BINNEN- EN BUITENLAND KAATSHEUVEL Eerste Dames-elftal Hockey-club „Waalwijk" PROMOVEERT. De officiële opening van 't recreatieoord „Cantecleer" te Groesbeek DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 MEI 1956 WILDE VAART 14). EEN VRAAGGESPREK waarin vele belangrijke problemen werden aangeroerd HET GAAT DE MIDDENSTAND NIET SLECHT Naar op een te Utrecht gehou den congres van de sectie mid denstand van de Dr. Wiardi Beek man Stichting aan de hand van cijfers van het economisch insti tuut voor de middenstand is me degedeeld, is bij de slagers het gemiddelde inkomen in de jaren 1949-1954 gestegen van 5.800. tot 8.620.bij de kruideniers van 4.600.tot 7.000. en FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door ALLAN PENNING. En plotseling kwam daar mijn goeie vriend Oscar Reven voorbij, die ik kende, omdat ik, zoals je weet, en, gek genoeg voor een zee kapitein moet ik zeggen, erg van paarden houd. Hij kwam er even bij zitten en voordat we het wisten, ging 't over paarden en over paard rijden. „Wanneer denk je dat de Griffins verscheept zullen worden?" vroeg Van Galen aan Reven. „Ik hoop, dat ik dit jaar eens een betere kans heb, want de vorige keer ben ik er bekaaid afgekomen". Met die griffins is het een eigen aardig geval, een zuiver gokje. Het zijn paarden, Australiërs, die nooit een zadel op gehad hebben en bij aankomst eerst ingereden moeten worden. Bovendien kopen dé lief hebbers ze ongezien. Zij bestellen namelijk een griffin en de paarden worden dan na afscheep van Au- in de textiel van 5.300.— tot 8.600. SCHADE VAN 20 MILJOEN. Nu het stof van het strijdtoneel van de massale uitvoer van aard appelen naar Engeland optrekt, begint zich de omvang van de ge zamenlijk geleden strop al te te kenen. Deskundigen schatten, dat op een geforceerde uitvoer van pl.m. 150.000 ton tussen II en 12 april stralië genummerd en de verschil lende kopers loten, terwijl 't schip nog op volle zee is, welk paard zij toegewezen krijgen. Je hebt dus kans een goed paard te krijgen, maar je kunt natuurlijk evengoed wanboffen en zo'n kameel trekken als we vanmiddag gezien hebben.... Maar als alles behoorlijk toegaat en niemand schoftenstreekjes uithaalt, heeft iedereen dezelfde kans en kun je alleen vloeken en zeggen, dat je pech hebt gehad wanneer je er, zo als Van Galen, belkaaid afkomt". „Paarden en., iedereen eerlijk.. Contradictio enzovoorts", scham perde Eve, terwijl ze een sigaret uit haar dun gouden kokertje, ge schenk van de baas, trok. „Juist mijn kind, nooit sprak je een wijzer woord, want hier bleek mijn zeer geschatte vriend Oscar 't rotte eitje te zijn". „De griffins", zei Oscar, „zijn be steld en kunnen waarschijnlijk over een week of drie verscheept wor den, als er tenminste een boot voor Belawan is, want van overscheep hen ik niet erg gediend". Nu wilde het geval, dat ik juist klaar lag voor een charter naar Sydney en Melbourne en ik er ei genlijk een beetje mee inzat, hoe ik aan een retourlading zou komen. Staande v.l.n.r.: Hannie v. d. Loo Diny v. Dongen, Margo Zittend v.l.n.r.: Nel v. d. Heijden, Corry Dumoulin, Annie Zoals wij onlangs reeds meld den is bovenstaand eerste dames- elftal van de Hockey-club „Waal wijk" dit jaar gepromoveerd naar de promotie-klasse. Zij be haalde het kampioenschap in de 2e klas van de KNHB met slechts 3 verliespunten en promoveerde daardoor automatisch. Het zijn veelal jonge speelsters, die zich zeker nog verder zullen ontplooi- stemmen. De vakantiegangers moet die verklaring dus in hun reiskof fer stoppen! INGESCHREVEN IN HET CENTRALE BEVOLKINGS REGISTER. Stemmen in een willekeurige gemeente. jle kiezer, die op de dag der kandi- daatstelling dat is voor de a.s. Kamerverkiezingen op 3 mei 1956 -staat ingeschreven in het centra le bevolkingsregister, kan toestem ming krijgen te stemmen in een willekeurige gemeente. De kiezer, die deze toestemming verlangt, moet hiervan uiterlijk op 30 mei schriftelijk kennis geven aan de burgemeester van Den Haag. Deze kennisgeving dient te geschieden op een formulier, dat op de sekreta- rie van iedere gemeente kosteloos verkrijgbaar is. Op dit formulier moet de kiezer behalve zijn naam en geboortedatum opgeven aan welk adres hij de vergunning kiezerslegitimatiëkaart genaamd kan ontvangen. Dit adres is alleen nodig voor de toezending van de vergunning. Het betekent dus niet dat men in de gemeente, waaronder dat adres valt, moet stemmen. Ge wapend met de kiezerslegitimatie- kaart kan de kiezer stemmen in el ke willekeurige gemeente. In iede re gemeente wijzen B. en W. één of meer bepaalde stemlokalen aan, waar de kiezer, die in 't bezit is van een kiezerslegitimatiekaart, zijn stemrecht kan uitoefenen. De adres sen van deze stemlokalen worden (captain), Joan Timmermans, Knepflé, Ria Slaats. Ankie vermeer, Annie van Wees de Munnik, Lies Pulles. en, en daarom is er goede hoop dat zij het in de promotieklasse niet slecht zullen doen. Een mo rele steun kunnen zij daarvoor vinden in de prachtige accomo- datie, die thans bij de Hockey velden, in opdracht van het ge meentebestuur, in uitvoering is. Wii wensen de Waalwijkse hockey-dames veel succes toe. op de stemdag opgehangen bij de ingang van elk stemlokaal, zodat gemakkelijk te achterhalen is waar deze kiezer moet zijn. Stemmen bij volmacht. Oersonen, die in het Centrale Be volkingsregister staan ingeschre ven, worden geacht deel uit te ma ken van het kiezersregister van de gemeente Den Haag. Bezitten deze personen in Den Haag relaties, die voldoen aan de voorwaarden gesteld onder a t/m d en 1 t/m 3, vermeld in de para graaf „Wie kan gemachtigde zijn?" dan kunnen zij ook bij volmacht in Den Haag laten stemmen. Vertoeven zij omwille van hun werk regelmatig buiten Den Haag, dan kunnen zij ook personen, die niet voldoen aan de onder a t/m d vermelde voorwaarden als gemach tigde aanwijzen. Dit geldt ook voor ingeschreve nen in het Centraal Bevolkingsre gister, die voor hun werk in het buitenland vertoeven. B.v. marinemensen, die overzee zijn gedetacheerd. Als zulke personen in Den Haag geen kennissen hebben aan wie zij zouden kunnen vragen als gevol machtigde voor hen op te treden, kunnen de formulieren, ingevuld en getekend door de volmachtge ver, naar óns sekretariaat worden gezonden. Het sekretariaat zorgt dan wel voor een gemachtigde. Een ingeschrevene in 't Centraal Bevolkingsregister, die verlof krijgt om bij volmacht te stemmen, krijgt geen vergunning meer om in een willekeurige gemeente te stemmen. door de Engelse importeurs en groothandelaren, de Nederlandse exporteurs, handelaren en telers een verlies van rond twintig mil joen gulden is geleden. K.L.M.-TOESTEL MET 95 PASSAGIERS. Gezagvoerder Wilkin van de KLM heeft donderdag het groot ste aantal passagiers over de At lantische Oceaan gebracht, dat ooit in één keer in een KLM- vliegtuig vervoerd werd. De vlucht ging van New York naar Londen en werd uitgevoerd met de nieuwste Super-Constellation van de KLM, de Phoenix. Aan boord bevonden zich in totaal 95 passagiers, waarvan 39 volwassenen, 45 kinderen en 11 babies. Behalve twee hofmees ters waren, speciaal voor de ver zorging van de over drie com partimenten verdeelde kinderen, drie stewardessen aan boord. Dr. P. SMIT TE TILBURG ARTS VOOR HET OLYMPISCH COMITÉ. Dr. P. Smit, hoofdassistent in de chirurgie, verbonden aan het St. Elizabeth ziekenhuis te Til burg, is door hel bestuur van het Nederlands Olympisch Comité verzocht als medisch adviseur de olympische ploeg, die begin No vember naar Melbourne gaat, te vergezellen. Dr. Smit, die 1 oktober a.s. zijn zesjarige opleiding in de chirur gie zal hebben beëindigd, heeft cleze benoeming aanvaard. Dr. P. Smit is op 30 oktober 1920 op Terschelling geboren. Een select gezelschap wachtte donderdagmiddag in de Euphonia- zaal geduldig op de komst van twee Excellenties, Minister Mr. F. van Thiel en Staatssecretaris Dr. G. Veldkamp, die in het kader van de verkiezingsactie een zgn. spreekuur zouden houden, maar in hun komst enige vertraging hadden ondervon den door het overdruk programma. Naast verschillende heren geeste lijken en dames, het gelijkwaardig deel der maatschappij, zoals minis ter v. Thiel het in zijn eerste woor den betitelde, waren de collega's van B. en W. uit Loon op Zand en Dongen, de verschillende K.V.P.- afdelingsbesturen uit Dongen, Klein- Dongen, Kaatsheuvel, Loonopzand en Dte Moer met vele bestuurderen uit de standsorganisaties aanwezig. Drs. de Bresser, de K.V.P.-kring- voorzitter, sprak een kort openings- en welkomstwoord, waarop minis ter v. Thipl verzocht van wel te ste ken. De heer Alb. Wennekes, voorzit ter van de Levensschool voor jonge arbeiders, reed direct een van zijn stokpaardjes „de Levensschool" voor, waarbij hij er op wees dat naast de ruime subsidiëring door rijk en gemeente, nog steeds een onrendabel deel van 20% om aan vulling vraagt. Hij vraagt of in de zen geen wettelijke regeling te ver wachten is. De minister antwoordt, dat de Levensschool voor de jonge arbei ders de volle belangstelling van de regering en de K.V.P. heeft, dat nog steeds in studie is hoe de verschil lende problemen op dit terrein moe ten worden opgelost. De K.V.P. be schouwt dit vormingsonderwijs als een noodzakelijke aanvulling van 't schoolonderwijs. Voor de meisjes is de vorm hierin gevonden; voor de jongens is men nog steeds zoeken de. Er wordt gestreefd naar een op lossing van het par-time-onderwijs, maar men kan nooit zo ver gaan, dat alle maatregelen kunnen wor den opgevangen. Hij vindt het o.m. zeer moeilijk een oplossing te vin den voor de bijdrage, welke de werkgevers b.v. bieden in het vrij- af-geven met behoud van loon om de lessen te kunnen volgen. Hij acht dit een morele plicht. In het K.V.P.-programma staat uitgedrukt, dat de partij de volle aandacht zal schenken aan deze jeugdvorming. Wethouder Verharen was de 2de vragensteller. Hij bracht eerst het probleem van de bejaardenzorg ter sprake, om dan de aandacht te vra gen over de gemeente-woningbouw, die hij te veel geprefereed vond te genover de particuliere bouw, die het eigenwoningbezit toch bevor dert. Huisvesting, voeding, vrije tijds besteding enz. werden bij het be- jaardenvraagstuk aangesproken. Minister v. Thiel ging uitvoerig op verschillende punten in, waarbij hij erkende, dat hier een grote taak ligt voor het werk van de maat schappelijke werkster. De stijging van de ouderdomsgrens zal in de naaste toekomst zeer zeker vele problemen scheppen, die echter de volle aandacht van de partij heb ben. Met nadruk wees de heer Ver haren op de grote waarde van het eigen woningbezit, dat hij onvol doende gesteund zag tegenover de overheidssteun van de gemeentewo ningen. Minister v. Thiel betoogde, dat inderdaad het eigen woningbe zit sterk gestimuleerd wordt, dat dat niet bereikt is, wat wenselijk was, omdat de huur- en belasting- politiek hier een rem geweest zijn van de Heer en Mevrouw A. VAN STOKKUM te Waalwijk, door de burgemeester van Groesbeek, Jhr. van Grotenhuis RUSSEN NAMEN DEEL AAN LUCHTSHOW IN ZURICH. DOCTOR SOEKARNO. Aan president Soekarno is voor een uitgelezen gehoor in de Columbia-universiteit het ere doctoraat in de rechtsweten schappen verleend. De president van de universiteit noemde Soe karno een symbool van een na tie, die vastbesloten is vrij te zijn. in zijn rede memoreerde Soe karno de strijd van het Indonesi sche volk voor zijn onafhanke lijkheid. „Wij zochten geen ge weld, maar wij waren er toe ge dwongen. De gewelddaden wer den niet veroorzaakt door de gis ting van het nationalisme, maar door de overblijfselen van het kolonialisme", zei hij. Na dit weinig waarheidslievend sprookje van de geboorte van de republiek Indonesië, zei Soekar no, dat deze geboorte gepaard ging met geweld en revolutie. In donesië zocht dit geweld niet. Dit werd het opgedrongen. Zoals in de meeste gevallen Ya,.\ geweld in het na-oorlogse Azië werd dit niet veroorzaakt door het nationalisme, maar door de overblijfselen van het kolonialisme. Doctor honoris causa in de rechten. President van de rechtsstaat Indonesië, die aangegane ver plichtingen eenzijdig' verscheurt, die processen voert als van Jungschleger, Schmidt enz., maar dat alles tolereert de wereld/to lereert Amerika, het symbool der vrijheid Wat een fiasco voor de rech ten van staal en mens Men ziet de grote belangstelling ook uit onze gemeente bij deze plechtigheid (bovenste foto). Onderste foto: De burgemeester wenst 't echtpaar v. Stokkum alle succes. Mijn charter was goed, maar ik had geen eigen agent in Australië, dus was het een grote vraag, hoe en zelfs óf ik een retour zou krijgen. Ik voelde er machtig weinig voor om in ballast terug te gaan, dus spitste ik de oren. Een stelletje paarden bracht zeker niet genoeg op om mijn bunkerkolen te betalen, maar het was een begin en wan neer het eerste schaap maar over de dam was, dan volgde allicht meer. Dus zeg ik: Man, je had het niet gelukkiger kunnen treffen. Overmorgen ga ik naar Melbourne en Sydney, dus als die geiten van daar verscheept moeten worden, wil ik wel eens een keer Noach spe len. Er werden randen op geschud. Iedereen was blij en we namen er aan tafel 'n mooie fles op, die, dat moet ik hem tot zijn eer toe geven,door Oscar Reven werd be taald. Het adres van de paardendief in Melbourne noteerde ik minu tieus in mijn boekje en Reven zou nog de volgende dag telegra fisch instructies geven, om de stoeterij met de „Ping Ho" te verschepen. „Ze gaan altijd aan dek hoor", zegt het pikeurtje tegen me en ofschoon ik er niet veel van be greep en voorstelde om ze tus sendeks te nemen, vond hij dal. helemaal niet nodig. „Frisse luchl is het beste voor een paard en tussendeks worden ze maar zenuwachtig voor niks!" Enfin, ik dacht, jij kan het ten slotte beter weten dan ik, maar toch vroeg ik nog aan hem of 't geen kwaad kon als ze eens een zeetje overkregen, want tenslotte is er geen dek dat altijd watervrij is. Dat betekende niks, vind hij, want er waren altijd twee kerels hij om de paarden te verzorgen en die wisten precies wat hen te doen stond. Voor voeding en al les werd gezorgd en ik zou wel zien dat ik er geen greintje last van had. Na het eten ging hij naar bed. Dat volk staat altijd bijster vroeg op, dus gaan ze naar kooi, wan neer andere mensen plezier in 't leven beginnen te krijgen, en ik bleef nog een paar uurtjes met Van Galen zitten onder 't genot van een ijskoud splitje. Toen be gon ik er hoe langer hoe minder van te begrijpen, want de land rechter vertelde me, dat 't beest jes waren van zevenhonderd pop en om voor 28 mille aan paar den want ik zou er maar even tjes veertig mee krijgen als deklading te verschepen, kon er bij mij niet erg goed in. Maar en fin, ik had alle risico van de hand gewezen, dus tenslotte was het mijn zaak niet. Dat moest de ver zekering dan maar weten. Twee dagen daarna gingen we weg. Bill McLeod, mijn trouwe Mees ter, die aan boord was blijven slapen uit angst, dat hij aan wal weer in zijn ouwe fout zou ver vallen en enkele dagen laveloos zou zijn, stond me aan de valreep op te wachten en was zo door de muskieten toegetakeld, dat ik hem in de eerste minuut als een stow-away van boord wilde slin geren. „Kap", zei hij, „u bent een wijs man. De kerels die dit land ont dekt hebben en het niet direct van de kaart hebben geschrapt, maar zelfs andere stumpers ver leid hebben om hier naar toe te komen, hadden gevierendeeld moeten worden. En als ze nog leven ben ik, Bill McLeod, bereid ze te kielhalen." „Bill", antwoordde ik, „als ten minste Bill McLeod inderdaad achter dat mombakkes schuil gaat, kan ik me niet begrijpen, hoe er één muskiet is, die het aan durft om jou te bijten. Ik vrees, dat de hele muskietenko lonie op het ogenblik delirium tremens heeft." „Dat is vuilEen mijnheer, die zoiets zegt!" gooide Bill er nijdig op, want hij was werkelijk in z'n wiek geschoten. „Over beesten gesproken, Bill, ik heb net 'n lading paarden ge hoekt als retour uit Melbourne". „En als u denkt, dat u mij als een balletdanseres in een gazen rokje op een paard krijgt, hebt u het even mis." „Bill", lachte ik, „toen ik je in een vunzig zeemanskroegje in 'n achterbuurt van Singapore op pikte, was je een dronken vod. Het heeft me tijd genoeg en een paar jaar van mijn leven gekost om je weer te maken tol iets dat op een mens lijkt, maar ik zweer je, dat ik je liever weer als dron ken vod zou zien dan in een ga zen rokje. Het woord onzedelijk zou maar een zwakke poging zijn om dat te beschrijven." Toen gingen we naar bed en werd er over paarden niet meer gesproken." (Wordt vervolgd). De Bussische luchtmacht gaat tweevoudig etalage maken voor het westen. Afgelopen weekeinde hebben Russische vliegtuigen voor het eerst deelgenomen aan een Westeuropese luchtshow. iDe primeur had Zurich in Zwitser land, waar zaterdag en zondag de luchtmachten van negen lan den waaronder Nederland hun prestaties hebben getoond. Daarnaast zijn hoge functiona rissen van de Britse en Ameri kaanse luchtmacht uitgenodigd de „dag van de Russische lucht vaart" op 24 juni in Moskou bij te wonen.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2