Waalwijkse en Langs Courant BINNEN- EN BUITENLAND Uit de Lang DE WERELD ROND Binnenland Uw maaltijd hoeft U niet op te breken Buitenland Brunen MAANDAG 23 JULI 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VMHEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 57 Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" S3 Het Engelse Genootschap van Niet-rokers is een verzame ling gewiekste jongens die meer van psychologie afweten dan ge van een niet-roker zoudt ven- wachten. Het stelt er zich niet mee tevreden lekker gezellig bij elkaar te gaan zitten zonder te roken, het gaat ook de boer op om met heilig vuur iedereen er toe over te halen het rookgerei aan de vuilnisman mee te geven. Waarom zij dit laatste doen be grijpen wij niet; wij begrijpen trouwens überhaupt niet waarom de ene helft van de mensheid er altijd op uit is de andere helft te bekeren. Ons moeder zei altijd: laat een mens toch in z'n wezen, waarmee ze dan bedoelde: be moei je met je eigen zaken. En nu nog vinden wij dat ze het grootste gelijk van de wereld had. De bekeringsmanie van de mens is eigenlijk de hoogste vorm van onbeleefdheid, die zijn top punt bereikt tijdens de verkiezin gen. Als minister-president Drees een visitekaartje in onze bus laat glijden met de hartelijke groeten en met de aansporing om in ieder geval te gaan stemmen, dan gaat hij zijn boekje te buiten. Die har telijke groeten willen wij graag nemen, ofschoon wij de minister niet van zo nabij kennen, maar ook zonder dat kaartje zullen wij wel gaan stemmen - al is het dan misschien niet zoals de mi nister hoopt en wij hebben daarbij helemaal geen onconstitu tioneel duwtje van de minister nodig. Wij willen hier maar mee zeggen dat wij graag een bloe metje zetten voor een andermans mening en overtuiging en dat wij deze zelfs tot de onze zullen ma ken als zij met onze inzichten stroken, maar als wij daarvan willen kennisnemen zullen wij dat wel uit eigen beweging doen en hebben daarom een dekselse he kel aan pamfletten, visitekaartjes met-aansporingen, massabijeen komsten met sinaasappelkist-toe spraken en aan mannetjes-met- de-voet-tussen-de-deur. Maar goed, het Engelse Ge nootschap van Niet-rokers loopt zich dus het vuur uit de schoenen om iedereen het roken af te leren. En het gaat daarbij zeer slim te werk, vrienden, want het begint bij de vrouwen, er op vertrou wende dat de mannen dan van zelf wel het slachtoffer zullen worden. De campagne hiervoor is zo slim in elkaar gezet, dat elke vrouw er wel meteen in zal trap pen. Het genootschap zegt niet vrouwen, rook niet, want dan krijg je buikpijn of een rauwe stem of iets in je bloedsomloop, nee, want het genootschap weet zeer wel dat deze inwendige man kementen de vrouw niet op haar achterste benen brengt. Het ge nootschap gooit het op de uitwen dige schoonheid van de vrouw en slaat daarmee twee vliegen in één klap, want elke vrouw wil mooi zijn en geen enkele man wil een lelijke vrouw. Dus zegt het genootschap wetenschappelijk vastgesteld te hebben (alles is tegenwoordig wetenschappelijk vastgesteld), dat vrouwen lelijk worden van roken. Zij komen vol met rimpels te zitten, er komt danig de klad in de huidskleur en de ogen worden dof as bewasem de ruiten. Dit is natuurlijk vol doende om alle vrouwen er toe te brengen alle sigaretten tien meter de grond in te stampen, al thans o.i., want wat is de doorsnee vrouw zonder perzikhuid ;en glan zende ogen, die doen denken aan nachten in de tuinen van Spanje. Het genootschap zelf is er ech ter nog niet zo gerust op en daarom heeft het een advertentie gezet waarin een meisje gevraagd wordt dat bar verschrikkelijk mooi is, :zó mooi, dat iedereen zegt dat het niet echt is. Deze juf mag 's avonds alle cafétjes en nacht kroegjes afgaan en aan alle op- gejuinde broeders en zusters vra gen of ze geen mooi meisje is. En als alle benevelde lijven dan „Jaaaaaa!" roepen, mag zij zeg- gen:„Dat komt omdat ik nooit en te nimmer rook, lieve mensen." De vacature staat nog open, meisjes. Ë3 Bohemien en zwerver over Gods goede aarde als wij zijn hebben wij de waarde van de zon, het wijde landschap en de vrij heid altijd hoger geschat dan die van het geld, met het gevolg dat het laatste ons dikwerf als zand door de achteloze vingers is gelo pen. Tot onze schade dikwijls, maar nooit tot onze droefheid, dat moeten wij erbij zeggen. De zer dagen zijn wij er echter ach ter gekomen, dat wij roekelozer zijn geweest, dan wij vermoed hadden te zijn geweest. Wij heb ben namelijk een kapitaal ver zoend, waarmee wij een aardig fabriekje hadden kunnen begin nen, zodat wij nu in alle welstand hadden kunnen leven. De geldelijke waardering der kus is tot ons gekomen vanuit Amerika, waar, zoals ge weet, alles in dollars gemeten wordt, zelfs het meest onbaatzuchtige menselijke gevoelde liefde, waaruit ge weer kunt opmaken dat de liefde daar deksels dun gezaaid is. Er was daar namelijk een schone van goed vijftig lentes, die door haar verloofde aan de dijk was gezet, omdat hij vijf en twin tig lentes een aantrekkelijker ge tal vond. De vijftiger stevende schadevergoeding voor de 400.000 kussen die zij de aterling in hun verlovingstijd had gegeven. De Amerikaanse rechter, die veel idiote dingen te behandelen krijgt, zat hier toch even met de handen in het haar, want wat is de waar de van een kus? Dat zouden zelfs wij niet een-twee-drie kunnen zeggen. O.i. kent ook de kus vele kwaliteiten, waarbij de intentie een belangrijker rol speelt dan de techniek. De eerste kus van een hopeloos verliefde bakvis is goud waard, ondanks de nog wat stun telige uitvoering. Daarentegen is de kus die Woutje Wagtmans bij het winnen van een etappe van een mooie Franse joffer krijgt geen stuiver waard, terwijl ge de filmkus van Gina Lollobrigida van ons cadeau kunt krijgen. Tussen de bakvis en Gina lig gen echter vele andere kussen en de waarde hiervan is weer afhan kelijk van de uitdelingsfrequentie, althans volgens de Amerikaanse rechter (als wij aan 'n kus den ken zijn onze gedachten vrij van alle geldelijke invloeden). Hij zei dan ook tegen de vijftiger dat de waarde van zo grif uitgedeelde kussen niet bijster hoog kon zijn en bepaalde de prijs op 1 cent per stuk. Dit mag dan een op- ruimingsprijs zijn, vrienden, die elke rechtgeaarde en goed-kus- sende vrouw de dampen injaagt, de vijftiger ging toch maar mooi met f 4000 naar huis. Wij kunnen hier nu wel even geamuseerd om glimlachen, vrien den, maar van de andere kant waarom heeft die rechter die vijf tiger niet de rechtszaal uitge schopt? De rechtspraak heeft o.i. toch een andere functie. DREES GAF OPDRACHT NOG NIET TERUG. Dr Drees had vrijdagavond laat zijn formatie-opdracht nog niet aan de Koningin terug gege ven, alhoewel hij er de gelegen heid toe heeft gehad en de Konin gin wel telefonisch op de hoogte bracht van de stand van zaken. Negen kopstukken van de socia listische Tweede Kamerfractie hebben vrijdagmiddag vier uur lang vergaderd over de vraag of toch nog een akkoord met de Ka tholieke Volkspartij kon worden bereikt. De socialistische confe-- rentie werd onderbroken voor 'n gesprek tussen de PvdA-fractie- leider, mr Burger, en de forma teur. Zakenkabinet? Als PvdA en KVP niet tot een akkoord komen, dan blijft er wei nig anders over dan een „neu traal" zakenkabinet. De liberalen lonken naar de socialisten en stel en voor zonder de KVP in zee te gaan, maar dan hebben zij de steun van de protestantse partijen nodig en die voelen niets voor 'n kabinet zonder de ;KVP. De pro testantse partijen en de KVP-ers voelen ook nipts voor de kabinet zonder socialisten. Een samen werking van uitsluitend katholie ke en protestanten is praktisch zo goed als onmogelijk en op een li berale vleugel aan een christelijk kabinet wordt bepaald geen prijs gesteld. Dus blijven slechts éen zakenkabinet of een voortzetting van de coalitie tussen KVP en PvdA binnen de reële mogelijk heden. 1 i Tweejaarlijkse nationale Landbouwtentoonstelling. Te beginnen in 1957 zal om de twee jaar in Utrecht een nationa le landbouwtentoonstelling wor den gehouden. De stichting expo sitie „De nationale landbouw", die begin juli tot stand is geko men, heeft Utrecht als stad voor deze 2-jaarlijkse tentoonstelling gekozen, omdat de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs over vas te gebouwen en een administra tiecentrum beschikt. Aan het houden van deze tweejaarlijkse tentoonstelling ligt de gedachte ten grondslag dat de vaderlandse landse land- en tuinbouw van zeer groot belang is voor onze samen leving. De Nationale Landbouw zal zowel het karakter van een beurs als van een tentoonstelling krij gen. Het element ontspanning wordt niet vergeten: concours hippique, een folkloristische dag en behendigheidswedstrijden. De Jaarbeurs neemt de gehele exploitatie voor haar rekening, dus ook het risico. Wel hebben Jaarbeurs en bedrijfsleven een waarborgfonds gévormd. De ge meente Utrecht heeft toegezegd, dat zij verbeteringen aan de vee marktterreinen grenzende' aan het Jaarbeurscomplex aan de Croeselaan zal aanbrengen, welke zeker in 1959 hun beslag zullen hebben gekregen. Besloten is de tentoonstelling te houden tussen hooi- en graan bouw, en haar telkens te doen aanvangen op de laatste maan dag van de maand juni. Dat is dus voor het eerst op maandag 24 juni 1957. De expositie duurt een week. De contactcommissie wil bevor deren dat de plaatselijke en regio nale tentoonstellingen zoveel mo gelijk gehouden zullen worden in even jaren. Gejuich in Leningrad voor Nederlands smaldeel. Gelijktijdig met de aankomst van een Russische kruiser en twee torpedobootjagers in Rotterdam, is in de haven van Leningrad een Nederlands smaldeel voor anker gegaan. j 1 Langs de oever van de Newa had zich een grote menigte ver zameld die de binnen stomende schepen, de kruiser „De zeven provinciën" voorop, hartelijk toe juichte. Later klonken 21 saluut schoten op en Nederlandse en Russische marinebands speelden eikaars volksliederen. Schout bij nacht Goslings, de commandant van het smaldeel, ontving in de middag aan boord van zijn kruiser bezoek van Russische militaire en burgerlijke autoriteiten. Naitionaal Katholiek Thuisfront. Nationaal Katholiek Thuisfront zal op zondag 19 augustus aan alle katholieke kerken van Ne derland een collecte houden. Tussen 6 en 19 augustus orga niseert zij tevens een straat- en/ of huis-collecte om ook de niet- katholieken, die respect hebben voor haar werk onder de militai ren, in de gelegenheid te stellen, hun steun te geven aan het be oogde doel het welzijn van de jongemannen, die in 's-lands be lang hun dienstplicht vervullen. In enkele gemeenten zal de openbare collecte worden uitge steld tot de maand October. De geldinzameling staat onder het devies „Hij staat voor U! Staat U achter hem?" Ingenieurs-studie voor MTS'ers. Om te voorzien in de behoefte aan bevoegde leraren voor het middelbaar technisch onderwijs krijgen een aantal bezitters van een getuigschrift MTS gelegen heid de studie te volgen van inge nieur aan de Technische Hoge school. Blijkens een bekendmaking van de staatssecretaris van OKW is een regeling ontworpen, waarbij MTS-ers, die aan bepaalde voor waarden voldoen, een aanstelling kunnen krijgen als assistent aan een MTS met een halve dagtaak. De salariëring zal echter geschie den alsof de betrokkene een vol ledige dagtaak heeft. Bovendien zal een rijksstudietoelage kunnen worden verstrekt. Na het behalen van het kandidaatsexamen kan 'n aanstelling tot onbevoegd leraar volgen en tenslotte, na beëindi ging van de ingenieursstudie, een benoeming tot leraar. Verhoogde winst van N.S. Snelle internationale treinen. Hét jaar 1955 toont voor de Nederlandse Spoorwegen een winstcijfer van f 10.604.117,03; in 1954 was dit f 2.586.433,74. Van de winst wordt f 9 miljoen bestemd voor de uitkering van 3 pet. dividend aan de aandeelhou ders en de rest (f 1.604.117.03) wordt toegevoegd aan de reserve diverse bestemmingen. De totale opbrengsten stegen met f 48,9 miljoen tot f 454,9 mil joen. Hiervan kwam f 21,4 mil joen voor rekening van het reizi- j gersvervoer en f 23;5 miljoen van het goederenvervoer. De kosten stegen met f 40,8 miljoen tot f 444,3 miljoen. De exploitatiekosten bedroegen f32,3 miljoen meer dan in 1954. De af schrijvingen namen met f 8,7 mijoen toe; behalve de gestegen vervangingswaarde deed de uit breiding van het materieelpark haar invloed gelden. WEER DRIE DODEN. Op de Volkelseweg bij Mill is vrijdag de 50-jarige landbouwer J. Hol, vader van negen kinderen, door een auto gegrepen en op slag gedood. Hol, die op een brom fiets reed, veranderde onver wacht van richting. In Zaandam is vrijdag de 39- jarige G. Rempt met zijn scooter tegen een auto gebotst en enkele uren later in een ziekenhuis over leden. i 1 1 In Utrecht stierf de heer J. van Hulst uit Zutfen, die woensdag zwaar gewond raakte bij n auto- botsing in Eerbeek. naar het kantoor van de procu reur-generaal in Djakarta. De kans wordt daardoor groot ge acht, dat de taak van Sunarjo, de man die tegen wijlen Jungschlae- ger de doodstraf eiste, in het proces tegen Schmidt zal worden overgenomen door een ander. Ze kerheid hieromtrent bestaat in tussen nog niet. De overplaatsing van Sunarjo wordt door sommige Indonesi sche dagbladen in verband ge bracht met een gevecht dat zich de afgelopen dagen heeft afge speeld tussen een Indonesische legerdokter, zekere Harjono, en een Indonesische zakenman van Chinese afkomst, Han Swie. Dif gevecht, het gevolg van een ver schil van mening tussen 't twee tal over verkeersvoorschriften, leidde tot de arrestatie van de zakenman, die inmiddels op bevel van Sunarjo weer op vrije voe ten is gesteld. Een of twee Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te heb ben. Makkelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zon der water of wat ook. Vraag Ren nies bij Uw Apotheker of Dirogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. Dat de Chinezen op weg zijn om na de Nederlanders als zondebokken aansprakelijk te worden gesteld voor de weinig rooskleurige toestand waarin de economie van Insulinde zich thans bevindt, wordt verder duidelijk uit de sympathie die de minister van economische zaken Burha- nuddin, heeft getoond voor een plan van een vooraanstaand In donesische zakenman, Assaat, die maatregelen getroffen wil zien om de Indonesiërs te beschermen te gen niet-inheemse zakenlui, hoofdzakelijk Chinezen. Assaat zei op een conferentie nog, dat het Chinees kapitaal ge vaarlijker is dan het Nederlands kapitaal in Indonesië. Soekarno gaat ook naar Oostenrijk. President Soekarno van Indo nesië zal in september een staat- siebezoek brengen aan Oosten rijk, aldus heeft de correspondent van het A.N.P. heden in paleis kringen vernomen. Het Indonesische staatshoofd, dat pas zijn reis van 50 dagen naar Noord-Amerika en Europa heeft beëindigd, zal 25 augustus uit Djakarta vertrekken voor een reis naar de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek. Na zijn bezoek aan Moskou, zal hij Joe goslavië en Oostenrijk bezoeken, alvorens door te reizen naar Pe king. Amerika weigert steun aan bouw Assoeandam. Amerika heeft Egypte meege deeld, dat het „in de huidige om standigheden" niet mogelijk is deel te nemen aan de financiering van de stuwdam bij Assoean. Amerika geeft als redenen voor zijn besluit op, dat er geen over eenstemming tussen de Nijlstaten bestaat over de verdeling van het Nijlwater en dat de mogelijkheid voor Egypte om voldoende mid delen op te brengen voor het wel slagen van het project minder ze ker is dan in de tijd toen het aan bod werd gedaan. Chinezen erger dan Nederlanders Sunarjo niet langer aanklager in de zaak-Schmidt? De openbare aanklager in de zaak tegen de Nederlander Schmidt, Sunarjo, is overgeplaatst Diploma-uitreiking Tuinbouwvakschool voor Drunen en Omstreken. Vrijdagmorgen kregen 19 leerlin gen van de Tuinbouwvakschool van de N.C.B. hun getuigschrift, welke werden uitgereikt door burgemees- 1 ter Snels. Hierbij waren aanwezig Deken Rooijackers als lid van de commissie van toezicht, de heer A. Verhagen, secretaris van de com- missie van toezicht, en de heer J. v. Hoorn, lid; verder de heer J. den Hollander, voorzitter van de veiling en de heer J. Nijssen, directeur van de veiling. Ook waren aanwezig Ir. Slits, directeur van de school, dhr. Broos, waarn. directeur, de heer Vinkenvleugel, leraar, en kapelaan Vogels. Burgemeester Snels opende de bijeenkomst als voorzitter van de commissie van toezicht en wees daarbij op het nut van goed vak onderwijs. Hartelijk welkom riep hij ook de ouders van.de leerlingen toe en feliciteerde hen met de be reikte resultaten van hun kinderen. De diploma's werden uitgereikt aan: P. v. d. Aa, Nieuwkuijk; L. Braart, Haarsteeg; C. v. Berkel, Kerkdriel; G. Klaassen, Dongen; M. v..Delft, Drunen; H. Dollevoet, Box tel; J. v. Drunen, Drunen, L. in 't Groen,- Dongen; M. v. d. Heijkant, Dongen; Th. v. d. Heuvel, Beek en Donk; C. de Kok, Drunen; A. Roe vers, Kerkdriel; C. Schoenmakers, Oisterwijk; C. Simons, St. Joachim- i moer; A. v. d.-Sterren, Haarsteeg; F. t Tra, Helvoirt; Br. Athanasius, Don gen; J. de Wilt, Herpt; Br. Gabriël, Nieuwkuijk. Door een drietal leerlingen werd nog-een inleiding gehouden over 'n vaktechnisch onderwerp, j Zo sprak A. v. d. Sterren over 't teeltplan in het volgronds groente bedrijf. C. de Kok sprak over de economische betekenis van de sprui- tenteelt en Br. Athanasius over het gebruik van de rolkas. Ook werd 't j woord nog gevoerd door Deken 1 Rooijackers, die nog eens wees op de betekenis van de organisaties. De heer Kuijlaars, voorzitter van de tuinbouwlbond, sprak over het ver band tussen de veilingen en de or ganisaties. Beide sprekers wensten ook de geslaagden geluk. Namens de geslaagden sprak nog de heer Klaassen, die de leraren dankte voor hun werk. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering. Namens de ouders sprak de heer Tra, die de leraren dankte voor hun werk en wees op het nut van goed vakonderwijs. Daar de R.K. Tuinbouwvakschool, die gevestigd is in de veiling alhier, per september zal starten met een nieuwe anderhalfjaarlijkse cursus van 1 lesdag per week, kunnen nieuwe leerlingen zich vanaf heden aanmelden bij de Rijkstuinbouw- consulent Visstraat 41 te 's Bosch en bij de Hoofdassistent tuinbouw- consulent Burg. v. d. Heijdenstr. 6 Drunen. Gegadigden moeten boven de 18 jaar zijn en in het bezit van een diploma algemene tuinbouwcursus. Diploma-uitreiking Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers. Aan de Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers behaalden vijf leerlingen, die de 3-jarige dagcursus met goed gevolg hadden doorlopen, het einddiploma. De uitreiking van de diploma's vond plaats vrijdag avond' in de school door de edel achtbare heer burgemeester Snels. Hierbij waren aanwezig de commis saris van toezicht, leraren, verschil lende fabrikanten, de ouders van de leerlingen en verdere belangstel lenden. De directeur, de heer Rech ters. heette allen hartelijk welkom en gaf direct het woord aan burge meester Snels om de diploma's uit te reiken. Deze wenste de geslaag den en de ouders van harte geluk bij het behalen van het diploma en deelde mee dat van de 6 candidaten er vijf waren geslaagd. Burgemeester Snels besprak ook de belangrijke uitbreiding die de school thans ondergaat en spoorde de leerlingen aan hun best te blij ven doen nu de overheid een zo be langrijke uitbreiding daarstelt. De diploma's werden uitgereikt aan: J. de Munnik, Jac. Klomp en Jan Verkuil, met als praedicaat: goed; A. v. d. Wiel uit Drunen en H. Houet uit 's-Bosch, met als prae dicaat: vrij goed. Van de gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen, werd druk gebruik gemaakt. K.A.V. 10 jaar. De K.A.V. viert dezer dagen haar 10-jarig bestaansfeest. Zondagmor gen om Half 8 is er een H. Mis voor de jubilerende vereniging met al gemene H. Communie voor de le den. A.s. woensdag zal in de zaal van Gez. Elshout een f eestvergadering worden gehouden. Excursie. De Nederlandse Klokkenspelver eniging die de volgende week deel neemt aan de beiaardiers-wedstrijd bij gelegenheid van de Kempische Cultuurdagen, maakt op 27 juli a.s. een excursie naar Drunen, waar

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1