WAALWIJK R Zeer gunstige arbeidsmarkt Uit Loon-op-Zandfs verleden. M. F, M. VAN GURP RUIME BIJVERDIENSTE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 JULI 1956 JAAR MARK T te WAALWIJK ong. 5 hont rogge ong. 4V2 hont haver prima bankstel salontafel 2 bloemtafeitjes stofzuiger 1 's Avonds is er weer volop mu ziek. Ook Dinsdags hetzelfde programma. Woensdag 25 juli staat weer in het teken der jeugd. Nu is het ook voor de schutters de hoog ste dag, want om vijf uur is het koningschieten van „de Rare Schutters". De avond wordt weer gevuld met vrolijke mu ziek. Donderdag en vrijdag worden ook handboogschietwedstrijden gehouden voor de Tilburgse schutters. Zaterdag 28 juli is de dag van het grote Gala-verbroe deringsfeest der Nederlandse en Belgische schutters, waarbij tus sen hen de grote wedstrijden ge houden zullen worden. De eigen lijke landenwedstrijd is op zon dag 29 juli. Op die dag heeft ook het grote sportdefilé door het centrum der stad plaats. Op de laatste dagen zal het niet aan amusement ontbreken. We noe men voor u alsnog „The Sweet and swinging Boys", Toby Rix, radio-conferencier André Meurs, Fritz Rademacher en Nel Brink. Een bont programma dus, waarin voor iedereen wat te vin den is. Moge het culturele, eco nomische en sportieve element in deze groots opgezette Harle quinade hoogtij vieren Het is immer de wens van het organi serend comité, dat volgens hun wapenspreuk „Vicit vim virtus" dit alles heeft op touw gezet. Voor bijzonderheden verwij zen wij nog naar de advertentie in dit nummer. BENOEMING. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaers heeft benoemd tot professor in de Dogmatiek aan het Groot Se minarie te Haaren de WelEerw. Zeergel. Heer Dr. B. W. M. Spee kenbrink, geboren te Waalwijk, die kapelaan was in de parochie van St. Antonius te Nijmegen. RAADSVERGADERING. In plaats van op de laatste donderdag van juli zal de eerst volgende gemeenteraadsvergade ring worden gehouden op don derdag 2 augustus. Geslaagd. Donderdag slaagde op het te Utrecht gehouden examen voor Leraar Gymnastiek M.O. de heer M. Bakkers Th.zn. Hij genoot zijn opleiding aan de R.K. Leer gangen. - Onze medewerkster en stad genote mej. L. Kooien slaagde dezer dagen voor het te Tilburg afgenomen Praktijk-examen Ne derlandse Handelscorresponden tie. Geslaagd voor hoofdakte B de heer H. H. M. Vrijhoeven en voor Praktijkdiploma Boekhouden dhr. H. H. C. M. Vrijhoeven. N.V. HOLLANDIA OPENT SNIJDERIJ-SCHOOL. Voortbouwend op het grote sukses dat men in het afgelopen jaar en ook dit jaar mocht heb ben met de stikkerij-school, zal de N.V. Nederlandse Schoenen- unie Bloch Stibbe-Hollandia in de loop van augustus ten be hoeve van haar personeel ook een snijderij-school openen. Men hoopt ongeveer half augustus met deze cursus welke zes maan den zal duren, te kunnen begin nen. Zij wordt geleid door twee leraren en zal voornamelijk ge richt zijn op de theoretische zij de van dit belangrijke onderdeel der schoenindustrie. Daarnaast zullen echter ook excursies naar andere bedrijven plaats hebben. Ook deze opleiding is geheel kosteloos en staat open voor jongens van 1518 jaar. Maxi maal tien leerlingen zullen aan deze cursus kunnen deelnemen. Deze nieuwe mogelijkheid van een gedegen opleiding toont overduidelijk aan welk een zorg de N.V. Hollandia aan de tech nische vorming van haar perso neel besteedt. Daarnaast heeft echter ook de geestelijke vor ming van het personeei de volle aandacht van het bedrijf, het geen wel blijkt uit het feit dat alle medewerking wordt verleend aan meisjes die de cursussen dei- Mater Amabilisschool willen volgen. Half augustus zal er in dit vooruitstrevende bedrijf dus ge start worden met een drietal cursussen, namelijk: een stik- kerij-, een snijderij- en een on- derwerkcursns. De eerste twee cursussen zullen in geheel apar te leslokalen worden gegeven. De onderwerkcursus zal in de fabriek gegeven worden onder leiding van twee instructeurs. Zij geschiedt volgens het leerling stelsel, d.w.z. dat de leerlingen op de fabriek een algemene tech nische ondergrond zullen krij gen, waarna zij zich en ook dit weer geheel op kosten van het bedrijf op de Avondvak- school verder kunnen speciali seren. ACTIVITEITEN IN ONZE GEMEENTE. Voor de aanstaande maanden staat nog heel wat op het pro gramma in onze gemeente. Wij beginnen met de grote muziek feesten van St. Crispijn op 11, 12, 13, 14 en 15 augustus a.s., waar wij zullen kunnen genieten van concours, festival, avond concerten, cabarets, dancings; van een schitterende verpozing in 't prachtige Hertog Jan-park, van een sprookjesachtige ver lichting en van een schitterend slotvuurwerk. Voorts een kunst markt en braderie, beiden iets nieuws voor plaats en streek. Dan zullen op 15 augustus de grote schietwedstrijden der oud strijders gehouden worden met uitreiking der eretekenen en prijzen en waaraan liefst 15 af delingen deelnemen. Dan hebben we in september een tentoonstelling van stukken uit het stedelijk museum te Am sterdam en vermoedelijk nog 'n schilderijententoonstelling, geor ganiseerd door het provinciaal tentoonstellingscomité. Men ziet, attracties op hoog niveau nog in voldoende mate. JONGETJE AANGEREDEN. Donderdag om pl.m. 6 uur stak in de Grotestraat ter hoogte van de Mr. v. Coothstraat het zoontje van R. plotseling de straat over met zijn autoped, zonder op het verkeer te letten. Een juist passerende bestelwa gen greep nog juist het ventje, dat kwam te vallen, waarbij het zijn linkerbovenbeentje brak. Het ongeval speelde zich af voor de ogen van zijn moeder. Ook bekwam het nog een kneu zing en een wondje aan 't hoofd. De direkt ontboden doktoren lieten het jongetje naar het zie kenhuis overbrengen. Gewestelijk Arbeidsbureau Industriële behoefte aan personeel blijft hoog zelfs nog iets in betekenis is gaan toenemen, T.o.v. de vorige verslagperiode liep de aanvraagpositie terug van 1125 tot 1010. De verklaring hier van moet gezocht worden in het feit, dat de per einde maart ge noteerde aanvragen voor de land bouw intussen werden voldaan (ten dele door intergewestelijke bemiddeling) en voorts als gevolg van afvoering van een deel van de aanvrage t.b.v. het Ministerie van Oorlog. De industriële be hoefte aan personen blijft even wel onveranderd hoog. Zo bedroeg in de lederindustrie het aanbodcijfer per 30-6-56 2, ter wijl de vraag 705 bedroeg; in metaal waren deze cijfers resp. 1 en 121, in de bouwnijverheid 10 en 89. Bouwnijverheid. Het aanbod dat bij het einde van de eerste ver slagperiode nog 43 bedroeg, liep snel terug tot 10 per uit. juni '56 (einde juni 1955: 27). Hieronder zijn geen vakarbeiders meer be grepen. Een deel van het aanboc werd tewerkgesteld buiten het ge west. Het geringe restant aan bod bestaat uit wrijvingswerklo zen en verwacht mag worden dat ook deze weer spoedig zullen zijn tewerkgesteld. 1 eeds bij het afsluiten van de vorige verslagperiode kon worden vastgesteld, dat de werkgelegen heid t.a.v. mannen onmiddellijk na het aflopen van de winterpe riode belangrijk was toegenomen, waardoor 't aanbod van arbeids krachten snel terugliep tot 132. Dit toch al uitermate lage cijfer daalde in de sindsdien versreken 3maandsperiode nog verder tot 76. Hiermede is een laagtepunt bereikt, dat na de oorlog nog niet ,werd gekend. Hoe volkomen uit geput de arbeidsmarkt in het ge west Waalwijk is, blijkt nog te meer als wordt opgemerkt dat in dit cijfer nog begrepen zijn 33 als minder geschikt geregistreerde ar beiders (onveranderd t.o.v. het le kwartaal 195). Het is duidelijk, dat bij een zo gunstige arbeidsmarkt, elkeen die zich om bemiddeling tot het Ar beidsbureau wendt, vrijwel steeds onmiddellijk geplaatst kan wor den en dat dergelijk aanbod der halve niet meer in de standcijfers Voorkomt. Per einde juni 1955 was het aanbodcijfer 112, waaruit wel volgt dat de krappe arbeidsmarkt reeds geruime tijd aanwezig is en Zoals te verwachten viel, lie pen de aanvragen sinds einde maart 1956 op. Aanvankelijk (april—mei) was de vraag naar akarbeiders nog belangrijk gro ter dan bij de sluiting van dit overzicht genoteerd (89). Over het algemeen is de acti viteit in de burger- en utiliteits bouw in dit gewest nog behoor lijk. Meerdere gemeenten be schikken echter niet meer over bouwvolume, terwijl de vergun ningen voor niet gesubsidieerde bouw slechts in matig tempo af komt, zodat althans in dit ge west de bouwactiviteit aan het afnemen is en in vergelijking met het vorige jaar niet meer zo'n cmvang heeft. Leder, wasdoek, rubber |enz. Uit het feit, dat thans slechts een tweetal geschikte arbeids krachten staan ingeschreven voor een bedrijfstak, die in dit gewest (rayon Waalwijk en Dongen) van zo dominerende betekenis is, te Waalwijk op donderdag 26 juli a.s. blijkt weer opnieuw hoe volko men uitgeput de arbeidsmarkt blijft, (vorig kwartaal 5). Ieder een, die ook maar tot een geringe arbeidsprestatie in staat is, blijft in het arbeidsproces opgenomen. Dit ook ondanks de omstandig heid, dat de produktie in de schoenindustrie hoofdzakelijk als gevolg van de weersomstan digheden gedurende de laatste maanden minder gunstig is ge weest dan in dezelfde periode van 1955. Hoewel de situatie in enkele bedrijven hiertoe wel aanleiding gaf, zijn er nergens ontslagen ge komen of werd tot verkorting van de werktijden overgegaan. Men kan aannemen dat men bevreesd is geweest voor personeelsver loop, hetwelk niet zal kunnen worden ingehaald als binnenkort de produktie met het oog op de najaarsomzetten wel zal gaan stij gen. De genoteerde aanvragen in deze bedrijfstak liepen slechts weinig terug, t.w. van 711 tot 705 en demonstreren derhalve de aanhoudende tekorten. Verreweg het grootste deel daarvan betreft tekorten voor de schoenindustrie. Hoewel in absolute zin niet zo belangrijk, zijn de tekorten in de lederindustrie in verhouding tot het totaal der in de hier gevestig de bedrijven werkzame arbeiders pl.m. 100 op ruim 2000). Hoewel steeds pogingen daar toe worden gedaan, was het vrij wel niet mogelijk door intergewes- gewestelijke bemiddeling nog ar beidskrachten aan te trekken. De omliggende gewesten verkeren nl. in een vrijwel gelijke situatie en daar waar de industrialisatie nog steeds toeneemt ('s Bosch, Oos terhout) is nog steeds merkbaar een terugzuiging van arbeids krachten, die thans in dit gewest werkzaam zijn. Metaalnijverheid. Het aanbod is al geruime tijd praktisch nihil. De werkgelegenheid neemt nog steeds gestadig toe, waardoor de ze thans bijna 20% uitmaakt van de werkgelegenheid in de nijver, heid van het gewest Waalwijk. De uitbreiding komt voornamelijk van de normale toename van de beroepsbevolking, daar door in tergewestelijke bemiddeling even min als voor de andere bedrijfs. takken nog resultaten van beteke nis te bereiken zijn. Ook hieruit valt af te leiden dat er een zekere voorkeur is voor beroepen in de metaalsector. Desniettegenstaande blijft in de metaalsector de behoefte aan alle soorten personeel nog zeer aan zienlijk. De pogingen om uit an. dere landen (Italië, België) ar beidskrachten aan te werven, heb ben niet tot succes geleid. Op 't moment staan 121 aanvragen open, aan 't einde van 't vorige kwartaal 136. De vermindering werd veroorzaakt door de afvoe ring van een aanvrage van een overheidsdienst. Vrouwen. Het aanbod hetwelk reeds aan het einde van de vorige verslag periode zeer gering was, liep nog verder terug van 12 tot 4, voornamelijk door toeneming van de behoefte aan seizoenpersoneel. De behoefte aan personeel voor de industriële bedrijfstakken bleef onveranderd hoog (ca. 500). Er viel een stijging van de behoefte te constateren bij personeel voor kantoren en huishoudelijke dien sten (resp. van 21 op 38 en 32 op 35). In de lederindustrie be droeg de behoefte per 30-6-56: 463. Een vermindering van de vraag trad op bij hotelpersoneel (sei- zoenaanvragen). Het is te verwachten dat bij 't vrijkomen van de scholen enig aanbod beschikbaar komt, met name vooral voor kantoorperso neel. Evenals bij de mannelijke jeugd valt nu reeds op te maken, dat meer meisjes dan voorheen gaan studeren. De stichting van de eersite parochie te Kaatsheuvel. VII. De raadgevingen in bovenaan gehaald schrijven vervat, kwa men, hoe goed ook bedoeld als „mosterd na de maaltijd", want reeds op zaterdagmorgen 24 mei was pastoor Huygens naar Kaats heuvel vertrokken. Dat deze plechtigheid niet zon der enige sensatie verlopen was, weten we wanneer we kennisne men van het schrijven van de pastoor aan zijn Vicaris, van 14 juni 1796. „Hoogwaerdige Heer, „Heb d'eer van aen sijn Hoog- „waerde over te senden het regle- „ment van het bestier onser ker- „ke, van de nieuwe aengestelde „kerkmeesters ondertekend, die „van gevoelens sijn, het het ook „sijn Hoogwaerde moet onder- „teekent en goetgekeurd worden, „omdat het uyt de naem van sijn „Hoogw. in de kerk alhoewel in „het kort quod Quotantiam Tan- „tum gepubliceert is. Hetwelk al- „les met genoegen en sonder te- „genseggen van iemant geschied „is. „Maer is mij van goederhand „ter ooren gekomen dat die van „Loon wederom besig sijn met te „dwarsboomen. Sij hebben of sijn „besig met een request in te die- „nen, ik weet niet waer, waar schijnlijk bij de representanten „van Bataefs Brabandt. Hunne „bijsonderste reden soude sijn dat „ik tegen de resolutie bij Haer „Hoogm. genomen van te moeten „wonen te Loon, in stilte, sonder „mijn afscheyt behoorlijkgenomen „te hebben", naer den Ketsheuvel „ben vertrokken, dat ik een com- „plot soude hebben en diergelijke „beuzelaryen en versiersels. Ik „mene dat sijn Hoogw. weet hoe „het in mijn vertrek naer den „Ketsheuvel is toegegaen. Ik „hebbe het te Loon soo stil gehou- „den als ik konde, daegs te voo- „ren sijn de karre ontboden, die „sanderrendaegs 's morgens om „seven uuren begonde te komen. „Op het aenkomen der karren be- „ginde de borgers van Loon die „van den Ketsheuvel uyt te jou- „wen, met drek en steenen te „werpen en hebbender ook drie a „vier gekwetst. Niemand van de „voerlieden heeft sich verzet, „selfs niet een woord gesproken, „wij sagen al stilkens met vrees „al wat op de karren te krijgen; „de loonse borgers bleven al in „furie, men trok ten laetste de „klok om volk bijeen te krijgen. „Den kerkmeester brak door den „tuin en liep naar de Vrijhoeve „waer den Drost was. „De manicipalien op den Kets heuvel werden vergaedert en men sloeg raed om het volk van den Ketsheuvel bijeen te roepen, ge- „lijk geschiedde, trokken op hun „manier gewapent naer Loon op, „maar omdat het wat lang ver- „toefden quam ik se met de karre „ongehindert tegen maar daer „waeren drie karren uyt weer ag- „ter gebleven, die gongen se sa- „men haelen, en tegen den avond „alle mijn goet met orden „(onleesbaar sic.) van niet te .„seggen of te doen ten waer die „van Loon geweld gebruikte, „dan mogen se geweld met ge- „weld keeren. Als sijn Hoogw. „hierin enige swarigheyt siet ge- „lieft het mij dan te laten weten „hoe ik mij hierin moet gedraege, „die de eer hebbe te van mij met „agting te noemen Hoogwaerdige „Heer. i Uhw. dienaar, w.g. Adr. Huygens, pastoor". Ketsheuvel, 14 Juny 1796. Hoezeer de toestand gespannen was moge blijken uit het Post Scriptum dat pastoor Huygens aan bovenstaand schrijven toe voegde. P.S. De Heer de Zeeuw heeft 's mor gens voor mijn vertrek den Kerk meester de weet gedaen en is met zijn confrater (kap. Versant- voort) naer mij gekomen en wilde uyt naem van de borgers dat ik soude rekening doen van het geld dat de custers (de kosteres) mijn suster, onder haer hadde; ik sey- de dat dit onmogelijk was en noyt geschiet, dat het de borgers niet toebehoorde, maer de kerk,) nog- tans als sij mij een briefken wil den geven, dat ik met geweld ge dwongen was hen aen te tellen, dat ik het dan doen soude, an- dersins dat ik het aen de Heer de Zeeuw, die er tegenwoordig was en in mijn plaats als pastoor re geerde, had aengewesen, well be- waert was; hiermede schenen sij tevreden te sijn. Sij vraegden ook waer ik de H. Vaten had gelaeten, hetwelk sij ook weten moesten. Deese heb ik hun getoont. Voor de rest weet ik niet wat sij tegen mij konnen opzoeken en nochtans ist tegen mij het meeste. Zo ik verstaen hebbe dat ze hun request hebben ingedient. Als sijn Hoogwaerde goet vindt om het een of het ander te doen om hun intijds tegen te gaen gelieft maer te ordeneren. Er is reden toe zich af te vra gen hoe het mogelijk is dat ove rigens zulke trouwe katholieken als de rentmeesters zowel als de heren der heerlijkheid steeds wa ren, zich in zulke belangrijke za ken konden verzetten tegen' de ordinantiën der Kerkelijke Over heid. We moeten echter wel in acht nemen de moeilijkheid dier tijds omstandigheden. De communica tiemiddelen waren, mede door de steeds gespannen toestand op po litiek gebied erg gebrekkig. Bo- 1 AAN DE OUDERS Weldra breekt de tijd aan dat uw kinderen de school gaan verlaten en u voor de keus staat welk vak zij zullen kiezen en in welke richting zij hun levenstaak zullen vinden. Mogen wfj Uw aandacht vestigen op het GRAFISCHE BEDRIJF, waarin zij als zetter, drukker of binder een goede toe komst kunnen hebben. Voor jongelui met goed of normaal rapport en met ambitie ligt hier interessant en variërend werk met daarbij goede lonen en arbeidsvoorwaarden volgens de C.A.O., dat één der beste is in den lande. Niet alleen uw zoons, maar ook uw dochters, vanaf 16 jaar, kunnen er een prettige werkkring vinden. Wij raden u aan eens tijdig met ons te komen praten, ook al is uw zoon nog op school, dan kunnen voorbe reidende maatregelen als leerlingen-contract, school bezoek e.d. reeds thans genomen worden. WAALWIJKSE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Grotestraat 205 Waalwijk vendien stelden de rentmeesters, vooral de Heer Baesten, zich op het standpunt van van Espen, 'n Zuid Nederlands godgeleerde uit het begin der 18e eeuw, die gere geld gemengd was in de geschil len omtrent het Jansenisme en wiens werken in 1734 werden verboden. Het mag verder vol doende bekend worden geacht dat de bewoners ener heerlijkheid de gewillige uitvoerders waren van de plannen van hun heer. P. A. y. B. Loon op Zand. LOON OP ZAND B.B.A. Schoolkaarten. De ouders wier kinderen voor 't eerst na de vakantie buiten de plaats naar school zullen gaan en die in aanmerking willen komen voor een buskaart, worden er op gewezen reeds nu een aanvraag formulier in te vullen. Deze for mulieren zijn te verkrijgen bij de heer B. Wijtvliet, Kerkstraat al hier. Het hoofd der school moet dit formulier ondertekenen en daarna moet dit weer zo spoedig mogelijk ingeleverd worden bij genoemd adres. Zo de Heere wil en zij leven, hopen op maandag 6 augustus a.s. onze geliefde ouders J. M. MAIJERS en A. C. MAIJERS-v. ZELST de dag te herdenken dat zij voor 25 jaar in de echt wer den verbonden. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven, is de wens van hun dankbare kinderen. Heesbeen: Henk en Ali Waalwijk: Jan André en Janny Waalwijk, juli 1956 Westeinde 16. Gelegenheid tot feliciteren: maandag 6 augustus 's avonds van 57 uur. NOTARIS bericht, dat bij de veiling krachtens Bevelen der Arron- dissements-Rechtbanken te 's-Hertogenbosch en Breda op op 19 juli 1956 werden inge zet Koop 1 percelen weiland te Kaatsheu vel aan de Lage Zandschel kadaster Loon op Zand Sectie A nummer 425, groot 32,30 are op slechts 500, Koop 2 perceel weiland aldaar, ka daster Loon op Zand Sectie A nummer 1879, groot 38,90 are, op slechts 500, Koop 3 het woonhuis met schuur, erf en tuin aldaar, kadaster Loon op Zand Sectie A nummer 2821, groot 29,40 are, op slechts 3000, Koop 4 perceel hooiland te Capelle, binnen de Oudestraat, kadas ter Capelle Sectie D nummer 493, groot 1.07.40 ha, op slechts 2600,—. Alle percelen zijn vrij van pacht en huur. Toeslag op donderdag 26 juli 1956, des avonds 8 uur in het Stations koffiehuis, Burgemeester v. d. Klokkenlaan 55 te Waalwijk. Nadere inlichtingen bij ge noemde Notaris. Bij inschrijving TE KOOP van Wed. Wijnands te Kaatsheuvel en staande op het perceel hoek Rechtvaart/Berndijk te Kaats heuvel. Inschrijvingsbiljetten inleve ren bij Notaris J. Waverijn te Capelle, uiterlijk donderdag 26 juli a.s. Wij kunnen nog agenten (essen) plaatsen voor de verkoop van koffie, thee en cacao aan par ticulieren. Wed. en invaliden hebben voorkeur. Inlichtingen: H. Meinders, bij de kerk HILVARENBEEK TE KOOP met los verende kussens prijs 300.— Adres te bevragen aan het bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3