Waalwijks Bedrijfsleven bezocht Rijkswerkplaats Den Bosch IaatsteTerpttn Waalwijkse en Langstraatse W. TIMMERMANS ZONEN GEMEENTERAAD HEUSDEN Assurantiën op elk gebied. Trouwplannen? 85.- 56.- A. F. JANSEN Misverstand enjvooroordelen uit de weg geruimd W A A L W IJ K L. A. J. GROEN BENOEMD TOT KLOKKENIST EN BEIAARDIER DE WERELD ROND WIJ KUNNEN UIT VOORRAAD LEVEREN: JACQUETS en VESTEN 139,- Zwarte COLBERTS en VESTEN 79.- FANTASIF PAN- TALONS 44 tot MAANDAG 7 MEI 1956 Uitgever Waalwijlue Stoomdrukker^ Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 36 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 285, WAALWIJK TEL. 2621 Dr ran BEURDENSTRAAT S, KAATSHEUVEL TEL. 2662. OPGERICHT 1272 TELEGR.-ADRES „ECHO' Cen aantal leden van de commissie van advies voor de bouwnij- verheid, toegevoegd aan 't Gewestelijk Arbeidsbureau te Waal wijk, en enige andere vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, brachten woensdag j.l. een bezoek aan de Rijks werkplaats te Den Bosch. De bedoeling van deze excursie was, een juist inzicht te krijgen in de opleidingsmethode van de Rijks werkplaatsen, waar tegenover m!en met name in de bouwnijverheid nog steeds wat aar zelend staat. Genoemde commissie van advies houdt zich onder meer bezig met het zoeken naar een oplossing voor het opvullen der tekorten aan arbeidskrachten in de bouwnijverheid. In een in leidend woord stelde de heer v. Est, directeur van het «Gewestelijk Arbeidsbureau te Waalwijk, vast dat Noord-Brabant met zijn zeven Rijkswerkplaatsen met een totale bezetting van ca 500 cursisten de belangrijkste bijdrage levert, en dat de belangstelling voor de cur sussen, vooral in de landbouwsector, snel toeneemt. Hierna zette de heer Alers, directeur van de Rijks werkplaats te Den Bosch, uitvoerig de opleidingsmethode in de R.W.P. uiteen. BLIKSEMSTART. U/at het begin van de R.W.P.'s be- treft, mag men gerust spreken van een bliksemstart. In de maan den, voorafgaande aan de bevrij ding van Nederland-boven-de-rivie- ren, kreeg een commissie van de toenmalige minister van Sociale Za ken, ir. F. C. M. Wijffels, de op dracht hem advies uit te brengen over de wijze, waarop uit Duitsland gerepatrieerde personen en door de oorlogsomstandigheden gedurende enige jaren werklozen zodanig kon den worden geschoold, herschoold of omgeschoold, dat enerzijds m de behoeften van het bedrijfsleven aan geschoolde krachten kon worden voorzien en anderzijds aan betrok kenen een met hun geschiktheid overeenkomende vakkennis en vak vaardigheid resp. de vaardigheid tot het uitoefenen van een geoefend be roep, kon worden uitgebracht. Na ruim een maand bracht de commis sie een gedegen advies uit, waarop de Minister telegrafisch reageerde met de beschikbaarstelling van 11 miljoen gulden. En zo startte men in april 1945 in Eindhoven met de eerste herscholingscursus. fif deze proefneming want zo kan men deze eerste opzet 't bes te beschouwen - geslaagd is, kan men beoordelen uit het feit dat ons land thans 34 R.W.P.'s telt met een gemiddelde bezetting van tussen de 3000 en 4000 cursisten. Op 17 de cember 1955 werd op de R.W.P. te Dien Bosch de 40.000ste cursist af geleverd. Voor de bouwnijverheid en me taalnijverheid zijn deze opleidingen van niet te onderschatten betekenis. De aarzeling en het misverstand, welke met name in kringen der bouwnijverheid bestaan ten opzich te van de opleidingsmethode op de R.W.P., kunnen slechts worden overwonnen worden door verfij ning in de methode en door het be vorderen van een goede sfeer in de samenwerking tussen opleiding en bedrijfsleven. In de na de bevrij ding heersende behoefte aan vak bekwame mensen, moest een snelle en efficiente opleidingsmethode worden gezocht, die in degelijkheid niet mocht tekort schieten. Met de opleidingsmethode, zoals deze op de Rijkswerkplaatsen werd uitgewerkt en' die zeer bepaald als aanvullend moest worden beschouwd en nog steeds als zodanig wordt aange diend kon de eerste stoot worden opgevangen. Het ging er immers om: hoe vullen wij dit door de oor logsomstandigheden veroorzaakte tekort aan vakbekwame mensen, zo spoedig mogelijk aan. EXPERIMENTEEL KARAKTER. Uet experimentele stadium in de opleidingsmethode is nog niet verlaten. De methodiek van de R.W.P.'s heeft inderdaad zijn vaste grondslagen, de uitwerking daaren tegen is een zaak van voortdurende vernieuwing en van voortdurende aanpassing aan de inzichten en de behoeften van het Nederlandse be drijfsleven. Het is trouwens de vraag of de scholing van volwasse nen, die naar de aard van haar ob ject steeds experiment is, wel in 't stadium van consolidatie kan en mag komen. Het is immers zo, dat het programma steeds weer moet worden aangepast aan de eisen en behoeften van het bedrijfsleven en dat anderzijds de opleiding zeer sterk individueel moet zijn gericht. Vandaar dan ook dat de leiding van de R.W.P.'s gaarne kritiek ontvangt van oud-cursisten en buitenstaan ders. Een van de aantrekkelijke en waardevolle kanten van deze R.W. P.'s is dan ook, dat zij in deze elf jaren niet gewoon geworden is en niet in systematiek is verstard en vastgelopen. Daarvan profiteert zo wel de cursist als het bedrijfsleven. BLIJVENDE BETEKENIS. Men zou de vraag kunnen stellen of het geen aanbeveling verdient de scholing op de R.W.P.'s te be ëindigen, gezien de thans heersen de volledige werkgelegenheid. Hier op moet met klem ontkennend wor den geantwoord, omdat blijkt dat de functie van het instituut der R.W.P.'s niets van haar betekenis heeft ingeboet. De eerste, beperkte taakstelling moge dan vervuld zijn, er zijn in Nederland nog vele men sen die in het beroep dat zij kozen de boot gemist hebben. Er zijn ook nog veel ongeschoolden, die, wan neer zij op de juiste wijze en over eenkomstig hun aanleg zouden wor den opgevangen, in het produktie- proces een waardige en waardevol le plaats zouden kunnen innemen. De scholing, welke de R.W.P.'s bie den, geeft hun daartoe volledig de kans, vooral in een tijd van hoog conjunctuur. Deze scholing moet dan ook niet gezien worden als een soort bezighouderij van werklozen in een tijd van laagconjunctuur, maar als een noodzakelijke bijdrage tot de stabiliteit van de Nederland se economie. AANMELDING EN OPLEIDING. [legene die een opleiding tot vak- u man wil volgen aan een der R.W.P.'s, kan zich daartoe aanmel den bij het arbeidsbureau, in welks rayon de woonplaats gelegen is. De minimum-leeftijd is 18 jaar, een maximum-leeftijd is niet gesteld. De oudste cursist die aan een op leiding in de R.W.P. te Den Bosch heeft deelgenomen, was 52 jaar. De betrokkene wordt eerst door de af deling Beroepskeuze getest en kan bij gunstig resultaat gratis een vak opleiding volgen. Zij, die toegelaten en zij die tijdens de opleiding voort durend beneden de minimum-pres tatie bliiven, worden van de cursus verwijderd. Dit laatste komt prak- beroepskeuze betrouwbaar mag worden genoemd. De opleiding heeft een sterk in- tisch niet voor, zodat de test inzake dividueel karakter, zodat men niet behoeft te wachten op de aanvang van een nieuwe cursus, doch direct kan beginnen. De duur der cursus varieert tussen 5 maanden en Wz jaar. GEEN VOLLEERD VAKMAN. [Ie cursussen, welke door vakmen- sen zijn opgezet, leren wat in het middelgrote bedrijf gevraagd wordt. Het gaat er dus uitsluitend om de vakmoeilijkheden te overwinnen en een grondslag te leggen, met be hulp waarvan de cursist zich in het vrije bedrijfsleven verder moet be kwamen. De cursus is geheel gericht op de praktijk, terwijl de cursist te vens wordt onderwezen in het teke ning lezen. Er wordt gewerkt op kwaliteit en tempo. De heer Alers legde er dan ook de nadruk op, dat een cursist die de opleiding verlaat, geen volleerd vakman is. Hij staat pas aan het begin. Daarom wordt er aan het einde van de cursus geen diploma uitgereikt, doch enkel een ontslagbewijs, waarmee de cursist zich bij de werkgever kan vervoe gen, die dan nadere inlichtingen omtrent de sollicitant kan inwinnen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Eerst wanneer de cursist een jaar in het vrije bedrijf werkzaam is ge weest, kan hij op de R.W.P. een examen afleggen, waarvoor hem dan, bij gunstig resultaat, een di ploma wordt uitgereikt. Dat de cur sussen inderdaad de vereiste dege lijkheid bezitten, moge blijken uit het feit, dat 80% van de afgezwaai de cursisten in het vrije bedrijf werken, overeenkomstig het beroep dat zij op de R.W.P. hebben geleerd. De R.W.P. in Den Bosch telt mo menteel 68 cursisten voor metaal, 66 voor de bouw en 28 voor metse len. Vooral voor de cursus metselen zijn de aanvragen zo overstelpend, dat men 20 gegadigden op de wacht lijst heeft moeten plaatsen. Op deze R.W.P. zijn verder 9 displaced per sons werkzaam, die afkomstig zijn uit de Duitse en Oostenrijkse vluch telingenkampen. Ook deze mensen, die vooral te kampen hebben met taalmoeilijkheden en die al sinds jaren uit het vak zijn en dikwijls geheel andere methoden geleerd hebben, wil men door deze oplei ding een waardige en waardevolle plaats in onze maatschappij bezor gen. VERGOEDINGEN. Tijdens de opleiding wordt een loondervingsvergoeding uitge keerd. Gehuwden en andere kost winners van 21 jaar en ouder ont vangen een vergoeding, welke ten minste gelijk is aan de uitkering welke zij bij werkloosheid krach tens de Sociale Voorzieningsrege- lihg-A zouden ontvangen. Voor on- géhuwden, kostgangers en thuis wonenden zijn vergoedingen vast gesteld, welke variëren naar leeftijd en klasse van de gemeente waarin de R.W.P. gevestigd is. Voor bijzon dere prestaties wordt bovendien nog een premie, variërend van 1.50 tot 3.50 per week toegekend. Ook reis kosten welke men moet maken om de R.W.P., waar men de opleiding ontvangt, te bereiken, worden ver góed. De sociale voorzieningen ge durende de opleidingstijd zijn vrij wel gelijk aan die, welke voor het vrije bedrijf gelden. OPLEIDINGSMOGELIJKHEDEN. I n de R.W.P. te Den Bosch kan men worden opgeleid voor: metselaar, timmerman, beton-timmerman, ter- razzobewerker, stukadoor, schilder (alleen voor applicanten, dus voor hen die al enige bekwaamheid be zitten), bankwerker en constructie bankwerker, draaier, precisie-bank- werker, elektrisch lasser en auto geen lasser. Ma de uiteenzetting van de heer Alers, werd een excursie ge maakt door de werkplaatsen, waar men een duidelijk beeld kreeg van de praktische en theoretische oplei dingsmethode. Men was na deze in teressante excursie algemeen van mening, dat door deze belangwek kende voorlichting veel misverstan den en vooroordelen ten aanzien van de opleidingsmethode op de R.W.P.'s uit de weg waren geruimd. De heer v. Est onderstreepte ten slotte nog eens de grote betekenis van de R.W.P.'s, waar de scholing van de volwassene zich voor een groot deel afspeelt. Het doel, aldus de heer v. Est, is om te komen tot meer vakmanschap. Hij zag deze vakopleidingen als een ketting reactie, want hoe meer vaklieden er zijn, hoe meer mensen zich tot een vakopleiding aangetrokken zul len voelen. En dit zal tenslotte lei den tot de opheffing van het tekort aan arbeidskrachten in vele voor name bedrijfstakken. £)e raad der gemeente Heusden kwam donderdagavond voor het eerst in het fraaie nieuwe ge meentehuis in vergadering bij een. Het overgrote deel van deze vergadering twee uur en een kwartier werd in beslag geno men door een behandeling met gesloten deuren van een interpel latie van een zestal raadsleden over het feit dat B. en W. zou den hebben beschikt over een herbouwplicht van de gemeente zonder de raad hierin te kennen en dat men was overgegaan tot de bouw van een woning zonder de toestemming van de raad. Het voorstel om dit punt in besloten vergadering te behandelen kwam van de heer Rijken. Hoewel de heer van Herpt hier fel tegen ge kant was, bleek bij stemming dat de meerderheid van de raad zich achter het voorstel van de heer Rijken schaarde. Overigens bleek uit de notulen dat dit punt in be handeling was geweest tegelijk met een voorstel tot de boiiw van 25 andere woningen. Tenslotte kwam men tot het besluit om de woning normaal af te bouwen en na gereed komen te verkopen. Dit laatste op een voorstel van de heer Rijken, dat met 7 tegen 4 stemmen werd aan genomen. Tegen stemden de bei de wethouders, de heren v. Herpt en van Oyen. Een voorstel van de Heusdense voetbalclub om de Oude Wiel te dempen en het terrein te bestem men voor voetbalveld, zal wor den aangehouden tot het advies van de Rijkswaterstaat hierover binnen is. De heer Verschuren meende gehoord te hebben dal de club het oog had laten vallen op de oude vuilnisbelt en wenste een nadere bestudering van deze mogelijkheid waarbij de heer Rij ken zich aansloot. Omdat er meerdere malen on aangenaamheden plaats hebben tussen buren op de Singel, zul len er op verzoek van een aan tal bewoners betonnen schuttin gen als afscheiding tussen de tuinen worden aangebracht. Het voorstel van B. en W. om het restant bouwvolume, zijnde 7 woningen, als volgt te béste den 2 in de Pelsestraat, 2 in de Putterstraat, 1 in Herpt op het kermisterrein en 2 in Hedikhui- zen nabij de schoolweide, en de uitvoering hiervan in handen te geven van architect van Gerwen, ontmoette bezwaren bij de heer Rijken. Omdat het hier gaat vooral wat de Pelsestraat be treft, om de opvulling van be langrijke gaten, wilde hij een en ander in handen geven van een stedebouwkundige. Men moest, aldus de heer Rijken, niet over haast te werk gaan. Er was z. i. nog alle tijd om een en ander nader te bekijken, omdat door G. S. nog niet om opzending der plannen was gevraagd. De voor zitter waarschuwde er voor om deze zaak niet al te lang aan te houden, daar anders het gevaar bestond dat dit volume zou ko men te vervallen en hij wilde zelfs nog verder gaan door aan de raad voor te stellen B. en W. te machtigen om, indien het ad vies van de stedebouwkundige te lang op zich laat wachten, deze 7 woningen in Oud-Heusden neer te zetten. 'Met algemene stemmen werd de heer P. Geurts benoemd tot regent Godshuizen ter voorzie ning in de vacature door het overlijden van de heer G. P. A. de Wilt. Het voorstel van B. en W. om de heer L. A. J. Groen te benoe men tot klokkenist en tevens beiaardier, werd door de raad goedgekeurd Tevens machtigde de raad B. en W. om een rege ling te treffen inzake de belo ning, welke B. en W. afhankelijk wilde stellen van de prestaties. Deze regeling zal bij wijze van proef een jaar gelden, daarna zal een vaste regeling getroffen wor den. Tenslotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan een voorstel tot verlegging van de Bernsedijk in verband met de uitbreiding van de Scheepswerf en tot vaststel ling van een krediet voor het bouwrijp maken van deze grond. Tevens werd besloten om aan de Scheepswerf een terrein, groot 5600 m2, te verkopen tegen de geldende prijs. I Nog een paar dagen, vrienden, en dan gaat ge moeder weer in de bloemetjes zetten. Ge doet dat nu al sinds jaar en dag en ge doet dat met het grootste plezier, omdat ge allemaal een heel groot zwak voor moeders hebt. En wat dat betreft, bent ge dan net als wij, alhoewel wij van mening zijn dat moeder er bekaaid vanaf komt als er maar één moederdag in een jaar is. Wij be doelen dat ge moeder best vaker in de bloemetjes moogt zetten, omdat ze dag in dag uit voor u in de weer is. Maar omdat wij niet alle moeders in de bloemetjes of in de gebakjes kunnen zetten de bloemen- en gebakman zouden dat natuurlijk wel willen en wij ergens ook wel moeten wij volstaan met een papie ren bloem, die wel heel schameltjes afsteekt bij al die rozen, hyacinthen en tulpen, maar die wij desondanks toch durven aanbieden, in alle eer bied en met de beste wensen, j Wij willen hier niet gaan becijfe- ren hoeveel kilometer moeder per week aflegt, trap op trap af, van voor naar achter, van de kruidenier naar de slager; hoeveel meter draad ze per jaar vernaait, hoeveel boter hammen ze snijdt, hoeveel broeken, sokken en hemden ze wast, hoeveel piepers ze jast, hoeveel jurkjes ze recht trekt, hoeveel kousen ze stopt en hoeveel bedden ze opmaakt. Wij laten dat allemaal over aan de sta tistici, maar wij geloven wel dat men dan tot respectabele getallen komt. Getallen die meer betekenis hebben dan de bewapeningscijfers, waarmee onze vrede geconsolideerd wordt. Getallen ook die belangwek kender zijn en u meer moeten in teresseren dan het gezeur der kran ten over Kelly en Rainier, die hon derd miljoen frans tegen hun hu welijk hebben aangegooid, waarvan de hongerende mensen in andere del envan de wereld geen stuiver baat hebben gehad. Ge moogt u deze week dan ook gerust eens ver diepen in de zorgen van al die moe ders van hier tot Eniwetok, waar de Amerikanen eerdaags weer gaan experimenteren hoeveel mensen er met één waterstofbom om hals ge bracht kunnen worden. Ge moogt u gerust eens afvragen hoe al die moeders het klaarspelen om de boel gaande te houden. De uitslag van dat onderzoek is belangrijker dan die van NederlandIerland. Ga eens na deze week wat een moeder zo al op één dag doet en ge komt in negentig van de honderd geval len tot de dekselse ontdekking dat ze eigenlijk nooit klaar is. Wat dat betreft is ze net een journalist, die mensen zijn ook dag en nacht in touw (ja, ja!). En als ge dat dan allemaal ge daan hebt, dan komt ge, wedden wij, zondag een uur eerder uit uw bed om het huis, haar werkplaats, eens feestelijk te versieren. En als ze dan met bonzend hart naar be neden komt meisjes komen altijd met bonzende harten naar een feest dan staat ge daar met een knots van een bloemstuk om haar te hul digen, die alle wedstrijden gran dioos gewonnen heeft. En ge hoeft daar niet bij te speechen, want ze weet precies wat ge zeggen wilt maar niet kunt, en ge weet: in woorden zit hem 'm niet. Zondag moet er dan maar eens flink in de bus geblazen worden, vrienden, (ja, lacht u maar H.H. Winkeliers, het zij u gegund!) want slechts eenmaal per jaar is er een tweede zondag in mei. En van ons, moeders, de allereer ste prijs envooruit dèr dan een zoen. 1 In onze Heren-mode afdeling vindt U alle bijbehorende ar tikelen zoalsOverhemden, Sokken, Zelf binders, enz. Hogesteenweg 14 's-HERTOGENBOSCH i Daar er voor de vaders voor lopig nog niets te huldigen valt, zoeken wij ons heil maar bij een buitenbeentje in de geregelde voort gang der dagelijkse dingen. En daarvoor moeten we natuurlijk naar Amerika, waar men wel iets dols gewend is. We zien dan, vrien den, dat Barbara Clark uit Detroit van haar man is weggelopen. Dit moge in Amerika dan al niets bij zonders meer zijn men is daar eerder verbaasd over 25-jarige hu welijksfeesten de reden die Bar bara had, is toch ook voor dit „ver lichte" land iets nieuws. De man van Barbara was namelijk een en thousiast judo-beoefenaar, hij stond er zogezegd mee op. en ging ermee naar bed. Barbara had daar niets tegen, zolang hij deze kunsten niet op haar probeerde. Mijnheer Clark deed dat ook niet blijkbaar wist hij wel dat vrouwen zelfs tegen ju do nog iets weten maar hij had de gewoonte om iedereen die bij hem op bezoek kwam ongevraagd een paar maal in de heupzwaai te nemen. Ge begrijpt dat het meren deel der gasten een dergelijke ont vangst niet bijster apprecieerde, rechtsomkeerd maakte en zich nooit meer liet zien. Dit verdroot Barba ra zozeer, dat zij ook de benen nam en zich waarschijnlijk ook nooit meer zal laten zien. 1 De rechter in Passaic in de staat New Yersey heeft onlangs een stelling verkondigd die wij al jaren geleden (vergeefs) naar voren heb ben gebracht. Hij zei namelijk te gen chauffeur Sproviero: „Men kan niet tegelijkertijd goed kussen en goed chaufferen". U begrijpt wel, dat de fijne nuance ditmaal gelegen is in het woordje „goed". Een kus vereist alle aandacht en neemt ook meestal wel alle aandacht, zelfs in ogenblikken dat 'n kniesorig stem metje in ons zegt: jongen, kijk nou uit! Chaufferen vraagt evenwel ook alle aandacht, wil men tenminste niet tot de geachte cliëntèle van de doodgraver gaan behoren. Combi neert men beide bezigheden, dan komt men zowel wat het een als het ander betreft, tot miserabele resul taten. Ten aanzien van het kussen kan dat de rechter, juridisch ge sproken, weinig schelen, daar op halfbakken kussen geen boete staat, maar op het punt van het chauffe ren trekt de magistraat een rimpel in het voorhoofd en tikt u op uw beursje. Aldus verging het onze vriend Sproviero, die met zijn auto tengevolge van kussen onder 't rij den gevaarlijke slingeringen ge maakt had. Sproviero trachtte zich te verschonen door te zeggen: „Ik kuste haar niet, zij kuste mij". De rechter, wijs en ervaren ook op dat punt, antwoordde hierop dat dit aan heit feit van het kussen noch aan 't chaufferen iets afdeed. Wij zijn het hiermee van harte eens, want laat vriend Sproviero ons nu niet wijs maken dat hij het niet leuk vond. BEKEURINGEN OP DE WEG (voor verkeersovertredingen) MET 60 pCt TOEGENOMEN. Uit de tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is thans gebleken, dat de grote acties tegen verkeersovertredingen, die rijks- en gemeentepolitie vorig jaar hebben gehouden in de maanden februari, maart, juni, juli, november en de cember, het aantal processen-ver baal op en langs de weg met 60 per cent omhoog hebben gestoten. In 1954 werden 536.200 weggebruikers bekeurd, vorig jaar 871.731. TOENEMENDE STIJGING DER CONSUMPTIE. 9~) Na een periode, waarin de con sumptie van de Nederlandse bevol king vrijwel op gelijk niveau bleef, is in 1953 een stijging begonnen, die thans nog voortduurt. Tussen 1953 en 1955 steeg de con sumptie per hoofd met niet minder dan 10 pet. Het Centraal Bureau voor de Statistiek wijst er in het laatst verschenen maandschrift op, dat de stijgingsgraad van de con sumptie sinds enkele maanden voor het eerst na de oorlog die van de industriële produktie over treft. Over de samenstelling van de consumptie worden interessante bij zonderheden gegeven. Voor de meeste produkten blijkt de con sumptie in genoemde periode toe genomen te zijn (uitzonderingen o.a.: maatkleding en schoenrepara ties). De grootste stijgingen komen voor bij de duurzame consumptie goederen, zoals kleding, woningtex tiel, rijwielen, andere vervoermid delen en elektrische apparaten.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1