a 3 Waalwijkse en Langstraaise Courant Kunstkring ontvangt subsidie van f 1500.- Gemeenteraad Drunen W. TIMMERMANS ZONEN Gemeenteraad Sprang Capelle D, Assurantiën op elk gebied. ieckniicUj bete*,! GEMEENTERAAD WAALWIJK Raad betreurt de noodzaak van grondonteigening JUNKER RUH Bei ai -'IS 1 W A A L W IJ K I Rustige discussie over het onderwijs Fa. K M. DEKKERS MAANDAG 2 JULI 1956 Uitgever Waal wij kae Stoomdrukkerij Antoon Ttelen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week. 79e JAARGANG No. 52 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs IQ cent per m.ti. Contract-advertenties speciaal tariei Bureaux: GROTESTRAAT 2*5, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2662. Dr Tan BEURDENSTRAAT S, OPGERICHT 1S7S TELEGR.-ADRES „ECHO" He raad der gemeente Waalwijk kwam donderdagavond in open bare vergadering bijeen. Nadat de concept-notulen van een drietal voorgaande vergaderingen waren goedgekeurd en de ingeko men stukken voor kennisgeving waren aangenomen, kwam als eer ste agendapunt het verlenen van 'n subsidie aan de Instelling voor Maatschappelijk Werk te Helmond ter tafel. Daar genoemde Instelling bemoeienis heeft gekregen met een 4-tal inwoners dezer gemeente, die door alcoholmisbruik in moeilijk heden zijn gekomen, besloot de raad tot wederopzegging toe een subsidie van 100.per jaar toe te kennen. Wegens het in deplorabele toe stand verkeren, werden 6 in de pre adviezen genoemde woningen on bewoonbaar verklaard. De door de Instelling „Oude Man nenhuis" te Baardwijk ingezonden rekening over 1955, die een batig saldo van 430.10 te zien geeft, werd door de raad goedgekeurd. Aan het bestuur der r.k. Ideuter- school, Min. Loeffstraat, alhier, zal medewerking worden verleend tot de stichting van een nieuwe bijzon dere kleuterschool te vm. Baard wijk. Eveneens zal medewerking worden verleend voor de uitvoering van schilderwerk in 't gymnastiek lokaal der r.k. jongen|School te Baardwijk en tot wijziging en ver betering van de dakconstructie van de St. Petrusschool in de Grote straat. Voor de Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie zal ingevolge de Nijverheidsonder wijswet een noodzakelij kheidsver- klaring worden afgegeven. Ten behoeve van de Waalwijkse Atletiekvereniging „W.A.C." voteer de de raad een bedrag van 722. voor de aankoop van diverse mate rialen, terwijl de Stichting „Rem- brandt-Herderiking 1956" een een malige subsidie van 75.zal ont vangen als bijdrage tot de oprich ting van een groot nationaal monu ment te Leiden. Ter gedeeltelijke dekking van de geaccumuleerde tekorten, waarvan de oorzaken in het pre-advies uit voerig zijn uiteengezet, zal de Waal wijkse Kring voor Kunst en Weten schap ten laste van het dienstjaar 1956 voor éénmaal een subsidie van 1500.ontvangen. Naar aanleiding hiervan verwees de heer v. d. Hoven naar zijn uit eenzetting aangaande deze subsi diëring tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1956. Het verheugde hem buitengewoon dat de raad zijn goedkeuring aan dit voorstel had gehecht en hij bracht warme dank aan het College van B. en W., dat zijn destijds gedane toezegging op zo voortvarende wij ze heeft gerealiseerd. Zoals reeds in het pre-advies is uiteengezet, is het noodzakelijk dat de gemeente ten behoeve van de volkshuisvesting de beschikking krijgt over de gronden tussen de Eerste Zeine (oost) en de Tweede Zeine (oost). Voor een groot ge deelte zijn de diverse eigenaren be reid gevonden deze grond aan de gemeente te verkopen. Geen ak koord werd evenwel bereikt met de heer G. Keetels, Burgem. Smeele- laan, alhier, betreffende een per ceel grond, groot 0.92.08 ha. Be trokkene is onder geen voorwaarde bereid gebleken, bedoeld perceel aan de gemeente te verkopen, wes halve B. en W. zich genoodzaakt zagen een voorstel tot onteigening van deze grond in de raad te bren gen. De heer Kemperman deelde mede dat hij uit een onderhoud met be trokkene de indruk had gekregen, dat betrokkene niet voldoende ge legenheid heeft gehad hierover te praten en dat hij wel bereid zou zijn over te gaan tot ruiling met een perceel grond in de Buitenpol der van Waalwijk. De heer Meijs wees erop, dat de gemeente in het verleden belang rijke gronden heeft aangekocht van diverse eigenaren. Dit is steeds op reële basis en op prettige wijze ge schied en slechts zelden is de ge meente tot onteigening moeten overgaan, omdat de gemeente van deze aankopen nooit een „zaakje" heeft willen maken. De heer Meijs betreurde het dan ook ten zeerste indien de gemeente in dit geval tot onteigening zou moeten overgaan, waarbij hij zich overigens geheel achter het voorstel van B. en W. plaatste. Hij hoopte dat betrokkene nog tot een beter inzicht zou ko men, omdat hij bij een volharden in zijn houding niets zal kunnen winnen. De heer Meijs stelde dan ook voor, indien de raad tot ont eigening zou besluiten, dit besluit op vrijdag 12 uur te laten ingaan, zodat betrokkene nog gelegenheid zal hebben met B. en W. te komen praten. De heer Pullens sloot zich aan bij de heer Kemperman en vroeg waar om de onderhandelingen waren af gebroken. Die heer v. Seters deelde de ziens wijze van de heer Meijs, terwijl de heer Brouwer een hernieuwd con tact tussen de gemeente en de ei genaar bepleitte, j De voorzitter begon met erop te i wijzen, dat B. en W. slechts in ui terste noodzaak een voorstel tot i onteigening van grond doen. In dit j geval was er evenwel geen andere I mogelijkheid geweest, daar betrok- i kene onder geen enkele voorwaar- j de bereid was geweest tot 'n trans- actie te komen. B. en W. hebben J nog getracht een contact te leggen, i doch konden ten slotte niet langer talmen, omdat de woningbouw voortgang moet hebben en met een- onteigeningsprocedure zeker enkele maanden gemoeid zijn. Donderdag morgen waren er evenwel nog be sprekingen met de eigenaar ge voerd, waaruit de voorzitter had menen te mogen concluderen dat een en ander toch nog een gunstig verloop zal hebben. Hij stelde daar om voor het door B. en W. gedane voorstel te aanvaarden, en mocht tijdens de vrijdagmorgen te voeren besprekingen een akkoord bereikt worden, dit akkoord in plaats te stellen van het in de vergadering genomen besluit. Ten slotte wees de voorzitter er nog op, dat men, indien men een uitbreidingsplan heeft goedgekeurd, ook de gevolgen daarvan moet aan vaarden. Hij voorzag in de toe komst i.v.m. het uitbreidingsplan Baardwijk nog meer onteigenings- voorstellen. Er kon in deze niet ge- aarzeld worden, omdat de woning bouw voor 1957 minstens 125 woningen doorgang moet heb ben. De gemeente treft hier geen enkel verwijt, daar zij immer bin nen redelijke grenzen tot transac ties tracht te komen. Met het door de voorzitter geda ne voorstel kon de raad zich geheel verenigen. Verder werden goedgekeurd voor stellen tot aankoop van grond in de buitenpolders, aan de Ooster-haven- kade, bij het zwembad, in de Bin- nenpolder van Baardwijk, aan de Grotestraat-hoek Wilhelminastraat en aan de Meerdijk. Tot verkoop van grond werd besloten aan de Zo- merdijkweg (industrieterrein), aan de dr. Mollerlaan, aan de Burgem. Verwielstraat en aan 't Laageinde. Tot ruiling van grond werd beslo ten aan het zwembad te Baardwijk en tussen de Bernhardstraat en de Irenestraat. Een voorstel om door de Gym- nastiekveren. „Kunst en Kracht" beschikbaar gestelde gymnastiek- toestellen te aanvaarden, werd door de raad goedgekeurd. Voor de aankoop van een nieuw gildevaan werd het gilde „St. Sris- pinus en St. Crispianus" te Besoyen een voorschot uit de gemeentekas toegekend van 525.rentende 3% per jaar en af te lossen met de be dragen welke voor subsidie in het vooruitzicht zijn gesteld in de jaren 1957, 1958 en 1959. Ten behoeve van de Stichting voor Christelijk Buitengewoon La ger Onderwijs voor Waalwijk en Omgeving, zullen de nodige gelden beschikbaar worden gesteld voor de aankoop van een 15-tal leerlingen sets met toebehoren. Ten slotte werden nog enkele be grotingswijzigingen goedgekeurd en een voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een premiewoning. geerd. Practisch overal is de be voegdheid tot benoeming overgela ten aan B. en W. en houdt de ge meenteraad zich hiermee niet op. Hoewel B. en W. de capaciteiten van de raadsleden absoluut niet in twijfel trekken, achten zij het in de andere gemeenten genomen stand punt zeer juist en zij menen dan ook het voorstel te moeten doen de benoeming van het laatstgenoemde personeel over te laten aan 't col lege van B. en W. Ook hierbij kan de raad er van verzekerd zijn dat de belangen van de gemeente door B. en W. terdege behartigd zullen worden. Aangaande de benoeming alleen door B. en W„ maakten verschillen de raadsleden bezwaar. De heer de Veer vond het niet goed dat B, en W. deze taken aan zich trachten te trekken en de raad voor ja-knik kers liet komen, en verzocht in ie der geval stemming over dit punt. De heer Fortuijn kon er nog in komen dat de lagere functionaris- j sen door B. en W. werden benoemd, maar wat de directeur betrof, meen- de hij dat ook de raad hierin haar I stem moet kunnen laten horen, j De heer v. Sprang vond het hele geval nog al duister en zag alles j graag verschoven naar een volgen- de vergadering en verzocht even- j eens om al deze punten die nu in één agenda-punt worden verwerkt, nauwkeuriger uit elkaar te lichten i en er afzonderlijke punten van te j maken. Maar de heer v. Sprang kon alvast wel zeggen dat hij tegen de j gewijzigde verordening was. Op i verzoek van de voorzitter, motiveer- De raad der geeente Drunen kwam vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Snels. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, bij welke de voorzitter naar aanleiding van een ingekomen stuk over het nieuwe zwembad meedeelde, dat de ontwerpen hiervoor reeds in een vergevorderd stadium zijn. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van een bedrag van 100. voor het vrijwillig beschikbaar stel len van woonruimte, keurde de raad goed, alsmede het voorstel tot vast stelling rentevergoeding in reke ning-courant met betrekking tot de stichting kampeercentrum „De Klinkaert". De raad verleende eveneens goed keuring aan het voorstel tot het verleen van medewerking voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. Deze school zal gebouwd worden achter de huidige meisjesschool. Ook verleende de raad haar goed keuring aan de uitbreiding van de r.k. Jongensschool te Drunen, met een klaslokaal volgens het zgn. polynormsysteem, terwijl tevens goedkeuring werd verleend tot het aanschaffen van meubilair voor de r.k. Meisjesschool alhier. De heer Lommers vond het be drag van 20.000.-voor een klas lokaal nogal veel, maar de voorzit ter wees er op dat hier alles bij is inbegrepen, terwijl ook tevens gar derobe en toiletten worden aange bracht. Aan de orde was verder 't voor stel om de bij raadsbesluit van 1 februari 1956 vastgestelde vergoe dingsregeling in te trekken en over te gaan tot vaststelling van een nieuwe gewijzigde verordening. De raad keurde dit goed. Dan was aan de orde het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 11 november inzake verkoop van grond. De voorzitter gaf hierover een korte toelichting, waarin hij wees op het feit dat het beter zou zijn de grond, wanneer de noodwonin gen zouden verdwijnen, dan te be stemmen voor de bouw van bijv. woningwetwoningen. De raad keurde het voorstel goed. Ook keurde zij goed de aanvaar ding van enkele perceeltjes grond in de Wilhelminastraat, die door verschillende eigenaars aldaar zijn afgestaan voor de aanleg van een trottoir. Het gewijzigde uitbreidingsplan Kom Drunen werd zonder opmer kingen vastgesteld. Aan de orde was verder nog het voorstel om over te gaan tot in trekking van de bestaande bezol digingsregeling voor gemeentelijk personeel en tot vaststelling van een nieuwe gewijzigde verordening. Zoals de raad bekend is, zal met ingang, van 1957 de gemeenschap- ;g0WU*l»t« W*"-' pelijke dienst Bouw- en Woningtoe zicht „Boven Langstraat" worden opgeheven. Tengevolge hiervan zal de gemeente dus moeten overgaan tot instelling van een eigen dienst Gemeentewerken. Met het oog op een meer zuivere kostenverdeling over de diverse objecten, is 't wen selijk deze dienst t.z.t. aan te wij zen als z.g. „tak van dienst". Hier voor zullen de raad te gelegener tijd de nodige voorstellen worden gedaan. Om te voorkomen dat de gemeen te na de opheffing echter in een impasse komt te verkeren, is het reeds thans gewenst over te gaan tot het nemen van de daarvoor no dige maatregelen.. De maatregelen die te dien einde momenteel geno men moeten worden, bestaan in de vaststelling en bepaling van de rangen van de Technische Dienst en de vaststelling van de daaraan verbonden bezoldiging. In overleg met de provinciale au toriteiten, werden de volgende ran gen vastgesteld: 1 directeur; 2 tech nisch ambtenaar le klas, technisch ambtenaar 2e klas; opzichter teke naar; tekenaar; administrateur en typiste. Met het oog op de huidige behoef te van de gemeente, mag, in over leg met de provinciale griffie, mo menteel slechts worden overgegaan tot benoeming van 3 technische ambtenaren. In verband met de be staande behoefte verdient het aan beveling voor de nieuwe Dienst over te gaan tot aanstelling van een directeur en twee functionarissen in de rang van opzichter-tekenaar. Ook de rang van typiste mag voor lopig niet vervuld worden. Het wa re wenselijk de functie van admi nistrateur momenteel te combine ren met die van gemeente-ontvan ger. Tot nu toe was deze gecombi neerd met die van commies ter se cretarie. Als overgangsmaatregel is het wenselijk hierbij te bepalen, dat, voor de te combineren functie van administrateur-ontvanger, de be zoldiging bepaald wordt op 90% van de maximumwedde van de secre taris. Verder is als gevolg van de ge wijzigde situatie nog te regelen de benoeming van het aan te stellen nieuwe personeel. Waar het uitein delijk voor de raad zeer moeilijk is de capaciteiten van het technisch personeel te beoordelen, menen B. en W. de raad te moeten voorstel len de benoeming van dit personeel aan het college over te laten. Het zal duidelijk zijn dat B. en W. bij de benoeming van het personeel niet dan zeer contentieus te werk zul len gaan. Van deze gelegenheid maken B. en W. tevens gaarne gebruik 'de raad een wijziging van de bestaan de verordening voor te stellen. Tot nu toe n.l. was de benoeming van de voorwerk-opzichter, de straten maker en die van de gemeente-ar beiders niet aan B. en W. gedele- de de heer v. Sprang dit „tegen.", j Dat hij, zonder te twijfelen aan de goede bedoelingen van B. en W., ook de raad competent achtte om aan de benoeming mee te doen. Zij waren hier als raadsleden om te be raden, dus over de zaken der ge meente, en niet om te komen ver nemen wat gebeurd is. De heer v. Sprang was er van overtuigd dat bij alle leden altijd het belang van de gemeente voorop stond. Na een kort debat over deze pun ten verwierp de raad het voorstel met 6 tegen 4 stemmen. Wel zal doorgang vinden de in de verorde ning genoemde rijwielvergoedingen. Aan de orde waren verder enke le begrotingswijzigingen. Naar aanleiding van de begro tingswijziging bracht de heer Brok nog eens het sportpark ter sprake en het huidige voetbalveld. De heer Fortuijn vond het mooi dat er zo- j veel voor de voetbal werd gedaan en zou geheel niet willen dat de ge meente minder deed, maar wees er op dat ook andere sportverenigin gen evenzeer rechten hadden, ter wijl hij ook dacht aan de jeugd, die niet bij de voetbal was onderge bracht. Die voorzitter voelde dit ook wel aan, en daar, waar mogelijk, zal 'n oplossing worden gezocht, maar de goede oplossingen kunnen pas ko men met het sportpark. Tot slot verleende de raad nog eervol ontslag aan de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer C. Verschuren, wegens benoeming elders. vanaf I f195,- I e raad der gemeente Sprang- Capelle kwam vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Als eerste agendapunt kwam een voorstel van B. en W. ter ta fel betreffende het verlenen van een tegemoetkoming in vervoer kosten schoolbezoek t.b.v. twee kinderen van de heer J. le Sage te Sprang-Capelle. De raad be sloot 75 van deze kosten, die f 5.50 per kind per maand bedra gen, te vergoeden. Hierna ontstond een discussie over het voorstel tot vaststelling der exploitatie-vergoedingen ex-, art. 101 der Lager-Onderwijswet en van de bedragen der voor ver- gbeding in aanmerking komende uitgaven der bijzondere scholen voor g.l.o. over het jaar 1955. De heer Dekkers vond het voor 1955 beschikbaar gestelde bedrag per leerling, zijnde f 25.49, wel wat laag en hij verwees daarbij naar de gemeenten Loon op Zand en Waalwijk, waar deze bedra gen resp. f 40 en f 35 bedragen. De voorzitter gaf toe, dat dit be drag inderdaad aan de lage kant was, maar wees er tevens op dat de schoolbesturen dit bedrag niet hebben uitgegeven, waarop de heer Genuit opmerkte, dat dit nog niet wil zeggen dat zij het niet nodig hebben. Sommige scholen, die op een nieuw schoolgebouw wachten, wensen aan het be staande gebouw geen kosten meer te maken. Daarnaast bracht hij naar voren, dat het oude school hoofd te Sprang het nieuwe schoolhoofd dat in de nabije toe komst zal komen, niet wil binden door op dit ogenblik nieuwe leer methoden toe te passen en nieu we leermiddelen, aan te schaffen, De heer Genuit meende te mo gen zeggen, dat het onderwijzend personeel alge meen van mening is dat de bestaande leermiddelen be slist verouderd en ontoereikend zijn. Hij achtte dan ook alle reden aanwezig om het bedrag te ver hogen. Ook de heer Maijers was die mening toegedaan en vroeg zich af waarom het Christelijk on derwijs moet achterblijven bij het r.k. onderwijs. Deze vergelijking met het r.k. onderwijs achtte de voorzitter niet ter zake en wat men in andere gemeenten te dien aanzien doet heeft niets met deze zaak te yna- ken. Overigens wees de voorzit ter met nadruk op de feiten. De school voor Christelijk Volkson derwijs te Sprang heeft recht op f 10.977.95, terwijl het bestuur slechts f 5.408.04 heeft besteed. De school met de Bijbel te Capelle heeft recht op f 8.465.64, waar van besteed zijn f 6985.29, Hij vond het dwaasheid meer te ge- j ven dan nodig was. En wat de i leermiddelen betreft meende de i voorzitter te mogen vaststellen, dat deze hypermodern zijn. De heer Winkelman merkte op, dat men ten aanzien van de door de heren Genuit en Maijers gemaak te opmerkingen geen verkeerde conclusies moet trekken ten aan zien van het peil van het onder wijs in de gemeente. Dit is name lijk in geen enkel opzicht minder dan dat in andere gemeenten. De heer Dekkers ten slotte be pleitte nogmaals de verhoging van dit bedrag. Uit het verschil tussen het in de gemeente Sprang- Capelle beschikbaar gestelde be drag en dat in Kaatsheuvel en Waalwijk, meende hij te mogen concluderen, dat er „iets" niet in orde was, zonder overigens in staat te zijn dit „iets" nader te definiëren. Hij meende dat voor komen moest worden dat de jon gere schoolhoofden direkt al moe ten zouden beginnen met verho- Vele voordelen o a. dubbele spaarbranders uittrékbaar morsblad beveiligde kranen Stationsstraat 77 WAALWIJK ging van dit bedrag te vragen. De voorzitter sloot deze dis cussie met de opmerking, dat art. 72 der L.O.-wet een ruime moge lijkheid biedt tot extra-toelagen, waarna de raad tot goedkeuring van het voorstel overging. Het voorschot op de gemeente lijke vergoeding der exploitatie kosten voor het jaar 1956 ten be hoeve van de bijzondere kleuter school te Sprang werd vastgesteld op f 1950.-— (vergoeding naar 't aantal lokalen dat voor vergoe ding in aanmerking komt) en op f 620.50 (vergoeding naar het aantal kleuters). Verder hechtte de raad zijn goedkeuring aan een voorstel van B. en W. inzake een aantal be zwaarschriften tegen de aanslag hondenbelasting 1956. Hierbij werden 5 aanslagen vernietigd, 3 tot de helft verminderd en 1 ge handhaafd. Het maximum van het rekening courant-krediet der gemeente werd verhoogd tot f 300.000.—, terwijl het maximum bedrag tot hetwelk kasgeldleningen kunnen worden gesloten, werd verhoogd tot f 400.000. Voor het tijdvak van 1 decem ber 1955 tot en met 31 november 1961 zullen aan G. v. d. Leij, P. A. Snijders, P. Snijders, F. v. Zuilichem, J. v. d. Schans en M. Hoefnagel een aantal landerijen worden verpacht. Goedgekeurd werd ook een voorstel tot aankoop van grond met opstallen ter uitvoering van het uitbreidingsplan voor Vrij- hoeve-Capelle. De heren Dekkers en v. Caem feliciteerden het Col lege met deze aankoop, die buiten verwachting voorspoedig is tot stand gekomen. Na goedkeuring te hebben ver kregen op een voorstel tot wijzi ging van de gemeentebegrotingen 1955 en 1956, sloot de voorzitter deze vergadering. Sparen bij de kruidenier, „Dubbelgeld-systeem" bij de EDAH. Sedert enige dagen heeft in de kruideniersbranche een nieuw middel tot klantenbinding zijn in trede gedaan. De EDAH, een winkelbedrijf met een groot aan tal vestigingen in het zuiden van het land, heeft een variant toege voegd aan de verscheidene thans in zwang zijnde spaarsystemen. Bij de EDAH zal het voortaan mogelijk zijn twee keer zoveel geld op te nemen als men er heeft gespaard. Bij dit vernuftig opgezette sy steem kan de klant sparen door bij elke gulden boodschappen een zogenaamde „dubbelgeldzegel" van vijf cent te kopen. Zodra de huisvrouw bij 't betrokken winkel bedrijf voor vijf gulden heeft ge spaard, krijgt zij niet alleen haar gespaarde geld terug, maar het winkelbedrijf legt er nog eens 't zelfde bedrag bij, zodat de klant dus met tien gulden naar huis kan gaan. Elk gespaard bedrag wordt verdubbeld, ook al zou de klant wachten met opnemen tot zij vijf honderd of duizend gulden bij el kaar heeft. De EDAH heeft kans gezien dit aantrekkelijke spaarsysteem zo te organiseren, dat de bedrijven hun lage prijzen niet behoeven los te laten. 1

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1