Waalwijkseen Langs Courant BINNEN- EN BUITENLAND Uitvoerige discussies over plaats van nieuwe politiebureau 79e JAARGANG No. 28 Gemeenteraad Sprang-Capelle DE WERELD ROND MAANAG 9 APRIL 1956. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Hoofdredacteur JAN TDELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO «li ZUIDEN Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per nut Contract-advertenties speciaal tariel BureauxGROTE STB AAT 295. WAALWIJK - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2802. »r yan BEURDEN STRAAT OPGERICHT 1S7S TELEGR.-ADRES „ECHO" H et voorstel van B. en W. tot de bouw van een nieuw politiebureau met. twee dienstwoningen aan de Nieuwevaart heeft in de raadsvergade ring van vrijdagavond jl. heel wat stof tot spreken verschaft. Er vielen vurige pleidooien vóór dit voorstel te beluisteren, maar ook de oppo nenten lieten zich geducht horten, zcdat ten slotte een stemming de beslis- sign over dit voorstel moest brengen, waaruit bleek dat B. en W. met 8 tegen 4 stemmen aan de sterkste kant stonden. Voor het overige kwa men er in deze vergadering geen punten aan de orde, die tot e'en uitvoe rige discussie of verrassende beshssing aanleiding gaven. GOEDKEURINGEN TOT EEN BE DRAG VAN f 312.129,90. K adat de notulen waren goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennis geving. waren aangenomen, vroeg de heer van Caem al terstond het woord naar aanleiding van het voorstel tot wijziging van de Rangen- ien Bezoldigingsverorde- ning 1955. In art. 2 van deze verorde ning wordt vastgelegd het totaal aantal wesklieden, dat mag worden aangesteld. De heer van Caem wenste te weten of dit noodzakelijk was. Liever wenste hij dit aantal onbeperkt te laten. De voor zitter antwoordde hierop dat een veror dening met een dèrgelijke vage aandui ding nooit goedkeuring zou verkrijgen, omdat G.S. hierin een belangrijke zeg genschap wensen te behouden. Boven dien achtte hij dit ook niet nodig, omdat men t.z.t., als de omstandigheden hiertoe aanleiding zouden geven, met de alsdan geldende motieven uitbreiding van het vastgestelde aantal zou kunnen verkrij gen. ^Veg'8ns het bereiken van de oj-jarige leeftijd door de heer Th. Rijken werd de hoer H. de Bie met 10 tegen 2 stemmen (dhr. J. v. d. Hoven) benoemd als be stuurslid van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. Het verzoek van het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel voor Capelle en Vrijhoeve-Capelle om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een projectie-lantaarn en de verduiste ring van één lokaal met lancaster gor dijnen, deed mevr. Gerlach de vraag stellen hoe men aan het bedrag kwam van f 401,10 voor de aanschaffing van een projectie-lantaarn. De voorzitter gaf een uitvoerige specificatie, waaruit o.m. bleek dat 'men een projectie-apparaat plus koelmotor op het oog heeft. Mevr. Gerlach antwoordde hierop, dat de door haar ingewonnen inlichtingten de veron derstelling wekken dat een projectie-ap paraat zonder koelmotor beter voldoet en qovendien goedkoper is. De voorzitter zegde toe zich hierover dan nog nader te zullen laten voorlichten. Naar aanleiding van het voorstel tot het bouwen van een drietal woningwet woningen aan de Burg. Meijerstraat (f 39.600.—), ter vervanging van een woningen Kerkplein 5, 6 ten 7 en Kerk straat 38, merkte de heer van Caem op dat het hem niet bekend was dat ge noemde woningen aan de woonruimte zullen worden onttrokken. Er was ZJ. nog geen 'besluit in die zin genomen. De heer Genuit vond de verhoging van het bouwvolume met 2 woningen ter ver. vanging van bovengenoemde woningen vel wat aan de lage kant, Hij vroeg zich af of men met deze krotopruiming met meer bouwvolume zou kunnen -verkrij De voorzitter antwoordde hierop, dat de onbewoonbaarverklaring van de be doelde woningten inderdaad nog1 in de laad ter goedkeuring zal moeten worden aangeboden. De verhoging van het bouwvolume met 2 woningen achtte hij een belangrijke winst, omdat bij ojnbe- woonba arverklaring het bouwvolume doorgaans niet wordt verhoogd. Bij krot- opruiming ligt de zaak anders. Hier moet sprake zijn van een eigenaar-bewoner, die zelf met rijkspremie opnieuw gaat bouwen. Aan de Vereniging „Kinderzorg werd een subsidie van f 500 toegekend. POLITIEBUREAU. oals bekend is het groeps-postbureau de' Rijkspolitie momenteel ondergebracht in een gedeelte van het perceel Hoofd straat 37—39, welk perceelsgedeelte te vens ditent tot woning van het gezin vata de groepscommandant. De accomodiatie van de beschikbare dienstruimten is Van die aard dat er dringend voorzieningen dienen te worden getroffen. De eigenaar, de heer J. Vos, is echter niet bereid om deze voorzieningen te doen uitvoeren, aangezien hij van plan is dit perceel te doen verbouwen ten er zijn bedrijf voor landbouwmachines enz. in onder te brengen, waarom hij reeds enige jaren geleden de huur heeft opge zegd. Het rijk heeft de gemeente daarom verzocht de bouw van het politiebureau en de dienstwoning ter hand te nemten. Aangezien de gemeenten Sprang-Ca pelle en Waspik voor de uitoefening1 van het politietoezicht tezamen één groep groep vormen, is 'het uiteraard wel ge wenst dat dit groeosbureau zo centraal mogelijk komt te ligaen. Hoewel B. en W. de vestiging van het politiebureau in de onmiddellijke omgeving van het ge meentehuis aantrekkelijker zouden vin der., zijn er bepaalde omstandigheden die het voorstel wettigen om dit groepsbu- reau te bouwen op het aan de Nieuwe- vaart vlak bij de spoorliin gelegen bouw terrein. Bouw van de politiepost aan het tegenover het gemeentehuis te formeren plein zal de eerstkomende jaren zéker r.oq niet mogelijk zijn. Ook de aan het Vrijhoeveplein gelegen bouwgrond kan voor dit doel niet worden aangewtend, aangezien deze bouwgrond volgens uit breidingsplan bestemd is voor 'de bouw van middenstandiswoiiingen. Er waren heel wat bezwaren tegen het voorstel van B. en W. De heer Ge nuit vestigde er de aandacht op dat hij reeds eerder zijn bezwaren naar voren had gebracht en hij sprak zich dan ook u'.t voor de bouw van het politiebureau in het centrum van de geméente. Hierop deelde de voorzitter mee dat er overleg gepleegd met de commandant van de Rijkspolitie en deze heeft de voorkeur gegeven aan het terrein aan de Nieuwe vaart in verband met de centrale ligging ten opzichte van Waspik. Ook de heer Maijers was van mening dat het politiebureau bij het gemeente huis hoort en dat de afstand van enkele kilometers van Waspik geen bezwaar in de omgeving van het gemeentehuis mogen vormen. Hij wist echter niet of ook bouwterrein beschikbaar was, waar op de voorzitter antwoordde dat daarin juist de moeilijkheid lager is geten bouwterrein. De heer Ros vond het niet meer dan logisch dat, nu de gemeente zelf de bouw ter hand neemt, dit politiebureau in het centrum van de gemeente komt te liggen. Zo niet, dan zullen de inwoners van Sprang-Capelle nog verder van het politiebureau af wonen dan de inwoners van Waspik. Bovenditen zou het centrum van de gemeente er een aanmerkelijke verfraaiing door ondergaan. In dezelfde geest sprak de heer de Raat zich uit. De heer Timmermans vond het niet meer dan billijk dat de iNieuwevaart als plaats van bestemming1 wordt aangewe zen, temeer daar de Rijkspolitie zelf aan deze omgeving de voorkeur geeft. En wat de verfraaiing van het ctentrum be trof, hij zag liever een mooie zaak dan een politiebureau. Hij werd in zijn op vatting gesteund door de heer Dekkers, die er nog aan toevoegde dat andere de len van die gemeente evenzeer verfraaiing behoeven. Mebr. Gerlach wenste te weten hoe lang de bouw van het politiebureau nog op zich zal laten wachten indien het voorstel van B. en W. werd afgestemd en men zich zou uitspreken voor een bouw in het centrum v-an de gemeente, eri of er dan al een andere bestemming was voor het bouwterrein aan de Nieu- wevaart. De voorzitter schatte het uit stel van de bouw van het politiebureau in dat geval op minstens 2 jaar. Het pand van de fa. Quirijns zou dan moeten ver dwijnen, de grond bouwrijp gemaakt wor den en 'de nodige goedkeuringen moeten worden verkregen. Ten aanziten van een andere bestemming van het bouwterrein aan de Nieuwevaart bestaan echter nog maar zeer vage plannen. De heer van Caem legde er de Ma- druk op dat hij 'alleen het gemeentebe lang wenste te dienen en dat hij niets met Waspik te maken had. Hij steldé het zo: in het centrum bouwen of anders maar niet. 'Hij zeide bovenditen nog te geloven in de terugkeer van de gemeen tepolitie, in welk geval het zaak zou zijn dat het politiebureau in de onmiddellijke nabijheid van 'het 'gemeentehuis lag. De nieuwe hoek aan de Nieuwevaart kon men ook op andere wijze verfraaien. Hij werd hierop fel aangevallen door de heer Dekkers, die zich afvroeg hoe de heer van Caem het gemeentebelang meende te dienen door te zeggen: in het centrum bouwen of anders maar niet. De heer van Caem ging hierop' niet verder in en handhaafde zijn standpunt. Ten slotte vroeg de heer Genuit 'of het plein aan de 'Koesteeg niet in aan merking zou kunnen komen. De voor zitter antwoordde hierop dat dit gedeelte van de gemeente bestemd is voor de bouw van expensievere woningb, en dat rnen daar 'bovendien nog verder van Waspik af zou komen te liggen. 'Hierna ging men tot stemming, Over met het in de aanhef genoemde resul taat. De totale stichtingskosten zullen f 81.004,bedragen. Ten behoeve van het onderhoud en het aanbrengen van nieuwe lampen in de armaturen van de lichtmasten besloot de raad tot de aankoop van een ladder wagen en voteerde hiervoor een bedrag van f 2250. Aan het Vrijhöeveolein, in de Bern- hardstraat en in de Wilhelminastraat zal eten openbare verlichting worden aange bracht ten bedrage van f 5178. „HET BRUGGETJE". Ten aanzien van de verbetering van de verkeerssituatie op het kruispunt „het Bruggetje" 'achtte de heer van Caem de zaak niet zo urgent dat zij de afbraak van een woning rechtvaardigt. Hij achtte het beter de hekwerken te slopen en door zo mogelijk andere middelen een verbe tering tot stand te brengen, en dat raten met de afbraak van de woning beter kon wachten tot de bouwstop was opgehe ven.-'In dezelfde geest lieten Zich uit de heren Maijers, de Raat en Ros. De he ren Timmermans en Vos daarentegen waren van m'ening dat men het onder havige plan thans moest doorzetten. De voorzitter wees er op dat de taiad bij het nemen van een besluit niet uit het oog moest verliezen dat de goed keuring van dit plan nog geruime tijd op zich zal laten wachten ten dat men tegen die tijd wellicht de beschikking zal kun nen krijgen over extra-bouwvolume. Bo venditen waren er al te veel objecten die ten gevolge van de bouwstop niet gerea liseerd konden worden. Hij achtte het dan ook niet verantwoordelijk om ook dit object nog weer naar de verre toe komst te verschuiven. Bovendien bete kende een bouwstop geenszins dat er voor een bepaald geval geen extra bouw volume kan worden verkregten. Het voorstel werd ten slotte goedge keurd met de aantekening van de heer Maijers dat hij werd geacht te hebben tegengestemd. De totale kosten zijn geraamd op f 18.000.—. VERBETERING JULIANALAAN, De Julianalaan is voor het toenemen de rijverkeer veel te smal. De oplossing van dit probleem kan alleen worden ge vonden door de demping van de ten oos ten van deze laan lopende sloot en de aanleg, op de daardoor vrijkomtende ruimte, van een rijwielpad. Hierdoor kan althans de rijweg vrijgemaakt worden voor het snelverkeer. Ten behoeve van deze verbetering, waartoe zonder hoof delijke stemming werd besloten, zal men met de eigenaren van de langs de oost- z'jde van de Julianalaan gelegen wonin gen een regeling treffen inzake bet ver wijderen van de bestaande dammen en bruggetjes ten de plaatsing van een nieu we behoorlijke afscheiding. Op de vraag van de heer de Raat of het geprojecteerde rijwielpad achter de bomenrij zal komen te liggen, kon de voorzitter bevestigend antwoorden. De heer Maijers vroeg hoe men het voetgangersprobleem dacht op te lossen en stelde in dit verband voor het rij wielpad te 'halveren. De voorzitter wais wel van mening dat de voetgangers van het rijwielpad gebruik zouden moeten maken, maar achtte de oplossing van de heer Maijers niet geschikt omdat de ruimte daarvoor te smal zal zijn. De heer Ros stelde voor om aan de andere zijde van de weg e'en voetpad aan te leggen, doch de voorzitter achtte dit in verband met de aanwezige elektri- c'iieitspalen en de ver vooruitspringende woning van de Wed. Vos niet wel mo gelijk. Hij zegde echter toe dat deze mo gelijkheid nader zal worden bekeken. De totale kosten van dit plan zijn be groot op f 92.200. Goedgekeurd werden verder nog een aantal belangrijke voorstellen, nl. tot vaststelling van een „Bouwkredietrege- ling Bedrijfspanden", tot het treffen van voorzieningen ter voorkoming van dicht- sUbbing der Capelse buitenhaven (wijzi ging aanslagen en nieuw windwerk) tot een 'bedrag van f 1750.en tot verbe tering van de binnenhaven te Capelle, waarvan de totale kosten worden be groot op f 70.000. Tot slot van de vergadering werd de heer Kuiper beëdigd als waarnemend gemeente-ontvanger. MINISTER SUURHOF NIET VOOR VIJFDAAGSE WERKWEEK. Minister Suurhof (Sociale Zaken) voelt er voorlopig niets voor maatrege lten te treffen voor de invoering van de 5-daagse werkweek, ook niet voor de mijnen en voor de de gezondheid scha- oelijke bedrijven. Dit blijkt uit de memorie van ant woord van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Eer ste Kamer. Aan de Sociaal-Economische Raad is over deze kwestie advies ge vraagd. De arbeidstijd in de mijnen is reeds gunstiger geregeld dan in andere bedrijfstakken, aldus de minister. Men heeft daar een werkweek van 46 uur, verdeeld over vijf dagen van acht uur e;i een zaterdag van zes uur. Enkele Kamerleden hebben in het voorlopig verslag geschreven, dat er de laatste jaren in feite geen sprake meer :s van de 48-urige werkweek. De minis ter bestrijdt dit. Hij is van mening, dat ondanks het feit, dat 'de omvang van het overwerk de laatste jaren aanmerkelijk is gestegen, de 48-urige werkweek in be ginsel niet is aangetast. Onder de hui dige economische omstandigheden en bij de krappe arbeidsmarkt, valt, aldus de n. nister, aan overwerk nu eenmaal niet te ontkomen. Voortdurend wordt er ech ter op gelet dat de toelaatbare grenzten niet worden overschreden. AFSPRAAK MET MINISTER SUURHOFF s Sociale verbeteringen - in geval van cude aanspraken - igeen rem op de lonen. De conferentie, die minister Suurhoff heeft gehouden met de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid, 'heeft geleid tot ae afspraak, dat alle sociale verbeterin gen, die die werkgevers en werknemers niet elkander overeenkomten, stuk voor stuk zullen worden beoordeeld op bun gevolgen voor het loonbeleid. Dit betekent, dat alle voorstellen tot vervolmaking van de arbeidsvoorwaar den, die de onderhandelende partijen bij het college indienen, niet bij voorbaat verdisconteerd moeten worden in de loonsverhoging, waarop vele arbeiders thans nog wachten. De straf omschreven gedragslijn die de rijksbemiddelaars tot dusver volgden, is dus thans vervallen. Bedrijfsgenoten, die kunnen aantonen, dat bepaalde extra-sociale voorzieningen reeds geruime tijd in voorbereiding wa ren, mogen rekenen op een goedkeuring, die vrij sta'at van de loonsverhoging. 'Doorberekening in de loonsverhoging is slechts te verwachten, wanneer mten plotseling in navolging van de voor- uitstrevendte bedrijfstakken allerlei so ciale verbeteringen wil invoeren, waar over men nimmer tevoren enig overleg heeft gepleegd. NATIONAAL APPÈL KVP-JONGEREN. Duizenden KVP-jongeren in heel Ne derland zullen zondag 29 april manifes teren voor de katholieke politiek. In acht plaatsten zullen zij optrekken naar grote vergaderzalen om te luisteren naar een tien minuten-speech, die lijstaanvoerder prof. Romme voor de KRO-microfoon zal houden. NIEUW BEWIJS VOOR JÜNGSCHLaGER. Het getal 'aanwijzingen, dat Jungschla- ger tussen mei 1950 en juni 1951 in Ne derland is geweest, is weer met een nieuwe vermeerderd. Nadat de Amster- damsche Bank door middel van bank- nota's en de heer Pantus met zijn gasten boek van vele data reeds hadden aan getoond, dat Jungschlager toen in Maas tricht moet hebben vertoefd, is men thans in 'het bezit gekomen van een nieuwe aanwijzing, dat hij in de betrok ken periode in zijn geboortestad moet zijn geweest. Op 5 juli 1950 liet hij daar nl. een pasfoto maken bij de bekende, sindsdien overleden fotograaf George Braun in diens atelier aan het Vrijthof. De jonge Maastrichtse fotograaf Frans Grummer, die de fotozaak destijds heeft overgeno men, vond in 'het archief onder 1950 het negatief van bedoelde pasfoto en het orderboek, waarin vermeld staat, dat deze werd vervaardigd op 5 juli 1950. NATIONAAL COMITÉ VOOR VOOR JUNGSCHLAEGER C S. Te Utrecht is tijdens een vergadering van verschillende plaatselijke Jungschlae- gercomité's opgericht een Nationaal con- tactcomité Jungschlaeger. Dit comité, dat onder voorzitterschap staat van de heer E. Guillaume te Veenendaal, e'en per soonlijke vriend van Jungschlaeger, zal coördinerend optreden bij de talrijke ac ties die in de verschillende delen van het land worden gevoerd. Het comité stemde reeds direct na op richting in met een voorstel van het co- iait'é Den Haag, om op 21 april, behou dens goedkeuring van het gemeentebe stuur, in Den Haag een nationale de mons tratietocht te houd'en van het Ma lieveld naar het Binnenhof. Men hoopt hier met enkele duizenden deel te nemen aan een demonstratieve doch zwijgende tocht, waarin spandoe ken, waarop leuzen zijn aangebracht, worden meegevoerd. Na afloop zullen de demonstranten, die recht vragen voor Jungschlaeger, Schmidt c.s. word'en toegesproken door een nog uit te nodigen nationale figuur. Het nieuwe nationale comité achtte de activiteiten, die tot nu oe in Nederland zijn onplooid, te gering. De acties, die 'het nieuw opgerichte contact-comité zal voeren, staan buiten de politiek. I MINISTER LUNS OVER DE ZAAK JUNGSCHLAEGER. De Nederlandse regering heeft reeds een aantal zich niet voor de open baarheid lenende 'stappen gedaan, can recht te verkrijgen voor Jungschlaeger en de andere Nederlandse arrestanten, in Indonesië. Dit heeft minister Luns don derdagmiddag meegedeeld, tijdens een vergadering van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid ten Handel te Maastricht. De minister voegde daaraan toe, dat de regering nog verdere maat regelen zal treffen. Het brengen van de zaak Jungschlae ger voor het forum van de Verenigde Noties beschouwt de Nederlandse rege ring niet als de juiste weg ter verkrijging van recht voor Jungschlaeger. RECORD-OMZET BIJ PHILIPS IN 1955. De verkoop van nieuwe artikelen, waaronder televisie-apparaten de voor naamste plaats innemen, heeft de omzet van Philips Gloeilampenfabrieken in 1955 opnieuw tot recordhoogte opge veerd en het gloeilampenconcern in staat gesteld voor 'het eerst in zijn historie de grens van 2 miljard gulden royaal te overschrijden. De omzet aan derden 'be reikte vorig jaar namelijk de 2,28 mil jard gulden, hetgeen een stijging ten op zichte van 1954 betekende van 18 per cent of 344 miljoen gulden. De grotere omzet werd mogelijk gemaakt door een produktiestijging, die verkregen werd on der de grootst mogelijke spanning. De Nederlandse bedrijven verhoogden de produktie, dank zij veel overwerken van het personeel, met 22 percent. Omzet ten produktiestijging noopten tot verdere uitbreiding van het personeel, dat eind 1955 over de gehele wereld 143.000 personen omvatte tegen 123.000 eind 1954. De aanmerkelijk grotere activiteit van bet concern heeft uiteraard niet nagela ten de behaalde resultaten gunstig te beïnvloeden, ondanks de gestegen kosten, die er mee gepaard gingen. De winst voor aftrek van belastingen bedroeg 269.1 (230,7) miljoen gulden. Na aftrek van belastingen ad 121 (111,5) milioen resteert een netto-winst van 148,1 (119,3) mlljoten gulden. 1955 BRACHT NIEUW HOOGTE PUNT VOOR N.V. ZWANENBERG- ORGANON. Voor de N.V. Koninklijke Zwanen bergOrganon te Oss heeft 1955 een nieuw hoogtepunt gebracht in de bedrij vigheid en in de resultaten. Zowel de vleeswaren- als de pharmaceutische sec tor hebben hun afzet op de binnenland- markt verhoogd. Ook de export is opnieuw gestegen. Het indexcijfer van de guldensomzet aan derden bedroeg 590 in 1955 tegen 549 in 1954 (1947 100). Het [percentage, waarmede de to tale concernomzetten in geld zijn toege nomen bedroeg, evtenals het vorige j.aar, ruim zeven procent. De hogere omzet en produktie leidden tot een zeer bevredi gende bezettingsraad en een gunstige kostendekking bij fabricage en verkoop. De bruto-winst steeg van f 14.142.738 to! f 17.199.222. Na afschrijving en re servering voor belastingen is de netto winst becijferd op f 7.136.268 (f 5.948.003). EEN GOED GEKOZEN KARWEITJE. Een groot aantal padvinders ten pad- vmdstens, leden van het Nederlandse padvindersgilde, de Nederlandse gidsen- beweging, verkenners van de katholieke jeugdbeweging en de Vereniging Neder landse padvinders, stonden vorige week donderdag om kwart .voor negen in de regen voor het paleis op de Dam opge steld om de eerste opdracht te ontvan gen voor die landelijke driedaagse actie: „Een heitje voor een karweitje". Het v/as een opdracht van koningin Juliana. De directeur van de afdeling onder wijs van de gemeente Amsterdam, mr. W. H. Morren, las de jeugd een brief voor van de koningin, waarin deze acht jongelui opdracht gaf de krassen en te keningen, welke in de paasvakantie dioor kinderen op de muren van het paleis wai- ren gemaakt, te verwijderen. Direct na het voorlezen van de 'brief stormden de kinderen naar de emmers v/ater en boenders die klaar stonden 'en met groot enthousiasme begonnen zij aan de opgedragen taak. Wij menen dat dit een goed gekozen karweitje was voor de tegenwoordige jeugd, die speciaal er op uit schijnt te zijn hier en overal straten en murten te bestrijken en te bekrassen. Men ziet dat men het koninklijk paleis zelfs niet ont ziet; hoeveel te meer zal men onze stra ten en huizen beschilderen! A.N.W.B.-WEGENWACHT BESTAAT TIEN JAAR. Gestart met zeven man op 16 april 1946. De Wegenwacht van de A.N.W.B. zal op 16 april tien jaar bestaan. Gestart met 6 manschappen en één inspecteur is deze populaire en wel onmisbaar geworden dienst thans uitgegroeid tot een uiterst doeltreffend werkend hulpcorps bestaan de uit 175 wegenwachten en 11 inspec teurs, dat overal in het land automobi listen- en motorrijders-met-pech de hel pende hand biedt. Van de ca. 335.000 A.N.W.B. leden zijn er thans bijna 200.000 tevens We genwacht-lid en voeren dus de gele W. W.-plaquette op 'hun motorvoertuig. De A.N.W.B. heeft gemeend, dat men gemotoriseerd Nederland teen slechte dienst zou bewijzen, indien op 16 april alle wegen van wegenwachthulp versto ken zouden zijn. Daarom verrichten op die dag de gele pechbestrijders normaal hun diensten. Hoewel dus dit jubileum niet officieel zal worden gevierd, zal er in interne kring wèl aandacht aan wor den gewijd. GROTE NATIONALE ACTIE TEN BEHOEVE VAN HET PRINS BERNHARD FONDS. Door het fonds van de witte anjer zal ten behoeve van financiële steun aan het Prins Bernhard Fonds en de Anjer fondsen in de maand augustus een grote nationale actie worden georganiseerd. De heer A. M. Bergers te Rotterdam, die te zijnen huize gedurende de loop tijd van de actie e'en bijkantoor van het Prins Bernhard Fonds zal vestigen, heeft evenals de Radio-Unie, medewerking aan het Fonds toegezegd, terwijl de Minister van Justitie aan de plannen goedkeuring heeft verleend. ISRAËLI'S EN EGYPTENAREN LEVERDEN SLAG BIJ GAZA, Grensgevecht met Syriërs. Van de vroege morgen tot de late avond heeft donderdag een veldslag ge voed op 'het 25 kilometer lange Israë- lisch-Egyptische front bij Gaza in Zuid- Palestina. Egyptenaren en Israëli's ge ven elkaar de schuld voor het ontstaan van dit ernstige incident. De Egyptische regering heeft bij de UNO een formele beschuldiging tegen Israël ingeditend. Hierin wordt gezegd, dat 'bij beschietin gen van de Egyptische plaatsen Gaza, Deir El 'Balla en Kanyis 42 burgers zijn gedood en 103 gewond. De Israëli's ge ven 'als verlieslijst op: vier soldaten en twee burgers gewond. In het noorden van Palestina is het tot een schietpartij gekomen tussen Sy rische troepen en eten Israëlische pa trouille. Van verliezen wordt hier geen ruelding gemaakt. 1 B Als wij aan Frankrijk denken d!an denken wij aan alle mooie meisjes die wij hebben zien rondtippelen op de Bou levard Haussmann, aan de zoete wijnen die wij hebben genuttigd op de Place du Tètre in de sprankelende zon van een voorjaarsdag en in maanlichte zomer nachten, terwijl de zachte luchtten ver zadigd waren van 'de bedwelmende geu ren der parfums die men in wel duizend nuances kopen kan in de weeïge parfu meries van Rue Rivoli. Ja, die parfums, zij blijven u ten eeuwigen dage bij, zij zijn de adem van Frankrijk die u steeds weer opnieuw verleidt om uw kostbare guldens in francs om te zetten. Deze poëtische regelen mogen Üe fran- cophiel'en dan al als muziek in de oren klinken, wij als keihard krantenman mo gen ons niet door de zoet gevooisde [ro mantiek op een dwaalspoor laten bren gen. Wij moeten de harde feiten onder ogen zien en u in kennis brengen met de ontgoochelende realiteit. De keerzijde van deze geurige Franse medaille is na melijk, dat lang niet alle woningen in Frankrijk binnenshuis uitgerust zijn met een „gemak" ofwel „privaat" ofwel toilet. Daar kijken wij, die allemaal een eigen huisje hebben, van op, omdat bij ons een huis zonder dat ondenkbaar is, maar in Frankrijk is men wat dat be treft minder veeleisend. Dit ontstellen de bericht 'hebben wij natuurlijk niet van ons zelf, want waar zouden wij de tijd vandaan moeten halen om alle Franse woningen op de aanwezigheid van een „gema'k" te controleren. Een Frans sta tistisch bureau heeft dit bekend gemaakt en een Amerikaan die al jarenlang in Frankrijk woonachtig is, trok 'hieruit de wel wat vergaande, maar daarom niet minder interessante conclusie: dat de Fransen de beste parfums ter wereld makenomdat zij wel moeten". O Als u om deze reden in het Ver- velg liever uw vakantie in Engeland doorbrengt, waar het privaat een gun stiger ontwikkeling heeft doorgemaakt en de meisjes U ook tot in Uw dromten vervolgen, dan kan het gebeuren dat ge tijdens uw omzwervingen in kennis komt met de lieftallige 22-jarige Edna Stanton. Wat ons betreft moogt ge rustig een ge zellig en prettig dagje met Edna door brengen, doch voor één ding moet ge oppassen, namelijkdat ge Edna niet boos maa'kt, want 'als zij in een rare bui i= dan zou het wel eens kunnen gebeu ren dat ge gans verkreukeld weer in het lieve vaderland terugkeert. Als Edna namelii'k e'en bui heeft dan breekt ze de hele boel. 'Dit zei ze onlangs zelf nog toen ze voor de rechtbank stond omdat ze met een vrouwelijke politieagent had gevochten. En ze voegde de daad bij het woord en 'brak de rand van de ver- dachtenbank tussen haar lieve zachte handen. t 1 Misschien kunt ge dan toch maar be ter naar Frankrijk gaan, alle on-„gemak- ken" ten spijt. 1 'li I De heer Horace Greten, woonach tig in Daventry (u kent dat plaatsje nog wei van de radioprogramma's van wel eer), heeft niet lang plezier gehad van zijn nieuwe glanzende auto. Ongewekt reed onze Horace met zijn glimmtend voertuig naar een 'boerderij waar hij eni ge Zaken te doen had. Het was zonnig weer en de motor snorde als een tevre den poes. De heer Green parkeerde zijn wagen netjes langs de kant van de slin gerende landweg en stapte neuriënd bij de boer naar binnen. Hij praatte wat, dronk een bakje koffie en stapte toen weer op. Hij viel echter in een zeer on prettige Verbazing toen hij bemerkte d'at zijn prachtige glimmende auto aan de rechterzijde als een sardineblikje open gescheurd was. Nd lang speuren viel de verdenking op een nogal dom uitziende koe, die echter deed alsof zij van de prins geen kwaad wist. Hoewel men niets uit het beest kon krijgen, neemt mten toch aan dat het dier zich enige tijd in de glanzende lak heeft staan spiegelen cn ten slotte zó kwaad werd over zijn weinig schrander uiterlijk dat het besloot zijn spiegelbeeld uit de weg te ruimen. Met de voor Horace Green zeer onpret tige gevolgen. De wijsheid die wij uit dit stukje heb ben gepeurd is dezedat dieren een voorbeeldige objectieve zelfbeoordeliog aan de dag leggen. En ook deze vraag welt ons naar de lippen Hebt u wel eens een mens een spiegel stuk zien slaan om redenen als hierboven vermeld? Wij moeten nog leren, -vrienden. Heel veel! N ■I Een tijd lang hebben wij u niets meer laten horen over record-verbeterin gen, maar nu kunnen wij niet langer zwijgen, omdat ook wij inzien dat de economische wereldsituatie alleen maar gediend kan zijn met prestaties die alles uit de mens persen wat in hem zit. Wij nemen u daarvoor mee naar Bedlington in Northumberland (Eng.) en wij voe ren u het eenvoudige mijnwerkershuisje binnen van Joe Steele Daar zit Joe, flink en stevig uit de kluiten gewassen. Hij zit daar bewegenloos met wijde bol le ogen ten zijn maag vertoont een wat al te ferme ronding. Soms hikt hij, maar daar moogt ge u niet aan ergerten, want ge staat hier tegenover de wereldkampi oen patates-frites-eter. Als u dit niets zegt, dan mogen wij u hierbij vertellen dat Joe in 62 minuten 29 zakjes patates frites naar binnen heeft gewerkt zonder erbij te drinken. Hiermee heeft hij het record van de student Malcolm Lee op grandioze wijze verbeterd', want Lee had voor 28 zakjes precies 100 minuten no dig. Dit doet ons de hoop uitsoreken dat onder de Waalwijkse patates-frites-eters, die wij elke zaterdag- en zondagavond in grote getale op de Markt aanwezig zien, eindelijk eens iemand zal opstaan die 30 zakjes in 58 minuten in zijn bin nenste laat verdwijnen.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5