i „GOUDSTROOM" O Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld Blijf meester PLUIMVEE Honderd millioen zilveren guldens komen in de circulatie. UIT Di w DE GRAAI tl E 79e JAARGANG Np. 5 ZAL NIEUWE GULDEN POPULAIR WORDEN BIJ NEDERLANDSE VOLK Rijksmunt maakte uit 2 oude 3 nieuwe guldens. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Foto M. C. Meijboom H.K.H. Prinses Margriet, die gisteren haar 13e verjaardag vierde. 3500 GULDEN IN DE KACHEL. Het 4-jarige zoontje Van de fa milie J. H. te Witteveen in Dren te heeft, toen het alleen in de ka mer was, de kans waargenomen om 3500 uit een tas te halen en in de kachel te gooien. De moe der kwam op het schreien van t jongètje, dat was gevallen en zich had bezeerd, toesnellen en be merkte toen dat een lade van de kast open stond. Bij nader on derzoek kwam zij tot de verbijs terende ontdekking dat het geld er uit was verdwenen en door 't kind in de kachel was gegooid. Het grootste gedeelte van de 3500 gulden behoorde als handelsgeld toe aan een firma. Uit de as viel niets meer te redden. VERLOVING VAN KONING BOUDEWIJN. De Maasbode schrijft: Met het nodige voorbehoud re fereren wij aan een bericht uit 't Brusselse ochtendblad „Stan daard", volgens hetwelk er spra ke zou zijn van een spoedige ver loving van koning Boudewijn met de 23-jarige prinses Isabella, dochter van de graaf van Parijs. Tijdens zijn vacantieverblijf te Nice heeft koning Leopold een langdurig onderhoud gehad met de graaf van Parijs, welke laatste thans met zijn echtgenote en zijn dochter te Brussel vertoeft, als gast van koningin-moeder Elisa beth van België. Of de gevolgtrekking uit dit laatste feit, dat er namelijk een spoedige verloving te wachten staat, juist kan worden genoemd is nog niet bekend. In sommige welingelichte kringen houdt men hier vol, dat het bericht van de Standaard over de verloving elke grond ontbeert. Men wijst er op, dat de graaf van Parijs, zijn echt genote en dochter vanmorgen naar Frankrijk zijn vertrokken, terwijl de koning eerst heden avond uit Zuid-Frankrijk te Brussel zou terugkeren. Met verse eieren, Hollandse brandewijn, suiker en vanille, niets meer, maar ook niets minder 1/1 fles ƒ4.40 1/2 fles ƒ2,35 Het is bekend dat de vorm van het ei bij iedere hen anders is. Dikwijls wordt beweerd, dat de warmte invloed heeft op de vorm maar dat is niet zo. Wel kan door warmte en sterk voederen een verhaasting van het eierleg; gen verkregen worden, waarbij dan bij straffe voedering het leg gen van windeieren niet vreemd is. Door deze voedering enz. kan men op de vorm geen invloed uitoefenen, wel op het aantal. Daar de vorm der eieren zich niet door willekeurige maatrege len laat veranderen, kan de eige naar van een kleinere toom ook door de vorm zijn stam nauw keurig controleren en weten welke kip het beste legt. De grootte van het ei is ongeluk. Men weet dat de eerste eieren klein zijn (wijze voorzorg van de schepping); later worden zegro- I ter. Hoe vlijtiger de kip legt, des te eerder kan men weer kleiner worden der eieren bemerken. Gemiddeld bedraagt het gewicht 50 tot 60 gram. Al kan dan de vorm niet veranderd worden, dit is wel mogelijk met de kleur van de dooier. Een fraai gele dooier bereikt men door veel groenvoer. Bij uitsluitend graan- voer blijft de kleur bleekgeel. Buitengewoon goed smakend zijn de eitjes van krielhoenders. M.i. ziin de eieren van Reds, Wy- andottes. Rocks en Barnevelders beter van smaak dan die der leg horns. De heer T. W. te K. Het eier- vreten is heel lastig af te leren. U kunt 't eens zó proberen: Een vers ei blaast of zuigt U leeg en vult het daarna met wit zand en giet er vervolgens wat creoline in. Dit vocht trekt in het zand. Nu plakt U postzegelrandjes over de openingen en legt het ei onder het bereik der misdadigers. VRIJDAG 20 JANUARI 1956 Uitgever Waalwijkae Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. E echo \m het zuiden Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mun. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEÏJRDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Een dikke walmende rook hangt in het smelthuis van de Rijksmunt te Utrecht, wanneer wij er onder geleide van de heer Overweel binnentre den. Arbeiders in blauwe overall pakken met lange grijptangen de om hulsels uit de ovens, waarin de grondstof voor d'e nieuwe gulden is ge smolten. Met enige trots vertelt de beer Overweel ons, hoe per dag zon 4000 kilo van dit edele ma taal, bestaande uit 72 zilver en 28 koper in deze smeltovens worden gesmolten, telkens in partijen van 500 kilo. Waar dit smeltmateriaal vandaan komt? De heer Overweel lacht even als hij het ons vertelt„dat zijn de oude guldens mijnheer, die het rijk weer heeft ingenomen. Van twee oude guldens maken wij nu drie nieu we". In staven van nauwelijks een halve meter lengte wordt dit metaal gegoten en terwijl wij even blijven staan, zien wij ook hoe het messing tot stavten gegoten wordt voor de vervaardiging van gas- en lichtpennin- gen. Dit laatste materiaal veroorzaakt eigenlijk al deze rook, aldus de heer Overweel, al het andere m etaal dat wij hier verwerken, ontwik kelt practisch geen rook. wat v oor de arbeiders wel zo prettig is. De nieuwe gulden, waarvan op 16 Januiari millioenen exemplaren via de Nederlandse Bank in roulatie komen, zal ter vervanging van de 80 mil lioen muntbiljetten van een gulden, die in circulatie zijn* De beeltenaar, die op de nieuwe gulden is aangebracht, is ver- valardigd door prof* L O* Wenkebacli uit Delft en bevat de beeltenis Van hare majesteit Koningin Juliana met daaron der, nauwelijks zichtbaart een kleine W., d|e leegste letter Van de naam van pröf. Wenkebach. De nieuwe gulden zal in mienig^ op zicht verschillen van de oude. z-ij is kleiner en lichter, weegt ten opzichte van de 10 gram van de oude slechts 6J/2 gram kn heeft in plaats van een middel lijn van 28 slechts een middellijn van 25 mm. Reeds in 1954 is de Rijksmunt met de vervaardiging van de nieuwe gul dens begonnen, in 1955 is de productie normaal doorgegaan en thans in 1956 zal de gulden worden uitgegeven. De productie zal blijven voortgaan, ook al mocht de nieuwe gulden niet die populariteit bij het Nederlandse volk krijgen, zoals de oude die heeft gehad en zoals ook de muntbiljetten deze thans in menig geval nog hebben. Vervaardiging in verschil lende fasen. Wanneer wij het rokerige smelthuis verlaten, komen wij allereerst terecht bij de walserij of pletterij, waar de volgende bewerking geschiedt. Vijf walsen staan daar gereed om de uit het smelthuis precies afgewogen hoeveelheid metaal te pletten. Aan de ene kant er in gestoken komen de staven er aan de andere kant weer platter uit, welke bewerking vijf maal moet geschieden om de staaf op de vereiste dikte (ca. 1.5 mm) te krij gen. Dit neemt wel enige tijd in beslag en derhalve m oefen de staven, die door het walsen hun hardheid weer herkrijgen, tussen het walsen door soms twee tot drie keer weer gloeiend worden ge maakt} wat in een naast de walserij ge legen afdeling geschiedt in electrische ovens, die naar een der arbeiders ons vertelde, een temperatuur kunnen berei ken van 1000 graden Ceïcius, maar waarbij d'e temperatuur voor het metaal voor de nieuwe gulden slechts tot 700 graden wordt opgevoerd. 200 plaatjes per minuut. Nog voor wij het volgende lokaal, waar de verdere ontwikkeling van de vervaardiging der nieuwe guldens plaats heeft betreden, horen wij reeds het ge dreun en gestamp der machines en als de deur opengaat, klinkt ons het onre gelmatige getik van vallende guldens in Binken emmers in de oren. Daar staan de ingenieuze machines, die met een snelheid van 200 per minuut de stroken uit de gefabriceerde staven snijden, welke plaatjes reeds met het echte geld- gerinkel in de voor de machines staande zinken emmers vallen. Men verwerkt hier zo'n 1300 kilo edel metaal per dag en in hoogtijseizoe nen wordt de productie nog verder op gevoerd, o.m. met vacanties en feestda gen, door in 2- of 3-ploegenstelsel te werken. De emmertjes met het nog dof fe geoxydeerde metaal tot een gewicht van 25 tot 30 kilo staan gereed om naar de spoelkamer (het blanchiment) ver- voerd te worden, waar een nieuwe fase in de vervaardiging wordt ontwikkeld. In een groot spoelreservoir bevindt zich eten samenstelling van stoffen, waarvan verdund zwavelzuur het hoofdbestand deel uitmaakt, waardoor het metaal „ontgeeld" wordt en een zuiver zilver uiterlijk krijgt en zal behouden. In grote* centrifuges worden de zilveren guldens dan gedroogd. 4 stuks per omwenteling. De volgende bewerking bestaat dan uit het aanbrengen van een opstaande rand om „bramen" bij de muntbewer- Icing te voorkomen. Dan gaan zij naar de machine, waar het randschrift ,.God ai) met ons" in zeer kleine lettertjes wordt aangebracht. Ook dit geschiedt met zeer grote snelheid, want bij elke omwenteling van het rad dat aan deze zijde de machine op gang houdt, komen er 4 guldens voorzien van het rand schrift uit de machines. Reeds tevoren is via een lopende band gecontroleerd of er muntstukken door de verschillende bewerkingen be schadigd zijn, men vindt er ook wel eens halve munstukken tussen, die teza- afen met het afval uit de snijmachines weer naar het smelthuis worden ge transporteerd om tot staven omgesmol ten te worden. Druk vlan 100 ton. Dan komen wij in de afdeling, waar de laatste bewerking van de vervaardi ging geschiedt. Hier staan de muntper- sen, waar de muntstukken een voor een worden ingevoerd en door twee stem pels zowel van onderen als van boven gelijktijdig word'en gestempeld. De munt bevindt zich in een ring, waardoor voorkomen wordt, dat zij door de enor me druk, die er bij het stempelen op wordt uitgeoefend, circa 100 ton, gaat uitzetten en haar vorm zal verliezen. Hoewel munt voor munt gestempeld wordt, is de snelheid waarmee één ma chine werkt nog zeer groot, namelijk 80 per minuut, hetgeen neerkomt op 4800 nieuwe guldens per uur. Dan verdwijnt de nieuwe gulden via een band, waarop nogmaals naar be schadigde munten wordt gezocht en waar de dikte wordt gecontroleerd, naar de telmachines, die 4000 munten per mi nuut tellen, geen fouten maken, waarna de zakjes er aan te pas komen, waar mede het materiaal vervoerd wordt, na ter controle nogmaals gewogen te zijn. Waardie slechts 50 oent. Wanneer wij even later bij 's 'Rijks muntmeester, de heer dr. J. W. A. v. Hengel, gezeten zijn, vertelt hij ons enige bijzonderheden over de muntvervaardi- ging in het algemeen. Sedert 1948 heeft de Rijksmunt 977 millioen munstukken voor Nederland vervaardigd en daarbij nog 885 millioen stukken voor vreemde mogendheden, wat neerkomt op een ge wicht van 4 millioen kilogram tezamen. Gemiddeld heeft iedere Nederlander van groot tot klein 50 losse centen, 11 stuivertjes, 28 dubbeltjes, 12 kwartjes, 8 zrlverbons' a f 1,00 en 3 zilverbons a f 2.50 in zijn zak, want van deze getal len met 10 millioen vermenigvuldigd zijn evenzovele munstukken en biljetten in roulatie. De intrinsieke waarde van de nieuwe gulden is ongeveer slechts twee kwartjes aan waarde van zilver en koper. De grote vraag is of de nieuwe gulden po pulair zal word'en bij 'het Nederlandse volk. In deze is afwachten de bood schap. Verschillende geldtellende instanties zullen ongetwijfeld blij zijn met deze „harde" munt, terwijl oök de automaat houders in de populariteit van deze nieuwe gulden kunnen bijdragen, want i reeds meer dan een jaar geleden werden er door de automaat-fabrieken, ook in het buitenland, proefmodellen van de nieuwe gulden aangevraagd. Tot hoever deze populariteit zal gaan, hangt der halve voor eten groot deel af van de vraag in hoeverre de kwartjes-automaten door nieuwe guldens-automaten zullen word'en vervangen. Daarnaast zullen valse munters tegen over de 100 millioen guldens, die in om loop worden gebracht, weinig kans krij gen, omdat het namaken van het rand schrift een zeer grote kundigheid zal vereisten. Wordt deze nieuwe gulden po pulair, dan zal de minister van Finan ciën in samenwerking met de Tweede 'Kamer beslissen, of ook de rijksdaalder voor verzilvering in aanmerking komt. DE 18E VERJAARDAG VAN H. K, K. PRINSES BEATRIX. Op 31 Januari „gewone" viering. Daarna officieel diner en naar Raad van State. H.K.H. prinses Beatrix heeft 'het voor nemen om, in verband met het naderend eindexamen, haar achttiende verjaardag te vieren op een wijze, die weinig af wijkt van hetgeen de laatste jaren ge bruikelijk was. De prinses zal op 31 Januari a.s. ge woon naar school gaan. In de namid dag zal zij enkele deputaties ontvangen, terwijl des avonds de verjaardagviering in de familiekring zal plaats vinden. Op 4 Februari a.s. zal de prinses aan zitten aan een diner, dat te harer ere door H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlandten in het koninklijk paleis te Amsterdam aan de leden der regering en andere hoge autoriteiten wordt aangeboden. H.K.H. prinses Beatrix zal op 7 Fe bruari a.s. te 15.30 uur een buitenge wone vergadering van de Raad van Sta te bijwonen in welk college zij krach tens de grondwet na het vervullen van haar 18e jaar_ van rechtswege zitting heeft. H. M. de Koningin zal deze vergade ring voorzitten. Ook Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die eveneens zitting heeft in de Raad van State, zal deze plechtigheid bijwonen. Op 7 Februari zal prinses Beatrix zich met de koningin ten de prins van het paleis Lange Voorhout per gesloten auto rechtstreeks 'het het gebouw van de Raad van Sate begeven. Na afloop van deze plechtigheid zullen de konin gin, de prins en de prinses per auto naar het paleis Lange Voorhout terugkeren, alwaar aan de prinses enkele geschenken zullen worden aangeboden. VORSTELIJK BEZOEK UIT LUXEMBURG. Van 5 tot en niet 8 Juni. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede dat groothertogin Charlotte van Luxemburg en prins Felix voorne mens zijn van 5 tot en met 8 Juni een officieel bezoek te brengen aan de Ko ningin en de Prins der Nederlandten. VOORLOPIG EINDE CONFERENTIE. De Indonesische delegatie naar de ministers-conferentie in Genève heeft er geen twijfel over laten 'bestaan dat de beslissing van het kabinet in Djakarta om haar terug te roepen, haar zwaar heeft getroffen. De delegatie was in in terne vergadering bijeen, toen het be richt over de noodzaak van 'haar terug keer bekend werd. Het was de minister van «Staat, mr. Mohammed Roem, die ruiterlijk erkende verrast te zijn en de indruk wekte een andere uitkomst te hebben verwacht. Men verbeidt hier nu de komst van de twee 'boodschappers uit Djakarta die komen rapporteren. Waarom het nodig is dat de Indonesische delegatie in haar geheel in Djakarta komt rapporteren. Het werkt werkelijk op de lachspieren. De achtergrond van al dit heen 'en weer gedraaf zijn de bin nenlandse politieke moeilijkheden in In donesië. Men vreest, dat de ministers Anak Agoeng en Soemitro hun porte feuille van buitenlandse zaken en van financiën ter beschikking zullen stellen, als zij zonder voldoende informaties het verzoek krijgen terug te keren. Hoop op accoord is nog niet opgegeven. Tot de laatste dag had de Indonesische delegatie nog de stille hoop, dat er in Djakarta voldoende steun te vinden zou fijn voor een voortzetting met het ge sprek met Nederland. Er waren specu laties, men wist dat het een toestemming zou worden met de hakken over de sloot, maar er was niettemin voldoende hoop. Die is 'blijkbaar 'bij de Indonesi sche delegatie nog niet geheel verloren gegaan. Mr Mohammed Roem liet met een voorbeeld uit de tijd van de bespre kingen die hebben geleid tot de over dracht van de souvereiniteit aan Indo nesië doorschemeren te hopen, dat uit eindelijk nog een overeenkomst kon worden bereikt op grond van wat de Nederlandse en Indonesische ministers tien dagen geleden in Genève hebben besproken. BOUWEN IN DE WINTER. De bouwnijverheid heeft de vorstproef van de afgelopen dagen goeddeels met succes doorstaan. Aan tal van bouwpro jecten is doorgewerkt onder omstandig heden die e'en jaar geleden zouden heb ben geleid tot stopzetting van het werk. Dit 'blijkt uit het met voortvarendheid verstrekte tussenrapport van de Stich ting Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Het succes is, aldus het rapport, voor al te danken aan het bouwblad Bouwen in de winter", dat onlangs in een oplage van 300.000 stuks in de bouwwereld is verspreid. Zonder kostbare installaties, maar dank zij de eenvoudige tips in dit bouwblad, werd her en der reeds een belangrijke winst aan arbeidsuren ge boekt. De ervaringen tijdens de afgelopen vorstdag'en hebben tevens nieuwe mo gelijkheden geopend. Zo wordt in het rapport gevraagd of de bepaling van 't tijdstip, waarop wegens vorst 't werk dient te worden neergelegd, niet op de eerste plaats aan de directe uitvoerders kan worden overgelaten. De beslissin gen van de architecten de afgelopen dagen liepen nogal uiteen. Op de ene plaats werd het werk al neergelegd bij 5 gradten boven nul, bij het andere object pas bij 1 graad boven nul. Voor de we gen bouw is het wellicht mogelijk ce- ment-beton-wegen ook te storten bij la gere dan de voorgeschreven minimum temperaturen door aan het cement be paalde chemicaliën toe te voegen. ROME-BEDEVAART KAJOTTERS. De Rome-belevaart van 30.000 Ka- jotters uit 75 landen wordt geen plezier reis, geen stunt, doch een opmars van ware apostelen naar de bron van het apostolaat en een internationaal getui genis van die naastenliefde zonder wel ke millioenen dreigen verloren te gaan. Op de slotzitting der studiedagten van KAJ en VKAJ, Zondagmiddag in Ro- zenoord te Vught gehouden, was het de 73-jarige stichter der Kajottersbeweging, Mgr. Jos Cardijn, die de Kajotters en Kajotsters van Nederland tot deze inter nationale naastenliefde opriep. De grijze stichter sprak de hoop uit, dat het hem gegeven mocht zijn de 30.000 nog te Rome aanwezig te zien, om daar aan de H. Vader hun werken voor de arbeidersjeugd in nood voor te leggen en Zijn zegen erover te vragen. Mgr. Cardijn wees erop, dat het de taak der Kajotters is de jeugd over de gehele wereld bekend te maken met de nodien der medemensen, op de eerste plaats die van de millioenen in Azië, die Omkomen door honger en onmacht te genover ziekten. Niet het communisme, zo zei hij, is het grootste gevaar, doch de onwetendheid der wereld over deze noden. Ook nu is het noodzakelijk gebleken lekenmissionarissen uit te zenden en het verheugde Mgr. Cardijn zeer, dat Neder land, de bakermat der missionarissten, ook hierin weer een voorbeeld geeft door de uitzending van Nederlandse Kajotters naar Tanganyika. Fondsen gesticht Voor deze Afrika-actie, zo deelde voorzitter van Bakel van de KAJ mede, is een fonds gesticht, waarin minister de Bruyn ongevraagd en als eerste een bij drage heeft gestort. Het gironummer van dit fonds is 75154 Den Haag. Mej. van Steen, voorzitster van de VKAJ, gaf een resumé van de -bespre kingen der leidsters op deze studieda gen en concludeerde, dat op deze dagen het internationale karakter van de V K A J sterk tot uiting was gekomen ten dat een fonds gesticht was om 'deelname van jonge arbeidsters uit de missielan den aan de Rome-bedevaart mogelijk te maken. Mgr. Bannenberg besloot de bijeen komst met op te merken, dat het Hoog waardig Episcopaat het program der K A J ten volle goedkeurde en sprak de hoop uit, dat de gedegen voorbereidin gen voor de Romebedevaart een waar borg zouden zijn voor het welslagen er van. NEDERLAND GROOTSTE BIEREXPORTHANDEL. Nederland is in 1955 voor de zesde achtereenvolgende maal s werelds grootste bierexportland geweest. In het afgelopen jaar bedroeg de Nederlandse bierexport 664.838 hectoliter t.w.v. 56 millioen gulden of ongeveer 16 procent meer dan in '54, toen de export 571.543 hectoliter bedroeg t.w.v. 48 millioen gulden. Voor de oorlog bedroeg de Ne derlandse bierexport ongeveer 100.000 hectoliter. GROTE GROEP DUITSE GE VANGENEN TERUG. In Herles'hausen is Maandag uit Rus land een groep van 472 Duitse gevan genten uit de tweede wereldoorlog aan gekomen. Bij de groep bevonden zich 208 zie ken, van wie er 58 op brancards werden vervoerd, alsmede verscheidene hogere officieren van Hitler's Wehrmacht. Men neemt aan, dat dit het laatste grote transport gevangenen uit de Sow- jet-Unie is in het kader van de repatri ëring, welke in October j.l. begon. De repatrianten kwamen uit gevan genkampen bij Sverdlovsk en zijn door gezonden naar het kamp Friedland. De terugkerenden deelden mee, dat zij de laatste Duitsers waren, die in de kampen in Sverdlovsk vastgehouden werden. De meeste repatrianten waren ex-krijgsgevangenen. Bij de terugkeren den bevond zich ook de zoon van de vroegere veldmaarschalk Van Kleist, commandant van het eerst tankleger aan het Russische front. 46 VROUWEN VERDRONKEN. Op de rivier de Godavari bij Moejgi 400 km van Hyderabad (India), is een veerboot omgeslagen, waardoor 46 vrou wen verdronken. De boot vervoerde 2 bemanningsleden en 51 vrouwten die van haar werk kwamen. Alleen de twee be manningsleden en vijf passagiers kon den gered worden. TILBURG MAAKT GROTE ONTWIKKELING DOOR. Nieuwjaarsrede burgemeester. De burgemeester van Tilburg, mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, heeft in zijn nieuwjaarsrede de ontwikkeling van Tilburg van een stormachtige aard genoemd. Een van de gevolgen hiervan is, dat het verkeer alle aandacht eist. In het afgelopen jaar zijn er 1500 ongeval len gebeurd, waarvan 17 met dodelijke afloop. Het aantal inwoners der gemeente is het vorige jaar de 130.000 gepasseerd. De plaatselijke industrie zette voor meer dan 400 millioten gulden om, het geen er volgens spreker wel op wijst, dat Tilburg een belangrijk economisch centrum is. Het woningtekort steeg van 3600 tot 3700. De burgemeester was optimistisch wat cultuur, sport en openbare manifestaties betreft, maar pessimistisch wat woning bouw, verkeer, onderwijs, schoolbouw en spoorweg-overgang aangaat. VERDUISTERING BIJ BANK IN DEN HAAG? Op last van de Officier van Justitie te 's-Gravenhage zijn aan een verhoor onderworpen de president-commissaris en de directeur van de in likwidatie zijnde naamloze vennootschap „Com merciële Bank" te 's-Gravenhage, resp. Ir. L. J. M. F. en Mr. C. H. J. F. v. H. Ben en ander houdt verband met ver moede verduisteringen, bij de Commer ciële Bank gepleegd. Destijds bleek na melijk dat een tegoed bij de bank ten name van de Algemene Exploratie- Maatschappij niet meer aanwezig was. Het betrof een aandelenpakket, ten na me van de algemene Exploratie-Maat schappij, dat zou aangewend zijn ter dekking-van de eigen debet-positie der Commerciële Bank. Achteraf is deze dekking door de Algemene Exploratie- Maatschappij goedgevonden. Deson danks hebben de verhoren plaats gehad op vermoeden van verduistering. Mr. van H. is in arrest gehouden, Ir. F. is vrijgelaten, op voorwaarde dat hij ter beschikking zal blijven. Het bedrag, waarvan vermoed wordt dat het is verduisterd, wordt geschat tussen de 250.000 en 500.000 gulden. ROOFOVERVAL OP KLAARLICHTE DAG. In een drukke winkelstraat in Amster dam-Oost is op klaarlichte dag een roofoverval gepleegd. De dader hield twee winkelbedienden met zijn revolver in bedwang en ging er met 450 gulden vandoor. Voorbijgangers hebben van de overval niets gemerkt. He» beste paard van (de Schiedamse) stal.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1