Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad Waalwijk. STEMMEN BIJ VOLMACHT Ouden van dagen hielden Jaarvergadering 'n ZONNEBRIL D Acht noodlokalen ten behoeve van onderwijs. Middenstand Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. besloot tot BRADERIE ter opluistering van muziekfeesten van St. Crispijn. van Uw eigen glazen. Brillen specialist VAM MA AREN MAANDAG 28 MEI 1956 Uitgever Waalwijk* Stoomdrukkerij Antooa Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week. DE ECHO HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 42 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal I 2.70 franco p. p. AdvertentiepriJ* 10 cent per tc.m. Contract-advert en ties ■pedaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 265, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. M»X. OPGERICHT 1«7» TELEGR.-ADRES „ECHO' De raad der gemeente Waalwijk kwam donderdagavond in open bare vergadering bijeen voor de be handeling van een lijvige agenda, waarvan echter slechts weinig pun ten aanleiding gaven tot het maken van bemerkingen of het stellen van vragen. Allereerst verklaarde de raad zich akkoord met een ontwerp-verorde ning, houdende vaststelling van het aantal opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen op resp. 60 en 30. Het partieel uitbreidingsplan in onderdelen voor de St. Antonius- parochie zal in dier voege gewijzigd worden, dat aan de geprojecteerde nieuwe kerk een meer centraal ka rakter zal worden gegeven. Zij is daarvoor iets meer naar het oosten verschoven en ervoor is nu een ruim voorplein geprojecteerd. Hier door is de groenstrook en de rij flat woningen ingekort moeten worden. Op de plaats, waar in het oude plan de kerk was geprojecteerd, dus te genover de winkelwoningen, komen nu een aantal woningen in drie woonlagen. Ten noorden hiervan waren in het oude plan woningen voor ouden van dagen gepland; op deze plaats zullen nu de 20 wonin gen worden gebouwd, waarvoor de raad reeds de nodige kredieten be schikbaar stelde. Het subsidie ten behoeve van de Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg voor 't jaar 1955, werd van 93.000.gebracht op 94.017.36. Een voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de bouw van een woningwetwoning aan de Akkerlaan ten behoeve van een agent van politie voor het uitoefe nen van permanent toezicht, deed de heer v. d. Hoven de vraag stel len of dit toezicht alleen tot dat deel der gemeente zou bepalen of dat het zich over de gehele gemeen te zou uitstrekken. In het laatste geval was het z.i. beter deze wo ning elders te bouwen. De voorzitter antwoordde hierop, dat de steeds toenemende drukte bij het Hoefsven en het daarbij beho rende recreatiegebied het noodzake lijk maken dat aan het toezicht al daar een meer permanent karakter gegeven wordt. Bedoelde woning is dan ook bestemd voor een agent van politie, die in de zomermaanden in dat deel der gemeente een perma nent toezicht zal uitoefenen. Voor de rest van het jaar zal hij gewoon worden ingeschakeld in de dienst in de overige delen der gemeente. Ten behoeve van de r.k. kleuter school voteerde de raad een bedrag van 4230.60 voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen, klei- tafels e.d. voor de inrichting van 't noodlokaal, waarvoor de raad in zijn vergadering van 23 februari jl. medewerking had toegezegd en die bestond in het aanbrengen van de vereiste verbeteringen in een lokaal van de openbare school, zodat dit lokaal voor 't kleuteronderwijs ge schikt gemaakt kon worden. De heer v. Leeven wenste te weten of het advies van de inspectrice van het kleuteronderwijs omtrent voor noemde aanschaffing al binnen was, en zo niet, of men dan wel tot het verlenen van de gevraagde mede werking kon overgaan. De voorzit ter deelde mede, dat dit advies juist die morgen was binnengekomen en de goedkeuring van bedoelde aan schaffingen behelsde. Goedkeuring van de raad ver kreeg ook het voorstel voor 't ver lenen van medewerking voor de bouw van een aantal noodlokalen ten behoeve van het lager en uit gebreid lager onderwijs. Deze nood lokalen zullen de navolgende be stemming vinden: jongensschool Besoyen 1 noodlokaal meisjesschool Besoyen 1 noodlokaal jongensschool St. Antoniusparo- chie 2 noodlokalen meisjesschool St. Antoniusparo- chie 2 noodlokalen jongens-ulo-school St. Antonius- parochie 2 noodlokalen. Voor het verbouwen der voorma lige tekenschool ten behoeve van de Christelijke school voor b.l.o., voteerde de raad een bedrag van 1.250.per jaar. Zes voorstellen tot aankoop van grond deden de heer v. d. Hoven opmerken, dat de gemeente in 1955 110 ha. grond heeft aangekocht en dat daaraan in 1956 nog wel enkele ha. aan zullen worden toegevoegd. Hij was van oordeel, dat de land bouwende bevolking door deze aan kopen meer en meer in de uitoefe ning van haar bedrijf werd belem merd en hij achtte het dan ook ge wenst dat B. en W. er naar zullen streven om gronden, die in pacht zijn bij personen van buiten de ge meente, bij het beëindigen der pachtovereenkomst in pacht af te staan aan hen, die door de uitbrei ding der gemeente ernstig in de uit oefening van hun bedrijf zijn ge troffen. De voorzitter deelde mede, dat dit streven inderdaad bij B. en W. leeft, doch dat het voorstel van de heer v. d. Hoven minder gemakkelijk te verwezenlijken is als het lijkt. In een onlangs door de gemeente en een pachter gevoerde procedure voor de Pachtkamer, is wel geble ken dat de pachter zeer sterk staat in zijn rechten en dat 't zeer moei lijk is een pacht voortijdig te beëin digen. De heer v. d. Hoven meende, dat men deze pogingen toch zou moeten doorzetten, omdat daardoor bij be trokkenen de overtuiging levend blijft dat hun belangen alle zorg en aandacht van het gemeentebestuur hebben. Grond zal aangekocht worden ten west envan de Akkerlaan, tussen de Elzehweg en het Richtpad, ten wes ten van de Besoyensestraat, in de Binnenpolder van Baardwijk en aan de Meerdijk. Ruiling van grond zal plaats heb ben ten westen van de Besoyense straat en in de Binnenpolder van Besoyen. Goedgekeurd werden ook een tiental voorstellen tot verkoop van bouwterrein en grond aan de Burg. Verwielstraat, aan de Van Assen- delftstraat-hoek Tolstraat, aan de Van Assendelftstraat, aan de Van Duvenvoordestraat, aan de Loon- donk, aan de dr. Mollerlaan, aan de Eerste Zeine, aan het Laageinde, ten westen van de Kerkstraat en tussen de Besoyensestraat en de v. Assendelftstraat. Ten aanzien van de verkoop van bouwterrein aan de v. Assendelft- straat-hoek Tolstraat, merkte de heer v. Leeven op, dat daar reeds druk met de bouw doende is. Hij noemde dit een wel wat voorbarige gang van zaken en vroeg zich af wat er nu zou moeten gebeuren als de raad nu eens zijn goedkeuring onthield aan het onderhavige be sluit. De voorzitter antwoordde hierop, dat de gemeente deze grond des tijds heeft aangekocht van de Erven Couwenberg en deze later heeft doorverkocht aan de heer Spuy- Boei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes mineralen zouten, die Kru schen bevat, wekken, lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. broek, die inmiddels met de bouw is aangevangen op een zgn. regis tratieverklaring. Wat een mogelij ke onthouding van goedkeuring door de raad betrof, wees de voor zitter er op, dat de raad zich des tijds akkoord had verklaard met al le grondprijzen, welke B. en W. ten westen van de Besoyensestraat zou den bedingen. Ten slotte ging de raad over tot het vaststellen van het voorschot op de vergoeding voor bijzondere kleu terscholen over 1956, tot goedkeu ring van een tweetal geldleningen en tot het verlenen van medewer king voor de aanvulling van leer middelen voor het 3e leerjaar der ïle Waalwijkse afdeling van de R.K. Bond van Bejaarden en Gepen sioneerden hield donderdagmiddag jl. in het Park-Paviljoen een alge mene jaarvergadering. Hoewel een en ander toch duide lijk was aangekondigd, was de be langstelling niet groot te noemen. De voorzitter, de heer Th. v. Enge len, sprak in zijn openingswoord zijn verwondering hierover uit. En de wegblijvers hebben ook ditmaal wat gemist, want er zijn behartens- waardige en belangwekkende din gen gezegd. Allereerst door de voor zitter van de Diocesane Bond, de heer Unnik, die een praatje hield over de verkiezingen op 13 juni a.s. Hij begon met een korte uiteenzet ting over de Noodwet Ouderdoms voorziening, die, naar verwacht mag worden, op 1 jan. 1957 zal over gaan in de nieuwe Ouderdomswet. Vervolgens hekelde hij het voeren van propaganda door middel van een zekere persoonsverheerlijking, waarvan de P.v.d.A. nogal graag gebruik maakt. Deze partij schermt in haar propaganda met „de Nood wet Drees" en thans doet ze het met „De Ouderdomswet Suurhoff". Een dergelijke terminologie doet 't voor komen alsof de minister Drees en Suurhoff de doorvoerders zouden zijn van deze wet. Deze voorstelling van zaken is geheel onjuist. Op de eerste plaats komt geen enkele wet in het parlement zonder de goed keuring van H.M. de Koningin, en ten slotte valt of staat een wet met het veto of fiat der Kamerleden. Het iS dus nooit de minister alleen, die een wet doorvoert. En minister Suurhoff heeft niets anders gedaan dan het ontwerp van de Ouder domswet, dat geboren is in de S.E.R. (waarin vogels van diverse pluimage zitting hebben) overgeno men. Met deze wijze van propagan da voeren, die de heer Unnik in strijd met de Grondwet acht, is de P.v.d.A. er in 1952 in geslaagd om verwarring te stichten, omdat velen toen meenden dat zij zonder „Vader Drees" niets zouden krijgen. Dit is natuurlijk te gek om los te lopen. Zonder minister Drees zou alles evengoed doorgang hebben gevon den. De K.V.P. heeft een dergelijke propaganda nooit ter hand geno men, zij heeft nooit geschermd met de „Kinderbijslagwet Romme" en met de namen van Aalberse en Ver schuren, onder wier bewind ook meerdere ingrijpende sociale wet ten zijn tot stand gekomen. De heer Unnik wilde hiermee niets af doen aan de verdiensten van ministers Drees en Suurhoff („het zijn beste mensen"), maar. zij zijn onze prin cipiële tegenstanders. Zij moeten niets van ons katholieke beginsel hebben en wij niet van het hunne. Sprekend over de doorbraakgedach te van de P.v.d.A., zeide de heer Unnik, dat deze alleen gericht is op de afbraak der principiële par tijpolitiek en naar één grote partij toe wil, waarin alle stromingen en overtuigingen verenigd zullen zijn. Wij, aldus de heer Unnik, hebben onze Katholieke Volkspartij echter nodig als brood, want het is wel duidelijk dat wij in die ene grote partij evenveel te zeggen zouden hebben als de Katholieke Werkge meenschap in de P.v.d.A. thans niets! Spreker betoogde dan ook met klem zich thans niet van de wijs te laten brengen door een misleiden de propaganda en hij spoorde ieder een aan over de uitslag van dé stemming bij de Waalwijkse Ouden van Dagen op 13 juni maakte hij zich overigens niet ongerust om over de belangrijkheid van de a.s. verkiezingen te spreken, onder el kaar, thuis en met anderen. Hij zei- de, dat wij katholieken op dat punt veel te terughoudend zijn. Hierna sneed pater Lambertus van het retraitehuis Loyola te Vught een geheel ander onderwero aan. Hij was gekomen om belang stelling te wekken voor de Bejaar denretraite, welke van 47 juni a.s. in Loyola zal worden gehouden. In een pakkend betoog, waarvoor hij als uitgangspunt koos de woor den van de H. Simeon: „Dit kind is een teken tot val en opstanding van velen in Israël", wees pater Lam bertus erop dat deze woorden ook thans nog een even actuele beteke nis hebben. Ik behoef u, aldus pater Lamber tus, niets wijs te maken. Ge kent het leven, de vreugde, het verdriet en de arbeid, maar kent ook uw ei gen tijd! Voor de economie zijt ge misschien afgeschreven personen, voor wie alleen nog maar betaald moet worden, maar voor God is uw leven waardevol en kostbaar. Ont dek dat in een retraite, om te kun nen leven in het uitzicht op Chris tus. Uw leven gaat niet onder in duisternis, maar wordt steeds lich ter en schoner, omdat ge steeds dichter nadert tot Christus. Pater Lambertus wees ten slotte op de buitengewone verzorging, die de deelnemers in Loyola zullen ge nieten (met alle diëten wordt re kening gehouden!). De onkosten van deze retraite bedragen 13.50. Hiervan betaalt de Bond 5.de plaatselijke afdeling 2.en de Retraitepenning St. Jan voor haar leden ook nog 5.zodat voor deze deelnemers de kosten slechts 1.50 (voor 2V2 dag!) zullen be dragen. Voor de deelnemers, die geen lid zijn van Retraitepenning, zal pater Lambertus zich nog in verbinding stellen met de pastoors der diverse parochies. Tijdens de vergadering gaven zich reeds 9 leden op voor deelneming aan deze retraite. De Ouden van Dagen, die aan deze retraite willen deelnemen, kunnen zich nog tot en m.et woensdag 30 mei a.s. opgeven bij de voorzitter, de heer Th. van Engelen. e Waalwijkse r.k. Middenstands bond heeft in zijn vergadering van vrijdag jl. de knoop doorge hakt: er zal een braderie gehouden worden ter gelegenheid van de mu ziekfeesten van de harmonie Sint Crispijn in augustus. Dit besluit is genomen ondanks het feit, dat het overgrote deel der Waalwijkse mid denstanders geen belangstelling voor deze belangwekkende verga dering heeft kunnen opbrengen, daarmee aantonende dat zij eigen lijk weinig voelen voor enige bij zondere activiteit ter gelegenheid van de muziekfeesten van St. Cris pijn. De voorzitter, de heer v. Mil- v. Sprang, noemde de schamele op komst een grote teleurstelling, te meer daar deze vergadering was uitgeschreven, omdat men in een vorige vergadering wegens te ge ringe belangstelling niet tot een be sluit had kunnen komen. Het Ge meentebestuur en Waalwijks Be lang hebben alle medewerking aan deze muziekfeesten gegeven, en 't zou dan ook wel bijzonder onpret tig zijn, als het bestuur van de Mid denstand zou moeten meedelen dat de Waalwijkse Middenstand zich af zijdig wenst te houden. In deze geest sprak ook de heer de Visser-v. Everdingen, die de technische kant van de zaak be lichtte. Het ligt in de bedoeling om een braderie te houden tussen de Mr. v. Coothstraat en de Wilhel- minastraat en tussen de Markt en de Julianalaan. In de vorige ver gadering heeft men hiervoor 20 toe zeggingen kunnen krijgen, hetgeen natuurlijk veel te weinig is om suk- ses te mogen verwachten. Deze tweede vergadering was uitgeschre ven om tot een deelname van min stens 60 middenstanders te komen en daarom had men ook de niet- middenstanders en het grootbedrijf uitgenodigd. Gezien evenwel de zeer geringe opkomst, zag de heer de Visser geen mogelijkheid om tot een oplossing te komen. De heer v. Os noemde het een slag in het gezicht van de Midden stand, indien deze braderie geen doorgang zou kunnen vinden. Ook de heer Meijs noemde het 'n schande tegenover de gemeente en de harmonie, indien de Midden stand zich in deze afzijdig zou hou den. De burgemeester heeft reeds alle medewerking toegezegd (de kraampjes zullen o.m. onder perma nente bewaking staan) en ook te genover St. Crispijn heeft de Mid denstand verplichtingen, omdat de harmonie bij alle voorkomende ge legenheden spontaan haar mede werking verleent. De heer Meijs was evenwel van mening dat deze braderie toch doorgang zou moe ten vinden. Zoveel acties zijn im mers een sukses geworden ondanks geringe deelname. Men kan zich hierbij gerust laten leiden door het overweldigende sukses, dat een braderie in elke gemeente, waar zij is gehouden, heeft gehad. De heer Meijs was echter ook van mening dat de zeer geringe belangstelling voor een belangrijk deel moet ge schreven worden op rekening van een onwetendheid. Men weet niet goed wat een braderie eigenlijk is en hij stelde dan ook voor een an dere, pakkende omschrijving te vinden en hiervoor desnoods een prijsvraag uit te schrijven. De heer Meijs adviseerde om, ondanks de geringe belangstelling, te starten. Op het laatste ogenblik zullen er dan zoals dat gewoonlijk gaat nog wel deelnemers bij komen. Mocht de belangstelling voor deze braderie heel klein blijven, dan zal men zich wellicht beperken tot een ééndagsbraderie in een aanmerke lijk kleiner rayon. Dit enthousiaste betoog was door slaggevend, zodat de muziekfeesten van St. Crispijn zullen worden op geluisterd met een braderie. Het actie-comité zal echter nog heel wat hebben uit te werken voordat alles in kannen en kruiken is. Een en ander zal niet gemakke lijk zijn, omdat het ontbreken van het juiste aantal deelnemers een grote handicap is voor het opma ken van een hanteerbare begroting. Het voorlopig organisatie-plan geeft de volgende punten te zien: de bra derie zal gehouden worden op 13 en 14 augustus, elke dag beginnen de om 3 of 4 uur en eindigende 's avonds om 11 uur. De midden standers, die wonen in het rayon tussen Mr. v. Coothstraat en Wil- helminastraat en tussen Markt en Julianalaan, zullen een kraam voor hun pand kunnen krijgen, de vrije overblijvende ruimte zal worden verdeeld onder de deelnemers, die buiten dit rayon gevestigd zijn, met dien verstande: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Bij een deelne mertal van 70 zal de prijs per kraam (plus zeil, permanente ver lichting en geluidsinstallatie) on geveer 25.tot 30.bedragen (dit is althans een voorlopige ra ming). Verder ligt het in de bedoe ling om deze braderie vergezeld te laten gaan van enkele bijzondere attracties. Nadere uitgewerkte plan nen een en ander is uiteraard geheel afhankelijk van het aantal deelnemers zullen nog ter tafel komen. Hierna kwam de winkelsluiting op bijzondere dagen ter sprake, zo als Goede Vrijdag, Paaszaterdag, Koninginnedag, Bevrijdingsdag, de dag voor Moederdag, St. Antonius- feest, Kerstmis, Allerheiligen, de dag voor St. Nicolaas, de dag voor Kerstmis, Oudejaarsavond. In het debat, dat hierover ont stond, bleek wel dat hier veel be langen tegen elkaar botsten en men kon dan ook niet tot een besluit komen. Deze aangelegenheid zal nader worden bekeken en in een volgende vergadering ter tafel wor den gebracht. Wie mag stemmen bij volmacht. I edere kiezer die vermoedelijk niet in staat zal zijn persoonlijk te stemmen, kan een verzoek indienen bij volmacht te mogen stemmen. Hieronder vallen o.m.: personen, die bedlegerig zijn of een lichaams gebrek hebben tengevolge waarvan zij zich niet kunnen verplaatsen; vrouwen, die rond de stemdag - 13 juni - zullen bevallen; personen, die op 13 juni met vakantie in het buitenland vertoeven; personen, die op de stemdag buiten de eigen ge meente vertoeven en geen gebruik maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. Wat men moet doen om bij volmacht te kunnen stemmen. Op de sekretarie van iedere ge meente kan men gratis een for mulier verkrijgen, waarop het ver zoek om bij volmacht te mogen stemmen wordt gedaan. Op dat for mulier moet men invullen: naam, adres, geboortedatum, de gemeen te, waar men in het kiesregister is opgenomen (dit is praktisch altijd de gemeente waar men staat inge schreven), deze zelfde gegevens van degene, die men voor zich wil laten stemmen (de gemachtigde), alsook de redenen, waarom men bij vol macht wil stemmen; dus: ziekte, af wezigheid, etc. Dat kan bij Vughterstraal 25 Den Bosch - Markt 32 Tilburg - Nwe Ginnekenitr. 23 Breda Let wel: voor zieken is geen dok tersverklaring nodig! Ook moet de gemachtigde op dat formulier verklaren, dat hij de machtiging aanneemt. Het ingevulde formulier moet men uiterlijk op de veertiende dag vóór de stemdag - dus uiterlijk op woensdag 30 mei a.s. - sturen, bren gen of laten brengen naar de sekre tarie der gemeente, waar men staat ingeschreven. De gemachtigde ontvangt dan la ter de oproepingskaart voor de stemming thuis. Wie gemachtigd kan zijn! flnders gezegd: wie mag men voor zich laten stemmen? Gemachtigde mogen zijn: a) de echtgenoot of echtgenote; b) een bloedverwant of aanverwant in de eerste tot en met de zesde graad. Dus: een vader mag stemmen voor een dochter of zoon en om gekeerd; hetzelfde geldt voor grootouders en kleinkinderen, oom en neef of nicht, tante en nicht of neef. Het geldt niet voor nichten en neven onder elkaar; c) de echtgenoot van een schoon zuster of de echtgenote van een zwager; d) de huisgenoten van de volmacht gever. In het algemeen kan men onder huisgenoten verstaan: deelgenoten van dezelfde huishouding. Alle bij het huisgezin behorende personen zijn derhalve huisgenoten van el kaar. Ook de zgn. kommensaais of kostgangers kunnen als huisgenoot worden beschouwd. Niet de inwo ners ten opzichte van de hoofdbe woner en omgekeerd. Paters, broeders en zusters, die in hetzelfde klooster vertoeven, zijn eveneens huisgenoten van elkaar. Ook het inwonend personeel van ziekenhuizen, sanatoria, etc. maar alleen t.o.v. elkaar, niet ten opzich te van de patiënten. Huisgenoten van elkaar zijn wel het inwonend personeel en de ver pleegden in een inrichting voor duurzame verpleging, aan het adres waarvan de verpleegden zijn inge schreven in het bevolkingsregister; b.v. een oude liedenhuis. De beslissing of in een bepaald geval van een huisgenoot sprake is, is overgelaten aan de gemeentebe sturen. Men doet dus goed in twij felgevallen tijdig inlichtingen te vragen aan de gemeentesekretarie. Willen de personen onder a tot en met d als gemachtigde kunnen optreden, dan moeten zij nog aan de volgende eisen voldoen: 1) opgenomen zijn in hetzelfde kiesregister, waarin de opdracht gever staat ingeschreven; op drachtgever en gemachtigde moeten dus in dezelfde gemeen te wonen; 2) bevoegd zijn aan deze verkie zing deel te nemen; 3) niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde te hebben aan vaard. Een gemachtigde mag derhalve slechts voor één per soon bij volmacht stemmen. Hierop is één uitzondering: men mag tweemaal gevolmachtigd zijn, als het voor huisgenoten is. De eisen welke onder a t/m d aan de gemachtigde gesteld worden, gelden niet voor de gemachtigde van degenen, die voor hun beroep of voor hun werkzaamheden her haaldelijk langer dan drie dagen buiten hun gemeente vertoeven. Deze personen kunnen dus ieder willekeurig persoon als gemachtig de aanwijzen, mits deze voldoet aan de onder 1 t/m 3 gestelde voor waarden. Deze nieuwe regeling is vooral voor schippers en woonwagenbe woners. Deze staan thans meestal weer ingeschreven in een bepaal de gemeente en niet in het centraal bevolkingsregister. Veelal hebben zij geen familieleden wonen in hun gemeente van inschrijving, zodat zij voorheen niemand konden vin den, die bij volmacht voor hen kon stemmen. Bovendien zijn deze men sen meestal niet in staat om 14 da gen tevoren te zeggen waar zij op de stemdag zullen vertoeven. Van de mogelijkheid om in een andere gemeente te stemmen, konden zij dus praktisch ook nooit gebruik maken. Voor deze personen is een apart formulier ontworpen, waarop zij 't verzoek om bij volmacht te mogen stemmen, moeten doen. Stemmen in een andere gemeente. Men kan toestemming krijgen te stemmen óf in de eigen gemeen te óf in een andere gemeente. Men heeft dan de keuze tussen beide ge meenten. Deze regeling is zeer gun stig voor degenen die buiten de ei gen gemeente werken en alleen tij dens het weekend thuis zijn en voor hen, die op de stemdag - 13 juni - misschien elders zullen vertoeven zonder dat zij daar zeker van zijn. Zij kunnen dan zowel in hun eigen gemeente als in de andere gemeen te terecht. Eveneens is deze voor ziening van belang voor schippers en woonwagenbewoners, als zij 14 dagen voor de stemdag onmogelijk kunnen zeggen, waar zij zich op de stemdag zullen bevinden of in de gemeente waar zij op 13 juni zullen zijn geen adres op kunnen geven, waarheen de oproepingskaart kan worden gezonden. Zeer belangrijk is deze regeling ook voor degenen die op 13 juni met vakantie zijn buiten hun gemeente van inwoning, maar in Nederland. Deze personen kunnen hun hotel adres opgeven als het adres waar heen de oproepingskaart kan wor den gestuurd. Kan zulk een adres niet worden opgegeven, dan zullen deze vakantiegangers moeten stem men bij volmacht. Hij, die van de mogelijkheid tot stemmen in een andere gemeente gebruik kan maken, krijgt geen verlof om bij volmacht te stemmen in de eigen gemeente. Wat men moet doen om te mogen stemmen in een andere gemeente. Uiterlijk op 30 mei, veertien dagen u voor de stemdag, begeeft men zich persoonlijk naar de sekretarie van een gemeente. Het hoeft dus niet de eigen gemeente te zijn. Men geeft daar op: naam, adres, geboortedatum, de gemeente waar men woont en waar men eveneens wil kunnen stemmen. Ook moet in die laatste gemeente een adres wor den opgegeven, waarheen de op roepingskaart kan worden verzon den. Direkt ontvangt men dan een verklaring dat men toestemming heeft gekregen in een andere ge meente te stemmen. Deze verkla ring en de oproepingskaart moeten worden meegebracht als men gaat

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1