BINNEN- EN BUITENLAND SHAKESPEARE'S DRAMA „HAMLET" I SPEEL NIET MET UW OGEN I OP HET MISSIEHUIS. 2 Vanwege H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen wordt de volgende mede deling verstrekt ,,De wijze waarop men in den vreemde het toelaatbaar heeft ge oordeeld in het openbaar ons ge zinsleven en de verhoudingen in onze naaste omgeving te belich ten, heeft ons beiden teleurgesteld en gegriefd. Wij achten een onderzoek naar de omstandigheden, die hiertoe hebben kunnen leiden, gewenst. Het is ons een voldoening prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer bereid te hebben gevon den dit onderzoek in te stellen en ons van raad te dienen. JULIANA BERNHARD. Commissie van onderzoek. Naar wij van de meest bevoeg de zijde vernemen heeft prof. dr. L. J. M. Beel in verband met bo venstaand tot hem gericht ver zoek aan H.M. de Koningin ver zocht het door hem reeds aange boden ontslag op 1 juli te willen aanvaarden. Prof. mr. P. S. Ger brandy deelt mede, dat hij zijn Ka merlidmaatschap op dezelfde grond niet zal aanvaarden. Van de heer mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is me degedeeld, dat hij ontslag heeft gevraagd uit de door hem beklede openbare functie. Mr. Schokking blijft burgemeestter De regering is van oordeel dat mr F. M. A. Schokking, burge meester van Den Haag behoort te blijven. Dit schrijven de minis ters Beel (Binnenlandse Zaken) en Van Oven (Justitie) aan de Tweede Kamer in hun memorie van antwoord over de zaak- Schokking In het voorlopig ver slag van de Kamer, dat vrijdag avond gelijk met het antwoord van de regering werd gepubli ceerd, stellen de Kamerleden vele vragen over 't geen mr Schokking als burgemeester van Hazers- woude al of niet had moeten doen of nalaten. De ministers vinden het onjuist, om deze vragen te be antwoorden. Volgens hen zou dit gaan lijken op het openen van 'n gerechtelijk vooronderzoek. Mi nister van Oven heeft al eerdei besloten, om tot zo'n onderzoek niet over te gaan. Nu ook de Ho ge Raad tot de conclusie is geko men, dat voor een gerechtelijke vervolging van mr Schokking geen aanleiding bestaat, is het voor de beide bewindslieden een reden te meer om hier niet toe over te gaan. Weggelopen metselaars moeten terug naar hun patroons. Negen Amsterdamse metselaars die deze maand kwaad wegliepen, 1 toen hun patroons hun meedeel den, dat ze geen zin meer hadden nog langer zwarte lonen uit te betalen, zijn in een kort geding door de president van de recht- bank, mr. U. W. H. Stheeman, naar deze werkgevers terugge zonden. Hij beval hun reeds donderdag het werk weer te hervatten en niet weer de dienstbetrekking in strijd met 't buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen te verbre ken op straffe van verbeurdver klaring van een dwangsom per dag van f 15 voor iedere metse laar. Teneinde uitstel van de her vatting van het werk te voorko men, dat de metselaars mogelijk zouden kunnen krijgen, wanneer zij tegen deze beslissing hoger be roep zouden aantekenen, ver klaarde de president het vonnis bij voorraad uitvoerbaar. De president heeft in zijn von nis nog bepaald, dat de metse laars de kosten van dit korte ge ding zullen moeten betalen. Schadevergoeding voor nazi slachtoffers. Nederland, België, Luxemburg, Groot-Brittannië, Frankrijk, Grie kenland, Noorwegen en Dene marken hebben de Duitse Bonds republiek in nota's verzocht om schadevergoeding voor hun on derdanen, die tijdens de Duitse bezetting in de tweede wereld oorlog door toedoen van de nazi's onrecht hebben geleden. De nota's betreffen alleen scha devergoeding voor individuele personen. Het Westduitse mini sterie van buitenlandse zaken heeft de verzoeken thans in stu die. Nationale Anjeractie. Vanaf 2 juli tot en met 21 au gustus 1956 zal ons gehele land in het teken staan van het tien jarig herdenken van het Prins Bernhard Fonds, doordat een fi nanciële actie zal worden geleid. De actie zal op originele en attractieve wijze worden ge voerd. Overal in het land zullen op duizenden verkooppunten, on der meer bij winkeliers, banken, enz. loten, die f 1 per stuk kos ten en in drie kleuren verkrijg baar zijn, verkocht worden. Niet minder dan f 200.000 aan belas tingvrije prijzen staan de win naars te wachten, terwijl de hoofdprijzen: 5 woonhuizen van ieder f 20.000 per stuk (of naar verkiezing goederen), 2 auto's Austin A 50, door middel van de radiozender 402 m op 21 augus tus tijdens een speciale uitzending bekend zullen worden gemaakt. De sympathie, die men aller- wege het Prins Bernhard Fonds toedraagt, zal thans door alle Ne derlanders op een aantrekkelijke wijze tot uitdrukking worden ge bracht, want indien men zich om bepaade redenen van dit grote gezelschaps-spel zou wensen te onthouden, dan blijft er toch een mogelijkheid over om die noodza kelijke steun te bieden. Er is na melijk hiervoor 'n speciaal giro nummer opengesteld en wel: nr 83 ten name van het Prins Bern hard Fonds. Loten kunnen besteld worden op gironummer: 6465, ten name van de Nationale Anjeractie. Het Prins Bernhard Fonds, dat zich in het steun verlenen wendt tot alle Nederlanders, vraagt van alle Nederlanders hulp, die thans door allen geboden kan worden. Het gaat om uw eigen zaak! (Loterij goedgekeurd door de Minister van Justitie dd. 27 mrt. 1956, 2e afd. A. nr L.O. 550/081 Arbeiders in Poolse stad in opstand. Rode tanks herstelden schietend de orde. In de Westpoolse stad Poznan (Posen) is Vrijdag een opstand uitgebroken. Arbeiders uit de Sta- lin-locomotieffabrieken ter plaat se trokken 's morgens vroeg in ge' sloten gelederen en onder het zin gen van vrijheidsliederen en het roepen van ,,Wij willen brood!", naar het centrum van de stad. Duizenden mensen sloten zich bij hen aan en in een uur tijds was er een algemene staking in de ge hele stad. Tramconducteurs en vrachtautochauffeurs lieten hun voertuigen in de steek, en sloten zich aan bij de demonstranten. Met het uur namen de betogin gen, die, naar ooggetuigen mede delen, uitstekend georganiseerd schenen, 'n heftiger karakter aan. Het hoofdkwartier van de com munistische partij werd aangeval len, communistische functionaris sen werden uit hun bureaus ge haald en zegevierend aan de me nigte getoond. Een gevangenis werd in brand gestoken en een deel van de gevangenen bevrijd. Trams werden omver geworpen en communistische vlaggen afge rukt. Aanvankelijk hield de politie zich volkomen passief. Toen ech ter het hoofdbureau van politie bedreigd werd, riepen de commu nistische autoriteiten de hulp in van militaire eenheden, die met tanks de stad binnenrukten. Op verschillende plaatsen werd het vuur op de betogers geopend, waarbij een tot nu toe onbekend aantal slachtoffers viel De be richten daaromtrent lopen uiteen, doch volgens het officiële Poolse persbureau zijn er 38 doden en 270 gewonden gevallen. Reizigers die de jaarbeurs in Posen bezochten, spreken van 'n paar honderd doden en dat tal van regeringsgebouwen door de opstandelingen waren bezet.Maar met tanks en mitrailleurs zal de opstand wel weer bezworen wor den en zal van de eis: brood en vrijheid ook in dit land niets te recht komen. Provinciaal KHeuvrs He;t Deltaplan en Brabant. De belangrijke aspecten welke de Deltaplannen met zich bren gen voor de provincie Noord- Brabant en voöral voor het wes telijk gedeelte daarvan hebben Gedeputeerde Staten van deze provincie geleid tot de instelling van een provinciale Brabantse Deltacommissie. Deze commissie heeft tot taak de problemen van Noord-Brabant in het licht van de momentele ontwikkeling op dit gebied onder de ogen te zien en over deze materie te adviseren. Gedeputeerde Staten hebben in deze commissie benoemd tot voorzitter: Prof. Dr. J. E„ de Quay, commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Bra bant te 's-Hertogenbosch; tot lid BRILLEN SPECIALIST VAN MAAREN zorgt voor „DE JUtSTE BRIL"!! Brille n&pe cia lis t A M AAR EN PROVINCIALE A V O. COLLECTE (hulp aan lichamelijk of geestelijk misdeelden) De Nederlandse Vereniging So ciale Zorg voor Minder-Validen „A.V.O." (Actio Vincit Omnia) staat wederom aan de vooravond van haar jaarlijkse collecte. De Pro vinciale A.V.O.-Raad in Noord-Bra bant verzorgt deze collecte zelfstan dig en .ten bate van de Brabantse minder-validen. Het is een feit dat de belangstel ling voor de minder-validenzorg in steeds ruimere mate bij allerlei in stanties toeneemt, met H.M. de Ko ningin als Beschermvrouwe en de Regering voorop. De zogenaamde „revalidatie" van de minder-valide, medisch zowel als sociaal, groeit uit tot een nationaal belang. Het was de in 1929 gestichte Vereniging A.V.O. die op dit terrein pioniers arbeid heeft verricht en nog steeds staat de A.V.O. in het brandpunt van de actie. De A.V.O. tracht de minder-vali den, waar mogelijk, te helpen bij hun pogingen een hun passende plaats in het arbeidsproces te ver krijgen, hetzij in bedrijven, hetzij door huisarbeid, ofwel door plaat sing in werkplaatsen voor minder- validen. De A.V.O. verleent ook medewerking bij het plaatsen van de minder-valide in een winkelne ring en bij het financieren hiervan. Voorts helpt zij bij het aanschaffen van mvalidenwagens, kunstledema ten, gehoorapparaten e.d., 't finan- cieien van voor scholing bestemde cursussen enz. Op deze wijze wordt jaarlijks aan honderden minder-va- liden zegenrijke hulp verleend, zulks in tegenstelling met voorheen toen zij tot de „vergeten groepen" behoorden. Het gaat Nederland op dit ogen blik nog goed. Laat deze welvaart tot uiting komen als de A.V.O.-col- lecteurs(trices) zich aandienen. De gezonde, werkende burger is dit aan zijn gehandicapte invalide me demens verplicht. 1. H. Broeders, bestuurder van de K.A.B. te Breda (Dr. v. Mier- lostraat 37), 2. A. M. F. Freijters, burge meester van Roosendaal, 3. Prof. Ir. J. H. Froger, advi seur van de P.P.D. te DelftOu de Delft 45), 4. Mr. Dr. L. de Gou, burge meester van Steenbergen, 5. Ir. L. A. L. Hamers, hoofd ingenieur-directeur van de pro vinciale Waterstaat te 's-Herto genbosch, 6. Mr. Th. H. A. M. Heere, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant te Raamsdonks- veer, 7. C. A. van der Hooft, burge meester van Willemstad, 8. A. Jongbloed, lid der pro vinciale Staten van Noord-Bra bant en wethouder van Breda. 9. Ir. J. P. J. Margry, directeur van de P.P.D. te 's-Hertogen bosch, 10. Drs. H. A. G. Moonen, di recteur van het E.T.I.N. te Til burg, Markt 9, 11. Ir. L. A. H. Peters, burge meester van Bergen op Zoom, 12. Mr. G. E. F. M. van der Schriek, voorzitter van'de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda (plaatsvervanger: Mr. K. A. M. Bastiaansen, secretaris der Kamer), tot secretaris: Mr. P. C. J. M. Kruse, administrateur - adviseur ter provinciale griffie te 's-Her togenbosch. Over de benoeming van een persoon uit agrarische kringen is nog overleg gaande. ZEEK ACCEPTABELE UITVOERING We hebben ietwat verbaasd gestaan, toen ons ter ore kwam, dat de toneelgroep onder de studenten van het Missiehuis „St. Antonius" onder leiding van enkele professoren, Hamlet de Prins van Denemarken, het treurspel van de grote Engel se schrijver William Shakespeare, ten tonele zou gaan bren gen. Hamlet is een welbekend spel, niet velen echter heb ben die bekendheid uit het bijwonen van een opvoerinq. Men gaat er niet zo gauw toe over, een werk van een derge lijke omvang, een werk dat zo enorm veel eisen stelt, in studie te nemen. Bovendien is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de opvoering van een dergelijk spel door een zeker percen tage van de toeschouwers niet naar zijn waarde kan worden gewaardeerd. De bedoeling echter van de Eerw. Paters Regisseurs, die het stuk in studie deden nemen, was op de eerste plaats een pedago gische. We twijfelen er niet aan of iedere opvoering van een to neelstuk in onderwijs-verband be oogt een pedagogisch doel, doch wij zijn er van overtuigd, dat een werk als Hameiet een verstrek kender betekenis heeft. Het kan dan ook niet anders, of de op voering ervan, die in het Missie huis heeft plaats gevonden, eerst voor de studenten en daar na voor de ouders van de studen ten en voor een groot aantal ge nodigden heeft aan haar doel beantwoord. Toen ons een uitnodiging ge werd tot het bijwonen van een dezer uitvoeringen, hebben wij deze met graagte aanvaard en als wij voorshands onze mening over het geheel zouden willen uitspre ken, dan is deze zo, dat wij er van genoten hebben, zij het dan niet in alle details even onverdeeld. Het was wel erg spijtig, dat de spelers zo gehandicapt werden door de regen die donderdag avond onafgebroken op onze con treien is gevallen. Met grote zorg hadden de bewoners van St. An tonius een binnenplaats omge bouwd tot een openlucht theater. We hebben het die avond nog gezien, helaas niet beantwoord aan zijn doel. Uiteraard was wei nig aandacht geschonken aan de accomodatie voor Hamlet op het toneel in de recreatiezaal van de jongens en waar nog ter elfder ure een Hamlet-decor moest wor den aangebracht. De spelers zou den zich, zoals werd aangekon- digl, niet laten kennen en zij hiel den hun woord. Na de plotselinge dood van de koning van Denemarken volgt zijn broer Claudius hem op en trouwt zeer kort daarna Geertrui- da, de weduwe. Haar zoon, Prins Hamlet, ziet de geest van zijn vader en verneemt, dat deze door Claudius werd vermoord. Om de waarheid te ontdekken) doet hij zich als een waanzinnige voor. De oude raadsheer Polonius, beveelt zijn schone dochter Ophelia, de advances van Hamlet af te wij zen. De Koning en Polonius sme den een plan om de waanzinnig heid van Hamlet te onderzoeken. Hamlet zorgt ervoor, dat voor de ogen van de koning een toneel stuk wordt opgevoerd, dat veel lijkt op de moord van zijn vader, en daarbij verraadt de koning zijn schuld. Als Hamlet in gesprek is met zijn moeder doodt hij Polo nius, die het gesprek staat af te luisteren. Hamlet wordt dan naar Engeland gestuurd met geheime instructies, die er toe zullen moe ten leiden, dat hij vermoord wordt. Ophelia wordt krankzin nig door het verlies van haar va der en haar geliefde. Ondertus sen komt haar broer Laertus op het hof en zoekt wraak te nemen op Hamlet. Als Hamlet het com plot tegen zich ontdekt heeft, komt hij terug naar het hof. De koning en Laertus beramen een plan om Hamlet te doden in een schermduel, waarbij gebruik wordt gemaakt van een vergifti ge degen. Tijdens het duel ruilen Hamlet en Laertus van degen en beide worden gewond door het vergiftigde wapen. Door het drin ken van de wijn, die voor Ham let bestemd was, wordt ook de moeder vergiftigd en als dan Laertus het moordadige plan aan Hamlet vertelt, vermoordt deze ook zijn oom, de koning. ïn dit vaak al te bloedige ver haal heeft uiteraard Hamlet een bijzonder betekenisvolle rol te spelen, en de manier, waarop de ze bovendien zware rol in het missiehuis werd gespeeld, heeft wel onze grootste bewondering. Tot zeer bewonderenswaardige resultaten kwamen ook de perso nificaties van koning Claudius en de raadsheer Polonius. Uit een betrekkelijk kleine gemeenschap is het niet eenvoudig, een zo groot aantal spelers te zoeken, dat men zou kunnen zeggen, dat alle te spelen rollen uitstekend kunnen worden gespeeld en zeer zeker geldt dit voor een spel als Ham let. Bezie daarbij nog het feit, dat door jonge mannen enkele vrou welijke rollen moeten worden ge speeld, dan spreekt het vanzelf dat bij de beoordeling er van niet FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" WILDE VAART Door ALLAN PENNING. 25). „Half slappe ambtenaartjes, zei ik en dat bedoel ik. En schan de is het en ik ben er zeker van dat het niet de eerste maal is. Ze doen maar een beetje en ze zit ten de hele dag op de klok te loe ren of het nog geen tijd is om te gaan tennissen met een of ander schoolkind... En intussen ligt daar een schip van onze koop vaardijvloot werkeloos en lopen andere schepen met de lading weg... Is het een wonder, dat andere naties ons van de zee ver jagen, als de zaken door de amb tenarij zo behandeld worden." Peter Wins had Zijne Excel lentie nog niet zo klaar wakker gezien. Hij stond bijna op. „Winny, ik verzoek je, je in je oordeel te matigen en je niet in dergelijke zaken te mengen Ik „Het is niet de eerste maal, dat ik me er in meng en dank zij mij is menig ding, dat al bijna ver prutst was, weer op zijn pootjes terecht gekomen." Haar vader nam er geen notitie van en wendde zich tot zijn gast. „Kap'tein Wins, wees zo goed mij precies te vertellen, wat U is overkomen en wanneer ik U op de een of andere wijze kan hel pen, ben ik geheel en al te Uwer beschikking." Het was het moment, waarop Peter gewacht had en met vuur van de verongelijkte deed hij zijn verhaal; vertelde hij, hoe kapitein Robinson jaren geleden wraak gezworen had, hoe hij nu, op grond van de volkomen uit de lucht gegrepen beschuldiging van clandestiene wapenhandel, de „Ping Ho" aan de ketting had ge- legd en hoe hij in het moeras van papier zinkende was, zonder uit zicht op hulp of redding. Want, zo ging hij voort, zelfs wanneer de beschuldiging waarlijk be doeld, was, dan toch hadden zijn luiken in de week, die achter hem lag, moeten zijn onderzocht, was het de plicht van de perfide ha venmeester geweest bewijs bij te brengen. Hij spuwde zijn gal uit, niet slechts over de politie en de ha venmeester, maar ook over zijn gastheer, de gouverneur van de Kolonie, die eveneens zijn brie ven genegeerd had en hem nu trachtte te sussen met de bewe ring, dat ongetwijfeld de zaak in behandeling was, maar dat zulks in de ambtelijke wereld niet zo één twee drie ging Er waren schijven „Ja, schijven", viel Peter nijdig in, „maar als er havengeld be taald moet worden, is er maar één schijf en dat is de hand, waarin je je duiten deponeert en die, o zo vlug van ophouden is." En Winny deed ook haar duit in het zakje, met het gevolg dat de gouverneur weer in zijn grote stoel zakte, alsof hij doodmoe was en bedenkelijk over zijn hoofd streek. „Ik beloof U, dat ik het eens met de havenmeester zal bespre ken", trachtte hij te sussen, maar Peter en Winny hadden de strijd bijl opgegraven en waren niet met een kluitje in het riet te stu ren. Ten einde raad liet de gou verneur de havenmeester komen onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat Winny zich in haar eigen appartementen zou terug trekken, als kapitein Robinson kwam. j „Want", zei de gouverneur met een zeker aplomb, „dit is man nenwerk!" Winny stond op en ging er van door. Even draaide ze zich nog om. Mannen!" zei ze verachtelijk, „Bah!" Na een korte tijd wachtte de havenmeester in het kantoor van Zijne Excellentie. Peter werd aan zijn lot overgelaten en had een vol half uur, om zijn omgeving op te nemen. Wat zich in dat half uur in het privé-bureau van de gouverneur had afgespeeld, is hij nooit te weten gekomen, maar wel had hij de zekerheid dat de oude heer dat half uur niet geslapen had en er harde noten waren gekraakt. Toen hij binnengeroepen werd, was de havenmeester poeslief. Overstelpende drukte, informa tie uit zeer betrouwbare bron, vergissingen die onmogelijk wa ren, brieven die misschien ver legd waren, kortom het gehele archief van schabionen, dat als regel dient om een onvergeeflijke fout goed te praten. Peter Wins luisterde met een schamper lachje. Informatie uit zeer betrouwba re bron?" vroeg hij. .Inderdaad", beaamde kapitein Robinson. „Noemt U Abdullah bin Said uit Macao een zeer betrouwbare bron, Kapitein Robinson?" vroeg hij ijzig. Kapitein Robinson verschoot van kleur en kreeg een hoestbui. Peter vervolgde „Maar als U weten wilt, wie dat chartertje, dat, zoals U maar al te goed weet door mij werd ge weigerd, genomen heeft, kan ik U dat wel onder vier ogen zeg gen. U bent nog op tijd, maar eerst de zegels van mijn luiken!" Een half uur later klommen ze samen de trappen van het Hong kong Hotel op. Na de eerste Bronx cocktail met een tikje ab sinth, zoals alleen de barman van het Hongkong Hotel kan maken, waren ze dikke vrienden. Na de tweede had kapitein Robinson de naam van het schip in zijn zak, dat de illegale lading zou vervoe ren. Na de vijfde Bronx noem den ze elkaar Peter en Sam. De volgende dag ontving Win ny Worthing een pakje, dat als afzender „een dankbaar zeevaar der" vermeldde. Uit het omhulsel viel een kar mozijn rood halsbandje voor Bud dy, die blijkens de gouden letter tjes die er op waren aangebracht, was herdoopt in „Ping Ho". HOOFDSTUK IX. Waarin Bill McLeod d'e hoofdrol vervult en onomstotelijk komt vast te staan dat op elk potje een dekseltje past. De „Ping Ho" spiegelde haar smetteloos witte romp in het azu- renvlak van de rede van Port Swettenham. Aan de wal leek al les uitgestorven; een enkele in lander, door een bamboehoed van gigantische afmetingen gedekt, zat in de brandende tropenzon als een monster-champignon, die, moederziel alleen, het schaduw rijke bos vaarwel had gezegd. Ook aan boord van de „Ping Ho" heerste een zalige rust,, een stilte, die slechts verbroken werd door een zacht kabbelend golfje, dat van tijd tot tijd tegen de boeg van een sampan klotste, die met een slap hangende lijn aan de zon-geteisterde valreep lag ge meerd. Geen sterveling was aan dek, alleen de sampan-chinees Tag in volkomen onwetendheid van een aards bestaan, dat hem bij zijn ontwaken weer bedreig de, te snurken op de bodem van zijn schamele bootje, als een weg^ gegooid vod. (Wordt vervolgd) 9 w Vughterstraat 25 Den Bosch - Markt 32 Tilburg - Nwe Ginnekemtr. 23 Breda

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2