Waalwijkse en Langstraatse Courant H Uit tieLassg Krijgt Waspik een bejaardentehuis? Schoenfabriek »Lydia« in het zilver De R.K. Huishoudschool Drunen en Omstreken „Dochters van O. L. Vrouw van het Heilig Hart" zijn b?reid leiding en verzorging op zich te nemen, GEMEENTERAAD WASPIK Prae-adviezen Drunen VRIJDAG 6 JULI 1956 Uitgeyer: Waalwijk* Stoomdrukkerij Aatooa Ttekn Hoofdredacteur JAN T1ELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO MEE! ZUIDEN 79e JAARGANG No. 53 Abonnement 19 cent per week I 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per nun. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 2»5, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 3. KAATSHEUVEL TEL. 2S«S OPGERICHT 1871 TELEGR.-ADRES ..ECHO' I edenavond zal de gemeente raad Beslissen over een voorstel tot financiële medewerking aan de stichting „St. Jozefhuis" in de bouw \^an een bejaardentehuis. Zoals bekend is, werd in de loop van 1955 tengevolge van het vertrek van de Zusters van J. M. J. de exploitatie van het St. Fran- ciscusgesticht te Waspik ge staakt. Aangezien deze Zusters bijna 100 jaar in deze gemeente geves tigd waren en gedurende a\ deze jaren zich vele verdiensten heb ben verworven op sociaal, chari tatief en onderwijsgebied, o.a. de leiding van het kleuter-, lager-, huishoud- en naaionderwijs, zie kenverpleging en verpleging en verzorging van ouden van dagen, werd dit vertrek algemeen en te- 1 recht betreurd. De opheffing van het convent van de Zusters van J.M.J. en de daarmede gepaard gaande sta king van de exploitatie van het „St. Franciscusgesticht", betekent ook voor de gemeente een groot verlies, niet alleen uit sociaal- charitatief en opvoedkundig oog punt, doch bovendien is de be volking met ruim 70 personen verminderd, t.w. 50 bejaarden en 20 religieuzen. Immers een in richting waar 70 personen ver blijven, betekent afzetgebied voor de verzorgende sector van de beroepsbevolking, zoals bakkers, slagers, kruideniers, ambachtslie den, enz Niet alleen is de ge meente gebaat bij een florerende middenstand, maar daarnaast zijn de uitkeringen van het Rijk aan de gemeente afhankelijk van het aantal inwoners, terwijl daarnaast vele facetten van het gemeentelijk administratieve apparaat hieraan nauw verbonden zijn. De voorzitter van het College van B. en W. meende dan ook terecht al het mogelijke te moeten doen ten einde te bevorderen, dat de bejaardenverzorging in deze gemeente wederom zo spoedig mogelijk ter hand werd genomen. In overleg met de Diocesane Ka tholieke Stichting voor Bejaar denzorg in het Bisdom 's-Bosch hebben zich enige bekwame in woners bereid verklaard om deze taak geheel belangeloos op zich te nemen en werd daartoe de Stichting „St. Jozefhuis" in het even geroepen. Deze Stichting heeft zich bij schrijven van 15 mei j.l. tot de Raad gericht met het verzoek om morele en financiële steun en me dewerking. Ook Gedeputeerde Staten zijn er van overtuigd, dat het probleem van de huisvesting en verzorging van bejaarden de steun en medewerking van de Overheid ten volle verdient. Hoewel B. en W. er van over tuigd waren, dat een bejaarden tehuis met een opname-capaciteit van circa 50 a 60 personen, ge zien de reeds gedurende jaren bestaande toestand, in de gemen- te ten volle verantwoord is, meen den zij toch goed er aan te doen, terzake een totaal objectief advies van het Provinciaal Opbouwor- gaan in te winnen. Het is zeer verheugend, dat het Provinciaal Opbouworgaan tot de conclusie komt, dat de bouw van een Bejaardentehuis met een opname-capaciteit van 50 a 60 personen volkomen verantwoord is, en adviseert om de Stichting „St. Jozefhuis" de gevraagde me dewerking wel te verlenen. Het is niet bij toeval of alleen op grond van de bestaande toe stand, dat de Stichting haar op name-capaciteit van het tot stand te brengen Bejaardentehuis op ca. 50 a 60 personen heeft gebaseerd, doch zij heeft dit wel zeer doelbe wust gedaan, omdat juist pension tehuizen met een opname-capaci teit tussen 50 en 75 personen in de praktijk de meest gunstige ex ploitatie-uitkomsten geven. Het Stichtingsbestuur heeft de vele problemen, welke aan de bouw en exploitatie van een Be jaardentehuis zijn verbonden, grondig bestudeerd, zodat zij vol komen terzake kundig en besla gen ten ijs komt. Ook het Provin ciaal Opbouworgaan is in haar advies tot deze conclusie geko men, zodat men gezien de samen stelling van het Stichtingsbestuur er zonder twijfel van overtuigd mag zijn, dat de Stichting in be kwame handen is. Een zeer voorname factor is bovendien, dat het Stichtingsbe stuur er door bemiddeling van de Zeereerw. Heer Pastoor in ge slaagd is religieuzen te vinden, die bereid zijn om de leiding en verzorgng van de bejaarden op zich te nemen. Het Bestuur van de Congregatie „Dochters van O. L. Vrouw v. h. Heilig Hart" te Tilburg heeft n.l. toegezegd hiervoor de nodige zusters ter beschikking te stellen tegen een vergoeding van f 50 per maand. Dit betekent een enorme bespa ring op de exploitatiekosten in vergelijking met bejaardentehui zen, die uitsluitend op lekenper- soneel zijn aangewezen. Neemt men daarbij nog, dat de Stichting beschikt over 1 ha. goede tuin grond, die practisch voor het ge- helje jaar de benodigde groenten en aardappelen voortbrengt, dan kan men toch wel zeggen, dat hier de meest gunstige voorwaar den aanwezig zijn, die men zich voor de exploitatie van een be jaardentehuis kan denken. Im mers uit het rapport „Huisves ting van Bejaarden" blijkt, dat de uitgaven wegens salarissen, so ciale lasten en voeding 50% van de totale jaarlijkse exploitatielas ten uitmaken. Evenals dit bij particuliere wo ningbouw het geval is, verstrekt het Rijk bij de bouw van bejaar dentehuizen premies, welke ca. f 1500 per te huisvesten persoon, inclusief verplegend personeel, bedraagt. Nemen wij aan, dat het te realiseren tehuis ruimte biedt voor 60 personen (incl. perso neel) dan zal hierop een premie van ca. f 90.000 door het Rijk worden verstrekt. Hierdoor wordt reeds 'n groot gedeelte van de onrendabele bouwkosten opgevangen. B. en W. zijn dan ook van me ning, dat de gemeente evenals de particuliere woningbouw ook de bouw van een nieuw bejaarden tehuis moet bevorderen door het verlenen van de nodige financiële faciliteiten, zoals het verstrekken van de nodige gelden onder ver band van eerste hypotheek of het garanderen van rente en aflossing van een eventueel door derden te verstrekken geldlening. Zoals bekend is, bestaat er ook in de meente Waspik een nijpend wo ningtekort, terwijl daarnaast nog 25—30 van de vooroorlogse woningen voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komt. Door de bouw van een bejaar dentehuis zou echter de mogelijk heid worden geschapen om een behoorlijk aantal onhoudbare sa menwoningen op te heffen, waar door een gedeelte der urgente gevallen tot een oplossing zou geraken. Aangezien echter thans het be drag der benodigde gelden nog niet bekend is, stellen B. en W. de Raad voor in principe te be sluiten aan de Stichting „St. Jo zefhuis" t.z.t. een geldlening te verstrekken c.q. rente en aflos sing van een geldlening te ga randeren tot een nader te bepa len bedrag en onder nader te be palen voorwaarden en een garan tie te geven in de noodzakelijk te maken voorbereidende kosten tot een maximum van f 5000. Het Stichtingsbestuur bestaat uit de heren P. J. Brokx, A. J. Tabbers, L. van Iersel, J. Rom- bouts en R. F. Wijffels, terwijl de Zeereerw. Heer Pastoor L. Ro vers aljs bisschoppelijk adviseur in het bestuur zitting heeft. In het pre-advies aan de raad wijzen B. en W. er op, dat de grootst mogelijke spoed en me dewerking vereist is, daar de Hoofdingenieur-Directeur van de Volkshuisvesting bij zijn toezeg ging er uitdrukkelijk op heeft ge wezen, dat alleen dan op zijn medewerkng kan worden gere kend, indien het definitieve plan uiterlijk begin september a.s. in zijn bezit is. Men kan in deze im mers niet het risico lopen, dat de voorgenomen bouw van een Be jaardentehuis uitgesteld zou wor den, omdat dan van uitstel wel eens afstel zou kunnen komen, daar de religieuzen slechts hun toestemming hebben gedaan mits nog dit jaar met de bouw wordt begonnen. Zij hebben n.l. onder tussen reeds uit grotere gemeen ten aanvragen gekregen en kun nen derhalve geen jaren op Was pik blijven wachten. voor de openbare vergadering welke hedenavond om 8 uur ten gemeentehuize zal worden ge houden, Crediet buitenschilderwerk gemeentehuis. Voor het laatst in 1951 heeft het gemeentehuis m.b.t. het bui enschilderwerk een oppervlakki ge behandeling ondergaan. In de huidige toestand zulks ter behoud van het gebouw is het opnieuw bewerken en beschil deren van muren, ramen, deuren en kozijnen van het gemeentehuis geen overbodige luxe. Aanvankelijk is hierbij gedacht, alvorens de muren te beschilde ren, deze met zandstralen te laten behandelen. Het nadeel hiervan is, dat bij een zodanige behande ling de buurtbewoners veel last zullen ondervinden van zand en stofdeeltjes. Een oplossing, waarbij even eens een gunstig resultaat wordt verkregen, is deze, dat de muren vóór de beschildering in zijn ge heel worden afgebijt. Deze bewerking kan door de schilder worden uitgevoerd, ter wijl de kosten hiervan f 500 min der zullen bedragen, dan wanneer het gebouw wordt gezandstraad. B. en W. stellen voor hiervoor en voor nog enkele voorieningen een bedrag van f 8800.- beschik baar te stellen. Crediet in de bouw van fietsen bergplaats. Reeds geruime tijd doet zich de behoefte gevoelen aan een fiet senbergplaats bij het gemeente huis. De toestand is thans zo, dat de fietsen van 't gemeentepersoneel bij gunstig weer in het fietsenrek of tegen de muur van het gemeen tehuis worden geplaatst, terwijl bij regen en wind het portaal van het gemeentehuis als bergplaatst dienst doet. Dit is een ongewenste toestand en het portaal van het gemeente huis is bij gebrek aan bergings ruimte, niet de plaats waar de fietsen maar kunnen worden op gehoopt. Terzake heeft het in het voor- nemen gelegen, de bouw van een fietsenbergplaats te realiseren te gelijk met de uitvoering van het voorgenomen plan tot de interne verbouwing van het gemeente- j huis. Aangezien deze interne verbou- j wing nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, menert B. en W„ dat de bouw van een behoor lijke fietsenbewaarplaats niet lan ger kan worden uitgesteld. De bedoeling is een bergplaats te bouwen op de hoek aan de zuid-westzijde van het gemeente huis, ter grootte van 6 x 5 m, zo dat ook voor auto's voldoende ruimte is. De kosten worden be groot op f 7000. i Toepassing van de Winkel sluitingswet 1951. Van C. T. J. Gijsman, wonen-* de te Waspik, 't Vaartje nr. 11, is een verzoek ingekomen, om j mogelijkheden te scheppen, dat zijn winkel, bloemenmag. „Flora", op werkdagen tot 19 uur en op Zon- en Feestdagen in de voor- middag geopend mag zijn. Door de afdeling Waspik van j de R.K. Winkeliersvereniging is een overeenkomstig verzoek ge daan, waarop B. en W. afwijzend hebben beschikt, aangezien de j wet een gunstige beslissing op het 1 verzoek niet toelaat. Er zijn omstandigheden waarin aan B. en W. of de raad de be voegdheid is gegeven van het bij de Svet bepaalde af te wijken. B. en W. zijn echter van mening, dat geen van deze omstandigheden hier aanwezig is, redenen waar om zij adviseren afwijzend op 't verzoek van de heer Gijsman te beschikken. Vaststelling exploitatie-vergoe ding bijz. lag. scholen over 1955. Ingevolge artikel 103, 2e lid L.O. wet 1920 moet de Raad jaar lijks vóór 1 december vaststellen, het bedrag der vergoeding, waar op de schoolbesturen der bijzon dere scholen over het afgelopen jaar aanspraak hebben, alsmede het bedrag van de volgens artikel 101, eerste lid, voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven. B. en W. stellen voor de be dragen der vergoedingen van de bijzondere lagere scholen voor 1955 als volgt vast te stellen: 1. Bijz. Lagere Jongensschool, Schoolstraat 19 f 7447.36. 2. Bijz. Lagere Meisjesschool, Kerkstraat 27, a. f 7885, en b. f 7595.13. 3. Chr. Lag. School, 't Vaartje 8 f 3022,39. Aankoop woning. Reeds meerdere malen, is er door de inspecteur van de volks huisvesting op gewezen, dat de onbewoonbaar verklaarde wo ning, bewoond door het gezin M. van der Schans, Schotse Hoog landersstraat 39, niet meer aan de minimum eisen van bewoon baarheid voldoet. Wegens belangrijke achter stand in de betaling van huur, werd aan de bewoner bij rechter lijk bevel, ontruiming aangezegd. Naar een oplossing is daarom gezocht, dit gezin aan een andere woonruimte te helpen, waarbij dan de eigenaar de heer van Et- ten zijn plannen kan realiseren, tot afbraak van deze woning en de bouw van een eigen woning. Een oplossing, zij het dan ook een provisorische kan, naar B. en W. menen, worden getroffen door aankoop en toe wijzing aan dit gezin van de leeg staande woning, voorheen be woond door wijlen H. de Klijn, Verlengde Diepstraat 10. De grond, waarop deze woning is gebouwd, is reeds eigendom van de gemeente, terwijl de erf- genaiften deze woning, in de toe stand, waarin zij thans verkeert, bereid zijn aan de gemeente te verkopen, voor de koopprijs van f 175.—. Voor het doen van de nood zakelijkste herstellingen aan deze woning, worden de kosten be groot op f 2000.—. De totale uitgaven hierin (in clusief de kosten van overdracht) worden geraamd op pl.m. f 2500. Hoewel het hier, in verband met de geringe huur die kan wor den bedongen, gedacht is hier bij aan een maximum huur van f 2.50 per week een onrenda bele kapitaalsuitgaaf betreft, me nen B. en W„ dat om uit de im passe te geraken er geen moge lijkheid is, dan bedoelde woning aan te kopen en deze ter bewo ning aan het gezin beschikbaar te stellen tegen een huur van f 2.50 per week. Medewerking ex. art. 72 der L.O. wet 1920. Bij schrijven van 13 juni 1956 verzoekt het bestuur van de Bijz. Lagere School, Waspik, 't Vaart je 8, om medewerking ex. art. 72 der Lager-onderwijswet 1920 in de aanschaffing van leermiddelen tot een bedrag van f 270. Het R.K. Schoolbestuur te Was pik verzoekt bij schrijven van 5 mei 1956 t.b.v. de onder haar be heer staande bijz. lagere jongens school, Schoolstraat 19, de beno digde gelden te willen beschik baar stellen in de voorgenomen bouw van een 7e leslokaal, waar bij het de bedoeling is tegelijk aan deze school aan te brengen een I personeels- en leermiddelenka mer, welke vertrekken dan mede dienst zullen kunnen doen bij het onderzoek van de leerlingen door school- en tandarts en verder de verwarming van de lokalen met j kachels te doen vervangen door een centrale-verwarmings-instal- latie (oliestook). M.i.v. 1 januari 1956 werd in verband met het leerlingental aan deze school, de aanstelling van een zevende leerkracht verplicht en werd doordat men slechts de beschikking had over 6 lesloka len, op verzoek van het schoolbe stuur bij raadsbesluit van 27 ja nuari 1956 als noodlokaal be- schikbaar gesteld de grote wacht- kamer van het voormalig stati onsgebouw. B. en W. stellen voor in beide gevallen de gevraagde medewer king te verlenen. Onbewoonbaarverklaring van woningen. Blijkens ingesteld onderzoek zijn de woningen Veerstraat nrs. 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49 51 en 53 niet meer voor bewoning ge schikt. Uit een door de Inspecteur in- gesteld onderzoek naar de toe stand van de woningen is geble ken, dat de woningen in een dus danige vochtige en bouwvallige toestand verkeren, dat zij inder daad ongeschikt zijn ter bewo ning en niet meer door het aan brengen van verbeteringen in be woonbare staat kunnen worden gebracht, zodat B. en W. voor stellen deze woningen onbewoon baar te verklaren. Vaststelling voorschot exploi tatievergoeding bijz. kleuterscho len 1956. In artikel 73 der kleuteronder wijswet is bepaald, dat de ge meente aan de besturen der bij zondere kleuterscholen vergoedt de kosten van a. verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebou wen en b. die van onderhoud van schoolmeubelen, ontwikkelings materiaal; hulpmiddelen en schoolbehoeften wordt bepaald in een bedrag per in gebruik zijnd lokaal en een bedrag per kleuter. Voor het jaar 1956 zijn be doelde exploitatievergoedingen voor de kleuterscholen bij be schikkingen van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen vastgesteld op f 650.- per lokaal en f 8.50 per kleuter. B. en W. stellen voor een voor schot op deze-vergoeding te ver lenen. Afschaffing markten. Naar aljgemeen nog bekend is, bestonden er in vroegere jaren in deze gemeente twee halfjaarlijk se veemarkten en tevens een maandmarkt voor groenten, aard appelen, fruit en verder alle on- geregeide goederen in de meest uitgebreide zin, welke door Bur gemeester en Wethouders toe laatbaar werden geacht. Deze markten werden ingesteld bij een besluit van de Raad dezer gemeente van 3 november 1950. Bij besluit van de Raad van 29 november 1951 werd het bespit van 3 november 1950 ingetrok ken en een 14-daagse markt in gesteld. Door welke oorzaken ook maar het feit bestaat nu eenmaal is in de loop der jaren het be zoek aan deze markten dermate teruggelopen, dat stilzwijgend de ze markten zijn opgeheven. Aangezien men in de toekomst waarschijnlijk wel geen gebruik meer zal maken van de toestem ming tot het houden van een markt in deze gemeënte, stellen B. en W. voor, het besluit van 29 november 1951 in te trekken. In eigen kring met het geza menlijk personeel hebben de Gebr. de Munnik maandag j.l. 't 25-jarig bestaan van hun bedrijf feestelijk herdacht. Begonnen werd met een H. Mis uit dankbaarheid, waarna allen aanzaten aan een Brabant se koffietafel. Namens het personeel sprak hier de heer P. v. d. Zande, die de heren de Munnik hartelijk ge lukwenste met dit jubileum en de hoop uitsprak dat het aan allen gegeven mocht zijn nog grotere jubilea te mogen beleven. De heer v. d. Zande gaf aan de directie de verzekering dat het gehele personeel zich zou blijven inzetten om het overal bekende „Lydia"-fabrikaat op peil te hou den en te verbeteren. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van een fraai geschenk. Het oudste lid der directie, de heer J. de Munnik, dankte dhr. v.- d. Zande voor zijn mooie woorden en het gehele personeel voor dit fraaie geschenk en de verzekering dat allen zich voor het Lydia-produkt zouden blij ven inzetten. Men had deze dag ook een zil veren jubilaris n.l. de heer Kleij- bers. welke door de directie har telijk werd gehuldigd. De heer de Munnik schetste de jubilaris als een voorbeeldig employé met liefde voor het vak en voor het „Lydia"-bedrijf. De heer Kieij- berg kreeg een cadeau onder couvert aangeboden, terwijl ook de echtgenote van de heer Kleij- berg in de hulde werd betrokken en een fraaie ruiker bloemen kreeg. Het woord werd ook nog ge voerd door de hoofdvertegen woordiger, de heer W. van der Steen, die namens kantoor en afd. verkoop zijn gelukwensen aanbood en die met een cadeau vergezeld deed gaan. Spreker was van mening dat het succes van het Lydia-produkt voor een groot deel te danken was aan 't feit dat alle directieleden hun steentje voor honderd procent hadden bijgedragen en dat ieder zijn afdeling voor honderd pro cent beheerste. 's Middags om 5 uur waren di rectieleden en personeel weer aanwezig voor een gezellig bor- j reluurtje, terwijl om 7 uur alle I directie- en personeelsleden met f hun dames aanzaten aan een diner. Het feest werd besloten met een avond van gezellig samen zijn. Voor de Lydia-schoenfabriek, die voor kort nog een belangrij ke uitbreiding heeft ondergaan, is dit feest een mijlpaal gewor den in haar bestaan. De R.K. Huishoudschool ten plattelande voor Drunen en om streken zal deze maand haar eerste lesjaar afsluiten. Uit de nu bekende gegevens blijkt wel overduidelijk dat deze Huishoudschool in een grote be hoefte heeft voorzien. Het grote aantal leerlingen van het afge lopen jaar en de inschrijvingen voor het komende jaar zijn hier van het klinkend bewijs. Aan de school liep dit jaar op de eerste plaats de z.g. primaire opleiding voor meisjes die de 6e klas van de lagere school door lopen hebben. Men had 4 klas sen, n.l. 2 eerste en 2 tweede jaars, welke tezamen 60 leerlin gen telden. Deze primaire oplei ding, aan het einde waarvan 'n wettig erkend getuigschrift staat, kreeg de aandacht en de belang- j stelling welke zij verdiende, i Daarnaast liep dit jaar ook nog de z.g. landbouwhuishoud- klas voor meisjes boven de 16 jaar. Dit was een eerste jaars cursus met twee Jesdagen per week en men telde dit jaar 18 l leerlingen. Men hoopt dit jaar weer met een klas eerste jaars te kunnen starten, terwijl de tweede jaars met 1 lesdag per week zal doorlopen. Wel is dil i jaar gebleken dat voor deze landbouwhuishoudklas niet zo veel belangstelling blijkt te be- staan als voor de andere oplei- dingen aan deze school. Dit he- treurt men ten zeerste, omdat j deze opleiding niet alleen een j volwaardige opleiding betekent j aan de huishoudschool met een I wettig erkend diploma aan het einde, maar tevens een voorbe reiding en zelfs 'n eis is voor de opleiding tot de specifiek vrou welijke beroepen, zoals verpleeg ster, kraamverzorgster, maat- schappelijk werkster, etc. Voor de avondcursussen ko ken en naaien bleek een grote

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9