Del Ech o vai i 1 iet Zui den DE LSHGSIUUI DITVOORST-SCHRIJVERS Ruwe,rode handen WASPIK Sluitende Begrotingjn Raamsdonk ÜRUNEN ELSHOUT VLUMEN HAARSTEEG r GAPELLE HAMEA &&i &sm HET GAAT EROM, werd in minimum van tijd door Raad vastgesteld VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 79e JAARGANG No. 103 In een weldadig vlot tempo heeft de raad van de gemeente Raamsdonk in zijn vergadering van Woensdagavond de begroting voor het jaar 1956 behandeld. Een sluitende begroting, sluitend met de te krijgen bijdrage van het rijk, en niet-sluitend, als men die of die bijdrage van het rijk zou krijgen, "en bovendien met een behoorlijke post onder het hoofd onvoor ziene uitgaven. De raad had tegen deze begroting geen bemerkingen; de commissie van onderzoek had blijkbaar haar op merkingen tot voldoening door B. en W. beantwoord gezien en zo geschiedde het, dat wij hier in Raamsdonksveer de vlotste begrotingsbehandeling van onze loopbaan meemaakten. Ook de overige punten van de agenda, belangrijke punten merendeels, hadden de volledige instemming van de raad. Aan het begin van deze vergadering, waarbij de leden Kieboom en Knaap verhinderd waren aanwezig te zijn. dank te de voorzitter, burgemeester Prinssen, de raadsleden voor het sympathieke te legram dat ze hem tijdens zijn ziekte hadden gestuurd. Bij de behandeling van de ingekomen stukken vernamen we, dat het straten plan in de zgn. Omschoor door G.S. was goedgekeurd, en dat het bestek bijna ge reed was, zodat spoedig de aanbesteding zou kunn'en volgen. Vijf extra woningen kreeg de ge meente toegewezen, zodat voor deze drie jaren 140 woningen mochten worden ge bouwd. Vervolgens werd de heer J. Kuysters met 10 stemmen, tegen >1 stem voor de heer B. Leijten gekozen tot lid van de schoolcommissie. Vergoedingen voor het Lager en Nij verheidsonderwijs werden vastgesteld en de vergoeding ex artikel 55bis le lid werd voor het L.O. gebracht op f 32 in plaats van f 30 en voor het Ulo op f 42,50 i.p.v. f 40. De straten in het plan de zgn. Om- schoor zouden genoemd worden naar be paalde boomsoorten waarmee die be doelde straten ook konden worden be plant: Berk-, Accacia-, Meidoorn-, Lijs terbes- en Prunusstraat en Omschoor- weg. Het pand Schansstraat 7 werd aan gekocht van de Wed. Kanters en kinde ren, zodat het zo gauw mogelijk gesloopt kon worden en daar ter plaatse e'en goede verkeersoplossing verkregen kon worden. Aan de Korte Broekstraat werd een tweetal stroken grond om niet aanvaard, zodat hier een behoorlijke straat naar 't jeugdhuis kon worden aangelegd. Het voorstel tot ruiling van grond in de Boterpolder met J. Berende ^werd eveneens voetstoots aangenomen; spoe dig zou met een behoorlijke voorziening van de Kadepad begonn'en kunnen wor den. De volgende punten, die evenals alle vorige vlot onder de hamer door gingen behelsden slechts enkele formaliteiten. TARIEVEN GYMLOKALEN. Totdat de raad gekomen was aan het voorstel tot het vaststellen van tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke gymnastieklokalen Deze tarieven golden uiteraard niet voor het gebruik dat de scholen hiervan maakten, maar het gebruik door ande ren, zoals plaatselijke verenigingen of groepen van personen die f 1per uur of gedeelte van een uur moesten betalen en alle andere gevallen, waarin f 2.50 per uur moest worden betaald. Deze tarieven stonden in geen enkele verhouding tot de werkelijke kosten, maar de gemeente, betoogde de voor zitter, moest de sport zoveel mogelijk be vorderen, en alle raadsleden waren het hier blijkbaar volkomen mee eens. De Protestantse vereniging „Kinder- zerg" kreeg een eenmalige subsidie toe gekend van f 50. SUBSIDIËRING NIEUWE KERK. In April van dit jaar had de raad in de kosten van de bouw van een nieuwe R.K. Kerk te Raamsdonksveer besloten een subsidie te geven tot een bedrag van f 42,500. Gedeputeerde Staten echter maakten bezwaren tegen dit bedrag. De ze bouw betrof voor het grootste gedeel te een herbouwgeval. Zij hadden nu een maal een regeling getroffen voor derge lijke subsidieverleningen 'en in verband hiermee, mocht de gemeente niet verder gaan dan een bedrag van f 18,850, als een bijdrage in de kosten van de uit breiding van de kerk. Wanneer echter in de funderingskos- ten geen hogere bijdrage werd gegeven, •hield de raad zich het recht voor dit subsidie te herzien, besloot de raad een stemmig en zonder aarzelen. SUBSIDIE KRUIS- 1 VERENIGINGEN. Tot nog toe, leidde de voorzitter het volgende voorstel in, was de subsidie aan de Kruisverenigingen een beetje in het wilde weg gegaan, zonder een be hoorlijke leidraad. De uitbouw van de activiteiten van deze vereniginoen vroeg echter een objectieve regeling, die afhan kelijk was van de salariëring van de ver pleegsters en daarnaast verband hield met het bedrag dat de vereniging van haar leden vroeg en. het exnloitatietekort. Gegeven zou worden 1 /3 van de bru- to-uitgaven ten behoeve van de wijkver pleegsters en e'en bijdraae in het exploi tatietekort tot maximaal 25 van de to tale bijdrage der leden in het betreffende exnloitatiejaar. Hierbij werden nog de nodige bijko mende bepalingen gevoegd. De nieuwe regeling kwam neer op een vermoedelijke verhoging van het subsi die aan de kruisvereniaingen ter plaatse van f 2.000.tot f 7.000.—. Naar aanleiding van enkele oomerkin- gen van de heer Roodenburg, verklaarde de voorzitter dat in deze regeling de mogelijkheid opgesloten zat dat religieu ss verpleegsters die eerst niet zoveel vroegen, omdat de verenigingen het niet konden dragen thans meer zouden gaan krijgen. i EEN SLUITENDE BEGROTING. Dan stelde de voorzitter de behande ling van de begroting 1956 aan de orde, een begroting die het gemeentebestuur, zoals de voorzitter zei, sluitend had ge kregen met hetgeen men kreeg van het rijk, en niet: als men zoveel kreeg nog van het rijk. Bovendien was er een post van ongeveer f 13.000 onvoorzien. De heer Vermeer had enkele vragen te stellen naar aanleiding van de kapi- taalswerken, die geen nieuwe gezichts punten openden, maar allemaal werken bevatten die al eerder besproken waren ën goedgekeurd. Zo bracht hij het zwem bad, waarvoor f 170.000 was uitgetrok ken, ter sprake, omdat hij vernomen had dat er plannen waren een gemeenschap pelijk zwembad aan te leggen te Geer- truidenberg voor die gemeente en Made en Raamsdonksveer. Officieel was hier de voorzitter niets van bekend, hij wist alleen, dat dit een vrij eenzijdige suggestie was, die wel eens was gelanceerd. De heer Vermeer bracht ook de land- bouwhuishoudschool ter sprake; de voor zitter noemde dit een oude geschiedenis die al in 1953 ter sprake was geweest, toen de raad verklaard had dat het van belang was dat deze landbouwhuishoud- school beter huishoudschool voor het platteland in R'veer werd gesticht. Over de plaats liepen de meningen, zei de voorzitter, zeer uiteen, maar de NCB had tenslotte besloten de school te bou wen in Raamsdonk dorpde minister had overigens hier de beslissende stem in. De heer Vermeer echter betoogde dat hij het van het grootste belang vond, dat de school in Raamsdonksveer kwam, vooral in verband met haar ligging als streekschool en hij zou willen dat de raad B. en W. opdroeg er bij de minis ter op aan te dringen, dat de school daar inderdaad kwam. De voorzitter echter benadrukte het streekkarakter van deze school, die ook zou dienen voor Waspik en een gedeel te van het overland. Overigens was het een erg moeilijke kwestie, die hij straks in petit comité wel wilde bespreken, maar niet in een open bare vergadering. En daarom stopte men ook met deze besprekingen, tenminste, nadat de heer Rodenburg zich tegen en de heer Ver schuren zich met het standpunt van de heer Vermeer hadden verklaard. KERMIS OP HOGER PEIL. Tenslotte was het alleen de heer van Woerden die nog iets te zeggen had over de begroting, iets dat ook al in het rap port van de commissie ter sprake was gebracht. De commissie namelijk had gevraagd ot er door de burgemeester of het ge meentebestuur geen beroep gedaan kon worden op de bevolking, om het drank misbruik, vooral tijdens de kermisdagen, tegen te gaan. B. en W. verklaarden in hun antwoord er zich mee eens, dat het goed was, dit tegen te gaan, maar de heer van Woerden had graag een toe zegging gehoord, dat er een beroep gè- daan zou worden op de bevolking, per proclamatie bijvoorbeeld. Met het oog op de kermis gedurende de afgelopen ja ren, zijn we toch geroepen, aldus de heer van Woerden, hier verandering in te brengén. De voorzitter verklaarde zich niet on gevoelig voor de suggestie van de heer van Woerden. Maar hij twijfelde of de genen die zich werkelijk te buiten gingen hieraan, en dat was maar een heel klein percentage van de bevolking, enkele a- socialen, wel erg gevoelig zouden zijn voor zo'n circulaire. Wellicht konden hier de verenigingén, bijvoorbeeld de standsorganisaties ook iets doen. Tenslotte dankte de heer van Woer den namens de raad B. en W. voor het vele werk dat aan deze sluitende begro ting ten grondslag lag en de voorzitter was zeer erkentelijk voor deze woorden en hij hoopte dat het nieuwe begrotings jaar een vruchtbaar jaar zou mogén zijn. De begroting werd vervolgens goed gekeurd, evenals de begroting van de gemeentelijke instelling van maatschap pelijke zorg en een aantal toegekende of afgewezen subsidies. 1 Tenslotte was er de rondvraag, waar in de heer Verschuren de aandacht vroeg voor de „nazorg" van de bestrating i.v. met de rioleringswerkzaamheden en de heer van Woerden om een extra-licht punt bij de R.K. Kerk vroeg, nu men die aan het verbouwen was. Beide kwesties hadden de aandacht van het gemeentebestuur beloofde de voorzitter, die dan de besloten vergade ring aankondigde. Voor deze stemmige Feestdagen modieuze damestassen elegante handschoenen fyne lederwaren mooie reisartikelen Beschaafde Kerstgeschenken VERWIEL's LEDERWARENHUIS GROTESTRAAT 264 WAALWIJK GESLAAGD. De heer C. Verschuren, ambtenaar ter secretarie, alhier, slaagde voor het mon delinge gedeelte eerste helft van het examen gemeente-financiën. TONEELUITVOERING. De toneelclub van de R.K.J.B. en R.K. B B. geven op Tweede Kerstdag en op Nieuwjaarsdag in het Dorpshuis een 2- tal toneeluitvoeringen. Wegens het 10- jarig bestaan van deze club betreft het hier een jubileumuitvoering. Opgevoerd zal worden een blijspel in drie bedrijven van _P. L. van Rooijen getiteld: „De nieuwe veearts". De toneelclub die in Drunen en ook in het gehele gebied van de N.C.B. een goede reputatie geniet, zal over belangstelling op deze dagen wel niet te klagen krijgen. ZON DAG-ARTSENDIEN ST. Dienst Eerste Kerstdag! Dr. Verhaak. HERSTELLINGEN AAN HET DORPSHUIS. Naar wij vernemen zal men dezer da gen beginnen met de noodzakelijke her stellingen aan het Dorpshuis. K.A.V. WINTER-PROGRAMMA. Een drietal leerzame avonden met le zingen over verschillende onderwerpen en een Kerstavond, dit is het winterpro- gramma dat de K.A.V. dit seizoen haar leden biedt. Een programma dat alle le den zonder uitzondering zal interesseren. Op 4 Januari zal worden gestart met een Kerstavond met voordrachten van Miep de Leeuw: „Maria Boodschap". Op 26 Januari is er een lezing over: Insectenbestrijding met kleurenfillm over Klein-Zwitserland. Op 21 Februari komt de heer v. d. Meijden van de Katholieke Beroepskeu ze Voorlichtingsdienst spreken over Be roepskeuze. En op 19 Maart is er een lezing van de Voedingsraad met film. KERSTBAL. In de zaal van café Elshout zal op Tweede Kerstdag het jaarlijkse grote Kerstbal worden gehouden. Dit jaarlijks terugkerend bal staat steeds weer door zijn gezelligheid en stemming zeer in de belangstelling. Voor bijzonderheden zie advertentie. RIK-CONCOURS. In café M. van Huiten werd onder veel belangstelling een rikconcours ge houden. De uitslag wasH. Tabbers le prijs met 119 pt., M. van Huiten 2e prijs niet 100 pt., C. Pulles 3e prijs met 96 pt.. W. Groot 4e prijs met 95 pt., J. v. Dongen 5e prijs met 88 p. Troostprijs B. van Lier met 55 pt. JEUGDMIDDAG. f^s. Zaterdagmiddag zal om 2 uur in de zaal van het parochiehuis door de welpen een jeugdmiddag verzorgd wor den. Behalve enkele declamaties, zang nummertjes en een Kerststukje, zullen er ook nog énkele filmpjes vertoond wor- den. SOLISTEN-CONCOURS. Vrijdag 30 December zal in café C. Klerks voor de leden van de kerkelijke fanfare een solistenconcours worden ge houden, waaraan door alle leden zal worden deelgenomen. Destijds heeft men daartoe besloten om het repeteren thuis te stimuleren. De heer F. van Abeelen zal de prestaties beoordelen, terwijl de heer J. Verhoeven voor de begeleiding zal zorg dragen. BENOEMING. Met ingang van 1! Maart 1956 is de heer D. v. d. Brink, hoofd der R.K. Jon gensschool, benoemd tot hoofd der An- toniusschool te Helmond, een promotie die ongetwijfeld vooral te danken is aan zijn grote activiteit voor onderwijs en jeugd. Doch niet alleen op onderwijsgebied ontplooide de heer v. d. Brink zijn ac tiviteit. Ook het parochieleven eiste hem vaak op. Zo was hij de schrijver en re gisseur van de twee Eshoutse revue s die tot in verre omtrek naam maakten. Meermalen heeft hij door zijn talent volle regie het met zijn acteurs en actri ces zover weten te bréngen, dat een sub sidie door de Provinciale toneelcommissie werd toegekend, en men een derde prijs behaalde in de toneelwedstrijd uitge schreven door „Ons Lekenspel". Hij is ook de voorzitter van de Kerk. Fanfare, St. Nicolaascomité, Oranje- ccmité, secretaris van het Wit-Gele Kruis, technisch adviseur van de R. K. J. B. enz. Ofschoon allen hem ongetwijfeld wel deze promotie zullen gunnen, zal men hem toch node zien vertrekken. UTILE DULCI. Tweede Kerstdag geeft de R.K. To neelvereniging Utile Dulci een uitvoering in het Patronaat, ten bate van het Pa tronaatsgebouw. Opgevoerd zal worden: „Over 12 dagen tegen middernacht". Volgens de kaarten verkoop kan grote belangstelling worden verwacht. KERKDIENST. Met Kerstmis zijn er in Vlijmen twee nachtmissen en wel om 12 uur en om 4 uur. Deze regeling is genomen om eén- ieder in de gelegenheid te stellen de nachtmis bij te wonen. MOOI SUCCES. Op de j.l. Zondag gehouden Nationale Kleur Kanarie—tentoonstelling te Ensche dé, wisten enkele leden van Vogellust te Vlijmen weer mooie successen te beha len. Met 7 vogels behaalden zij 4 ere prijzen. M. v. d. Wiel met 2 x zilver Isabel, 90 'en 90; W. van Veggel 90 met zilverbruin en met Zilver Isabel 87. H. van Heeswij k met goudagaat 89+ met zilver Isabel 89; Th. J. van Son met wit 87. Op deze tentoostelling waren onge veer 375 vogels aanwezig. Vier van de 7 Vlijmense vogels hadden prijs. Verder dient nog vermeld te worden dat M. v. d. Wiel op de T.T. te Den Bosch, gehouden op 26 en 27 Nov., met zilver Isabel het kampioenschap wist et behalen met 90+ punten. HOME TRAINER-WEDSTRIJDEN. Zondag werden de Home Trainer wedstrijden in café van Vugt door de Wielerclub de Zwaluw voortgezet. De belangstelling was wederom groot in verband met de vele uitdagingswed strijden en de kampioenschappen op de Home Trainers 1955. Uitslag Amateurs: 1 Pardoel (kampi- een 1955) 2 van de Ven; 3 Parijs; 4 van Baardwijk. Nieuwelingen: 1 Fitters (kampioen 1955); 2 H. Kuis, 3 de Vries, 4 van Weert, 5 v. Dal, 6 v. Engelen, 7 Ver meulen. Onium winnaar Tinie Wolfs. 500 Meter: 1 Tinie Wolfs 25 sec.; 2 Frie Libregts 26 sec. 100 Meter: 1 Tinie Wolfs 57 sec., 2 Frie Libregts 58 u. Achtervolging: 1 Tinie Wolfs, 2 Frie Libregts op 40 meter. Junioren: 1 H. Brink, 2 S. v. d. Wiel. Aspiranten: 1 Luiten, 2 v. d. Griendt, 3 v d. Wiel. Uitdaging J. PardoelL. Pardoel. winnaar J. Pardoel; uitdaging Tinie WolfsH. Rutten, winnaar Tinie Wolfs. De uitreiking van de prachtige prijzen werd verricht door de heer P. Libregts, die een dankwoord bracht aan de ren ners voor de opkomst naar Vlijmen en tevens dank aan de vele toeschouwers voor de getoonde belangstelling. CULTURELE AVOND. Voor de derde culturele avond, die door de culturele vereniging Onsenoort Zondag j.l. in het klooster Mariënkroon werd gehouden, bestond een buitenge woon grote belangstelling. De grote recreatiezaal van genoemd klooster kon het aantal personén dat aanwezig was om te luisteren naar de spreekbeurt van Dr. Melchior, over „Het onbekende Amazonegebied", maar nau welijks bevatten. Het was dan ook meer dan de moeite waard te mogen luisteren naar deze me dicus, tekenaar, schrijver en globetrot ter. die begaafd met een sprnakelende welsprekendheid, voor de leden van de culturele vereniging een boeiend betoog hield over zijn ontdekkingsreis van vier maanden naar dit onbekende gebied. Na door Pater Arnoldus te zijn inge leid gaf hierna Dr. Melchior, zijn gehoor allereerst een overzicht van het gebied, waardoor 's werelds grootste rivier stroomt: de Amazone. Een rivier bijna 300 km. lang en op verschillende plaat zen 30 40 km breed, die aan weers zijden wordt begrensd door onmetelijke oerwouden. Tengevolge van de enorme regenval is de Amazone één der grilligste rivie ren ter wereld, in korte tijd kan hij tot 17 m stijgen, waarbij dan vele gebieden worden overstroomd. Overigens is het een vrij vlak maar vruchtbaar land. door de enorme afmetingen van dit land en gezien het feit dat 't zeer dun bevolkt is, kan er van de vruchtbaarheid niets te recht komen. Er zijn plaatsen waar s'echts één huis staat op iedere 50 vier kante kilometer, terwijl één burgemees ter voorkomt op een oppervlakte die zo groot is als viermaal ons land. Het kli maat is er over het algemeen zwoel en nat daaraan dankt dit gebied ook z'n kleurige bomen 'en plantengroei; de groei kracht van de planten is er zo groot en weelderig, dat de mensen er aan ten ondergaan. 1 Met de bevolking is het er, aldus Dr Melchior allerdroevigst gesteld, de toe standen die er in de z.g. beschaafde gebieden heersen spotten met ieder begrp van menselijkheid; 85 van de mensen is er nog volkomen analphabeet, sociale wetten kent men er niet en er zijn plaatsen waar op iedere duizend vier kante kilometer geen dokter te vinden is. De bevolking is er overal lui en mise rabel, maar, zo vroeg Dr. Melchior zich af. is dat niet te wijten aan het feit dat de mensen er te ziek zijn om te werken; dc ziekten die daar onder de bevolking heersen zijn zo ernstig en veelzijdig dat ze er grotendeels aan ten onder gaat. Zijn de toestanden in de meer be schaafde gebieden zeer slecht, ze zijn nog prijzenswaardig tegenover de on menselijke toestanden die er in het bin nenland heersen, het ontbreekt de di verse Indianenstammen die in 't oerwoud leven letterlijk aan alles. Dr. Melchior zeide zijn tocht van vier maanden door dit 6 millioen vierkante kilometer grote Amazonegebied alleen te hebben kunnen volbrengen, dank zij de medewerking van de Paters van de H. Geest, die daar een zware, vaak bovén- menselijke missionnerende taak vervullen. Voor deze mensen, die voor niets terug deinzen als het gaat om het heil der zie len, had hij de grootste lof. Dr. Melchior vroeg zich aan het slot van zijn lezing wel af, of wij Europea nen die tot de uitverkorenen behoren, geen ereschuld tegenover deze ménsen te vervullen hebben. dat U zich thuis voelt in Uw eigen huis. Daarom wilt U zich toch ook graag behoorlijk installeren. Prettig kan dat. Een bezoek aan onze toonkamers zal U hiervan overtuigen. WONINGINRICHTING NIEUWLANDSTRAAT 14, TILBURG Hij eindigde met de hoop uit te spre ken dat de Verenigde Naties te zijner tijd, als zij ook werkelijk „Verenigde" Naties konden worden genoemd, het Amazonegebied niet zouden vergeten. Met het vertonen van enkele films die het gesproken woord verduidelijkten werd deze hoogstaande culturele avond gesloten. R. K. J, B. Onder voorzitterschap van de heer P. v d. Brandt hield de R.K.J.B. Maandag avond in café J. Siegers een algemene ledenvergadering die zeer druk was be zocht. Aanvankelijk zou de heer Bastiaansen een spreekbeurt houden over het aan schaffen en het juiste gebruik van ma chines en werktuigen; wegens ziekte moest deze spreker verstek laten gaan. Ziin taak werd nu overgenomen door de assistent van de R.L.V.D. alhier de heer Jansen; alhoewel niet geheel voor bereid wist spreker zijn gehoor te boeien en zijn uiteenzetting was voor de onge boeren zeer leerzaam. Men besloot er een wedstrijd van te maken. De geestelijk adviseur spoorde in een korte maar kernachtige toespraak de lé den aan zich meer en meer te ontwikke len; hij besprak het volgen van een so ciale cursus en beval vooral het retrai te-werk aan. Voor de sociale cursus die in Januari zal aanvangen gaven zich 14 leden op. De voorzitter dankte namens alle leden beide sprekers voor hun leerzame uit eenzettingen. Het punt waarnaar ieders belangstel ling uitging was het onderwerp „Spre ken in het openbaar"; aan de beurt wa ren P. van Heeswijk en N. Siegers; eerstgenoemde behandelde de teelt van bloemkool, terwijl laatstgenoemde de sport als onderwerp had gekozén. Beide sprekers kweten zich uitstekend van hun taak en de behandelde onderwerpen vie len zeer in de smaak. Er werd een handbalclub opgericht. Zoals op iedere vergadering gebrui kelijk is, was er ook nu weer de hersen gymnastiek, de leider hiervan de heer Jansen, stelde een wirwar van vragen, die grotendeels goed werden beant woord. Op de gebruikelijke wijze werd hierna de vergadering gesloten. KANARIEVERENIGING „DE VOGELVRIEND". Zaterdag 24 en Maandag 26 December (2e Kerstdag) wordt in café Land- en Havenzicht van de heer Ph. v. Tilborgh de jaarlijkse vogelshow van de Kanarie vereniging De Vogelvriend gehouden. De opening dezer show, welke een beduidend aantal inzéndingen telt en waarbij de heer Wouters uit Tilburg als keurmeester fungeerde, vindt a.s. Zater dagnamiddag plaats. Evenals andere ja ren wordt ook thans weer een grote be langstelling verwacht van de zijde der vogelliefhebbers. Bij de keuring, welke inmiddels reeds plaats had, mocht de heer G. Sprangers mooie resultaten boeken. In de afdeling Eigen kweek behaalde hij niet minder dan drie prijzen, n.l. een eerste prijs met 89 pt., een tweede met 88+ en een der de met 88 pt. Voorts legde hij in de Derby klasse beslag op de eerste prijs, aismede in de afdeling Stam met 353 pt op de eerste prijs. De tweede prijs in de Derby-klasse werd toegekend aan de heer H. Timmermans, die in de Vrije kiasse evene'ens een tweede prijs be haalde met 88 Ig deze klasse wist de heer G. Snijders met 88 pt. beslag te leggen op de eerste prijs. Tenslotte werd ce eerste prijs in de afd. Gelijkqeteken- den toegekend aan de heer Z. Mole- graaf. OPBRENGST COLLECTE. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden extra-collecte ten behoeve van de kerk voogdij bracht f 184 op. KERSTFEEST ZONDAGSCHOOL. Op 2e Kerstdag des namiddags 2 uur hoopt men met de kinderen van de Ned. Herv. Zondagschoolvereniging in het kerkgebouw het Kerstfeest te vieren. KUNST NA ARBEID. De jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de muziekvereniging Kunst na Arbeid wordt Woensdag 28 Dec. eik. des avonds 8 uur in de zaal van mevr. Cové-v. d. Haart aan de Nieuwevaart gehouden. Op deze bijeenkomst zullen o m. de verslagen van secretaris en pen ningmeester aan de orde komen. VOLKSONDERWIJS. De propaganda-feestavonden van de plaatselijke afdeling van de vereniging Volksonderwijs, welke avonden oor spronkelijk waren vastgesteld in Novem ber, doch toen door onvoorziene om standigheden géén doorgang vonden, zijn nu nader vastgesteld en wel Dinsdag 10 er; Woensdag 11 Jan. a.s. in de zaal van mevr. Cové-van der Haart. VOOR HET GROENE KRUIS. Zoals bereids reeds gemeld, Is men voornemens in het komende voorjaar een bazar te organiseren ten behoeve van de plaatselijke Groene Kruis-verenlging. Het bazar-comité hoopt deze bazar te hou den van 15 tot en met 17 Maart 'en op Maandag 19 Maart. Aan deze bazar wordt een verloting verbonden met als eerste prijs een bromfiets of een radio toestel ofwel een wasmachine. VOORJAARSPROGRAMMA VAN 'T NUT. Het Dept. Langstraat van de Mij. tot Nut van 't Algemeen gesloot vorige week Donderdag zijn najaarsprogramma met een lezing, gehouden door drs. L. A. Pennock, over Ijzer en staal, eertijds en nu. en de vertoning van de schitterende film van de Kon. Hoogovéns en Staal fabrieken N.V. Uit vuur en vlam. Met voldoening kan het bestuur van 't Nut op dit najaarsprogramma, dat een drietal ontspanningsavonden omvatte, waarvan vooral de tweede avond, toen de heer en mevrouw Hinlopen-Nanninga spraken over de staat Israël, een overweldigende belangstelling genoot, terugzien, en met vertrouwen wordt de afwerking van het voorjaarsprogramma tegemoet gezien. Voor het voorjaar heeft het actieve Nutsbestuur voor zijn leden ook een drietal ontspanningsavonden vastgesteld. Reeds Woensdag 18 Jan. e.k. wordt het voorjaarsprogramma geopend met een interessante avond in hotel Verwiel te Waalwijk, waar die avond de heer de Waard zal spreken over zijn reis naar en door het mooie Portugal. Ongeveer 3 weken later. Dinsdag 7 Febr., zal in café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart vanwege de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp een filmavond, gewijd aan het le ven en de gedragingen der dieren, wor den verzorgd. Tenslotte zal Dinsdag 13 Maart d.a.c., weer in hotel Verwiel, de bekende voordrachtkunstenares mevr. Aaf van Gestel-Visser, optreden. Nutsleden en hun huisgenoten wacht dus het komende voorjaar nog een drie tal mooie ontspanningsavonden en het i& te verwachten, dat dit ontworpen voorjaarsprogramma de belangstelling, die het verdient, zeker deelachtig zal worden. l HEERLIJK OM TE WOKEN VOORNAAM OM TE PRESENTEREN CHR. GEM. ZANGVERENIGING „HALLELUJAH". De Chr. Gem. Zangvereniging Halle lujah te Capelle heeft Woénsdagavond 21 December in de Ned. Herv. Kerk aan de Loonsedijk haar jaarlijkse uitvoering gegeven. Medewerking werd naast het grote koor verleend door een jongens- en een meisjeskoor, die alle drie onder dc voortreffelijke leiding stonden van hun directeur de heer M. C. Rijken, terwijl bij enkele programmapunten de heer C. v. d. Kruijt uitstekend begeleidde met hï torgel. Een avond voor de liefhebbers van het Christelijke lied, die bij jong en oud zeker niet nagelaten zal hebben een goede in druk achter te laten en in het bijzonder bij de talloze bewonderaars van dit koor. Ds. Haring opende en sloot deze avond, waarbij hij koor en dirigent hulde bracht voor het ten gehore gebrachte en alle aanwezigen opwekte in gezin, ver eniging en kerk meer en beter het goede, Christelijke lied te zingen. KERSTORATORIUM. Donderdagavond heeft de Chr. Gem. Zangver. Irene uit Oosterhout in de Ned. Herv. Kerk alhier eén uitvoering gege ven van het Kerstoratorium van J. J. v. der Put. Het koor staat onder leiding van de heer J. Hartman uit Waspik; aan het orgel de heer Hen Spierings uit Ca pelle. Het gezelschap had daags tevoren in Oosterhout een uitvoering gegeven van hetzelfde programma. KERSTMIS. De agenda van de kerkdiensten met betrekking tot het Kerstfeest van dit jaar luidt als volgt Bartholomeusparochie: om 5 uur so lemnele nachtmis met twee daarop vol gende gelezen H.H. Missen; om 8 uur drie gelezen H.H. Missen en om 10 uur drie H.H. Miss'en. waarna de laatste pl. gezongen-. St. Theresiakerk te Waspik-Boven: om 4 uur solemnele nachtmis met twee daar op volgende gelezen H.H. Missen; om 7 uur drie gelezen H.H. Missen en om 9 uur drie H.H. Missen, waarvan de laat ste, ongeveer 10 uur, gezongen. Tweede Kerstdag zijn de diensten in beide kerken als op gewone Zondagen. Ned. Herv. Gemeénte: De diensten in verband met de kerstviering in de Ned. Herv. Kerk zijn: Eerste Kerstdag 's mor gens en 's avonds resp. om half 10 en om half 7. Bij deze diensten gaat ds. Schip per voor. Tweede Kerstdag is de kerk dienst eveneens om half 10, maar hierin zal ds. Klootwijk uit Raamsdonksveer de gelovigen voorgaan, 's Avonds om 6 u. zullen de kinderen van de Zondagschool in de kerk o.l.v. ds. Schipper het kerst feest vieren. Alle diensten van de Ned. Herv. Ge meénte te Waspik worden sinds enige tijd gehouden in het reeds gerestaureerde gedeelte van het kerkgebouw. TONEELUITVOERING K.A.J. De K.A.J-groep van Waspik, onder voorzitterschap van de heer P Verduijn, biaakt van activiteit en werklust. Een onderafdeling van deze vereniging is aan het toneelspelen geslagen. Reeds Tweede Kerstdag, 's avonds om half 8, wordt de eerste grote toneeluitvoering gegeven. Opgevoerd wordt het blijspel: De Ben- zine-koning. De uitvoering vindt plaats in het Patronaatsgebouw; entree 75 et

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5