Waalwijkse en Langstraatse Courant De avonturen van Bim en Bam ELECTRA grootste keus Gilde St. Crispijn en Crispinianus Besoijen 5 Uit de Langstraat rc c 00 SCHEERAPPARATEN STOFZUIGERS DE WERELD ROND uimi Drunen Heust/en Haarsteeg UI in ui ui C/I Grotestraat 207 heeft de Waalwyk Sprang - Capelle Capelle Waspik VRIJDAG 8 JUNI 1956 Uitgever Waalwijk* Stoomdrukkerij An toon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week. ECHO Wl HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 45 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs IQ cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTE STRAAT 285, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 8882. OPGERECHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' M Ge weet allen, vrienden, dat Rusland ten tiide van kameraad Stalin allesbehalve een paradijs was. Men moest er dikwijls voor zichtig zijn met hetgeen men zei, niet alleen op politiek terrein, maar ook op letterkundig gebied waren er een aantal schrijvers die men zich beter niet kon her inneren en wier werken zelfs niet onder de toonbank verkocht werden. Een van hen was Tol stoi, die onder meer de prachti ge roman Anna Karenina op zijn naam heeft staan. Hoe vreselijk het Stalinisme in Rusland heeft huisgehouden, heeft kameraad Kroestsjew onlangs uit de doeken gedaan tijdens zijn bezoek aan Engeland. Hij had, zo vertelde hij, bij een bezoek aan een Rus sische technische hogeschool aan een der studenten gevraagd: „Wie heelt Anna Karenina ge schreven? De student werd lijk bleek, begon te beven als 'n riet en antwoordde toen stotterend: ,,Ik niet, kameraad." Kroestsjew (vroeger een van Stalins voor naamste beulen) sloeg bijna ach terover van verbazing over dit antwoord. Hij helde terstond de chef van de geheime politie van de school op en zei allesbehalve vriendelijk: „Nu ziet u wat het resultaat is van uw krankzinnige methodes van schrik aanjagen. Ik vraag hier een van de studen ten, wie Anna Karenina geschre ven' heeft en hij antwoordt: „Ik niet". Dat moet afgelopen zijn." Hoorn op de haak en kameraad Kroestsjew vertrok weer naar huis. De volgende dag werd hij door dezelfde politiechef opge held, die hem verheugd de vol gende' mededeling deed: ,,Wij hebben die student nog eens flink onderhanden genomen en hij heeft hekend, dat hij Anna Kare- rina wel geschreven heeft." Zo waren de toestanden onder kameraad Stalin volgens kame raad Kroestsjew. Wij geloven dit graag, vrien den, maar van de andere kant ziin wij er nog zo zeker niet van dat hei nu veel heter zal zijn. want, zo vragen wij, wat doet een afdeling van de geheime politie dan nu nog op een technische hogeschool. Kameraad Stalin is immers al lang heengegaan. IS Wij heieven thans dagen, vrienden, waarin men ons van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met politieke leuzen te lijf gaat om ons bij de a.s. verkiezing 'van de volksvertegenwoordiging niet zus, maar zo te laten stem men. Een leger van politieke bon zen trekt door stad en land als een rondreizend toneelgezelschap dat men plotseling een flinke subsidie in het vooruitzicht ge steld heeft. En wij zitten daar, gespannen luisterend en kritisch oordelend, want wij zijn degenen die dit subsidie straks, in de vorm van onze stem, gaan beta- len. Dit spektakelstuk boeit ons wel en dikwerf zijn wij geroerd door de liefde voor het politieke ideaal van deze mannen. Wij be grijpen dan ook wel dat er door dit liefdesvuur wel eens minder goed gekozen woorden vallen en dat de voorstelling van zaken wel eens niet helemaal juist is. Een verliefd mens is nu eenmaal blind. Ten aanzien van de liefde zijn de gevolgen van dit euvel meestentijds van zeer persoonlij ke of huiselijke aard, waarvan de economische situatie van 't land hoegenaamd niet te lijden heeft, doch veel desastreuzer zijn de gevolgen van de politieke blind heid. De hele goegemeente, die vertrouwt op de goede inborst en de scherpe blik der politieke bonzen, krijgt hierdoor een tik van hebben wij u daar. Wat ons betreft, mogen de politici de toe komst zien door de gekleurde liefdesbril van welke partij d_an ook, maar wat zij niet mogen is: de zaken zoals ze nu liggen, en waarvan zelfs elke chimpansee in Artis weet hoe ze liggen, wil lens en wetens verdraaien. Dat is geen politieke blindheid meer, maar gortige verlakkerij, waardoor veel brave en beste mensen, die in politieke zaken niet hijzonder deskundig zijn, da nig om de tuin geleid worden. Daa.rom vinden wij maar, dat de politieke bonzen gerust aan iedereen mogen laten zien hoe schattig hun partij is, maar zij moeten dat op de juiste manier en naar waarheid doen, want het is tenslotte een hele natie die met de brokken, die onvermijde lijk het gevolg zijn van elke ver keerde voorlichting, blijft zitten. Het lijkt ons namelijk een bij zonder hachelijke onderneming om de toekomst van het land in handen te geven van politici, die zonder blikken of blozen de fei ten verdraaien. De mantel der liefde kan heel wat armzaligheid verbergen, maar hier is zij toch een heel stuk te kort. K Ook de grote wereldpolitiek stemt ons niet optimistisch, vrienden, vergeef ons onze somberheid ditmaal en wij zien het tijdens ons leven niet meer gebeuren, dat wij, met u en iedereen rond de feestdis der wereldeenheid geschaard, de be ker der verbroedering zullen hef fen. Wij geloven daar niet in zo lang de volksleiders de grootheid van geest missen om zich voor deze eenwording in te zetten. Zolang zij in plaats van liefde en verdraagzaamheid een menta liteit van ruziemakende school jongens aan de dag leggen. Zolang Boelganin zegt: „Ik eet geen NAVO-kersen." Zolang Soekarno zegt: „Ik reis niet per K.L.M." Zolang hebben wij een hard hoofd in de vrede. Belangrijke lezing van de Heer J. v. d. Mortel. In de Gildekamer van het Gilde St. Crispijn en Crispinianus, in café van der Meijs te Besoijen, hield de heer Jan van de Mortel, voorzitter van de Kring Maas land, op dinsdag j.l. een lezing voor de leden van dit Cilde en belangstellenden. De koning van het gilde, de heer de Louw, opende de verga dering en heette de heer van de Mortel van harte welkom. De op komst was niet groot en beperkte zich uitsluitend tot de leden van het gilde zelf en enige geïnteres seerden. De heer v. d. Mortel behandel de eerst de oprichting der gilden. Deze is niet direct te bepalen, doch hopdt zeer zeker verband met de stichting der broeder schappen. Allereerst zijn de gil den te splitsen in de groep St. Jo ris en St. Sebastiaan, met daarna alle andere. Zodra de mensen gingen samenwonen en er be hoefte was aan een verdediging of bescherming, sloot de manne lijke bevolking zich aaneen om zich te weren of te schutten als het nodig mocht zijn. Zij moch ten zich van wapenen bedienen en men krü^t de handboog en la ter de kruisboog in de eerste twee genoemde gilden. De eerste gilden waren leenplichtig aan de heer der plaats en de leden daar door „geswoorene poorters" of wel vrije mensen geworden. Door kerk- en wereldlijke overheden werden aan deze gilden privilegi ën verleend, wat betreft 't schie ten op de papagaai, een stukje grond, fundaties op een altaar in de kerk, enz. Deze werden allen vermeld in de z.g. „Caarte", d. i. het reglement. Het dragen van goede kleding, „van buijs ende kaproen" is een voorrecht van deze „Vrije lieden" in de gilden, Daarnaast mochten zij een hoed met veren dragen gelijk de ede len. Wat de attributen aangaat, stond spr. lang stil bij de Gilde- standaard, een wimpel waarop het helmteken en wapen van de Heer of vorst is geborduurd. On der dit teken trekken alle gilde- broeders en schutters ten strijde. De Standaard moet altijd aan een oude tournooilans worden gedra gen. Wanneer men spreekt over oude gilden, dan moet men altijd aldus spr., zich de toestand in denken van die tijd, onder welke omstandigheden toen de mensen woonden en leefden, en welke bewapening werd gevoerd. De andere kerkelijke gilden zijn voor het grootste deel voort gekomen uit de broederschap pen, die er tijdens en na de ker stening zijn opgericht. Na de prediking bestond er 'n behoefte om het nieuwe geloof intenser te gaan beleven. Als voornaamste bron van inkomsten en niet minder als een plicht was het verhuren van het baarkleed hij het begraven van medeleden. De altaren en priesters werden door deze broederschappen onderhóu den. Wie mocht er nu lid van het gilde zijn: Alleen de besten, zij, „waarop geen smet of blaam kleefde", want zij waren liet die de Kerk en haar eigendommen bewaakten. Onze gilden waren liet, die de voorlopers waren van de beroem de rederijkerskamers, want als het gilde in de plaatselijke pro cessies mee rond trok, door de straten en ver binten het dorp of' stad en op diverse plaatsen werd halt gehouden, dan speelde het gilde daar toneel ten pleziere van de menigte. Zo is het te begrijpen dat vroe ger de processies lang duurden, zelfs een hele dag Op de teerdag gaat het gilde ter kerke en vindt de deuren ge sloten. Op het geroffel der trom men gaan zij open en het gilde marcheert naar voren tot voor de communiebank al vendelende, om op die dag hulde te brengen aan de koning van het heelal. Zoals de heer van de Mortel vertelde, heeft alles in het gilde zijn eigen betekenis, en niets is er wat niet verantwoord zal zijn. Op verschillende plaatsen ven delt de vendelier na de H. Mis op de teerdag over de hoofden van de Pastoor en de eigen koning, om de eed van trouw te hernieu wen. Dit gebeurt met het gilde- vaandel, want dat is het sym bool van het gilde, waaronder de gildebroeders zich hebben ge schaard. Nooit mag het de grond raken, want het vaandel is rein en mag niet bezoedeld worden. De oude gebruiken moet men met een diepe overtuiging toe passen, om nog meer liefde hier voor te verwerven. Spr. ging hier verder in op het vendelzwaaien, dat alleen door de gilden mag worden gedaan en aan deze alleen is geprivilegeerd. Verder kwam het koningschie- ten ter sprake, met al z'n prach tige gebruiken bij het schieten, melden aan de ouders; het kro nen van de nieuwe koning, de handwassing van „den Koning rein", en het vendelen voor hem. De betekenis van de nar, die voor velen nog onverklaarbaar is, heeft de heer van de Mortel hier verteld. Hij haalde het oude spreekwoord aan: „niet met on gepoetste schoenen naar de Ko ning gaan", dat hierop terug slaat. De begrafenisgebruiken bii de gilden werden behandeld, waar bij het Koningszilver op de kist van de overledene werd gelegd, als deze door de gildebroeders ten grave wordt gedragen. Tot slot volgde een verhande ling over het koningszilver. Spr. zeide o.m. dat het oudst bekende stuk zilver in ons gewest van pl.m. 1500 zal zijn. Zeker is het dat voor 1475 er géén voorkwa men. Veel kan het zilver ons vertellen, wanneer de papieren van een gilde ziin verdwenen. Alles wat er op is gegraveerd, is voor het nageslacht van 't groot- Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen V29 BIM EN BAM ROKEN EEN KWAAIE PIJP. Zie daar Bim en Bam eens lopen, 'n Grote pijp in ieders mond, Jumbo staat het aan te kijken, Ogen van verbazing rond. „Mag ik ook een pijpje roken?' Vraagt onnozel d' olifant. „Steek maar op", zegt Bam grootmoedig, „De tabak staat bij de hand". Jumbo gaat het in 't groot doen, 't Kacheltje is zijn pijp zowaar! Kijk hem blazen in die schoorsteen, Kijk die wolken, dik en zwaar, 't Huis is vol van blauwe nevel, Hoestend vluchten Bim en Bam, Voor het raam staat grijnzend Jumbo, Die hen zo in 't ootje nam! ste belang. Men ziet er op de wapens van de vorst en heer, ambachten en beroepen, wapen handel, genealogie en volkshu mor. Op deze zeer interessante ver gadering is alles wat het gilde aangaat, besproken. De heer van de Mortel heeft zijn zeer aan dachtig gehoor weten te boeien. Allen zijn met volle tevreden heid naar huis gegaan met heel veel wetenschap van het gilde rijker. De heer van de Mortel gaf aan zijn gildebroeders een les mee, welke zij niet meer zul len vergeten: dat het een eer is gildebroeder te mogen zijn Na de rondvraag, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt, sloot de heer de Louw de bijzon der interessante vergadering. Geslaagd. Voor het praktijk-diploma Typis te van de Ned. R.K. Bond van „Groote" schrijvers „St. Genesius", slaagden te Tilburg de jongedames: I Willie van de Wiel, Trees v. Spijk j en Dini Wagemakers. Zij werden opgeleid door de Eerw. Zusters al- hier. De Koningin opent Heusdens stadhuis. H.M. de Koningin heeft zich in beginsel bereid verklaard de offi ciële opening te verrichten van het nieuwe stadhuis van het Maasstad je Heusden. Dit deelt de burgemees ter in een manifest aan de burgerij mee. De plechtigheid zal in de eer ste helft van september worden ge houden. Hoewel het geen gebruik is, dat de Koningin aanwezig is bij het in- gebruiknemen van nieuwe stadhui zen, heeft zij gemeend in dit geval een uitzondering te moeten maken omwille van de zeer tragische her innering, die aan het oude stadhuis van Heusden verbonden is. Dit uit 1588 daterende gebouw werd namelijk in de nacht van 4 op 5 november 1944 door de duitse be zetting, vóór deze zich over de Maas meente zijn grote vreugde geuit ever het voornemen van H.M. de stad te bezoeken en hij heeft hen opgeroepen er toe bij te dragen deze dag te maken tot „een, die met gou den letters zal worden vermeld in de reeds roemrijke geschiedenis van de stad". Visclub. Nu het vis-seizoen weer is geo pend, heeft de visclub alhier het viswater voor de leden opengesteld. Over enkele weken zal er een con cours wórden gehouden, waaraan het „Koningsvissen" is verbonden. Ook is men voornemens deze zomer aan enkele concoursen deel te né men, Kruisboogsport. Het in café W. v. d. Loo gevestigd kruisbooggezelschap .Onderlinge Vriendschap", nam zondag j.l. deel aan het eerste bondsconcours dat op de banen van Willem Tel in Vlij men is gehouden en heeft aan haar reeks van successen er weer een toegevoegd. In afdeling A legde „Onderlinge Vriendschap" beslag op de le prijs en won de fraaie beker. Het 2de zestal bezette in afd. B de vierde plaats. Op de personele PHILIPSHAVE UNIO BRAUN-REMINGTON HOLL. ELECTRO RUTON EXCELSIOR zich begrijpen dat dit heugelijke feit niet onopgemerkt zal voorbij gaan. In verband hiermee hield de buurt in café v. Oijen een verga dering en werd er een comité ge vormd dat bestaat uit de heren P. Buys, A. v. d. Plas en G. v. d. Heij den, en de dames Lena v. Beurden en José v. d. Plas. Naar men ons mededeelde, ligt 't in het voornemen van het comité de neomist een cadeau namens de gehele bevolking aan te bieden, ter wijl de buurt voor de versiering zal zorgen. Op een en ander hopen wij te zijner tijd nog nader terug te ko men. Rectificatie. Welk duiveltje er in ons verslag van de gemeenteraadsvergadering van Sprang-Capelle in ons nummer van maandag jl. is geslopen, is moeilijk na te gaan, maar er stond in ieder geval een fikse fout in, en wel deze, dat de winkels in Sprang- Capelle in het vervolg des zaterdags om 6 uur zullen sluiten, zoals door het college van B. en W. was voor gesteld. De attente lezer der pre adviezen zal bemerkt hebben, dat B. en W. dit helemaal niet hadden voorgesteld en de raad juist in over weging hadden gegeven het slui tingsuur te handhaven op 7 uur. Overeenkomstig dit voorstel heeft de raad ook besloten. De winkels in Sprang-Capelle blijven dus des zaterdags tot 7 uur geopend. Onze verontschuldigingen voor deze fout. terug trok, opgeblazen, ondanks 't feit dat de historische kelders dien den' als schuilplaats voor een groot deel van de bevolking. Honderd drie en dertig burgers van 't stadje, in leeftijd variërende van 4 tot 85 jaren, zijn daarbij om het leven ge komen. De bouw van het nieuwe stadhuis is in september 1954 begonnen. De burgemeester van Heusden heeft in een bekendmaking aan de ruim drieduizend ingezetenen der ge- baan wist schutter M. v. Ravenstein met 25 punten eveneens een le prijs te behalen. HPriesterwijding. In de maand juli hoopt onze dorps genoot Wouter Pulles in de Abdij van Berne te Heeswij k, uit handen van de Bisschop van Den Bosch de H. Priesterwijding te ontvangen. Op zondag 19 augustus zal hij dan alhier, in zijn geboorteplaats, zijn eerste H. Mis opdragen. Het laat Chr. Landbouwhuishoudschool. Het ligt in de bedoeling de jaar lijkse tentoonstelling van 't werk der leerlingen van de Chr. Land bouwhuishoudschool dit jaar vol gende week woensdag en donder dag in het schoolgebouw aan de Nieuwevaart te houden. Woensdag middag uitsluitend voor de ouders van de leerlingen. Aan deze ten toonstelling is een verloting verbon den, waarvan de trekking op de sluitingsavond wordt gehouden. Burgerlijke Stand over mei 1956. Geboren: Szczepan Arnoldus Jan Julius, zv. S. Dancewiez-Treffers; Bastiaan, zv. H. de Bde-v. Andel; Lena, dv. H. Bouwman-Koenen; Louise, dv. D. v. Oversteeg-Schut- tevaar; Huiberdina Cornelia There- sia, dv. A. N. van den Born-v. Meel; Adriana, dv. J. Langevelde-Kloot- wijk. Gehuwd: A. D. v. Wijk 59 j. en D. J. Vos 44 j.; P. W. Snijders 28 j. en P. W. v. d. Schans 27 j.; Th. A. Vervoort 31 j. en G. D. Ramsteijn 29 j.; E. H. Spierings 33 j. en A. P. Mouthaan 26 j.; J. Kuijsten 27 j. en H. J. Werther 27 j.; A. de Rooij 27 j. en A. P. Hoek 30 j.; M. A. Rietveld 24 j. H. M. Rijkers 25 j. Overleden: J. M. Akkermans 28 j., ongeh. van Ridderkerk. Ingekomen: F. D. Geuze, echtg. van A. Kluijtenaar, van Middel burg; W. Okkers, van Waspik; P. Dieleman, van Hoek; H. A. Damen, van Loon op Zand; M. B. Roefs, van Oost- en West-Middelbeers. Vertrokken: D. J. Voes naar Raamsdonk; P. W. v. d. Schans naar Harderwijk; C. P. v. Etten en echt genote naar Soest; H. L. W. v. Beek naar Westerhoven; W. P. Emmers naar Rotterdam; J. A. Rekkers en gezin naar Waspik; J. v. Ommeren naar Rotterdam; J. W. Zwijgers naar Waalwijk M. Benschop naar Canada; G. D. Ramsteijn naar Oud en Nieuw-Gastel; A. J. de Bie naar Waalwijk; W. Rutters naar Biltho- ven. Uitstapje voor Ouden van Dagen. Het comité, dat zich heeft belast met de organisatie van de jaarlijkse uitstapjes voor de „Ouden van Da gen", heeft ook voor dit jaar zijn programma weer samengesteld. Zij is voornemens om op woens dag 27 juni a.s. een reisje met de oudjes te maken naar Utrecht, met o.m. een rondvaart door de grach ten, het bezichtigen van het Fort Loevenstein en niet te vergeten de gebruikelijke koffietafel. Om tot uitvoering van genoemd program te kunnen overgaan, zal 't comité over de nodige geldmidde len moeten beschikken. In verband hiermee zal dezer dagen een huis- aan-huis-collecte worden gehouden. Het slagen van het uitstapje zal mede afhankelijk zijn van het sla gen dezer collecte. Geslaagd. Deze dagen slaagden te 's-Bosch voor het Onderwijzers-examen on ze plaatsgenoten, de heren J. de Hond, A. Kemmeren en F. Maas. Mooie prestatie. Op de onlangs te Oisterwijk ge houden B.B.-kringwedstrijden, waar aan door zeven Mobiele Reddings ploegen werd deelgenomen, behaal de de reddingsploeg van Waspik de derde prijs. Aangezien de ploeg uit Waspik pas één jaar geleden werd opge richt en in tegenstelling tot de an dere ploegen, die reeds jaren be staan, nog nooit aan wedstrijden of oefeningen heeft deelgenomen, mag hier gerust van een opmerkelijke prestatie worden gesproken. Dit is voornamelijk te danken aan het ijverig oefenen en de goede teamgeest die in de ploeg heerst. Bedrijfsvoetbal. Schoenfabriek Derby wint beker. Op het terrein van de voetbal vereniging Victoria te Raamsdonk is de laatste wedstrijd gespeeld van de competitie om de grote wissel beker van het Waspikse bedrijfs voetbal. Voor deze beslissingswed strijd bestond grote belangstelling. Na een uiterst spannende wed strijd tussen de Derby-boys van Schoenfabriek v/h J. Schaapsmeer- ders-v. Strien Co en het team van de Meelfabriek v. Gorp, moch ten de eersten zich kampioen noe men van deze onder auspiciën van de K.N.V.B. gespeelde competitie. De genoemde elftallen gingen in deze beslissingswedstrijd gelijk te gen elkaar op. Na een kwartier spe len wisten de Derby-boys uit een corner de score te openen en dit doelpunt bleek beslissend te zijn. Geen van beide ploegen wist ver andering te brengen in deze 1li- stand. Na afloop van de wedstrijd over handigde de aanvoerder van 't elf tal van v. Gorp, de heer G. van Vught, de beker aan de kampioe nen. De eindstand van de competitie is als volgt; 1 Schoenfabriek v/h J. Schaaps- meerders-v. Strien Co. 6 4 2 10 16-6 2 Meelfabriek A. v. Gorp Zn. 6 3 2 8 18-9 3 N.V. Scheepswerven v/h P. A. Ruytenberg 6 2 2 6 15-14 4 N.V. Chroomlederfabriek De Amer 6 0 0 0 7-17 Mooi succes. Op de slagersvakwedstrijd, ver bonden aan de Nationale Slagers- vaktentoonstelling, die van 29 t/m 31 mei jl. te Dordrecht werd gehou den, behaalde onze plaatsgenoot de heer J. Verhaag-Rens de ereprijs voor zijn werkstuk boterham worst.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5