Waalwijkse en La GEHEEL WAALWIJK VERENIGD IN IMPOSANTE SACRAMENTS PROCESSIE. WAALWIJK VRIJDAG 1 JUNI 1956 Uitgever W aal wijkae Stoomdrukkerij Aatooa Tlelen Hoofdredacteur JAN TIELEN verschijnt 2 per week. 79e JAARGANG no. 43 Abonnement 19 cent per week I 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs r 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT «85, WAALWIJK TEL. 2621 Dr ran BEURDENSTRAAT KAATSHEUVEL TEL. 2*62. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES ..ECHO' Voor het eerst in de geschie denis zal zondag a.s. geheel Waalwijk verenigd zijn in een grootse Sacramentsprocessie. En hiermee is dan een plan verwe zenlijkt, dat al vele jaren levend was, doch tengevolge van finan ciële factoren en omstandigheden van organisatorische aard niet voor uitvoering vatbaar bleek. De realisering van een dergelijk indrukwekkend plan is op de eerste plaats mogelijk geweesf dank zij de belangstelling en de medewerking, welke de organi satoren van alle zijden hebben mogen ondervinden. De vereni gingen uit alle vier de parochies hebben voor deze imposante ui ting van godsdienstig leven voor de volle honderd procent hun medewerking verleend. Maar daarnaast moeten we toch ook vaststellen, dat dit plan een plan gebleven zou zijn als de vormge ving niet in zo bekwame en toe gewijde handen had gelegen. We mogen dus zeggen, dat deze twee- eenheid nodig was om onze eer ste stedelijke Sacramentsproces sie te doen slagen en dat aan hen die dit kostbare resultaat van 'n verheugende eensgezindheid heb ben mogelijk gemaakt, dap ook een woord van heel bijzondere lof en dank past. Dat deze pro cessie is kunnen uitgroeien tot een zo imposante interparochiële manifestatie, moge het bewijs zijn van de Waalwijkse trouw, liefde en dankbaarheid jegens de H. Eucharistie. Maar ook al is men nu dan tpt dit prachtige resultaat gekomen, dit wil nog niet zeggen, dat de Waalwijkse Sacramentsprocessie geen steun en medewerking meer behoeft. Verre van daar! Men hoopt en vertrouwt er op, dat de medewerking en de steun van de Waalwijkse burgerij nu pas goed traan beginnen. Zo doet het bestuur voor de dag van de processie zelf voor zondag dus - een beroep op al len, die wonen langs de route, welke de processie zal gaan. Hel slagen van de hulde, die wij Christus zondag gaan brengen, hangt voor een groot deel af van de medewerking van lien, die langs de Koninklijke route wo nen. Dat betekent dus: de vlaggen uit, de voorgevel van uw huis in de bloemen, kaarsen en bloemen rond een beeld voor het raam, een kleedje voor het venster, en verder alles wat uw huis maar een feestelijk aanzien kan geven. Nee, grijpt u niet met een bezorgd gelaat naar uw por temonnee, want het slijk der aarde speelt hier een zeer onder geschikte rol. Doe het met de eenvoudige middelen die li ter be schikking staan, de feestelijkheid van uw hart en van de zon, die ons toch wel niet zal onthouden worden, zullen de rest doen. Verder doet hel bestuur een beroep op alle katholieken van Waalwijk om bloemen ter be schikking te stellen. Gewone bloemen uit eigen tuin. Daar al leen de bloemblaadjes gebruikt worden als strooisel voor de bruidjes, zijn alle bloemen wel kom. Zij worden opgehaald tus sen 10 en 12 uur. St. Antonius-parocliie opent nieuwe en luisterrpke traditie Tot zover de medewerking op de dag zelf. Nu komen we op het chapiter van de steun en hier speelt het vorengenoemde slijk wel een rol, zij het dan ook een zeer kleine, we zouden haast zeg gen een figurantenrolletje. Ieder een, die zondag deze processie zal zien voorbij trekken en dat is heel Waalwijk zal begrijpen, dat een dergelijke imposante ma nifestatie handen vol geld kost. Dat is natuurlijk niet erg, want elke burger van deze stad heeft voor God, Die ons handen vol voorspoed en geluk schenkt, wel een paar dubbeltjes over. Hier over praten we niet eens, we doen dit eenvoudig. En daarom zullen, te beginnen daags na de proces sie, in elke parochie meisjes bij u aankloppen voor een kleine bij drage. Ze komen dus na het feest wanneer u dus gezien hebt wat deze hernieuwde processie is. En verder komen ze elke maand een maal. Ook deze actie zal een suk- ses worden, daar twijfelen wij geen moment aan. DRIE GROEPEN. Zoals wij reeds eerder bericht ten, is de processie dit jaar uitgebreid met een Maria-groep, die meer dan (50 meisjes zal om-* vatten. Voor deze groep heeft men als tekst gekozen Vondels „Magnificat", dat echtër niet zal gedeclameerd worden, doch ge zongen. De H. Maagd wordt hier uitgebeeld als de Christusdraag ster en zij zal gaan in een krans van twaalf sterren, gevolgd door een grote in fraaie costumes (een blauw kleed met een over borst en rug afhangende witte baan), geklede groep meisjes. Deze in drukwekkende en stijlvolle groep zal van deze processie een gaver geheel maken, omdat de huldi ging van de Zoon niet los te den ken is van de huldiging van de Moeder. Door de uitbreiding met deze nieuwe groep is het aantal ge- costumeerde deelnemers (sters) gébracht op 180. ROUTE EN SAMENSTELLING. }}e processie, die dit jaar dooi de St. Antoniusparochie zal trekken, wordt opgesteld in de Wilhelminastraat en zal zich om 3 uur in beweging zetten voor 't volgen van de volgende route: Parallelweg, St. Antoniusstr., Ie Zeine, le Crispijnstraat, Pas toor Kuij persstraat President Steynstraat, 2e Zeine, .St. Anto niusstr. en dan via de Stations straat naar het Raadhuisplein, waar te ca. 5 uur het plechtig sluitingslof zal worden gehouden. De stoet is als volgt samenge steld: 1Het Processiekruis, Dit wordt begeleid door licht dragers en misdienaars en voorafgegaan door bazuin blazers en roffelaars. 2. De geüniformeerde jeugdver enigingen voor meisjes. Gevormd door de Gidsen en Kabouters v. d. St. Odagroep. t'J TEKST MARIAGROEP. Mijn ziel ontvouwt nu 's hemelsch lof, Mijn geest, aan 't huppelen, heeft stof, Om God, mijn heil, op 't hoogst, te loven; Naardien mijn ootmoed hem behaagt; En hij zoo laag, op eene maagd, Zijn minste dienstmaagd zag 'van boven. Want alle tongen zullen mij nu zalig noemen, even blij Naardien d'Almacbtige dit wonder, Zijn grootste werk, in mij besloot; Een lot, uit zijnen rijken schoot. Mij toegevallen, in 't bijzonder. De Naam van Jezus aangebeên, Daar boven, hier, en hier beneên, Is heilig, heilzaam, uitgelezen; En zijn genade breidt zicb uit, Van stam tot stam, van spruit tot spruit, In zooveel zielen, als hem vreezen. Gods krachtige arm heeft al 't geweld i Der trotse koppen, neergeveld, u Verstrooit, en uit den stoel gedreven; 't Ootmoedig hart, uit stof en slijk Der aarde in top van 't hemelsch Rijk Door zijn ootmoedigheid geheven. God heeft, met volle en overmaat van gaven, 'l Hongrig volk verzaat. De zatte rijken, stout en krachtig, Liet hij nooddruftig henegaan. Nam Israël, zijn erfkind aan, En was aan zijn gena gedachtig: Gelijk de nooit besmette mond, In 't zeeglen van dat erfverbond. Zoo menige eeuwen van te voren, Dien troost, den vader Abraham, En alle telgen van dien stam, Eeuw in, eeuw uit, had toegezworen. Gloria Patri et Filio et Spiritui Sancto. Sicut erat in princi- pio, et nunc et semper, et in saecula saeculorurm Amen. 4. 6. 7. 8. 10. 11. 12. De lagere meisjesscholen. Deze groep omvat een verte genwoordiging van alle in Waalwijk gevestigde lagere scholen. Het knapenkoor. De geüniformeerde jeugdver enigingen voor jongens. Gevormd door de Welpen, Verkenners en Voortrekkers der Andreas Zijlmansgroep. De lagere jongensscholen. Ook deze groep omvat een vertegenwoordiging van alle in Waalwijk gevestigde lage re scholen. De Gymnastiek-vereniging „O.W.S." De Waalwijkse verenigingen en organisaties van vrouwen Deze groep wordt gevormd door vier afgevaardigden van de volgende verenigin gen: De St. Elisabethvereni- ging van de parochies St. Antonius, St. Clemens en St. Jan; de Missienaaikringvan de vier parochies; de Arbei ders Vrouwen organisatie; het Vrouwengilde. De vrouwelijke religieuzen. De Eerw. Zusters van het Gezelschap J.M.J.; de Eerw. Zusters van O. L. Vr. van het H Hart. De Mariagroep. De formatie van deze groep staat hierboven reeds be schreven. Het Lam Gods. Voorafgegaan en gevolgd door bruidjes. De Lijdensgroep. 2 schilddraagsters; meisjes en jongens in paarse kleding dragen martelwerktuigen, o. a. geselroede, doornenkroon, 3 nagels, speer, rietstengel met spons, kleed zonder naad, 2 dobbelstenen, zuil met haan, doek van Veroni ca, ladder en hamer; een groep meisjes draagt het kruis; daarachter een groep meisjes met palmtakken (te ken van de overwinning), deze groei) declameert uit Vondels „Altaargeheimenis sen"; hierachter een meisje met een grote, geschilderde passiebloem, symbool van 't H. Lijden. Een groep bruidjes. De Sacramentsgroep. 2 schilddraagsters; hierach ter een groep meisjes in rood kleed met grijs overkleed, declamerend uit Vondels „Altaargeheimenissen". De mannelijke religieuzen. De Eerw. Broeders van de Onbevl. Ontv. van de Heilige Maagd Maria. De Priesters. Misdienaars met lichten. Misdienaars met bellen. Misdienaars met wierook. Akolieten met bloemen. Akolieten met wierookvaten. Gilde St. Ambrosius. Het Heilig Sacrament. Gilde St. Crispijn en St. Cris- pinianus. Het H. Sacrament wordt ge dragen door Pastoor-Deken Dr. B. v. d. Hurk gedurende de eerste helft van de pro cessie en door Pastoor D. Lam tijdens de tweede helft. Diaken: Kapelaan J. Lem- pens; Subdiaken: Kapelaan M. Donkers. De Gilden in de Sacramentsprocessie. Evenals het vorig jaar zullen ook nu weer de gilden van Waal wijk een plaats innemen in de Sacramentsprocessie en wel een plaats die hun toekomt, 'n plaats die traditioneel is, zoals alles wat in het gilde leeft, als aloude tra ditie is overgeleverd. De volgorde in de processie is als volgt: Na de priesters volgen 24 mis dienaars, waarvan er 12 licht dragen en 12 bellende zijn. Direct hierna komen de gezamenlijke gildenvaandels en standaards op één rij over de breedte van de weg. Hierop volgen twee vende liers van het Gilde „St Ambrosi us" (Baardwijk) achter elkaar, die voldoende ruimte houden om hun vendels te zwaaien. Vervolgens komt het Balda kijn met het Allerheiligste, door vier broeders gedragen. De voor ste twee dragers worden geflan keerd door de Koningen van St. Crispijn en St. Ambrosiüs, om hangen met het koningszilver. 13. 14. 15. 16. 17. TEKST LIJDENSGROEP. O, mensch! o worm! wat zijt gij Jezus schuldig, Die, als'een worm, voor U iangs d'aarde kruipt, Daar, in den hof, zijn bloed van 't aanschijn druipt, En flauw en traag de jongers met hem waken! O ziel! gij nut zijn Lichaam, om te smaken Dien kelk des doods. Bezoek 's Aartspriesters hof, En 't Roomsch gerecht, en kruip in 't bloedig stof Tot aan den berg, en tel d'ontelbre wonden! Bezie 't albast zijns Lichaams wreed geschonden Bezie die roên, gesleten op zijn vel En vleesch en beên! Aanhoor dat guichelspel, Dat schuifelen, dat spuwen, dat schimpen Bezie eens, hoe zijn ingewanden krimpen, Van pijn op pijn; hoe 't Lichaam, nagelvast Aan 't hout, verwelke, door zijn eigen last De zenuw spanne, en leer de wonden gapen. Die beken bloeds, zoo schoon als 't is geschapen, U leveren, tot zuiv'ring van uw vlak! Hij geeft den geestDe wereld geeft een krak De steenrots scheurt! Alle elementen, zwanger Van zulk een wee verschieten, bleeker, banger, Dan ooit, hun verf, en huilen wijd en breed, Op 't moordgeschrei der Godheid, en dien kreet, Waarmede de ziel drie dagen wierd gescheien Van 't heilig lijk, om 't welk de starren schreien. Zoo menigmaal den Christen Offerspijs A Wordt toegereikt, geniet zijn ziel den prijs Van zooveel heils, als Christus uit den hoogen Verschijnende, en van 't kruis omhoog getogen Omlaag verdiende, en nog omhoog verbidt, Daar Hij gekroond aap 's Vaders zijde zit. Laat hongeren, verijdelen en wroegen Wien 't lust, dees disch kan lijf en ziel vernoegen. De achterste twee dragers wor den geflankeerd door de twee hoofdlieden der gilden. Achter het Allerheiligste vor men de diakens en subdiakens der parochie de begeleiding van het H. Sacrament, waarna de twee vendeliers van het Gilde St. Crispijn (Besoijen) volgen, ook weer met zoveel ruimte dat zij achter elkaar zullen kunnen zwaaien. Het deelnemen van het gilde aan de processie is een zeer oude traditie. Zij beschermen het Hei ligste Goed der Kerk. Door de geschiedenis heen hebben de ou de St. Joris- en St. Sebastiaangil- den deelgenomen aan deze be scherming. Het is ook nu weer gebruikelijk. Zij hebben hiér hun plaats herwonnen, waarop zij recht hebben. De vendeliers zwaaien hun vendels om hulde te brengen en dankbaarheid te tonen aan de Allerhoogste Koning, die zij in de processie mogen begeleiden. Elke figuur van hun zwaaien be tekent een religieuze handeling. Het vendelzwaaien is immers de strijd tussen goed en kwaad. Het vendel beschermt de vendelier tegen alles wat hem bedreigen kan. Boven het hoofd brengt hij hulde aan God en roept Zijn be scherming in, om met Hem en de beschermpatroon van zijn gilde de strijd te kunnen volbrengen. Zwaait hij om de hals, dan wil hij doorvechten, al kost het hem zijn hoofd. Om het bovenlichaam heen zwaaien betekent de afweer van het kwade, wat hem ook be- dreige. Veel meer zinnebeeldige figuren zijn te beschijven, doch het zou ons te ver voeren, daar om noemen wij hier slechts die enkele, welke in deze processie zullen worden getoond. Alleen nog deze: als de zegen gegeven wordt, brengt de vendelier de ko- ningsgroet, door driemaal zijn vendel boven het hoofd te zwaai en ter eré van Hem, die op deze dag deze grootse hulde wordt be reid. Het houdt ook een hernieu wing van de belofte van trouw in, die telkens door het gilde ge daan wordt: Trouw aan God. Kerk en Overheid. 18. Het Kerkbestuur van de vier parochies. Het Gemeentebestuur van Waalwijk. Het College van Collectanten van de vier parochies. De St. Vincentiusvereniging van de parochies St. Antoni us, St. Clemens en St. Jan. De r.k. raadsfractie van de gemeente Waalwijk. Bestuur en leraren van het Dr. Mollercollege. 10. De Waalwijkse verenigingen en organisaties van mannen. Der groep omvat vier afge vaardigden van de volgende verenigingen en organisa ties KJMV, St. Adelbertver- eniging, ARKA, Hockeyclub, KAB, KAJ, Middenstands vereniging, Missie-Comité v. parochie St. Jan, Processie Waalwijk-Handel, Politie bond St. Michaël, RKC, Sa cramentsvereniging van pa rochie St. Antonius, Vereni ging van de Stille Omgang, WSC, Werkgeversorganisa tie. 20. Mannen, die wanneer pro cessie is gepasseerd, willen aansluiten om het Lof bij te wonen. Hulppolitie. 21. Harmonie St. Crisnijn. 22. Vrouwen, die, wanneer pro cessie is gepasseerd, willen aansluiten om het Lof bij te wonen. Hulppolitie. Bij aankomst van de processie op het Raadhuisplein zingen de vier parochiële zangkoren het „Te Deum", gevolgd door „O Sa- lutaris Hostia" en „Salve Regi- na", welke beide laatste gezangen door allen zullen worden meege zongen. Hierna zal Pastoor A. v. d. Brekei een korte predikatie houden, waarop allen zullen zin gen „Looft Uwen God". Door de Mariagroep, de Lij densgroep en de Sacraments groep zal gezamenlijk worden ge declameerd „O Kersten hart...". Hierna zingen allen „Tantum Er go", waarna de zegen met het Allerheiligste gegeven wordt. Als het H. Sacrament het Raadhuis plein verlaat, zingen de gezamen lijke koren tot slot „Acclamatio- nes". Degenen, die niet aan de pro cessie deelnemen, doch wel het Sluitingslof willen bijwonen, die nen tijdig op het Raadhuisplein aanwezig te zijn, daar bij aan komst der processie te ca. 5 uur 't gehele plein wordt afgesloten. Verder worden de aanwezigen dringend verzocht om na het Lof op hun plaats te blijven en het Raadhuisplein niet te verlaten voordat daartoe een teken wordt gegeven. TEKST SACRAMENTSGROEP. O Kersten hart! wat traagheid let u dan Des morgens vroeg te rennen, daar dit Man, Die zuivre dauw des offers, zoo gezegend U in den mond en op de lippen regent, Zoo blank als sneeuw, van 't heilrijk Paradijs? Wat hoop van staat, gebouwd op smeltende ijs, Wat zucnt tot goud, wat vleierij van pluimen Betoov'ren u dien zegen te verzuimen? Dien outeroegst? dat offerooft? die vrucht. Voor elk gekweekt in Serafijnse lucht? De Heiland, eens gehecht aan 't heilzaam teiken, Begint van hier zijn vrucht u toe te reiken. Hier bloeit dc boom des levens dag aan dag. Hier rust de ziel van 't ijdele bejag. Hier toomt de geest het vleesch zijn dartelheden. Hier antwoordt God op zuchten en gebeden. Hier wischt Hij af de tranen in den nood. Hier leeft het hart in troost: hier sterft de dood. Hier geeft u God den voorsmaak van 't onsterflijk. Ook van zich zelf, door 't offeren verwerf lijk. ZONDAGSDIENST. Zondag 3 juni 1956. Arts Edm. van Rooij. Apotheek Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 3 juni 1956. 10 uur: Ds. L. Schellevis Extra collecte voor Geestelijke Belangen. N. H. KERK V.M. BESOIJEN. Zondag 3 juni 1956. 10 uur en 2.30 uur Ds. J. Vink. GESLAAGD. Onze stadgenote Gerry Bak kers is aan de r.k. Kweekschool Mariënburg te 's-Hertogenbosch geslaagd voor de akte onderwij zeres. BENOEMD. Tot lerares muziek is aan het Willem van Oranje-College al hier benoemd mej. A. Blok al hier, tot leraar geschiedenis de heer W. den Braanker te Utrecht. OPROEP. In verband met gerezen moei lijkheden, verzoekt de Inspecteur van Politie te Waalwijk, namens de Officier van Justitie te Dord recht, aan de ingezetenen van Waalwijk, bij wie een collecte busje is geplaatst van „de Stich ting Blindengeleidehondenschool voor Wolfshonden te Dordrecht" deze in te leveren op of hiervan kennis te geven aan het bureau van politie te Waalwijk. CHR.-HIST. KIESVERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Maandagavond a.s. treden in het Gebouw voor Chr. Belangen te Besoijen in een openbare ver gadering op het Kamerlid Mr. C. W. I. Wittewaall van Stoetwegen die het een en ander vertellen zal over haar reis naar Israël, en drs. Schouten, die spreken zal over: de aanstaande verkiezingen. DRIEDAAGSE FIETSTOCHTEN DER BOSSCHE V.V.V. Het programma en inschrijf- biljetten voor de 3-daagse fiets tochten der VVV te 's-Bosch op 19, 20 en 21 juli a.s. zijn verkrijg baar aan het secretariaat van Waalwijks Belang, Grotestr. 205 alhier. TENNIS. Het jaarlijkse Waalwijkse In- vitatietournooi zal dit jaar wor den gehouden van 16 tot en met 24 juni a.s. Er zal gespeeld wor den op de banen van Hotel Ver- wiel. Het tournooi staat open zowel voor A- als B-spelers. BIJEENKOMST VAN DE NED. CHR. VROUWEN BOND. Op 24 mei hield de NCVB een vergadering waar als spreker op trad de heer Laarman met het onderwerp: Gods Naam in de omgangstaal. In een boeiende re de zette spreker uiteen, dat het vloeken om verschillende rede nen nagelaten moet worden. Vloeken is immers het ijdel ge bruiken van Gods Naam en dit is een zeer grote zonde. Vaak wor den vloeken en krachttermen ge bruikt om meer indruk te maken. De bond tegen het vloeken werkt door sprekers op markten, in fa brieken, werkplaatsen enz. en heeft ook toegang gekregen op bijeenkomsten van verschillende partijen. Men moet echter niet alleen het vloeken nalaten, maar zeer doelbewust streven naar het goede door hulp aan de mede schepselen. Het goede moet wor den uitgedragen als kringen, die zich voortplanten, wanneer er 'n steentje in het water wordt ge worpen. Nadat spreker nog enkele vra gen had beantwoord, werd deze interessante avond besloten. MEVR. VERHOEVEN EN RIA VAN GELDER WONNEN THEEZETDUEL. Het theezetduel, dat dinsdag middag en -avond in Thalia is gehouden, leverde bij dc meisjes van de Huishoudschool een over winning voor de 14-jarige Ria v. Gelder op, die het hoogste aantal punten (95) behaalde. Tweede werd jMaria v. Engelen (14 jaar) met 87 punten en derde Lies Schuurmans (13 jaar) met 86 punten. Ria van Gelder legde daarmee beslag op de eerste prijs in de vorm van een prachtig ser vies. De beide andere meisjes en zij die zich als jurylid ter be schikking hadden gesteld, ont vingen ieder een zilveren suiker schep. Bij de huisvrouwen ging het servies naar mevr. Verhoeven uit Baardwijk. Mevr. Verhoeven en Ria van Gelder zullen dus bin nenkort naar Eindhoven gaan om met een huisvrouw en een meis- ie uit Limburg uit te maken wie kampioene van 't Zuiden wordt. Wij wijfelen er niet aan of ook in theezetten staat Waalwijk aan de spits. In ieder geval weet u nu waar u thee moet gaan drinken: Bij mevr. Verhoeven of bij Ria van Gelder. VOORLICHTINGSBIJEEN KOMST NED. ZUIVELBUREAU. Op dinsdag 5 juni zal in zaai Thalia een voorlichtingsbijeen komst worden gehouden, welke is belegd door het Nederlands Zuivelbureau. Het programma voor deze avond omvat een korte lezing over melk- en zuivelpro ducten, een prijsvraag, enkele in teressante films, de aanbieding van receptenboekjes en een prijs uitreiking. Zie ook de adverten tie in dit blad. I Dit blad DE ECHO'\M HEI ZUIDEN HEERLIJK OM TE ROKEN VOORNAAM OM TE PRESENTEREN

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5