ELECTRA grootste keus Waalwijkse en Langs Courant Uit de Langstraat SCHEERAPPARATEN o oc 2 n STOFZUIGERS Dr ran BEURDENSTKAAT OPGERICHT 1S78 TELEGR.-ADRES „ECHO" DE WERELD ROND H Wij durven er een lief ding onder te verwedden, dat gij ons sinds dinsdag 22 mei j.l. gemist hebt als boter op uw brood. Hoe wij dat weten? Wii hebben u im mers in de laatste twee nummers zien zoeken waar wii waren (wij waren er niet) en er zijn er zelfs geweest, die met bezorgdheid in hun (dikwijls jandories lieve) stem door de telefoon vroegen ot ons misschien iets lelijks was overkomen en wij een verplee- ster of zo nodig hadden Ge be grijpt, dat dit ons danig deugd gedaan heeft en dat de pergola van ons hart geuriger en kleuri- ger is dan tien Keukenhotten. Wij staan zogezegd gans in bloei en wij weten nu wat Johnny Jor- daan moet voelen als hij te mor gen ontwaakt en naast zijn ont bijtbordje drie-en-zestig brieven vindt van meisjes uit Roode- school, Luttelgeest, Emmercom- pascuum, Lunteren, Lopik en Simpelveld. Wij weten nu hoe zacht het bed der beroemdheid is, maar wij stappen er als de blixem weer uit, want ons moe der zei vroeger, dat op het ande re kussen de duivel ligt. Gelieve ons dus niet meer op te bellen, wij voelen er niets voor iets te worden wat wij niet altijd kun nen blijven. Maar nu wij dan weer terug zijn, verwacht ge van ons na tuurlijk ook een verkiezingsstuk je. Ge verwacht misschien wel, dat wij u zullen voorzeggen op wie ge stemmen moet om vrij heid," welvaart en christendom deelachtig te worden. Wij doen dat natuurlijk niet, niet omdat hier ook stinkbommen gemaakt kunnen worden of omdat wij de Sacramentsprocessie nog moeten krijgen, maar omdat gij dan met een weet op wie wij zullen stem men, en dat is een van de dingen in ons leven, die u geen blixem aangaan. Over de verkiezingen zelf hebben wij u maar weinig te zeggen, omdat de verkiezingstijd ons altijd als een zeer bittere en desolate periode op het lijf valt. In deze warmbloedige dagen voe len wij meer dan ooit de ontstel lende verdeeldheid van ons klei ne vaderland en dat doet ,ons geen deugd, daar kunt ge verze kerd van zijn. Een onontbeerlijk fundament voor vrijheid, wel vaart en geluk is volgens ons de eenheid. Als se tien paarden voor een wagen spant en ze alle tien een andere kant op stuurt, dan blijft de wagen staan, daar kunt ge ook nog weer eens een keer donder op zeggen, als ze tenmin ste niet krakend uit elkaar valt. En dat beleven we nu toch, want in uw krantje kunt ge lezen, dat ge od tien lijsten kunt stemmen. Tien paarden zogezegd voor de Nederlandse Staatskaros, en gij en wii er in. Ge kunt ons geloven of niet, maar weet ge waar wij terecht komen? NirgendwoAls ge het huilen van uw hart niet wilt horen, moet ge maar zingen Lang zullen ze leven! Maar ge moet stemmen de 13e juni. Doe dat dan on üw paard en stuur het naar de tuin van Eden, maar ge zult er nimmer komen, want ne gen andere paarden houden u te gen. Zo zien wij deze dagen. Als een geslaagde demonstratie van een jammerlijke versplintering. Da gen, waarin men elkaar met alle middelen te lijf gaat om het land welvaart en geluk te brengen. De een gooit met stinkbommen de vrijheid aan splinters en de an der neemt de meest liederlijke re vanche die denkbaar is: besmeu ring der altaren. In deze dagen zien wij de toe komst ineens minder zonnig. We horen ergens weer het gerij van kanonnen door de straat. Het gedaver van vliegtuigen langs de hemel. Het gesnik van radeloze men sen. We zien vuur aan de nachte lijke horizon. Witte kruisen op een kerkhof. Als ge begrijpt wat wij bedoe len. B Hoe menselijk en hoe wispel turig dus overigens ook wii ziin blijkt wel uit het feit, dat ook wij bij tijd en wijle toch wel wensen ons moede hoofd naast dat van de duivel op de peluw der be roemdheid te kunnen neerleggen. Dit begeren strookt natuurlijk niet met hetgeen ons moeder ons vroeger op het hart heeft ge drukt, en wij weten zeer wel dat het ontwaken bii het aflopen dei- wekker meestentijds van alle zonneschün gespeend is, maar gij zult ons dit verlangen toch niet euvel duiden, omdat gü er zelf ook heel wat mee te stellen hebt. Wat ons betreft, wij ziin nu weer danig in de war over de volgende geldelijke waarderingen. Voor de handtekening van Boelganin (de bekende Russische toerist) wordt grif 60 geboden, voor die van Eisenhower 56, voor die van Gina Lollobrigida 45, voor die van Adenauer 40, voor die van Sophia Loren 35 en voor die van Hitier4. Kunt ge be grijpen, vrienden, dat wij onze naam ook graag ergens vooraan in dit rijtje zouden zien staan. Kunt ge begrijpen, dat wij met de vuist op tafel slaan en met don derende stem uitroepen: dat is al te grijs! En kunt ge tenslotte ook nog begrijpen, dat wij dag en nacht op middelen zinnen om het ook zover te brengen. En wij verzekeren u dat, als wij eenmaal zover zijn dat wij f 75 voor onze handtekening krijgen, wij per dag niet meer dan vier handteke ningen weggeven en van die 300 goede sier gaan maken, hier mid den in Waalwijk, terwijl gij le der aan het snijden bent of het onkruid uit uw tuintje wiedt. Daar willen wij naar toe! Want, zo vragen wij. wat zijn de ver diensten van Boelganin? Dat hij allemaal dingen zegt die niemand gelooft? En denkt ge, dat wij dat niet kunnen! En wat doet Eisen hower? Waterstofbommen laten ontploffen, terwijl iedereen erte gen is. En dan ook nog 56 op strijken voor zijn handtekening. Als wij het gemeentehuis opbla zen (waar iedereen tegen is), geeft niemand ons 56 voor on ze handtekening. En wat is er met Gina en Sophia aan de hand? Inderdaad, ze zijn knap beschil derd en tengevolge van zekere hoedanigheden slepen zij de bi oscopen vol mannen, hetgeen wij natuurlijk niet klaarspelen, maar zo zijn er duizenden vrouwen. Bovendien weten wij nog niet hoeveel vrouwen er naar de bi oscopen zullen drommen als wij eens alle registers van ons ac teertalent gaan opentrekken. Dat het er niet weinig zullen ziin, daar kunt ge zeker van zijn. En tenslotte Hitler. Van de doden niets dan goeds, maar vanwaar die 4 voor zijn handtekening? Omdat hij miljoenen mensen in concentratiekampen en gaska mers heeft geliquideerd?... Nee, dat kunnen wij niet, en daarom vrienden, zal niemand voor onze handtekening 4 geven. Als wij onze naam onder dit stukje zet ten, zal zelfs niemand er 3 voor geven. Nog geen 2. Zelfs geen piek. Och, ergens is dat natuur lijk wel verdrietig en het meest narë is nog, dat wij ons ganse le ven door hard zullen moeten wer ken om bii de bakker te kunnen binnenstappen en zeggen: een half wit. Maar als ge ons nu vraagt wie van bovenstaande fi guren wij graag zouden willen zijn, dan zeggen wijniemand. En daarom blijven w'i ook nie mand. Drunen Elshout LU IA heeft de Grotestraat 207 Waalwijk (A (A Heusden Haarsteeg Vlijmen Pater Donders c.c.s.s. uit Kaatsheu/el schrijft o*er zijn missie-belevenissen in Midden-Afrika EEN NIEUWE ENCYCLIEK. Dit jaar viert de Kerk voor de honderdste maal liet H. Hart- feest. Dit feit mocht niet onge merkt voorbijgaan. Z. H. de Paus heeft er dan ook een belangrijke encycliek aan gewijd, getiteld „Haurietis aquas", „Gij zult wa ter putten uit de bronnen van de Verlosser". Hierin verschijnt de H. Hart-godsvrucht als het ware in een nieuw licht. Al eerder had hij vastgesteld dat heel de christenheid deze maand - door de intentie van het Apostolaat des Gebeds zou bidden dat door deze eeuwviering de H. Hart-devotie nog meer tot bloei zou komen. Intenties voor de maand juni: 1. Eeuwfeest H. Hart. 2. De Missie in Z.O. Azië. VRIJDAG 1 JUNI 1956 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week. 79e JAARGANG no. 43 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per nut Contract-advertenties speciaal tarief Bureaus GROTE STRAAT 295, WAALWIJK TEL. 2621 - KAATSHEUVEL TEL. 2692. ZONDAG-ARTSENDIENST. Dienst Dr. v. d. Wouw. DE EERSTE AARDAPPELEN. Aan de veiling alhier werden woens dag de eerse aardappelen aangevoerd. De aanvoerder was A. Kuijpers uit Heusden. De prijs was 4858 ct. per kilo. i BEATRIX OP CONCOURS. De R.K. Kon. Erk. Harmonie 'Beatrix ral a.s. zondag onder leiding van haar dirigent dhr. Ton Kotter deelnemen aan het federatief concours te Budel, dat an der auspisiën van de R.K. Federatie voor Muziekgezelschappen aldaar wordt gehouden. De harmonie komt uit in de afdeling Uitmuntendheid. PROMOTIE VAN VOLHARDING. In twee jaar van de afdeling no. 2 naar de afdeling Uitmuntendheid. Sinds zondag heeft Drurien twee har monieën met het predicaat uitmuntend heid, toen de Kon. Erk. Harmonie De Volharding onder leiding van dirigent- Joh. Verhoeven naar deze afdeling pro moveerde. De spanning van weken was gebroken toen zondag in Budel op het federatief concours de Jury bekend liet melken dat Drunen met 305 pnt. promo veerde naar de afdeling uitmuntendheid. De jury was in haar rapport vol lof over de uitvoering van de beide werken en prees bijzonder de muzikaliteit en de opvatting van de dirigent. De jury noemde het uitvoeren van de beide wer ken een verademing, het toeval wilde ndat het gezelschap dat voor de Vol harding optrad precies dezelfde nummers ten gehore bracht en daarmee een twee de prijs behaalde. Vooral ook het vrije werk Suite de Montagnarde kreeg een speciale vermelding, 1 Januari 1954 trad de Harmonie de Volharding toe tot de R.K. Federatie van Muziekgezelschappen. Voorheen nam men steeds deel aan de z.g. vrije concoursen. In de tweede afdeling be haalde men in 1954 een eerste prijs met 274 punten 'en in 1955 promoveerde men met 314 punten naar de eerste afdeling. De promotie naar de afdeling Uitmun- endheid is een nieuwe mijlpaal in het bestaan van de harmonie de Volhar ding, die in 1952 haar gouden bestaans- feest vierde. De yreugde was zondagavond in Dru nen algemeen. De Harmonie Bearix haalde aan de grens der gemeente de succesvolle vereniging af. In de Harmo niezaal kwamen de besturen der diverse zangverenigingen 'en muziekgezelschap pen de Harmonie de Volharding com plimenteren. Burgemeester Snels zeide er met recht trots op te zijn dat Drunen thans twee muziekgezelschappen heeft die in de afdeling Uitmuntendheid spe len en noemde dit een bewijs van de hefe en toewijding van de leden voor de muziekbeoefening. De voorzitter van de Volharding de heer M. Elshout dankte de directie len de leden voor de toewijding, de samen werking en de inspanning die men zich heeft getroost om dit succes te bereiken en hoopte dat men op de ingeslagen weg zal doorgaan. JOANNES JOSEPHUS KLIJN. In de ouderdom van 76 jaar overleed in het Groot-Ziekenhuis te 's-Hertogen- bosch, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Stervenden, een onzer meest geachte dorpsgenoten, de heer Jos PHILIPSHAVE UNIC BRAUN-REMINGTON HOLL. ELECTRO RUTON EXCELSIOR Klijn, die vooral voor landbouw en vee teelt in plaats en streek grote verdien sten heeft gehad. De te Waalwijk jaren lang gehouden fokveedagen waren voor een groot deel zijn werk en de zwart- bont-fokkerij heeft aan hem veel te dan ken. Ook op ander terrein had hij grote verdiensten en Z. H. de Paus begiftigde bem met het ere-kruis Pro Ecclesia et Ponricice. Hij ruste dn vrede. MOOI SUCCES. De Heusdense vrijwillige brandweer welke deelnam aan de Provinciale Brandweerwedstrijden welke te Boxtel werden gehouden, behaalde onder leiding van hun bevelvoerder de heer Wiech- mann de tweede prijs. Aan deze wed strijden werd deelgenomen door brand weerploegen uit Someren, Erp, Asten, Uden, Liempde, Mill, Schijndel, Was pik, Schayk 'en Heusden. De brandweerploeg uit Someren be haalde de eerste en zoals vermeld Heus den de tweede prijs. Beide ploegen zul len worden afgevaardigd naar de lan delijke wedstrijen, welke in september a.s. gehouden zullen woren. De Heusdense ploeg bestond uit de heren H. van Beers, H, Leijten, M, Kam. J. Klaren, Ant. van Horen, C. de Vaan, S D. Borghoorn en J. Buijs. Beide laat- sfen behoren tot de PTT-brandweer. V.V. HEUSDEN. In de dezer dagen gehouden algemene ledenvergadering van de voetbalvereni ging Heusden, werd onze stadgenoot A. de Moor gekozen tot voorzitter dezer vereniging. GESLAAGD. Onze stadgenote me]. A. Kleinlook slaagde in het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen voor het diploma Ziekenver pleging A. NIEUWE INDUSTRIE. Naar wij van de zijde van de directie van de N.V. Rex Schoenfabriek voorh. Gebr. Elshout uit Drunen vernemen, staat het thans definitief vast dat zij a'hier een stikatelier zal vestigen. Reeds tijdens het 25-jarig bestaan van boven genoemde fabriek, bij welke gelegenheid een mooie nieuwe fabriekshal werd in gezegend, is door de directie kenbaar gemaakt dat het in haar voornemen lag in Haarsteeg een stikatelier te vestigen dat aan een 25-tal meisjes werk zou kunnen verschaffen. De grote moeilijk heid vormde het verkrijgen van een ge schikt bouwterrein, maar de directie is er inmiddels in geslaagd in het centrum van het dorp een perceel bouwgrond in eigendom te krijgen, zodat de definitieve vestiging thans een feit is. Dit nieuws, dat er ook alhier enige industrie zal worden gevestigd, zal door heel Haar steeg zeker met gejuich worden begroet. Is de mannelijke bevolking die niet tot het agrarische gedeelte behoort in zijn geheel reeds genoodzaakt elders em plooi te zoeken, voor de meisjes is dat eveneens het geval. Dagelijks trekken er dan ook tientallen naar elders, waar zij op ateliers of in fabrieken werkzaam zijn. Het staat dan ook wel bij voorbaat vast dat dit stikatelier dat door de di rectie van de Rex Schoenfabriek alhier zal worden gevestigd, aan werkkrachten geen gebrek zal hebben. JAARVERGADERING. De mannenzangvereniging Vrienden kring hield zaterdagavond in café M. Achten haar jaarvergadering. De leden toonden voor deze vergade ring veel belangstelling, want er waren er maar 10 afwezig. De voorzitter gaf een kort verslag van de voornaamste ge beurtenissen over het afgelopen jaar. Hieruit kon worden geconcludeerd dat in 1955 door Vriendenkring vaak met suc ces naar buiten is opgetreden. De voor zitter maakte van de gelegenheid gebruik de leden te wijzen op het grote belang van het repetitiebezoek, waarover hij niet bepaald optimistisch was. Uit het financieel verslag dat hierna werd uitgebracht door de secretaris de heer B. Boelen, bleek dat er een batig saldo aanwezig was. Een zeer belangrijk punt stond er op de agenda, n.l. de kwestie van de di recteur; het blijkt dat de huidige direc teur de heer M. Fitters uit Vlijmen te kennen heeft gegeven zijn mandaat ter beschikking te stellen. Lang en breed is er over deze kwestie gesproken, maai tot een oplossing kon men niet komen. Aan het bestuur werd aan het einde van de vergadering machtiging verleend maatregelen te treffen. LANGSTRAATSE KRUISBOOGBOND. Zondag 3 juni zal op de banen van het Kruisbooggezelschap Willem Teil, gevestigd in café B. Oremans, het bonds- IV. Mobaye, 14-5-56. Beste lezers van de „Echo", Eindelijk weer eens een brief, hoor ik juiüe al zuchten. Ja, ik ben nog niet op gegeten door de zwarten. Ik ben een hele week in de brousse geweest en heb 't een en ander gezien. Ik zal daarom nu mijn eerste missie reis vertell'enll Zondag zegt de overste: je gaat van middag met 'n Portugees mee naar Nicca. Daar woont 'n blanke op 'n plantage van koffie- en palmbomen, en daar ga je slapen. Goed, ik wacht op die Portu gees. Maar onder 't rijden merk ik dat c..e vent stomdronken is. Ik dacht dat loopt verkeerd af. Een wagen vol met bagage en nog mensen en dan maar zig zag door kuilen 'en greppels. Na 'n 20 niin. rijden zeg ik hem te stoppen en ik neem de benen naar huis. Mijn boy moet de bagage maar op de eerstvolgen de missiepost zetten. Na drie kwartier lopen door 't eenzame land, kom ik weer in Mobaye aan. De overste vindt het verstandig, 's Maandags gaan de overste er. ik naar Zupande, 'n post op 15 km, waar we al een school hebben. We zul len daar 'n dag blijVen. Onderweg houdt mijn boy ons op! Wat was er gebeurd? Die Portugees had ruzie gekregen met 'n neger, omdat die neger wou rijden. Toen zijn ze daar blijven steken en heb ben daar geslapen. Mijn boy had mijn bagage in een hut gezet en was daar gebleven. We laden alles op onze ca mion en naar Zupande. Hier betrekken we de hut van de catechist, overhoren catechismus in de school. De feestdagen gooien ze altijd door elkaar. Christus is geboren met Hemel vaart en met Kerstmis gestorven. Na de klas hebben de jongens handwerk altijd maar het gras weghakken rond de sinaas appelbomen en de koffieplanten. Er komt een wagten langs. De Overste er heen, gauw afgewerkt. Ik kan mee om mijn reis voort te zetten, 'n Neger zit aan het stuur, daarnaast een negerin en langs 't raampje 'n wildvreemde missionaris. De boy en de bagage gan ook mee. Bagage, dat is miskoffer, bed, eten etc. Hotsend en botsend gaat 't over de slechte weg naar Nicca. Hier hebben we een school die door 'n blanke dame geleid wordt voor de missie. De school is door de slaat erkend. Die dame is nu op congé in Frankrijk. Toch kan ik op hun villa terecht, waar nu een andere blanke zit. Hij ontvangt me heel vriendelijk. Daar heb ik 't effetjes Europees, b.v. Holland se sigarén, tabak en Engelse sigaretten komen op tafel. Het is hier een pracht omgeving, een grootse plantage van koffie aan de ene kant en daartegenover 'n plantage van palmen voor palmolie te winnen, 's Morgens lees ik de H. Mis in de school, nadat de kinderen 's avonds waren verwittigd om te komen. Ze zijn concours van de Langstraatse Kruisboog- bond plaats vinden. Grote deelname wordt verwacht. VISCLUB DE HUT. Zondag 3 juni houdt de Visclub de Hut haar jaarlijks visconcours met daar- aan verbonden het Koningschap 1956. Degene die het hoogste gewicht vis vangt is koning. Verder zijn er prach- tige prijzen aan het concours verbonden. Na afloop van het visconcours wor den de prijzen in café Vismalen uitge- reikt, waarbij de dames tegenwoordig zullen zijn. Daarna gezamenlijke koffie tafel, waarna gezellig samenzijn. WEDVLUCHT DE ZWALUW. Zondag wedvlucht van ue Postdui venvereniging de Zwaluw vanuit Noyon Frankrijk. Inkorven heden vrijdag 1 ju ni in café van den Hout van 7 tot half negen. WEDVLUCHT ANGOUÈME. Voor de eerste fondvlucht zijn de dui- Iven reeds dinsdag ingekorfd, welke za terdag 2 juni worden gelost. Afstand 750 km. De deelname was groot; ver schillende duiven staan Nationaal. MAANDVERGADERING DE ZWALUW. Zaterdag 2 juni maandvergadering van de Postduivenvereniging de Zwaluw in Café v. d. Hout (de Braai). In ver band met de zeer belangrijke agenda worden alle leden zeker verwacht. Aan vulling bestuursfunctie enz. Aanvang 8 30 uur. PPMWI er niet allemaal. De volgende dag zal 't wel drukker zijn als Pater Maanicus er is. Overdag ga ik catechismus overhoren in de school, 's avonds komt de overste fen 's anderendaags 's morgens zijn er meer jongens en meer christenen in de H. Mis. Vanui Nicca gaan we naar Zangba. Hier rijden we langs mais- en vamiokvelden. Het is hier een ander landschap als in Mobaye. Het land is weer bebost. Men treft er de verschillende boomsoorten die ik allemaal al heb horen opnoemen, maar nog niet ken. Hé, daar komen we voor een pont te staan, een echte, op ijzeren bootjes, die door de stroom langs een kabel naar de oever wordt gedreven. Een van de negers weet echter op te merken dat de achterband op klappen staat. Wat lucht er uit en naar Zangba, waar een katoenfabriek staat en twee blanken wonen. Hier moeten we de ban den even ruilen. Na 'n uur werken, pompenmaar niemand heeft een pomp. Oan de boy naar Nicca terug, twee uur lopen om 'n pomp. Om 'n uur of 4 komt er 'n andere blanke, die, een pomp bij zich heeft, even later weer een ander, en ook onze boy komt met de pc-mp, nu hebben we er drie. We zijn nu vlug weg naar Walago op 50 km van Mobaye. We kunnen echter niet rechtstreeks doorrijden, want we rijden ïecht op 'n zwaar onweer af. We schui len effen, alle bagage een negerhut in en daar „vermaken" we ons met die heiden vrouwtjes 't kruisteken te leren. In deze streek is alles nog heiden. Onze camion host verder, de 'Hotchkiss doet 't goed. We komen in de buurt van Wa lago, waar reeds Christenen wonen. Een wordt er opgeroepen, hij komt op de wagen staan en schreeuwt zo 't dorp in. „Alle christenen mogen naar Walago, de pater is er, het is morgen Hemel vaartsdag." En de zwarte schreeuwt maar, ik denk aan de wagen 'die door de straten rijdt en waar door 'n microfoon wordt bekend gemaakt dat 't morgen circus is. De mensen komen uit hun hui- Zen en in de schijn van de koplampen z;en we de zwarte gestalten ons begroe ten. De Overste schreeuwt er nog bij dat ook de nieuwe Pater in de wagen zi. Walago, het is pl.m. 7 uur donker, een grote missiepost, rustig onder de bomen. In vijf minuten tijd is heel het dorp verenigd en roept ons een „Bon soir, mes pères" toe. Dit is 'n gevorderde post en staat op de lijst om zelfstandig te worden, zodat er een Pater komt wonen. De catechist vraagt heel vertrouwelijk if ik hier de missie kom stichten. Hij geeft hem goeie hoop van nog 'n jaar te wachten, als ik de mensen en de taal ken. De boys richten onze hut in, de boy-kok gaat eten klaar maken en wij zitten in de aangename avondlucht on der de bomen. Een jongen komt zeggen dat hij de twee geiten van de pater nog steeds heeft, en dat er in «Je ene al een jong zit. Hij vraagt of hij er ook nog een varken bij krijgt. Dat wordt onze boy cochou, zeggen we tegen elkaar. We eten buiten en hier in de brousse eet 't toch smakelijk. He is nu Hemelvaarts dag, dit feest zouden we in Walago vieren. De dorpjes in de buurt komen ook, en jawel, om 7 uur is 't al een bonte mengeling van geklede negers. Om 8.30 uur doe ik de Hoogmis, ter wijl de andere pater heel de morgen heeft biecht gehoord. Er warén 125 communies. Na de Mis nog één ge doopt en een echt christenpaartje ge trouwd, jongen en meisje christen en niet in concubiaat geleefd. Dat is in Mobaye nog niet voorgekomen, zo'n huwelijk. Het was een mooie Hoogmis, hoewel de kinderen met 't Kyrië en 't Gloria er maar wat op los kraaiden 'en schreeuw den. Toen kwam de controle. Het effel van de christenen wordt afgenomen. „Waar is die, of die? Haal hem". Hij heeft er 'n tweede vrouw bij. „Haal hem". Van hem is de vrouw gaan lopen. Het is een hele geschiedenis en 't kost heel wat geduld om alles juist te regelen. Ook komen er eieren binnen en twee kipoen, 't eten voor de paters. Voor de middag slachten we 'n geit en delen die onder de catechist, de boys en wij. Het smaakt goed, we nemen nog 'n poot mee voor verderop. Om 3 uur vertrekken we. We gaan langs een andere weg terug: We bezien éen paar andere posten. Hier kerkje ingevallen, daar is de catechist naar z'n dorp terug. Dan komen we voor een bruggetje te staan, waar we eerst de breedte van de wagen voor moe ten weten. Enkele boomstammen vor men de brug. Eerst wat keien tussen die bomen, dan de wielen er op zeten, en dan in één ruk er over. Honderd meter verder weer zoiets. Dezelfde methode, hoewel deze nog slechter is. Als we er over zijn ga ik even kijken of de brug er nog ligt. Ja, er kan best nog een camion over. Om 5 uur zijn we in Muun- gago, 'n kleine missiepost; hier over nachten we. We nestelen ons in de hut van een neger. Hij moet met z'n vrouw eigens anders gaan slapen. Alles wordt uit de hut gehaald, schoon geveegd en de tenten word'en er in opgeslagen. We gaan 't dorp in om de christenen bij elkaar te trommelen. Catechismus ge geven, biechthoren. Volgende dag H. Mis en Communie. We eten achter de camion en 't was er goed slapen in <iie hut. Na de H. Mis effel. Catechumenen en Christenen moeten in de camion mee naar Zangba. We hebben daar 'n steen- gesjouwd worden. Als allen meehelpen gaat 't vlug. We werken daar 'n voor middag en 3000 stenen lagen er op de boot, die over de rivier naar Mobaye afdaalt. Ik heb de stenen op de koppen van de negers gelegd. De groten kregen er tien, de kleinen vijf of vier. Het ging er prettig naar toe. Dat kwam omdat je er bij bent. Ben je er niet bij dan doen ze niks. Na afloop kregen ze 'n hand zout. De christenen horen de paters te helpen, moet je goed begrijpen, als 't nie met geld is, dan moeten ze er maar voor werken. Het is nu zaterdag en we gaan naar Mobaye. Onderweg hield de overste plots op. Uitstappen, daar in die hut heb ik enige maand'en geleden een chris ten bediend, hij is gestorven en nu heb ben ze hem in de hut begraven. We gingen de hut binnen. Hij vroeg aan de vrouw waar hij lag. „Daar". ,Allé dan, een kruis er op". Er werd 'n kruis ge maakt en in de grond gezet op 't graf in de hut. We baden voor de overle dene en zeiden tegen de heidense vrouw dat ze dat kruis moest laten staan. Daar slapen die mensen nu gewoon op. Om 4.30 uur zijn we in Mobaye. Even later kwam er iemand vragen of Ik een heiden wou dopen die stervende was. De catechist meegenomen. Hij gaf instructies toen ik hem gedoopt had en 'n paar uur later is hij gestorven. Ik heb toén tegen die vrouw gezegd dat hij bi; ons op 't kerkhof moest begraven worden en niet in «Je hut. Dat hebben ze ook gedaan. Gisteren heb ik hem be graven. Hij stonk reeds en die heidense vrouwen, met slijk besmeurd, zaten er zowat naakt omheen. Nu hebben ze de hele dag en nacht de tam-tam geslagen én ze wonen nu acher de kerk. Dat was dus mijn eerste reis door dé brousse, beste lezers. Aan U allen mijn hartelijke groeten. Wist U dat ik reeds een baard heb!l Pater J. Donders C.C.S.Sp.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 13