BE ECHO VSH HET 2HIDEN BiUARTEN LANDBOUW GEVEN en NEMEN van de FISCUS WIELRENNEN Hun beste vriend! <3 I Huisarbeid in de Langstraat wordt groeiend probleem. Dat doet de Bank N m DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 APRIL 1956 ten, hoewel zij na de rust ook aanmerkelijk terugvielen. Van Brandt en Diricx zijn be kwame backs. Doelman Gernaey heeft zijn heiligdom voortreffe lijk verdedigd, hoewel hij slechts zelden zwaar aan de tand is ge voeld. Aan het doelpunt heeft hij geen schuld, 't was onhoudbaar. Bij de Nederlanders moeten we op de eerste plaats van der Hart noemen die een formidabele par- tij voetbal heeft gespeeld en die daardoor vooral in de tweede helft de Belgische aanval tot wanhoop heeft gebracht. In zijn huidige vorm is hij beslist de beste stopper van Europa. Kuys en Wisrsma kwamen na een aar zelend beein in een zeer goede vorm. De beide kanthalfs Noter- mans en Klaassens hebben bei den goed voldaan. Notermans was actiever en feller dan anders en Klaassens was als steeds de zwoeger die geen vermoeidheid kent. De voorhoede is ons tegenge vallen. Moulijn en Bosselaar wa ren hier o.i. de beste spelers, of schoon ook zij niet tot grote din gen zijn gekomen. Appel mist toch wel duidelijk de nodige tech niek die hem tot een speler van internationale allure moeten ma ken. Zijn geduchte schot was de ze wedstrijd helaas zoek, en dit is eigenlijk het enige dat zijn keuze zou kunnen rechtvaardi gen. Koopal is een zeer beweeg lijke en razendsnelle middenvoor. Het door hem gescoorde doel punt was van voortreffelijke kwaliteit. Hij had het tegen van Kerckhoven niet gemakkelijk. Wij geloven wel dat zijn keitze allészins gerechtvaardigd is en dat de nodige internationale er varing hem tot een zeer gevreesd middenvoor zullen maken. Debruyckere tenslotte heeft niet onverdienstelijk gespeeld, maar onvergetelijk is dit laatste optreden van de Willem Il-er zeker niet geweest. Al met al mogen we zeggen dat Nederland deze wedstrijd ver diend heeft gewonnen en dat we met ons spel op een weg zijn die niet alleen tot meerdere succes sen zal leiden, doch ook tot een goede plaats in de Europese mid denklasse. VOETBALUITSIaGÉN Hoofdklasse A RigtersbleekEBOH Eerste klasse C Volendam—Zwartemeer 30 DHCHilversum 33 AMATEURVOETBAL Eerste klasse C BrabantiaMaurits VLIJMEN. Vlijm. Boys 1Nieuwkuijk 2 Zondag 8 april speelde Vlijm. Bóys een vriendschappelijke wed strijd tegen Nieuwkuijk. Het was in het begin niet te zien dat Nieuwkuijk deze grote overwin ning zou behalen, want Vlijmen gaf de toon aan en nam spoedig de leiding, 10. Vlijmen bleef sterker en even later volgde nr. 2. Nieuwkuijk zag het gevaar in en verkleinde de achterstand tot 2—1 van een grote groep moest de verdere prijswinnaars brengen. Het bestuur van De Zwaluw was terstond actief en contracteerde direct dè winnaar A. v. cl. Wetten voor de Ronde van Vlijmen op 6 mei. DRIEBANDEN-KAMPIOEN TE ARNHEM. Eindstand: 1 Popeijus 384 7 0,753 2 Teegelaar 378 7 0,745 3 Broekhuizen 373 7 0,652 4 Henny de Ruiter 373 8 0,743 5 Metz 333 6 0,592 6 Van Bommel 327 10 0,573 7 Stikkelman 315 5 0,637 8 Sweering 317 7 0,583 VAN HASSEL EUROPEES LIBRE-KAMPÏOEN. Na een barrage-partij tegen de Duitser Spielmann is de Belg Van Hassel Europees biljartkampioen li- bre geworden. Zijn gemiddelde be droeg 107,82, een nieuw Europees record. Hët óude stónd met 105,25 op naam van Spielmann. Kees de Ruyter-, die in de eerste partijen ernstig teleurstelde, eindig- dfe op dé vijfde plaats achter de Spanjaarden Domingo en Garcia, it et gemiddelde van de Nederlander bedroeg 36, 20. Series van 500 (in één beurt naar de finish) werden in het toernooi gemaakt door Van Has sel, Spielmann, Domingo en Garcia. Op naam van De Ruyter kwam een serië van 499, gescoord in zijn partij tegen de Fransman Grivaud. VLIJMEN. Oremans 2 kampioen. Enkele dagen geleden speelde Oremans de laatste wedstrijd van de Bossche Biljartcompetitie te gen St. Joris uit Vught. Deze wedstrijd moest 2 punten opleve ren, maar Oremans 2 deed geen half werk en behaalde maar liefst 8 punten waardoor zij kam pioen werd. Proficiat BEMESTING VAN DÉ GROENTENTUIN. Als het spitten vaft de tuin ge daan is, kost de bemesting vaak enige moeite. Dit laatste is ech ter' onnodig, als men enige din gen in acht neemt. Over het algemeen is het niet aanbevelenswaardig in kléine stads- of andere tuinen stalmest te gebruiken, tenzij de grond zéér arm is aan humus. Bemesting met stalmest in kléinere tuinen is duur en ook onhygiënisch. TevériS bestaat de mogelijkheid ddt er ohkrüidzadén in de bodem \vorden gebracht. Daarom zal men zijn toevlucht moeten nemen tot het gébruik van kunstmest. Opdat men niet té eenzijdig bemest een fout die meer dan eens wordt ge maakt -kan men het best een göedè vollèdig samengestelde die een goe- stikstof, fos- Niet te veel, maar ook niet te weinig Spoedig zullen de belastin gdiensten weer op tóp-capaciteit werken. Immers op 15 ap ril moeten de aangiftebiljetten voor de inkomsten- en vermogensbelasting bij de inspecties ziin bezorgd. Voor velen zitten er aan de goede invulling van het aangiftebiljet vele haken en ogen vast. Toch is het raadzaam te zorgen dat de inspecteur tijdig uw aangifte in bezit krijgt, want wanneer u te laat bent, heeft dé belastingdienst het recht uw aanslag met 5 voor boete te verhogen. Iedereen kan voorkomen dat zijn aanslag, die meestal toch al tegen valt, met deze verho ging nog een extra rib uit zijn hnanciele hjl rukt. Deze kosten worden voorkomen indien men op tijd is. probeerde het hierna met enkele goede aanvallen, maar het succes kwam niet. Een uitval aan aè andere kant bezorgde Nieuw kuijk een voorsprong', 2^—3. Nieuwkuijk speelde hierna wat rustiger en had, toen dé scheids rechter hét eindsignaal gaf, de stand op 2—5 gebracht. De be langstelling vóór de \ved strijd, die om 5 uur pas aanvin" was bevredigend. Juniorenvoetbal. VRimense Boys ABMC 40. Zaterdagmiddag wérd boven genoemde wedstrijd gespeeld te Vlijmen. In het begin golfde het spel op en neer, maar Vlijmen werd sterker en nd 10 rrürmtén kwam het eerste succes door de rechtsbuiten B. Parijs, <jie practir tig inschoot, 10. In de 2tsté minuut was het midvoor v. d. Wiel die er 20 van maakte. Hiermede brak de rust aan. Na de rust weer een overwicht' van Vlijmen en het was weer v. d. Wiel die de stand op 30 bracht. Vijf minuten voor het einde kwam het vierde doelpunt door H. Merx, met wélke stand het einde kwam. WAALWJIK. SUPPORTERSCLUB DRE DE VRIES. Gisteren nam Dré de Vries deel aan de Ronde van Moergestel. Het was een zwaar parcours en er werd in een zeer hoog tempo gereden. Er waren 90 renners aan start, waarvan er 25 over bleven. Van deze 25 wist hij zich als 6e te plaatsen. Zondag start hij in de Ronde van Aalst. VLIJMEN. De Vlijmense renners hebben in de Ronde van de Veemarkt op zondag 8 april allen zeer goed gereden, al zaten zij niet in de kopgroep. Het hoge tempo kon den zij echfer bijhouden. Er wa ren drie uitlopers en hiervan won A. v. d. Wetten. De sprint In de praEtij.k wordt een veèl- vul dig gebruik gémaakt van de bekende Aséf tuin- en gazonmést. In deze volledige meststof zijn dé genóemdé hoofdvoedingsstof- fen'zo innig mogelijk met elkaar verbonden en daarbij alle in een zeer gemakkelijk oplosbare en daardoor gemakkélijk opneem bare vorm-. Van dé voedingsstof fen is stikstof de bouwsteen van het plantenlichaam, fosfórzuur bevordert dé grpéi, bloémvor- rfting, vruchtzetting en in sterke mate dé woftelgroei. Kali ver zorgt hét vervoer in de plant van dé in water opgeloste stoffen. Wat de praktijd van het be mesten betreft: 2 a 3 wé Ren voor hét zaaien of poten moet men bemesten. Het is dus goed zo vroeg mogelijk te spitten, zo dat men voldoende tussenruimte krijgt. Bij het uitstrooien van de mest dient uien er wel op be let ten dat de mest gélijkmatig over de bédden wordt verdeeld. voor „Mijn band met de bank is wereldomspannend" m Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. AGENTSCHAP WAALWIJK H M a Nu zal het mogelpk zijn dat u door omstandigheden met de in zending tot een latere datum moet wachten. In dit geval ver zoekt u de inspecteur schriftelijk om uitstel. Geméentijk zult u dan een biljet ontvangen voor 't doen van een voorlopige aangifte. Zend dan dit biljet in elk geval weg, dan hebt u uitstel tot 15 juli 1955 voor het doen van de meer definitieve aangifte. Bent u zelf lange tijd afwezig of verhindert u ziekte of afwe zigheid van gegevens tot 't doen van een aangifte eelfs vóór 15 juli a.s„ richt dan een schrifte lijk verzoek tot dé inspecteur, dat met redenen omkleed moet zijn. Mogetijk wordt u langer uitstel verleend. Belastingplichtigen van wie j vermoed wordt, dat zij vermo- I gensaangifte moeten dóen, ont- j vangen een geel B-biljet. Hierbij is steeds een wit biljet met blau we opdruk gevoegd voor 't doen van een voorlopige aangifte. Hier behoeft dus geen verzoek om 'n kort uitstel te worden gedaan. Men vult eenvoudig het voorlo pige aangiftebiljet in (dit kost niet wel tijd) en zendt dit tijdig weg. Het uitstel tot 15 juli is dan auomatisch verleend. Laat U voorlichten. Bii het invdlléö van dé aan gifte worden de meeste moeilijk heden ondervonden bij 't samen stellen van de kosten van ver werving, waarmede men in dé meeste beroepen wel te maken heeft. Wanneer wij thans enkele woorden daaraan wijden wil dit niet zeggen dat aan de rest van de aangifte niet vele vraagstuk ken verbonden zijn. Slechts zijn zij minder algemeen en in ver band mét de beperkte plaats ruimte moeten wij een keus doen. Is men niet goed op de hoogte met de belastingvraagstukken en wil men toch zelf ziin biljet in vullen, dan is het raadzaam een uitgebreide handleiding te raad plegen, die in vele vormen en prijzen bij de boekhandelaar te köop is. Laten we vooral niét denken dat we het wel ongeveer weten. Enkele kwartjes uitge geven voor juiste voorlichting kunnen vele rijksdaalders belas ting besparen. Komt u later tot de ontdekking dat u'i'n te hoge aangifte Van uW inkomen hebt gedaan, dan kost het dikwijls heel wat moeite het te veel betaalde terug te kriigen. s Bovendien bezorgt u één overbe laste fiscale administratie onno dig last. Dit remt het tiidig op leggen van aanslagen met hpt gevolg dat 't later dubbel tégen valt wanneer u de ene vordering na de andere krijgt thuisgezon- den. Welke verwervingskosten. Kosten van verwerving zijn kosten, die in verband met de dienstbetrekking zijn gemaakt. Ze zijn steeds zakelijk van aard en er, moet eeb verband zijn met de dienstbetrekking. Hieronder vallen o. m. contributies van vakverenigingen, aanschafkosten van gereedschannen en beroeps kleding, abonnementen oh vak bladen, giften aan mede-perso neelsleden voor een jubileum en niet-vergoede representatiekos ten. Wanneer men met zakenrela ties moet gaan dineren, omdat dit wordt verwacht en men krijgt daarvoor geen of onvol doende vergoeding van de werk gever, dan is het hogere een kos tenpost, die fiscaal mag worden afgetrokken van het loon. Een en ander wanneer men dit kan aantonen. Men beware daartoe zoveel mogelijk rekeningen en andere bewijsstukken. In hoeveel gevallen komt het niet voor, dat huisvaders verre reizen moeten maken naar en van hun werk, omdat ze geen of nog geen huis hebben in de buurt van het bedrijf, waar ze hun be zigheden uitoefenen. Deze reis kosten mogen worden afgetrok ken, wanneer ze voor eigen reke ning zijn. Evenzeer mag men in mindering van 't inkomen bren gen de reiskosten wanneer men zijn werkkring op twee of meer plaatsen heeft en steeds heen en weer moet trekken. Ook pensi onkosten aan de genoemde om standigheden verbonden, mag men korten op het inkomen. De fiscus is daarbij nog tot verschil lende concessies bereid. Studie en verhuizing. Bij elk beroep of vak moet men tegenwoordig kosten maken om zijn kennis op peil te houden. Er zijn werkgévers, die eisen dat men een bepaalde studie volgt, wil men zijn betrekking niet ver liezen. Al deze uitgaven zijn fis caal gezien verwervingskosten. Hiertoe behoren echter niet de uitgaven die men voor studie doet, teneinde een bepaólde be trekking te kunnen krijgen of om die bestaande positie te ver beteren. Men ga dus niet zo ver om de kosten van alle cursussen en opleidingen in mindering te brengen. Alles wat in verband staat met de verwerving van het inkomen, komt voor aftrek in aanmerking. Zelfs indien men een buitenland-- se reis maakt naar een vakcon gres of een internationale land dag, mag men deze koeten af trekken, maar knooDt u er een vacantie aan vast, dan staat deze er buiten. Voor de Vrouw. „V OLKS VLIEGTUIGEN" NAAST VOLKSWAGEN. West-Duitsland gaat .na het succes met de „Volkswagen" ook „Volks vliegtuigen" bouwen. De fabriek van Alfons Puetzer te Bonn is al met de productie begonnen en men hoopt tegen het eind van het jaar vijf toestellen! gereed te hebben. Het toestel, genaamd „Mora", biedt plaats aam twee personen en het zal 14.000 mark (ongeveer 13000 gulden) kosten. Dit bedrag .zal later wellicht met anderhalf duizend mark kunnen worden verminderd; De spanwijdte: van de vleugels be draagt 13.5 meter en de lengte 6.5 meter. Het vliegtuig wordt aange dreven door een Porsche-motor van 1300 cc, geconstrueerd door en ge noemd naar de ontwerper van de „Volkswagen". Het brandstofver bruik is 6.5» liter per uur. In west-Duitsland bestaat grote belangstell ing voor de vliegsport. Er zijn reeds 850 clubs met in totaal 40.000 leden, die lichte .sporttpestel- len en zweefvliegtuigen gebruiken. Farniliedrukwerk Handelsdrukwerk V erenigingsdruk werk Waalwiikse Stoomdruikkerij Antoon Tic :len - Waa lwijk Waalwijkse en Langsiraaise Courant 5—0 0—1 -5. Mannen werken 's avonds bij andere baas. Wij lezen in „de Volkskrant" In de afgelopten jaren is de huisarbeid ir. de Langstraat, het nationale centrum vain de schoen- en lederindustrie, sterk toegenomen. Als gevolg van de uitste kende onderpositie van de fabrieken en de huidige hoogconjunctuur met tekor ten aan arbeidskrachten is het aantal vrouwelijke thuiswerkers in dit gebied rond Waalwijk, waaronder Drunen, Kaatsheuvel, Loonopzand, Waspik, Sprang-Capelle, Dongen en Gilze-Rijen, tot 1300 opgelopen. Volgens betrouwba re ramingen zijn minstens 600 gehuwde vrouwen bij deze huisarbeid betrokken, die een groeiend sociaal probleem vormt. Een toenemend' aantal mannelijke ar beidskrachten gaat na afloop van de normale dagtaak in een schoenfabriek, in de avonduren nog eens 'enkele uren „overwerken" bij een andere baas. Veel al in een klein bedrijfje, zoals er de laatste jaren tientallen als paddestoelen uit de grond zijn opgeschoten. Een aan tal stiksters, ongehuwde vrouwen en meisjes, heeft de fabrieken verlaten om thuis te kunnen werken zonder de ge bondenheid van de fabriekstijden of loongrenzen van de bestaande cao's. De huisarbeid in de Langstraat is een oude traditiee, die ook in vele andere landen met schoen- en lederwarenindu- strie bestaat. In de naoorlogse jaren is de huisarbeid in de Langstraat weer snel opgekomen. Vele vrouwelijke arbeids krachten vind'en het prettiger thuis te werken dan op de fabriek. Men is vrijer in de werktijden en is niet direct gebon den aan de geleide lonen. Vele fabrie ken hebben dan ook stikmachines voor deze huisarbeid ter beschikking gesteld of „moeten stellen", omdat zij anders 't risico liepen onmisbare arbeidskrachten uit de sikkerij (de bottleneck van het be drijf) te verliez'en. Hierdoor zijn stikke- rijen van bepaalde industrieën zelfs ont volkt. Andere kleine bedrijfjes laten stik werk in huisarbeid verrichten, omdat zij zelf niet beschikken over een behoorlijke stikkerij. Deze situatie vervult de arbeiders standsorganisaties met name de KAB, maar ook de fabrikanten met zorg. On getwijfeld zijn er vele gezinnen, waarin de vrouwen hun vrije tijd aan deze huis arbeid geven, die een mooie bijverdienste levert bij bet loon van de man. Er zijn echter ook excessen, die ten nadele van het gezinsleven en de opvoeding der kinderen gaan. Het sociale probleem dat door de ge varen van de huisarbeid vooral voor ge huwde vrouwen ontstaat is moeilijk op korte termijn op te lossen. De huidige arbeidswet staat het schoenstikken in huisarbeid toe, al moet er wel aan be paalde administratieve voorschriften worden voldaan. Ongetwijfeld kan de nieuwe huisarbeidswet, die op stapel staat, in het Langstraat-probleem voor zien. Maar een radicaal verbod op korte termijn zonder dé nodige overbangs- ir.aatregelen, zou de schoen- en ledèr- wahenfabrikant in hopeloze moeilijkhe den brengen. Bij de huidige orderpositie heeft de Langstraatse industrie een te kort van 1500 mannelijke en 500 vrou welijke arbeidskrachten. Het uitvallen van de produktie van 500 gehuwde vrou wen, die natuurlijk niet in de fabriek gaan werken, zou een enorme prodiuk- tiestagnatie veroorzaken. Vergeet ook het magnesium niet Iédere grondgebruiker weet, dikwijls uit eigen ervaring, welke funeste gevol gen een eenzijdige bemesting van onze cultuurgronden met zich meebrengt. Proefnemingen tonen steeds weer het grote belang aan van een evenwichtige bemesting met stikstof, fosforzuur, kali en kalk. De resultaten zijn eensluidend zonder evenwichtige bemesting uitputting van de grond en een belangrijke oogst- derving. I Ook magnesium is een onontbeerlijke plantenvoedende stof. Vooral op lichte gronden met een te lage pH die tevens arm zijn aan orga nische stof komt magnesiumgebrek veel vuldig voor. Dit verschijnsel treedt ech ter ook op bij kakrijke gronden waar de kalktoestand in orde is. Hier kan een overmaat aan kali de maqnesiumopname door de plantenwortel belemmeren. Waar magnesiumgebrek in het gewas optreedt, kan een gift kieseriet nog vrij snel genezing brengen. Maar voorkomen is beter dan gene zen. Gebruik op gronden die gevoelig zijn voor magnesiumgebrek daar steeds maqnesiumhoudende meststoffen, dus als fosforzuurmeststoffen Thomasmeel (be vat bovendien kalk en sporenelementen als fcalimeststof patentkali en als kalk- meststof koolzure tnagnesiakalk en mgg- nesia kiezelkalk. De Nederlandsche Handel-Maatschappij is werkelijk inter nationaal georiënteerd door haar vele eigen buitenlandse vestigingen, affiliaties en vertegenwoordigingen. De bank bemiddelt bij im- en export en transitozaken en geeft betrouwbare inlichtingen over betalingsgewoonten en -mogelijkheden. Zij staat mij ook ter zijde bij het leggen van nieuwe handelscontacten in Azië, het Midden-Oosten, Afrika, Amerika en elders. M ALLE BANKZAKEN OVER OE GEHELE WERELD Grotestraat 180. Telefoon 2941 en 2942 Zitdag te Sprang-Capelle Van der Duinstraat 74. Telefoon 2160 VANDAAG EENS GEEN AARDAPPELEN? e laatste tientallen jaren is het ge bruik van rijst- en macaronischotels als volledige maaltijd toegenomen. De ge woonte om deze schotels te eten stamt, zoals U begrijpt, uit streken waar aard appelen niet of weinig worden verbouwd. De rijst of de macaroni wordt er dik wijls gegeten met vlees, kaas, vis of eieren en met eën vitamine C-rijke groente., In ons land moet de aardappel grotendeels voor de vitamine C-voor- z'ening zorgen; daarom is het geraden als regél aardappelen en niet dan bij uit zondering een hoofdschotel van rijst of macaroni te eten. Er bestaan honderden combinaties en even zo vele recepKn voor rijst- en macaroniegerechten, zodat v.e het du-s zeker niet alleen behoeven te houden op de traditionele macaroni met ham en rijst met kerrie en vlees. Een droogkokende rijst is voor een hoofdschotel het meest geschikt. Gort, en dan bij voorkeur een grove soort, is een goede afwisseling. Als groenten bij een rijst-, gort- of macaronischotel ppssen het best de fel gekleurde soorten en de groenten met niet te flauwe smaak, zoals spinazie, ge bakken uien, saivoye- en groenekool, prei, erwten en snij- of specieborien. Ook een gröentësla zorgt voor een fris-stevige begeleiding van de toch altijd wat me lige macaronie, rijst of gort. U hebt na tuurlijk al lang begrepen dat de groente niet mag ontbreken in een dergelijk hoofdgerecht. Geeft U een macaronie- schelp of rijstschoteltje bij de koffieta fel, dan is de aanwezigheid van groenten tiet strikt noodzakelijk. Wilt U een macaroni- of rijstmaaltijd met een toetje besluiten, kies dan bij voorkeur géén al te zetmeelrijke gerech ten, zoals griesmeelpudding, havermout pap, broodschotel of Jan-in-de-zak: een vruchtengerecht of gladde vla of yog hurt zullen het beter doen. Helemaal eens kunnen we 't niet zijn met een gang, uitsluitend bestaande uit: macaroni met gehakt en tomatensaus of uit: rijst met eieren en kerriesaus of uit: gort met stokvis en mosterd. We voeten meer vóór macaronie met gehakt en tomatensaus sla van andijie of witlof, rijst met eieren en kerriesaus snij bonen of kropsla, gort met stokvis, gebakken uien en mosterd sla van geraspte wortel en kool. Andere mogelijkheden gort met hachee van vlees, rode bleten, macaronie met soepgroenten erdoor en knakworst erbij, spaghetti met roerei 'en spinazie, rijst met hem, doperwten met wortel tjes gemengd, „bahmi'' van macaroni met kool, prei en varkenspoulet. Wat er in en om hun woonplaats gebeurt, welk nieuws er uit de buurt te, dat alle» lezen ze in het plaatselijk nieuwsblad, hun beste vriendl Hij weet precies, waar zij belang in stellen. Daarom stellen zij belang tel hém. ia alle», wat er tel Maat, óók in de advertenties! Uw voordeel net deze belangstelling I Benut bet piauhudyk ■ézmmMmI voor Uw wriMOjKtebotl ty$jy.s;?fx

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3