Waalwijkse en Langstraatse Courant D, V D, 0, 0 D In het rijk der naaimachines 0 Het spul gaat weer draaien UcknUck, bétfo KAATSHEUVEL Een interessante Duitse reis ProvinciaaB fSieuwa VRIJDAG 6 JULI 1956 Uitgever Waalwijk* Stoomdrukkerij Au toom Tleien Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 53 Abonnement 19 een', per week f 2A5 per kwartaal t 2.70 franco p. p Advertentieprij* 10 cent per m.tu Contract-advertenties speciaal tariei Bureaux GROTE STRAAT 2*5, WAALWIJK TEL. 2621 TEL. 2662. Dr van BEURDENSTRAAT OPGERICHT 1S7S Op de drempel van de Waalwijkse Kermis Een bont palet van festiviteiten en welvoorziene keukens. programma vertegenwoordigd met fragmenten uit werken van Franz von Suppé, Friml. Wij kunnen de opera en ope retteliefhebbers aanraden deze bijzondere uitvoering bij te wo nen, die een waardige opening is van een week vol festiviteiten. RESTAURANTS EN CAFÉ'S 'e maand juli is voor Waal wijk een maand, waarin het amu sement de volle maat krijgt toege meten, want op de tweede zondag van deze maand gaat het kermis- spul aan het draaien om een volle week lang vermaak, vertier en ook rustige ontspanning ,met kwistige hand rond zich heen te strooien. Voor velen betekent deze ker- misweek tevens een vakantie week, omdat we in deze maand tevens volop in het vakantiesei zoen zitten; voor anderen is het een week van stoom afblazen; het werktempo wordt in een wat ge moedelijker versnelling gezet en de werktijden worden omwille van 't feest met royale hand inge kort. Hoewel men lang en breed zou kunnen discussiëren over de noodzaak van een kermis in deze tijd, waarin het vermaak en de ontspanning ons in velerlei vorm dagelijks wordt voorgeschoteld, is er toch alles voor te zeggen om een traditie uit een tijd, waarin de kermis wellicht meer beteke nis en meer zin had, voort te zet ten. En dat dan vooral op grond van het feit dat de mens van deze tijd met zijn razend tempo en grote spanningen meer behoefte heeft aan ontspanning dan in wel ke andere tijd ook. Niet dus om wille van de kermis zouden we een pleidooi voor de kermis kun nen houden, niet omwille van het feest, maar louter en alleen om wille van de rust en het „op ver haal komen", waaraan bij het hui dige snelle en intensieve arbeids proces meer dan vroeger behoef te bestaat. Nu kan men aanvoeren, dat een kermis een allesbehalve rus tige vertoning is en dat een deel der kermisgangers in deze dagen minder rust opdoet dan in een normale werkweek, we moeten daarbij niet uit het oog verliezen dat elk mens zijn eigen wijze heeft van tot rust komen en afreageren van spanningen. De een doet het in een luie stoel, de ander in een draaimolen; de een kruipt des avonds om tien uur onder de wol, de ander neemt dan nog eens een glas schuimend bier en wat is zo n kermisweek niet voor de kinde ren, met al die fleurige en kleu rige attracties, iets voor hen niet te vervangen! En daarom mogen we zeggen dat het goed is om elk jaar eens één week te bestemmen om eens toe te tasten aan een rijkelijk met vermaak en het goede der aarde gedekte tafel. Maar dan ook op een goede manier, d.w.z. dat we weten waar het be.gin en waar het einde is. De opvatting als zou het woord kermis een vrijbrief zijn voor een onwaardige feest viering is er op zijn zachtst ge zegd naast. De lol van het dagen lang „in de olie" zijn is toch wel zeer dubieus, omdat men nooit plezier kan hebben wanneer men zich van dat plezier niet voor de volle 100 percent bewust is. Maar wellicht mogen we aannemen dat de Waalwijkse kermis in ajle ge pastheid zal verlopen. Naast het echte kermisvertier opTïet Vredesplein met de draai molens, de autootjes, de schiettent de zuur- en friteskramen en niet te vergeten de lampjes, is er ook op andere plaatsen voor „elck wat wils" te beleven. MATINÉE LIEDERTAFEL p de openingsdag zondag dus zal de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" in Musis Sa crum om '12 uur een matinée ge ven, dat, als we het programma bekijken, ongetwijfeld veel be langstelling zal trekken. Bekende fragmenten uit opera's van Mo zart, Beethoven, Verdi, Gounod, Rossini en Mascagni zullen ge zongen worden door het gemengd koor en de volgende solisten: de dames Nel Dupont, Cis van de Griendt en Bertha v. d. Hoven, en de heren: Johan v. d. Griendt en Rinus Hesselberth. Naast de opera is ook de operette in dit e restaurants en café's dra gen ook dit jaar voor een zeer belangrijk deel bij tot het verho gen van de feestvreugde. Om maar te beginnen bij Hotel Verwiel, waar het altijd goed toe ven is bij een met vakkennis ver zorgde tafel en een keur van dranken, mogen we wel zeggen dat het daar tijdens de kermis dagen nog aantrekkelijker zal zijn, omdat er dan in een rustige sfeer elke avond gedanst kan worden op het melodieuze ritme van het orkest van Karei Jansen. Hotel „De Twee Kolommen" brengt de juiste kermissfeer met Albert Gerritsen en Zijn orkest. Naast een goede tafel en een goed glas elke avond om, 7 uur soirée- dansante. Op de zondagen om 12 uur matinée. De prachtig versierde zaal van „De Gecroonde Leersse" zal tij dens deze dagen ook wel niet over belangstelling te klagen heb ben, want er is ruimte en het or kest van M. v. Heumen, dat de danslustigen wel bezig zal hou den. Verder is er in het gerestau reerde en nieuw ingerichte café alle gelegenheid om de kennis dorst te lessen. Thalia brengt dit jaar een ex clusieve Italiaanse wijnbar met geurige Chianti-wijnen en een Venetiaanse sfeer. Ofschoon dit op zich reeds de nodige vrolijk heid tot gevolg zal hebben, zorgt het dans- en showorkest „De Vrolijke Golf" o.l.v. C. v. d. Pol nog voor een extra portie vrolijk heid. In café Thalia hebben „The Woodshoppers" hun bivak opge slagen. Ze hakken evenwel geen hout, maar maken muziek o.l.v. J. v. d. Net. Er is dus alle reden om die kant eens op te gaan. Op de zondagen is er ook nog matinée. „The Melody Band" behoeft geen introductie. Wie op de mu ziek van dit gezelschap wil dan sen, begeve zch naar café L. van Cromvoirt, waar bovendien nog de conferencier Harry van Ber- kel voor de nodige stemming zal zorgen. Zaterdagavond 7 juli is het bal voor het Uniformenfonds van Harmonie St. Crispijn, waarmee Thalia de kermis opent. Café „'t Vosje" draagt bij in de kermisvreugde door het enga geren van het dansorkest „The Flying Stars" o.l.v. Gerrit Ro- senbrand. Onnodig te zeggen dat de consumptie er ook prima is. In de Putstraat wappert de kermisvlag bij café-dancing Frans van Helvoirt, waar „De Drie Musketiers" voor een beschaafd cabaretprogramma en dansmu ziek zorgen, elke dag vanaf 12 u. In „De Galgenwiel" zal het vanaf zaterdag 7 juli Weens toe gaan, want dan wordt het Wie- nercafé geopend. De Prater is er v/el niet, maar de gezelligheid zal er wel niet minder om zijn, want in de feestelijk verlichte tuin is alle gelegenheid om te dansen op de muziek van „The Musical Stars". tt Café-dancing „De Lindeboom heeft een stuk muziek uit België gehaald, en wel het nieuwste jazz- orgel „The Rambler", dat niet al leen muziek maakt, maar boven dien ook nog is uitgerust met een fantastische kleurenverlichting. Elke morgen om 10 uur begint de muziek al. Dansliefhebbers kunnen er ook hun hart ophalen op de 100 m2 parketvloer. En als het weer meewerkt: een mooi ritje op het bijbehorende terrein. Waarom altijd die grote-man- nen-orkesten, heeft café van der Pluijm gedacht! Er moet tijdens een kermis eens iets ander dan anders zijn, en daarom kunt u daar zondag 8 juli om 12 uur een matinée beleven door „The Ryth- me Baby's". Het is wellicht de moeite waard om eens te kijken hoe deze baby's het er afbren gen. Café „'t Hof van Holland" te v.m. Besoijen heeft niet alleen prima consumpties, maar ook een welluidend orgel, op welks mu ziek prettig gedanst kan worden. Zij jiie het zeer wel zonder dansen kunnen stellen en alleen maar even rustig willen zitten en genieten van deze welverdiende feestdagen, kunnen zich begeven naar café „Centrum" in de Sta tionsstraat of naar iets verder naar het café Jac. Passier in de St. Antoniusstraat. En zij die naast een rustige sfeer ook nog prijs stellen op een partij biljart, zouden eens een bezoek kunnen brengen aan café L. Leijtens in de Grotestraat. Goede consumptie en prima pick-up muziek brengt W. de Haan aan het Hoogeinde. LEKKERE HAPJES mdat kermis een feest is waarbij vooral de inwendige mens eens danig verwend wordt, zijn er ook dit jaar weer allerwege bijzondere en lekkere hapjes te verkrijgen. En ongetwijfeld zal een flink deel der welgevulde ker- misspaarpotten aan alle mogelijke gebraden en niet-gebraden heer lijkheden worden besteed. Zo kan men in café „De Koren beurs" niet alleen 'n goede dronk op tafel krijgen, maar ook heer lijke croquetten en gebraden haantjes. Geen kermis voor de haantjes dus. Hotel-café-restaurant Sjef Moo- nen beschikt eveneens over een keur van lekkere hapjes,, die u in alle rust kunt genieten. De bus zet u voor de deur af. Hotel-café-restaurant „'t Nieu we Centrum" kan zijn bezoekers nasi goring, slaatjes, croquetten, Russische eieren, frites en diverse soorten ijs en sorbets voorzetten. Voor warme en koude hapjes, ijs en gekoelde dranken is Lunch room (café) Automatiek J. Kee tels-Festen een gerenommeerd adres, waar bovendien een Wür- htzer de nieuwste platen ten ge hore brengt. En ten slotte voor wat de café's betreft wachten ook de bezoekers van café „Centraal" heerlijke cro quetten en slaatjes. Als er veel dorst gelest is, is vis altijd een zeer welkome af wisseling. De specialiteitszaak van Wil van der Lee is ook in de avonduren geopend voor de lief hebbers van Kamper paling, nieu we groene haring, gepelde garna len, paling in gelei en diverse soorten salades. Gerookte IJsselmeer-paling en nieuwe en zure haring en andere visheerlijkheden zijn verkrijgbaar bij H. Koekkoek-Jonk en v. Lies- hout-v. d. Put. En ten slotte bieden de slijte rijen „De Roemer", „Widelova- do" en Verstijnen een ruime keu ze voor hen, die liever in huise- zaken voor hun kermis zoeken, raadplegen onze kolommen, daar is van alles te kust en te keur te vinden. GEMEENSCHAPSHUIS kermis vindt in het Ge meenschapshuis een hartelijk ont haal op zaterdag 7 juli. Het Baardwijks Toneel geeft dan een opvoering van de revue „Baorek- se Kermis" (zie ons vorig num mer). Op maandag 9 en zaterdag 14 juli geeft het bekende revue ensemble „Klaveren Vijf" uit Roosendaal een tweetal opvoe ringen met resp. de cabaret-re vues „Tempo" en „Lachen is le ven". Twee avonden die uitste kend amusement garanderen. En wij geloven dan ook dat niet ve len deze drie uur van gezonde ontspanning zullen willen missen. Ouden van Dagen Ook de Ouden van Dagen zit ten tijdens de kermisdagen niet stil, want kermis is een feest voor jong en oud. Zo zal er dinsdag middag een barakconcours wor den gehouden en woensdagmid dag een rikconcours. Voor dege nen die het biljart- en kaartspel niet beoefenen is er donderdag middag een andere attractie, zo dat er voor iedereen in deze ker misweek iets té genieten is. Het bestuur heeft beslag weten te leg gen op een aantal fraaie prijzen en het zal dus in het Parkpavil joen in de kermisweek aan gezel ligheid niet ontbreken. Al met al een kermisprogramma dat er zijn mag en dat ongetwij feld voor ieders gading iets te bieden heeft. Prettige kermis! Vrijdag 13 april. oor deze dag vermeldde het programma het bezoek aan de Moenus machinefabriek, waar Ja nus ons dan ook om half negen afleverde. Reeds bij de eerste aan blik van het frontgebouw viel ons op hoezeer dit bedrijf van de .oor log te lijden moest hebben gehad en bij het welkomstwoord dat een der directieleden even later uit sprak, haalde deze dan ook naar voren, dat het bedrijf na de (oor log weer practisch van de grond af moest beginnen. Zoveel te meer waren wij bij de bezichti ging ervan onder de indruk van hetgeen hier in een tiental jaren gepresteerd was. Onder deskun dige leiding werd het bedrijf, van de werkplaats, waar de houten mallen voor de gieterij gemaakt worden, tot en met de montage hal bekeken. We bleven enige tijd in de gieterij, waar we het eigen lijke gieten helaas niet konden zien, omdat dit steeds in het be gin van de week plaats vindt. Daarna zagen we het vervaardi gen van de grotere en kleinere onderdelen, krukassen, tandwie len enz., alsook de bedrijfsschoo) en een aparte afdeling waar aan- eengelaste banden van Zweeds staal op een bepaalde wijze ge slepen werden om later dienst te doen in een looierijmachine. Wij zijn geen bankwerkers, zodat wij onmogelijk het productieproces en de bijzonderheden daarvan nauw keurig kunnen vertellen, maar wel konden we met ons gezond ver stand beredeneren waarom de on derdelen voor machines zo duur moesten zijn, len dit, zei een der directeuren later, was al heel be langrijk. De montagehal was uiteraard wel zeer interessant voor ons, om dat daar diverse machinetypes kant en klaar gereed stonden voor verzending. Vooral de overhaler vuui die er stond trok veel belangstel- liike krinq een glaasje gebruiken. ling. Geruime tijd bracht men dan ook in deze hal door. Overigens NOG MEER LEKKERS Ook de Waalwijkse banketbak kers zetten tijdens de kermisweek hun beste beentje voor. Adema's Brood- en Banketbakkerij brengt naast een keur van koude en war me hapjes de uit Amerika geïm porteerde hot dogs. Banketbakkerij Pulles-Heesbeen kan de liefhebbers van nougat, zuur- en kaneelstokken, worsten brood, ijs, enz., het beste van het beste voorzetten. En u kunt er tot 's avonds 12 uur terecht. Een bijzondere tractatie is ook steeds het gerenommeerde gebak van H. van Mil-van Sprang. Een streling voor de tong zijn ook de overheerlijke hapjes en 't exquise gebak van Antoon van de Water. Zij die zich op vleesgebied tij dens deze feestweek eens willen verwennen, kunnen hun schreden richten naar slagerij Snels, die haar klanten met de fijnste kwali teit ten dienste staat. Verder zijn er in onze feesten de stad natuurlijk tal van zaken, waar men ter verhoging van de feestvreugde tal van geschenken van blijvende waarde kan kopen. Degenen die meer blijvende worden de veel grotere löoierij machines midden in de fabriek gemonteerd, waar we er verschil lende zagen proefdraaien. Om 12 uur verlieten we de fabriek, weer een hoop indrukken en een mooie solide Moenus-aansteker rijker, en na afscheid genomen te heb ben van de heer Teunissen, die al|s hoofdredacteur van Misset's vakbladen de reis had meege maakt en die, nu het zakelijke ge deelte van de reis achter de rug was, met de eerste gelegenheid naar Nederland moest, ging het achter de directie-Mercedes van Moenus aan. Deze leidde ons naar 'n plaatsje buiten Frankfurt, waar in het „Haus Mutter Kraus" met de directie van Moenus geluncht werd. Na deze voortreffelijke lunch werden nog enige woorden ten afscheid gewisseld en toen vertrok onze bus weer noord waarts. Het ging door een hele rits kleine dorpjes, want we zou den nu niet, ajjs toen we gingen, over de autobabn voortreizen, maar langs de Rijn terugrijden. Het duurde dan ook niet lang of we bereikten Vater Rhein bij Bin- gen. Van Bingen tot Bonn is on getwijfeld het mooiste gedeelte van de Rijn en wij genoten er dan ook volop van, terwijl de heer Bours ons aan de hand van een kaart op bijzonderheden, zoals b.v. de talloze ruïnes van middel eeuwse burchten wees. Natuurlijk moest er bij de Lolerei aangelegd worden en al was die schone jon gedame met haar gouden haren persoonlijk niet aanwezig, dan waren daar nog de serveersters die dankbare objecten vormden om mee gefotografeerd te wor den. Zij wilden ons zelfs wel in ruil voor de nodige Marken een aantal souvenirs geven ook, van welk aanbod practisch iedereen gebruik maakte. Toen moesten we helaas weer verder, want ons einddoel was nog niet bereikt. Dit was hotel „Düsseldorfer Hof" in Königswinter. Daar aangekomen wachtte ons, nadat we ons wat verfrist hadden, een diner dat of ficieel het sluitstuk van de reis vormde. Er werd gesproken door de heren Bours en Riksen, die de deelnemers bedankten voor de medewerking welke was verleend en waardoor de excursie een groot sukses geworden was. Namens de leerlingen van de M.V.L.S. sprak Jan Maas zijn dank uit aan allen die deze ex cursie mogelijk gemaakt hadden, zijnde de directie van Moenus en Pfaff Nederland en de directeur van de M.V.L.S., de heer Roe- lofs Heyrmans, in samenwerking met de heer Riksèn. Maar de meeste lof kwam de heer Bours toe, die samen met de heer 'Klij- berg alle maatregelen getroffen had om reis en verblijf vlot te doen verlopen. Ook Janus, onze voortreffelijke chauffeur, werd gehuldigd, terwijl bij hem de woorden vergezeld gingen van een stoffelijk blijk van waarde ring, waarna Janus niet naliet zijn passagiers kort maar krachtig te bedanken. Tenslotte werd nog be sloten een telegram te zenden aan de directeur van Moenus en Pfaff Nederland, de heer Maiburg, om ook hem onze erkentelijkheid te betuigen. De rest van de avond werd toen onder leiding van de heer Riksen, die al voor het diner als ceremo niemeester was gebombardeerd, op rustige maar gezellige wijze doorgebracht. Een ieder droeg daartoe bij wat in zijn vermogen lag en zo was het tegen twee uur in de ochtend voor men zijn ka mers opzocht. Zaterdag 14 april. TELEGR.-ADRES „ECHO ste passagiers, waaronder de heer Klijberg, uitstapten. Vervolgens kwam Den Bosch aan de beurt, waar we afscheid namen van de heer Bours, waarna het op Waal wijk aanging. Daar stonden we dan om half zeven op de keien, geheel ontnuchterd na deze fan tastische excursie, waarvan on dergetekende persoonlijk de in druk had, dat ze een maand ge duurd had, zoveel ervaringen dat hij opgedaan had. Graag betuigt hij dan ook hog eens persoonlijk zijn dank aan hen die dit leerzame evenement hiel pen realiseren, in het bijzonder aan de heren Bours, Klijberg en Riksen en hij hoopt een volgende keer, al zal dit waarschijnlijk niét in schoolverband zijn, weer van de partij te mogen zijn. F. Dumoulïn. De plechtige omgang te den Bosch. Het is bekend, dat velen in het Bossche bisdom een bijzondere voorliefde hebben voor onze Zoete Lieve Vrouw van den Bosch, De plechtige omgang, die ieder jaar ter Harer ere trok, heeft ook wijd en zijd haar glorie verkondigd. Nu zal deze majestueuze stoet, die in 1953 geheel werd ver nieuwd, omwilije van de enorme organisatiekosten, die eraan ver bonden zijn, nog slechts om de 3 jaar trekken. Dit jaar gebeurt dit op zondag 15 juli a.s. Om drie uur namiddag vertrekt vanaf de kathedrale basiliek van Sint Jan de aloude plechtige om gang voor een tocht door de stra ten van de oude vestingstad den Bosch. In de stoet trekken meer dan duizend personen mee, die diver se groepen en figuren uitbeelden, in zeer fraaie costumes van de kunstenaars Marius de Leeuw en Lucas van Hoek. Een grootse hulde brengen aan Maria, de Moeder Gods en de barmhartige Moeder van alle mensen, is de opzet en de inten tie van deze omgang. Het geheel is tevens bedoeld als dankbetui ging aan de Zoete Lieve Vrouw. Daaraan nemen niet alleen zij, die in de stoet meetrekken, deel, maar ook duizenden, die telken- jare door hun aanwezigheid ge tuigenis afleggen. Want wat in de loop der eeuwen ook veran dert, het hart van de mensen blijft eender. De omgang is nu, zoals in de middeleeuwen, waaruit hij stamt, een hulde aan de Moeder Gods, ons Lieve Vrouwke; een hulcle die plechtstatig en feestelijk, eenvoudig en joyeus, kinderlijk en groots is, alles tegelijk. Gaarne komen wij de volgende week nog nader op deze omgang terug Mogen wij u voorlopig verwijzen naar de advertentie in dit blad. nbarmhartig vroeg rinkelde de telefoon weer en was hét op staan geblazen. Want na het ont bijt zou het op huis aangaan en wilden we dan nog wat passagie ren in Keulen, dan moesten we 't niet laat maken. We waren dan ook om elf uur al in Keulen, waar afgesproken werd dat om één uur geluncht zou worden. Tot die tijd konden we Keulen met evtl. de Dom, gaan bezichtigen en inko pen doen. Om de sombere stemming van de lunch, ons galgenmaal, te ac centueren begon het 's middags nog te regenen ook, maar dat deerde ons geen zier, want om half drie zaten we in de bus, die ons na een voorspoedige reis in Eindhoven bracht, waar de eer- Velt- voordeit-r o a dubbc-le >pdd b' inders uittrekbddr morsblad beveiligde kranen Fa. E.M. DEKKERS Stationsstraat 77 WAALWIJK DE Kunstmarkt fn Den Bosch. In Den Bosch is de jaarlijkse kunstmarkt gehouden, die weer door vele duizenden uit Den Bosch en verre omgeving werd bezocht. Schilders, tekenaars en beeld houwers, pottenbakker en litera toren uit een groot deel van Bra bant hebben daar hun werk ten toongesteld, waarvan zeer veel gedurende deze beide dagen van eigenaar verwisselde. Tegen de achtergrond van de muziek van

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5