WAALWIJK FILMJOURNAAL z w Waalwijkse en Langstraatse Courant rara— OUDKERK N. Wip tijdens de kermisdagen het schoenenmuseum eens H D, V, 11 Vcrwaarloos ze niet die Rheumatische Pijnen. VRIJDAG 6 JULI 1956 Uitgever Waalwijkae Stoomdrukkerij Aatoo* Tlelen Hoofdredacteur JAN TIELKN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO Uil HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 53 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p Advertentieprijs IQ cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTE STRAAT 2*5, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDEN STRAAT 8. KAATSHEUVEL TEL. 2082. - OPGERECHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' ZONDAGSDIENST. Zondag 8 juli 1956. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 8 juli 1956. 10 uur: Ds. L. Sehellevis. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 8 juli 1956. 10 uur v.m. Ds. J. Vink. Voorbereiding H. Avondmaal. 2.50 uur n.m. Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 8 juli 1956. 9 uur v.m. Ds. C. B. Schuurman. Geslaagd. t Aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg is geslaagd voor het prop. examen econ. we tenschappen de heer B. Timmer mans te Waalwijk. Aan 't stedelijk gymnasium te Tilburg slaagde voor 't eindexa- 1 men A de heer Jan Wiesman al hier, voor eindexamen B de heer R. Garstman te Heusden. Concert „Kunst ien Vriendschap" De bekende harmonie „Kunst en Vriendschap" uit Rijen zal op uitnodiging van Waalwijks Be lang een avond-concert geven op de kiosk op 't Raadhuisplein op zondag 29 juli a.s. des avonds te 8 uur. Oudheidkundig Museum. Het oudheidkundig museum voor de schoen- en lederindustrie heeft thans ook bericht ontvangen van de Argentijnse Kamer voor de Schoenindustrie te Buenos- Aires, dat zij gaarne zal mede werken om ons museum te voor zien van inheems Argentijns schoeisel en waarvoor zij reeds de nodige stappen heeft gedaan. Enige officieren van de in tendance hebben deze week een bezoek gebracht aan 't museum, om daar enige foto's te nemen van schoenen die dienst moeten doen voor de te maken documentaire op dit terrein. Muziekfeesten van „St. Citfspijn". Zoals bekend herdenkt de Waalwijkse harmonie „St. Cris- pijn" haar 45-jarig bestaan, welke herdenking zal gevierd worden met grote muziekfeesten van 11 15 augustus. De hoofdschotel vormt het fe deratief muziekconcours op 11,12 en 15 augustus, terwijl ook de da gen van 1344 in de feestelijk heden worden betrokken. ook y.... MAKEN MET 'N Grotestraat 262 W A A L W IJ K De plannen beginnen vaste vorm aan te nemen en beloven weer iets groots te brengen De inschrijvingen voor 't con cours beginnen vlot te lopen en 't terrein waar 'f concours (en de verdere feestelijkheden zijn ge projecteerd is 't mooiste deel van Waalwijk, in 't Hertog Jan-park. Wat daar met volle medewer king van gemeentewerken tot stand komt, zal iedereen verba zen en zal men niet licht elders aantreffen. Aan entourage en ver lichting wordt alle zorg besteed en daar komt een prachtig afge sloten geheel tot stand, waar rus tig gemusiceerd en prettig ge feest kan worden. Het bestuur is in onderhande ling met de beste muziek- en ca- baretgezelschappen voor avond attracties, kortom alles wijst er op dat we een vijftal feestdagen zullen krijgen in de geest zoals we dat in Waalwijk gewoon zijn. Niet weinig zal daartoe bijdra gen de door de Middenstand in die dagen georganiseerde brade rie, die grote deelname trekt en de Kunstmarkt, waarvoor men bezig is de nodige medewerking te ver krijgen. Fotowedstrijd Dierenbescherming De Waalwijkse afdeling van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft een fotowedstrijd uitgeschreven, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de oprichting van een Dierente huis te Waalwijk. Aan deze wed strijd zijn een aantal fraaie prij zen verbonden, o.a. een Agfa Isola camera en verder fotoarti kelen, fotoalbums, boeken, etc. Het inschrijfgeld voor elke inge zonden foto bedraagt f 0.25 aan postzegels.Het aantal inzendingen is onbeperkt. Formaat: van 6x6 tot 13 x 18. Wie nog geen 118 jaar is, wordt verzocht zijn leef tijd achter op elke foto te vermei- 1 den. Als men de ingezonden foto wil terug ontvangen, moet men 10 cent aan postzegels insluiten. Inzenden onder het motto: Foto wedstrijd, aan 't secretariaat der vereniging, Markt 11, alhier. De sluitingsdatum is 15 september. Ongetwijfeld zullen velen dit j sympathieke doel willen steunen en tijdens de zomerdagen, die naar we hopen nog wel zullen MUSIS SACRUM. „Marcella, ©en circuskind". oals de titel al aangeeft moet men de entourage van deze film in de circuswereld zoeken, al is de conclusie, dat we hier te ma ken hebben met een circusfilm, wat voorbarig. Het is een circus film waarvan er meer dan twaalf in een dozijn gaan en die boven dien nog ontsierd wordt door een flinke scheut melodrama. De Ita liaanse makers hebben zich niet de minste moeite gegeven om een orgineel verhaal op het doek te brengen. Het is weer het oude liedje van de geraffineerde vrouw die roet in het eten, ditmaal het circuseten, gooit. Moeder en dochter (Elsa Cini en haar dochter Marcella) treden samen met een zekere Filippo op als koorddansers in een circus. Marcella heeft echter angst voor het koord en als zij een keer valt, besluit Elsa haar dochter naar een kostschool te sturen. Marcel- las' plaats wordt ingenomen door een geraffineerd, vroegrijp meis je van 15 jaar, dat alles in het werk stelt om Filippo het hoofd op hol te brengen. Intussen beleeft Marcella op de kostschool een niet bijster aange name tijd, te meer omdat Elsa geen kans ziet haar dochtertje te bezoeken. Een goedmoedige jon gen, met wie Marcella vriend schap gesloten heeft, wil haar in een taxi naar Napels brengen, waar Elsa optreedt. De jongen verliest echter de macht over het stuur en de wagen botst tegen een muur. Marcella raakt aan béi de benen verlamd en moet in een ziekenhuis worden opgenomen. Intussen is Filippo geheel in de netten van het 15-jarige schepsel tje verstrikt geraakt en daarmee is de vriendschap tussen hem en Elsa afgelopen. Elsa besluit dan, om de hoge verpleegkosten van haar dochter te kunnen betalen, alleen in een circus op te treden in een levensgevaarlijk nummer. Marcella krijgt weer een zenuw schok en kan plotseling weer lo pen. Zij smeekt Filippo haar moeder van het levensgevaarlijke nummer af te houden. Gelukkig voor haar ontwaken op dat ogen blik in Filippo de betere gevoe lens en alles komt weer op z'n pootjes terecht. Van vrijdag tot en met maan dag. Toegang 14 jaar. „De Piraten van Montery". e schrijven het jaar 1840 en het is in die dagen allesbehalve rustig in dit land, waar de Spaan se Royalisten een voortdurende bedreiging vormen' voor het Me xicaanse bestuur. Kapitein Kent en sergeant Pio worden met een ladng neuwe geweren naar Mon tery gestuurd om een aldaar drei gende opstand n de kiem te smo ren. Onderweg stuiten zij echter op een postkoets met een zeer bevallige juffrouw erin, Marga rita genaamd. Kent gelooft ech ter dat zij een royaliste is, zelfs wanneer blijkt da t zij de aan staande vrouw is van Carlos, de goeverneur van de vesting Mon tery. De vertrouweling van de goeverneur blijkt echter niet zui ver op de graad te zijn. Carlos wordt bij een nachtelijke aanval ernstig gewond. Kent en Marga rita worden door de vertrouwe ling gevangen genomen, doch ser geant Pio weet nog tijdig de goe verneur te waarschuwen. Het pi- ratenschip der Royalisten wordt in de pan gehakt en dan valt er niets anders meer te doen dan dat Kent en Margarita trouwen. Doek. Dinsdag tot en met donderdag. Toegang 14 jaar. LUXOR. .,De Witte Non". komen, een paar plaatjes meer schieten. Collecte Herwonnen Levenskracht. Van zaterdag 14—-zondag 15 juli houdt Herwonnen Levens kracht haar jaarlijkse speldjesda- gen. Het zou èn voor de patiënten èn voor de medewerk (st)ers een grote voldoening zijn, wanneer deze speldjesverkoop een groot sukses werd en zelfs boven de voorafgaande jaren zou uitsteken. Deze vereniging heeft reeds veel voortreffelijk werk gedaan. Veertig jaar heeft zij de strijd te gen de tuberculose gevoerd. Zij bouwde het bekende sanatorium „Berg en Bosch", waarmee vóór de oorlog reeds f 3.200.000,-— was gemoeid. In de loop der jaren konden daar 15.000 patiënten worden verpleegd. De verpleeg kosten van deze en andere patiën ten lopen in de miljoenen guldens, die de vereniging heeft kunnen bijeenbrengen. Nu gaat Herwonnen Levens kracht zich ook bewegen op an dere terreinen van de volksge zondheid, zoals rheumabestrij- ding, kinderuitzending, uitzending van rustbehoevenden, gezinsver zorging bij ziekte en bestrijding van suikerziekte. Voor deze doel einden gaf de vereniging in totaal reeds bijna f 1.000.000.— uit. Dit alles kost veel geld, het welk voor een zeer groot gedeel te uit vrijwillige grote en kleine giften beschikbaar moet komen. Daarom houdt zij jaarlijks al sinds 1914 een speldjesdag. Gaarne doen wij ook nu weer een beroep op onze lezers om ook dit jaar deze collecte tot een klin kend sukses te maken. log meer huilerig Italiaans melodrama krijgen we voorgezet in „De Witte Non". De hoofd persoon is een graaf, die met de verkeerde vrouw is getrpuwd, hetgeen uiteraard niet tot huise lijke feestjes aanleiding geeft. Bovendien is de graaf op het spoor gekomen van een kind, dat het zoontje blijkt te zijn van hem en zijn gewezen liefde, die uit liefdessmart de deur van het klooster achter zich heeft dicht getrokken. (Het verhaal van dat kind en die oude geliefde hebben we kunnen zien in „De zoon van niemand", waarop deze film het vervolg is). Als dan ook nog de vrouw en het dochtertje van de graaf verdrinken, is de man zo ver, dat het hem allemaal niets meer kan schelen. Hij gaat op reis en ontmoet een cabaretjuf frouw, die als twee druppels wa ter lijkt op zijn meisje uit het klooster. Zij kunnen het samen goed vinden, doch als het meisje door de politie wordt opgepikt onder verdenking van valse mun- terij, zit, de graaf weer alleen. Het meisje niet, in de gevangenis bemerkt zij, dat zij een kind van de graaf verwacht. Zij komt ech ter ernstig te vallen en het enige middel om het kind nog te redden is een levensgevaarlijke operatie. De verpleegster die de chirurg assisteert, blijkt het eerste meisje van de graaf uit het klooster te zijn. De twee gaan met elkaar aan het babbelen, met.hrt gevolg dat het meisje uit het klooster de graaf aan zijn verstand brengt, dat hij dat meisje moet trouwen, omdat de wereld anders weer met de zoon van niemand opgescheept zit. Kort voordat het meisje sterft wordt het huwelijk gesloten. Het andere meisje gaat zich in het klooster weer verdiepen in alle mogelijke dingen en de graaf heeft weer een kind. Huilerig en wansmakelijk tot en met, waarbij het ons voorlopig een raadsel is wat die non in dit verhaal komt doen. „De slappe graaf' zou als titel de film meer recht hebben gedaan. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang boven 18 jaar met voorbehoud. „Zeven broers zoeken zeven meisjes". PRACHTIGE NIEUWE AANWINSTEN. iep in de bergen van Oregon wonen zeven broers, die van het boerenbedrijf alles, maar van het huishouden niets weten. Het is daar in huis dus een rommelboel- tje van jewelste. Een van hen be sluit ten slotte om in de stad een huishoudster te gaan halen. Hij komt echter terug met een echt genote. Deze heeft terecht de pee in wanneer zij bemerkt dat er nog zes man in huis zitten.Ze pakt de zaken echter flink aan en weet van deze onbehouwen boeren net te jongens te maken, die bij het dansen in de stad de ene vrouw na de andere voor de bijl laten gaan. De zes mannen worden smoorverliefd en ten slotte ne men ze een zeer drastisch middel ter hand: ze ontvoeren zes meis jes. En hoe dat ten slotte op zes bruiloften uitloopt, is een kermis- verrassing, die wij u niet verklap pen. Van maandag tot en met don derdag. Toegang alle leeftijden. „Blackboard jungle' erbijsterend en diep-schok- lcend is deze film over de ont spoorde jeugd van een keiharde Amerikaanse volksbuurt. Op het filmfestival achtte men deze film te gewaagd om vertoond te wor den, en inderdaad worden hier met ontstellende openhartigheid toestanden blootgelegd die de toeschouwer de haren ten berge doen rijzen en een felle woede in hem wakker roepen. Het slot van deze fascinerende film is in zo verre niet bevredigend, dat men niet in de terugkeer tot het fat soen van deze jongens kan gelo ven, omdat daarvóór zoveel ban ditisme en terrorisme de revue is gepasseerd, dat de indruk, dat er met deze jeugd niets meer te be ginnen is, onuitwisbaar is. De grote verdienste van deze film is evenwel dat zij met een openhartigheid, die men voorheen nooit aangedurfd heeft, blijkbaar bestaande toestanden onthult, waarvan Europa het bestaan niet kende en die een huiveringwek kend inzicht geeft in de jeugdcri minaliteit van de Nieuwe Wereld. De beklemmende vraag die de toeschouwer na het zien van de ze film bijblijft, is wie zal dit ont zettende probleem oplossen? Zo lang er achterbuurten en asfalt- oerwouden zijn, niemand! Wie de gehavende jeugd van deze tijd ter harte gaat, moet niet verzuimen deze „vreselijke" en knappe film te gaan zien. Van vrijdag 13 juli tot en met woensdag 18 juli, met uitzonde ring van dinsdag 17 juli. Toegang 18 jaar. et klinkt misschien wat vreemd om in het kader van een kermisviering over museumbezoek te spreken. Het een immers sug gereert een luidruchtige vrolijk heid met zang en dans, het ander deels een terugblik in een tijd die niet de onze is. Twee contraste rende evenementen dus, die ogenschijnijk niet wel te combi neren zijn tijdens een kermisvie ring, die de aandacht doorgaans op stoffelijke zaken richt. Qua tijdstip zou men een kermisweek dus ongeschikt kunnen achten om belangstelling gaande te maken voor een museum, doch beziet men het vanuit het standpunt van „het nuttige met het aangename verenigen", hetgeen reeds vol gens de oude Romeinen eenieders instemming heeft, dan is er alle reden om aan de vooravond van de Waalwijkse kermis de aan dacht eens te vestigen op ons Schoenenmuseum. We mogen wel aannemen, dat elke rechtgeaarde Waalwijker en zelfs elke rechtgeaarde bewoner van de Langstraat al eens een kijkje in dit unieke museum heeft genomen. Dit museum immers behoort tot de grote bezienswaar digheden van deze streek, een bezienswaardigheid die er zijn mag, want telkens weer hoort men landgenoten en buitenlan ders met groot enthousiasme en grote waardering over dit muse um spreken, dat helaas zijn ideale huisvesting nog niet heeft gevon den. Van de andere kant mogen we evenwel ook aannemen, dat niet alle Waalwijkers en Langstraters zich regelmatig op de hoogte heb ben gehouden van Be bijzondere aanwinsten van dit museum. En dit zijn er toch heel wat en zij zijn een hernieuwd bezoek meer dan waard. Wij zijn er dezer dagen nog eens een kijkje gaan nemen en kwamen bijv. tot de verrassende ontdekking dat de queenie-hak helemaal geen novum is, doch reeds min of meer in dezelfde vorm voorkomt bij de Engelse schoenen uit het begin van de vorige eeuw. En niet alleen op dit punt, ook ten aanzien van andere zg. noviteiten ziet men dat, ook in de historie van de schoen de geschiedenis zich her haalt. Verder hebben we hit de En gelse herenschoen van omstreeks 1840 het dandyachtige van die tijd geproefd, omdat men die schoen op het eerste gezicht voor een damesschoen houdt. De nieu we aanwinsten, die 40 paren om vatten, laten daarnaast nog ver rukkelijke schoenen uit Karachi zien, zó vederlicht en met zó fraai borduurwerk versierd, dat elke vrouw zich zo'n paar zal wensen. Verder bijzonder schilderachtige Griekse schoenen; met prachtig borduurwerk versierde schoenen uit Pakistan; primitieve, maar ui terst doelmatige schoenen gedra gen door de Guarija-Indianen in Venezuela; bijzonder mooi ge vlochten schoenen uit de Balkan en sierlijke laarzen uit Chili enz., enz. Voor de aandachtige beschou wer is in ons schoenenmuseum veel meer te beleven dan alleen het bekijken van schoenen. Een schoen is geen dood ding, maar een gebruiksvoorwerp, dat de mens overal vergezelt. Elke schoen vertelt een verhaal en de werkelijk geïnteresseerde bezoe ker verdiept zich daarin. Er gaan vreemde landen open en onbe kend? geheel anders geaarde mensen krijgen bijna gestalte, als men daar zo wat mijmert bij al die schoenen. Heden en verleden vloeien door elkaar en als men weer naar buiten stapt, heeft men het gevoel alsof men een tijdlang is teruggestapt in het verleden, alsof men een boeiende reis heeft gemaakt, alsof men met mensen, verspreid over de gehele wereld heeft staan praten. Een museumbezoek hoeft niet taai te zijn. Het is boeiend en in teressant als men zich tenminste op de juiste wijze instelt tegen over datgene wat men gaat zien. Men moet de dingen niet met het oog alleen zien, want dan ziet men nog niets. Achter alles staan mensen en die moet men trachten naar voren te halen. Het is dus helemaal niet zo vreemd om in de komende ker misweek eens het schoenenmuse um binnen te stappen. Het is goed om een ogenblik de luidruchtig heid van de kermis achter zich te laten en zich te laten omvatten door de wonderlijke sfeer van het museum. En laat die schoenen leven, d.w.z. trek ze aan de voe ten van mensen; van een oud moedertje uit Athene, van een verliefde jongen uit Chili, van een dansend en zingend jong meisje in Karachi, dat met haar nieuwe vederlichte schoentjes naarde kermis gaat. Het zal uw eigen kermisvie ring ten goede komen. Dr. L. G. KORTENHQRST (voor die 11e maal) voorzitter van Tweede Kamer. Dr L. G. Kortenhorst wordt weer -- voor de elfde maal -- voorzitter van de Tweede Ka mer. Hij kreeg dinsdagmiddag 87 van de 98 stemmen, toen de afge vaardigden bij schriftelijke (dus geheime) keuze een voordracht voor het voorzitterschap opstel den, die de Vorstin zal worden toegezonden. Dr Korstenhorst kreeg veel meer steun dan de vo rige jaren. Uit de cijfers blijkt, dat niet alleen de katholieken, protes tanten en liberalen op dr Korten horst hebben gestemd, maar ook de meeste socialisten. Uitvoerige verlanglijsit der ambtenaren. Van een nieuwe regering ver wachten wij, ambtenaren, rede lijkerwijs alles. Men kan nu met een schone lei beginnen en de j door ieder gewenste grotere aan- dacht voor aangelegenheden van het overheidspersoneel doeltref- j fend richten en er vorm aan ge ven. Deze hoopvolle verwachting van meer begrip aan regeringszij de voor d(e belangen van het over heidspersoneel formuleerde mr G. Boot, voorzitter van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging (AR- Anders kunt D straks niet meer op of neer Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te onder vinden en al spoedig! hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lij den. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse do sis doet wonderen. Op Uw hele ge stel. KA) bij de opening van het jaar lijkse congres, dat gedurende twee dagen in Hengelo wordt ge houden. De ARKA-voorzitter had een heel verlanglijstje voor het nieu we kabinet gereed kinderbijslag regeling met een behoorlijke pro gressie, minstens naar kindertal; vakantie-uitkering, die rekening houdt met de grootte van 't ge zin; eindelijk eens een definitieve oplossing voor de ziektekostenre geling; radicale afschaffing van de gemeenteclassificatie, nu bij de invoering van' de algem. ouder domswet de norm voor de klas senindeling komt te vervallen; verbetering van de pensioenrege ling. De Arka gaat naar de 20.000 leden. - I

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1