Waalwijkse en Langs Gemeenteraad Waalwijk. Aantrekkelijk Wisselconcert AGENDA EN PRAE-ADVIEZEN. van „St. Crispijn" en „Euphonia". MAANDAG 26 MAART 1956 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 24 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op woensdag 28 maart 1956 oiri half 8 ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering, gehouden op 23 februari 1956. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaf fing en plaatsing van meetappa raten bij bedrijven ten behoeve van een juiste heffing der riool belasting. 'ij Krediet aanschaffing „urentellers" (heffing rioolbelasting). Zoals de raad bekend is, geschiedt de heffing ener rioolbelasting naar twee maatstaven en wel: een alge mene heffing naar de grondslag ka dastrale huurwaarde en een aanvul lende heffing naar de hoeveelheid geloosd afvalwater (alleen voor grotere hoeveelheden). In art. 10, lid 2, der verordening is bepaald, dat in de daarvoor in aanmerking komende percelen van gemeentewege en op haar kosten een of meer meetinstallaties worden geplaatst en verzegeld ter bepaling van de hoeveelheid aangevoerd wa ter. In de fabrieken en inrichtingen, welke het water betrekken van het Gem. Waterbedrijf, is reeds een meter aanwezig van dat bedrijf. Een meetinstallatip behoeft dus en kel geplaatst te worden in die fa brieken enz., welke met eigen in stallaties het water oppompen. Ons adviesbureau is van mening, dat voor het gestelde doel kan worden volstaan met het registreren van de tijd, gedurende welke de bedoelde pompinstallaties in functie zijn. Dit kan geschieden door middel van z.,g. urentellers. Met de hierdoor ver kregen gegevens kan dan, te zamen met die omtrent de pompcapaciteit van de installatie, de hoeveelheid opgepompt water worden berekend. De aanschaffingsprijs van de be doelde urentellers ligt aanmerkelijk lager dan die van voor dit doel ge schikte watermeters. De prijs van de eerstbedoelde toestellen bedraagt f 150.per stuk. Het aantal be nodigde exemplaren zal hoogstens 20 bedragen, waarbij rekening is ge houden met de omstandigheid, dat verschillende fabrieken meer dan één pompinstallatie in bedrijf heb ben. B. en W. stellen voor een krediet beschikbaar te stellen van maximum 3000.voor aanschaffing van 20 urentellers als vorenbedoeld. 4. Voorstel tot vaststelling ener ge wijzigde verordening op de keu ring van waren. 5. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van slachthuisrechten en keurlonen. Wijziging verordening slachthuisrechten en keurlonen. Onlangs is een verzoek ingediend bij de raad der gemeente Waspik, welke deel uitmaakt van de keu ringskring Waalwijk, om aldaar een dergelijke fabriek te mogen openen en om daarvoor een speciaal tarief in het leven te roepen. Dit verzoek is gebaseerd op de overweging, dat een dergelijk bedrijf in verhouding tot elders gevestigde vleeswarenfa- brieken in een ongunstige concur rentiepositie zou komen te verke ren, indien de gewone slachthuis rechten en keurlonen zouden wor den geheven. B. en W. zijn van oordeel, dat een beperkte reductie van het tarief in dit geval onder zekere te stellen voorwaarden alleszins reden van bestaan heeft. De reductie mag zich evenwel niet verder uitstrekken dan nodig is om de arbeidsprestatie van één hulpkeurmeester te hono reren, omdat gezien de capaciteit en personeelsbezetting van 't te stich ten bedrijf naar verwachting één hulpkeurmeester beschikbaar moet zijn om doorlopend verscherpte con trole uit te oefenen. Naar het oordeel van B. en W. wordt aan deze eis voldaan door op de tarieven in artikel 3, sub 1 en ar tikel 3, sub 3 letter f, een reductie toe te passen ad 40% voor de aan tallen per kalenderjaar te slachten en te keuren dieren naar de in de verordening gemaakte onderschei ding boven de 1000 stuks en een re ductie toe te passen ad 50% voor de aantallen boven de 3000 stuks. Voor vlees van dieren kleiner dan vierendelen, ware een gereduceerd tarief op te nemen, berekend naar het aantal kg. in te voeren vlees. Een degressief tarief verdient hun inziens hier de voorkeur. 6. Voorstel tot vaststelling in ont werp van een gewijzigd uitbrei dingsplan der gemeente in hoofdzaak. 7. Voorstel inzake vaststelling van straatnamen in de St. Antonius- parochie. 8. Voorstel inzake vaststelling van straatnamen in Baardwijk. Straatnamen. Tengevolge van de wijziging van het stratenplan in de St. Antonius- parochie, is het aantal straten al daar met twee vermeerderd. Voor de beide nieuw geprojec teerde straten zullen ook dichters- of schrijversnamen gekozen dienen te worden. B. en W. stellen voor, deze twee straten té noemen naar een tweetal zeer belangrijke Neder landse mystici, te weten: a. Hadewych, Vlaams mystiek schrijfster uit de 13e eeuw, en b. Jan van Ruusbroeck (1293 1381), prior van het Augustijnen- klooster te Groenendaal. Beider taal en mystiek zijn van grote invloed geweest op latere ge neraties in Zuid- en Noord-Neder land. Voor het complex straten ten wes ten van de Baardwijksestraat, moe ten straatnamen worden vastge steld. Het komt B. en W. voor, dat ook voor Baardwijk evenals dit voor Waalwijk en Besoyen is geschied een stratencomplex benaamd moet worden naar het voormalige plaat selijke bestuur (bezitters der heer lijkheid, schouten en burgemees ters). Verder kunnen hier worden toegepast namen, welke aan de Baard wij kse geschiedenis en topo- nomie zijn ontleend. In verband hiermee stellen B. en W. voor, de volgende straatnamen in het genoemde stratencomplex vast te stellen: Teisterbantlaan (naar het graaf schap, waartoe Baardwijk tot 't be gin der 11e eeuw gerekend werd te behoren); Boekelaerstraat (naar Aert Wou- tersz. Boekelaer, stichter van het oudemannenhuis in 1544); van Wielesteinstraat; van der Merwedelaan; de Jonghestraat; van Renesse van Baarstraat; van Voorststraat; van Overschiestraat (naar de ge lijknamige geslachten, welke van omstreeks M00-1841 die heerlijke rechten over Baardwijk hebben uit geoefend); van Vessemstraat (naar W. van Vessem, schout van 1702-1730); Heermanslaan (naar A. Heermans en A. G. Heermans, schouten onder scheidenlijk van 1735-1773 en van 1773-1780); van de Werkenstraat (naar T. van de Werken, schout van 1781-1794); van Lovenlaan (naar P. van Lo ven, schout van 1795-1796); van Ileystlaan (naar G. v. Heyst en J. A. J. van Heyst, maire en burgemeester van Baardwijk onder scheidenlijk van 1797-182Ó en van 1880-1919); Florisstraat (naar J. Floris, bur gemeester van 1821-1829); de Goeylaan (naar M. G. de Goey, burgemeester van 1919-1921). Verder stellen B. en W. voor, de bestaande straatnaam „Min. Loeff- straat" te wijzigen in „Loeffstraat". Deze straat heeft de bestaande naam gekregen als eerbetoon ten opzichte van Mr. Dr. J. A. Loeff, voorheen minister van justitie. Het komt B. en W. evenwel voor, dat voor Baardwijk als gemeente van meer belang zijn geweest de burgemeesters J. Loeff (van 1830- 1842) en H. Loeff vader van de minister (van 1842-1879). Ook de relaties van wijlen Mr. P. Loeff, president van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, tot Baardwijk waren veelvuldiger dan die met mi nister Loeff. In deze feiten vinden B. en W. aanleiding te bewerken, dat de gehele familie Loeff in de straatnaam „Loeffstraat" wordt ge- eerd. Tenslotte moeten nog namen wor den gegeven aan een tweetal tegel paden in dit nieuwe gedeelte. Het ene pad zal een voetgangersverbin ding vormen met de Loeffstraat en het andere met de Baardwijkse straat. Aangezien eerstgenoemd pad in de Loeffstraat uitkomt ter plaat se waar de V-l ramp heeft plaats gehad, stellen B. en W. voor, dit te noemen „Ramppad". Voor het an dere pad stellen zij voor de naam „Gezeitenspad", omdat van oudsher de percelen grond in die omgeving kadastraal worden aangeduid als „Gezeitens", welke naam aldus kan voortleven in genoemd pad. 9. Voorstel vaststelling ener bouw- kredietregeling bedrijfspanden. 10. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge artikel 50 der kleuteronderwijswet ten behoeve van de stichting van 'n N. H. kleuterschool te Waalwijk. Stichting Hervormde Kleuterschool centrum. Het bestuur van de stichting „Her vormd Kleuteronderwijs" te Waal wijk richt zich bij schrijven van 13 maart 1956 tot de raad om ingevol ge art. 50 e.v. der Kleuteronderwijs wet de benodigde gelden beschik baar te stellen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw aan de Irenestraat, ruimte biedend voor 51 kleuters en bevattende 2 speel werklokalen. Momenteel is de school onderge bracht in één leegstaand lokaal van de openbare school. De toestand van dit gebouw is voldoende bekend. Plaatsing van een nieuw gebouw voor de openbare school en voor de mede daarin gehuisveste Nuts' ulo school op de urgentielij st scholen bouw, is dan ook bereids aange vraagd. Niet alleen voldoet de huisvesting der kleuterschool op zichzelf niet aan redelijk te stellen eisen, ook is de ruimte te klein. Ze bestaat name lijk slechts uit één lokaal, terwijl 2 lokalen nodig zijn. B. en W. zijn daarom van mening dat stichting van een nieuw gebouw alleszins noodzakelijk is te achten. Plaatsing van deze school op de urgentielij st zal worden aange vraagd. 11. Voorstel tot vaststelling voor schotten .op de exploitatiever goeding van de bijzondere scho len voor g.l.o., u.l.o. en b.l.o. voor het jaar 1956. Stichting christelijke school voor b.l.o. Uitgaand van het beginsel, dat volgens onze onderwijswetgeving iedere bevolkingsgroep recht kan doen gelden op voor haar geëigend bijzonder onderwijs, althans voor zover voldaan kan worden aan ze kere minimum-normen, adviseerden B. en W. in 1954 aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, om de door het Bestuur van de Stichting voor Christelijk Buitengewoon Lager Onderwijs voor Waalwijk en omgeving te Waalwijk gevraagde rijkssubsidie in d:e exploitatie van een nieuwe school te willen toekennen. Zoals bekend is, werd door deze stichting per 1 september 1955 in onze gemeente een school voor christelijk buitengewoon lager on derwijs geopend. Deze school, even als de bestaande Don Bosco-school uitsluitend bestemd voor zwakzin nige kinderen, draagt het karakter van streekschool en wordt bezocht door leerlingen uit de gehele om geving, sommige zelfs uit veraf ge legen plaatsen. Op 16 januari 1956 werd deze school door 37 buitenleerlingen be zocht, afkomstig uit de navolgende gemeenten: Dongen 1 leerling; 's-Gravenmoer 1; 's-Hertogenbosch 8; Heusden 4; Raamsdonk 9; Sprang-Capelle 8; Tilburg 4; Waspik 1; Wijk en Aal burg 1. Totaal 37 leerlingen. In afwachting van het gereedko men van de plannen voor de stich ting van een nieuw schoolgebouw, zijn deze leerlingen voorlopig on dergebracht in één klaslokaal van de christelijke lagere school te Be soyen en in twee leslokalen van het Willem de Zwijgercollege. De huisvesting is echter dusdanig minimaal, dat deze toestand, mede gelet op een te verwachten toename van het aantal leerlingen, niet lan ger bestendigd mag worden. In het prae-advies van 9 augustus 1955, nr. 154, betrekking hebbende op de beschikbaarstelling van een krediet ad rond 20.000.ten be hoeve van de aankoop van leermid delen en meubilair voor deze school, deelden B. en W. reeds mede, dat voornoemde Minister de levensvat baarheid van deze school heeft er kend, door bij schrijven van 10 de cember 1954 toe te zeggen, dat hij bereid is om het schoolbestuur, van af de datum van opening, in de kos ten van de school een rijksbijdrage te verlenen overeenkomstig de daaromtrent in het „Besluit Buiten gewoon Lager Onderwijs 1949" ge geven voorschriften, onder voor waarde, dat aan de voor dergelijke scholen gestelde wettelijke eisen zal worden voldaan. De kosten worden over de be langhebbende woongemeenten om- j geslagen naar rato van het aantal leerlingen, dat uit die gemeente afkomstig deze school bezoekt. De plannen tot stichting van een dergelijk schoolgebouw, geprojec teerd aan de noordzijde van de Mo- j lenstraat te Besoyen, zijn inmiddels i in een ver gevorderd stadium geko- i men. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, het terzake I benodigde krediet beschikbaar te willen stellen. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs. Voorschotten kosten bijzonder onderwijs 1956. In de vergadering van de raad van 23 februari j.l. werden de be dragen ingevolge art. 101, lid 5, der Lager Onderwijswet 1920 en art. 34, lid 4, van het „Besluit Buitenge woon Lager Onderwijs 1949" be paald op: 37.50 per leerling voor het ge woon lager onderwijs; 50.per leerling voor het uit gebreid lager onderwijs; 85.per leerling voor het bui tengewoon lager onderwijs; ƒ42.50 per leerling voor het uit gebreid lager onderwijs, indien de onderhoudslast van het schoolge bouw niet op het schoolbestuur rust (Nuts' u.l.o.-school). Voor het genoemde iaar zijn. nog te bepalen de bedragen, welke als voorschot beschikbaar moeten wor den gesteld. In verband daarmee stellen B. en W. voor, de voorschotten voor 1956 volgens de geldende regeling, te be palen als volgt: A. Gewoon lager onderwijs: in totaal 86.637.50 B. Buitengewoon lager onder wijs in totaal 12.098.33 C. Uitgebreid lager onderwijs: in totaal 16.620.33 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een r.k. school voor buiten gewoon lager onderwijs. Stichting r.k. school voor b.l.o. De huisvesting van de r.k. school voor buitengewoon lager onderwijs in onze gemeente is zeer onvoldoen de en voldoet niet meer aan de daar aan te stellen eisen. De huidige si tuatie behoort blijkens mededeling van de hoofdinspecteur van het bui tengewoon lager onderwijs zo lang zamerhand tot de slechtste, die er od dit gebied in ons land bestaan. Ook de insoeeteur deelt deze me ning en acht de stichting van een nieuw schoolgebouw dringend ge wenst. Aangezien het r.k. Kerkbestuur van de parochie St. Jan, dat de Don Bosco-school beheerde, niet langer bereid was om deze exploitatievorm te handhaven, is per 31 december 1954 opgericht de Stichting voor ka tholiek buitengewoon lager onder wijs „Don Bosco", met het doel het onderwijs en de verzorging van geestelijk en lichamelijk gebrekkige kinderen in Waalwijk en omgeving te bevorderen. Deze stichting heeft per 1 januari „1955 van genoemd kerkbestuur het beheer en de exploitatie van de Don Bosco-school overgenomen. Het ligt nu in de bedoeling, om het door de gemeente te stichten schoolgebouw met de inrichting in bruikleen af te staan aan deze stich ting. Ook de onderwerpelijke school draagt 't karakter van streekschool. In 1955 werd zij bezocht door: 10 leerlingen uit Drunen; 1 uit Geertruidenberg; 1 uit 's-Hertogen bosch; 21 uit Loon op Zand; 2 uit Raamsdonk; 1 uit Rotterdam; 7 uit Vlijmen; 2 uit Sprang-Capelle; 8 uit Waspik. In totaal 53 buitenleerlingen. Daar uit de praktijk gebleken is, dat het aantal debielen varieert van 2 tot 3 procent van 't aantal school gaande kinderen, kan in de toe komst gevoeglijk nog een toename van het aantal leerlingen, dat deze school zal bezoeken, worden ver wacht. Waar de zaak zo ligt, vormt dit een maatschappelijk vraagstuk, waaraan de nodige zorg dient te worden besteed. De kosten worden over de belang hebbende gemeenten omgeslagen naar rato van het aantal leerlingen, dat uit die gemeente afkomstig de onderwerpelijke school be zoekt. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor het terzake benodigde krediet beschikbaar te stellen 14. Voorstel tot aankoop grond aan het zwembad te Baardwijk. 15. Voorstel tot aankoop grond in de Buitenpolder van Waalwijk. 16. Voorstel tot aankoop grond tus sen de Eerste en Tweede Zeine te Waalwijk. 17. Voorstel tot aankoop van een terrein aan de Canadesestraat. 18. Voorstel tot aankoop van grond- stroken aan de Tweede Zeine te Waalwijk. 19. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Van der Hammen- straat te Besoyen. 20. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Burgem. Smeele- laan. 21. Voorstel tot ruiling van grond te Baardwijk. Ontwerp-uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het vigerende uitbreidingsplan in hoofdzaak voor deze gemeente, werd door de raad vastgesteld in de ver gadering van 27 februari 1951. Hoe wel gedeputeerde staten van Noord- Brabant aan dit plan hun goedkeu ring verleenden, gaven zij evenwel in overweging om het plan op een aantal door hen aangegeven punten aan te vullen en te wijzigen. De betekenende uitbreiding van de gemeente in de laatste jaren, is voor B. en W. aanleiding geweest om het gehele plan nog eens aan een herziening te onderwerpen, waarbij natuurlijk met de door ge deputeerde staten gewenste aanvul lingen en wijzigingen is rekening gehouden. Het huidige plan zal im mers de ontwikkeling van de ge meente in de eerstkomende jaren niet kunnen opvangen. B. en W. hebben daarom 't stede bouwkundig bureau Kuiper, Gou wetor, de Ranitz en Bleeker te Rot terdam opdracht gegeven om een nieuw uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Waalwijk te ont werpen. Een plan in hoofdzaak beperkt zich in het algemeen tot aanwijzing van de hoofdlijnen voor de toekom stige ontwikkeling. De omvang van het plan wordt bepaald door de ontwikkeling, zoals men die voor een verder gelegen toekomst meent te kunnen voorzien. Nadat op deze manier de stede- bouwkundige ontwikkeling in haar geheel is te overzien en in hoofdlij nen is vastgelegd, zal voor de gron den, waarop in de eerstvolgende ja ren de bebouwing zich zal uitbrei den, de bestemming in gedetailleer de plannen moeten worden gere geld. De heer Kuiper van bovenge noemd stedebouwkundig bureau, heeft zich bereid verklaard in de vergadering van 28 maart dit hoofd- zakenplan nader toe te-lichten. B. en W. stellen voor in ontwerp vast te stellen een uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Waalwijk. 22. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 6 december '55 inzake verhuring van een win kelpand te Besoyen. l -f 'in!=r- 23. Voorstel tot uitgifte in huurkoop van een industriehal. 24. Voorstel tot het aangaan van 'n geldlening. 25. Voorstel tot het aangaan van 'n rekening-courant - overeenkomst met het Wit-Gele Kruis. Verordening bouwkredieten bedrijfspanden. De rijksoverheid heeft een nieuwe regeling in het leven geroepen, op grond waarvan o.m. hypothecaire kredieten ten behoeve van nieuwe of nieuw te bouwen bedrijfspanden van staatswege kunnen worden ge garandeerd. Deze regeling heeft de strekking zelfstandige ondernemers in staat te stellen, een bedrijfspand op te rich ten. Als zodanig is de regeling ook voor de gemeentebesturen van grote betekenis. Afgezien immers van de grote maatschappelijke betekenis, die een stimulering van de oprichting van gezonde middenstandsbedrijven heeft, blijkt herhaaldelijk, dat voor al in de nieuwe woonwijken de noodzakelijke vestiging van nieuwe bedrijfspanden achterwege blijft vanwege de grote daaraan verbon den financieringsmoeilijkheden. Als zodanig verdient de nieuwe regeling dan ook te worden toege juicht. De regeling geldt voor zelfstandi ge ondernemers, die in een nieuw pand een winkelbedrijf, een am- bachtsbedrijf, een klein industrieel bedrijf, een grossierderij, een hore cabedrijf of een ander dienstverle nend bedrijf willen vestigen en die voldoen aan de voor de betreffende branchés geldende vestigingseisen, door de bevoegde instanties be kwaam worden geacht om het be drijf naar behoren te kunnen ex ploiteren en in het te vestigen be drijf hun hoofdbron van bestaan zullen vinden. De regeling zal voorts slechts subsidiair werken in deze zin, dat zij niet zal worden toe gepast indien de benodigde midde len op andere wijze kunnen worden gevonden. Ook voor filiaalbedrijven geldt de regeling niet. De te verlenen staatsgarantie zal ten hoogste 15 jaren duren, terwijl in deze 15 jaren tenminste 50% van het krediet zal moeten zijn afgelost. De staatsgarantie zal bestrijken 50% van het aan te trekken krediet, welk krediet dan echter in totaal niet hoger zal mogen zijn dan 85% van de stichtingskosten tot een maximum van doorgaans 40.000.-. De financiering van een bij de be drijfsruimte te bouwen woning zal niet onder de staatsgarantie vallen. Het rijk is n.l. van mening, dat zulks niet op zijn weg ligt, doch meer op die van de gemeentebesturen, die zich ook reeds langer op dit terrein bewogen hebben. Gegeven dit standpunt is er alles voor, dat de gemeenten tot een ze kere samenwerking met het rijk komen om te bereiken, dat ook kre dietfaciliteiten kunnen worden ver kregen ten behoeve van de bouw van het woongedeelte. In verreweg de meeste gevallen immers zal een zelfstandige ondernemer zich bij zijn zaak willen vestigen. Indien nu ook voor de stichting van 't woon gedeelte geen bevredigende finan cieringsregeling zou worden getrof fen, dreigt de toepassing van de op zichzelf zo welkome garantierege ling volkomen illusoir te worden. Door de afdeling Noord-Brabant van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (Bouwspaarraad) is een regeling ontworpen, welke een aan vaardbare en zo weinig mogelijk in gewikkelde oplossing inhoudt. In het kort weergegeven komt de geprojecteerde regeling hierop neer, dat de gemeente een lening ver strekt c.q. een lening garandeert tot maximaal 85% der netto-stichtings- kosten van het bedrijfspand (inclu sief woonruimte), waartegenover de gemeente van het rijk de bovenom schreven staatsgarantie verkrijgt. Van oordeel zijnde, dat in onze vooruitstrevende gemeente inder daad behoefte bestaat aan het in 't leven roepen van de bedoelde ver ordening, stellen B. en W. voor deze vast te stellen. 26. Voorstel tot vaststelling ont- werpverzoeken aan de gedepu teerde staten ter verkrijging van machtiging tot 't doen van ver schillende uitgaven voor het dienstjaar 1956. 27. Voorstel tot aankoop van grond ten westen van de Baardwijkse straat. 28. Voorstel tot ruiling van grond aan de Elzenweg. 29. Voorstel tot aankoop van grond ten westen van de Burgemees ter Smeelelaan en ten zuiden van de Tweede Zeine. 30. Voorstel tot aankoop van on roerende goederen nabij 't Hoek- einde. 31. Voorstel tot verkoop van bouw grond aan de Van Duvenvoorde- straat. 32. Wijziging begroting 1955. |)e Waalwijkse Harmonie „St. Crispijn en het Kon. Mu ziekgezelschap „Euphonia" uit Kaatsheuvel hebben niet kunnen weten dat de maartse grilligheid ons zater dagavond op zó'n verrukkelijke voorjaarsavond zou ver gasten, anders zouden zij het voor deze avond georgani seerde wisselconcert ongetwijfeld in de open lucht hebben doen plaats vinden, waar harmoniemuziek toch altijd het beste tot haar recht komt. Nu vond dit concert plaats in zaal Thalia, waar de temperatuur iets te veel transpiratie teweeg bracht, maar wTaar het ten gehore gebrachte toch ook zeer goed tot zijn recht kwam, zodat de liefhebbers van harmoniemuziek heb ben kunnen genieten van 'n aan- trekkelijk en zeer geslaagd concert. Aan dit concert ging een wel komstwoord van voorzitter Smolders vooraf, die wees op de prettige band die al zovele jaren tussen „St. Crispijn" en „Eupho nia" bestaat, en hij memoreerde de grote verdiensten van de heer Stravers, die de initiatiefnemer voor deze wisselconcerten is ge weest. De heer Smolders sprak er zijn voldoening over uit dat zo vele belangstellenden van buiten Waalwijk in de zaal aanwezig waren, maar betreurde het te vens dat het Waalwijks publiek ook nu weer verstek liet gaan, hetgeen er op zou kunnen wijzen dat de harmoniemuziek in deze gemeente helaas te weinig be langstelling geniet. Tenslotte wees de heer Smolders op de gro te betekenis van deze wisselcon certen, die hij een belangrijke sti mulans achtte voor een gezonde en sportieve rivaliteit, welke on getwijfeld zou leiden tot een in tensievere beoefening van de harmoniemuziek. Voor de pauze bracht „Sint Crispijn" onder directie van de heer G. Duijvelaar een zevental nummers ten gehore en het moet gezegd dat de Waalwijkse Har monie haar klasse „uitmuntend" alle eer aandeed, 't Stemde voor treffelijk en de muzikale instel ling en discipline warén voor beeldig. „St. Crispijn" bezit in de heer Duijvelaar een directeur van zeer bijzonder capaciteiten. Hij heeft een zeer geprononceerde opvatting der verschillende tem pi en zijn voorliefde voor con trasterende werkingen is opval lend. Zijn weergave krijgt daar door soms iets hoekigs, maar te vens een warme vitaliteit en een zeer sterke dynamiek, die 't luis teren tot een bijzonder genoegen maken. Zijn overigens voortref felijke muzikanten, die hij goed in de hand heeft, zijn niet altijd in staat zijn markante ritardandi

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9