WAALWIJK succes Kajotters Drumband z Koop'n mooie BRIL bg voor do Waalwijkse DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 MEI 1956 2 Neem nu een verstandig besluit Brillenspecia/ist VAN MA AR EN WILDE VAART Heuvelstraat Tilburg ra nó& Loonopzand VIER DODEN EN TWEE GEWONDEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG. De onbewaakte overweg bij Heer- Maastricht op de spoorbaan Maas trichtEysden, waar verleden jaar oktober twee mannen door 'n trein gegrepen en gedood werden, heeft wederom vier doden geëist. Om 18.20 uur heeft op deze overweg de D-trein AmsterdamBazel 'n volks wagen gegrepen van een Luxem burgse familie uit Walferdange. De inzittenden waren: de heer A. Meyer, 41 jaar oud, zijn zoontje Johnny Meyer, 6 jaar, zijn vrouw mevr. Meyer-Michels, zijn schoon moeder Josephine Kohl en de 47- jarige mevrouw Peiffer-Engel. De drie dames werden vrijwel op slag gedood, terwijl vader en zoon Mey er zwaar gewond werden. De familie was blijkbaar op va kantie in het zuiden en moet van de hoofdweg zijn afgeweken. De volks wagen werd aan de achterzijde ge grepen en 20 meter meegesleurd. De inzittenden werden uit de auto geslingerd en kwamen langs de spoorbaan terecht. Pater Belt, rec tor van het vlakbij gelegen woon wagenkamp, heeft de slachtoffers de laatste heilige sacramenten toe gediend. Dr Neven en mej. T. Pe pels, sociaal verzorgster van het woonwagenkamp, verleenden de eerste hulp. De slachtoffers werden naar het ziekenhuis St Annadal overgebracht, waar het zoontje la ter aan zijn verwondingen is be zweken. Mr. Ch. Nuis, substi tuut-officier van Justitie, was bü de sectie, die in de late avond verricht werd, aanwezig. BLOEDBAD IN MAROKKO. Reeds 35 doden. In Marrakesj (Marokko) hebben ernstige revolutionaire woelingen gewoed, waarbij in totaal 35 men sen, vroegere ondergeschikten en medewerkers van El Glawi, pasja van Marrakesj, op beestachtige wij ze zijn vermoord. Dit is nog maar een voorlopige verlieslijst. In Ma rokko noch in Frankrijk was men voorbereid op deze uitbarsting van haat, die de blinde wraakzucht ver tolkte van de bevolking van Marra kesj. R.K. WAALWIJKSE ATHLETIEK VERENIGING W.S.C. Bovenstaande vereniging zal dit seizoen de volgende wedstrijden, organiseren, die officieel vastgesteld zij op de data's: 21 mei wedstrijd junioren; 24 juni wedstrijd heren en jon gens; 5 augustus wedstrijd dames en meisjes; 23 september 2de nationale bos- loop. Andere verenigingen kunnen dus met deze data rekening houden. Zoals reeds is aangekondigd, heeft de Waalwijkse Sacramentsprocessie plaats op 3 juni en het Zomerfeest van Waalwijks Belang op zondag 17 juni. AUTO-ZEGENING TE WAALWIJK. Uitgaand van de R.K. Handels reizigers-vereniging „St. Cristoffel" zal de jaarlijkse auto-, motor- en bromfietszegening plaats hebben op het Raadhuisplein te Waalwgk op zondag 13 mei a.s. van 12.00 tot 13.00 uur. De opstelling geschiedt in de Sta tionsstraat. VOORNAME DODENHERDENKING Vrijdagavond had de door W. B, ge organiseerde traditionele doden herdenking plaats, die door haar voornaam en sober karakter een diepe indruk heeft gemaakt op al len die eraan hebben deelgenomen. Om circa kwart voor acht for meerde zich op het Raadhuisplein de stille stoet, waarvan het hoofd werd gevormd door de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten der ge meente en door bestuursleden van diverse verenigingen. Pastoor Lam kon bij deze plechtigheid niet te genwoordig zijn, daar hij door de Commissaris der Koningin was uit genodigd om de provincie Noord- Brabant te vertegenwoordigen bij de onthulling van het Nationaal Monument op de Dam te Amster dam. Ook van de heren Jac. Berg mans en H. Hoffmans was bericht van verhindering binnengekomen. De stoet defileerde eerst langs de gedenksteen in de achtergevel van het raadhuis en trok vervolgens door de Grotestraat en de Mr van Coothstraat naar het oorlogsmonu ment in de Burg. Moonenlaan. In de stilte van een bijna zomerse avond had hier een plechtigheid plaats, die door haar strakke sober heid een diepe ontroering heeft te weeggebracht. Na de zeer goed ge blazen „Last Post" door leden van de Harmonie St Crispijn, hield de heer Willem v. d. Mee jr met een zeer fraaie tekst het dodenappèl, waarbij één voor één de namen werden gezegd van die Waalwijkse ingezetenen, die tengevolge van Duitseterreur of oorlogshandelin gen het leven voor de vrijheid heb ben gelaten. Ten slotte zegde de heer v. d. Mee strak en goed het gedicht „De Achttien Doden" van Jan Campert. Een en ander maakte diepe indruk, Na 2 minuten stilte en het zingen van het Wilhelmus door het mannenkoor van de Lie dertafel „Oefening en Vermaak", werd aan de voet van het monu ment een krans gelegd door burge meester Teijssen. namens het be stuur der gemeente, door de heer J. Timmermans namens Waalwijks Belang, door de heer de Jong na mens de Joodse gemeente en een door een deputatie van het Nederl. Rode Kruis, afd. Waalwijk, en ten slotte voegde vele burgers daar hun bloemen bij. De plechtigheid werd besloten met een défilé langs het monument. Deze voorname herdenkingsavond vond een illustere bekroning in de uitvoering van Mozarts Requiem, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" en het versterkte Waal wijkse Orkest in de Gecroonde Leersse. Het was een uitvoering die op een hoog peil stond en dit was wel in zeer belangrijke mate te danken aan de voortreffelijke so listen Nel Dupont, sopraan, Rijkje Wolleswinkel, alt, Rinus Hessel- berth, tenor, en Harry Vesters, bas. Zij hebben allen op bekwame wij ze voldaan aan de hoge solistische eisen welke dit moeilijke werk stelt. In deze woorden van lof moge ove rigens ook het koor en orkest ten volle delen, al willen wij hierbij opmerken dat wij bij het orkest bij een volgende gelegenheid gaarne zo mogelijk een ietwat compacter volume zouden willen constateren. De heer Louis Sars, in wiens han den de algehele leiding berustte, heeft zich gekweten van een reu zentaak op een wijze die bijzonder groot respect afdwingt, en wij mo gen dan ook van harte hopen dat hij het volgend jaar weer de tijd, dé gelegenheid en de medewerking zal vinden voor de uitvoering van dit werk, waarmee Waalwijk een dag besluit, die uitgroeit tot een schone en zinvolle traditie. Heemkundig Genootschap „Midden-Langstraat e.o." WERKVERGADERING <:P: I Op een kaderbij eenkomst in de cember 1955 van de Kringbesturen van „Brabants Heem", werd de op stelling van een vragenlijst bespro ken betreffende de begrafenis-ge- bruiken in onze provincie. Deze vragenlijsten zouden inhouden: alle volksgebruiken, bijgeloof en folk lore, die er maar bestaan op het platteland, maar ook in de steden, 1 zowel vroeger als nu. Veel is er in onbruik geraakt; ook is er veel ver- thans niet meer spreekt. Er is zo veel wat men thans nog toepast te rug te voeren naar de goede oude tijd, waarin de bewoners van een streek of dorpsgemeenschap zeer sterk aan elkaar verbonden waren, waarbij zij samen hun doden be groeven, voor hen baden en hen hen beschermden voor „het boze" wat aan hun overledenen nog zou kunnen worden aangedaan. Voor onze omgeving is er nog slechts heel weinig overgebleven. Dit komt om dat deze streek zich sterk ontwik kelde in verband met industrialisa tie. De omstandigheden pasten zich bij het nieuwere aan, met als ge volg dat het oude verdween. In deze vragenlijsten komen o.a. voor: wat men hier zou verstaan on der het dodenlicht, de burenplicht bij het sterven, het afleggen, het bidden en het bewaken van 't stof felijk overschot. Ook vraagt men naar gebruiken bij de begrafenis door de buren, naast de oude ge bruiken van Gilden en Broeder schappen, en huidige nieuwe gege vens door verenigingen e.d. Kent men niet meer het gebruik van het „lij^strootje", een bun deltje stro waaromheen een zwarte rouwband, waarop werden gelegd 3 of 5 bakstenen, dat daarna gede poneerd werd voor het huis waar een overledene was? Op veel plaat sen is dit nog in gebruik. Op andere plaatsen is het stro met stenen ver vangen door een balkje een plank jes. Voor Waalwijk was tot 1918 het lantaarntje bekend, dat „uithing" aan een sterfhuis. Op het platteland vervoerde men de doden op een boerenkar. Eerst werd stro uitgestrooid en daarop de kist geplaatst. Kwam men op een kruispunt van twee landwegen, dan bad men daar enkele ogenblikken (naar heidense gewoonten) om de boze geesten, die de lijkstoet kruis ten op dit punt, te weren. In vele dorpen zijn nog wegen bekend, die de naam aan lijksteeg, dode-akker, dodesteeg enz. dragen. Dit zijn nog toponymen, die wijzen op gebruiken, verband houdende met de begrafenis-rituelen. Dit zijn slechts enkele voorbeel den van hetgeen in de vragenlijsten voorkomt. Veel vragen staan er in, en moeten zo mogelijk allen bespro ken worden. Het Kringbestuur van „Midden- Langstraat e.o." zal vrijdagavond om 8 uur in het Bejaardenpaviljoen aan het Wandelpark te Waalwijk met enige ouden van dagen deze lijsten doornemen, waarbij de leden van de Kring uit Waalwijk wórden verzocht zoveel mogelijk aanwezig te zijn. Voor Loon op Zand en Kaatsheu vel komt een aparte avond aldaar. De leden kunnen de vragen stellen en alle notities maken die zij en de ouden van dagen daar vertellen, opdat voor de streek goede gege vens worden doorgezonden naar de redactie van „Brabants Heem", die op haar beurt deze aanwendt voor de samenstelling van een werk, spe ciaal voor Brabant gemaakt, i.v.m. de begrafenis-rituelen. Leden van de Kring „Midden- Langstraat e.o.", werkt hieraan mee. Ook Waalwijk kan een schat van gegevens leveren. Deze werkvergadering zal 't slot zijn van het winterseizoen. Voor de a.s. maanden zullen weer excursies worden georganiseerd. CONTACTGROEP HANDEL EN INDUSTRIE. Professor dr F. J. P. van Dooren, hoogleraar aan de Economische Ho geschool te Tilburg, zal op de con tactavond, welke de Contactgroep voor Handel en Industrie voor vrij dag 11 mei a.s. heeft belegd, een le zing houden over het onderwerp „Kennen en beoordelen der arbeids prestatie". GESLAAGD. Voor het examen typen slaagden te Eindhoven onze stadgenoten Joke v. Hilst en M. Duyvelaar. SALARISVERHOGING! KINDERBIJSLAG Vughterstraat 25 Den Bosch - Markt 32 Tilburg - Nwe Ginnekemtr. 23 Breda WIELERCLUB „OLYMPIA". De Wielerclub „Olympia" zal op zondag 13 mei a.s. haar 4de Spoor baan-criterium organiseren achter zware motoren (500 c.c.) in vier se ries van 25 km. in 12 ronden, voor onafhankelij ken en amateurs. Onder de deelnemers kunnen wij noemen: W. Vreeswijk, winnaar '55, G. Verhoeven, winnaar 1954, v. d. Pluijm, Rutten, G. Pos, Fr. Libregts, L. Coehorst, K. Verstraeten. P. de Veer e.a. Om half 4 starten de adspiranten over 20 km. in 10 ronden. De wedstrijd wordt verreden on der het reglement der K.N.W.U. Licentie H. Lammers. Voor het publiek is het parcours geheel te overzien. De Kajotters Drumband van Waalwijk ging zaterdag 5 mei vol goede moed, doch met angst en vreze naar het Drumbandcon cours, dat gehouden werd te Vrij- hoeve-Capelle. Na een korte mars door Vrij- höeve-Capelle trok men naar het concoursterrein, hetgeen nu niet bepaald aan de beste eisen vol deed. Na een kort woord door de voorzitter van de Fanfare „Sire- na" waarin deze dank bracht aan aan de secretaris van de Kaj ot ters-Drumband, de heer Schiiur- mans, voor het werk om dit con cours te doen houden, kondigde de jury het aanvangstijdstip aan en werd de volgorde als volgt vastgesteld. 3e afd.: Jeugddrumband „Jeru zalem" uit Tilburg; Drumband „Concordia" Loonopzand; Jeugd drumband „De Parels van Bra bant" uit Oisterwijk. 2e Afd.: Jeugddrumband „Bea trix" uit Dongen. Ie Afd.: Kajotters Drumband Waalwijk; Drumband Volksvlijt 'en Volksvermaak Waspik. Na het bekend maken van de uitslag bleek de Kajotters Drum band met de volgende prijzen uit de bus te komen: le prijs in de le afdeling; de prijs voor het hoogst aantal pun ten van het gehele concours; de tamboer maitre-prijs. De stemming onder de jongens brak na lange spanning los in 'n luid hoera en na nog een mars door Vrijhoeve-Capelle te hebben gemaakt trokken zij luid zingend huiswaarts. Het bestuur had voor 't avond programma de jaarvergadering uitgeschreven, waarbij alle ou ders van de leden waren uitgeno digd, zodat allen omstreeks acht uur verzameld waren in het Ge meenschapshuis te Baardwijk. Hier waren inmiddels reeds en kele bloemstukken gearriveerd, o.a. van Waalwijks Belang, van de Harmonie St. Jan, van de ou ders en andere. Het voltallig be stuur van de Harmonie St. Jan kwam het bestuur en leden hun gelukwensen aanbieden met de behaalde successen en memo- reerde de goede verstandhiuding die er bestond tussen de drum band en de harmonie. Namens de ouders sprak dhr. de Peffer en deze sprak de hoop uit dat de Drumband op deze weg voort mocht blijven gaan en dat de ouders in de gelegenheid ge steld zouden mogen worden het grote concours om de wisselbe ker van Nederland mee te mogen beleven. Nog talrijke personen kwamen de drumband in de loop van de avond feliciteren. Het programma van de avond werd verder gevuld met enkele films, waarin de leden van de Kajotters Drumband zichzelf door de straten van Waalwijk konden zien marcheren. In het jaarverslag van de se cretaris werden de gebeurtenis sen gememoreerd van het jaar 1955, de diverse marsen welke gehouden werden, de mars te Eindhoven bij het Sociaal Eco nomisch Jeugdcongres, de mars van de Belgisch-Nederlandse dag te Tilburg, de deelname aan de concoursen te Oisterwijk en Den Bosch, en het concours om de hoogste plaats van de Kajotters- Drumband. De prijzen welke hierop behaald werden en tot slot een overzicht van het grote concours op 25 september," dat ondanks de regen voor zover het 't concours betreft, schitterend geslaagd was. De secretaris ging vervolgens over tot zijn functie als penning meester en gaf hier een uitvoe rige uiteenzetting van het finan ciële gedeelte, waaruit bleek dal er aan totale inkomsten en uitga- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door ALLAN PENNING. 8). Hij zou de partij, waarop hij nog een flink tijdje te wachten zou hebben, toch maar direct afsche pen en de duiten er voor, zoals hij het noemde, even van de bank lenen. Maar, er bestaat ook een andere uitdrukking voor Hij liet een stelletje kisten vul len met dezelfde dichtgesoldeerde blikken, waarin vanille werd verscheept. Alleen, er zat geen vanille in, maar een partijtje steengruis, oude kranten en weet ik wat voor een andere rommel. Maar het gewicht klopte zo on geveer en de gewichtennota met een keurige specifcatie van elk blik, bruto, tarra en netto, zag er uit, of alles prachtig in orde was. Het was een document ge worden, waaruit het werkelijk genie van Tony Duvenaire als schrijver van fictie, duidelijk bleek. Zijn documentaire crediet, waaronder hij kon verschepen, was renourellerend, zodat er, zo dra hij maar een connossement te pakken had, geen enkele moei lijkheid was, om zijn geldje bij de bank te halen. En dat connos sement, Peter", zei de ingewijde, „was jij blijkbaar zo goed om hem te leveren. Jij hebt hem dus zonder het te weten van de be delstaf gered." „In volle onschuld", zuchtte Peter, „dat kan ik je bezweren. Maar goed, vertel verder. Het is je reinste roman." „Wel", vervolgde de ingewijde, „het was de hoogste tijd, toen hij jou te pakken kreeg, want de da tum, waarop zijn koffie geleverd zou worden, naderde met rasse schreden en Tony realiseerde zo omzichtig mogelijk de rest van zijn bezit en deponeerde al dat contante geld bij één bank. Zijn factuur voor de zending zoge naamde vanille bleek juist het tekort te dekken. Je kan natuurlijk geen connos sement krijgen of er moet een schip zijn en op dat ogenblik was er toevallig geen versche- pingsgelegenheid voor Frisco, noch direct, noch met overla ding. Een mannetje als Duvenai- ven geweest waren van 6711.79 en het doet nog meer verbazen, dat in het jaar 1955 geen enkel kasverschil bleek ontstaan te zijn. Uit het verslag bleek verder dat het grote concours door 't slech te weer een schadepost opleverde van 710.12, terwijl de grootste steun voor de drumbamfwas de donateurs, in totaal 972 perso nen met een totaal bedrag van 1091.50. Een uitvoerig verslag van de jaarverslagen werd uitgereikt aan alle aanwezigen. De voorzitter, de heer Burman- ie, dankte de secretaris-penning meester voor de goede verzor ging van het secretariaat en van de kas. De avond werd verder in goe de stemming doorgebracht onder het genot van een heerlijk biertje en een rokertje en allen gingen node huiswaarts toen het uur van vertrek was aangebroken. R.K, E.H.B.O. ST. RAFAËL. Donateursaetle. k... Gjr* in verband met de diverse .acties die de afgelopen maanden werdten. gevoerd, is de donateursactie van de R..K EHBO Sl. Rafael alhier enigszins verschoven, i evens wil men dit jaar de bevolking tan Loonopzand d.m.v. deze perspubli catie ter kennis brengen dat in de maand mei deze actie wordt gevoerd. Eenieder is het doel der EHBO bekend en be hoeft het geen betoog, dit nog eens uit een te zetten. Wij willen .alleen dit werk aanbevelen bij alle inwoners, in elk ge zin en in elk bedrijf. In het afgelopen jaar heeft deze ver eniging menige keer bij grotere of klei nere ongevallen klaar gestaan en aan di verse personen en gezinnen hulp gebo den. Dit alles doet zij belangeloos, zon der dat daarvoor iets in rekening wordt gebragcht. Het is immers het principe dat in de statuten der Katholieke Natio nale Bond is gereglementeerd1. Verbandstoffen, dekens, brancards, enz. wordep ter beschikking gesteld bij de te bieden hulp en dit alles is gratis, terwijl het de vereniging geld 'kast. Ver scheidene jaren hebben wij dit reeds per circulaire aan de bewoners meegedeeld, daarom is het, dat wij dit thans opnieuw doen. Het is gberuikelijk geworden. De bedoeling van deze actie is dui delijk, daarom hoopt het bestuur, dat de bevolking ook thans weer een steun-in- de-rug zal zijn voor hen en voor de in standhouding der vereniging. Men zij zich er van bewust, wat aan de EHBO gegeven wordt, dit voor hulpverlening noodzakelijk is en men dus een (ander helpt. t I t De leden der R.K. EHBO St. Rafaël zullen in de loop dezer |maaod de huis aan huis-actie weer dolen en aan diege nen die reeds donateur zijn de nieuwe kwitantie aanbieden. 'Zij die het nog niet zijn zullen worden gevraagd dit alsnog te worden. Het bestuur rekent op aller medewer- king en dankt reeds bij voorbaiat voor deze medewerking. Helpt, opdat de R.K. EHBO ook kan helpen! CONCORDIA'S DRUMBAND, Zaterdag 5 mei nam Concordia's Drumband deel aan het Drumbandcon cours, dat gehouden werd in Vrijhoeve- Capelle en door de Fanfare Sirena bij baar 50-jarig bestaan is georganiseerd. Sedert de oprichting, april vorig jaar, is grondig gerepeteerd, om de eerstko mende gelegenheid aan te grijpen en deel te memten aan een concours. Deze kans heeft de durmbandleiding dan ook waar genomen en .volbracht. Op genoemd con cours kwam zij uit in de derde afdeling en wist daar de lste prijs te behalen met een keurig (gemiddelde van 34J4 punt; de tambour-madtre behaalde 834 punt. De Jury-rapporten waren als volgt; 1. Uitvoering der mars 8-8 lopend, 9-9 staande; 2. lengte pas 9-8 lopend; 3. tempo 98 lopend, 9-9 staande; 4. or delijk gericht 8-9 lopend; tambour-maitre 8/2-8 lopend. Als concoursnusmmers werden gebracht els verplichte mars De Fratiniemars van Teesink, die lop'end is .uitgevoerd en als vrij nummer de Stokkenmars van v. Ve- luwen, die Zij stilstaande maakten. Na bet bekendmaken der uitslagen werd de terugreis gemaakt in verband re, die niet voor een klein zoet oplichterijtje stond, liet zich, dat zal je begrijpen, door zo'n klei nigheid niet weerhouden en toert kwam jij uit de hemel vallen. Dat lunchje, dat hij weggegeven heeft was de beste belegging die hij ooit in zijn leven gehad heeft." „En ik heb de helft nog willen betalen", lachte Peter. „Enfin... vanzelfsprekend was niemand er op bedacht, dat die kisten met wanstaltig dure va nille niets anders inhielden dan een partijtje grint, dat eens de paden van Tony's huis had ge dekt. Maar Tony was al met zijn documenten naar de bank getip peld en had geïncasseerd wat er maar te incasseren viel. En op de eerste juni, klokslag negen uur 's ochtends, werd prompt zijn koffie aangeboden en met een gezicht zo koel als 'n glas ijswater, tekende Tony een chèque voor vrijwel zijn gehele vermogen. Zonder blikken of blozen werd deze door de bank uitbetaald en je begrijpt, dat dat ook al weer als een lopend vuur tje door de markt vloog. In één dag had Tony Duvenaire voor zich de naam van millionnair ge vestigd. De bank jongens, die de enige waren, die wisten dat door uitbe taling van die chèque de rekening van Tony Duvenaire precies op nul gulden en nul centen stond, hielden, zoals een behoorlijk bankier betaamt, hun mond stijf dicht. En niettegenstaande zijn millionnairstitel was Duvenaire toch niet in de juiste stemming. Hij reisde in gedachten met zijn kisten grint mee en zat natuur lijk in doodsangst, dat 't boeltje snel overlading zou vinden in Shanghai en de lading in Frisco zou worden afgeleverd, voordat het 1 juli was en hij zijn mon sterpartij koffie had kunnen doorleveren. De verschepingspa pieren kon hij natuurlijk ^lleen maar tegen contant geld terug krijgen. Rechters, met een openhartig heid, waarvoor zij zich eigenlijk behoorden te schamen, kijken dit soort zaken met een scheel oogje aan en noemen het plat weg op lichting. Tony Duvenaire betitel de het als „pienter" en mensen, die het gulden middenpad bewan delen, noemen het „pienter boe soek". Een kwestie van appreci atieDe ingewijde kwam adem te kort en blies eens'even uit. Peter offreerde hem een si- garet. „Het is wel niet een gouden koker, zoals Tony zwaaide, maar de sigaretten zijn goed, dat kan ik je verzekeren." De verteller nam een sigaret en stak deze met vakkennis aan. Toen blies hij met welgevallen een grote lichtblauwe rookwolk het luchtruim in. „Maar, om op Tony terug te komenbij bofte. De zending bogus-vanille lag een dag of tien te wachten, voordat er in Shang hai scheepsgelegenheid w as en de kisten gruis dobberden nog er gens tussen Honolulu en de Ca- lifornische kust, toen Tony weer geld kon krijgen voor de koffie, die nu al een maand in een pak huis lag te sluimeren. Toen, ge wapend met het geld dat hij op de vanille-documenten had opge nomen, toog hij naar de bank, waar hij een moeilijk half uurtje heeft doorgebracht. 1 Bankiers zijn ook al weer van die vreemde mensen in de ogen van kleine schoftjes als onze vriend en ze willen maar altijd 't naadje van de kous weten. Tony dacht er zo maar af te komen; de duiten terugbetalen en de do cumenten terug laten komen, doch hij vergat dat, waar 't geld uitbetaald was op grond van een bestaand documentair crcdiet, de geleverde bullen niet meer van hem waren en de bankman daar zat als eigenlijke vertegenwoor diger van de koper. Die wilde dan ook wei eens weten, waarom de partij niet mocht worden af geleverd. Betaald en verscheept goed was van de ontvanger en de afzender had er, volgens de ern stige meneer met het gouden brilletje, geen biet meer mee te maken. Het werd een soort van duel, maar hoe Tony ook aanviel, het bankmannetje pareerde met een zekerheid, waartegen niets te doen viel, en tenslotte moest To ny zich gewonnen geven. Met een Soort van gedwongen bravour vertelde hij, hoe de zaak in el- kaar zat en het werd de bankier^ duidelijk, dat hij voor de docu menten, waartegen hij rond 32.489.had betaald, precies 32.485.te veel had gedokt. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2