KAATSHEUVEL LANDBOUW WIELRENNEN LAATSTE BERICHTEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 JULI 1956 Loonopz&ndl WILDE VAART! t selijke derby Wit-ZwartS.S.C. We verwachten dat Wit-Zwart dan met een meer compleet elftal zal ver schijnen. SSC heeft een goed ge trainde jonge ploeg, die het aigelo- pen seizoen heel wat overwinningen heeft geboekt. Vanzelfsprekend zou het voor de Vrijhoevense club een bijzondere eer zijn, als zy ook Wit- Zwart eens een nederlaag kon be zorgen. We hopen dat het tijdstip van aanvang enigszins gunstiger zal liggen dan voorheen, zodat velen de match kunnen bijwonen. IDE REL IN DE NEDERLANDSE WIELEHWEREL®. Zoals bekend, is er in de Neder landse Wielerwereld heel wat te doen over het feit dat Wim v. Est niet is geplaatst in de Nederlandse ploeg voor de Tour de France. Pellenaars heeft gezegd dat hij dit jaar de jongeren de kans wil geven. Wim v. Est meent dat de Pel hem niet kist en heeft andere oor zaken naar voren gebracht, o.m. over uitbetalingen van gages enz., waaroo Pellenaars 't antwoord niet schuldig is gebleven en zelfs de justitie erin heeft gemoeid. Ook de sport- en dagbladpers heeft er zich danig voor geïnteresseerd. Protes ten zijn overal geplaatst: bij de Ne derlandse Rijwiel linie, bij mijn heer Goddet van de tour, met span doeken en borden heeft men 't huis van Pellenaars belegerd, maar deze schijnt zich van een en ander niets te hebben aangetrokken, want gis teren zijn de twee nog overgebleven plaatsen bezet, en niet door Wim v. Est. De ploeg is nu samengesteld als volgt: Wout Wagtmans, Gerrrt Voorting, Jan Nolten, Daan de Groot, Piet van den Brekel, Wies Stolker, Leo van der Pluijm, Jef I.ah aye, jJos Hinsen en Wies v. Dongen. 128 DODEN BO GROOTSTE VLIEGRAMP. In liel onioegankelijiie bergge bied van de Grand Canyon in de Amerikaanse staat Arizona, heeft zich zaterdag de grootste ramp nit de geschiedenis van de bur gerluchtvaart afgespeeld, toen twee grote verkeersvliegtuigen met tezacen 1'28 jinzildemleai neer stortten. Vermoedelijk zijaa de beide toestellen, een Supercon- sltellation en een DC-7, die beide van het vliegveld van Los Ange les waren opgestegen, in de lucht inet elkaar in botsing gekomen. Men neemt aan dat alle 128 in zittenden om het teveaa gekomen zijn. Een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht slaag de er zaterdag, ondanks 't slech te weer in, te landen bij de wrak stukken van de vliegtuigen, die op een ontoegankelijke berghel ling van de Grand Canyon lig gen. Het vond het ene toestel volledig uitgebrand, de lichamen der inzittenden waren onherken baar. Ook bij het andere toestel, waarvan <de wrakstukken onge veer twee kilometer daar van daan verspreid liggen, werd geen enkell teken van leven waarge nomen. NERVEUZE STEMMING IN SATELLIET-STATEN. De opstand in Posen heeft on der de communistische heersers in andere Russische satellietsta ten een zenuwachtige stemming gewekt. In al de staten verklaren dagbladen en radiozenders, dat soortgelijke opstanden in het eigen land niet zullen worden getolereerd, VIat waakzaamheid tegen „provocateurs" geboden is en dat de „opruiers" van Posen streng zullen worden gestraft. Het doorgaans goed geïnformeer de Engelse zondagsblad The Ob server meldt, dat de communis tische regerings- en partijleiders van Hongarije en Tsjechoslowa- kije in het geheim naar Moskou zijn ontboden. Zij voeren daar sedert vrijdag besprekingen met de Kremlin-leiders. Partijsecre taris Kroesjef, gesteund door Ti to, zou ontevreden zijn over het trage tempo, waarin het anii-sta- linisme in deze landen zich ont wikkelt. PRINSES WILHELMINA KWAM MET KLEINDOCHTER MEE NAAR AMSTERDAM. Met een rijtoer door verlicht Amsterdam eindigde zaterdag avond het eerste officiële bezoek aan de hoofdstad van prinses Beatrix van Oranje als toekom stig troonopvolgster. Een dag tang is prinses Beatrix als ere gast van Amsterdam het middel punt geweest van autoriteiten en van de jeugd. Overal waar zij kwam, heeft zij een indruk ach tergelaten van charmante een voud en jeugdige opgewektheid. Zij werd met hartelijk gejuich en applaus begroet. Kóningin Juli ana, prins Bernhard en prinses Wilhelmina, die de ontvangst ten dele meemaakten, hielden zich op de achtergrond om de weder zijdse kennismaking van hun dochter en kleinkind met de be volking van Amsterdam tot haar volle recht te doen komen. Kabinetsformatie, Maandag nogmaa,ls een bespre king met fractievoorzitters. Terwijl de laatste hand wordt gelegd aan de berekeningen van minister Witte over de conse quenties van een alternatief voor een huurbelasting, is bekend ge worden dat dr. Drees de vijf fractievoorzitters hedenavond op nieuw voor een bespreking zat ontvangen. Daarbij zal antwoord moeten worden gegeven op de vraag of het regeringsprogram dat dr. Drees reeds als basis voor een nieuw kabinet had ontwor pen, aanvaardbaar is, althans wat de beide kernpunten huurbeleid en defensie betreft. Over tal van andere punten zullen de fractie leiders nog gehoord moeten wor den. Dr. Drees wil echter wel ter bespoediging van de procedure de ruggespraak met de fracties gaan inperken. Hij heeft die rug gespraak tot dusverre het volle pond gegeven om een duidelijke overeenstemming te krijgen over jde kernwijze van de zaak, maar men hoopt thans tot een vlottere werkwijze te kunnen geraken. Ernstig ongeluk op onbewaakte overweg. Twee kinderen om het leven gekomen. Vrijdagavond om tien minuten voor tienen is op een onbewaak te overweg bij Rïjssen een goede rentrein in aanrijding gekomen met oen personenauto. De auto raakte onder de lokomotief en werd geheel vernield. Van de vijf inzittenden werden twee kinde ren gedood ên drie volwassenen gewond. Deze zijn naar het zie kenhuis te Almelo gebracht. Tot drie uur 's nachts is een van de beide hoofdsporen versperd geweest en werd tussen Almelo <em Hengelo over enkel spoor ge reden. TBC-sterfte daalt nog steeds. Vele sanatoria, vooral die voor jeugdige patiënten, dreigen in grote, voornamelijk financiële, moeilijkheden te komen door het grote aantal lege bedden. In Ne derland staan op het ogenblik on geveer 2000 sanatoriabedden leeg afgezien ban de 200, die door op heffing van kleinere inrichtingen zijn komen te vervallen. De enige mogelijkheid, dat de sanatoria uit de moeilijkheden ko men, is een omschakeling op de verpleging van een ander soort patiënten. De tweede moeilijkheid, waar mee de sanatoria te kampen heb ben is dat vele patiënten de ver pleging zonder geldige reden on derbreken en daarmee hun om geving aan besmettingsgevaar bloot stellen. Dit probleem neemt steeds ernstiger vormen aan. In enkele sanatoria gebeurt dit in 1 op de 2 gevallen. De oorzaak der moeilijkheden van de sanatoria is gelegen in een steeds verder terugdringen van de zo gevreesde ziekte. Het sterftecijfer, dat in 1900 nog bijna 200 bedroeg, daalde in 1954 tot 7,5 en in 1955 tot 6,6 per 100.000 inwoners: het laagste cijfer in de gehele wereld. Het ziektecijfer daalde in 1955 tot 81 per 100.000 inwoners tegen 106 in 1954. Blij kens de statistieken is de tuber culose steeds meer een ziekte van de oudere generaties geworden. BOEKBESPREKING. Oskar Koenig „Koddebeier tussen olifanten". Uitgave: Het Spectrum, Utrecht. De schrijver van dit buitenge woon interessante en boeiende boek voert ons naar de steppen en oerwouden van Oost-Afrika, waar hij 25 jaar jacht maakte op groot wild. Zijn avonturen met de gevaarlijke olifanten, neushoorns, buffels en leeuwen zijn dermate spannend en zo levendig en fris verteld, dat men, eenmaal aan 't lezen, het boek moeilijk nog uit handen kan leggen. Koenig kent zijn jachtdomein door en door en heeft al dikwijls als gids gediend, voor mensen die ook wel eens een leeuw, een olifant of een neus hoorn wilden schieten, maar bij wie de moed ontzonk als ze oog in oog kwamen te staan met zo'n gigantisch monster. Schrijven is niet alleen een feil loos hanteerder van het dubbel loops jachtgeweer, hij is bovenal een dierenminnaar, een man met veel kennis van zaken en een goed bewaker van al het schoons dat leeft en groeit in de wildpar ken. Dit prachtige werk, met mooie foto's geïllustreerd, onthult de lezer een fascinerende wereld vol gevaren en avonturen, vol maagdelijke glans en ongerepte schoonheid. Lees dit boek, U zult er intens van genieten! Van Uitgeverij N. Voorhoe ve in Den Haag ontvingen we: „Suriname, land mijner dromen" door P. M. Legêne en „Nieuw- Guinea, schone slaapster wordit wakker!" van Mr. J. Wentink. Ook deze beide uitgaven kunnen we van harte aanbevelen. Speci aal het boek van de zendeling auteur P. M. Legêne is een vlot en goed boek, waarin ons de mo gelijkheden, de problemen, de el lendige toestanden en de schoon heden van het Surinaamse land worden getekend. Niet minder dan 55 foto's en tekeningen sie ren 't. waardig verzorgde 232 blz. tellende boek. Mr. Wentink, redacteur van 't dagblad De Rotterdammer, heeft tijdens zijn journalistieke reis in het voorjaar van 1955 door N.- Guinea, goed om zich heen geke ken. Hij geeft daar blijk van in zijn geschrift dat ontstond uit de voor de Nieuwe Haagse Courant en De Rotterdammer geschreven bijdragen. Een beknopt, maar ori ënterend werkje en heel vlot van taal, zoals we dat trouwens van 'n reizend journalist kunnen ver wachten. Ook dit boek is met foto's geïllustreerd en fraai inge bonden. Juist even nadat we deze korte bespreking gereed hadden, werd ons bezorgd het tekstboekje „Oude en nieuwe zangen" van M. van Woensel-Kooy. Dit boek je, vol verheven Christelijke lie deren en lofgedichten behoort hij de twaalfde druk van „Oude len nieuwe zangen" en is verschenen bij J. N. Voorhoeve in Den Haag. We vinden er gedichten in van A. Valerius, M. van Woensel- Kooy, N. Beets, M. Luther, J. v. d. Vondel, Jacq. v. d. Waals, J. Revius, Hélène Swarth en nog vele anderen. Een bundeltje poë zie dat we gaarne warm aanbe velen! Arie van Pas. Aanrijding met dodelijke afloop. Vrijdagmiddag tussen kalf vier en vier uur werd een 16-jarige jongen het slachtoffer van een aanrijding. Daar de Gasthuisstr. in verband met de kermis gedeel telijk voor het verkeer was afge sloten, reden alle dienstbussen van de B.B.A. van en naar Til burg door de Mgr. Völkerstraat, die tevens al het verkeer van de Efteling naar de Hoofdstraat op moest vangen. Zodoende was het daar tijdens de kermisdagen zeer druk. Waar daarenboven de weg niet die breedte heeft, die voor een druk verkeer gewenst is, blijft er maar weinig ruimte voor de tegenliggers over. De 16-jarige M. Kleinloog uit Sprang-Capelle reed links van de bromfietser Voordepoorte, evens uit die ge meente in de richting Oost, toen een B.B.A.-dienstbus hen kwam achterop gereden. Bij het passe ren is KL op onverklaarbare wijze met zijn linkerstuur met' de rech- tervoorzijde van de bus in aan raking gekomen. Het gevolg was een valpartij, die zo ongelukkig uitviel, dat K. met zijn hoofd on der het rechterachterwiel van de bus terecht kwam en op slag dood was. V. viel rechts en kwam er zonder ongelukken af. Onder leiding van de post- commandant Hut van de Rijkspo litie werd de situatie ter plaatse opgenomen, terwijl een wacht meester van de Verkeersgroep uit Tilburg het ongeval nader in on derzoek nam. Baldadige kermisvreugde. Een stelletje dronken jongelui, maakte zaterdag gebruik van het feit, dat door het uitvallen van de nachtverlichting vooraan in de Dr. van Beurdenstraat,, dit ge deelte na elf uur vrijwel duister is, om het verkeersbord „Pas op, school" met geweld van de beton blok af te breken en 'bij de heer T. in het naast zijn huis liggend tuintje te werpen. Geslaagd, Voor het eind-examen H.B.S. A slaagden aan het Dr. Moller- College te Waalwijk o.m. Fr. Bee- rens en Ad Bienert te Kaatsheu vel; voor het einddiploma Han delsmulo aan de Leo-school te Tilburg Wal Robben, alhier. St. Vincent-vlucht. 108 Duiven waren ingemand op de St. Vincent-vlucht van 1010 km. Lostijd vrijdag 10.30 uur v.m., eerste duif zaterdag 6.28.17 uur v.m. Uitslag j 1, 5, 9 L. Hamers; 2, 19. 29 Jac Vloemans; 3 J Voogd; 4 A Sneeren; 6, 14, 15, 18 G van der Linden; 7. 25 L van Geel; 8, 30 Jos Schrauwers; 10, 20 D Ma- teijsenf 11 H v Helvoirt; 12 Th Netten; 13 A de Bie; 16 H Schoenmakers; 17 T van Riel; 21 P v d Velden; 22, 23 H v Nieuw- stadt; 24 P Zijlmans; 26 L Mos selveld; 27 J v Heeswijk; 28 Jo Hamers; 31 Fr v d Linden; 32 C v Rooij; 33 M C Damen 34 C Snoeren; 35 J v Riel; 36 M van Boxtel. Wedvlucht Pont St. Maxcence. De uitslag van de wedvlucht Pont St. Maxcence van de CC. op zondag 18 juni was: ingemand 118 duiven, afstand 315 km, los 10.30 upur. 1 A Koremans Dongen; 2 L Grootswagers Loon op zand; 3 B v Riel Waalwijk; 4. 13, 25 M Ververs Kaatsheuvel; 5, 8, C de Bondt K; 6, 9, 10, 15, 19, 23, 26, 28 A Trommelen D; 7, 14, 20, 27 A v Huiten W; 11 G v Helvoirt W; 12 J Selders D; 16 C v Don gen D; 17 Gebr Verharen D; 18 B Raasen D; 21, 22 W de Gouw W; ITH v d Ven L o Z; 29 J v Riel K; 30 M v Boxtel K. Een enorm drukke kermis. 't Weer liet zich donderdag en vrijdag niet al te best aanzien, 't Gevolg was een slechts matig bezoek van vreemdelingen. Za terdag bracht het zonnetje veran dering en de gevolgen bleven niet uit. Reeds direct na de middag was het kermisterrein zo druk be zet, dat het op verschillende pun ten niet mogelijk was te passeren. Doch dit was nog maar een klein voorproefje van wat het zondag geworden is. Nimmer beeft Kaats heuvel die drukte gekend, die we zondag mochten beleven. De aan grenzende straten waren kilome ters ver met parkerende auto's en motoren bezet, terwijl de fietsen stallingen geen ruimte genoeg hadden om al'le vehikels te ber gen. Dat de kermis-exploitanten goede zaken maakten is te begrij pen. Ook de café s en amuse mentszalen deelden ruimschoots in de grote drukte, zodat in meer dere gelegenheden de deuren moesten gesloten worden. Buiten een enkel rospartijtje, dat nu eenmaal een bijna onvermijdelijk gevolg is van overdadige drukte bij drankgebruik verliep alles rustig. i Geslaagd. i Voor het examen P.Z. Werk- tuigkundig ing. staagde aan de Technische Hogeschool te Delft onze dorpsgenoot de heer J. Stokkermans. Onze dorpsgenoot de heer Marius Schoenmakers slaagde aan de Leo XlII-school te Til burg voor het examen Handels- uJ.-o. Bekroond. Onder 260 inzendingen behaal de de firma de Leijer alhier op de in „Huize Remmers" gehou den tentoonstelling met 42 pun ten de 3e prijs met haar artikel regeringsbrood. DE KLIMMENDE AARDBEI. In verschillende landen van WestEuropa worden thans waarderende persartikelen ge wijd aan de „Klimmende aard bei", een kweekproduct van de Duitser Hummel, die na jaren kruisen deze variëteit wist te verkrijgen. Een Frans vakblad spreekt zelfs van „een botanisch pheno- meen, dat een ware revolutie zal teweegbrengen op het gebied van de kleinfruitteelt omdat de oogst hierdoor zal stijgen en de kosten van het plukken dalen, daar dit staande kan geschieden". De nieuwe plant, waarvan de met vruchten bezette ranken zich tot manshoogte laten leiden langs latwerk en gaas, wordt in Duitsland een sensatie van deze eeuw genoemd. Een feit is, dat 't bestellingen regent, nu blijkt, dat de-ze klimmer van mei tot die]) in de herfst grote en goed smakende vruchten heeft gedra gen en daarmee dit voorjaar op nieuw is begonnen. Men heeft de uiteraard nog be perkte voorraad planten dan ook moeten verdelen over de verschillende landen. Voor Ne derland is de distributie overge nomen door de Koninklijke Kwe kerij „Moerheim" te Dedems- vaart, dezelfde die verleden jaar een andere rariteit, het „levend fossiel" op de nationale markt bracht. Dat waren jonge exem plaren van de praehistorische r.euzenpijnboom, de Metasequoia glyptostroboides f De klimmende aardbei groeit overal waar zon is, dus niet al- 1 leen in. de tuin, maar ook op het j balkonnetje van het stadsboven- huis. 5 ÖLZ-3S BIM EN BAM EN DE WEGGEWAAIDE TENT. Bim en Bam zijn aan 't kam peren, Hebben alles meegebracht, Beiden zetten in de steppe Nu hun tent op voor de nacht. Maar o wee! Een vulde stormwind Neemt tent, potten, pannen mee. Nu in d' open lucht maar slapen, Ook al valt zoiets niet mee 's Morgens komen vroeg de negers In een feestelijke rij. Bim en Bam zijn stomver wonderd. Want... daar gaat hun tent voorbij Slaapzakken, potten en pannen Maakten onze zwartjes buit, Als de vreemde stoet voorbij is, Lachen ze eens lekker uit FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" j l Door ALLAN PENNING. 26) Op de commandobrug lag de gezagvoerder-reder van de „Ping Ho" in een krossih malas te snur. ken, voor zover dit in de helle temperatuur van deze tropenhitte mogelijk was. In zijn slaap zag men eerst hoe jong hij feitelijk nog was, de scherpe trekken rond zijn mond, die ten dele zijn gezag aan boord moesten bevestigen, waren nu glad getrokken en Pe ter Wins sliep rustig, rein van geweten, zorgeloos als een acht tienjarig joch. Peter Wins, niettegenstaande zijn last van vijf en dertig lange levensjaren, was eigenlijk een uit de kracht gegroeide blaag; zijn gezicht was nog niet door rimpels geploegd, zijn door en door ge- zonde body was sterk, lenig en soepel als dat van een roofdier, zorgen had hij in zijn leven zo goed als niet gekend en zijn hu welijk met Eve was, voorzover iets op aarde volmaakt kan zijn, het meest volmaakte dat wij, ar me mensenkinderen ons wensen kunnen. Tussen hen tweeën was het geen liefde, die door een zie kelijke dosis sentimentaliteit aan de kwijlende tong van een kalf doet denken, neen, het was een grote, maar natuurlijke en krach tige liefde tussen twee normaal j gezonde mensen, die beiden hun j eigen ideeën, hun eigen kleine belangensfeer hadden, beiden ten j dele hun eigen leventje leidden, j maar ook die beiden, van de be- ginme af, hadden weten te geven en te nemen. De „Ping Ho" was de trots en de glorie van Peter, hun vriendelijk maar bescheiden huisje in de tuinstad Singapore, was hetzelfde voor Eve. Deze waardige echtgenoot, ge zagvoerder en reder, lag nu te snurken, terwijl zweetpareltjes als kleine zilveren ballekens van zijn voorhoofd, via wang en kin, ongestoord naar zijn hals renden. Zelfs de muskietenpa, die een soort van feestmaal uit Peters oorlelletje opzoog en zich aan het frisse jeugdbloed zodanig te goed deed, dat hij waarschijnlijk mor gen een kater zou hebben, kon ongehinderd aan tafel blijven en de gehele wereld scheen slechts pais en vree te kennen, ofschoon, op een kleine 1500 km afstand, de als regel zo rustige bewoners van het Hemelse Rijk energiek pro beerden elkander uit te moorden. Maar aan alle rust komt een einde en toen de koperen klank van de scheepsklok de stilte scheurde, was het acht glazen vier uur, en Peter Wins werd met een ruk wakker. „Deksels", dacht hij, „ik word oudmidden op de dag twee volle uren door alles heen ge maftPeter Peter, schamen moest je je Maar hij schaamde zich geens zins, rekte zich eens lekker uit en slofte op zijn dooie gemak naar de badkamer, waar hij het frisse water, met bakken tegelijk, over zijn gespierde body neerplenste. Een half uurtje later kwam hij aan het dek terug in een hagel wit flanellen pak. Hij leek inder daad meer t>p de schatrijke 'eige naar van een luxe jacht, dan op de kapitein van een klein vracht zoekertje, dat op de kusten van Kalantan en Zuid-China probeer de zaakjes te doen. Ook tussendeks was het leven teruggekeerd. Uit de richting van luik 4 klonk een sentimenteel ma- doerees liedje; van bakboord schalden de vriendelijke klanken van een Krontjong op en van de landzijde dreef de eentonige ca dans van een slechte gamelan naar het schip. Peter zuchtte even. „Het ont breekt er nog maar aan, dat Bill in een van zijn melancholieke schotse verzen uitbarst en het spul zou compleet zijn". Nog waren de woorden niet uit zijn mond of Bill McLeod in hoogst eigen persoon, verscheen aan dek, gevolgd door een vrij volumineuze, doch overigens niet onbekoorlijke halfbloed juf, met tanden in de mond, die wanneer zij lachte, als twee rijen witte bonen tussen het kersenrood van haar volle lippen uitgluurden. Aan haar gezapige koffiebrui ne arm hing een enorme bundel wasgoed en met haar yrije hand aaide ze Bill over zijn wang, ter wijl ze aanstalten maakte om de valreep af te dalen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 7