Waalwijkse en Langsiraatse Courant BINNEN- EN BUITENLAND De in aanbouw zijnde Televisie-toren te Loonopzand nadert zijn voltooiing. Gemeenteraad Sprang-Capelle. VRIJDAG 1 JUNI 1956 Uitgever s Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Hoofdredacteur JAN T1ELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG no. 43 BureauxGROTE STRAAT 203, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT I, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADKES „ECHO" Prae-adviezen voor de vergadering van hedenavond. Voorstel tot benoeming van de heer R. E. H. Raaijmaakers te Kaatsheuvel tot tweede lijkschou- wer. Deze benoeming vloeit voort uit de wijziging van de Wet op de Lijkbezorging, welke wijzi ging is ingetreden op 1 april j.l. Voorstel tot wijziging van de Rangen- en Rezoldigingsverorde- ninv 1955 (3e wijziging). Dit voorstel behelst de vast stelling van de vergoeding en sa laris der beide gemeentelijke lijk schouwers. B. en W. stellen vóór deze vergoeding vast te stellen op 15.—- per verrichting en aan tie eerste lijkschouwer boven dien een salaris van 66.per jaar toe te kennen. Voorstel tot het verpachten van landerijen voor het tijdvak van 25 december 1955 t/m 24 de cember 1956. In het afgelopen jaar zijn een zestal landerijen aangekocht t.b. v. straataanleg, woningbouw en industrie-vestiging. B. en W. stellen voor de ver pachting te doen geschieden aan D. A.' Vos, Wed. C. E. v. Beek- de Rooij, A. C. de Rooij, A. C. Craaijo, D. A. Vos, H. Crielaard. ïèn einde te voorkomen, dat de gemeente t.z.t. niet de vrije beschikking over deze landerijen zou hebben, of deze beschikking slechts zou kunnen verkrijgen door aan de pachters schadever goeding toe te kennen, is aan de grondkamer voor Noord-Brabant toestemming gevraagd de lande rijen te mogen verpachten van jaar tot jaar. Op dit verzoek heeft de grondkamer gunstig be schikt, onder voorwaarde, dat in de pachtovereenkomst de volgen de voorwaarde wordt opgenomen. De pachtovereenkomst wordt geacht voor de tijd van twee jaar te zijn aangegaan, indien aan het einde van het pachtjaar 1956 de hierboven omschreven percelen niet voor andere dan tot de land bouw betrekkelijke doeleinden in gebruik worden genomen en be houden Op gelijke wijze wordt deze overeenkomst geacht voor de tijd van drie, resp. vier, resp. vijf, resp. zes jaren te zijn aan gegaan, indien aan het einde van het pachtjaar 1957, resp. 1958, resp. 1959, resp. 1960, de hierbo ven omschreven percelen niet voor andere dan tot de landbouw betrekkelijke doeleinden in ge bruik worden genomen en be houden. Voorstel tot het aanbrengen van openbare verlichting in de Beatrixstraat en de Torenstraat. Teneinde de werkzaamheden i.v.m. de aanleg van de Beatrix straat en de Torenstraat zoveel mogelijk te coördineren, is het gewenst een besluit te nemen in zake de openbare verlichting de zer straten. De terzake door de N.V. Pro vinciale Noord-Brabantse Elec- triciteits Mij. te 's-Hertogenbosch gedane offerte voorziet, voor wat betreft de Beatrixstraat, in het leveren en plaatsen van 4 stalen lichtmasten met een lichtpunt hoogte van 6 m, voorzien van ar matuur met TL-buizen 2 x 20 watt, en voor de Torenstraat voorlopig in bet plaatsen van 1 lichtmast met armatuur als voor tie Beatrixstraat. In d'e loop van de Lijd, indien de bebouwing aan de Torenstraat toeneemt, zullen meerdere licht punten worden geplaatst. De kosten hiervan zullen be dragen respectievelijk 2038. en 553.waarin begrepen zijn alle lonen en materialen, beno digd voor een bedrijfswaardige oplevering evenwel met uitzon dering van eventuele bestratings- kosten. Gezien de noodzaak van dit project stellen B. en W. voor het benodigde crediet ad 2591.te voteren. Voorstel tot stichting van een openbare kleuterschool. De oudercommissie van de openbare school voor gewoon la ger onderwijs alhier, de afdeling Sprang-Capelle van ..Volkson derwijs" en de afdeling „Lang straat" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, verzoeken de raad namens de ouders, voog den of verzorgers van meer dan 30 kleuters, een openbare kleu terschool te stichten te Capelle. Ingevolge de 1 januari 1956 in werking getreden „Kleuteronder wijswet" moet de raad ener ge meente van minder dan 50.000 ingezetenen besluiten tot stich ting van een openbare kleuter school óf eigener beweging óf in dien zulks door de ouders, voog den of verzorgers wordt verlangd ten behoeve van tenminste 30 kleuters, die bij de opening der school de leeftijd van tenminste vier jaren en ten hoogste vijf ja ren en zes maanden zullen heb ben bereikt, terwijl hun wonin gen zijn gelegen binnen een cir kel met een straal van drie km., waarvan het middelpunt is de plaats van de te stichten school. De kosten van de openbare kleuterscholen worden door het Rijk aan de gemeenten vergoed. Hoewel de drie hierboven ge noemde commissiën en afdelings besturen zelf in hun verzoek, als in de aanhef dezes genoemd, niet ontvankelijk mogen worden ver klaard, omdat volgens de wet de raad alleen op een verzoek van de ouders, voogden of ver zorgers behoeft in te gaan, zijn overgelegd lijsten met de hand tekeningen van meer dan 30 ou ders, die te kennen hebben gege ven een openbare, kleuterschool te wensen, zodat het verzoek kan worden beschouwd als te zijn ge daan door de ouders De adressanten zijn er van uit gegaan, dat de school zal worden geopend per 1 september 1956. Blijkens de bij het verzoek over gelegde verklaringen der ouders zal de school worden bezocht door 33 kleuters, die per 1 sep tember a.s. de leeftijd van 4 jaar zullen hebben bereikt en niet ou der zijn dan 5x/2 jaar en binnen een straal van drie kilometer van de op te richten school wonen. In dit verband kan de vraag worden gesteld, waar de school dient te worden opgericht. De adressanten geven er de voor keur aan, dat de openbare school zal worden gebouwd in de on middellijke nabijheid van het spoorwegstation Nieuwevaart en niet bij de bestaande openbare school voor g.l.o., en wel op grond van de volgende argumen ten: 1. In Capelle wordt weinig of niet gebouwd, waardoor het aan tal jonge gezinnen steeds kleiner wordt; 2. De trek van de bevolking zal in de toekomst plaats vinden naar het nieuwe centrum bij het „spoor"; 3. Het nieuwe politiebureau en de nieuwe bijzondere lagere school zullen ook daar worden gevestied; 4. Indien de meerderheid van de jonge gezinnen ten zuiden van de spoorlijn komt te wonen i.v. m. de woningbouw aldaar, heeft een kleuterschool in Capelle geen levensvatbaarheid, daar de ou ders van zeer jeugdige kinderen hun pupillen zullen sturen naai de dichtstbijzijnde kleuterschool; 5. Indien in de toekomst een nieuwe biizondere school uit eco nomische overwegingen gebouwd wordt in de nabijheid van de Nieuwevaart, dan geldt dit ook ten opzichte van de bouw van de toekomstige onenbare kleuter school 6. Twee kleuterscholen van verschillende richting in eikaars nabijheid wordt geen bezwaar ge acht. Het komt vaak voor dat twee scholen onder één dak wo nen 7. De meerderheid der ouders, die hun kinderen op de toekom stige kleuterschool zullen plaat sen, woont reeds ten zuiden van de spoorlijn, terwijl bovendien de school dan ook bezocht kan worden door de kinderen van voorstanders van het openbaar onderwijs uit de Heistraat, die thans de afstand te groot vinden. 8. Het argument, dat de grote kinderen de kleintjes meenemen, geldt slechts voor een klein aan tal. Bovendien blijkt in de prak tijk, dat dit slechts de eerste we ken geschiedt. 9. Het is beslist niet noodza kelijk, dat de kleuterschool in de buurt van de lagere school komt in Capelle. Het omgekeerde zou beter zijn en in de verre toekomst zal de openbare lagere school zich dienen te verplaatsen naai de omgeving van de kleuter school, zodat beide scholen op de duur meer centraal gelegen ko men te liggen; 10. De school zal gevestigd moeten worden in een omgeving waarvan men verwachten mag dat zij een zodanige toeloop zal krijgen, dat zij levensvatbaarheid heeft. B. en W. kunnen deze argu menten onderschrijven en stellen voor de toekomstige kleuter school te bouwen op een nader te bepalen terrein aan de Schrevel- straat. Deze straat, waardoor geen verkeer plaats vindt, lijkt ons uit dien hoofde zeer geschikt terwijl overigens de gemeente in die omgeving niet over ander bouwterrein beschikt. Als gevolg van de inwerking treding van de Kleuteronderwijs wet per 1 januari 1956 zullen in de lande honderden nieuwe kleu terscholen moeten worden ge bouwd. In verband met de aan de woningbouw te verlenen voor rang wordt rijksgoedkeuring in gevolge artikel 17 der Wederop- bouwwet voor de bouw van kleu terscholen jaarlijks slechts in be perkte mate verleend, zodat het nog jaren kan duren, alvorens een schoolgebouw kan worden gesticht. Naar B. en W. van de zijde van de inspectrice van het kleuteron derwijs is gebleken, is het wel mogelijk een noodgebouw op te riebten dat uiteraard aan bepaal de eisen moet voldoen, maar waarvan de kosten der noodvoor zieningen niét meer mogen be dragen dan 10.000.In dit be drag van 10.000.zijn niet be grepen de kosten van definitieve voorzieningen, welke ook dienst kunnen doen als t.z.t. het defini tieve gebouw wordt gebouwd. Zo zal b.v. de zandbak, welke later bij het definitieve gebouw dienst zal doen, thans worden gebruikt als fundament van het noodge bouw etc. De kosten van 't bouw rijp maken van het terrein, van paden, grint, tuin, tegels, goot steen, closetcombinaties erz. blij ven eveneens buiten de nood voorziening. De totale stichtingskosten wor den geraamd op 24.800. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van keur loon in de gem. Sprang-Capelle. Dit voorstel houdt verband met de vestiging in de gemeente Was pik van een vleeswaren- en con- servenfabriek, waarvan de eige naar, de heer H. H. W. Witte te 's Gravenhage, aan het gemeente bestuur van Waspik verzocht de verordening op de heffing en in vordering van keurlonen dier ge meente te herzien. Krachtens ar tikel 4 van de geldende gemeen- schanpeliike regeling inzake de keuringsdienst van vee en vlees voor de gemeenten Drunen, Loon- opzand, Sprang-Capelle, Raams- donk, Waspik en Waalwijk wordt in de aangesloten gemeenten een geliik keurloon gebeven waarvan het bedrag wordt vastgesteld door decentrum-gemeente, nadat de commissie van advies is ge hoord. De centrale gemeente achtte het gewenst dat, naar in ons land over het algemeen voor vleeswarenfabrieken verlaagde tarieven worden toegepast, ook in de bestaande verordening een beperkte reductie van het tarief wordt opgenomen, daar de con currentiemogelijkheden geopend dienen te blijven. Gezien de om vang van het onderhavige bedrijf zal één hulpkeurmeester hier een gehele dagtaak vinden, zodat het redelijk moet worden geacht het gereduceerde tarief zodanig te bepalen, dat de opbrengst daar van voldoende is om de kosten van één hulpkeurmeester te dek ken. Voorstel tot vaststelling van nieuwe verordeningen, als be doeld in artikel 3, lid 3, en arti kel 9, lid 3, der Winkelsluitings wet 1951. De winkeliersver. „Sprang-Ca pelle heeft onder dagtekening van 5 apr. 1956 de raad verzocht 1. De koopavond, welke krach tens het besluit van de raad van 11 Aug. '52 is bepaald op woens dagavond, te verschuiven naar vrijdagavond, op grond dat: a. in de omliggende gemeenten de koopavond eveneens is vast gesteld op vrijdagavond; b. vele werknemers reeds op vrijdag hun weekloon ontvangen en daarom hun inkopen dikwijls reeds diezelfde avond doen, vóór de zaterdag; 2. Het sluitingstijdstip voor winkels, hetwelk bij raadsbesluit van 11 augustus 1952 voor werk dagen, in afwijking van de win kelsluitingswet 1951, is bepaald op 19 uur, voor de zaterdagavond weer terug te brengen tot 't wet telijk sluitingstijdstip van 18 uur, zulks opdat bet winkelpersoneel, dat na sluiting de winkel nog moet opruimen, wat vroeger naar huis kan. B. en W. menen, dat het wen selijk is, dat aan het slib 1 ge noemde verzoek wordt tegemoet gekomen, om de concurrentiemo gelijkheden van de winkeliers in deze gemeente t.o.v. die in an dere gemeente volkomen open te houden, mede omdat de naar vo ren gebrachte motieven ons juist voorkomen, en tevens met het oog op de belangen van het pu bliek. Indien de raad hierop ingaat, dient uit concurrentie- en billijk heidsoverwegingen ook de koop avond voor de straathandel, vast gesteld bij raadsbesluit van 11 augustus 1952, te worden ver plaatst van de woensdagavond naar de vrijdagavond. Tegen inwilliging van het sub 2 vermelde verzoek hebben B. en W. enige bezwaren. Het is B. en W. gebleken, dat een groot aan tal bij de winkeliersvereniging aangesloten winkeliers bezwaar heeft tegen de vervroeging van het sluitingstijdstip op zaterdag avond en dat meer de winkeliers die winkelpersoneel in dienst hebben, voorstanders zijn van vervroeging. Ook verschillende buiten de kring der winkeliersvereniging staande winkeliers geven de voorkeur aan handhaving van de bestaande toestand. Maar bovendien dient ook met de belangen van de kopers reke ning te worden gehouden. De za terdagmiddag wordt immers enerzijds in toenemende mate voor sportbeoefening en uitstap jes gebruikt en anderzijds wordt vooral ten plattelande door de bevolking op die middag gewerkt in eigen bedrijf, tuin, enz. Boven dien worden de winkels op zater dagmiddag dikwiils zeer druk bezocht, hetgeen de consument veel tiid kost. Ook al zal de verschuiving van de koopavond van woensdag avond naar vriidagavond in dit laatste verbetering brengen, toch menen B. en W. dat op grond van deze argumenten het sluitings- tijdstip ook voor de zaterdag avond dient te worden gehand haafd op 19 uur. Een geweldige betonmassa LOONOPZAND. Juni 1956. Als een reusachtige paddestoel rijst een enorm gevaarte uit de grond op, gebouwd uit staal en beton, om straks ons land in West-Europa mede te omspan nen in het uitgebreide radio- en televisienet. De techniek gaat vooruit met grote schreden, zelfs zo snel, dat men er bijna niet bij stil kan blijven staan, wil men „bij" blijven, 't Is alsof na 1900 de mensen zijn wakker geschud door deze vooruitgang en met frisse moed de techniek tegemoet treden. DE RADIO-TOREN. In diverse artikelen of mede delingen is al een en ander on der de aandacht van de lezers ge bracht en zeer veel nieuwsgieri gen hebben al stilgestaan bij de in aanbouw zijnde radiotoren in Loonopzand, welke als hij gereed is, deel zal uitmaken van 'n reeks torens, die bestemd zullen zijn om radio- en televisie-uitzendin gen te relayeren. Naast deze taak vormen deze torens ook nog een j straalverbinding ten behoeve van de telefonie, in welk laatste ge val zij de functie van de grond- kabels ten dele overnemen. De hier beschreven televisie toren vormt een schakel in de ketting van het net dat straks heel ons land zal bedienen van radio,'televisie en telefonie. Alvorens enkele technische ge gevens te beschrijven, willen wij eerst nog iets vermelden omtrent de bouw van de toren zelf. DE BOUW. De Rijksgebouwendienst van,de PTT laat deze toren een ko lossale betonnen massa uit voeren door de IGB te Breda (al dus „PTT-Nieuws" no. 1 1955) geen steen mag er aan te pas ko men, want ook beton kan mooi zijn! De fundering is een enorme ro zet of iris van staal en cement. Als een zeer groot spinneweb van stalen vlechtwerk, dat vijfhon derd kubieke meter cement in zich heeft opgenomen, met een middellijn van 20 meter, draagt golflengten is het noodzakelijk, dat bij helder weer de hoogste verdiepingen der torens met el kaar in verbinding staan. Men moet de andere torens op p'l.m. 60 km. afstand kunnen zien. Hel gevolg is dat deze platforms 60- 80 meter boven de grond moeten liggen. Hierbij is ook rekening te houden met de buiging van het aardoppervlak. De antennes voor zending en ontvangst mogen door niets gestoord worden. FM en TV en Telefonie. Tenslotte nog iets over het technische van de frequentie-mo dulatie, televisie en straalverbin- dingsnet dezer torens. De beperktheid van de golf lengten der TV of Radio FM is betrekkelijk klein en bepaalt zich tot. de optische horizon. Om dus een landelijke verbinding te vor men, zijn deze TV en FM zend stations opgericht op diverse hoogten in ons betrekkelijk vlak ke land. Voor de toevoer van FM radio programma's zijn in ons land de hoogwaardige telefoonverbindin gen voldoende aanwezig. Het pro gramma voor toevoer van het TV-net kan nu eenmaal niet per telefoonverbinding tot stand ko men, maar door straalverbindin gen op centimetergolven, waar bij gebruik wordt gemaakt van sterk gerichte antenne-systemen, zoals parabolische spiegels, zo dat men naast de telefonische thans ook straalverbindingen heeft. Ook de centimetergolven der TV reiken tot aan 't gezichts veld Het is echter daarom dat ook de straalverbinding hoog is opgesteld. Als men daarom het aantal torens wil beperken, dan vloeit daaruit voort, dat deze dan zeer hoog moeten worden en de ze apparatuur zullen moeten be vatten. De torens van Roosen daal, Roermond, Loonopzand, Mierlo en Markelo zullen daarom een of meer dezer hoogst belang rijke apparaturen bevatten. Van de toren van Loonopzand is nog niet bekend of hij ook de drie ge noemde factoren zal bevatten. HET DOEL. Het doel dat de PTT met deze torens heeft, is om dat deel van het land, waar de FM een minder goede ontvarigst heeft, deze een betere en goede weergave te ver zekeren. Hiervoor komen de to rens van Mierlo, Markelo, Hoge- zand, Irnsum en Hulsberg in aan merking. Het net voor de straalverbin dingen, dat de PTT laat uitvoe ren zal dienen voor verbindingen van de televisiestudio met de ver schillende zenders en tevens als tussenschakel, als relaypost in 't Eurovisie-net. Daarnaast dient het voor aan voer van reportages en program ma's uit alle delen van ons land naar de televisiestudio. EEN WELDAAD Als dit alles in Loonopzand gereed zal zijn, zal menigeen er tegen op zien en zeggen, dat daar iets groots is verrezen op het ge bied van radiotechniek. Bij het passeren van deze hoge toren gaat ons eveneens de gedachte door het hoofd, dat alle techniek, ten goede aangewend, een wel daad is voor de mens. zij een toren van 80 meter hoog te met een middellijn van IOme ter. Dat aan deze storting alle zorg moest worden besteed blijkt uit het feit dat de toren van Markelo reeds naar één kant overhelt. Een tofen van 80 me ter is een kolossaal iets, en die moet worden geschraagd door een evenredige fundering. Ook moet hij windkrachten van 200 km/u kunnen weerstaan, terwijl op de top er van nog een stalen televisie-antennemast zal moeten worden geplaatst van 50 meter lengte. Op diverse techniscbe gronden is men tot de conclusie gekomen dat een ronde vorm de meest doelmatige is. Stabiliteit van zo'n gevaarte is de hoofd zaak. Schoonheid komt hierbij eigenlijk niet te pas, hoewel de ze constructie en uitvoering toch in zekere mate zullen aanpassen aan ons Brabantse landschap. De bebossing er om heen doet de to ren daaruit oprijzen, zodat hii daardoor min of meer een geheel vormt met het landschap. Wat het optrekken van de to ren betreft, hiervoor wordt beton gestort in een bekisting, welke tijdens de bouw iedere vijf minu ten ongeveer twee centimeter door vijzels langs klimstaven wordt omhoog gehesen. Het be ton wordt boven ingestort en na ongeveer 6 uur is aan de onder zijde het vers gestorte beton vol doende gehard om 't andere weer te dragen. DE PLATFORMS. Thans heeft de toren 'n hoogte van ongeveer 80 meter bereikt en er is een houten kraag rond de toren gehesen, waarop het eveneens betonnen platform van 65 ton zal worden aangebracht. Men begint nu met de bovenste rotonde, om vervolgens het hou ten geval te laten zakken en dan de andere drie platforms van be ton aan de bovenkant aan te brengen. De bordessen zijn naar alle windstreken vrij langs de toren wand aangebracht, zonder balus traden, obstakels, enz., want in verband met de te gebruiken De TV-toren aan de Tilburgseweg te Loonopzand, wanneer deze gereed zal zijn. MASSADEMONSTRATIE DER KVP IN EINDHOVEN. Ik betreur het dat de katholie ke eenheid in de politiek in 1956 nog niet is volgroeid. Graag had den wij gezien, dat ook dc Katho lieke Werkgemeenschap met ons was opgetrokken om onze taak als katholieken voor Nederland te verrichten. Wij blijven bij voortduring verplicht hun te vra gen zich te bezinnen. Het enige wat katholiek Neder land op het ogenblik kan doen, is duidelijk en afdoende te bewijzen dat een overwinning van de so cialistische doorbraak uitgeslo ten is en dat het voor de katho lieken in de PvdA volmaakt zin loos is daarop aan te sturen. Pro fessor Romme, de katholieke lijsttrekker, sprak deze woorden op een massale demonstratie van de KVP te Eindhoven. Ongeveer zesduizend toeschouwers luister den op deze warme voorjaars avond naar de toespraken van prof. Romme, van minister F. J. van Thiel en van het Kamerlid Van Vliet. AMBONEZEN PROTESTEREN TEGEN ZELFVERZORGING. Met veel tact, geduld en over redingskracht is 't maandagnacht gelukt ongeveer 300 Ambonese mannen, vrouwen en kinderen, die maandagmiddag uit hun woonoorden naar Den Haag wa ren gekomen uit protest tegen de nieuwe uitkeringsregelingen, te bewegen naar hun kampen terug te keren. Zij hadden zich op het Plein 1813 in Den Haag, tegen over het kabinet van de minister president, geïnstalleerd met het voornemen, zoals hun leider zei- de, „niet te vertrekken, voordat wij voeding en zakgeld hebben gekregen en de verzekering heb ben, dat de oude regelingen wor den gehandhaafd." Op de gazons langs het plein, tussen koffers en tassen, hadden de meesten van hen zich al in dekens gehuld om de nacht in de open lucht door te brengen,toen om kwart over 1 zestig man Haagse politie en zestig man rijkspolitie met helm en karabijn en een achttal HTM-bussen óp het plein arriveerden om hen naar hun woonoorden terug te brengen. Zonder incidenten ver trok de laatste bus om drie uur 's nachts. DE ECHO UW BLAD Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.7Q franco p. p. Advertentieprija IQ cent per m.u. Contract-advertenties speciaal tarlel

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1