZONDAG. Dan bracht de voorzitter een kwestie ter tafel, die de gemoederen nogal heet deed aanlopen. De nieuwe Zondagswet namelijk bepaalde, dat er voor 13.00 uur geen openbare vermakelijkheden moch ten plaats vinden, daarna wel. De gemeenteraad kon echter, op grond van deze wet ook, bij plaatselijke verordening, openbare vermakelijk heden ook na 13.00 uur verbieden. Er had het gemeentebestuur een brief bereikt van de voetbalvereni ging Wit-Zwart, waarin verzocht werd de mogelijkheid te openen dat er voortaan op Zondagmiddag ge voetbald werd. Ik kan wel zeggen, aldus de voor zitter, ik geef toestemming, maar dan zal de raad in de volgende ver gadering wellicht een dergelijke verordening in het leven roepen, die deze toestemming weer onge daan maakte. Daarom vond hij het juister en sportiever om de kwestie eerst aan de raad voor te leggen. De raad kende het standpunt van B. en W. in dezen; die hadden liever dat de jongelui voetbalden, dan dat zij, zo als nu, op een Zondag voor 100 gulden lampen stuk gooiden en rui ten insloegen! Het verwonderde de heer Genuït dat B. en W. niet met een voorstel kwamen een dergelijke verordening in het leven te roepen. Hoe kunnen we dit nu doen, vroeg de voorzitter, U weet dat geen van ons er iets voor voelt een dergelijke verordening te lanceren. Dit ligt op de weg van die raadsleden, die te gen ons vorig voorstel waren. Maar U kent de gevoelens van de raad, antwoordde de heer Genuït, U weet toch, dat wanneer U toe stemming geeft, de raad toch met een voorstel komt om dit weer on gedaan te maken. We zouden onze eigen principes verloochenen, zei Wethouder Wave rijn, als we met de verordening kwamen. Als het over principes gaat, aldus de heer Genuït, dan zou er heel wat anders over te zeggen zijn. Over principes gesproken, zei de voorzitter op zijn beurt, 20 jaar ge leden waren de anti-revolutionairen vóór de sport op Zondag, en nu niet. De voorzitter, aldus weth. Win kelman, brengt alleen deze nieuwe mogelijkheid naar voren, en het is aan de raad er over te oordelen. Mevrouw Gerlach verklaarde, 't zou volkomen logisch zijn, dat wan neer er een gemeentelijk sportveld was, het voetballen op Zondag op dit terrein te verbieden. Maar er is geen bezwaar dat dit op particulier terrein gebeurt. Mijn standpunt is allen bekend, zei de heer Ros. Alle arbeid en alle vermaak op de dag des Heren is in strijd met Gods gebod. Maar de heer Ros heeft niet al leen het recht dit te beoordelen, in terrumpeerde de voorzitter. Onze vadersvervolgde de heer Ros, Waren niet onfeilbaar, onderbrak de voorzitter en waren geen pro testantse heiligen! Onze vaders hebben de opwerpin gen weerlegt, ging de heer Ros ver der. De jaren 1618 en 1619 hadden de waarheid aan het licht gebracht. Ik zal nooit de sport op Zondag toe staan, niet om mijn eigen eer, maar enkel omdat er de eer van God mee gekrenkt wordt. En zo ging hij nog even door. De Heilige wet van God gaat niet alleen over de Zondag, maar gaat over heel wat meer dingen, zei de voorzitter tegen de heer Ros, en hij betoogde hoe de grote mannen van de gereformeerde belijdenis Gods gebod op een reële manier steeds hadden geïnterpreteerd. Maar, zei hij, er zijn heel wat leerlingen die altijd meer willen zijn en alles be ter willen weten dan hun leermees ters. Enfin, de dogmatiek van Voetius werd er nog bijgehaald door de heer Ros, die bovendien nog wist te ver klaren dat hij geen hoogleraar was geweest in Leiden, maar in Utrecht en dat alles naar aanleiding van 'n kwestie die de heer v. Caem tot haar juiste proporties trachtte terug te brengen, toen hij zei: Als U U niet voldoende beschermd acht, kunt U van ons een voorstel tege moet zien en de heer Maijers ver klaarde ook plechtig, nooit zijn stem te zullen geven aan het voetballen op Zondag. De voorzitter bracht dan in stem ming het voorstel: B. en W. op dracht te geven een verordening te ontwerpen, waarbij verboden werd op Zondagmiddag te voetballen en dit voorstel werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen; tegen stemden Mevr. Gerlach, de heren Van Peer, Dekkers, de Raat en de wethouders Winkelman en Waverijn. Er is dus niets veranderd sinds de vorige maal deze kwestie aan de orde was. Tijdens het vissen is Donderdag morgen in de Brabantse Biesbosch onder de gemeente Made en Drim- melen, de 74-jarige heer Frits D. v. Puyenbroek uit Goirle te water ge raakt en verdronken. Met enige familieleden was de heer v. Puyenbroek vanuit 't jacht- haventje Drimmelen naar de Bies bosch overgestoken. Terwijl zijn familieleden op jacht gingen, trok de heer v. Puyenbroek in een roeiboot naar de visplaats om te vissen. Later op de morgen troffen zijn familieleden de heer v. Puyenbroek niet meer aan. Op het water dreef de hoed van de vermiste. Men houdt rekening met de mo gelijkheid dat het slachtoffer in het bootje een hartaanval heeft gekre gen en te water is geraakt en ver dronken.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2